Restauratie van Haagse stadhuis deze week klaar Twintig schoollokalen voor Java Toeristenmarkt in Katwijk Zoetermeerse raad tegen verdere en versnelde groei Werkloosheid in Zuid- Holland minder gedaald dan verwacht werd Leiden pakt de autoslopers aa Verdachte van heling in vrijheid gesteld Acht maanden geëis wegens veroorzake dood door schuld Personalia Van 19 juni-28 augustus Hele reeksen feesten voor burgerij Radiovacaturebank geen groot succes in Zuid-Holland Eerste geslaagden beroepsopleiding dienstverlening Gegevens in rapport verouderd Luchtmacht-dag op Duindigt PTT-gebouw Noordeinde 'bezet' Buit 6000 gulden bij overval op Haags agentschap Actie van 100-jarige Christelijke schoolvereniging TROUW/KWARTET WOENSDAG 11 JUNI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN DEN HAAG De werkloosheid in de provincie Zuid-Holland is de maand mei minder gedaald dan men verwacht had. De gereg treerde arbeidsreserve bedroeg eind mei 22.500 mannen en 6.4 vrouwen. De vraag naar arbeidskrachten nam toe van 15.862 i 16.457 mannen en van 5017 tot 5254 vrouwen- In totaal waren mei 31 procent meer mannen werkloos dan in mei vorig jaar. De grootste afname werd geregi streerd" in de bouw. scheepvaart, horeca en metaal, hoewel deze sec toren nog steeds het leeuwedeel van de werkloosheid vormen. De situatie in Zuid-Holland is overi gens niet zo slecht als in de rest van ons land. Het werkloosheids percentage bedraagt 3.04. Vier re gio's binnen de provincie schieten boven dit gemiddelde uit: Leiden met 4,45, Den Haag met 3,60, Rot terdam 3,81 en Middelharnis met 4,34. Tekenen voor een duidelijke verbetering van de situatie zijn overigens nog niet te merken. Het districtsbureau voor de arbieds- voorziening in Zuid-Holland heeft in mei een vraag-enquête gehou den, waarbij bedrijven hun vacatu res konden opgeven. Van de 13.000 bedrijven die zijn aangeschreven, hebben er 6800 gereageerd. Deze enquête heeft een uitbreiding van de vraag naar arbiedskrachten met 4500 opgeleverd. Daarnaast is er in de provincie behoefte aan meer dan 3000 schoolverlaters, mensen die voor het eerst aan het werk gaan. De vraag naar vakantiewer kers is 2500. De cijfers in Den Haag liggen on geveer op hetzelfde niveau. De grootste afname van de werkloos heid viel ook hleri n de bouwsector te noteren. In Den Haag stonden eind mei 6100 mannen en 1800 vrouwen als werkloos gereglstret Een kwart daarvan behoort tot groep jeugdigen onder 22 Jaar. H deze jeugdigen komt 38 procent Suriname of de Antillen, welk i fer door het Gewestelijk Arbeidsl reau 'verontrustend' genoq wordt. Experiment Om iets te doen aan de werklq heid onder de rijksgenoten in I Haag gaat het GAB na de vakai beginnen met een projekt m werkloze Surinaamse en Antilliaj se meisjes. Gebleken is dat 4 groep veel problemen ontmoet hun werkkringen, door bijv. j werktempo, de werktijden, de i antwoording en het werken j teamverband. De bedoeling van het experimenj om groepen van drie tot vijf m jes in bejaarden- of verzorging^ huizen te werk te stellen. Zij h den gedurende een proeftijd drie maanden hun uitkering, ten het tehuis een tegemoetkoming i 25 gulden per meisje per dag krij Na afloop van de proef periode het de bedoeling dat de meisjesi vaste dienst komen en de norm opleiding gaan volgen. Ze krij dan een premie van vijf gulden gewerkte dag (van hun proeftl] uitbetaald. Na kritiek raad: LEIDEN Burgertieester en wethouders hebben gisteren morgen besloten de vele illegale autoslopers die de stad rijk is aan te pakken. B. en W. zijn tot dit besluit geko men na de felle kritiek die maan dagavond door de gemeenteraad op het beleid ten aanzien van de au toslopers werd geuit. Met name WD en PPR, twee partijen die al vaak aandrongen op harder optre den tegen autoslopers in Leiden - noord en aan de Haagweg, waren bijzonder fel in hun bewoordingen. De heer Kuijers (WD) sprak van het ontbreken van een beleid en. de heer Beijen (PPR) hekelde het po litiebeleid. In dit verband wees hij erop, dat een bewoner van de Mo lenstraat, die zondagnacht woedend een sloopauto in brand had gesto ken, overgebracht werd naar het politiebureau, terwijl de illegale au tosloper ongemoeid werd' gelaten. 