feel werknemers klachten Mexicaanse balletgroep: met pathetische mystiek Trouw in uw vakantiebrievenbus iamerleden willen acties van soeren voorkomen a Toejuichingen voor Kondrasjin en Berlioz Indrukwekkend concert in 300-jarige synagoge echts één op de vier formuleert ze: Meestal betreffen ze concrete dingen {tevredenheid in landbouw neemt toe f WELCOME TO FEAR CITY Vluchtelingen uit Chili mogen naar VS polland Fesfival'25 Van der Viesprijs voor een dramatisch werk Naaktstrand open in Scheveningen Geen meldingsplicht banken bij dreiging bedrijfssluitingen (VV/KWARTET ZATERDAG 14 JUNI 1975 1<— BINNENLAND/KUNST 11 vn h onze sociaal-economische redactie zo r vie n HAAG Een onderzoek in 59 Nederlandse bedrijven heeft aangetoond dat ongeveer de helft i de werknemers wel eens onvrede en klachten heeft over lawaai, tocht, stof, gas en damp, hitte, gdurig staan enz. Een derde van de werknemers kent onvrede over de beloning, de wijze van ja', ling geven, de vormen van overleg en de manier waarop de klachtenopvang is geregeld. te? {blijkt uit de gisteren gepubli- eia rde studie 'Onvrede en klach- van werknemers', die in op- ebt van de Commissie Opvoe- g produktiviteit van de Sociaal- jnomische Raad is verricht na r de Stichting Wetenschappe- "w- Onderzoek Vakcentrales in echt en het Instituut voor gepaste Sociologie in Nijme- Xn L Het onderzoek, dat financieel gesteund door de ministeries na! economische en sociale za- A3i, heeft betrekking op 59 Ne- nr landse bedrijven en in totaal leidinggevende functionaris- M en 1812 niet-leidinggevende knemers. onderoek richt zich met name het probleem welke vormen 5 klachtenopvang geschikt zijn klachten, die werknemers op id van hun bedrijfssituatie er in, zo goed mogelijk op te gen en hoe de werkkring is de thans voor dit doel be- ^nde procedures. Dieken is dat slechts één van vier werknemers zijn onvrede fcet in een concrete klacht, irbij komen met name werk- hers met alleen lagere school de laagste lonen met de min- i klachten. Jongeren, die vaak ter in het bedrijf werken, heb- i wel meer onvrede, maar ko n minder met klachten. ér klachten komen er uit de 5ep werknemers die zeker zijn hun baan, of gemakkelijk el- i 6 werk kunnen krijgen. Als het klachten komt hebben die |»stal betrekking op concrete :n. zoals materiaal, ongemak- en voorzieningen. Op minder Jpbare gebieden, zoal s reorga- aties in het bedrijf en de ver- iing van arbeiders tot beamb- komt men minder tot klach- blijft er meer onvrede aan. flossing I werknemers al klachten lndie- nen vinden zij dat deze maar in ruim één van de tien gevallen worden opgelost. De leidinggeven de functionarissen die klachten veelal hoogstens als ontevreden heid aanmerken zijn daarente gen van mening dat meer dan de helft van de klachten wordt opge lost. Werknemers maken vooral ge bruik van hiërarchische kanalen. Meer dan de helft van de klach ten van werknemers wordt aange kaart bij de directie baas of chef en bij de naast hogere baas Of chef. In die bedrijven waar in een of andere vorm klachtenregelin gen bestaan, blijken de werkne mers daarom slecht op de hoogte te zijn en er wordt ook weinig van deze kanalen gebruik gemaakt. De meeste onvrede en klachten van de leidinggevenden zelf be troffen hun ondergeschikten, met name de kwaliteit, de werkinzet en de mentaliteit van hun perso neel. De uitbouw van het perso neelsbeleid en .de manier waarop het personeelsbeleid bij de werk nemers overkomt blijkt een sterke invloed te hebben op de onvrede en de klachten van de werkne