Wageningen botst met Gruijters over bouwplan Raak portret van het rivierenland .vnmentaar ©ds en Kotte «uze (1) euze (2) Investering in uiterwaarden kost zes mille per dag PvdA stelt voor: laat gemeenteraad en bloc aftreden Zomer ijzersterk Strandverwachting Miljoen betaalkaarten van giro verzilverd weerrapporten Boek van de maand Scholen willen niet meedoen aan experiment -ïjW/KWARTET WOENSDAG 11 JUNI 1975 BINNENLAND jctualiteitenrubriek van de TROS- isie heeft zich beziggehouden met Kotte, tegen wie kerkelijke maatregelen zijn genomen. Van door pater Kotte en zijn aanhang oden kerkdienst kregen we film- |en te zien welke op 't eerste oog gden van een herleefd rijk rooms voortdeinend op zoete orgelmu- Vervolgens konden kerkgangers zegje doen en uit wat zij te berde hten viel op z'n minst op te ar-ju met hoeveel recht en reden is ®Vcludeerd dat pater Kotte verwar- van zaait- Mijk is dat de TROS het deed alsof deze pater bestraft is zijn orthodoxe opvattingen, j] geen woord werd gerept over het an-andig onderzoek van een kerkelij- onjechtbank, waarbij pater Kotte's relaties met de onlangs overle- eeïi'tegenpaus' Clemens XV en niet iudzucht in het geding was. Kwa- jg ook dat de TROS beschuldigin- aan het adres van kardinaal Al- alsof deze de mensen hun fijne, irwetse kerkdiensten zou willen puden, onweersproken liet en niet (de dat de kardinaal in een brief jastores juist opgeroepen heeft de elingen van pater Kotte ook op punt van de liturgie op te vangen, beoogt de TROS eigenlijk met plijke onbenullige reportages? Dit ook België de order voor dë F-16 getekend kan General Dynamics gerust zijn, ofschoon de golven het besluit heeft opgeroepen als- iTindemans kabinet ondersteboven "—"jen gooien. De Fransen, wier Mi- i werd versmaad, kunnen de keus het vierlandjes-consortium maar jjlijk verkroppen en minister Chi- heeft zelfs de Europese gezindheid de betrokken regeringen al in (el getrokken. Dat gewoon de liteit de doorslag heeft gegeven er in Parijs maar moeilijk in. !%]{t herinnerde de Times er gisteren ten onrechte aan, dat het eerste (model van de Mirage al in de er 1966 opvloog en dat van de pas in januari 1974. kwaliteit en niets dan kwaliteit ten de doorslag gegeven. Overi- dat ook weer een rekbaar p, want het ding is ook weer zó goed dat het een nieuwe im- ;zou verschaffen aan de bewape- jjwedloop, zo heeft minister Vre dig betuigd. Men ziet voor welk 'helse taak de keuzecommissie ge il heeft Het moest het beste van beste worden, maar ook weer niet ;ea\anceerd dat de Russen erdoor ikkeld zouden worden om er als wiedeweerga iets nog nieuwers aan te gooien. Het spijt ons dat dialectiek van de bewindsman ongeloofwaardig voorkomt. Na- lijk is een hoogst geavanceerd als de F-16 een belangrijke iwe impuls in de bewapeningsrace. die bewapeningsrace zeggen we o zondags in de kerk dat hij moet ouden, maar door de week blijkt altijd weer onmogelijk en daar zijn I met zijn allen verantwoordelijk ir. Af en toe komt het Instituut ff Vredesvraagstukken ons zelfs te p met de suggestie dat de Russen jig zouden schrikken als we met de b zouden ophouden nu dat Franse verwijt van een rek aan Europese gezindheid. Het ;t als de klacht van een gemeente- ilid met een bloeiend aannemers- ijf dat B. en W. verwijt, dat zij de rlijke middenstanders' passeren belangrijke orders voor openbare ;en. We hoeven ons trouwens, uige ons overzicht op pagina 7 Frankrijks wapen-orderportefeuille, o zorgen te maken, dat wij