Weinig hoop op akkoord Israël Gruijters roept ambtenaren op om mee te werken Voorin PvdA: Lubbers miste tijdens oliecrisis de juiste gegevens In deze krant Zogezegd 'Geen kinderen in auto's op de voorbank' Tro tostax&Mw* Stakingen in Baskenland - pag. 7 Vakantie nog regelen? net Nieuwe Haaëse Courant enmetNieuwe Leidse Courant binder wind Grote schade door brand in fabriek van dierenvoedsel Geschil Vorrink met Tweede Kamer nog niet opgelost Bus botst tegen boom: drie doden Spreidingsbeleid algemeen belang Bevrijdingsfront voor Oman blies fort op Geen scherpe daling aanbod Kosygin ontevreden over relatie met Verenigde Staten (TT f Abonneer eens iemand. Op de voorste plaats Welkomstvoordeel. i/lf Trouw 33e JAARGANG NO. 9544 - DONDERDAG 12 JUNI 1975 In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze voor dit jaar te bepalen. PTGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 JONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 jBBaaai jnutaoH •T"1 Binnenland De taxichauffeurs zijn het meer dan moe. de statistie ken wijzen wel uit dat het zo'n vaart niet loopt, maar de werkelijkheid is veel erger. Zij eisen dan ook dat er een alarmcentrale komt om hun veiligheid te waarborgen. (Zie pagina 5). Kamer moet meer or de op zaken stellen 3 NCRV op de tweede Egyptische vice-president: PARIJS, NEW YORK, AMMAN (Reuter, UPI, AP) De Egypti sche regering heeft geen redenen om optimistisch te zijn over de kans op een spoedig vredesakkoord met Israël, zo hééft vice-presi dent Hosni Moebarak gisteren in een vraaggesprek met het Franse blad Le Monde verklaard. Grensblokkades Duitse chauffeurs afgelast 11 Buitenland Jordaans-Syrisch front tegen Israël 7 Londen zet haast ach ter conferentie over Rhodesië 7 Kerk Het klikt nog niet tus sen hervormde jeugd raad en synode 2 Vraag naar bijbel in Nederland blijft toe nemen 2 Kunst 3F-produkt 5 Mueic All-in, een warm Sport Nieuwe nederlaag bas ketbalteam 13 Economie Parfumerie tegen be lastingvrije «verkoop17 CNV vraagt overheid zelf bedrijven te stich ten 17 «teven van lezers 2 «Bel 4 Itrips. feuilleton 4 toil m entaar 5 heroverzicht 5 I is bijna aan de orde van de J dat-een klant aan het'einde de taxirit weigert te betalen de taxi uitvlucht. J. C. van de Pijll, voorzitter van het Landelijk Overleg orgaan Bedrijfsvoering Taxi's. 'roog en zonnig weer. Maxi- lumtemperaturen van 22 tot graden bij een tot matig of wak afnemende noordoostelij- e wind. In de kustgebieden af- oeling door wind van zee. IORGEN EN OVERMORGEN: linder zonnig en op de meeste laatsen droog. Lagere tempe- aturen overdag. Morgen zon op: 04.20 onder: 21.00 maan op: 08.41 onder: 23.20 Moebarak die een bezoek brengt aan Frankrijk, zei dat Israels standpunt .ongewijzigd is en dat Egypte niet veel voelt vor hervat ting van de stap-voor-stap-dlplo- matie van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Henry Kis singer. Hij zei ook niet veel te verwachten van de besprekingen die de Israëlische premier Rabin momenteel voert met president Ford in Washington. 'Alles wat je hoort uit Washington en Tel Aviv is nergens op gebaseerd en zou wel eens een misleidende operatie kun nen zijn', aldus de Egyptische vice- president. Moebarak zei ook dat de onlangs aangekondigde Israëlische troepen terugtrekking uit de Sinaï eigenlijk al maanden geleden had plaatsge vonden en dat Egypte zich niet door dit gebaar voor de gek had laten houden. Het Israëlische op perbevel ontkende dit en zei dat de terugtrekking 24 uur voor de hero pening van het Suez-kanaal plaats vond en dat het wel degelijk als vredelievend gebaar ten opzichte van Egypte "bedoeld was. Washington Heel andere berichten komen er uit Washington waar president Ford gezégd heeft dat zijn regering zich niet zal neerleggen bij de impasse