Nog onenigheid over plaats van Rhodesië-gesprek Ongeluk trein: ruim zeventig mensen gewond Markt Zware eisen tegen Zuidmolukkers letNieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Minimumbroodpr ij s met 6 cent omhoog Expositie massief eiken "SI p deze krant IAM1N Meubelfabriek Oisterwijk Celstraf in Zuid-Afrika - pag. 7 Vakantie nog regelen? Nationalisten stellen Zuid-Afrika voor TB-voorzitter stra wordt gemeester Geen dodelijke slachtoffers Extra prijsverhoging gaat niet door folkenvelden ib van rijkaards idealisten helpen Vrije toegang uw kopje koffie staat klaar Abonneer eens iemand. Niet zwart. Drie tot zeven 'jaar cel Welkomstvoordeel. vi hoort bij u. j V" Trouw 33e JAARGANG NO. 9545 - VRIJDAG 13 JUNI 1975 In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid óm uw keuze voor dit jaar te bepalen. GAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 fNNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 innenland SALISBURY (Reuter, UPI) De blanke minderheidsregering van Ian Smith in Rhodesië en de Afrikaanse nationalisten zijn het tijdens een bijeenkomst gisteren eens geworden over een confe rentie waar een nieuwe grondwet voor het land mote worden opgesteld. Als de Afrikaanse meerder heid haar zin krijgt zal deze grondwet de macht in het land aan de Afrikanen geven. Smith wil op die eis niet langer ingaan Mlllhiiiiiii"Tjijjg ,ren en ouders staan ach- het experiment in Heyt- de middenschool irdt daar van de grond af (gebouwd. Het is een soort r>]dloop, waarop "je iedereen neemt. Meer hierover op ina 5. itkering soeiale ver eringen omhoog .3 itenland lider onderzoek CIA [getreden 7 rk •k leert leven met mgst 2 >tter antwoordt op {reformeerde brief 2 iort Stoop mogelijk di- :teur FBO 15 i van lezers 2 4 feuilleton 4 I tnmentaar 5 roverzicht 5 iwe films 9 Waarnemers vinden het een voor uitgang dat over een nieuwe grond wet in ieder geval toch gepraat zal worden De blanke minderheid en de zwarte nationalisten zijn het gisteren nog niet eens geworden waér de conferentie moet worden gehouden. Smith wil alleen in ei gen land praten de Afrikanen willen overal vergaderen maar uit gerekend niet in Rhodesië. Gisteren hebben zij aangeboden eventueel in het aangrenzende Zuid-Afrika of Bots wane te praten. Als de grondwetgevende conferen tie inderdaad in Zuid-Afrika wordt gehouden zal dat waarschijnlijk in de -grensplaats Messina zijn of in de hoofdstad Pretoria. De overkoepelende Afrikaanse nati onale raad (ANC) wil alleen al buiten Rhodesië vergaderen omdat dominee Ndabaningi Sithole, de lei der van de Afrikaanse nationale unie voor Zimbabwe (ZANU; Zim babwe is de Afrikaanse naam voor Rhodesië) het land niet in kan. Hij zou waarschijnlijk onmiddellijk worden gearresteerd. Maar zelfs als de Rhodesische regering een vrijge leide garandeert houden de natio nalisten vast aan een vergader plaats buiten Rhodesië. Smith is daartegen omdat hij. vol gens eigen zeggen, niet lange tijd buitenslands kan zijn. Bovendien wil hij met een conferentie in Sa lisbury de rechtsgeldigheid van zijn regering onderstrepen. Deze wordt door de Afrikanen aangevochten omdat de 250.000 blanken ini het land (tegen vijf miljoen Afrikanen) tien jaar geleden eenzijdig de onaf hankelijkheid hebben uitgeroepen. Stap vooruit (ADVERTENTIE) VERDAM Binnenkort is de min gte verwachten van drs. jlstra tot burgemeester van de gemeente Smallingerland. evolg van deze benoeming zal Ijn functie als landelijk voor van de Christelijke Boeren- en erbonds (CBTB) neerleggen, euwe burgemeester van Smal- land was geruime tijd lid van weede Kamer voor de ARP. Als irlid behandelde hij vooral de Tr ouwproblemen en de Europese Van een onzar verslaggeevrs men. Waarnemers noemen het gebaar van de Afrikaanse nationalisten om eventueel ook in Zuid-Afrika te willen