mers. Bij een personeelsbeleid waarbij de werknemer zelf meer centraal staat, waar meer reke ning wordt gehouden met zijn be langen en waar onder andere aandacht wordt besteed aan voor zieningen, blijken werknemers minder onvrede en klachten te hebben. Bovendien worden de klachten die in deze situaties ont staan meer opgelost. Regelingen nodig Op grond van de onderzoeksresul taten en op grond van ervaringen in het buitenland worden in het rapport suggesties gedaan, die voor een klachtrecht in het Ne derlandse bedrijfsleven van be lang zijn. Er moeten regelingen komen, waardoor klachten voor individue le werknemers naar voren kunnen komen, allereerst via de hiërar chieke lijn, dus via de direetie baas of chef. De werknemer moet hierbij vanaf een zo vroeg mogelijk mo ment hulp worden geboden door een daartoe aangewezen persoon (een zogenaamde klachtenman). De werknemer die een klacht indient zal bescherming moeten hebben tegen eventuele nadelige gevolgen in zijn positie op grond van het feit dat hij een klacht heeft ingediend. De klachtenman, die de werk nemers behulpzaam is, volgt de procedure van de klachtenbehan deling. Daarbij moet worden ge zorgd dat de klachthebber voort durend op de hoogte blijft van de behandeling en de stand van za ken. Als er via de baas of chef geen oplossing wordt gevonden kan het gewenst zijn dat er een instantie buiten deze lijn komt die een uiteindelijke uitspraak kan doen. Behalve deze suggestie worden er in de studie ook ideeën aangedra gen voor het bevorderen van een sociaal beleid in de onderneming, dat onvrede en klachten kan voorkomen. Het rapport 'Onvrede en klachten van werknemers' is verkrijgbaar de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Vakcentrales, Ravel- laan 1 te Utrecht. Prijs 35. De populaire samenvatting 'Klacht en onmacht' is verkrijg baar bij de Commissie Opvoering Produktiviteit van de SER, Bezui- denhoutseweg. 60, Den Haag. Prijs vier gulden. 10 KR !Sbr Bert de Jong N HAAG Minister Van der Stee van landbouw zal maandag de Tweede Kamer, terwijl er buiten op het Binnenhof wordt ge- bonstreerd met onder meer zestien Zeeuwse trekpaarden, het 'ontiene front' tegenover zich vinden. Net zoals verleden jaar neemt ontevredenheid in de landbouw door het achterblijven van de omens, sterk toe. Kamerleden kunnen de verlan- die in de landbouw leven, i geheel onredelijk vinden en en in de openbare commissie- adering van de minister vragen jepaalde sectoren van de land- w hulp te bieden kamerleden0 hebben reeds van drie landbouworganisaties een ndbrief' ontvangen. Vorige k had het dagelijks bestuur van landbouwschap, nadat het ge ek met een regeringsdelegatie mislukt, een onderhoud met itleleiders Aantjes (ARP), An- ssen (KVP), Drees DS'70) nman (namens VVD) en Van jn (PvdA). politici kregen te horen, dat 'opnieuw een ernstige situatie is ontstaan. Verleden jaar is de onte vredenheid van boeren en tuinders uitgemond in boerendemonstraties, waarbij het begrip wegblokkades nog in het geheugen ligt'. Het landbouwschap deed verder een 'ernstig beroep' op de politici om de gerechtvaardigde wensen te on dersteunen. Dat zal dan maandag gebeuren. De kamerleden zullen van de minister in de eerste plaats de zekerheid willen hebben, dat de boeren niet weer worden gedwongen de straat op te gaan. De christen-democrati sche fracties zullén pleiten voor toeslagen per bedrijfssector (pluim vee en veehouderij). De VVD en elkom in de stad van de angst,' io ftrlevingsgids voor bezoekers aan stad New York. Onder deze titel lo Hen door de bonden van politie- j? 