'Dit druist in tegen mijn rechtsge voel', zo stelde Beijen. Het college toonde zich aanvanke lijk,. bij monde van loco-burge- DEN HAAG De officier van Jus titie bij de Haagse rechtbank heeft dinsdag tegen de 41-Jarige Haagse koopman H. H. twaalf maanden gevangenisstraf waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van twee Jaar en aftrek van voorarrest geëist. Verdachte zou voor een waarde van ca. 200.000 gestolen goederen hebben gekocht en zich zodoende aan heling schuldig heb ben gemaakt. De goederen waren merendeels afkomstig van een Jeugdbende. De verdediger, mr. Th. J. Piël vond dat de waarde van het gestolen goed te hoog gesteld was. Volgens hem zouden de getuigen zwaar onder druk hebben gestaan van een leider van het complot, zodat de leden van de bende maar wat hebben gezegd. De officier, mr. J. R. Bouwer zag in de verklaringen van de jeugdige dieven voldoende bewijs. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en vroeg verdachte on- middelijk in vrijheid te stellen, De rechtban willigde dit verzoek in. Vonnis op 24 juni. meester Van Aken, niet zo gep 'teerd voor een hardere aanpak de slopers. Hij gaf er de voort aan eerst andere sloopterrelnen vinden. Na de kritiek zegde T Aken de raad echter toe nog d week schoon schip te zullen mals Desgevraagd zei de loco-burgeme ter gistermorgen dat hij de slop zo snel mogelijk vertrek zal zeggen. 'Wanneer ze niet aan bevel gevolg geven zullen we wrakken in beslag laten nemen met behulp van politiedwang la verwijderen', aldus de heer Aken. DEN HAAG De officier van j titie bij de rechtbank eiste tegen 30-jarige woninginrichter J. L. uit Bodegraven, 8 maanden gevs genisstraf en 2 jaar ontzegging i de rijbevoegdheid, wegens veroor ken van dood door schuld. Met snelheid van rond de 100 km. verdachte op 16 februari van jaar over de Goudse weg in Btx graven. Zoals later bleek, verkee hij onder invloed van drank i een alcoholpromilage van 2,06 zijn bloed. Op een kruising sche I verdachte een 73-jarige voetgang die plm. 500 meter op de motort werd meegevoerd en er daarna i viel. Verdachte reed met vrij" onverminderde snelheid door. het gebeurde verzamelde zich talrijk publiek voor de woning v verdachte en werden dreigement geuit. Verdachte heeft intussen I degraven moeten verlaten. De v<! dediger mr. J. van Schellen opp< de, dat het slachtoffer niet doende voorzichtigheid heeft tracht bij het oversteken en cc cludeerde tot vrijspraak. Vonnis 24 juni. MONSTER De heer M. J. ling, hoofdinspectuer van politie het ministerie van binnenland zaken is benoemd tot hoofdinspe teur-korpschef van de gemeentep litie te Monster. De installs vindt plaats op 16 juni 15.30 uur het gemeentehuis. Van onze correspondent KATWIJK De Toeristenmarkt van Katwijk, die vorig jaar voor de eerste maal door de samen werkende winkeliers en de am bulante handel werd georgani seerd, zal deze zomer worden herhaald. In de Princestraat tussen de Ou de Kerk en de Voorstraat zullen van 19 juni tot en met 28 augus tus 75 kooplieden standwerkers en beoefenaren van allerlei am bachten iedere donderdag probe ren toeristen en Katwijkers naar hun kramen te lokken. De organisatoren doen hun ui terste best om van deze markt, die ondanks de matige zomer van vorig jaar bleek aan te slaan, tot een jaarlijks terugke rende attractie te maken. Om de kans op succes zo groot mogelijk te doen zijn heeft men het aan tal activiteiten uitgebreid. Zo zullen er deze zomer twee visse- rijdagen, twee bloemen- en plantendagen en twee am- bachtsdagen worden gehouden. Verder staat een klederdrachts wedstrijd voor kinderen en een standwerkersconcours op het programma, waarmee de toeris tenmarkt op 19 juni wordt geo pend. In samenwerking met de VVV hoopt men een etappe van de zesdaagse S.O.S.