vergaderen een belangrijke stap vooruit. Gisteravond werd er op gespeculeerdr dat Vorster zijn minister van buitenlandse zaken Hilgard Muller naar Salisbury zal sturen om Smith te bewegen met het voorstel van de Afrikaane nati onalisten akkoord te gaan. De lei der van de Afrikaanse nationalis ten, bisschop Moezorewa die giste ren anderhalf uur met Smith heeft gepraat zei na afloop van het on derhoud glimlachend dat Smith met 'enkele mensen' over het voor stel van de Afrikanen wilde praten. Hij weigerde te zeggen of hij de Zuidafrikaanse regering bedoelde. Tijdens de vergadering van gisteren is geen datum afgesproken voor een nieuw treffen tussen Smith en de Afrikaanse nationalisten. Het gesprek was het vierde dit jaar om een grondwetgevende conferentie over de toekomst van het land voor te bereiden. Een aantal rijtuigen van de gistermiddag ontspoorde D- trein Amsterdam-Parijs ligt onderaan de vijf meter hoge spoordijk bij het Belgische platsje Ghlin. Het achterste rijtuig ligt zelfs onderstebo ven. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) innig en droog maar in het lorden van het land ook wol- nvelden. Overwegend matige nd uit noordelijke richtin- Maximum-temperatuur n 17 graden vlak bij zee tot ïstreeks 24 graden in het idoosten. DRGEN EN OVERMORGEN: olkenvelden en later moge- li regen. Enige, verdere da- ig van temperatuur. Morgen zon op: 04 20 zon onder: 21 01 maan op: 10.01 maan onder: 23.46 DEN HAAG De minimum-broodprijs gaat op 1 juli met zes cent omhoog. Verdere verhogingen zijn te verwachten per 1 oktober a.s- en zonodig per 1 januari volgend jaar. De minimumprijs voor brood gaat bovendien in het hele land gelden, zonder ontheffings mogelijkheid. wandkasten bankstellen tafels stoelen slaapkamers tv-kasten Van een onzer verslaggevers BRUSSEL, UTRECHT Bij de ontsporing van de D-trein Amster damParijs, gistermiddag in het Belgische dorp Ghlin, zijn 75 mensen gewond geraakt, van wie twee ernstig. Onder de gewonden bevinden zich twee Nederlanders. Zij zijn niet ernstig gewond. De identiteit van de gewonden werd gisteravond laat pas bekendgemaakt. De registratie door de Belgische Rijkswacht verliep zeer traag, omdat de gebonden over een groot aantal ziekenhuizen verspreid liggen. De Nederlandse Spoorwegen moesten door de langzame registratie de tien tallen ongeruste familieleden van rei zigers, die herhaaldelijk naar Utrecht belden, lange tijd in het ongewisse laten. Zie verder pag. 3 dekenkisten kapstokken Vanavond met 't hele gezin gezellig eten. Met ijs toe! Want op de gezinspak- ken vanille/chocolade/ hazelnoot of aardbei/ vanille ijs van 1 liter geeft die dekselse meneer Jamin weer een hele week lang 25 cent korting. (geldig van 12 t/m 18 juni) Nw» duur wel heerlijk. Dit deelde dr. C. H. J. van Beuke ring, voorzitter van het Produkt- schap voor Granen, Zaden en Peul vruchten gisteren in Den Haag mee in de vergadering over het her structureringsplan voor 't bakkerij- bedrijf. Het saneringsplan zal toch op 1 juli ingaan. Volgens de heer Beukering gaat de consument deze herstructurering niet betalen. De verhogingen van de minimumprijs houden volgens hem geen verband met de sanering, maar met het feit dat de mini mumbroodprijs de kostenontwikke ling de laatste jaren niet heeft gevolgd. Ook hoeft de consument geen extra heffing in verband met de her structurering te betalen (aanvanke lijk wa$ gedacht aan een heffing op tarwebloem, die voor de consument een prijsverhoging voor brood van één tot twee cent extra zou hebben betekend). De heer Beukering liet weten dat verwacht mag worden dat de herstructurering tot verbete ring van de produktiviteit en daar mee tot kostprijsverlaging zal lij den. Voor de (sociale) regelingen ten behoeve van werkgevers, werkne mers en broodbezorgers, zie pagina 13 I