egijzelden in anzania og in leven Griekenland vraagt officieel volledig EG-lidmaatschap aan ^andrang op particulier litiatief welzijnswerk Peek Cloppenburg Parijse krant in staking Proces Zuid-Afrika weer verdaagd tl gehele land onrust ider welzijnswerkers >lft blanken Angola uit Tegen 'overtreders' terrorisme-wet Baader-Meinhof verdachten weer uit zaal gezet isten-democratische fracties dreigen met motie dA zal garanties vragen Kamerlid wil meer rijksrattenvangers ■W/KWARTET VRIJDAG 13 JUNI 1975 PS13-RH11 {OBI (AP, UPI) De in Tanzania gegijzelde Nederlandse inte Emilie Bergman is nog in leven. Ook de twee Amerikaan- üdentes, die door een Zairese guerrillagroep worden ggijzld, »n het naar omstandigheden goed. Dit werd gisteren in Nairo- eegedeeld door professor Steiner. jnerikaanse hoogleraar, die i bi werkt, kwam gisteren in de tönse hoofdstad aan, nadat hij weken lang in Burundi heeft beerd in contact te komen le guerrilla-strijders. ns diplomatieke zegslieden in bi is er enige vooruitgang ge- bij de pogingen om de drie bten vrij te krijgen. Of preo- -Steiner bij deze pogingen iken is, werd niet meegedeeld, let men weten dat de komen- gen kritiek zouden zijn voor voor Portugal BON CAP) Meer dan de van de blanke bevolking in a in totaal wonen er zo'n inderdduizend mensen heeft rht de kolonie te mogen veria-. >or deze komende herfst onaf-- ilijk wordt, aldus heeft de Por- regering verklaard. ïopen dat de situatie zich zal seren en dat als gevolg daar- et aantal aanvragen om het te mogen verlaten zal afne- aldus minister van voorlich- orge Jesuino. Hij zei dat een ie exodus uit de toch al door .onlusten geplaagde gebied zo- oor Angola als Portugal een zou betekenen. De regering zal oorgaan met het overbrengen ngeveer 500 blanken per dag gola naar Portugal. De komst le repatiranten betekent een belasting voor de Portugese mie, zei Jesuino. Op dit mo- bedraagt de werkloosheid in gal reeds 250.000 man of 8 pro van de beroepsbevolking. De van een tweehonderdduizend en uit Angola zou dit aantal in verdubbelen. Volgens de ter' zijn ook de drie Angolese dingsb.ewegingen, die na de racht .van de souvereiniteit de t in Angola zullen delen, van hg.dat. dc blanken nu Angola n dé steek moeten laten. turn van de onafhankelijkheid Lngola is vastgesteld op 11 no de pogingen om de gijzelaars vrij te krijgen. De diplomatieke zegslieden hebben verder verklaard dat onlangs be richten zijn ontvangen van het Re volutionaire Volksleger over de drie studenten. Via welke kanalen deze berichten zijn ontvangen werd ech ter niet meegedeeld. Aangezien de rebellen niet over een radioinstal latie beschikken wordt het niet voor onmogelijk gehouden dat een derde persoon vanuit Burundi (waar Steiner verbleef) naar de rebellen is gereisd. Steiner zal wel licht vandaag al naar Burundi of naar Kigonka terugreizen. Kigoka ligt aan het Tangayika- meer' in West-Tanzania. Het is de dichtstbijzijnde stad bij het Rese arch Centrum waar de guerrilla strijders drie weken geleden vier studentes gevangen namen. Na en kele dagen lieten zij één studente vrij. De strijders namen hun gijze laars in een boot mee naar een plaats die veertig kilometer van het centrum afligt. De guerrilla-strijders behoren tot de Revolutionaire Marxistische Volkspartij die de strijd heeft aan gebonden met de president van Zaire, Moeboetoe. Zij vragen aan de Tanzaniaanse regering om een losgeld van een half miljoen dollar, honderden wapens en de vrijlating van een aantal politieke gevange nen uit de gevangenis van Dar es Salaam. De Tanzaniaanse regering weigert op deze eisen in te gaan. Prive-personen Ook de Verenigde Staten willen het losgeld niet betalen. Maar op de Stanford universiteit, waar de twee Amerikaanse meisjes studeren, wordt gezegd dat een aantal privé- personen het geld wel willen beta len. Het is niet duidelijk of