Kinder-tv-journaal erg in de belangstelling rgj 1 KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio- en televisieprogramma's Allei op de fie Even puzzelen NOS: niet direct te verwezenlijken Nieuwe directeur stichting Teleac Ombudsman Vader en zoontje bij ongeluk gedood m m n TROUW/KWARTET VRIJDAG 13 JUNI 1975 BINNENLAND/RADIO EN TV Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Onderzoek naar de behoefte aan een kinder journaal voor televisie staat vooral de laatste tijd bijzonder in de belangstelling. Onlangs kwam 'Nieuws in de kinderschoenen', het onder zoek van kinderboekenschrijfster drs. Anny Spekking, op de markt na een serieuze studie, die ove rigens ook een groot aantal leuke citaten uit de kindermond bevat. De uitgave ziet er heel aantrek kelijk uit met Mickey Mous als een Ton Planken voor de Ridderzaal op het kaft. Dezer dagen droeg ook een groep van de School voor de Journalistiek •en steentje bij ln een eigen on derzoek. En volgend Jaar zal de EBU., the European Broadcasting Union haar workshop helemaal aan het thema TV-jeugdjomaal wijden. Ondanks alle Inspanningen tot nu toe is men van NOS-zJJde uiterst behoudend. De "buikriem' wordt bij enig gerucht van vernieuwing van buitenaf al bij voorbaat strak aan getrokken. Vernieuwing van buiten- al' .omdat Anny Spekking de ver erende opdracht voor een studie naar een kinder journaal heeft ont vangen van het ministerie van CRM. Ben Klokman, de chef van film- en Jeugdzaken van de NOS-televisie, zegt een kinderjournaal niet alleen van belang te vinden voor kinde ren, maar ook voor ouderen. Als de kihderen begrijpelijke achtergrond informatie krijgen van het we reldnieuws, dan steken de ouderen daar ook nog wat van op. Toch ziet hij ln de nabije toekomst nog geen mogelijkheden om een kinderjournaal te realiseren. Het moet goed worden gedaan en dat kost geld. Het moet met een zekere regelmaat worden uitgezonden en bij de verdeling van de huidige zendtijd Is daarvoor geen gaatje over. Evenwel gaat hij volgend Jaar als afgevaardigde naar de 'work shop' van de EBU. Los van alle praktische bewaren, heeft Anny Spekking een grondige studie gemaakt van de behoeften aan een kinderjournaal. Dan blijkt dat 73 procent van de onder/raagde kinderen (die representatief wor den geacht voor Nederlands Jeugd tusen zes en twaalf jaar) vindt dat er een kinderjournaal moet komen. De meesten vinden dat dit voor zeven uur 's avonds moet worden uitgezonden en dat het best een kwartiet mag duren. Anny is samenstelster van de studie Journaal in de kinderschoenen Haar echtgenoot assisteerde op de achtergrond. 'Invulling' Wat de 'invulling' van het Journaal betreft, de meeste kinderen hebben zich uitgesproken voor knutsel- nieuws» klnderboekennieuws, nieuws over (kinder)sport en mu ziek, nieuws over wereldproblemen waarbij uitgegaan wordt van de si tuatie van een Jongen of meisje ln dat geheel. Maar er moet natuurlijk ook nieuws worden gebracht uit de eigen omgeving. De schrijfster stelt zich naar aan leiding van de kinderultspraken voor dat er een luchtige aanpak zal zijn. Bij do vormgeving kan gebruik worden gemaakt van kinderliedjes, tekenfilmjes, en grapjes. Als ach tergrond kunnen bijvoorbeeld kin dertekeningen worden getoond. Geadviseerd wordt te beginnen met een experimentele periode kinder journaal ln de studio. 