Toonzalen Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido. vlakbij Leidseplein). I Berkel (Z.H.), Noordeindséweg 116 (langs het water). Ede. Grotestraat I 72/74. hoek Bergstraat (vlakbij de Oude Kerk). Hengelo (O.), Deldener- I straat 3-5. (bij het Stadhuis). Oisterwijk. Beneluxstraat 7 (achter het station). Utrecht. Hollantlaan 2Q. (bij afslag E96 Utrecht/Jutphaas/ I Nieuwegein). Valkenburg (L.). Remaldstraat 9 (naast Hotel Rotterdam). I Zuidlaren, De Millystraat 7 (vlakbij de Brink). Na alle discussies over rol en wenselijkheid van exa mens in het onderwijs in Nederland, doet de Russische oplossing bevrijdend aan. Gewoon een zwarte markt in opgaven (en antwoorden)vernemen wij uit Moskou. De wereld is veelvormig. Nieuwe abonnee:. Straat Plaats: Gim- Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Van een onzer verslaggevers ARNHEM Tegen zeventiëh Zuidmolukkers die in maart getracht zouden hebben de koningin te gijzelen, zijn gisteren gevangnis- straffen van drie tot zeven jaar met aftrek geëist. In 'n tweedelig requisitoir wilde de officir van justitie bij de Arnhemse rechtbank mr. H. R. Lauwaars in totaal 78 jaar gevangenisstraf opgelegd zien. krijgen we eindelijk eens i naar werken Een gevangenisstraf van zeven jaar werd geëist tegen de oud-KNlL- militair Jered M. (64) uit Delfzijl, de predikant Frederik D. (51) uit Eist, de bedrijfseconoom Max R. (46) uit Den Haag en de kantoor bediende Elisa M. (24) uit Drach ten. Deze vier. als hoofdverdachten beschouwd, hebben volgens de offi cier allen deelgenomen aan bespre kingen over een aanslag op de vrij heid van de konginln. Mr. Lauwaars memoreerde dat voor het eerst sinds de invoering van het wetboek van strafrecht overtre ding van artikel 96 ten laste is gelegd Op grond van dat artikel kan samenspanning tot een aanslag op de vrijheid van de regerende koningin worden bestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste tien jaar. Leidende rol Elisa M. hoorde als enige van de jongere Zuidmolukkers zeven jaar tegen zich eisen, omdat hij niet alleen als 'samenzweerder' was op getreden, maar ook de leiding zou hebben over de groepen die het paleis daadwerkelijk zouden bezet ten. Daarnaast speelde hij een lei dende rol bij de roofovervallen die ter financiering van het gijzelings plan ln Eist en Cuijk werden ge pleegd. Tegen de 22-jarlge kantoorbediende August P. uit Eist, die naast Elisa M. als leider fungeerde, eiste de officier zes jaar gevangenisstraf. Vier jaar wilde hij opgelegd zien aan twee schoonzoons van hoofd verdachte Jered M. en drie jaar aan twee 'samenzweerders' die minder op de voorgrond waren ge treden dan de hoofdverdachten. Met betrekking tot zijn eisen tegen de jonge Zuidmolukkers die het pa lels hadden moeten bestormen, maakte mr. Lauwaars een onder scheid tussen hen die zich daar naast ook aan roofovervallen had den schuldig gemaakt en hen die bij deze overvallen niet betrokken vwaren geweest. Tege.i de eerste groep, uit drie verdachten bestaan de, vorderde hij vijf jaar en tegen de andere groep, waarvan vijf ver dachten deel uitmaakten, drie jaar. Volgende week donderdag zullen de advocaten hun pleidooien houden. Nadat gistermorgen de zwaarste ei sen waren gevallen, braken enkele Zuidmolukse vrouwen op de volge pakte publieke tribune luidkeels in hullen uit. Tijdens de middagpauze dreigde het in de omgeving van het no6 steeds zwaar bewaakte ge rechtsgebouw even tot ongeregele- heden te komen, toen enkeie jonge Zuidmolukkers uiting gaven aan hun woede over de eisen van de officier van Justitie. Zie ook pag. 3. Adres:. Plaats:. Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetten met zilver bedrukte ouder wetse loconiotlcfinodcllcn. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te nebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1