Kerk leert leven met eigen angst 'Wie zijn die theologen in ons parlement?' rinhri Potter beantwoordt gereformeerde brief V Conferenties 1 Wereldraad: 3,6 miljoen voor Afrikaanse landen T| 'Predikant geen werknemei Kirchentag in Frankfurt Ds. Lissenburg eerste theoloog die in Tilburg promoveert Een vreemd vertrouwd gezicht Beroepingsmb Nuchter blijven over kerstening van Afrika Onze adressen Dr. Beyers Naudé (applaus in Stellenbosch): Nieuwe boek TROUW/KWARTET VRIJDAG 13 JUNI 1975 KERK/BINNENLAND door Aldert Schipper FRANKFORT Het gaat weer beter met de kerk in Duitsland. Deze conclusie trekt de voorzitter van de Evangelische iKrchentag uit het feit, dat bij de Kirchentag, die gisteren in Frankfort begon, meer dan het dubbele aantal bezoekers is geregistreerd dan bij de Kirchentag twee jaar geleden in Düsseldorf. Het grote aantal bezoekers heeft ook de organisatoren van de Kirchentag verrast. Er bleken niet genoeg programmaboekjes te zijn voor alle 15.000 bezoekers van de openingsdag. De extra treinen naar Frankfort zijn ook alle uitverkocht. Bij de Kirchentag is elke keer ook de vraag wie er niet zijn. Ook ditmaal is de belijdenisbeweging 'Kein anderes evangelium' afwezig. Deze groepering heeft op 29 mei in Stuttgart een eigen dag gehouden, waar veertigduizend mensen waren. Ook is dr. C. F. Beyers Naudé er niet. Hij zou hier een rede gehou den hebben over geweldloos verzet i tegen de apartheid. Wel aanwezig is Esau du Plessis. de in Nederland wonende organisator van de boycot outspan actie, die ook in West- Duitsland gevoerd wordt. De boycot outspan actie is een van de 103 actiemodellen op de 'markt van de mogelijkheden', zoals dat hier heet. De Kirchentag staat onder het the ma: 'In angsten en zie wie leven', een thema dat aansluit bij het ge voel van bedreigd-zijn, dat in de moderne industriële maatschappij tegenwoordig er bij schijnt te ho ren. In het thema zit- een triumfe- rend element, zei kirchentagsvoor- zitter Sontheimer, want steeds meer blijkt de periode van de ge weldige en gewelddadige polemiek voorbij te zijn. Deze Kirchentag staat in het teken van een nieuwe gemeenschappelijkheid, die voort komt uit het feit dat we steeds meer leren leven met de veelvor migheid in de kerk en in de maat schappij. zijn eigen belang en er geen sterke verdediging is van het algemeen belang, het milieu en de toekomst, kunnen de risico's van de kerne nergie gemakkelijk worden onder schat, aldus Von Weizsacker. Het kapitalistsiche systeem baseert zich op de vrees door de ander overtrof fen te worden. Dit is een stabilise rende factor, waardoor het systeem blijft bestaan. Het is een in daden omgezet angstsysteem. Ook de kernbewapening is geba- seert op angst, die het internatio nale systeem een innerlijke stabili teit geeft. Om de energiebron van dit systeem te voeden, zijn nu en dan oorlogen nodig. Oorlogen met als doel de derde wereldoorlog te voorkomen, maar die best eens tot een wereldoorlog zouden kunnen uitgroeien. Het kapitalistische systeem maar ok het socialistische met zijn geheime politie, zijn op angst gebaseerd. Gerechtigheid Angstdromen In zijn openingsreferaat beschreef de atoomgeleerde prof. Carl Frie- drich von Weisz&cker zijn angst: ik heb soms drie angstdromen, die ik steeds weer beleef. Ofwel Hitler is weer aan de macht opnieuw demo cratisch gekozen en hij verliest op nieuw zijn oorlogen, ofwel de com munistische geheime politie licht mij v&n mijn bed om mij naar Siberië te brengen, dan wel aan de einder van een blauwe lucht ver schijnt ineens een wolkje, de eerste atoompaddestoel, het begin van de derde wereldoorlog. Volgens de atoomgeleerde kun je tegenwoordi ge politiek niet begrijpen zonder te weten, dat deze drie