ikbonden onder druk ;koord met plan tot neren broodfabrieken laigret-film opgenomen Friese dorp Makkum extra zacht Niet aangesloten bonden moeten voor erkenning strijden ;en-Honig dreigde met sluiting 'Juweel'-bakkerijen Bezorging wordt in stand gehouden rzoek naar rol chaussees bij tingfraudes Actiegroep pleit voor meenemen fiets in trein De Zeeuw mee Wettelijke regeling bepleit Regering komt met nadere nota over BB ;WARTET VRIJDAG 13 JUNI 1975 ■HfWAR pnzer verslaggevers AG Onder druk van Scholten-Honig, welk bedrijf' liet weten dat alle twaalf 'Juweel'-bak- puden worden gesloten als de sanering va n de bakkersbranche niet op 1 juli zou ingaan, zijn jïgsbonden van NVV, NKV en CNV akkoord gegaan met die datum. Een sluiting van die 'Ju- tkerijen zou hebben betekend) dat ruim negenhonderd werknemers zonder werk zouden zijn Voorts was er het risico dat het saneringsplan met name de sociale regelingen daarin ht zouden zijn komen staan. BINNENLAND PS11-RH13 fingsplan houdt in, dat de iteit van 25 procent in de e bakkerijen wordt opge- »t project heeft betrekking •er 4.500 bakkersbedrijven, er 110 op industriële basis gen. i van de herstructurering Iden betaald uit een hef- pas op 1 juli volgend jaar n. Hoe hoog die zal zijn niet vast, -al wordt ge- een heffing .gedurende vier jaar van ongeveer per honderd kilo tarwe. onzer verslaggevers \G Door het ministerie jitie zal een diepgaand on torden ingesteld naar de marechaussees in vermeen- togfraudes bij de verkoop itingvrije artikelen op Ne- luchtmachtbases in Erdamse dagblad Het Vrije i in de vorm van BTW- en bewijzen op tafel heb- icht dat leden van de Ko- Marechaussee, die drie jlen belast werden met een c naar onregelmatigheden Belastingvrije verkoop op ises, zich nu zelf schuldig [emaakt aan belastingont- üoor het drijven van on- iandel. Uit formulieren, die lad in Munster opgraafde, en dat majoor F. van L.. Jds de leiding had bij het aderzoek, zelf betrokken is bij het illegaal verkopen Istingvrije artikelen. Vast staat wel, dat deze heffing niet tot uitdrukking zal komen in de broodprijs en dus niet door de consument hoeft te worden betaald. Er zal een Stichting Herstructure ring Broodbakkerij worden opge richt met een fonds van circa der tig miloen gulden, .welk bedrag door het ministerie van Economi sche Zaken wordt vóórgefinancierd. Rem Een belangrijk punt, waarop van vakbondszijde was aangedrongen," is dat de regering de bedrijfsvergun- ningenwèt van toepassing heeft verklaard. Dit betekent, dat nieuwe vestigingen of uitbreidingen van industriële bakkerijen de toestem ming van de overheid nodig zullen heben. In totaal werken er bij de bakkerij en in ons land zo'n dertigduizend mensen, waarvan circa vierduizend in de bezorging. De Structuurcom missie Bakkerij, streeft ernaar, deze mensen zoveel mogelijk aan het werk te houden en eventueel te herplaatsen. De sociale paragraaf in het her structureringsplan voorziet voor niet herplaatsbare werknemers van 57.5 jaar en ouder in een overbrug ging tot het 65e jaar op basis van 95 procent van het laatst genoten inkomen. Voor mensen die jonger zijn dan 57.5 jaar zijn er aanvullin gen boven de wettelijke regelingen gedurende een termijn. Voor her plaatsbare werknemers, die tóch nadeel ondervinden, zijn ook fi nanciële voorzieningen geregeld. De overheid stemt met deze sociale re gelingen in. als de betrokken werk gevers de helft bijdragen in de op negen miljoen gulden getaxeerde kosten. Om broodbezorgers, die om bedrijfs economische redenen voor ontslag in aanmerking zouden komen, tóch in hun betrekking te kunnen hand haven, komt een loonsuppl3uie-rp- geling. De helft daarvan moet dooi de werkgever worden betaald. Het