^Europese en Arabische landen zijn sterk jan elkaar afhankelijk' Criminologen meten de agressie op zebrapad Syrië en Jordanië willen breuk helen Frankrijk verkoopt wapens als broodjes »]§oldaten van Angolese gevrij dingsbewegingen Hnoeten Loeanda uit fesprek in Caïro begonnen Birmese regering geeft communisten schuld van rellen VN zou willen bezuinigen op hulp aan Palestijnen Morgen beslissing over voortbestaan Belgische regering Prostituees uit kerken gezet Mannen onder elkaar in verkeer gevaarlijk t)UW, KWARTET WOENSDAG 11 JUNI 1975 BUITENLAND 7- tcvtj VlRO (DPA, Reuter, UPI) In Cairo is gisteren het gesprek tussen de Europese Gemeenschap en Arabische Liga begonnen- Van beide kanten werd gewezen op de bijzondere band tussen de Euro- idisese en de Arabische landen vanwege hun onderlinge afhankelijkheid. De landen van de Europese ftoefemeenschap beschikken over een grote technische kennis, de landen van de Arabische Liga over lie en over geld. I zijn openingstoespraak wees de jcretaris-generaal van de Liga, ,kl®ahmoed Riad, op het belang van 1 n gesprek tussen de twee groepen kainden -'waar in totaal meer dan v ie honderd miljoen mensen wo- n die in het 'midden van de Veld' leven*. vertegenwoordiger van Europese •meenschap, de Ier Gallagher, zei t de Euro-Arabische dialoog ortkomt uit -de wens van beide ■tijen een 'speciale band' tussen ropa en de Arabische landen te leppen. Hij voorzag gezamenlijke dernemingen die de economische L flhtwikkeling van de Arabische lan ter n ^vorderen en de economie in de Europese landen zullen ver- ?J erken. Hij wees erop dat Europa *Ffwel van de uitvoer van industrie- odukten als van de invoer van ondstoffen als bijvoorbeeld olie hankelijk is. vertegenwoordiger van de Ara- sche Liga, de Jordaniër Nejmud- tn Dajani, toonde ook goede wil genover de landen van de Euro- ise Gemeenschap maar gispte te ns het handelsverdrag dat de EG lige tijd geleden met Israël heeft isloten. Hij zei dat het strijdig met de verklaring van de Eu ropese Gemeenschap van 6 novem ber 1973. Daarin riep de EG Israël op -zich terug te trekken uit de tijdens de oorlog van 1967 bezette gebieden en de rechten van de Palestijnen te erkenen. Volgens Dajani had de EG.de kans gehad Israël onder druk te zetten door het handelsverdrag tegen te houden. Het akkoord geeft Israël belangrijke voordelen zoals een ge makkelijker toegang van haar pro- dukten tot de Europese markt. Is raël was het eerste Middellandse Zee-land waarmee de Europese Ge meenschap een dergelijk verdrag sluit. Het gesprek in Cairo wordt gevoerd door een 'Europese' en door een 'Arabische' delegatie, niet door af zonderlijke landen. De Europese Gemeenschap wilde niet praten als aan het overleg een vertegenwoordiger van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), zou deelnemen. De Westeuropese landen zijn van mening dat het gesprek geen politiek karakter mag hebben. Onder andere d<* Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken. Van der Stoel, heeft.hierop verschillen de malen gewezen. Het menings- (rabische en Europese vertegenwoordigers in Cairo. V.l.n.r. de l t voorzitter van de Arabische Liga, Riad, de leider van de Arabische >or Jelegatie Dajani en de voorzitter van de Europese vertegenwoor- iging Gallagher. mg VI PPf jOEANDA (Reuter, UPI) De Portugese bevelhebber van het nilitaire district Loeanda, kolonel Heitor Almenda, heeft gezegd c lat gepoogd wordt de troepen van de bevrijdingsbewegingen met ïun zware wapens, waaronder machinegeweren, mortieren en ra- letlanceerbuizen, terug te laten trekken tot minstens twintig ki- ometer van Loeanda. 