Regeringswaarnemer bij Nederhorst-concern bestaat mogelijkheid re hypotheek door edkope te vervangen eztg bedrijf W erkloosheidswet 'te ruim opgezet' erzekeraars: inbraken ijgen onrustbarend ftniging Eigen Huis rekent voor: Sociale Verzekeringsraad stelt: Herstel, maar dit jaar opnieuw verlies graanvoorraad wereld is iel te klein Marktberichten Economisch herstel VS is op komst DOW JONES INDEX Wall Street zet daling voort jT, KWARTET WOENSDAG 11 JUNI 1975 ECONOMIE EN FINANCIEN 15 |n onzer verslaggevers 5FOORT In september/oktober vorig jaar bereikte de hypotheekrente een recordhoogte tot I2V2 procent. Mensen, die op het ogenblik een lening afsluiten betalen gemiddeld nog 2 procent. Dat is een zure zaak voor de gro ep, die afgelopen herfst geld leende voor de aan- ^an een hüis. Maar onherstelbare schade is er niet geleden. V <Cu 'Si Mgf' ny Van onze Haagse redactie DEN HAAG ;De bepalingen van de werkloosheidswet zijn zo ruim geredigeerd, dat bepaalde groepen werknemers een oneigen lijk gebruik van de wet kunnen maken. Dit staat in een rapport van de Sociale Verzekeringsraad, dat staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken) aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. Eigen Huis in oort heeft uitgerekend, dat veel gevallen voordelig is de met zeer hoge ren- hs af te lossen en te vervan- por een nieuwe lening met rente. Uiteraard zijn er aan nwisseling kosten verbonden, :iet overblijvende verschil is -7 ms nog wel zo interessant, /Jt de moeite loont de operatie vj poeren. Want iemand die een heeft van 90.000 gulden ,te- n rente van 12 procent ,be- An vijf jaar een nettovoordeel 27.000 als hij nu een lening tegen 9V2 procent. Is de kleiner of het renteversèhil r, dan valt er minder te ,-Jien maar een voordeeltje moo gulden netto zi t er. al ■i m een hypotheeklening inet ger voorwaarden wil begiin- loet helemaal van de óudejaf. 1st hem een boete ter hoogte ■ie maanden extra rente |bij orbeeld van 90.000 12 pet. 2.700 gulden) en bovendien 'royementskosten.' Die gaan lertig gulden echter in het l^en niet te boven. Voor de hypotheek moet de gegadig- normaal 1% pet. afsluitkos- jtalen en verder aktekosten aan de notaris. Deze laatste twee posten zijn echter voor de inkom stenbelasting aftrekbaar. Eigen Huis wijst erop, dat niet iedere geldlenende instelling erg dankbaar zal zijn voor klanten, die eerst tegen 12 procent geleend heb ben en nog geen jaar later een heel andere lening willen hebben. Bij sommige Bondsspaarbanken is al gehele aflossing zelfs slechts toege staan met toestemming van de bank en Eigen Huis vreest, dat de cliënt deze toestemming niet krijgt. Handelsbanken of hypotheekban ken kunnen de aflossing ineens niet tegenhouden, maar bedanken niet zelden voor de eer wanneer we voor hetzelfde huis een nieuwe hypotheek willen afsluiten tegen lagere rente. In dat geval zullen we met een andere bank in zee moeten gaan en tegelijk goed opletten, of we wel van de ene dag op de andere van de oude afkunnen. Soms bevatten de contracten nl. de voorwaarde, dat we een opzegter mijn van drie maanden in acht moeten nemen en wie dan al een nieuwe lening heeft, betaalt een paar maanden dubbel. Eigen- Huis raadt mensen, die met een opzegtermijn te maken hebben aan goed uit te kijken en alleen op te zeggen, als er inderdaad een groot verschil is tussen de oude en nieuwe rente. Men behoudt zo een bepaalde marge want in die drie maanden kan wachttijd alvorens een nieuwe lening