Middenschool wordt van de grond af opgebouwd Arbeidsmoraal brokkelt af ment aar Experiment in Heythuysen gesteund dóór leraren en ouders eiding iderzoek naar ikooppoging rage vast Wijk oneeink Wolkenvelden Traditionele haring Enquête onder LTS-leerlingen 'Inbrekers gaan niet op vakantie' Stvandverwaehting "W/KWARTET VRIJDAG 13 JUNI 1975 BINNENLAND 5 jaren geleden heeft het congres PvdA het democratiseringspro- deze partij met zoveel gerucht jrgemaakt, laten uitmonden in »uwe procedure van kandidaat- voor de Tweede Kamerverkie- Sindsdien hebben de geweste- yergaderingen een beslissende ij de afvaardiging van volksver- oordigers naar het parlement, troductie van dit eigen distric- ;ltje van, de PvdA heeft het gevolg dat wij wat wij zijn gaan noemen, maximaal jijn trekken komt bij de organisa- an de politieke macht. Maar Vijds biedt de nieuwe procedure jrransen voor een expressie van belangen die het aanzien van en parlement niet steeds ver- e Jen zaak als de verplaatsing van rT-directie van Den Haag naar foorden bij alle fracties aanlei- -js geweest tot 'een moeizame mg van belangen' zoals mi- j Lubbers deze week in de kamer 1 ligt voor de hand. Bij dit beleid immers de regio Den Haag ten ran andere in een positie ge- waarin zij zich bedreigd voelt, in de aard der dingen dat in ral binnen alls fracties leden die bp een of andere wijze met de :n van de Haagse agglomeratie 'erbonden voelen, geneigd zijn, :nen van het kabinet wat kriti- te bekijken dan hun collega's, gelederen van de PvdA-afge- len heeft deze natuurlijke nei- Jich evenwel in opzichtige mate Srkt tot een pure vorm van regio- -ïe die in het begrippenkader van psieven zelf als extreem rechts Roeten gelden. Dit uitte zich deze -in het optreden van het PvdA- jlid Poppe die in de kennelij- Epnschap dat hij door zijn gewes- H partijgenoten op de vingers gekeken en dat hij bij een ^de kandidaatstelling eventueel gewipt zich zover liet Idat hij minister Gruijters regel- j probeerde te verhinderen, zijn g ter verdediging van het sprei- ïleid te ontwikkelen en tot zijn :e doen komen. Het scheen deze irdigde niet te deren dat hij ide op één lijn met Boerenpartij 'N kwam. lijk heeft de heer Poppe zijn :elijke bestuurders tot hun tevre- !id bediend en mag hij verwach- Jtt zijn naam ook bij de volgende fzingen weer de kandidatenlijst zijn partij o p een niet al te >edigende plaats zal sieren. Maar open dat de leiding van zijn i voortaan wat meer moeite zal ons dit soort praktijken te be- l Al herinnerde zij een afgevaar- als de heer Poppe er maar aan, ij zijn werk zonder last of rugge heet te verrichten. onze Haagse redactie HAAG Het onderzoek van djechter-commissaris in Amster- naar de mogelijke omkooppo- in van Mirage in Nederland is iltelijk vastgelopen. Dat geldt de beschuldiging van het ■Kamerlid Dankert dat de Mi- vertegenwoordiger in Neder- J. Botterman, hem honderd- nd gulden zou hebben aange- i als hij voor aankoop van de ie zou pleiten. Dankerts be- digingen blijken juridisch geen ist. te bieden. nderzoek naar de overeenkom- beschuldigingen aan het adres de heer Botterman door het Kamerlid Keja is nog niet ten De heer Keja zou dertigdui- gulden zijn aangeboden. Een ider vernamen wij gisteren in ek Den Haag. De justitie in erdam wilde hierop geen com- aar geven. taste defensiecommissie in de ide Kamer heeft gistermiddag vertrouwelijk beraad gevoerd een mogelijk onderzoek naar iele gang van zaken rond de ightervervanging. Linkse frac- voelen wel iets voor zo'n onder maar door de relatie die door 'PR-Kamerlid Waltmans is ge- tussen dit onderzoek en de irop-activiteiten. waarnaar mo- eel in de Amerikaanse Senaat onderzoek wordt ingesteld, voe- de andere fracties in de Ka- er niet zoveel voor. eer waarbij die Northrop-affai- le naam van prins Bernhard genoemd. Die fracties willen de Indruk wekken de integri- van de prins ter discussie te n stellen door aan een onder- naar de gang van zaken rond '"rfightervervanging deel te ne- Een beslissing hierover moet "orden genomen door de Ka- ommissie. troep Groningse polemologen inmiddels besloten zelfstan den onderzoek naar de besluit- ''ngsprocedure rond de Star ter in te stellen. Mogelijk wordt o? een verbinding gelegd tussen ^arnerinitiatief en dit onderzoek roningen. door Piet Hagen HEYTHUYSEN Als ik de roomskatholieke technische streekschool in Heythuysen op bel, word ik doorverwezen naar een plaatselijk etablissement. Daar wordt een klein feestje ge vierd ter gelegenheid van de ministeriële uitverkiezing van Heythuysen tot een van de drie proeftuinen van de midden school. Directeur G. W. Beurs- kens is in een opperbeste stem ming als ik hem aan de telefoon krijg. 