'btenaren en brandweerlieden een Tijoen pamfletten op vliegvelden, itions cn pieren worden verspreid, bonden zijn boos over de dreiging Q ontslagen als gevolg van de fi- Qciële crisis, waarin de stad ver- ert. Zij willen New York voorstel- als stad van de angst en zo toe- 5 'ten weg houden. WASHINGTON (AP) De Vere nigde Staten zullen binnenkort be ginnen met het toelaten van hon derden politieke vluchtelingen uit Chili. Onderminister van buitenlandse za ken William D. Rogers heeft tijdens een zitting achter gesloten deuren van de senaatscommissie voor de rechterlijke macht gezegd dat de toelating van Chilenen 'per geval' bekeken zal worden. Er werd geen schatting gegeven van het aantal dat toegelaten zou worden; maar een medewerker van de commissie; zei dat zich nu ongeveer 1.200 Chi lenen met hun gezin in Argentinië en Peru bevinden die naar de VS willen gaan. Bovendien heeft het Chileense staatshoofd Auguso Pinochet gezegd dat hij een aantal politieke gevan genen vrij zal laten onder auspiciën van het Rode Kruis en de Inter gouvernementele commissie voor Europese migratie, een groep parti culiere personen die over de hele wereld hulp verleent aan vluchte lingen. In elk geval bevinden zich 6.000 politieke gevangenen in Chili. Som migen van hen zitten reeds gevan gen sinds de voormalige president Salvador Allende in 1973 tijdens een staatsgreep werd vermoord. Wegens relatief klein aantal zullen de Chilenen niet eerst in kampen worden ondergebracht zoals de 130.000 Vietnamese vluchtelingen die zich nu in de VS bevinden. Vastgelopen door Piet Visser AMSTERDAM Donderdagavond zat het Concertgebouworkest voor een praktisch uitverkochte Grote Zaal met luisteraars die na afloop met hun applaus van geen ophouden wilden weten. Na een een uur lang Berlioz! De 'Symphonie Fantastique', een stuk dat drie jaar na Beethovens dood werd geschreven door een knaap van zevenentwintig die eigenlijk stiekem 'de muziek ingegaan was'. Inderdaad fantastisch. gel-ouverture van Diepenbroek en de Concertante Symfonie (KV 364) van Mozart te vergeten. Mozart op een uiterst boeiende manier voor gedragen door violist Herman Krebbers en altviolist Klaas Boon. Tegenover de Berlioz stond de Die penbroek als een stuk divertisse ment van prettige signatuur, en de Mozart als een verrukkelijk stuk bijna-kamermuziek. een goed half uur lang. in een uiterst fraaie so- ciety-stljl; maar heerlijk gespeeld door beide solisten, alsof we in een arcadische wereld van juist ge droogde tranei. leefden. Maar wel Danseressen van het Mexicaanse Ballet. En dan nog 'programma-rauzlek', waarin daarvóór en ook tegenwoor dig niemand meer wenst te gelo ven. En toch werd dit stuk o.l.v. de Moskouse dirigent Kondrasjin tot in de volmaaktheid uitgevoerd, met het orkest in volle bezetting. Vier man aan de pauken, twee slagwer kers met leder twee stokken op een grote 'grote-trom', ook nog eens van achter een bijna dichte deur. om het gewenste effect te bereiken. En wat werd er al niet gedaan ten gunste van dit muzikale effect! In de eerste plaats geïnspireerd gemu siceerd; maar de inspiratie kwam van Berlioz-Kondrasjin tezamen en in vereniging. Een verrukkelijke klank in alle denkbare kleuren, tempo-schommelingen die al net zo verantwoord waren als die in de dynamiek. Imponerende 'klokken' bij het 'Dies irae'-thema, sforzandi, die de muziek letterlijk springle vend maakten. Een stuk tere. en op zijn plaats ook daverende, roman tiek. Magnifiek uitgevoerd. Boeiend Bijna om de 