'ortugese troepen openden het uur op een stelling waarin zich jnilitairen van het FNLA (Natio- w lale (front voor de bevrijding van 16 Lngola) verschanst hadden; Zij ingen daartoe over toen bevelen, 'an de militaire commandant van J*' iet FNLA in Loeanda om zich uit leze bij het vliegveld bevindende telling terug te trekken niet door sijn manschappen werden opge- jvolgd. Er bestaat een officieel ver- >od voor de bevrijdingsbewegingen losities bij het vliegveld in te ne ten. )e nationale defensieraad, waarin vertegenwoordigers zitting hebben van de drie bevrijdingsorganisaties in Portugese militairen, maakte be- ten.d dat de bevrijdingsbewegingen wèl besloten hebben tot ontruiming van posities in de buurt van zie kenhuizen in Loeanda. Een van de ze ziekenhuizen moest vorige week worden ontruimd toen het onder swaar mortiervuur kwam te liggen. Slachtoffers Portugese militairen zijn ingezet om de buitenwijken van de Angole se hoofdstad Laoeda te zuiveren van de lijken van slachtoffers van de recente gevechten tussen leden van de twee elkaar bestrijdende bevrijdingsbewegingen. Bij deze ge vechten zijn meer dan tweehonderd doden gevallen. Ook de 'nationale coördinator' van de jeugdafdeling der MPLA (Volksbeweging voor de bevrijding van Angola) Manuel Pa- jeira Dos Santos Vandunenn, is bij bet jongste treffen in Luanta met de rivaliserende FNLA gedood, zo is inmiddels in Brazzaville vernomen. Zijn dood heeft grote opschudding verwekt, waar hij verscheidene ma len aan het hoofd van een delega tie van de jeugdbeweging verbleef, pe generale staf van het Portugese ■eger heeft bekendgemaakt, dat 70 militairen die zondag hadden ge weigerd naar Angola te vertrekken, de dag daarop de reis alsnog heb ben aanvaard. Volgens een commu- n'qué hadden de betrokkenen zelf °m hun vertrek gevraagd, nadat zij °P de hoogte waren gesteld van de politieke redenen voor het optreden van de Portugese strijdkrachten in Angola. verschil tussen de Arabische landen en de EG werd opgelost door de twee partijen zélf over de samen stelling van hun delegaties te laten beslissen. Dit gaf de Arabische lan den de mogelijkheid ook een verte genwoordiger van de PLO op te nemen. Het is de bedoeling dat na het gesprek dat gisteren begonnen is en dat tot 15 juni zal duren com missies worden gevormd die zich met concrete punten van samen werking zullen bezighouden. Ver wacht wordt dat dit gesprek in Cairo niet veel problemen zal ople veren: de moeilijkheden -beginnen pas als over technische samenwer king en over het verlagen van ta rieven gepraat moet worden. BANGKOK (Reuter, AP) De re gering van Birma heeft de commu nisten verantwoordelijk gesteld voor de onrust in de hoofdstad Rangoon en heeft alle universitei ten en hogescholen in deze stad en de voormalige koninklijke hoofd stad Mandalay gesloten. De sluiting is het gevolg van de monstraties van studenten die pamfletten verspreiden waarin op geroepen werd tot een gewelddadi ge omverwerping van de Birmese regering van president Ne Win. Een regeringswoordvoerder zei gisteren dat de 'toon van de eisen van de demonstranten veel we heeft van die van de communistische partij'. 'Dergelijke daden zijn niet oprecht, hun doel is politiek voordeel en chantage', aldus de woordvoerder, die er niet bij vertelde welke de eisen van de studenten waren. BEIROET (AFP) De V.N.-organi- satie voor Palestijnse vluchtelingen gaat bezuinigingsmaatregelen ne men, vooral op het gebied van het onderwijs, om een tekort van meer dan 57 miljoen gulden op te van gen. Dit is gisteren door welinge lichte bron bekend gemaakt. De leiders van de organisatie heb ben de betrokken regeringen al la ten weten dat ze de zendingen meel willen halveren. Ze willen op die manier ongeveer 19 miljoen gulden op het budget besparen. De rest van het tekort wil men dekken door besparingen op het terrein van de onderwij svoor zieningen BRUSSEL (ANP) De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers zal vandaag een debat houden over de verklaring die premier Tinde- mans dinsdagmiddag heeft afgelegd over de vervanging van de Star- fighter. Dat is gisteren besloten tij den een uitermate rumoerig proce duredebat in de kamer, waarbij pre mier Tmdemans een storm van sma lende opmerkingen van de socialis tische oppositie over zijn hoofd moest laten gaan. Een prostituee verzet zich fel tegen de politie nadat zij in Lyon uit een kerk was gehaald die ze samen met een aantal collega's had bezet. Alle kerken in Frankrijk die de afgelopen dagen door prostituees zijn bezet, werden gisteren op bevel van het ministerie van buitenlandse zaken ontruimd. De actie van de prostituees, die ijverden