in het Midden-Oosten-overleg. Ford begon gisteren zijn tweedagen du rende besprekingen met Rabin die tot doel hebben openingen te ma ken voor een nieuwe Amerikaanse vredespoging in het Midden-Oos ten. Rabin zal op de hoogte worden gesteld van de besprekingen die Ford met Sadat in füalzburg voerde en zal zelf meedelen wat de Israëli sche regering daaretenover te stel len heeft. Meer dan de gebruikelij ke slagzinnen dat ledereen al het mogelijke zal doen om In het Mid den-Oosten naar vrede te streven, kwam er gisteren in Washington niet uit. Rabin wenst hervatting van de Amerikaanse militaire en economi sche hulp aan Israël op lange ter mijn. Deze hulp werd onderbroken na de impasse in maart, toen Ford kritiek oefende op Israël wegens zijn onbuigzame houding met be trekking tot zijn eis dat Egypte plechtig zou beloven geen oorlog tegen Israël te beginnen in ruil voor verdere Israëlische terugtrek kingen. President Ford gaf toen" zijn medewerkers opdracht tot een herwaardering van het Amerikaan se beleid ten aanzien van het Mid den-Oosten. In de Jordaanse hoofdstad Amman werd gisteren In Arabische diplo matieke kringen vernomen dat Kis singer tegen het eind van deze maand in Egypte, Syrië en Jordanië verwacht wordt. De Amerikaanse DORDRECHT Een brand die voor miljoenen guldens schade aanrichtte, heeft van de fabriek van honden en kattenvoedsel 'Flo ra' te Dordrecht gisteren een derde deel van haar bedrijfscomplex ver nield. Het produktieproces ligt stil en zal op korte termijn niet weer op gang kunnen worden gebracht, omdat de apparatuur voor de bestu ring ervan zo van de hitte te lijden had dat zij verloren ging. Op het moment waarop uit een van de gebouwen de vlammen sloegen waren twee personeelsleden bezig voorbereidingen te treffen voor een nieuwe produktie. De machines en transportbanden draaiden. Doordat brandend houdt en dergelijke op de banden viel werd het vuur aanvan kelijk een een groot deel van het bedrijf verspreid en ontstonden dientengevolge overal brandhaar den. Desnotianks had de brandweer het vuur spoedig onder de knie. 'Flora' is een dochteronderneming van het concern 'Quaker Oats' Graanprodukten nv te Rotterdam. Van een verslaggever DEN HAAG Ook na nadere ge- dachtenwisseling zijn minister Vor rink en een deel van de Tweede Ka mer niet nader tot elkaar gekomen in hun opvattingen over het heffln- genbeleid in de wet chemische afval stoffen. Dit nadere beraad werd dinsdag gehouden nadat minister Vorrink de Kamer had laten weten schorsing van de beraadslagingen te zullen vragen als een amendement- Van Houweltngen (ARP) zou wor den aangenomen. In dit amende ment stellen de christendemocrati sche fracties voor het heffingensy steem te beperken. ambassade te Amman weigerde op dit bericht commentaar te geven. De Egyptische minister van buiten landse zaken Ismail Fachml neeft samen met zijn Britse collega Ja mes Callaghan twee overeenkom sten ondertekend overeconomische samenwerking en bescherming vaii investeringen in hun landen. Vol gens gezaghebberide bronnen in Londen zal Engeland echter bin nenkort ook met Egypte en Iran contracten afsluiten voor de leve ring van vliegtuigen, tanks en an dere wapenen tot een bedrag van naar schatting een miljard dollar voor elk van de twee landen. De Egyptische vice-president Moebarak onthulde gisteren in Parijs dat Frankrijk de Egyptische oorlogsin dustrie zal helpen opbouwen mét financiële steun van de olierijke Arabische landen. Minder validen LOSSER Bij een busonge luk in de Overijsselse gemeen te Losser zijn gistermiddag twee vrouwen en een man om het leven gekomen. Het zijn de 25-jarige L. Santvoort-Land man, de 56-jarige G. G. Groe- nevelt en de 62-jarige K. H. B. Kuipers, kllen uit Denekamp. Vijf mensen raakten gewond. Eén van hen verkeerde gister avond nog in levensgevaar. De bus vervoerde achttien minder valide mensen van het revalidatiecentrum De Schakel in Oldenzaal naar hun huizen in Denekamp. Het ongeluk ge beurde doordat de bus een klapband aan het rechtervoor wiel kreeg, tegen een paar bo men in de berm botste en ten slotte in een sloot tot stil stand kwam. De gewonden werden naar zie kenhuizen in Oldenzaal en En schede gebracht. Twee van hen mochten na behandeling naar huis. De chauffeur van de bas liep een lichte shock op. Op de foto: de zwaar beschadigde bus. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De overplaatsing van de rijksdiensten vanuit de Haagse agglomeratie naar het noorden en zuid-Limburg vraagt een groot offer van de daarbij betrokken ambtenaren. Minister Gruijters (ruimtelijke ordening) deed gisteren, tijdens het debat in de Tweede Kamer over de spreiding, een beroep op het saamho righeidsgevoel van deze ambtenaren mee te werken aan de sprei dingsoperatie. De regering erkent, aldus minister Gruijters, dat een groot offer wordt gevraagd van de ambtenaren, maar meent ook dat door de maatregelen die rond de spredidingsoperatie worden getroffen, het offer zo veel mogelijk wordt verzacht. De minister wees er verder op dat de rijksdiensten worden overge plaatst in het algemeen belang van de ambtenaren wordt niet geëist dat zij meegaan het wordt hen al leen gëvraagd. Over de vraag of het algemeen belang van groter ge wicht kan zijn dan het persoonlijk belang van de betrokken ambtena ren, zei minister Gruijters dat dit nauwelijks te beantwoorden is. Minister Gruijters benadrukte voorts dat hij blijft vasthouden aan het in 1973 ingenomen standpunt dat vanuit de Haagse agglomeratie 6500 bestaande arbeidsplaatsen naar het noorden en zuid Limburg moeten worden overgeplaatst. Deze beslissing is toen genomen omdat over de Haagse agglomeratie, het noorden en Limburg voldoende ge gevens beschikbaar waren. Over de spreiding van bijvoorbeeld nieuwe arbeidsplaatsen vanuit andere ge bieden dan Den Haag naar andere gebieden dan het noorden en zuid- Minister Gruijters Limburg, is toen nog geen beslis sing genomen omdat gegevens daarover niet voorhanden waren. Voordat de spreiding verder zal worden doorgevoerd, zal dan ook eerst een grondige studie worden verricht. Daarbij zal de gehele randstad als 'donor' van over te plaatsen arbeidsplaatsen worden betrokken, terwijl naast het noor den eri zuid-Limburg als gebieden die versterking nodig hebben ook gebieden als Twente, Helmond. Til burg en Nijmegen zullen worden bezien. ADEN. JEMEN (AP) Het Bevrij dingsfront voor Oman heeft meege deeld dat zijn guerrilla's op 25 mei een fort van de regeringstroepen hebben opgeblazen, waarbij meer dan 100 soldaten werden gedood of gewond. Het bureau van de rebel len in Aden. dat dit dinsdag be kend maakte, zegt dat het fort slechts 500 meter van het paleis van sultan Qaboes was gelegen. In de bekendmaking wordt gezegd dat 'het fort Al-Yazen in Muscaat urenlang heeft gebrand' na een ontploffing die werd veroorzaakt door een springlading in een van de munitiedepots. De actie was een vergeldingsmaat regel voor de doodvonnissen tegen medestrijders en voor 'repressieve activiteiten van het regiem-Qa- boes'. (Voor nadere informatie over de guerrillastrijd in Oman zie pag. 7). Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) was gedu rende de oliecrisis onvoldoende op de hoogte van de werkelijke si tuatie. Er zijn tijdens de oliecrisis dan ook niet de juiste beleids beslissingen genomen. Dit schrijft de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer als reactie op een nota van de regering over de be perkingen in de olie-aanvoer. MOSKOU (UPI) Premier Alexei Kosygin van de Sowjet-Unie heeft gisteren verklaard dat de betrek kingen met de Verenigde Staten ge remd worden door de vorig jaar in het Amerikaanse Congres aangeno men 'discriminerende handelswet'. Hij zei dat het Kremlin hoopte dat in Washington 'realisme en zakelijk heid' zouden overheersen en de be trekkingen zich gunstig zouden ont wikkelen. Kosygin zei verder dat de Sowjet- Unie in arbeidsprodaktiviteit nog steeds achter blijft bij de Verenig de Staten en andere westerse lan den. Hij weet dit aan slecht bestuur. (ADVERTENTIE) vtuiBudi, Beuk Roombotergaletten bij de koffie. D&'s erg lekker. 100% roomboter. Beuk smaakt naar meer: Roomboterringen, Nogalino's, Lunetta's etc. Kwaliteitskoekjes van ESI Altijd vers. Zoals bekend heeft de zogenaamde olieclub uit de fractie een onder zoek Ingesteld naar de rol van de Studie over verbod: Van een onzei; verslaggevers HEERLEN Minister Wester terp (verkeer en waterstaat) is in principe bereid het vervoeren van kleine kinderen op de voor ste plaatsen in auto's te verbie den. Hoewel er naar dit onder werp nog veel studie zal moeten worden verricht, wil de minister van deze zaak een beleidsvoor nemen maken. Hij zal een voor stel dat volgende week door de Europese minister, van verkeer wordt besproken om tot een aanbeveling van een dergelijk verbod te komen dan ook steu nen. In diverse Europese landen Is het al verboden kinderen op de voorbank te laten zitten. Minister Westerterp zei dit gis^ teren in Heerlen, waar hij de Dienst verkeersongevallenregi stratie officieel in bedrijf stelde. Een woordvoerder van het mi nisterie van verkeer en water staat deelde ons mee dat er nog geen commissie of werkgroep in het leven is geroepen die een dergelijk verbod moet voorberei den. Hij kon niet zeggen waar de minister de leeftijdsgrens wil trekken. 'Het is een beleidsvoor nemen van de minister. Het zal daarom wel even duren voor zo'n verbod van kracht wordt', aldus de woordvoerder. oliemaatschappijen gedurende de crisis. Om meer inzicht te krijgen zijn op voorstel van de fractie hoorzittingen gehouden door de Kamercommissies voor economi sche zaken en zijn enkele oliemaat schappijen ondervraagd. De fractie vraagt zich af. waarom het nodig was in het eerste kwar taal van 1974» de binnenlandse le vering van olieprodukten met 30 tot 35 procent te korten. De con clusie, dat de levering van het eind- produkt met 30 tot 35 procent zou afnemen, was niet juist. De PvdA wil weten of de minister zijn beleid alleen heeft afgestemd op gegevens, die hem door de Nederlandse olle- lndustrie werden verstrekt. Gezien het feit, dat de minister zo afhankelijk was voor zijn beleid van de gegevens van de olle-indus- trie, vraagt de PvdA zich af of de minister geen wettelijke middelen had om aan de gewenste gegevens te komen. Een andere vraag Is hoe veel ambtenaren nu bezig zijn met de analyse van de factoren, die de Nederlandse ollevoorzlening beïn vloeden. Het doel moet zijn straks niet al te afhankelijk te zijn van hetgeen de olie-industrie bereid is mee te delen. Volgens de PvdA zal er een wettelijke verplichting moe ten komen voor de olie-industrie om de nodige Informaties te ver schaffen. Ook de Kamer zal aan betere informatie moeten kunnen komen. Minister Westerterp ziet liever geen kleine kinderen op de voorbank van de auto. Door een wet wil hij dit vèrhinderen. Wat wij niet willen verhinderen is dat u deze krant een eerste plaats toekent. Nieuwe abonnfee:» Plaats:» _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door; Naam: Adres: Plaats- Ik ontvang graag: O I fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotief modellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwlgdurepdc rlemknlender. Modem, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. V*'U Wr

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1