'programmatische' Vo- mool. door Hans W. Ledeboer AMSTERDAM Net als de Lar Lubovitch Dance Company uit New York, die wij enkele dagen ge leden in het Holland Festival hebben gezien, houdt het Ballet Independiente de Mexico zich voor namelijk bezig met de moderne Amerikaanse ballettechniek, zoals die is ontwikkeld door Martha Graham, José Limon, Anna Sokolow en andere pioniers van de moderne dans. Niemand minder dan Anna Sokolow is een van de vaste choreografen van dit onafhankelijke Mexicaanse balletgezelschap. Met de techniek houdt echter iedere vergelijking tussen beide ensembles op. Minister Van der Stee ook de PvdA zullen, als hierover een motie wordt ingediend, deze waarschijnlijk steunen. Minister Van der Stee. zou in au gustus wanneer er meer gegevens bekend zijn. de regeling kunnen ontwerpen. Vorig jaar, na de de monstraties, kwam de regering ook met een dergelijke tegemoetkoming over de brug. Dat kostte toen zo'n 115 miljoen gulden. Dit jaar zou ook een dergelijk be drag nodig zijn. Een moeilijke eis in deze tijd van het uitkammen van begrotingen. De toeslagen zouden moeten gelden tot 1 januari 1975. Na deze datum zou de landbouw verder moeten worden geholpen met maatregelen in het fiscale sociale vlak. Het landbouwschap heeft enkele duide lijke wensen, zoals het optrekken van de zelfstandigenaftrek tot drie duizend gulden. Wanneer het net to-inkomen in de landbouw bene den het minimuminkomen van de werknemer zou vallen, wenst het landbouwschap vrijstelling van het betaden van premies voor de volks verzekeringen. Het gesprek tussen het landbouw schap en de minister over deze zaken is vastgelopen. De regering was namelijk van mening, dat het komend jaar de inkomens in de land- en tuinbouw zouden verbete ren. De vergaande belastlngfalicitei- ten zouden niet nodig zijn. Een verbitterde voorzitter van het landbouwschap, de heer Knottne- rus, zei na het mislukte overleg in een openbare bestuursvergadering eraan te twijfelen of de regering de landbouwproblematiek wel serieus neemt. De verhouding tussen de minister van landbouw en de land en tuinbouw is niet zo best. De weerslag hiervan zal vandaag in de commissievergadering te merken zijn. Want met die Amerikaans-klassieke danstechniek en ook, om de zaak wat te kruiden, met de oude acade mische ballettechniek, brengt het Ballet Independiente de Mexico een theatraal, melodramatisch en soms zelfs smakeloos pathetisch pro gramma met veel gestyleerde mystiek, met wonderlijke passen en houdingen die tot in den treure worden herhaald en die in wezen weinig of niets hebben te zeggen, en met allerlei stemmingsuitbeel dingen die eerder irriteren dan boeien. Artistieke uitgangspunten zijn de eigen Mexicaanse en vooral Indi aanse historische waarden, en een oriëntering op de danskunstontwik keling in Parijs. Interessant Het eerste kan leiden tot hoogst interessante zaken. In het ope ningsnummer 'Cyclo' zagen wij een duidelijke en vaak heel aantrekke lijke geïnspireerdheid op de oude Indiaanse beeldhouwmotieven, die als resten van een ondergegane be schaving in het Middenamerikaanse Handelconcert ouverture van Orgelmaand HAARLEM De Haarlemse Orgel- maand.begint op 1 juli in de Grote of St. Bavokerk met een concert door de Groningse Bachvereniging o.l.v. Jan van der Meer. Het wordt een Handelprogramma. Na een concert door de deelnemers aan de improvisatie wedstrijd op woensdag 2 juli, wordt deze wedstrijd zelf gehouden op donderdag 3 Juli, aan vang 20.00 uur. De deelnemers zijn dit jaar Hans G. Bosshammer en Hans