deze de-Europeanen het brood uit de nd gestoten hebben, sschien zal deze schok de Fransen aan het denken zetten over wat zij :men de 'Atlantische' neigingen van e kleine landen. Tegenover nabije chten als Frankrijk en West-Duits- d blijven deze kleintjes altijd weer gesteld op de Atlantische verbinte- met de VS, ondanks alle kritiek ze op dit land hebben. Dat moet >r Frankrijk, dat nu ineens roept een politieke unie als voor- ierlarde voor een gemeenschappelijke dediging toch een verschijnsel dat nadere studie verdient. Die 'bondenheid met zo'n overzeese >te broer behoeft helemaal niet uit bijzondere gehechtheid voort te men. Het kan net zo goed voortko- n uit onzekerheden ten aanzien van ichtige Europese buren en hun be dingen met de EG. Niet dat de nkoop van de F-16 hieruit voortge- men is. Maar de Fransen geloven nnelijk van wèl, dus wie weet kan ■r-Cn dit tot zulk een nuttige studie Inzetten. door Jac Lelsz WAGENINGEN De stier van Paulus Potter vindt men overal in Nederland, ook in de uiterwaar den langs de Rijn bij Wageningen. Hij staat onder een boom die scheefgewaaid is. Het wil wel waai en in het vlakke land langs de rivieren. Het wil er ook wel waaien in andere zin, want heeft de PvdA- fractie in Wageningen dezer dagen niet voorgesteld minister Gruijters voor de rechter te dagen van wege die uiterwaarden? Een tweede opmerkelijk voorstel van de PvdA met het oog op de Wagenoogse uiterwaarden is om ais gemeenteraad en bloc af te treden, omdat een verantwoord bestuur niet meer mogelijk zou zijn. Zou de raad daar maandagavond op in gaan, dan komen in eerste instan tie niet gekozen kandidaten op de lijsten van PvdA, PPR, PSP, CDA en WD in aanmerking de vacatu res te vervullen. Bedanken die ook voor de eer, dan zou Wageningen bestuurd gaan worden door repre sentanten van thans niet in de raad vertegenwoordigde groepen: de CPN, de linkse Socialistische Partij, de SGP en de aannemer Van Woerkom, die destijds met een ei gen lijst uitkwam, omdat hij vindt dat er tot nu toe niet goed is gebouwd. Maar dit alles is theoretisch. De indruk bestaat dat het niet helemaal zo'n vaart zal lopen. Men ziet de voorstellen van de PvdA vooral ook als een paardemiddel om Gruijters na jaren van onzekerheid tot een spoedige beslissing te bewegen in zake het "zogehaamde uiterwaarden plan. Anders gezegd: ze moeten in Den Haag een schokeffect teweeg brengen, omdat Wageningen het wat de stadsuitbreiding betreft, na zoveel jaren plannen maken (waar tegen nooit officieel nee is gezegd, maar waarover het in laatste in stantie ook nog niet officieel de zegen van hogerhand heeft gekre gen) niet meer ziet zitten. Mogen die uiterwaarden nu be bouwd worden of niet? In het laat ste geval is het stadje financieel goed in de aap gelogeerd. Dertig miljoen gulden is er al geïnves teerd. Iedere dag kost zesduizend gulden aan rente. 'Men mag het een stunt noemen', aldus PvdA- fractievoorziitter H. R. Oosterwoud, 'maar er zit een diepe bezorgdheid achter. Door die onzekerheid is een planmatig beleid niet mogelijk. Verschillende rapporten blijven on behandeld in de kast liggen'. Stap voor stap Reeds de voor-vorige gemeenteraad heeft in 1968 het uiterwaardenplan eigenlijk zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Dat wil zeggen: er zijn toen kredieten beschikbaar gesteld voor de verdere voorberei dingen. Nadien is men er stap voor stap mee verder gegaan. Steeds zijn nieuwe bedragen be schikbaar gesteld. Gedeputeerde