'Aangezien de (ADVERTENTIE) nedei-land doet met plezier zijn boodschap satino poepgoed toiletpapier ruime meerderheid van de kinderen (73 procent) een kinderjournaal wenst en er geen steekhoudende argumenten door volwassenen wer den gegeven om dit af te wijzen, dient er een kinderjournaal te ko men en zullen de daarvoor beno digde zendtijd, financiën en vrouw en mankracht beschikbaar moeten worden gesteld', (pag. 13). Meisjes en jongens Motief voor het onderzoek was het ontbreken van Informatieve pro gramma's voor kinderen. Enkele aardige gegevens uit het pnderzoek zijn, dat 74 procent» van de kinde ren wel eens ln de*krant leest, dat meisjes zeggen liefst over gebeurte nissen te lezen, over wereldnieuws, en daarna stript, moppen en TV- programma's. Jongens lezen het liefst strips, en moppen, gevolgd door. gebeurtenis sen, wereldnieuws en sport. Van de meisjes kijkt 49 procent het liefst naar kinderprogramma's 21 procent naar detective en cowboy series. zestien procent naar familie- en dokterseries, elf procent naar kwissen. Van de Jongens kijkt 46 procent het liefst naar detective- en cowboyseries, 24 procent naar kinderprogramma's, twaalf procent naar familie- en dokterseries en 19 procent naar kwissen. De conclusie wordt vervolgens ge trokken dat er bij de meeste kinde ren al een zekere mate van belang stelling aanwezig is voor zaken op cultureel gebied. Van de meisjes kijkt 77 procent naar lets over mu ziek op de beeldbuis, voor de Jon gens is dat 55 procent. Van de meisjes bespeekt 54 procent zelf een instrument, van de Jongens 38 procent. Heel anders ligt het met de politie ke belangstelling, getuige typerende UTRECHT Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de huidige direkteur van de stichting TELEAC, de heer A. A. Sterman, treedt op 1 augustus de heer H. J. van Schalkwijk in dienst bij de stichting, om per 1 mei 1976 te worden benoemd tot direkteur. De heer Van Schalkwijk was tot voor kort hoofd opleiding hogere computertechniek van het Philips-concern. KARELTJE KNETTER uitspraken zoals: *De hele reuteme- teut van de regering', "Een soort oorlog over grotemensendingen', 'Gezagerijn en dom gedoe'. Over de Indruk die de ministers maken: 'Mensen, die regeren, zure peren', 'Ministers zijn Italjaanse mannen die met de vuist op tafel slaan', 'Hoofdmannen van het ministerie'. Samengevat komt het erop neer, dat 74 procent niet graag naar Iets van de regering op televisie kijkt. Daarentegen is er wel belangstel ling voor wereldproblemen, name lijk door 53 procent. Bij al deze conclusies ls voorzichtigheid gebó den, waarschuwt de schrijfster. Wat de belangstelling voor het NOS-journaal betreft: 59 procent kijkt elke dag, 41 procent soms en 0,2 procent nimmer. Jongens kijken meer dan meisjes. Als doel van een kinderjournaal ziet de schrijfster een meer gerich te informatie voor het kind en èen aanzet het kind ln de eigen kinder taal en in voor het kind geëigende beelden, belangstelling bij te bren gen voor politieke en culturele za ken en wereldproblemen. Maatschappijbewust In de studie van de School voor de Journalistiek is de doelstelling meer maatschappij-bewust. 'In het journaal moet net, zoals dat ln het onderwijs nog grotendeels het geval ls, de norm van de middenklasse overheersen. Wij richten ons in de eerste plaats op kinderen uit kans arme milieus. Dat wil niet zeggen dat het Journaal niet interessant of aantrekkelijk voor kinderen uit an dere milieus zal zijn'. In deze studie wordt niet gedacht aan een' Journaal zonder meer, maar aan een dat gaat functione ren in het onderwijs en ln het gezin door herhaling in de voora vond. terwijl overdag de eerste uit zending is tijdens de schooluren. Het streven van de groep is om het nieuws niet te doen overkomen als een noodlottigheid, maar als het résultaat van gebeurtenissen, die mensen veroorzaken. Ook kinderen kunnen iets laten gebeuren en daarvoor wil men gevoel aankweken. Ook de groep uit de School voor de Journalistiek denkt aan een proef project waarbij televisiemensen en onderwijsmensen betrokken zijn. De leeftijdsgroep die zij wil berei ken ls echter van negen tot twaalf Jaar in tegenstelling tot Anny Spekking die op zes tot twaalf jaar mikt. Hans