M. Corrlnth, beiden uit West- Duitsland, Rupert G. Frieberger uit Oostenrijk (winnaar van 1974) en Jan Raas uit Nederland. Op vrijdag 4 juli geven de juryleden Werner Jacob, Jan Jongepier en Daniel Roth een orgelconcert in de Bavo. en op zaterdag 5 juli is er een concert voor orgel en live-electro- nics door Werner Jacob en Hans Peter Haller. DEN HAAG De Vereniging van Letterkundigen heeft een prijs uit geschreven voor een dramatisch werk. geschikt voor opvoering op het schouwburgtoneel. De vereni ging ls hiertoe in staat gesteld door een legaat van 15.000 van wijlen mr. H. G. van der Vies. De prijs bestaat uit de rente van het legaat over twee jaar. Voor toekenning komen Nederlandse auteurs in aan merking. Het werk mag niet eerder gepubliceerd of gespeeld zijn. Ui terlijk 20 -september dienen mede dingers naar de prijs onder motto of pseudoniem hun werk te hebben ingestuurd. DEN HAAG Vanaf vandaag zal het zijn toegestaan op een stuk van het Scheveningse strand naakt te lopen. B. en W. van Den Haag hebben gistermorgen besloten het stuk strand tweehonderd meter ten zuiden van de grens met Wassenaar tot die grens te bestemmen voor ongeklede recreatie. Vlak bij het naaktstrand staat een strand-consumptietent, met douches en toiletten. oerbos zijn te vinden. Ook echter kan dit leiden tot regelrechte wan smaak, zoals in 'Mujeres', waar de inspiratie op floklore motieven leid de tot een woest gekrol van primi tieve vrouwelijkheid. De oriëntatie op Parijs is een bijzonder ongeluk kige. Want al jaren beleeft de danskunst ln Frankrijk en vooral in Parijs een artistiek dieptepunt, dat zelfs het karakter schijnt te krijgen van een schier bodemloze put. De pathetiek, de trage bewegingen, de theatrale melodramatlek, we kennen het allemaal te goed van de vele Franse dansensembles, die mo derne richtingen willen inslaan. Zelfs van ouderen, die in een Parijs dat eenmaal gold als het Mekka van de dans- en balletkunst heel belangrijk werk hebben gedaan, maar die, met de hele ontwikkeling mee. naar de diepte zijn gezogen. Tot uiterste smakeloosheid kwam de avond in het slotballet 'La Espe ra' 'De Hoop' uitbeelding van wanhoop in een uitzichtloze situa tie. waarin verschillende 'redders' de Indiaanse godheid Quetzalcoatl, de aartsengel Michael, de volksheld Emlllano Zapato en zelfs een aan tal Jezus-figuren, compleet met doornenkroon en over het gezicht stromend bloed, ten tonele werden gevoerd. Twee misschien interessante klei nigheden: de bekende Nederlandse danser en choreograaf Job Sanders heeft een tijdlang bij het Ballet Independiente de Mexico gewerkt en de Nederlandse danseres Hermi- nia Grootenboer ls een van de so listen. Het gezelschap komt vanavond in het Circustheater in Scheveningen en maandagavond in de Rotter damse Schouwburg. Emanuelle brengt geld in laatje TOKIO De Franse film Emanu elle met de Nederlandse actrice Sylvia Kristel in de hoofdrol, heeft zoveel Japanners naar de bioscoop getrokken, dat het bedrijf dat de film heeft geïmporteerd, zijn perso neel een bijzonder hoog zomerdivl- dend kan uitkeren. Volgens de im porteur hebben minstens zes mil joen mensen de film in de afgelo pen zes maanden gezien. Omdat de film enorme winsten heeft opgele verd heeft de directie besloten ie dere employé een dividend-uitke ring gelijk aan acht maanden sala ris te geven. Japanse bedrijven ke ren gewoonlijk tweemaal per Jaar dividend uit. (ADVERTENTIE) door Jac Kort AMSTERDAM Bijna vier eeuwen is het geleden, dat de eerste Portugese of Sephardische joden uit Spanje en