angstndromen door een hele generatie worden ge droomd. Een andere generatie vreest voor de gevolgen van de toepassing van Kernenergie. Niet alleen de tegen standers van kernenergie, maar ook de voorstanders zien in, dat dit soort energie risico's meebrengt. Door het kapitalistische systeem, waarin ieder zich bekommert om Hoe we met deze angst leven kun nen of hoe deze angst weggenomen kan worden, hierover sprak dr. Phi lip Potter, toen hij woensdagavond in de Paulskdrche preekte. De se cretaris-generaal van de wereldraad van kerke nzei de kracht van God leert ons met deze angst te leven, en tevens sluiten wij ons aan bij Gods strijd tegen de angst. De apostel Paulus spreekt van de wa pens van de gerechtigheid. Wie vrede met God heeft, moet werken aan de vrede in de wereld. Dat leren wij op het moment in de oekurnenische beweging. Gods volk, de kerk, is er toe geroepen de oorzaken van de angst te openba ren en met Gods hulp te bestrijden, alles wat htm menselijkheid be perkt en verkrampt, moet in ,de naam van God en met zijn wapens bestreden worden'. TILBURG De Rotterdamse her vormde predikant drs. D. Lissen- burg (58 jaar) hoopt woensdag 25 juni aan de katholieke hogeschool te Tilburg te promoveren tot doctor in de godgeleerdheid. Hij is de eer ste promovendus aan de theologi sche faculteit van de Tilburgse ho geschool na de wettelijke erken ning ervan in november verleden jaar. Drs. Lissenburg heeft een proef schrift geschreven, getiteld: 'Samen thuis samen uit. een exploratief onderzoek naar enige aspecten van de begeleiding van geplande veran deringsprocessen in kerken.' Zijn promotor is prof. dr. H. Faber (her vormd) en als mede-promotor treedt op prof. dr. J. A. Stalpers (r.-katholiek). En om het maar meteen te zeggen: tijdens de recep tie na afloop van plechtigheid zul len geen alcoholica geschonken worden op grond van de volgende stelling van ds. Lissenberg: 'Het zuivere goud van het beginsel der geheelonthouding' van alcoholi ca (prof. dr. Is. van Dijk, 29 sep tember 1897 te Groningen) kan met verwijzing naar de principes door Paulus uiteengezet in Romei nen 14: 13-23 en 1 Corinthiërs 8: 8-13 en 10: 23-33 nog steeds als 24 karaats worden getaxeerd. Ds. Lissenburg was van 1935 tot 1940 onderwijzer bij het christelijk lager onderwijs en van 1940 tot 1943 leraar aan een werkplaats voor omscholing van werklozen. Van 1943 tot 1963 was hij officier van het Leger des Heils (o.m. als hoofd van de afdeling pers en publiciteit) en van '63 tot '65 doceerde hij pedagogiek aan aanstaande jeugd leiders. Sinds 1965 is hij als predi kant verbonden aan de Rotterdam se hervormde gemeente. Hij stu deerde aan de Universiteit van Am sterdam politieke en sociale weten schappen. Zendingsweek met Roy Hession en Jan Pit, 21 - 28 juni op In de Ruimte te Soest (tel. 02155-18014). Vormingscursussen voor visueel gehandicapten, met en zonder be geleiders, 16 - 20 juni en 11 - 15 augustus in het Van Eeghenhuis te Aardenburg. Hoofdthema: groei naar zelfstandigheid. Inlichtingen: tel. 01177-1293. Dagberaad over de achtergrond en de eigenlijke oorzaken van de huidige impasse in de oecumene, donderdag 19 juni in Vinea Domini te Witmarsum. UIT VAN LEZERS Werkloosheid (3) De Nederlandse sociale wetten wij ken af van die in de andere EEG- landen. Daar moet iedere vrouw vijftien jaar in loondienst zijn ge weest om recht op aow te hebben. Hier geeft het huwelijk haar daarop recht en wordt zij inderdaad niet als volledig mens gezien, doch als 'aanhangsel' van de echtgenoot. Dat komt tot uiting in het feit dat er voor beiden slechts éénmaal aow-premie wordt betaald; werkt de gehuwde vrouw, dan ontvangt zij aan het eind van het jaar haar aow-premie terug. Komt haar man