Steiner, die namens de universiteit en de ouders van de gijzelaars optreedt, gerechtigd was om de guerrilla's losgeld aan te bieden. Twee weken gelden willen Ameri kaanse diplomaten kritiek op de regering van Zaoire omdat zij totaal geen aandacht besteedden aan deze zaak, en ook op de regering van Tanzania (op wiens grondgebied de gijzelings-affaire zich afspeelt) om dat deze de verantwoordelijkheid van zich af schoof. Gisteren werd er im Nairobi echter gezegd dat de beide regeringen nu beter samen werken. Op de 101e dag van de staking bij de Franse krant Parisien Libéré' lijkt de toegangspoort een belegerde veste: zware kettingen houden solide hekken gesloten en op de schilden staatjj te Iczeti: 'Stop de onder drukking' en '101e bezettingsdag' De rechter had de politie opdracht gegevep het gebouw te ontruimen maar dat is tot nu toe niet gebeurd. De machtige drukkersbond heëft met een na(ionkle staking gedreigd als de ontruiming doorgaat. Aanleiding voor het conflict is de beslissing van de directie van Parisien Libéré een editie op te heffen en drie honderd mensen te ontslaan. Het technisch personeejl nam daar geen genoegen mee en ging in staking. Sindsdien wordt de krant ge maakt in andere zetterijen en drukkerijen en met vrachtauto's naar Parijs gebracht. Deze wagens worden regelmatig overvallen qoor ploegen van zetters en drukkers die de kranten vernietigen. 'ij BRUSSEL (Reuter, AP) Griekenland heeft gisteren officieel ver zocht 'zo spoedig mogelijk' als volwaardig lid opgenomen te mogen worden in de Europese Gemeenschap PRETORIA Het proces in Z.-Afri- ka tegen dertien Afrikanen die worden beschuldigd van overtre ding van de wet op het terrorisme is opnieuw verdaagd, nu voor tien dagen tot 23 juni. De rechter was het eens met het argument van de verdediging dat de aanklacht te vaag en te algemeen is. Deze is gericht tegen meerdere per sonen tegelijk zodat' moeilijk is uit te maken wie zich aan -welk feit precies heeft schuldig gemaakt. De rechter heeft nu de officier van justitie gevraagd de aanklacht te verduidelijken. Als de herziene aanklacht over tien dagen niet ontvankelijk wordt verklaard moeten de beklaagden formeel in vrijheid worden gesteld. Maar waarnemers zijn bang dat ze onmiddellijk daarna weer zullen worden gearresteerd en aange klaagd op grond van een artikel uit de wet tegen het terrorisme. De dertien die terecht staan zijn leiders van de Zuddafrikaanse stu dentenorganisatie (SASO), van het Black Peoples Convention (BPC) en van de zwarte vakbond Black Allied Workers Union (BAWU), zij zijn gearresteerd na een demon stratie van ongeveer vijfduizend mensen .eind '74 uit solidariteit; met de bevrijdingsstrijd in Mozambique en worden beschuldigd van overtre ding van het verbod op revolutio naire samenscholingen. De meeste gearresteerden kunnen worden ij vastgehouden met een be roep opj! artikel 6 vah de wet Op het terrorlsipe. Deze machtigt de politie gevangenen voor onbepaalde tijd vast te!! houden in eenzame opslui ting. Behalve politie en bewakers heeft fiiemand"toegang tot hén: geen fajmilie en geen advocaten. De ambassadeur van Griekenland bij de EG in Brussel hèeft het verzoek van premier Constantijn Karamanlls hiertoe officieel over handigd aan de Ierse ambassadeur bij de Gemeenschap. Ierland be kleedt momenteel het roulerend voorzitterschap van de Gemeen schap. Griekenland is sinds 1962 geassocieerd lid van de Gemeen schap, met een opschorting in de periode van de militaire staatsgreep van 1967 tot herstel van de parle mentaire democratie verleden jaar. In de aanvrage om het volledige lidmaatschap wordt geen datum ge noemd. Tegenover verslaggevers verklaarde de Griekse ambassadeur bij de EG, Stephanos Stathatos, dat de onderhandelingen over het vol ledig lidmaatschap ongetwijfeld moeizaam en ingewikkeld zullen zijn maar dat zijn regering