-wielerronde die in de omgeving van Lelden wordt gereden op 3 juli naar Katwijk te krijgen. 'Hoewel de gemeente Katwijk niet altijd even vlot meewerkte is de organisatie toch vlotjes verlopen', zo stelt de heer H. H. Zonderop, één van de organisa toren van de Toeristenmarkt. 'Er zijn alleen wat moeilijkheden geweest met de zangvereniging Jubilate Dei, die op de markt een verkoping wilde houden. Ze wilden alle elf donderdagen een stand hebben, maar dat hebben we gereduceerd tot vier. We vin den dat alles dat met politiek of met verenigingen te maken heeft van de markt gemeden moet worden', aldus de heer Zonderop. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Na een zes jaar durende restauratie wordt vrijdag het oude stadhuis aan de Groenmarkt officieel in gebruik geno men. Het eerherstel voor het danig vervallen gemeentehuis heeft, samen met de nieuwe 'aanbouw', ruim 20 miljoen gulden gekost Volgens de Haagse wethouder Wallis de Vries mag het stadhuis nu het mooiste van Nederland genoemd worden. raadsvergaderingen moeten vastleg gen. Festiviteiten De voltooiing van de restauratie zal de Haagse burgerij niet onopge merkt voorbij gaan, zo heeft het gemeentebestuur ooit aangekon digd. Een hele reeks evenementen zal die belofte waarmaken. Hoogte punt van de komende vrijdag, na de officiële opening, is ongetwijfeld het roosteren van een os. Op de Groenmarkt wordt een heuse os bereid, en 1000 Hagenaars kunnen een stuk vlees verorberen. 'Wie het eerst komt, het eerst maalt' is het motto. Na de maaltijd, die om half zes begint, treedt de Haagse pop groep Sfinx op. Vanaf vrijdag zul len zeventien kraampjes een plaats krijgen op het pleintje naast res taurant 't Goude Hooft en op het nieuwe grote terras tussen het raadhuis en de Grote Kerk. De markt zal tot en met volgende week donderdag te bezoeken zijn. Zaterdagmiddag 14 juni wordt er naast 't Goude Hooft van één tot vijf uur ganzenbord gespeeld. Een spel voor moeders en kinderen, al dus de organisatoren, 's Avonds geeft de Dutch Swing College Band een openluchtconcert. Zondag 15 jund biedt een uitvoering van het Haagse Poppentheater 'Guidó van Deth' ('s middags om vier uur) en Chauvinistische gemeentebestuur ders elders in het land willen dat wellicht niet beamen, maar nie mand zal ontkennen dat het geres taureerde stadhuis een pronkstuk is. Vanzelfsprekend is er voor de dagen né de ingebruikname een reeks evenementen uitgedacht. Nu de restauratie eindelijk voltooid is. mag er wel gefeest worden. Precies 75 maanden geleden, in 1969 werd de eerste hand gelegd aan de restauratie. Het stadhuis, waarvan het oudste deel uit de veertiende eeuw dateert, verkeerde in zeer slechte staat. In '69 werd ook het startsein gegeven voor nieuwbouw op de Groenmarkt. Het 'hart van Den Haag' zou weer de plaats zijn, waar het gemeentebe stuur z'n beslissingen neemt. In de nieuwbouw werd niet alleen de raadzaal, maar ook het gemeente lijk informatiecentrum gevestigd. Jammer, zo'n modem gebouw naast het eeuwenoude stadhuis? De Am sterdamse architect P. Zanstra vindt het ndet spijtig: 'De nieuwe vleugel is 'los' op het Raadhuisplein gebouwd in een sterk