te overlijden, dan ontvangt een kinderloze vrouw (indien zij 40 jaar is), ongeacht haar werkkring, we- duwenpensioen. De ongehuwden moeten daaraan meebetalen tot hun 65e jaar. Ondergetekende wacht nog steeds in dit jaar van de. vrouw op protest van de gehuwde vrouw tegen deze bevoorrechting, die in wezen discriminatie is. zowel van de gehuwde, als van de onge huwde vrouw. Amsterdam mw. M. van Saane. Weinreb In de rubriek 'Commentaar' maakte de redactie zich bezorgd over het uitblijven van de publicatie van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie. De wijze waarop dit com- Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. mentaar is geschreven doet vrezen, dat de hetze tegen Weinreb door bepaalde groepen in Nederland op nieuw zal ontvlammen. Alleen al de opmerking: 'Weinreb zelf heeft in zijn uitvoerigeuiterst leesbare mémoires een heel ander verhaal opgehangen'. Dit is Insinuerend schrijven. Weinreb heeft nooit 'ver halen opgehangen'. En verder: 'W. heeft weer andere mensen gepakt of beledigd'. In de mémoires wordt niemand beledigd, om de eenvoudi ge reden dat alle Nederlanders die een misdadige rol hebben vervuld van schuilnamen zijn voorzien. De affaire Weinreb is pas nog keurig uit de doeken gedaan door Dick Houwaart: 'Weinreb een wit boek'. Die in Nederland nog een beetje gezond» verstand heeft over gehouden kan daar lezen hoe de vork in de steel zit. Deze zaak blijkt steeds duidelijker te worden een zwarte bladzijde in de historie van de Nederlandse justitie. Noordwijk aan Zee J. C..C. Meyboom, arts. ADVERTENTIE GENèVE Binnen projectenlijst 1976 heeft de commissie voor in terkerkelijke hulp, vluchtelingenzorg en werelddiakonaat (Cicarws) van de Wereldraad van kerken 1,5 miljoen dollar (omstreeks 3,6 miljoen gulden) bestemd voor vier vroegere Portugese gebieden en bevrijdingsbewegingen in twee andere landen in Afrika. Het gaat om Guinee-Bissau (200.000 dollar), dat inmiddels al onafhankelijk is. de Kaapverdische Eilanden (200.000), Mozambique (456.000) en Angola (400.000), die hulp krijgen voor de landbouw, me dische zorg en het onderwijs alsme de bij het opbouwen van het kerke lijk apparaat. Cicarws wil samen werken met de komende regeringen in deze gebieden en vraagt de in ternationale gemeenschap van ker ken bij te dragen te helpen de erfenis aan problemen uit voor gaande jaren te overwinnen. Als verbindingsman tussen deze gebie den en 'Genève' zijn twee Portu gees sprekende kerkleden aange trokken. Verder krijgt de overkoepelende be vrijdingsbeweging ANC in Rhodesië (Zimbabwe) 150.000 dollar voor zijn maatschappelijk welzijnswerk en de bevrijdingsbeweging voor Namibië SWAPO 80.000 dollar voor haar hu manitair werk in Zambia. De hele lijst voor werelddiakonaat omvat verder 535 andere projekten, waarvoor de leden-kerken van de Wereldraad in totaal tegen de 18 miljoen dollar bijeen dienen te brengen. Ook hier gaat het om landbouw, gezondheidszorg, onder wijs, maatschappelijk werk, bestrij ding van honger (in de Sahel en Bangladesj) verschaffen van voed sel. medicijnen en kleding (voor Vietnam en voor vluchtelingen in Thailand). Cicarws wil vooral uitbreiding van hulp op langere termijn naast de bijstand in directe nood. 'Gebrek aan informatie' AMSTERDAM Dr. Philip Potter, de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, heeft geantwoord op de brief van het ge reformeerd synodemoderamen inzake de steun aan het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). De bezwaren van het moderamen zijn volgens Potter gebaseerd op misverstand en gebrek aan informatie. Het is volgens Potter niet waar, dat het ANC 'alle geweldloze wegen om verandering te bewerken radikaal verwerpt'. Sinds 1961 is het ANC gedwongen, om tegengeweld tegen het geweld van de blanke minder heidsregering in Zuid-Afrika te be schouwen als een onontkoombaar deel van hun politiek om tot een rechtvaardiger samenleving te ko men. Dit geldt overigens niet alleen het ANC, maar alle bevrijdingsbewegin gen in zuidelijk Afrika en Potter vraagt daarom, waarom het gere formeerd moderamen alleen be zwaar maakt tegen steun aan het ANC. 