kan worden af gesloten, kan de rente wel weer gestegen zijn. Dat het geldelijk voordeel tussen 12 en 3% procent rente zo groot is komt. omdat de geldnemer dit voordeel vijf jaar lang iedere maand geniet, want de meeste hypotheekleningen werken met vijf jaar vaste rente. Na die tijd kan de financiële instelling waar het geld geleend is de rente aanpassen, re kening houdend met de intrest die op dat moment op de kapitaal markt geldt. Er zijn echter ook leningen met een variabel rente percentage (dat wil zeggen een hypotheek waarbij het rentepercen tage iedere keer kan worden aange past aan de geldende martótrente). Het heeft dan geen zin over te stappen op een andere lehtng, om dat de bank de rente zelf aanpast. Althans behoort te doen, omdat aldus Eigen Huis sommige ban ken nu de rente zo gedaald is dit wel eens 'vergeten.' Hoe dit ook zij. bij vijf jaar vast en helemaal bij leningen die tien of dertig jaar een vaste rente hebben, kan de omwisseling interessant Huiseigenaars behoeven zich niet neer te leggen bij de zeer hoge rente van de hypotheeklening die zij vorig jaar sloten bij aankoop van hun woning. zijn. ongeacht of het een 'lineaire lening is (vast aflossingsbedrag en aflopend rentebedrag) of een an- nuiteitenlening (som van aflossing en rente is altijd gelijk). Ten slotte wat rekensommetjes, waarbij eerst verklaard moet wor den wat Eigen Huis verstaat onder 'contante waarde van het rentever- schil.' Wie vandaag per maand een rentevoordeel geniet van 200 gul den, doet dat over vijf jaar nog steeds. Die 200 zijn tegen die tijd als gevolg van de geldontwaarding echter veel minder waard gewor den. Men gaat daarom van 10 pet. inflatie per jaar uit en herleidt in de cijfervoorbeelden alle toekomsti ge guldens tot guldens van van daag. Nu het eerste voorbeeld. Stel ie mand verwisselt een annuiteitenle- ning van 80.000 gulden tegen een met eenzelfde bedrag maar met 2% pet. minder rente. Het renteverschil bij de betalingen, gedurende vijf jaar is 7.950. Daarvan moeten de omzettingskosten worden afgetrok ken (boete, royementskosten, akte- kosten nieuwe hypotheek en af- sluitkosten). samen ƒ4.490, waarna een brutovoordeel overblijft van 3.460. Te -betalen rente mogen we van het voor de inkomstenbelating belastbare bedrag aftrekken, wat vanzelfsprekend meer is naarmate de rente hoger is. Lagere rente is hier een nadeel, door de vereniging berekend op 30 pet. van het bere kende bruto voordeel. Trekken we 30 pet. af van 3.460, dan blijft er uiteindelijk 2.422 over: het netto voordeel. Tweede voorbeeld: Een 80.000 li neaire lening wordt omgewisseld in een met 2 pet. lagere rente. Rente- verschil: 5.970. De omwisselings- kosten zijn weer 4.490 waarna een brutovoordeel resteert van 1.480. Na aftrek van de 30 pet. belasting nadeel blijft er een nettovoorceel van 1.036. ÜMY-WEHRY: De omzet van 455 min tot 548 min, bij het nettoresultaat om- j^ing van 5.9 min tot f. 6.8 Het dividend is onveranderd waarvan naar keuze 21/2.pct ihdelen. Het eerste kwartaal 9fiit jaar is aanmerkelijk dlch- leven bij de eerste drie den van 1974. KEMPEN EN BEGEER: Het ultaat is tot dusverrre sbleven bij dat over de ver- gojbare periode van verleden Het bedrijf heeft wel belang- ïg voor bundeling van bepaal- Mviteiiten met die van Gero. Afgewacht wordt voorlopig 'wat er uit de besprekingen tussen Gero en Sola rolt.' MAXWELL: De netto-winst uit ver huur en rechten en uit het aande lenpakket Dordsche Petroleum be droeg 