niette min hoopt dat deze binnen redelij ke termijn met succes kunnen wor den afgesloten. Overgangsperiode Griekenland zal een overgangsperi ode van hoogstens vijf jaar verlan gen tussen de datum van Intrede en de volledige Integratie, aldus Stathatos. Een soortgelijke regeling is destijds met Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken getroffen. De negen landen van de EG staan In het algemeen gunstig tegenover de toelating van Griekenland. Zij willen echter het evenwicht tussen de positie van Griekenland en Tur kije, dat eveneens geassocieerd lid is. maar dat in een langzamer tem po tot volledig lidmaatschap wil komen, niet verstoren. Gisteren zei ambassadeur Stathatos, dat zijn land er niet het minste bezwaar tegen heeft als ook Turkije om toetreding tot de Gemeenschap zou verzoeken. 'Griekenland en Turkije zijn buurlanden met veel traditio nele relaties. Voor belde landen zal het nuttig zijn als ze deel uitmaken van de Europese Gemeenschap. Het Is echter niet aan Athene om uit te maken of Turkije al beantwoordt aan de economische en andere voorwaarden die noodzakelijk zijn voor het EG-lidmaatschap', aldus Stathatos. In Athene heeft premier Karaman lls gisteren de ambassadeurs van de negen landen van de Europese Ge meenschap ontvangen ter gelegen heid van de officiële Griekse aan vrage van het EG-lidmaatschap. STUTTGART (DPA) De vier ver dachten in het Baader-Meinhof pro ces dat in Stuttgart wordt gevoerd, zijn donderdag voor de tweede keer sinds hetb egin van het proces uit de rechtszaal verwijderd. Uit protest tegen een verklaring van de hun toegewezen verdediger Man fred Künzel wilden de wegens vijf voudige moord, roofovervallen en op lichterij aangeklaagde anarchisten Andreas Baader, Ulrike Meinhof, Gu- drun Ensslin en Jan-Carl Raspe de zaal verlaten. Zij werden echter te gengehouden door dez aalwachters. Maar toen Baader Künzel beledigin gen naar het hoofd gooide en een wetboek op tafel smeet, werden de verdachten voor de rest van de zit ting uitgesloten. onze parlementsredactie HAAG Bij de voorbereiding van dep lannen voor het wel- iwerk moet het particulier initiatief volledig worden ingescha- De vertegenwoordiging van het particulier initiatief in de or- in, die de overheid zullen adviseren, moet dan ook goed gere- zijn. Wanneer de minister van CRM op dit punt geen toezeg- doet, zullen de KVP, ARP en CHU over deze kwestie een motie Bnen. ais het debat gisteren in de ede Kamer over de nota van de ting over het toekomstige wel- beleid kondigde de heer Her- (KVP), die namens de chris- lemocratische fracties sprak, dergelijke motie aan. Niet a-1- KVP-er, maar ook mevrouw aar-Maas van de VVD en de Wolff (CPN) namen het op het particulier Initiatief in het ij ns werk. Manning van het welzijnswerk zich volgens de nota vooral ekken in, wat in het jargon genaamd 'kristallisatiepun ten'. Dat zijn adviesorganen voor de gemeenteraad, waarvoor de ge meentewet ruimte biedt. Hoe deze organen worden samengesteld en hoe ze eruit zullen zien werd giste ren in het debat niet duidelijk. Dolf Coppes van de PPR betoogde, dat er aan het particulier initiatief wel grenzen moeten worden ge steld. Zo mogen er geen onnodige doublures in huisvesting, exploitatie en activiteiten voorkomen. Ook moet men bereid zijn met anderen samen te werken en plannen te coördineren. Het tweede belangrijke element in i onze parlementsredactie N HAAG In het gehele land bestaat grote onrust onder de zijnswerkers over de bezuinigingen, die moeten worden doorge- ird. Het Tweede Kamerlid Dolf Coppes van de PPR hield dit gis- en tijdens het welzijnsdebat de minister en staatssecretaris van M voor. gende week zuilen de bezuini gen het onderwerp van gesprek tussen de vaste Kamercommis- voor erm en staatssecretaris i 'ier. De PvdA zal dan de garan- vragen, dat zich in het welzijns- ,k