afwijkende stijl, Juist om de zelfstandigheid van de historische gebouwen zo min mogelijk aan te tasten'. Houtziekte De heer Zanstra. die het restaura tie-plan en de nieuwbouw ontwor pen heeft, noemt het karwei van zes Jaar 'méér dan een restauratie'. Hij verduidelijkt: 'Om het stadhuis in oude luister te herstellen was het onvoldoende, dat het gebouw zou worden zoals het eens was. Er moest meer gebeuren. Zo werden de kelders verdiept om er de vesti ging van een restaurant mogelijk te maken. En zo werd zelfs een geheel nieuwe verdieping op zolder ge bouwd, met vergaderruimten en een woning voor de concierge'. Toen de kamers op de eerste en tweede verddeplng al in gebruik ge nomen waren was daar plotseling, in januari 1970, de huiszwam. De huiszwam is een houtziekte, die kan uitbreken wanneer (eeuwen) lang verborgen plantaardige sporen door een verandering in klimaat achter de muren vandaan komen. De schimmels die dan ontstaan, voe den zich met hout, dat hderdoor z'n structuur verliest en uiteenvalt. 'Dat gebeurde in het Haagse stad huis op dermate grote schaal' aldus de heer Zanstra, 'dat de restauratie er tenminste anderhalf Jaar door verlengd is. Dankzij adviezen van TNO lijkt de zwam nu wel afdoen de bestreden'. Een aanzienlijk aangenamer ver rassing was de vondst van een fraai plafondschilderij, in 1736 vervaar digd door Mattheus Terwesten. Door onbekende negentiende-eeu- wers was de schildering met een dikke laag verf bedekt, 'misschien omdat er teveel bloot op te zien was', zo opperde de heer Zanstra gisteren. Temidden van de diverse plafondschilderingen in het oude stadhuis neemt de Terwesten, na een grondige restauratie, nu weer een belangrijke plaats in. Het oude stadhuis omvat allereerst vijf zalen, die de afgelopen jaren zo nauwkeurig mogelijk in de vroegere staat zijn teruggebracht. Deze zoge heten representatieve ruimten zul len bestemd zijn voor ontvangsten. We vinden er onder meer de por tretten van de 36 graven van Hol land, een rijk gebeeldhouwde, met. bladgrond bedekte schepenbank' marmeren schouwen en talrijke ze ventiende eeuwse schilderijen. Tot de overige vertrekken in het oude stadhuis behoren de moderne werkruimten voor de diverse frac ties in de Haagse gemeenteraad, de pers en de stenografen, die de DEN HAAG De radio vacature bank, het uitzenden van vacatures via Hilversum III, is in de provin cie Zuid-Holland nog geen groot succes te noemen. In de periode van 25 maart tot 23 april werden door 353 bedrijven In totaaj 1286 Vacatures aangemeld. Slechts 55 van die vacatures zijn inmiddels vervuld. In totaal kwamen bij de arbeidsbureaus 627 reacties binnen van werkzoekenden. Maar daarvan mondden er slechts 258 uit in een werkelijke sollicitatie. De verwach tingen van de vacaturebank waren voor wat betreft Zuid-Holland hoger gelegen. Ook de verwach ting dat meer mensen uit de pro bleemgebieden (noorden en zuiden van het land) aangetrokken zouden worden naar het westen, is niet bewaarheid. - DEN HAAG De eerste 73 kandi- daten van de Haagse cursus Mid delbare Beroepsopleiding Sociale Dienstverlening hebben het diplo ma MBO-SD ontvangen. Daarmee hebben zij een driejarige opleiding voltooid. Deze cursus was voorheen bekend onder de naam Middelbare Sociale Arbeid. het toneelstuk 'De uitzondering en de regel' van Berthold Breoht, om acht uur opgevoerd door de Nieuwe Komedie. Op maandag 16 juni is er 's avonds om half negen een optre den van het Hofstad Jeugdorkest. Dinsdag geeft het muziekkorps van de Haagse politie een lunchconcert, terwijl 's avonds een Tunesisch or kest optreedt, geflankeerd door een buikdanseres (aanvang acht uur). Woensdag geeft de folkgroep King's Gayard een lunchconcert, terwijl op donderdag