J. van Gedeputeerden van Gelderland keurden dit alles goed. Er werden gronden aangekocht en ook enkele steenfabrieken. Aanvankelijk ging men uit van 5500 woningen met negentig procent hoogbouw. In de lijn der nieuwe prognoses (minder bevolkingsgroei, minder studenten aan de landbouwhogeschool) daalde het aantal te bouwen woningen tot ongeveer drieduizend. Ook het per centage hoogbouw ging flink om laag. In 1970 ging de WD ineens tegen stemmen. Ook PPR en PSP verzet ten zich. Men mag hieruit niet concluderen dat PvdA en CDA wel onverdeeld blij zijn met de bebou wing van de uiterwaarden. Het is een fraai en markant gebied. Voor al ook van de overzijde, eigenlijk al het Betuwse, heeft men een boei end gezicht op de aan de Wage- niingse kant van de Rijn oprijzende bergwand. De Veluwe houdt hier abrupt op, duikt als het ware in de rivier. Maar waar moet Wageningen, dat over niet zo lange tijd klem komt te zitten, dan bouwen? Alle andere delen van de gemeente zijn even eens kwetsbaar, reden ook waarom een plan van de Werkgroep 2001 nauwelijks aanknopingspunten voor een andere oplossing bood. Ze heb ben bijzondere landschappelijke be tekenis, of de Landbouwhogeschool dan wel verwante instituten zitten er met gebouwen of proefvelden. Voor Wageningen is de hogeschool een weldaad. Men spreekt van het 'gouden ei van Wageningen'. De keerzijde is dat de stad erdoor in geklemd is, en zodoende geremd wordt in haar bewegingsvrijheid. Een ambtelijke werkgroep, samen gesteld door gemeente, landbouw hogeschool en ministerie van land bouw, inventariseerde de gebieden, maar deed geen aanbeveling. Een commissie onder leiding van gede puteerde Van Verschuer zag een mogelijkheid naast de uiterwaarden bij noordwest-Wageningen. Maar de nieuwe wijk zou dan excentrisch komen te liggen, stedebouwkundig nogal ongelukkig. Bovendien wordt het open gebied tussen Wagenin gen, Rhenen, Veenendaal en Ede dan aangetast. Kroon Intussen waren bij de Kroon enige bezwaarschriften tegen het uiter waardenplan binnengekomen, on der meer van prof. ir. M. J. Vroom, hoogleraar in de landschapsarchi tectuur aan de landbouwhoge school. De jaren verstreken en de gemeente werkte verder aan het plan. Wageningen (een beetje ruw onderscheiden: tien linkse en elf ectificatie fRECHT In de aankondiging m het boekje van dr. M. A. Vente het Utrechtse Domorgel en )a bespelers is de prijs van het ,ekje niet goed vermeld. Het kost 'et acht en een halve gulden, aar achttien en een halve gulden. et is verkrijgbaar aan de Dom- wk in Utrecht. Gedeelte van Wageningen met het gezicht op de uiterwaarden. Boven: de R$n. Het in geding zijnde gebied strekt zich voornamelijk naar links uit. Het sein blijft op veilig. De zomer is ijzersterk en gaat de komende twee tot drie dagen rustig door. Voor wie de weerkaart bekijkt is dat niet zo'n groot wonder. We zien dat een Azorenhogedrukgebied con tact heeft gemaakt met een ander maximum boven Noorwegen waar bij de tussenliggende brug over En geland verloopt. Deze stpbiele hoge- drukbarrière verhindert in de eerste plaats dat deze week oceaandepres sies tot ons territorium doordringen en legde vevolgens een kleine de pressie van 1010 mb boven Zuid- Duitsland aan banden. Deze vult op. De bijbehorende uitloper tot de noordkust van Polen was ook al gedwongen op de plaats rust te maken. Die uitloper heeft in het afgelopen etmaal in de DDR nogal wat buien en onweer gebracht. Dinsdagmorgen tapte Stettin 14 mm water af. De