'Waarom schijnen zovelen van hen, die zich druk maken over het geweld van de bevrijdingsbewe gingen, zich zo weinig bewust te zijn van het geweld, dat veroor zaakt wordt door onrechtvaardige structuren?' vraagt Potter verder. De financiële steun van de wereld raad aan het ANC is bestemd voor verschillende aspecten van het werk, zoals het informatieprogram ma, de steun aan verbannen men sen in en vluchtelingen buiten Zuid-Afrika, cursussen en bureaus in verschillende landen voor con tacten met regeringen en internati onale organisaties. Het blad Secha- ba (dat met name de bezorgdheid van het gereformeerd moderamen gewekt heeft) is niet genoemd in de aanvraag om steun. Volgens Potter is het ANC overigens bezig met een herziening van zijn infor matieprogram. Op de vraag van het moderamen, of het niet beter zou zijn, dat de wereldraad zijn steun meer richt op kerken en christelijke organisaties in Zuid-Afrika, die zich tegen de apartheid verzetten, antwoordt Pot ter, dat de hulp van de wereldraad aan deze kerken en organisaties veel groter is, dan die aan de twee bevrijdingsbewegingen ANC en PAC. Hij noemt het ook een misverstand, dat de wereldraad bevrijdingsbewe gingen steunt vanuit de gedachte, dat de kerken in een gegeven situ atie niet in staat-zijn hun diakona- le taak te volbrengen. 'Wij steunen bevrijdingsbewegingen, omdat wij hun rod erkennen als vertegenwoor digers van de verdrukten in de strijd om hun eigen beweging'. Dr. H. B. Weijland, gereformeerd synodepraeses, zei ons in een eerste persoonlijke reactie, dat hij de toon van de brief zeer waardig vindt. Wel vindt hij het-vreemd, dat Pot ter het moderamen tekort aan in formatie verwijt, maar zelf geen enkele informatie aandraagt, die nog niet bekend was. Ook is het standpunt van de gereformeerde kerken blijkbaar in Genève niet goed overgekomen, want in het rapport-Wind, dat in het Engels vertaald en naar Genève gestuurd is, wordt omstandig uiteengezet, waarom voor de gereformeerde synode de situatie in Zuid-Afrika principieel verschilt van die in an- Ter^ eutq ïuis Dr. Philip Potter dere delen van zuidelijk Afrika. De kernvraag van het moderamen is volgens dr. Weijland in de brief van dr. Potter onbeantwoord geble ven: hoe steun aan het propageren van geweld te rijmen valt met het uitgangspunt van het anti-racisme- program (zoals vastgesteld in Can terbury in 1969), dat de steun zich zou richten op humanitaire doel einden. NED. HERV. KERK Beroepen: te Sommelsdijk G. de Knegt te Kesteren. Aangenomen: naar Zevenhoi E. W. Nicolai, kand. te Uil naar Spijk (Gr.) G. Hoekstra, te Stedum; naar H. I. Ambac Stroeve te Andel. die bedankt! Tiendeveen. Bedankt: voor Terneuzen Louwerse te Sneek; voor T< J. Brörens, kand. te Delft. Afscheid: op 15 juni te Leeu' (pastoraat diakonessenhul Breur ber.. te Arnhem (pi diakonessenhuis). Intrede: te Rijssen M. B. Akker uit Stellendam; te Ast L. v. d. Eijk uit Sas van Gei Vianen J. J. Ruitenberg uit Vennep; te Valkenburg (Z.H. Overgauw uit Vriezenveen j Roosendaal dr. W. L. Dekki p Rilland; te Genemuiden A. Beek uit Sommelsdijk. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zetten J. A. van ten te Leiderdorp. zl Afscheid: van Boornbergum van Loo ber. te Ten Boer Dwingelo M. Mellema ber. te I{ Intrede: te Rijnsburg dr. B i Oeveren uit Haren; te Hooje P. C. v. d. Wel uit Baarn; te schoten J. Mak Azn uit Olde GEREF. KERKEN (VRIJGEM Afscheid: van Haulerwijk G. sema wegens emeritaat; Utrecht N.W. R. Houwen bj Spakenburg-Zuid. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Brakel, Emmi Goudswaard, Haarlem, Hoof Kruiningen, Meeuwen, Melis Nieuwdorp, Rilland, Waard Kareis kand. te Rotterdam; ti terdam-W. N. W. Schreuder te EV. LUTHERSE KERK Afscheid: van Monnikenda Edam M. A. van Teijlingen Zutphen. GEREF. KERKEN Bedankt voor Amsterdam «i werkende Funenkerkgemeent hervormde Muiderkerkgeme E. H. Kalkman te Amersfooi ADELAIDE'(Australië) Ds. Amon Mwakisunga, Afrika-secretaris van de lutherse wereldfederatie heeft op de jaarvergadering van de commis sie voor interkerkelijke samenwer king van de LWF gewaarschuwd tegen te hoog gespannen verwach tingen over de kerstening van Afri ka, De laatste jaren is er optimistisch beweerd, dat gezien de huidige toe name van het christendom in Afri ka, in de 21e eeuw in dat wereld deel meer christenen zullen wonen dan in heel de rest van de wereld samen. Op het ogenblik zijn 67 miljoen van de 364 miljoen inwoners van Afrika christen, dus een vijfde deel. Ds. Mwakisunga noemde het onrea listisch en utopisch tè denken, dat het overige vier vijfde deel van de bevolking bij de huidige aanpak wan kerk en zending dermate voor het christendom kan worden ge wonnen, dat Afrika in de volgende eeuw overwegend christelijk zou zijn. Robrecht Michiels, Een vreemd ver trouw dgezicht, Cahier (nr. 17) voor levensverdieping. Uitg. Werkgroep voor levensverdieping. Abdij Averbo- de (België). Verkoopprijs belg. fr. 145. Dit boekje van honderd kleine bladzijden behandelt hedendaagse vragen naar en over Jezus, zoals die in de theologie worden gesteld. Michiels (geb. 1933) studeerde te Leuven en Mechelen. Na zijn pries terwijding in 1959 promoveerde hij in 1964 tot doctor in de theologie en werd professor. Hij publiceerde een viertal boeken en vele tijd- HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11. Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Schetfersplein 1. Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Interview met Willem Drees 9 Sociale Akademies bekennen kleur. 9 Waarom puilen de gevangenissen uit? 9 Had Schweitzer toch gelijk? 9 Wat gebeurt er in Nairobi? 9 Aziatische christenen voelen zich in de steek gelaten. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer 7"^ van I Hervormd i HJ I Nederland. NAAM; ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR.: Abonnementsprijs 25,50 per half jaar: 51.— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. Van een medewerker Van de Afrikaner universiteiten is Stellenbosch de eerste die in de geschiedenis van het Christelijk Instituut, in een openbare discussie dr. C. F. Beyers Naudé als criticus van de apartheid aan het woord heeft gelaten. Dr. Beyers Naudé en ds. Roelf Meyer waren door de Afrikaner studenten organisatie Saak uitgenodigd om hun standpunt ten aanzien van het Legrange-rapport toe te lichten. Na de toespraak van Naudé rea geerden de ruim driehonderd aan wezigen met een geweldig applaus. Tijdens zijn toespraak, dinsdag avond, somde Naudé op dat het Le grange-rapport berust op 2500 rap porten en brieven en verklaringen van 124 personen. Toch heeft de commissie niet kunnen aantonen, dat het Christelijk Instituut onjuist handelde, door te zeggen dat Zuid- Afrika op de verkeerde weg is. De sfeer tijdens de bijeenkomst stond in duidelijk contrast met de parlementaire discussie van vorige week. Daar was in de woorden van Naudé 'felheid van emotie bij de leden van de Legrange-commissie en bijna haat ten opzichte van het Christelijk Instituut en mijn per soon'. Discussie In Stellenbosch