de festiviteiten wor den besloten met een groot bal. Het oude stadhuis, waar het toch allemaal om draait, houdt 'open huis' op zaterdag 14 jund (10-16 uur), en op de daaropvolgende maandag, woensdag, donderdag en vrijdag (19.30-22 uur). Bezoekers krijgen gratis de fraaie brochure 'Het oude stadhuis van 's Graven- hage'. ZOETERMEER De gemeenteraad van Zoetermeer heeft de no ta van het college van B. en W., waarin vergroting en versnelling van de bouwactiviteiten in deze groeigemeente wordt afgewezen, aangenomen. DEN HAAG Voor de vierde maal wordt op Duindigt de Luchtmacht-dag georganiseerd en wel op woensdag 18 juni van 13.00-18.00 uur. Deze com binatie van draf en rensport, vliegshows en gronddemonstraties heeft zich sinds de eerste luchtmachtdag in 1972 in een zeer grote publieke belang stelling mogen verheugen. Het programma, dat tien nummers telt, wordt afgewisseld door shows met Super Pipers en helikopters en het voorvliegen van de F-28 en de Saab Saphir. Nieuw in de '75-editie van de Luchtmacht dag is het optreden van voor de bewaking van vliegvelden afgerichte hon den. Tussen de bedrijven door speelt zoals gebruikelijk de Luchtmacht kapel o.l.v. majoor H. F. W. van Diepenbeek, die zich voor deze gelegen heid per helikopter tussen zijn muzikanten zal laten droppen. Het cours-* programma bestaat uit zeven draverijen en drie rennen met als hoogte punt de draverij om de Grote Prijs van de Koninklijke Luchtmacht. De toegangsprijzen zijn 5 voor volwassenen en 1 voor kinderen. Men heeft extra tribunes gebouwd om zoveel mogelijk mensen van dit spektakel te laten genieten. De nota was een reactie op het rapport 'Bouwmogelijkheden in Zoetermeer' van de provincie Zuid- Holland, waarin de woningbehoefte in het gewest Den Haag tot 1980 op 467.000 wordt geschat en tot 1990 op 530.000. Volgens de provinciale werkgroep zou Zoetermeer met een nieuwe bouwlokatle die on. is ge dacht ten westen van de wijk Meerzicht langs Rijksweg 12 een bijdrage aan deze extra woningbe hoefte kunnen leveren. Het co-llege is echter van mening dat de woningbehoefte in de naaste toekomst is berekend op basis van verouderde gegevens. In twee jaar tijd is het aantal arbeidsplaatsen in het Haagse stadsgewest met 14.000 verminderd. Met die daling zal voorlopig geen einde komen als de spreiding van de rijksdiensten wordt doorgevoerd. Ook dat heeft DEN HAAG De tegen de spreidingsplannen van de regering protesterende PTT-ers hebben giste ren, kort voor het begin van de Tweede Kamer-debatten, het gebouw van de PTT-voorlichtings dienst aan het Noordeinde 'bezet'. Zij hingen aan de gevel papieren op met leuzen als 'spreidings- beleid, wanbeleid'. Via een geluidinstallatie werden de voorbijgangers op de positie van de PTT-ers attent gemaakt. Na anderhalf uur togen de de-monstranten naar het Binnenhof, waar zij gisteren en ook vandaag een voorlichtingsstand hebben ingericht. uiteraard gevolgen voor de woning behoefte. B. en W. vinden dat gezien het grote aantal woningzoekenden in Den Haag (nu: 14.000) niet alleen de bouw in Zoetermeer worden ver sneld, maar ook in de andere over loopgemeenten. Zoetermeer heeft toch al problemen genoeg als ge volg van de snelle groei. Er is een achterstand op het gebied van de recreatie, de financiën, het onder wijs en andere noodzakelijke voor zieningen. Het rapport dat na een avondvul lende discussie de instemming van de raad kreeg wordt nu naar minis ter Gruijiters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) en Gedepu teerde Staten verzonden met het verzoek dat Zoetermeer bovendien zitting wil krijgen in de stuurgroep waarin rijk, provincie en gewest studeren op woningproblemen ln en rond Den Haag. Zoetermeer wil