onstabiliteit breidde zich in de loop van dinsdag in zuidwestelijke richting uit, waar bij tot in Bremerhav'en vóór de middag al wat regen en een bui viel en op andere plaatsen zich een locaal onweer ontwikkelde. In Duitsland werd gisterenavond het volgende afgetapt: Stuttgart 23 mm, Broeken in de Harz 18 mm, Wernigerode (DDR) 12 mm, Dres den 11 mm, Karl Marxstadt 10 mm, Maagdenburg 8 mm. Kassei 3 mm. Ook in het zuidoosten van ons land was enige activiteit. De waarnemer in Almkerk was in ons land de eerste die een onweersbui met naar schatting 1 mm regen doorbelde. Die bui trok vanaf kwart voor vier ten zuidoosten van z'n waarnemings- splaats langs en was een echte brabantse aangelegenheid. Gorre- dijk beleefde met 25.6 graden Celsi us en Amersfoort met 26.1 graden Celsius de eerste zomerse dag van dit jaar. In Acapulco (Mexico) is het bij windkracht 8 circa 27 graden. Langs dit station passeerde de eer ste tropische cycloon van dit sei zoen Agatha' ongeveer langs 100 graden westerlengte: Echt een vroegertje. Ook in Lyngvig aan de westkust van Jutland werd het gis teren 27 graden. In heel Denemar ken viel zegge en schrijven 1 re genbui. De watertemperatuur van het havengat van Marken is deze dagen tot ruim 18 graden C. opge lopen en dat is heerlijk zwemwater. Droog en zonnig met een matige of vrij krachtige noordoosterTempe ratuur maxima: 18 tot 21 graden, zewater 11 tot 12 graden in het zui den tot 13 graden in het noorden. Verdere vooruitzichten ook donder dag en vrijdag mooi zomerweer. rechtse raadsleden) kreeg tengevol ge van enig programmatisch gekra keel een dagelijks bestuur zonder PvdA (behalve dan dat burgemees ter mr. J. van Huis tot deze partij behoort), maar ook het huidige col lege ziet geen alternatief dat meer aanvaardbaar is. Na een bezoek gaf Gruijiters Wageningen destijds de tip dat het er goed aan zou doen, hangende een uitspraak van de Kroon, alsnog ook naar andere mo gelijkheden uit te zien, maar daar van is niets gekomen Door het lange uitblijven van een beslissing kwam de PvdA enkele dagen geleden dan met het voorstel minister Gruijters, respectievelijk de Staat, voor de rechter te bren gen en als raad in zijn totaal het bijltje er bij neer tel eggen. 'Wij vinden', aldus de PvdA, 'dat alle mogelijkheden tot normaal overleg zijn uitgeput'. Op zijn minst wil de PvdA dat Wageningen alle mede werking met betrekking tot tran sacties met het rijk (grondverkopen aan de landbouwhogeschool en der gelijke voorlopig opschort. 'Gepikeerd' PvdA-fractievoorzitter Oosterwoud in een toelichting: 'De minister verschuilt zich achter de Raad van State. Hij zegt nog steeds op een advies te wachten. Met een grote mate van zekerheid kan dat zo uitgelegd worden, dat er achter de schermen geen eenstemmigheid is. De heer Gruijters is naar mijn me ning zelf keihard tegen het uiter waardenplan. Hij is ook erg gepi keerd over wat we nu doen. Ik heb een gesprek met hem aangevraagd, maar hij wil niet met me praten'. Naar aanleiding van de jongste ontwikkelingen overweegt het Tweede Kamerlid Albers van de PvdA er zijn trouwens al eerder vragen over deze zaak gesteld in de Kamer, ook van VVD-zijde de minisrer vragen te stellen. Komende maandagavond zal de Wageningse raad het voorstel van de PvdA in behandeling neen. 