zoveel mogelijk in stand hou den van de broodbezorging ge schiedt niet alleen ten behoeve van de bezorgers, maar ook ten gerieve van de consument. Voort experi menteren op -hét -terrein van de bezorging is een half miljoen be schikbaar. Tenslotte kunnen ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf van 58 jaar bij bedrijfsbeëindiging een eenmalige vergoeding krijgen van achthonierd gulden per verwerkte baal meel per week. Verder geldt de bedrijfsbeëindigingsregeling (ver goeding achttienduizend gulden per jaar), waarbij de bij deze regeling geldende inkomensgrens van vie- Hiet ÏÏ10L rentwintigduizend gulden wordt oij- geheven. Ook voor de broodfabrie ken is een financiële vergoeding opgesteld voor aangeboden overca paciteit en overproduktie. heid, zo bleek, overweegt een subsi die te verlenen van 15 tot 20 pro cent van de kosten van de te ne men economische maatregelen. De heer Winter van de Voedings bond CNV noemde het voorgestelde pakket maatregelen voor de werk nemers aanvaardbaar, al zitten de voedingsbonden nog met vraagte kens. Dat betekent echter niet, zo bleek uit zijn woorden, dat de vak bonden akkoord zullen gaan met de sluiting van alle 'Juweel'-fabrieken. Drs. C. J. de Booy, voorzitter van de Structuurcommissie Bakkerij van hét Produktschap, zei dat naar mogelijkheden wordt gezocht om een aantal 'Juweel'-bakkerijen overeind te houden. Die mogelijk-- heid zal volgens hem zeer waar schijnlijk ook worden gevonden. Van een verslaggever UTRECHT De landelijke milieugroep Strohalm wil het voor fietsers gemakkelijker maken om hun voertuig over langere afstanden te vervoe ren. In ongeveer zestig plaat sen zal de groep vandaag en morgen pamfletten uitdelen om het publiek warm te krij gen voor het in de trein kun nen meenemen van de flets. 'Strohalm' ziet de actie tgen het licht van de verwoesting die het autoverkeer veroor zaakt. 'Daarbij kun je niet met halve oplossingen wer ken, zoals vouwfietsen in de trein of fietsverhuur. We moeten als maatschappij een keuze maken: willen we het verkeer verder laten doorwer ken? zo niet, dan moeten er goede alternatieven komen. Compromissen tussen open baar vervoer en particulier autoverkeer blijken naief dan wint de agressieve auto het toch', aldus 'Strohalm'. De groep wil. om het opont houd op stations niet veel langer te maken, dat er spe ciale wagons ingevoegd wor den voor reizigers met fiet sen. 'Verder kunnen er op elk perron speciale fietsafdelin- gen komen, afgezet met hok jes en met een speciale oprit, zodat fietsers zelf makkelijk hun fiets in en uit de trein kunnen zetten'. Kort De voorzitter van het Produktschap voor Grapen, Zaden en Peulvruch ten, dr. C. H. J. van Beukering zei gisteren, dat de sanering wel op korte termijn gerealiseerd moet worden. 'De grote bedrijven in de bakkerij wereld zouden anders, ge zien hun maandelijks terugkerende ernstige verliezen, genoodzaakt zijn geweest op eigen initiatief sane ringsmaatregelen te nemen, het geen tot niet aanvaardbare gevol gen zou kunnen hebben geleid', zo voegde h ij hieraan toe. De over-' AMSTERDAM De Kring Amster dam van de KVP heeft zich met grote meerderheid uitgesproken te gen de plannen van oud-KVP-voor- zitter De Zeeuw over het omvormen van de partij tot een christen democratische partij. Aldus blijkt uit een donderdag verspreid com muniqué. De Amsterdamse kring vergadering stelt zich achter het landelijk bestuur van het CDA en meent, dat het christen-democra tisch appèl op een zo kort mogelij ke termijn bekrachtigd moet wor den door het opstellen van één gemeenschappelijke kardid......ailjst voor de eerstkomende tweede ka merve rkiezin gen b nog even wennen, zo'n Franse filmploeg