'Dit is de bekroning van zestien jaar werken aan de veiN nieuwing van het onderwijs', zegt hij voldaan. Samen met een school in Franeker en Amsterdam mag de streekschool in Heythuysen een nieuwe school vorm ontwikkelen. Een midden school voor alle twaalf- tot zestien jarigen. Een school waar iedereen terecht kan, ongeacht zijn of haar capaciteiten. Pas in de loop van die vier jaar gaan hun wegen meer uiteen. De keus van Heythuysen wekt onze nieuwsgierigheid. Deze krant heeft al eens uitvoerig geschreven over de scholen in Franeker en Amster dam. De christelijke scholenge meenschap in Franeker heeft al enige jaren ervaring met samen werking tussen lager beroepsonder wijs en MAVO. Een verdere verbre ding van deze opzet in de richting van wat nu HAVO-VWO heet zat een beetje in de lijn der verwach ting. Dat de Open Scholengemeen schap Bijlmer in het drietal experi menten zit, spreekt vanzelf. Deze school is al vier jaar bezig met een soort middenschool. De School heeft een tweejarige brugperiode en daama waaieren de leerlingen uit over alle denkbare schoolsoorten van lager beroepsonderwijs tot en met gymnasium. Heythuysen heeft wel veel ervaring met vemieu- wingswerk, maar nog niet met sa menwerking tussen beroepsonder wijs en algemeen voortgezet onder wijs. Heythuysen moet de midden school dus van dc grond af opbou wen. Hoe willen ze dat klaar spe len? Vanaf het station in Roermond is het per gehuurd rijwiel drie kwar tier fietsen. Voor een journalist uit Amsterdam die graag een dag je het recreatieve met het informatie ve verenigt is zo'n fietstocht door het zonnige dal van de Leu een waar genoegen. Ik wéét niet of de vele leerlingen van de streekschool die dergelijke afstanden dagelijks afleggen nog even ontroerd zijn door de schoonheid van het Lim burgse land. In de kamer van directeur Beurs- kens staat de onvermijdelijke ma quette van de nieuwbouw. Aan de muur een 'planningsbord', waarop het bouwschema is af te lzen. Vol gend jaar moet de nieuwbouw van de school, die nu zevenhonderd leerlingen telt en in de richting van de duizend koerst, gereed zijn. Vanuit die situatie zijn we begon nen met een prcoes van geleidelij ke vernieuwing. Meer werken van uit de leerling, geen katheder-on derwijs, onderwijs vanuit belang- stellingsgebieden in plaats vanuit vakken, enzovoorts. We kregen een team van enthousiaste leraren.' De ene vernieuwing stapelde zich op de andere. Heythuysen experi menteerde met het (inmiddels al gemeen ingevoerde) vierjarig lager technisch onderwijs. Verder begon de school met sociaal én individu eel gericht onderwijs, dat al in de buurt kwam van wat een midden- School wil. Leerlingen van het indi vidueel technisch onderwijs, jon gens van de iets moeilijker Prak tijk-stroom en de meer theoretisch begaafde leerlingen van de T- stroom bleven twee Jaar lang sa men in gevarieerd samengestelde groepen zitten. Na twee jaar gingen de wegen dan uiteen naar een van deze drie richtingen. Een deel van de leerlingen werd na twee jaar ook door verwezen naar andere scholen (MAVO. huishoudschool, enz.). Op verkenning Adjunct-directeur H. J. C. van Nu- nen neemt de beeldspraak van prof. dr. A. D. de Groot over om de bedoeling van Heythuysen duidelijk te maken. 