voor een soepeler optreden van de politie tegenover hen, was in Lyon begonnen en vandaar overgeslagen naar Parijs, Mar seille, Grenoble, Montpellier en Toulouse. De Franse president Giscard d'Estaing heeft na het politie-optreden ge zegd dat de prostituees een 'menselijk' probleem hebben opgeworpen dat op een 'menselijke' manier moet worden opgelost. De Franse minister voor de 'verbetering van de kwaliteit van het leven', André Jarrot. heeft eerder gezegd dat de na-oorlogse maatregelen tegen bordelen genomen zijn in een noodsituatie. De prostitutie is daardoor in een misdadige sfeer geraakt, aldus de bewindsman. Hij zei dat er tot nu toe te weinig aandacht is gegeven aan de aanwezigheid in Frankrijk van miljoenen buitenlandse werknemers zonder vrouw. De hoogste kerkelijke functionarissen in Frankrijk, onder wie de aartsbis schop van Parijs, Francois Marty, hebben zich inmiddels uitgesproken te gen een voorbarige veroordeling van de actie van de prostituees. AMMAN, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Syrische pre sident Hafez Assad is gisteren voor een drie-daags bezoek in Jor danië aangekomen. Het doel van het bezoek is te komen tot nau were militaire banden in het conflict met Israël. Koning Hoessein van Jordanië eens door Syrië beschuldigd 'als verrader van de Arabische zaak' begroette gisteren op het vliegveld van Am man het eerste Syrische staats hoofd in 18 jaar. Assad, die in 1970 nog zijn tanks naar Jordanië stuurde ter onder steuning van de Palestijnse guerril lastrijders tegen de Jordaanse troe pen, is nu van plan de breuk tussen Hoessein en de Palestijnen te he len. De Syrische leider kwam eer der dit jaar met het voorstel een gezamenlijk militair en politiek op perbevel met de Palestijnen te vor men en volgens politieke kringen in Amman, zal hij proberen ook Jordanië daarin op te nemen. Inmiddels heeft de overkoepelende Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO de Arabische statshoofden op geroepen een conferentie te beleg gen om te praten over de 'samen zweringen die op touw worden ge zet tegen he Palestijnse volk'. De PLO maakt zich zorgen over de verbeterde relatie tussen Egypte en de Verenigde Staten die tot doel hebben een gedeeltelijke terugtrek king van de Israëlische troepen uit de Sinaïwoestijn tot stand te bren gen. Voorts is de PLO van mening dat zij wordt verwaarloosd door de Arabische bondgenoten. Volgens het Palestijnse persbureau Wafa had er vlak na de besprekingen tussen president Ford van de VS en de Egyptische president Sadat in Salzburg al een ontmoeting moeten plaatsvinden tussen de leiders van Egypte, Syrië. Jordanië en de PLO. De Israëlische premier, Jitzak Ra bin is gisteren in Washington aan gekomen om met president Ford en minister Kissinger te gaan praten over de nieuwe mogelijkheden voor een vrede in het Midden-Oosten, nadat in Salzburg Ford en Sadat 'constructieve gesprekken' hadden gevoerd. MÜNCHEN (UPI) De Duitse spoorwegen hebben gisteren gezegd dat een foutief tijdschema de trein ramp heeft veroorzaakt waarbij zon dag 38 mensen om het leven kwa men en 86 gewond raakten. Een woordvoerder zei dat men pro beert vast te stellen waar de ver antwoordelijkheid voor de fout ligt. De directie van de spoorwegen heeft opdracht gegeven dit en alle soortgelijke gevallen te corrigeren. De spoorwegen bevestigden hiermee dat volgens de nieuwe dienstregeling de treinen nagenoeg gelijktijdig in tegengestelde richtingen op enkel- spoor reden. PARIJS (Reuter) Frankrijk verwacht dit jaar een recordver koop van wapens. Het land heeft nieuwe orders afgesloten voor jagers van het type Mirage, heli copters en een hele serie raket ten. Frankrijk is bezig haar po sitie van 's werelds derde wa penleverancier na de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie te consolideren. Ondanks enige tegenslag, waar van het missen van de order om de Starfighter in vier NAVO- landen te vervangen, verklaar den Franse top-functionarissen dat ze genoeg werk hebben voor de komende drie tot vijf jaar. De scherpe concurrentie van de Franse Mirage met de Ameri kaanse F-16 gevechtsbommen werper en de