Ouwerkerk kon donderdag avond de laatste uitzending van de ombudsman ln dit seizoen afsluiten met de mededeling dat voortzetting van het werk, dankzij een subisldie van CRM, ook voor bet volgend jaar gegarandeerd is. Dit zal zeer veel mensen deugd doen, getuige de statistiek die aangeeft dat ln de afgelopen twaalf maanden zeventig duizend schriftelijke en tienduizend telefonische verzoeken om hulp zijn ontvangen. De stichting voorziet overtuigend ln een behoefte, zoals dat heet. Eigenlijk pleit dat niet voor ons hooggeroemde sociale klimaat, want de ombudsman en zijn staf houden zich constant bezig met zaken die niet snor zitten en zij werken voor mensen die van on volkomenheden en- onrechtsvaardig- heden het slachtoffer zijn gewor den. Mensen die op hun eigen hoiltje geen verandering in nare situaties kunnen aanbrengen. Wie regelmatig de uitzendingen volgt, zal er zich niet alleen vaak over hebben verbaasd dat zulke gesig naleerde gevallen nog altijd kunnen voorkomen, maar nog meer over het feit dat het dikwijls zo lang duurt voor ze uit de wereld worden geholpen. Neem bijvoorbeeld het zonder enige waarschuwing, van de ene op de andere dag, sluiten van partikuliere bejaarden pensions. Dit blijft zo hardnekkig voorkomen, dat bonafide pensionhouders zelf hebben beslo ten tussen de dag van aanzegging en van het ontruimen een termijn van zes maanden te stellen. De wet op de bejaardenoorden ls nog altijd niet zodanig veranderd dat pensiongasten wat meer rechts zekerheid hebben. Gelet op waar- denverlies en verruiming van nor men op allerlei gebied zou je het niet voor mogelijk houden, maar_ het gebeurt toch: onze overheid doet aan fatsoenrakkerij. Hans Ouwerkerk bracht daarvan een voorbeeld op het scherm. Een van de bijstand levende alleenstaande vrouw (moeder met een kindje) had een kamer verhuurd aan een alleenstaande man. Beiden voelen niets meer voor een huwelijk en ook niet voor iets dat er op lijkt. Op een dag merkt de maatschap pelijk werkster dat de man deze vrouw bij het boodschappen doen helpt. Ambtelijke conclusie zonder onderzoek: die twee leven ln concu binaat. Strafmaatregel zoor zede loos gedragvermindering van de bijstand met ettelijke tientjes ln de week. Zonder dat iets bewezen ls. Zouden werkelijk strafbare feiten gepleegd hebbende excellenties en hoogedelgestrengen ook loonsver laging hebben gekregen, denk Je dan. Tegen de zesde aflevering van Klaverweide heb ik een beetje be vreemd aangekeken. Slechts een enkele keer kreeg ik het gevoel iets zeer eigens van de Surinaamse cultuur mee te beleven. Het meren deel "van de vertoning verried al te zeer dat het Nederlands denk werk was, waarbij men zich onvol doende had afgevraagd wat het effect ervan zou kunnen zijn. Ik vermoed dat veel Surinaamse mensen niet zo gelukkig zullen zijn met deze uitzending. Veel van het vertoonde kan worden opgevat als een bevestiging van het beeld dat menige Nederlander zich heeft gevormd. Zoals: Surinaamse kerels zijn rokkenlagers, ze laten hun vrouw en kinderen makkeluk in de steek, bestelen de duvel en hun onrfe goeder of ze versieren om het eeld een blanke meid. Al deze elementen zaten in liet verhaal. Een beetle van het andere Suriname stak in de opofferingen die de familieleden er voor over hadden om oma in haar geboorte grond te begraven en slechts één ding zal onthouden. Dat was toen Alma van haar gestorven moeder afscheid nam met de woorden: Ma. ik moet even weg, maar ik laat je met God achter'. TON HYDRA WOUDENBERG De 30-Jarige H. E. M. Hetterschijt uit Zeist en zijn bijna tweejarig zoontje Enit zijn gisteravond bij een autobotsing bij Quatre Bras (gem. Woudenberg) om het leven gekomen. De moeder werd zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. 