werd na de toe spraak nog een discussie gehouden van bijna twee uur. Kritische vra genstellers kregen duidelijk minder bijval dan degenen die van Naudé en Meyer toelichting wilden horen. In zijn toespraak ging Beyers Nau dé uitvoerig in op de verschillen tussen het Christelijk Instituut en de parlementaire commissie. Vol gens de Legrange-commissie wordt het hoogste gezag bekleed door de staat, dat is uit de stukken aan toonbaar. Het Christelijk Instituut zegt dat vanuit het evangelie het hoogste en uiteindelijke gezag aan God behoort. De mens zal vanuit deze visie moeten denken en han delen. Het Christelijk Instituut wil met de Legrange-commissie graag alle lichamelijk geweld van de hand wijzen, maar wijst er met klem op dat economische onder drukking, hersenspoeling en knech ting van de zwarte bevolking van Zuid-Afrika, niet minder een vorm van geweld zijn die moeten worden afgewezen. Men kan slecht beweren dat het Christelijk Instituut een anarchisti sche organisatie is zoals het rapport stelt als het instituut waarschuwt dat miljoenen zwarten zullen reageren op de weigering van blanken om te luisteren. Het is onbegrijpelijk, zei Naudé, waar de commissie Legrange al haar beschouwingen vandaan heeft over oecumenische theologie, zwar te theologie, horizontalisme en ver- tikalisme. 'Ik wist niet dat ons parlement over zoveel theologisch geschoolde mensen beschikte. En ik zou gaarne willen weten wie dit zijn. Ik roep deze theologen op, die ergens spookachtig op de achter grond bezig zijn, om op verant woordelijke en objectieve wijze te luisteren naar wat de zwarte theo logen in Zuid-Afrika te zeggen heb ben. Er zal geen vreedzame toe komst voor dit land zijn als zij dat niet willen doen'. Tenslotte ging dr. Beyers Naudé in op het nieuwe tijdperk van het Christelijk Instituut. Het werk zal worden voortgezet, desnoods met een kleinere staf en inperking van de programma's. Ook onze verant woordelijkheid tegenover de kerk zal worden voortgezet. Want de kerken staan, zowel aan blanke als aan zwarte zijde, voor de vraag hoe vanuit het evangelie de toekomst van Zuid-Afrika er uit zal zien. Het gehoor van dr. Naudé reageerde met grote ernst en bezorgdheid. Verscheidene deelnemers verklaar den ln gesprekken na afloop dat zij nu pas begrepen wat het Christelijk Instituut altijd heeft bedoeld. schriftartikelen. Zijn woonplaats is Leuven. Het werkje bevat de tekst van drie voordrachten, te Leuven gehouden in otober 1974. Vanuit de nieuwe Jezusproblematiek wordt licht ge worpen op de oude. Michiels wil een nieuw christologisch denken op gang brengen en ontwerpt daartoe een geschreven drieluik. Het gaat over de spanning tussen Jezus als eigennaam en Christus als geloofs belijdenis. Na Bultmann streeft men naar een herontdekking van de historische Jezus, want de bood schap omtrent de verheerlijkte Christus zou van zijn kracht be roofd worden, indien men zou af zien van de continuïteit met de aardse Jezus. Wij moeten dezelfde weg volgens als de discipelen, de weg namelijk van de historische ervaring naar het geloof en niet omgekeerd. Michiels methode is wat hij noemt synthetisch of com plex, een combinatie namelijk van vormkritiek, bronnenstudie en re dactiekritiek. Michiels stelt dat de evangeliën 'stroomopwaarts' zijn geschreven, d.w.z. vanuit het geloof in de verre zen Heer dat gepredikt wordt, via het lijdensverhaal naar het openba re leven toe, am tenslotte aandacht te besteden aan Jezus' geboorte en jeugd. Want Jezus' woorden en da den zijn om zo te zeggen een halve eeuw in beweging geweest. De evangeliën vormen een op zichzelf staand soort literatuur en geven geen 'portret' van de hoofdfiguur. Het zijn geloofsgetuigenissen, hun doel is niet