'In teressant', aldus wordt op het ge meentehuis gereageerd. Weliswaar is in de loop van de jaren stug doorgewerkt aan het uiterwaarden- plan De raad nam er de nodige besluiten voor en gedeputeerden keurden het beleid goed. Het ging bij stukjes e beetjes. Tot nu toe is er evenwel nooit uitgekomen dat men zeer duidelijk alléén voor het betreffende plan was en wie dat precies waren. 'Misschien', zegt men op het gemeentehuis, 'komt het nu wél tot een scheiding van de geesten'. Van een verslaggever DEN HAAG Van de mogelijkheid om op de postkantoren met girobe taalkaarten contant geld op te ne men wordt op ruime schaal gebruik gemaakt: de afgelopen weken zijn in totaal ongeveer een miljoen blauwe girokaarten voor contanten ingewisseld. De postgiro heeft, na een proef in Alphen aan den Rijn, deze moge lijkheid op 21 april ingevoerd. Iede re rekeninghouder mocht tegelij kertijd vier kaarten a honderd gul den innen op vertoon van een giro- pas. De mogelijkheid is nu verder verruimd: men mag nu zoveel kaarten inwisselen als men wil. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. Maximum temperaturen en neerslag 7-19 Amsterdam half bewolkt 24 0 De Bilt zwaar bewolkt 26 0 Delen zwaar bewolkt 26 0 Eelde licht bewolkt 25 0 Eindhoven zwaar bewolkt 26 O Den Helder half bewolkt 21 0 Luchth. R'dam half bewolkt 25 0 Twente zwaai bewolkt 23 6 Vllssingen zwaar bewolkt 21 0 Zd. Limburg regen 24 0.1 Aberdeen onbewolkt 18 0 Athene onbewolkt 25 0 Barcelona gehel bewolkt 22 1 Berlijn zwaar bewolkt 20 4 Bordeaux half bewolkt 27 0 Brussel onweer 25 0.1 Frankfort zwaar bewolkt 22 2 Genève regenbul 25 0.1 Helsinki onbewolkt 18 0 Innsbrück regenbul 17 0.3 Kopenhagen licht bewolkt 24 0 Lissabon onbewolkt 20 0 Locarno half bewolkt 23 0 Londen licht bewolkt 24 0 Luxemburg geheel bewolkt 23 0 Madrid motregen 17 1 Malaga licht bewolkt 20 0 Mallorca zwaar bewolkt 24 0.3 München regen 18 3 Nice regen 21 0.1 Oslo onbewolkt 24 0 Parijs half bewolkt 25 0 Rome half bewolkt 23 0 Stockholm onbewolkt 23 0 Wenen zwaar bewolkt 20 0 Zürlch regenbul 19 3 Casa Blanca half bewolkt 21 0 Een van de foto's uit het boek: de Lekbrug bij Vianen. door HUIB GOUDRIAAN ROTTERDAM 'Rivierenland', het nieuwe boek van de maand, is door de uitzonderlijk goede foto's een raak portret geworden van het land van onze grote rivieren. Fotograaf en schrijver Jan van de Kam heeft voor de Nederlanders, die het gebied niet kennen, een gids voor dit nog steeds rijke en ge varieerde landschap samengesteld, die tot een nadere kennis making noodt. Hoewel in de inleiding wordt opgemerkt, da(t sinds de verschij ning van Jac; P. Thijsse's Verka de-album 'Onze groote rivieren' in 1937 geen boek meer is ver schenen over het geheel van dit typisch Nederlandse landschap, nemen we aan dat de auteur niet de pretentie heeft zich met Thijsse te vergelijken. Duidelijk is dat Thijsse dieper groef en dat de tekst van 'Rivierenland', overigens alleen voor ingewijden en fijnproevers, naar het opper vlakkige neigt. Wellicht is dit juist de verdienste van Jan van der Kam: hij is erin geslaagd een lichtvoetig boek te schrij ven, dat het grote publiek ver trouwd kan maken met dit oer- Nederlandse landschap: en ho pelijk ons erop zal attenderen wat er thans door dijkverzwa ring, watervervuiling en andere vormen van menselijk ingrijpen naar 'de knoppen' wordt gehol pen. Jan van der Kam: 'Daardoor dreigen we niet alleen prachtige natuurgebieden te verliezen, het hele evenwichtige cultuurland schap langs de rivieren staat op het spel. Op veel plaatsen is het nog buitengewoon gaaf en door zijn uitgestrektheid extra waar devol. 