71 Arvid en Robert die eens samen ln één knechtecikamer gehuisd had den. en gezworen dat ze bij elkaar zouden blijven en nooit uiteen zou den gaan die lagen nu samen onder één paardedeken, ergens ver weg ln de wereld. Vanavond voel den ze zich weer boerenknecht en onvoorstelbaar ver weg lag het Goudland. Later ln de zomer groeven ze weer in de aarde maar niet naar goud. Ze hadden werk gekregen op een farm buiten de stad en de eigenaar liet hen een aardappelkel der graven. Ze verdienden vijfenze ventig cent per dag met kost en Inwoning. In de keuken kregen ze zoveel vlees en aardappelen en bo nen te eten als ze op konden, ze hoefden dus nooit honger te heb ben. Maar ze moesten slapen in een bouwvallig planken schuurtje, veel slechter dan de knechtenkamer bij de boer ln Zweden Er zaten zulke brede kieren tussen de planken, dat de wind er dwars doorheen blies. Maar wandluizen waren er niet, die wilden niet ln zo'n krot hulzen! Arvid begon zich ongemst te ma ken, dat ze zo laat op de goudvel den zouden komen, dat alle goud op was. Robert troostte hem: ln *n Amerikaanse krant bad hij gele zen dat een geleerde meneer, mis ter Horace Greeley, verzekerd had, dat er ln Callfornië goud voor min stens twee duizend miljoen dollar te vinden was. En tot nu toe was er nog maar voor tweehonderd mtl- joen opgegraven, er was dus nog voor achttienhonderd miljoen goud over. Maar misschien vond Arvid dat wel niet genoeg? Wou hij meer hebben dan achttienhonderd mil joen dollar? Toen de aardappelkelder klaar was, moesten ze de farmer helpen met oogsten en dorsen; ze hadden de hele herfst werk, en toen de winter kwam gingen ze hout hakken. Ze verdienden nu maar vijftig cent per dag, maar ze mochten evenveel eten als tevoren. Ze zouden wel tevreden met hun baan geweest zijn, als ze een betere slaapgelegen heid gehad hadden nu het winter was, want de scherpe wind woei snijdend koud door de reten, het was een kwelling voor hen. Ze kro pen 's nachts dicht tegen elkaar aan om warm te blijven. De kou nam toe en Arvid begon te klagen: moesten ze nu zo vreselijk ver reizen, om hier in zo'n ellendig optrekje te slapen? Op Nybacken hadden ze het veel warmer gehad. Waren ze naar Amerika getrokken om hier kou te lijden? Robert troostte bem, ze moesten het alleen van de winter zien vol te houden. Dan zou er aan alle ellende een eind komen. Bovendien bracht eike hak met de bijl hen dichter bij het goudland. Zo vond het Jongste knechtje altijd woorden die de oudste hielpen zijn goede humeur te bewaren. En ze gingen voort met overdag hout te zagen en ln stukken te hakken, die ze hoog opstapelden. Maar toen ze op zekere avond van het houthak ken weer terug in hun koude schuurtje kwamen, zonk Arvid op zijn bed neer en sloeg zijn handen voor zijn gezicht: Ik kan niet meer.Ik wil weer terug. Hij barstte ln tranen uit: hij wilde weer naar buis, naar Minnesota en zijn dienst bij Danjel Andreasson, en naar alle andere mensen uit Zweden die hij kende. HIJ had er lang over nagedacht en nu wist hij het: dat goud kon hem niets meer schelen. Hij wilde geen rijkdom het liet hem koud of hij rijk werd 77. •Ziezo,' zie smidje Verholen toen ze even later op weg waren naar de winkel van Klungelmans en Co. "We mogen Aquamarijntje houden. D&t weten we tenminste. Maar toch spijt het me, dat Eelco ons vannacht heeft gezien. Dat was niet de bedoeling.' Tk wou, dat die malle meld maar ophoepelde' zuchtte Kareltje uit de grond van zijn hart. "Let op mijn woorden baas. Dit ls pas het begin. Er komt nog veel meer ellende van!' Intus sen waren ze de winkel van Klun gelmans binnengegaan en ze ver telden wat er van hun gading was. De ijyerige handelaar greep toen gedienstig een grote doos van een plank en zei: 'Kamerjaponnen heb Ik genoeg. Och ja, dat soort dingen verkoop lk hier in het dorp niet zo veel. Het ls echt stads goed, weet je. Wat moeten de boerenmensen in Rijkhuyzen met een kimono doen, zeg nou zelf? Die lopen liever in een degelijke hansop. Voor wie is het eigenlijk, als lk vragen mag?' 