druk die president Ford meende te moeten uitoefe nen op Nederland, België Dene marken en Noorwegen, hebben voor het eerst laten zien dat de Franse vliegtuigen een ernstig gevaar kunnen opleveren voor de Amerikaanse verkopers. De heer Jean-Laurens Delpech, hoofd van de afdeling wapens van het Franse ministerie van defensie en verkoopleider, noemt de vooruitzichten van de wapen industrie voor 1975 zeer hoop gevend. In een toespraak voor het nationale defensieinstituut vertelde hij dat de Franse wa penfabrikanten op het moment contracten hebben afgesloten ter waarde van ruim 15 miljard gul den. Tot nu toe een absolute top. De Mirage-jachtbommenwerpers en de helicopters vormen 50 procent van de buitenlandse or ders. Tanks, pantservoertuigen en ander materiaal voor grond strijdkrachten 29 procent. Mate rieel voor de marine, waaronder raketten die van schip tot schip geleid kunnen worden, maken 11 procent van de orders uit, ter wijl electronische uitrusting de overblijvende 10 procent voor haar rekening neemt. Kritiek Ook de Verenigde Staten en En geland behoren tot de afnemers van Franse raketten. Al deze successen bij de verkoop van oorlogstuig zijn niet zonder scherpe kritiek van de linkse politieke partijen en de Franse kerk gebleven. Oppositiekringen beschuldigen de regering ervan 'de dood te verkopen met het etiket 'gemaakt in Frankrijk' er op'. Dit heeft de regering van president Valéry Giscard d'Es taing er niet van weerhouden zich dit jaar te verzekeren van enorme olie-tegen-wapens contracten met Iran, Saoedi- Arabië en Koeweit. De emir van Koeweit, sjeik Sa- bah Al-Salim Al-Sabah, was on langs nog in Parijs en bracht een lange lijst mee van wapens, die hij graag zou willen kopen. Voor hem waren president An war Sadat van Egypte, de Griek se premier Constantijn Kara- manlis en premier Toen Abdel Razak van Maleisië er al ge weest. die alle drie militaire vliegtuigen en met raketten uit geruste kleine oorlogsschepen bestelden. Irak onderhandelt momenteel met Frankrijk over de aankoop van verscheidene es kaders F 10-Mirage's en een complete onderhoudswerkplaats. Irak heeft al enige honderden tanks gekocht. Frankrijk is bereid alles te ver kopen, uitgezonderd nucleaire wapens. Libië, dat al voor 500 miljoen dollar Mirage jachtbom menwerpers en ander militair materieel heeft gekocht, heeft e aangeboden nog eens twee maal zoveel te kopen, als de Franse regering het ook tactische kern wapens zou willen leveren. Maar president Giscard d'Estaing wees het aanbod direct van de hand - met het antwoord: 'het spijt me. dat is niet te koop', zo vertelde Franse functionarissen. De Libische leider, kolonel Kha- daffy, ging daarop naar de Sow- jet-linie en kocht daar Mig 23 gevechtsbommenwerpers. Het - Kremlin bereikte met Libië overeenstemming over de bouw van een nucleair centrum met een 'kernreactor met een capa citeit van twee Megawatt (en de mogelijkheid dit te verhogen tot 10 Megawatt) die gebruikt dien de te worden als energiecentra le.' Dit althans volgens de offi ciële Libische verklaring. Arabische bronnen in Parijs lie ten weten dat dit contract de - argwaan van president Sadat zo hoog deed oplopen dat hij ging klagen bij de Sowjet-Unie, die zijn eigen belangrijkste wapen- leverancier was. In het verleden hebben de Ara bische landen zich vooral zorgen gemaakt over de militaire macht van Israël, maar nu houden ze eikaars wapenarsenalen scherp in de gaten en proberen elkaar, vooral in het gebied van de Per zische Golf, voorbij te streven. China Het is bekend dat Frankrijk nog een belangrijke wapenverkoop.» geweigerd heeft, en wel aan Chi- r na. waarvan gezegd wordt dat het aangeboden heeft een aantal supersonische Concorde-vliegtui- gen te kopen als de Franse rege ring ook bereid is 200 Mirage gevechtsbommenwerpers aan Pe king te leveren. Maar de Fran sen wilden de Sowjet-Unie niet tegen zich in het harnas jagen en zagen van de verkoop af. Dit' zou voor een deel de Chinese tegenain om de optie op de drie Concordes om te zetten in een» harde order, verklaren, zo voeren diplomatieke bronnen in Parijs., aan. Maar de Chinezen hebben"1 sinds die