over de vloer onzer verslaggevers JM Dat ze in het Friese Makkum bést aardewerk maken, ïoegzaam bekend zijn. Maar dat het Voormalige Zuiderzee- e ooit nog eens mocht voorkomen in een onvervalste Mai- ii, dat hadden de inwoners niet gedacht. Vandaar dat het eds even wennen is, zo'n Franse filmploeg over de vloer, het middaguur schuifelen nieuwsgierige dorpelingen be ril naar de Turfmarkt, om van een afstandje toe te zien igrets eerste misdaadavontuur stukje bij beetje op het cellu- dt vastgesteld. n Hollande', heet het, mis- Holland. Georges Simenon het verhaal in 1938, toen zijn boot een tocht naar ■den maakte en bij Delfzijl ken met een forse lekkage, e liet nogal lang op zich en aldoende nam Sime- i intrek in een woonark, zijn wachttijd benutte met n later een vermogen zou m: de creatie van een ge- po hitie-inspecteur. Een man voor complicaties, die het paar het doorgaans niet erwacht. werd zijn naam, en het arkentje mocht hij in Hol- W wassen, omdat een Fran- mschapper verdacht wordt •ord op een zekere Conrad a. Ten onrechte, uiteraard, ware schuldige blijkt een Delfzijlse te zijn, die uit e nijd het fatale schot heeft Pijpekamp, een plaatselijke saris, heeft van dat soort weinig kaas gegeten. Hij echt-toe recht-aan, en zoekt eil bij de Franse professor, neer diens onschuld blijkt, stoere vissersbonk van Frie- elij doch met een pikzwart verleden. f gaat in het kort Maigrets lusje. En het is daarom niet lerlijk dat de Franse televi- r de verfilming ervan naar derlandse lokatie zocht. De waarop Simenon bijna jaar geleden de schoonheid plaatsje Delfzijl beschreef, filmploeg bij voorbaat al nden. Maar dat viel tegen. een gore industriestad ge- zegt Peter Jasnaï ,een van dge Nederlanders in het ge- P. die door de RTF als pro vider is aangetrokken, bliksemsnelle verkennings- (samen met regisseur René langs de IJsselmeerplaatsjes de keus al gauw op het fachtige Makkum. Het haven- !ft in de loop der jaren niet choonheid ingeboet, en de straatjes ademen nog steeds van toen. mei werd begonnen met de en voor deze vijftig minuten e tv-film. Het merendeel ligt Straks première in de dorpszaal nu vast. Op 25 juni zullen de Fran sen weer zijn opgekrast. Maar ze komen terug, dat hebben ze be loofd. De 'wereldpremière' is voor de Makkumers. Als de film half sep tember technisch gereed is, vindt de eerste vertoning plaats in de grote dorpszaal aan het Achterdijk je.- Als dank voor de gastvrijheid en medewerking. Toegang gratis. Boer Anne Bouma uit Kimswerd is ook welkom, al zal die het waar schijnlijk laten afweten vanwege wat heibel met de filméquipe. Met hem was overeengekomen dat het interieur van zijn boederij zou mo gen worden gebruikt voor een aan tal binnenopnamen. Daarbij was beloofd dat alles op zijn plaats zou blijven staan. Maar dat ging met de Franse slag. Alles bleek later verplaatst en niet teruggezet. Daar bij kwam nog dat Bouma voor het goede doel 'zijn koeien op stal had laten staan, maar de opnamen verg den zoveel taljd j dat hij ze latei- met de hand móest melken. Dat pikt een boer niet, en dat heeft 'hij dan ook middels gepeperde taal in enkele Friese dagbladen laten 'we ten. Auto-ongeluk Bij dat incident is het gebleven. Zonder veel problemen hebben de Fransen in Makkum ieder afzon derlijk woonruimte kunnen vinden. Alleen Jean Richard, hoofdrolspeler en vleesgeworden Maigret, logeert in Bolsward. Doordeweeks althans, want elk weekend vliegt hij samen met zijn echtgenote even naar Pa rijs. Voor zaken, want Richard heeft zijn onstuitbare dierenliefde in de loop der jaren uitgebouwd tot een heuse hobby: hij is directeur van twee circussen en houdt er in het noorden van Parijs een dieren tuin op na. 