'Er valt nog veel te zien: de fleurige begroeiing van dijk hellingen en uiterwaarden, het rijke vogelleven, de veelsoortige landschappen die zich daar heb ben ontwikkeldHij vervolgt: 'Protesten tegen de aanslagen zijn weinig effectief gebleken als ze niet worden gesteund door een groot aantal mensen, die zich bewust zijn van de waarden die verloren dreigen te gaan. Daarom vooral is dit boek ge schreven.' Terecht stelt Van der Kam, na de hoofdstukken waarin hij wor ding, geschiedenis, bebouwing, planten- en dierenwereld en 'het leven van de mens bij de rivier' heeft geschetst, in het hoofdstuk 'grauwe bladzijden' de bedreigin gen aan de orde. Hierbij doet sympathiek aan dat de schrijver niet eventjes met pasklare ande re opossingen komt voor bij voorbeeld de dijkverzwaring, maar met 'mogelijkheden.' Wie Van der Kam verwijt in dit boek "weer met de overbekende 'mi lieu-klaagzangen' te zijn geko men, kan hem dus niet als bet weter betitelen. 'Rivierenland' telt 32 kleurenfo to's, 140 zwart-wit foto's en be staat uit totaal 128 pagina's. Het is jammer dat een kleurenfoto in het boek wordt ontsierd door een foutief onderschrift: 'De Lek bij de Grebbeberg' inplaats van 'De Rijn bij de Grebbeberg. 'Een storende fout, die wordt goedge-, maakt door een uitstekende overzichtskaart, achterin, waar uit blijkt dat de samenstellers toch wisten dat de Rijn pas bij Wijk bij Duurstede 'Lek' heet: een kaart, die een goed beeld geeft van stuwen en sluizen en alle verwarrende aftakkingen, dode armen en kanaliseringen van onze grote rivieren. 'Rivierenland,' uitgegeven door uitgeverij Ploegsma, kost tot en met 5 juli 13,50 en daarna 23,50. DEN HAAG Niet alle scholen die op add es van de Innovatiecommis sie Middenschool zijn aangezocht om op een of andere manier mee te werken aan de experimenten voor de middenschool, hebben de uitno diging aangenomen Tot nu toe hebben drie scholen officieel ge weigerd mee te doen: twee reso- nansscholen en één contactschool. Van een resonansschool wordt ver wacht dat ze als klankbodem dient voor de scholen waar experimenten worden uitgevoerd voor de midden school. Zo'n school doet dus in eerste instantie niet mee met het eigenlijke experiment, maar houdt het contact tussen een experiment en de 'gewone' school in stand zodat experimenter e nde scholen niet al te geïsoleerd komen te staan. Bovendien kunnen resonana scholen bepaalde onderdelen van experimenten zelf gaan toepassen. Ook de contactscholen zijn er voor om de experimenteerscholen niet te laten vervreemden van de nu nog geldende praktijk in het onderwijs. Maandag zal definitief bekend wor den hoe alle aangezochte scholen gereageerd hebben op het verzoek van het ministerie om mee te hel pen vorm te gaan geven aan de middenschoolexperimenten. Inmiddels is ook bekend geworden dat een school die aangezocht was om een deelexperiment uit te voe ren, niet mee zal doen. Dat is mavo-lbo-scholengemeenschap in Wijchen, die zelf al jaren bezig is met geïntegreerd onderwijs in de eerste drie klassen. Op grond van die ervaring wilde de school in Wijchen als volledige experimentele middenschool mee gaan draaien, maar omdat door tijdgebrek de aanvrage voor zo'nintegraal experi ment tamelijk summier bij de in novatiecommissie was ingediend, is die aanvrage afgewezen. Loes Smit is met vakantie 'Simpkins zegt, dat hij zijn belasting met 20 pet verlaagd heeft. Hij werkt nu vier in plaats van vijf dagen (ADVERTENTIE) 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5