'We willen 'op school geen veldloop, waarbij de besten er wel komen, maar de theoretisch minder begaafden afvallen. De school heeft veel meer het karakter van een expeditie. Dat betekent dat je iedereen meeneemt. Het bete kent ook dat je niet de platgetre den paden bewandelt maar op ver kenning gaat. We werken vanuit de leefervaring van het kind. Zowel het emotonele als het intellectuele lerqn heeft daarin een plaats. De techniek blijkt daarbij een middel om kinderen te motiveren tot le ren. Gezien de waarde van de tech niek is het ontzettend jammer dat het lager onderwijs en het alge meen voortgezet onderwijs dat hele gebied laten liggen.' Door deze aanpak heeft de streek school tot in de wijde omgeving een goede naam gekregen. Er zijn nogal wat scholen in de buurt. In het vijfduizend inwoners tellende Heythuysen zelf zijn al twee MA VO'S en een landbouwhuishoud- school. In het nabijgelegen Hom begint in augustus een nieuw lyceum. Met deze en andere scho len bestaan wel contacten, maar van een nauwe samenwerking is toch nog geen sprake. De streekschool is tot nog toe een 'categorale' school geweest, al moet je dat ook niet te eng opvatten. Ei gingen bijvoorbeeld ook leerlingen door naar de HAVO. Vanaf augus tus 1976 (de voorbereidingen ver gen nog een jaar) wordt deze school dan een echte middenschool, wat betekent dat de deur open staat voor elke twaalfjarige uit de omtrek. Dat 'elke' leerling vat men ruim op. Gezien de. ervaring met het indivi dueel technisch onderwijs denkt men zeker ook aan kinderen met leer- of opvoedingsmoeilijkheden. En verder dan de hele groep die van de basisschool komt. Ze zullen de middenschool dan verlaten met een uitvoerige beschrijving van hun kennen en kunnen. Met dat dossier onder de arm kunnen de leerlingen dan doorstromen naar korte (twee jaar) of langere (drie jaar) be- roepsscholen of naar het algemene vervolgonderwijs Instemming Het experiment in Heythuysen wordt ondernomen met volledige instemming van de veertig leraren en van de ouders, die ook vertegen woordigd zijn in de begeleidings groep. Een van die ouders ontmoet ik op mijn terugweg in het Jeugd dorp 'Bethanië' in Hom (tussen Heythuysen en Roermond). Drs. R. J. H. J. Uitterhaegen is als psycholoog verbonden aan dit op voedingsinternaat. waarvan onge veer twintig kinderen de streek school in Heythuysen bezoeken. Vanuit zijn verantwoordelijkheid voor deze kinderen is de heer Uit terhaegen nauw bij de school be trokken. Hij zit ook in de begelei dingsgroep die van maand tot maand bijeenkomt om het experi ment te bespreken. De bijdrage van ouders in die groep is vooral die van vragenstellers. Waarom doen Jullie als school dit of dat? Uitterhaegen is enthousiast over de school, maar als hij denkt aan de ouders heeft hij ook wel enige twijfel. Wat zullen de mensen doen die in Hom wonen en die de keus hebben tussen een lyceum vlakbij of een middenschool een paar kilometer verder? Wat doen de ouders in Heythuysen die hun dochter nu naar de MAVO of land- bouw-huishoudsohool sturen Enthousiasme Het experiment in Heythuysen wordt gedragen door het grote en thousiasme van de leraren. Als col lega's van andere scholen op be zoek komen zie je tweeërlei reactie: sommigen worden aangestoken door dat enthousiasme, anderen zijn huiverig zich ook mee te laten slepen. Een bezoeker die zeker erg enthou siast was na een dagje Heythuysen was minister Van Kemenade die op 5 juni 1974 de school bezocht. Hij zei na afloop van zijn bezoek: 'Ik vind het frappant hoe hier geble ken is dat leraren zelf het onder wijs hebben kunnen veranderen, vooral als Je in de onderwijsbladen steeds leest dat dit onmogelijk is. Dat geloof ik niet en dat heb ik nooit geloofd. Vandaag heb ik ge zien dat het gewoon onjuist is. dat het wèl kan'. Ik weet niet of het enthousiasme meegespeeld heeft in de beoorde ling van de experiment-aanvraag van Heythuysen. Het kan ook zijn dat de keus op deze school is geval len om te laten zien dat je vanuit een allerminst ideaal uitgangspunt toch veel aan de vernieuwing kunt doen. Want een ding lijkt wel ze ker: als de middenschoolproef in Heythuysen zou slagen, moet het overal kunnen. Het begin De heer Beurskens begint bij het begin. 