neutraal te informeren, maar helemaal op verkondiging be trokken. Gebeurtenis en heilsbete kenis vormen één geheel. Wij moe ten de unieke geschiedenis van Je zus van Nazareth voort vertellen om en de universele zin en draagwijdte van te verkondigen. Elk Jezusver- haal en elk Jezuswoord moet op drie niveaus worden verklaard: dat van de historische Jezus, dat van de primitieve kerk en dat van de evangelische redacteurs. Een ver diept Paasgeloof heeft de kerk pas na de verrijzenis van haar Heer in staat gesteld de diepe heilsbeteke nis van de aardse Jezus te ontdek ken. Er is een fundamentele conti nuïteit tussen historisch Jezusge- beuren en interpretatie van dat ge beuren. Zo ziet de auteur een be langrijke verschuiving naar de his torische Mens Jezus toe. Een nieuw dogmatisch Christusbeeld wordt ontworpen. Hij leefde niet zoals een mens maar als mens. De lezer vindt in de voetnoten ver wijzingen naar verdere literatuur over dit onderwerp. Hoewel com pact, is dit boekje helder geschre ven, zodat ook de niet-theoloog er wat aan heeft. C. Rijnsdorp Intelligentie is te ontwikkelen ouders voor de Intellectuele wikkeling van hun kinderen ten weten, door Klaus Di< Uitgeverij Callenbach in Ni 147 blz. prijs ƒ18.50. De groei van de persoonlij praktische psychologie om en anderen beter te begrijpen Gordon R. Lowe; uitgeverij in Bilthoven; 242 blz. prijs Grootbrengen door kleinhoudf historisch verschijnsel, dooi Dasberg. Uitgeverij Boom in pel; 132 blz. prijs 16.50. Heel vroeger werden kinder) kleine volwassenen bescl aangekleed en behandeld. I voorbij en nu wordt een kil een wezen behandeld dat va de wereld van de volwassene! Dat heeft zijn risico's vdn< Dasberg, want daardoor rake deren geïsoleerd van de maal pij, en van het volle lev< overgang van de kinder- volwassenenwereld levert di blemen op die voorkomen (1 kunnen worden als kindei rieus genomen worden, als v senen kinderen niet beschouw behandelen als wezenloze scl schepseltjes, ze niet kleinl] omdat dat in feite een vorj manipulatie is. Van een onzer verslaggevers GOUDA In de synode v gereformeerde gemeenten in i land is zorg uitgesproken o- ontwikkeling rond de rechta van de predikant in de Nedei samenleving. Tot nu toe is het zo. dat de ver bij arbeid van overi geestelijke aard niet spreel een arbeidsovereenkomst in van het burgerlijk wetboek, bij een enquête van de social zekeringsraad is gebleken, d sterke stroming in de Nedei kerken aan deze uitzonderini tie een eind gemaakt wil zi< werknemers zullen de predi en priesters dan van de verzekeringswetten kunnen I ren. Maar deputaten bij d< overheid spraken in hun i aan de synode de vrees u wanneer de rechtspositie predikanten en priesters et beidscontract naar Nedi recht wordt, dit konsekwent hebben, die een geweldige 1 zullen betekenen op de zelf si heid van de kerk. Daarbij gewezen op de recente discu de Tweede Kamer over een eel ontslagverbod voor hi priesters. Inzake de doop na dopt ie sï synode uit, dat de kinderdc leen bediend kan worden aa deren, die op de erve des ve geboren zijn'. Daaruit rest de regel, dat leden, die eet geadopteerd hebben, dat ld leen kunnen laten dopen, v ten minste een van de out grootouders van dat kind is. De synode overwoog daarl het recht op de kinderdoop g is in Gods bevel om de ge en hun zaad te dopen. Alle a dienen te worden gedoopt ni gaande belijdenis, of zij nu 0 dige leeftijd of later bij de g te komen. Het aantal gereformeerde g ten in Nederland steeg m door toetreding van een ge te Sint Maartensdijk. Het nu 54, met samen zeventien) leden, die gediend worden d ven predikanten van wie twt rlti. De synode werd geleld i F. Mallan uit VIaard ln gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2