Portugal zich in Amsterdam vestigden om aan de vervolgingen in die landen te ontkomen. as Bouwman zijn ontwerp heeft ge maakt naar het voorbeeld van de tempel van Salomo en dat zodanig is geplaatst, dat het in de richting van Jeruzalem wijst. Om dit eeuwfeest op luisterrijke wijze te vieren, werd er donderdag avond in dit geheel met kaarsen verlichte godshuis een concert ge geven, waarop barokwerken ten ge hore werden gebracht, die meren deels afkomstig zijn uit de biblio theek van dit gebouw en die speci aal geschreven zijn voor deze Syna goge. Een zeer karakteristiek con cert dus. waarop geen gerenom meerde werken werden uitgevoerd, maar componisten aan de beurt kwamen als A. Cassares. Salomono Rossi, C. G. Lldarti en L. Saladin. Hoezeer zij zich in Nederland thuis voelden, bewijst de reusachtige synagoge, die ook thans nog te vinden is op de plaats, die eens het hart van de Jodenbuurt was. In 1675 werd dit trotse gebouw geopend, waarvoor de architect Eli- Als u langer dan een week met vakantie gaat en Trouw ook op uw vakantie-adres wilt ontvangen, dan verzoeken wij u onderstaande bon duidelijk en volledig ingevuld aan ons op te sturen (telefonisch kunnen wij helaas geen vakantie-adressen aannemen). Wij moeten u er wel op «ttent maken, dat de aflevering van dagbladen in zuidelijke landen (Italië, Spanje, Joegoslavië enz.) over het algemeen zeer veel te wensen over laat. Wij kunnen hiervoor dan ook geen verantwoordelijkheid aanvaarden. Schrijf op de envelop: Trouw V.A., Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Er hoeft geen postzegel op. Zend de bon uiterlijk 3 weken voor het ingaan van uw vakantie inl Naam abonnee Voorletter» Adreshulsnr. Woonplaat» Wij zijn op one vakantle-adree op(datum) vertrekken van one vakanOe-adree op(datum) Ons vakantie-adres is: camping, pension, hotel hulsnr. adree Plaats postdistrlct land -■ Voor toezending zijn de portokosten: naar het buitenland 6.— per week en voor luchtpostverzending ln Europa 8,per week. Ter voldoem.ig van deze kosten ontvangt u een acceptgirokaart Wilt u uitsluitend deze kaart gebruiken? SOLISTEN Als vocale solisten werkten mee: Max van Egmond. René Jacobs. Kevin Smith en David Shapiro, de begeleiding werd verzorgd door het Ensemble Salomono Rossi, dat ook enige trio-sonates van deze compo nist ten gehore bracht. De vocale werken, allen in het he breeuws gezongen, zijn aanvanke lijk als liturgische muziek ontstaan. Hishkl Hizki voor de inwijding van deze synagoge. Kol Ha Neshamah voor Vreugde der Wet, evenals Le- E1 Elln. Canticum Hebraicum, beur telings vocaal en instrumentaal, voor een besnijdenisceremonie. En zo. als liturgische muziek, vond ook de uitvoering plaats, waarbij alle uitvoerenden in 17e eeuwse kerkelijke gewaden waren gestoken en applaus uiteraard achterwege bleef. Een Indrukwekkende gebeur tenis ln deze plechtige sfeer, waar bij de talrijke aanwezigen veel schoons te horen kregen. DEN HAAG Ministers Dulsen- berg van financien ls tegen invoe ring van een verplichte meldings plicht voor het bankwezen in ge vallen van dreigende bedrijfsslui tingen. De bewindsman deelde dit ln een brief aan de Tweede Kamer mee. Vorig jaar heeft Duisenberg de banken verzocht om wanneer een bedrijf, dat bij hen klant ls. in zodanige moeilijkheden verkeert, dat het voortbestaan bedreigd wordt, dit aan hem te melden. Dit verzoek (een informele regeling) blijft bestaan maar omzetting ln een verplichting voor de banken acht de minister niet wenselijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11