'Ik kwam in 1959 bij deze school, tóen een derderangs L.T.S. Het was moeilijk leerlingen te wer ven. We waren slecht gehuisvest Handvaardigheid, links. Techniek (de minister Vb'kttoe), rechts. OWARDEN Bij een verkeers- üuk even buiten Harlingen is 'fen de 33-jarlge B. Nagel uit 'ingen om het leven gekomen, toan raakte bij de Koningsbrug een laadschop van de weg. De schop kwam daarbij omgekeerd en diepe sloot terecht. Van onze iveerkundige medewerker Het is gisteren een fantastisch mooie zomerdag geweest. Op ver scheidene plaatsen in ons land is het kwik tot zomerse, waarden op gelopen. De Bilt en Rotterdam kwamen tot 27 graden Celsius Diisseldorf 28 gr. evenals Frankfort am Main. En kijk eens naar het warmtegevoelige Keulen en Reims met 29 graden. Ook in zuid-Duits land is het weer een stuk opge knapt: Neurenberg 28 gr. C. en Genève bra ht het zelfs tot de volle tropische waarde van 30 graden. Fraai zomerweer meldde ook de Engelse badplaats Bournemouth evenals Londen en Nantes met 28 graden C. In Oostenrijk was het plaatselijk Salzburg27 gr. een heel verschil met het begin van deze week toen het regende en Hongarije en Tsjechoslowakije te kenden voor 25 a 27 graden. Even als gisteren onweerde het in zuid oost-Frankrijk, maar met lang niet zulke grote regénhoeveelheden, te weten 1 a2 millimeter. Vooral de Rhöne-vallei is onweer gevoelig en ook uit Miihlhouse (in het uiterste noordooosten) kwam een rapport over donder. Hoe zal het weer vandaag en mor gen zijn: blijft het zo mooi of komt er een kink in de kabel. We zouden bij een weersituatie zoals die van vandaag zich had ontwikkeld de term 'dooi om de Noord' of 'stille dooi' gebruiken, wanneer we ons in de winter bevonden. Na een vorst periode met oostelijke of noordoos telijke winden volgen er dan door instroming van noordzeelucht uit het noordwesten lage temperaturen. Tijdens warmteperioden. zoals we er deze week een beleven, komt die noordwesten wind ook op het ta pijt. maar in dit geval met jist lagere temperaturen. De geleidelij ke teruggang van de temperatuur is trouwens ook van het -mooie en stralende weertype, kondigde zich Amsterdam De Bilt Deelcn Eelde Eindhoven Den Heidei Luchth. ïVdara Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankiort Genève Helsinki InnsbrUck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Avlv Tunis onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt half bewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt onbewolkt half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt regen zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt gisteren vooral in het noorden al aan. Op niveau's van acht- tot tienduizend meter hoogte maakte de oostelijke circulatie plaats voor een noordnoordwestelijke en met toenemende snelheid kropen cirrus- wolkjes tegen de noordwestelijke horiijon op. op weg naar het Ze nith. Te vereachten is, dat met het Noordzee-koufront ook wolkenvel den -meekomen en dat brengt de thermometer vooral in het uiterste noorden Waddengebiedvandaag al lager dan gisteren, te weten 18 tot 20 graden. Ook elders in het land is binnenkort een daling van temijeratuur in zicht. Het koufront is niet erg actief en meer dan wat motregenin het uiterste noorden zit er niet in. Het zou wel eens kunnen zijn dat in de loop van het weekend volgende storingen het gat in de hogedrukbarrière van de Azo- ren tot de Oostzee ook zullen ont dekken en er in springen. In dat geval zou de ksaliteit van het weer verder achteruit gaan, maar zeker is dit nog niet. Uiteraard geeft de zuidwaarts be wegende, in betekenis afnemende hogedrukzóne (van het mooie weer) vanaf het continent toch ook tegenspel. We hebben een stille hooij dat onder invloed daarvan het overwegend vriendelijk weer tijdens het weekend opnieuw aanwezig zal zijn, uiteraard met wat lagere tem- Koningin Juliana heeft gisteren op paleis Soestdjjk de z.g. konin- ginneharing in ontvangst genomen. De haring was afkomstig van de Katwijk 144. Een deputatie onder leiding van burgemeester A. G. Vermeulen van Katwijk heeft de haring giteren aangeboden. Van een verslaggever LEIDEN 'De traditionele arbeidsmoraal