'Voor Aquamarijntje,' antwoordde Kareltje argeloos. 'O juist,' zei heer Klungelmans met een dun lachje. Maar de smid moest toen plo\ vreselijk hoesten en legde bir gissing zijn grote hand dwan Kareltjes mondje. 'Eh.hjf doelt..., zijn zusje,' zei hiJU' ai "Een erg aardig meisje. Erg kj Die is morgen jarig en zou ah. graag 'n kimono hebben. de.' En net op dat moment riP de telefoon in het belendend» toortje. 'Als de heren me eve len verontschuldigen^' zei defc re winkelier en wandelde cf. ratelende toestel af... FERDINAND r-y> door Vilhelm Moberg Copyright Hnllnnilln B.V. Baarn of niet. Als hij maar bij mensen mocht zijn die hij kende en met wie hij kon praten. Hij wilde niet meer voor een Amerikaanse boer werken en in zo'n hok wonen, hij had het veel beter bij zijn oude baas Danjel. Maar lk vind de weg terug nooit meer.lk ken immers geen En gels. Wil je niet met me mee. Robert?. Zullen we niet terug gaan. Toe, Robert, ga mee. No, Arvid! Ik ga niet terug! Nooit! Maar alleen kan lk niet terug, lk kan me niet redden...! Och Ro bert Ga met me mee No, Ik wil Callfornië zien! De tranen van zijn vriend en zijn smeekbeden drukten zwaar op Ro bert, maar hij was niet te bewegen: bij zou verder trekken, hij ging niet naar zijn broer in Minnesota terug, voor hij goud had gevonden en een rijk man geworden was. En hij herinnerde Arvid nog eens aan de belofte die ze elkaar eens gegeven hadden: Wat er ook ge beurde, ze zouden altijd bij elkaar blijven! Nu wilde Arvid die belofte toch niet breken en teruggaan? (Wordt vervolgd.) Radio vandaag HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerle. (7.30 Nws. 7.41 Echo.) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.30 Gymn. voor de hulsvr. 8.45 De wonderlij ke letter M. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade (10.30 Nws.) NOS: 11.30 Blik'op de derde wereld. 11.48 Blik op Europa. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 WIJ van het land. 12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 Echo. 13.00 Raden maar...) 14.00 Hopen, onbegonnen werk? 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) Interlokaal op vrijdag. (15.30 Nws. 16.00 Spreekuur.) 17.00 Zonder grenzen. 17.10 (8) De huts- geklutste kinderspelen. 17.30 Nwa. 17.32 Echo magaz. 18.30 Nwa. 18.41 Echo. 18.60 Verken ning. 18 58 Marktber. 19.00 (8) Corry Brokken zingt met het orkeet van Bert Palge. 19.30 (8) In antwoord op uw schrijven. 21.00 (S) De blanke top. 22.00 Relsoogst, toer magaz. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 (S) Ooal. 23.55 Nwa. HILVERSUM U AVRO: 7.00 Nws 7.11 Ochtend gymn. 7.20 (8) Dat met een gaatje met om 8.00 Nws. en om 8.11 Radlojourn. 9.00 School radio. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind? 9.35 Waterst. 9.40 Toerlsmo. AVRO: 10.00 Kleutertje luister. 10.10 Arbeldavlt. (11.00 Nws. 11.03 Radlojourn.) 11.30 (S) Knip perlicht. 11.55 Beursber. 12 00 (8) Vlool- duoa. OVERH.VOORL: 12.30 Ultz. voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Kon. Luchtmachtkapel. 12.55 Radlojourn. VPRO: 13.00 Nwa. 13.11 Vandaag dit. morgen dat. 13.25 Progoverz. 13.30 Inter view. 14.00 Muziek 13 30 Permanent Wa ve. 10.00 Nws. 16.03 Vandaag dit, morgen dat. 16.05 Tahiti. 17.30 Welingelichte kringen. 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Rechtstreeks achakel- prog. met nws.. achtergronden, inf. en muz. met om 19.30 Radio Belgle. (PP: 1820 CHU.) 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (8) Holland Festival. 22 30 (S) De Staalkaart. 23.30 VARA- klas&lek. 23.55 Nws. HILVERSUM m EO: 7.02 (8) Gospelsound. 