ook nieuwe cijfers over woningbe hoeften. De gemeenteraad vond het niet nodig nu al een standpunt over de bouwlokatie te formuleren, want uit de nieuwe cijfers zal moe ten blijken of er inderdaad van een nieuwe wijk mag worden gespro ken. X De raad vond dat de financiële meerjarenplanning van het college niet 'hard geneog' was opgesteld. Men vond de planning niet duide lijk. De experts hebben berekend dat de gemeente ƒ19 miljoen te kort komt voor de financiering van de lasten die voortvloeien uit in vesteringen die tot 1980 moeten worden gedaan. B. en W. bepleiten een extra finan ciële steun van het rijk. dat per slot van rekening de opdracht gaf om Zoetermeer te laten uitgroeien tot een stad van 90.(300-100.000 in woners. Aan het begin van de ver gadering werd de heer H. Oskam (PvdA) als wethouder gekozen. Hij volgt de heer M. Bruin op, die zoals bekend burgemeester van Arkel en Kedichum is geworden. Op zijn beurt werd de heer Oskam in de raad opgevolgd door de heer V. H. Snel. DEN HAAG Bij een overval op een postagentschap aan de Haagse Mezenlaan is gisteren een bedrag van ruim 6500 gulden buitgemaakt. Een nog onbekende man was het agentschap annex drogisterij bin nengedrongen, een verkoopster voor zich uit duwend en dreigend met een pistool. Twee andere man nen wachtten bulten in een auto. De auto is later teruggevonden in de Havikstraat, waar de overvallers waarschijnlijk in een andere wagen gestapt zijn. NAALDWIJK Op 18 juni is het een eeuw geleden dat in Naaldwijk de vereniging van voorstanders van de school met de Bijbel werd opgericht. De vereniging, die nu heet Christe lijk Nationale Schoolvereniging Naaldwijk, heeft ter gelegenheid van dit jubileum verschillende ac tiviteiten georganiseerd. Circa dui zend scholieren zullen het heuglijke feit op daar toe speciaal als jubi leumcadeautje aangeschafte T- shlrts uitdragen. Het geven van lager onderwijs be gon in 1875, in de vijftiger jaren gevolgd door een school voor mulo. nu mavo. Sinds vorig jaar heeft de Vereniging ook kleuteronderwijs onder haar verantwoordelijkheid genomen. Van de oprichters kun nen namen worden genoemd, die ook nu nog ln Naaldwijk bekend zijn: De Groot, Kuyvenhoven, Steenks, Valstar en De Zeeuw. Gift Een hoogtepunt van de eeuwfeest viering is de herdenkingsbijeen komst die woensdagavond 18 juni om 19.30 uur in de Ontmoetings- kerk wordt gehouden. Ds. mr. C. Luiten, hervormd predikant de Delft, spreekt de feestrede uit. Me dewerking wordt verleend door koortjes van de beide christelijke kleuterscholen en zanggroepen van zowel de basisschool als de mavo. Tijdens de bijeenkomst wordt een gift overhandigd aan de Unie School en Evangelie, bestemd voor het bevorderen van christelijk on derwijs te Madium op Java. In dit gebied zijn bij machtswisselingen veel slachtoffers gevallen, waarbij de kinderen de dupe werden. Dui zenden wezen moesten worden op gevangen, o.a. door de Stichting Bethel. Teneinde ook deze kinderen onderwijs te kunnen geven is be gonnen met het bouwen van scho len voor lager onderwijs. Voor on geveer vijfhonderd gulden ziet men kans een aanvaardbaar lokaal te realiseren. De actie van de Naaldwljkse schoolvereniging is er op gericht de Unie een bedrag voor tenminste twintig lokalen te overhandigen. Bijdragen zijn welkom op rek. nr. 34.36.38.827 van de Rabo-Bank te Naaldwijk onder vermelding: Jubi leumactie Chr. Nat. School of post giro 148.232 van deze bank. Het tweedeaccent van de viering van het eeuwfeest ligt op sport en spel. waaraan alle scholieren zuilen deelnemen. De officiële receptie van het bestuur wordt meteen na afloop van de bijeenkomst in de Trouwzaal van de kerk gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6