tijd een groot aantal- Puma-helicopters van Engels-- Franse makelij en andere uitrus- ting aangeschaft. Frankrijk verkoopt helicopters als warme broodjes: in Afrika, Azië en Latijns-Amerika werden meer dan 3000 Alouette helicop ters verkocht en op het moment zijn cr bestellingen voor meer dan 2000 Puma, Lynx en Gazelle helicopters, die het samen met Engeland in productie heeft. Frankrijk bouwt momenteel een nieuwe helicopter, die Sa-365-' Dauphin gaat heten en die tij- -' dens de laatste luchtvaartten toonstelling in Parijs getoond werd. Daar werden ook al grote" contracten voor afgesloten. Maar- Frankrijk verdient nog het" meest aan zijn Mirage's, waar-> van het er meer dan 1600 heeft: verkocht aan 16 verschillende landen. waaronder Australië. Zuid-Afrika, Peru, Brazilië, Spanje en België. Het verkeer is in Nederland gevaarlijker dan waar ook ter wereld. Per tien miljoen autokilometers valt er één dode. Frankrijk en West-Duitsland delen de tweede plaats met 0,8 dodelijke slachtoffers bij eenzelfde afgelegde afstand. Aangezien het do dental per jaar in de duizenden loopt, was het pas send dat deze cijfers vorige week ter sprake kwamen op het congres 'Geweld in onze samenleving' van de Nederlandse vereniging voor kriminologie. Want de indruk bestaat, dat het voor een deel niet gaat om slacht offers van betreurenswaardige te kortkomingen van techniek en menselijk reactievermogen. De in druk bestaat, dat het ook gaat om slachtoffers van agressief gedrag van het soort waar crminologen zich voor, interesseren. Voor een crminoloog rijzen er dan meteen drie vragen. Is dat zo? Hoe komt het? Is het te voorkomen? De vraag die drs. A. R. Hauber uit Leiden zich in het bijzonder had gesteld, was: Gedraagt iemand zich, wanneer hij autorijdt, eerder agres sief dan in andere situaties? Dat blijkt inderdaad het geval te zijn, kon hij zijn handjevol toehoorders op het congres overtuigend meede len. (Stersprekers als Jongman en Nagel hadden volle zalen elders ge lokt). Voor het meten van agressie bij een automobilist zou je eigenlijk een waarnemer met bandrecorder in de auto willen zetten. Maar dan meet je alleen het gekuiste gedrag van de automobilist die weet dat hij waargenomen wordt. Hauber moest dus een list verzinnen. Het zou niet zijn laatste zijn. Als waarnemingsterrein koos hij een overzichtelijke situatie waarin het mogelijke conflict gestructu reerd aanwezig is: het zebrapad zonder stoplichten. Na wat probe ren bleek het mogelijk te zijn om proefpersonen 'spontaan' te laten oversteken op het moment dat een aankomende auto nog redelijk voor de zebra kon stoppen. Een waarne mer schreef op wat er dan verder gebeurde. Agressief Het optreden van de automobilist werd als agressief beoordeeld wan neer de veiligheid van de (terdege verzekerde) proefpersoon in gevaar kwam, en ook wanneer hij boze of beledigende gebaren maakte, zicht baar iets onaardigs riep, of toeter de. Volgens deze definitie gedroeg 25 procent van de bestuurders zich agressief: de vrouwen onder hen niet overtuigend minder dan de mannen. De leeftijd van de bestuurders speelde wel een duidelijke rol. Hau- bers waarnemer verdeelde hen op het oog in een 'jonge' groep (onder de veertig) en een 'oude'. Van de jonge bestuurders toonde zich 31 procent agressief, van. de oude 21 procent. Ook bij deze onderverde ling was een verschil tussen man nen en vrouwen niet duidelijk aan te tonen. De jonge vrouwen in de steekproef (van 966 automobilis ten) waren wat minder agressief dan de jonge mannen, maar of dat bij deze steekproefgrootte bewijs kracht heeft, is een twijfelpunt. Wel duidelijk effect had het ge slacht van de overstekende proef persoon. Als dat een man was, werd hij door alle groepen automobilis ten aanmerkelijk agressiever bena derd dan wanneer een vrouw over stak. Nare situaties op de zebra bleken vooral een specialiteit te zijn van (jonge) mannen onder elkaar. Van de jonge mannelijke automobilisten trad 42 procent agressief op tegenover een overste kende man: een overstekende vrouw werd door 23 procent niet correct behandeld. Van de oudere mannen ging 28 procent bij een overstekende