8.03 Klank bord. 8.10 (8) Tussen thee en koffie. 9.03 (S) De muzikale fruitmand. TROS: 10.03 Pep-op-drle. 11.03 Drie draalt op verzoek. NCRV: 12 03 (S) Drie tussen de middag. 13.03 (S) Hier en nu. 13.06 Drie tussen de middag. NOS: 14.02 Pop-kontakt Z. 16.03 De Hltmee6tera. 18.03 De vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter. AVRO: 20.05 Burengerucht. 21.02 De Negen-Uur- Show. 22.02 Radlojourn. 22.05 (8) Super- clean Dreammachlne. 23.02 (8) Vanavond laat. 0.02 Radlojourn. 0 06 Weekend-Mu- zlek-Magazlne. 1.02 Soultlme USA. 2.02 Continu de nacht door. 4.02 Voor dag en dauw. (2.02 4.02 en 5.57 Radlojourn.) NCRV: 6.02 Klaar wakker. Speciaal TV vandaag 0 De TROS vertoont samenvattin gen van de door het Nederlands elftal gespeelde wedstrijden om het wereldkampioenschap. Ned. 2/19.05 0 In de Amerikaanse film The let ters wordt in drie los van elkaar staande verhalen uitgewerkt wat de gevolgen kunnen zijn als een brief pas een jaar later de gearesseerde bereikt. Ned. 2/121.20 9 In Televizier Magazine zijn een gesprek met de premier van Israël, een reportage over de droogte in Somalië en over de problemen in Gelderse bejaardentehuizen. Ned. 1/122.00 In het IKOR-programma praat prof dr. J. Verkuyl over de zending in Indonesië. Ned. 1/23.00 0 Ontmanteld van alle legende vorming blijkt het rechtsgevoel van Frederik de Grote van Pruisen minder goed ontwikkeld te zijn ge weest. Dultsl. 2/21.30 0 Het symposium Media en Gijze ling is onderwerp van gesprek in Interlokaal op vrijdag. ilv. 1/16.00 f In De Staalkaart brengt de VA RA een reportage van Poetry Inter national in Rotterdam. Hilv, 2/122.30 9 Het ensemble Sonata a cinque speelt werk van Carl Philipp Ema nuel Bach en Mozart. Hilv. 2/123^0 NEDERLAND I NOS 18.45 Mlnlmolen 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO'8 toppop NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Cannon 21.10 De Gebroeders Hammon 22.00 Televizier magazine 22.40 AVRO's sportpanorama IKOR 23.00 Toean Besar ln de wijngaard des Heeren NOS I 23.40 Journaal NEDERLAND H NOS 18.45 Kortweg !i 18.55 Journaal TROS 19.05 Oranjes Jacht op Wereld! NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Vlieg er eens uit 21.20 De brieven Ben Murphy speelt de Joe in 'Dear Karen'. 22.35 Music-al-ln concert 23.30 Interview met de Minister-president NOS 23.40 Journaal Horizontaal: 4. vogel, 5. vijzel, 6. Viking. 7. groen in de wapenkunde. Verticaal: 1. onwelluidend lawaai, 2. likdoorn, 3. eerbiedwaardig. Oplossing van gisteren: Hor. 1. ark, 3. set, 6. elf, 9. la, 10. lakei, 12. Ee, 13. staar, 15. rekel, 17. arm, 19. mak, 21. markies, 25. rio, 26. tol, 27. estrade, 31. adi. 32. eer, 34. steen, 36. felie, 38. To, 39. rakel, 41. en, 42. alk, 43. tak, 44. Ate. Vert. 1. als, 2. rata, 3. sar, 4. e.k., 5. ter, 7. leek, 8. fel, 10. lama, 11. ieme, 14. armoede, 16. kasteel, 18. A.K., 20. urn, 22. rat, 23. Ira, 24. alm, 28. Bier, 29. ra, 30. deel, 31. atol, 33. riet, 34. sta, 35. nat, 36. lek, 37. ene, 40. ka. DEN HAAG Het gerechtshof heeft de 53-jarige assistent-verko per F. T. W. uit Den Haag vrijge sproken van medeplichtigheid aan verduistering van flesjes zuurstof, die een rol hebben gespeeld bij de ontsnapping van de 'meesterkraker' Aage M. uit de gevangenis te Leeu warden. De zuurstof gebruikte Aage om met een snijbrander uit zijn cel te komen. (ADVERTENTIE) Heel Nederland fietst weer Wat wil je ook? Of jé 8 bent of 80, schooljongen of zakenman, huisvrouw of tienermeisje, opa of oma, fijner en voordeliger dan fietsen is er niet veel! Daarom komen er ook dit jaar weer een miljoen nieuwe fietsen bij. Ook voor u staat er een fonkelnieuwe klaar: Ga maar gauw eens bij de fietsenvakman kijkenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4