'Crime en Hollande' is zijn nege nentwintigste Maigret-vertolking. Met zijn 54 jaren is hij nog lang niet uitgeteld, al moet hij het erg rustig aan doen sinds hij twee jaar Onderonsje tussen de amateur en de professional: de Makkunnner vissersbonk Fimme Bootsma naast de Franse acteur Jean Richard tijdens de opnamen van 'Crime en Hollande'. geleden na een ernstig auto-onge luk de dood ontliep. Schijnbaar on bewogen wandelt hij dan ook over de set, de rust en sympathie zelve. 'Een Nederlands acteur was al lang gaan schelden, maar met deze man kun je alle kanten op, dat is pas werken', meent een requisiteur. De andere rollen in de film worden goeddeels door Nedeiiawders ver tolkt. Zo speelt André van den Heuvel de onbenullige inspecteur Pijpekamp, en is er eèn rolletje weggelegd voor het fotomodel Ma rieke van de Pol. De meest onwen nige in het gezelschap is de Mak- kumse visser Fimme Bootsma, die gestrikt werd voor de rol van de verdachte smokkelaar. 'In het begin moest ik behoorlijk aan dit wereld je wennen, maar ik vind het nu prachtig. Vooral Richard is een beste kerel, ik kan best met hem opschieten', zegt hij bars. Alle Nederlandse rollen zullen in het frans worden ondertiteld. Maar de vraag is nog of 'Misdaad in Hol land' binnen afzienbare tijd op het Nederlandse scherm te zien is. De VARA, die in vroeger jaren de Mai- gret-serie regelmatig uitzond, moest bij de voorvertoning in september maar eens een mannetje naar Makkum sturen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Werkgevers- en werknemersvakv'erenigingen die niet zijn aangesloten bij een van de twee grote werkgevers- of drie werknemersvakcentrales, moeten een felle strijd voeren voor erken ning- Deze categorale organisaties hebben niet dezelfde rechten als de bij de grote centrales aangesloten bonden. Deze situatie is in 'n rechtsstaat als Nederland onwaardig. Deze conclusie trekt het Comité representativiteit werkgevers- en werknemersvakverenigingen in de gisteren gepubliceerde brochure •Representativiteit, van willekeur naar recht'. In de brochure wordt gepleit voor een gelijkgerechtigde positie van de categorale bonden. 'De rechter mist het gereedschap om de categorale vakorganisaties recht te doen', aldus het comité. Gebleken is namelijkdat het volgen van de jurdische weg ter verkrij ging van gelijke rechten deze cate gorale werkgevers- en werknemers vakverenigingen geen uitkomst biedt. Het Comité onder voorzitterschap van dr. W. Bos van de Contact groep van werkgevers in de metaal industrie zegt in het rechtsgevoel-té zijn geschokt. Aan de 'onrechtvaar dige situatie' moet volgens het co mité een eind worden gemaakt door het zoeken van een oplossing via een wettelijke regeling. Het co mité vertegenwoordigt momenteel negen categorale organisaties: vijf van werknemerszijde (voor een be langrijk deel georganiseerd in de raad van overleg voor hoger en middelbaar personeel) en vier van werkgeverszijde. In totaal gaat het om ongeveer vierhonderdduizend leden. Het comité concludeert dat de ca tegorale organisaties in hun strijd om erkenning wel hier en daar resultaten hebben geboekt, 'maar dat het vraagstuk van de represen tativiteit en dus van de vrijheid van vakorganisatie allermins t tot een volledige oplossing is gebracht'. 