niet de onzekere situatie zal halen, die zich in het verleden •ft voorgedaan. onrust is ontstaan vooral in het b- en buurthuiswerk en in het gd- en jongerenwerk na een clr- aire van staatssecretaris Meijer, achtergrond van de moeilijkhe- is, dat in de zittingsperiode het kabinet achterstanden in welzijnswerk moesten worden «lopen. Het aantal voorzienin- steeg hierdoor in 1974 met 115 wel met tien procent. Door de te 'g gespannen verwachtingen en "oidoende coördinatie werd de Toting van erm in 1974 echter f 4,6 miljoen overschreden. Het is gelukt dit bedrag in dezelfde begroting te compenseren. Staatssecretaris Meijer wil over schrijdingen van de begroting van dit jaar voorkomen. Vandaar dat hij een aantal maatregelen heeft getroffen. Deze maatregelen houden niet ln. dat er ontslagen zullen vallen. Er zal echter dit jaar weinig ruimte zijn voor nieuwe activiteiten. De fractie van de PvdA zal in het komend overleg met de staatssecre taris de gerantie vragen, dat zich in het welzijnswerk niet weer een on zekere situatie zal voordoen. In bij zondere gevallen zal de staatssecre taris bereid moeten zijn definitieve subsidiebedragen bij te stellen, ook omdat zijn circulaire zo laat is ver schenen. In geen geval mag het voorkomen, dat een instelling haar werk zal moeten beëindigen door de bezuinigingen, aldus de PvdA. het welzijnsdebat- was de gemeente lijke autonomie. De centrale over heid bepaalt welke basisvoorzienin gen er nodig zijn voor het welzijn van de burger. Tot treffen van een basisvoorziening zouden de ge meenten kunnen worden gedwon gen. De heer Hei-mes en mevrouw Ginjaar-Maas wilden in ieder geval dat de aanwijzing van een basis voorziening bij wet wordt geregeld. Het betekent dan dat de Tweede Kamer er direct over kan oordelen. De heer Hermes dreigde, als de regering op dit punt niet voldoende duidelijk zou zijn, ook hiervoor een motie in te dienen. Over het algemeen bleek er in de Tweede Kamer veel waardering te bestaan voor de knelpuntennota. Drs. J. J. Voogd van de PvdA con stateerde zelfs zeer tevreden, dat binnen een kabinetsperiode van twee jaar de weg was ingeslagen naar een geheel andere samenle ving. Een strukturele wijziging is ingezet. Dat is in sommige opzich ten een pijnlijke oefening, aldus drs Voogd. Gevestigde posities wor den niet automatisch verlengd. Naast decentralisatie in het beleid komt er een duidelijke planning van de centrale overheid. Ds Abma van de SGP pleitte ervoor evenals de heer Hermes en me vrouw Ginjaar-Maas dat deden, de financiering van het welzijnbeleid te decentraliseren, dat wil zeggen via de gemeente en provincies, te laten lopen. De woordvoerder van de SGP constateerde nog, dat in de gehele nota de naam van God niet voorkomt, terwijl God toch de diep ste dimensie is van het welzijn van de mens. Van onze parlemenitsredaetde DEN HAAG De bestrijding van de schadelijke en voor de mens en dier gevaarlijke muskusrat moet worden opgevoerd. Hiertoe moeten op korte termijn meer rijksratten vangers worden aangesteld. Volgens het Tweede Kamerlid Scholten (ARP), die hierover vol gende week mondeling vragen zal stellen aan minister Westerterp (verkeer en waterstaat) bevinden zich reeds een groot aantal mus kusratten in het gebied van de grote rivieren, met name ook in het land van Heusden en Altena en de Biesbosch. Een invasie van deze de Merwede overstekende dieren be hoort onder meer in de Alblasserw- aard tot de mogelijkheden. Wit jacket met kontras^kjeuren in Poplin jacket. Gevoerd. Veel zwart of blauw. extra zakken. Vederlicht nylon. 45, Diverse kleuren. JQ 50 Witte jeans met western pockets. Vrijetijdsbroek.Jeansmodel. In geruwde katoen. ^(^,50 Bjeu. 50 India shirt in crêpe en naturel pitkatoen. Verkrijgbaar in effen, strepen en ruiten. Diverse kleuren. V.a. 90

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11