is aan het afbrok kelen. Deze moraal die de nadruk legt op de plicht tot wer ken, maakt langzamerhand plaats voor de opvatting, dat iedereen vrij zou moeten zijn om al dan niet te werken'. Drs. F. Andries en drs. P. L. Stroink, verbonden aan het Ne derlandse instituut voor preven tieve geneeskunde TNO te Lei den. schrijven dit in een rapport over een onderzoek dat zij ge daan hebben onder duizend LTS-leerlingen. die op het punt stenden om de school te verla ten. Naar aanleiding van diep gaande gesprekken met leerlin gen die al een baan gevonden hadden, onderscheiden de on derzoekers drie verschillende werkhoudingen. De meerderheid (zestig procent) ziet werken als een plicht, een kwart (vijfentwintig procent) wil gewoon prettig werk hebben, maar vindt 'hogerop komen' niet belangrijk. De rest van de on dervraagden (acht procent) vindt dat je zelf moet kunnen kiezen of je wel of niet wilt werken. 'Dat steeds meer jongeren wer ken niet meer als een plicht beschouwen, moet men niet af wijzen. want de plicht tot wer ken is niet bepaald in overeen stemming met het feit dat er op het ogenblik niet voldoende werk Is voor degene die wil wer ken. Bovendien wordt het werk steeds minder gevarieerd, ja zelfs geestdodend', aldus de on derzoekers. 'Jongeren met een laag oplei dingsniveau krijgen in de toe komst met de drastische verande ringen in het arbeidsbestel te maken. Als zij een sterk plichts besef ten opzichte van werk hebben, kan dat in de loop van hun werkcarrière tot grote span- hingen lelden', zo zegt het rap port. De jongeren die niet ver plicht willen worden om te wer ken komen vooral in de grote steden. Dit betekent, aldus de onderzoekers, als we er ten minste van mogen uitgaan dat de grote steden een maatstaf zijn voor de toekomstige ontwik kelingen. dat de traditionsle ar beidsmoraal van 'werken Is een plicht' langzamerhand aan het afbrokkelen is. De onderzoekers zien dit niet als een ongunstige ontwikkeling. Het zou gewesnt zijn dat jongeren een bredere oriëntatie op de maatschappij en meer aandacht en belangstelling voor de vulling van de vrije tijd krijgen, aldus het rapport van de twee Leidse onderzoekers. Van een verslaggever ZOETERMEER De politie van Zoetermeer waarschuwt de inwoners met heto og op het nu aanbrekendvakantie seizoen. Inbrekers gaan niet op vakantie', zo schrijft de politie in het blad 'Zoeter meer stad', een voorlichtings krant van de gemeente. Op de betreffende pagina staat een coupon die de bewoners van Zoetermeer aan de politie kunnen toesturen. Daarop kan men invullen hoelang men met vakantie is, wie in de tussenperiode de sleutel van het huis beheert, en men kan een signalement opgeven van de waardevolle voorwer pen die men in huis heeft. Men kan bijvoorbeeld de spe cif iezties van kostbare elec- tronische apparatuur opgeven, merk, nummer, en verdere bijzonderhdden. Dit laatste is niet geheel nieuw. Het idee om waardevolle voorwerpen te beschrijven en de depone ren, is eerder aan de orde geweest, onder meer naar aanleiding van eenreeks diefstallen van antieke voor werpen. waaronder veel Frie se klokken. De politie van Zoetermeer wijst er trouwens op dat uiteraard geen garan ties kunnen worden gegeven. 'Zonder dat u nu moet ver wachten dat u permanent een politieman voor uw woning krijgt gedurende uw vakantie, is de politie toch bereid tij dens de surveillance zo veel mogelijk aandacht aan uw woning te schenekn'. aldus de voorlichtingskrant van de ge meente Zoetermeer.' Vandaag geleidelijk minder zonnig. Wolkenvelden eerst in het noorden en ookxin het westen en zuiden. Droog of nagenoeg droog. Wind naar west tot noordwest, luchttem peratuur 18 tot 20 graden, in het zuiden aanvankelijk nog iets hoger. Zeewater 12 tot 13 graden. Verdere vooruitzichten: Voorlopige wee kend-verwachting wijst op vrij zon nig en droog weer. peraturen. De kans op regen van betekenis blijft vooreerst klein, hoewel voor de tuin een regenbui beslist niet onwelkom zou zijn. 'Een beetje voorzichtiger zou wei kunnen, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5