man in de fout, bij een overstekende vrouw maar 15 procent. Van de vrouwen achter het stuur, ongeacht hun leeftijdsgroep, ge droeg 30 procent zich agressief te genover een overstekende man. Liep er een vrouw op de zebra, dan gedroeg 20 procent van de jongere vrouwen in de auto zich niet cor rect, en maar 10 procent van de oudere vrouwen. Over de hele lijn heeft de man op de zebra het dus verreweg het moei lijkst. Dat kan een stukje verkla ring zijn van het statistische feit dat onder mannelijke voetgangers tweemaal zoveel dodelijke ver keersslachtoffers vallen. Helemaal sluitend is het niet, omdat verre weg de meeste slachtoffers niet op een zebrapad vallen. Opvallende effecten in het verza melde materiaal leverden ook de tijd van de dag en de aard van de auto op. Het rijgedrag is 's middags betreurenswaardiger dan 's morgens (29 tegen 21 procent agressie). En in auto's die eigendom van een bedrijf zijn. wordt aanmerkelijk ru wer gereden dan in privé-wagens (38 tegen 24 procent agressie). Dat Ikatste gegeven klemt temeer omdat Hauber herkenbare bedrijfs auto's (opschriften) al van het on derzoek had uitgesloten. Het onder zoek gold alleen mensen die in een privé ogende auto onderweg waren. Wat daarvan nog eigendom van een bedrijf was. zocht hij uit via het kentekenregister. Daarmee had hij zonder twijfel maar een' deel van de 'beroepsrijders' in de bestu deerde groep te pakken, omdat die voor een deel ook in privé-auto's rijden. Het werkelijke verschil moet dus nog groter zijn dan wat op deze manier werd gevonden. Telefoon Hoe de onderzochte automobilisten zich buiten hun auto gedroegen, werd door middel van een tweede list bestudeerd. Een steekproef uit het totaal werd, voorzover zij tele foon hadden, opgebeld. De onder zoekers vroegen dan een niet be staand iemand te spreken, en hiel den vol dat zij het goede nummer hadden gedraaid. Nadat dit pro bleem (uiteraard) niet was opge lost, belden zij nog een keer met dezelfde smoes. Dat was een vorm van hinderen die zij vergelijkbaar achtten met het op een ongelegen moment overste ken door een proefpersoon. Maar zie, slechts elf procent van de op- gebelden legde enige vorm van agressief gedrag aan de dag (on aangename opmerkingen, hoorn op de haak gooien). Daarmee was de hoofdvraag beantwoord: mensen zijn inderdaad agressiever wanneer ze in hun auto zitten. Later werden de opgebelde mensen ook persoonlijk benaderd. Nog steeds zonder te weten waar het eigenlijk om ging. ('Een onderzoek naar het menselijk gedrag', zeiden de Leidenaren, en bijna Ledereen werkte bereidwillig mee). De inter viewers letten ook op de reacties 'bij het beantwoorden van de serie vragen, nog afgezien van wat er nu precies gevraagd werd. En maar bij elf procent werd die reactie als agressief beoordeeld. Ook hier dus maar een zeer zwak verband met het feitelijk gedrag bij het zebra pad. Met die feitelijke verkeersagressie hingen wel de antwoorden sanjen op een aantal gerichte vragen naar verkeersgedrag. (Het hinderlijk vinden van leswagens, de neiging om bij een stoplicht dat op groen springt, sneller op te trekken dan. de auto naast je). Maar wel - zo Interessant was het verband dat boven water kwam tussen verkeers agressie en vragen die direct in gingen op persoonlijke houdingen en achtergronden. (Bevestiging van de voorgelegde verklaringen 'ik ben de baas in huis', 'ik reageer wel eens agressief op huisgenoten', 'bij mij thuis vroeger werd er gesla gen'). Mentaliteit Verkeersagressie, aldus Hauberj- is kennelijk voor een belangrijk deel een kwestie van mentaliteit. En de enige effectieve maatregel is, ;die mentaliteit veranderen of vormen, en daar zal je erg vroeg mee moe ten beginnen. Hij was nogal onder de indruk van de Deense campagne waar de verkeersopvoeding van kinderen op driejarige leeftijd be gint via de ouders. Bij een controle-onderzoek bleken Denen overigens maar voor twaalf procent agressief gedrag op zebra's te vertonen en daarbij geen Ver schil tussen overstekende mannen en vrouwen te maken. Maar het is niet gezegd dat dat van die cam pagne komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7