'De rechtsnood op dit gebied is een smet op de rechtsstaat die Neder land wil zijn. Nieuwe organisaties,, die nieuwe inzichten en verlangens naar voren brengen, dienen zonder schokken in het sociaal-economisch bestel te kunnen worden opgeno men. Zijn de daartoe geëigende ka nalen niet voorhanden, dan moet dit leiden tot een bedreiging van de rechtstaat en de democratische samenleving', zo meent het comité. Vervolgens wordt gezegd dat in dé huidige situatie in principe alleen de grote werknemers- en werkge- cverscentrales en de daarbij aange sloten organisaties aan het georga niseerd overleg meedoen. Dit geldt zowel voor het overleg aan de top, namelijk in de Sociaal-Economi sche Raad en de Stichting van de Arbeid als voor het overleg In de bedrijfstakken. De categorale orga nisaties die niet bij een van deze centrales zijn aangesloten bevon den ziCh volgens het comité maar al te vaak in een situatie waarin zij hun functie niet kunnen vervullen. 'Het is daarbij een ernstig bezwaar dat. indien beoordeeld moet worden of een categorale organisatie in de SER toegelaten dient te worden, het de reeds erkende en belangheb bende organisaties zelf zijn die moeten beslissen over de toelating van een nieuweling, hetgeen vaak slechts mogelijk is ten koste van de zetels van de zittende organisaties, aldus de brochure. Als voorbeelden van categorale or ganisaties die uit het cao overleg worden geweerd, noemt het comité de Contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie, de verenigingen van hoger personeel en de catego rale organisaties van koopvaardij- officieren, spoorwegpersoneel, han delsreizigers en verzekeringsinspec teurs. Bij de cao-onderhandelingen is volgens het comité sprake van een volstrekt rechteloze situatie. Teneinde wettelijke erkenning te verkrijgen heeft het comité een ontwerp van wet op de representa tiviteit van vakverenigingen aange boden. In dat wetsontwerp wordt de SER aangewezen als instantie die in eerste aanleg over de repre sentativiteit oordeelt. In tweede in stantie moet er een beroepsmoge- lijkheid zijn bij het college van beroep voor het bedrijfsleven. Ver volgens doet het comité een reeks voorstellen tot wetswijzigingen op het terrein van de collectieve ar beidsovereenkomst, de onderne mingsraad, de bedrijfsorganisatie etc. Een van de voorstellen behelst het niet verbindend verklaren van cao's voor leden van een buitengesloten representatieve vakvereniging. 'Het gaat erom dat bonafide organisaties die aan redelijke eisen voldoen on belemmerd hun functie als vakver eniging kunnen uitoefenen', zo be sluit het comité. Van een verslaggever DEN HAAG De Tweede Kamer heeft besloten het voor dinsdag 24 Juni geplande debat over de nota rampenbestrijding en civiele verde diging tot na de zomervakantie uit te stellen. Dit in verband met een nadere nota van minister de Gaay- Fortman van binnenlandse zaken, waarin nieuwe elementen, waarover de verschillende partijen nader be raad willen. Minister de Gaay-Fortman kiest in deze nota voor een rijksbescher- mingsbevolking in plaats van een provinciale BB. De bewindsman denkt aan een structuur, waarbij rijk en provincie samenwerken om tot de meest doelmatige organisatie te komen om de mens in nood bij een rampsituatie zo goed en zo snel mogelijk te helpen. Voor vredes en oorlogstijd wordt voor de BB aan een beheer bij de centrale overheid gedacht, in ruim overleg met de provincies, terwijl deze laats ten moeten kunnen be schikken over het bijstandspoten- tieel. De BB zal ongeveer veertig duizend man omvatten, wat een vermindering met een kwart bete kent ln vergelijking met de huidige opzet. Het potentieel zal dan volle dig ter beschikking staan voor bij stand in geheel Nederland, aldus de bewindsman. Een aparte organisatie voor hulp in oorlogstijd blijkt noodzakelijk. De regering denkt voor oorlogsomstan digheden aan een geheel andere dimensie van rampenbestrijding dan voor vredestijd. In oorlogstijd Is er een krachtig overheidspoten- tieel nodig voor het bestrijden van rampen, aldus Minister de Gaay- Fortman. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13