719.000 t egen 726.000. Er bestaat thans weinig nieuwe be langstelling voor de exploitatie van de minerak rechten van Maxwell in Mexico. O GEM: Driekwart van de winst over 1974 zit er dit jaar zeker in, maar over het resterende kwart valt weinig te zeggen. Er wordt reke ning gehouden met een daling van de winst. Van een onzer verslaggevers GOUDA De financiële paraplu (met regeringswaarnemer!), die de Staat aan Nederhorst heeft verstrekt, kan voorkomen dat het bedrijf van de regen in de drup raakt. Het afgelopen jaar leed dit grote bouwbedrijf bij een omzet van 1.34 miljard een verlies van ruim 47 miljoen en voor het thans lopende jaar wordt opnieuw zij het aanzienlijk lager verlies verwacht. Een lichtpuntje is de constatering, dat er een lichte opleving in de bouw te zien is, zij het dat de prijzen scherp blijven. te premies en beperkte condities r HAAG Ondanks de grote inspanning van het onderbezette iie-apparaat neemt het aantal inbraken en diefstallen onrust- nd toe. (fcjogenblik dat bepaalde objecten jefts tegen zeer hoge premies en eperkte condities verzekerbaar blijken te zijn, is dan ook iufwekkend dichtbij gekomen, de voorzitter van de Neder- Unie van Schadeverzeke- jhr. mr. P. H. G. Nahuys, de algemene vergadering de Unie. erop, dat 1974 in het heeft gestaan van een ver- cl le criminaliteit. Speciaal de lak- en transportverzekeraars n hierbij nauw betrokken: j patsten hebben zich gedwongen <cifn maatregelen te treffen om 1 iLE De graanvoorraden in de jneld zijn veel te klein om op te &en terugvallen wanneer er ten mislukken. Dat heeft de cteur-generaal van de voedsel- landbouworganisatie van de nigde Naties (FAO), A. Boer- l| gezegd tijdens de vergadering 8 het FAO-bestuur, die twaalf jen zal duren. Aan het eind van lopende seizoen zal er een raad over zijn van 100 miljoen (de Sowjet-Unie en China bui beschouwing gelaten). Dat is der dan de laatste jaren het H is geweest. landen met de meeste behoefte graan hebben in het grootste van hun aankopen voor dit wel al voorzien doordat er r kon worden gekocht met fi- tciële steun van andere landen in andere jaren en door de dg van de graanprijzen op de eldmarkt, aldus Boerma. Maar ®en rapport dat tijdens de ver ering in Rome zal worden be- fcen, staat dat veel ontwikke- slanden met een tekort aan dsel kampen. Sommige van deze den hebben de afgelopen drie r Per hoofd van de bevolking 'der voedsel geproduceerd dan het begin van de jaren zestig, economie van de meeste ont- ielingslanden dreigt dit jaar te siechteren, aldus het rapport,. De 'hg van de prijzen op de inter- lonale goederenmarkten heeft inkomsten van de ontwikke lenden uit hun export fors toinderd en het tekort op hun elingsbalans aanzienlijk ver diefstallen van vrachtauto's met gehele, meestal kostbare, ladingen en de gevolgen daarvan tegen te gaan. Zo is er voor het beroepsgoe- derenvervoer een eigen risico inge voerd bij diefstal of verduistering van gehele ladingen, dat gehalveerd wordt, indien het voertuig is voor zien van een deugdelijke beveili gingssysteem. DE STEEG In verband met de slechter wordende economische vooruitzichten en de daarmee ver band houdende achteruitgang van het orderbestand is De Meteoor te Den Steeg genoodzaakt om in de produktiesector over te gaan tot inkrimping van het personeelsbe stand met 31 man. Het bedrijf telt in totaal 450 personeelsleden, van wie ca. 360 in de produktiesector. Gebr. Franken Wollenstoffenfabrie- ken in Tilburg, producenten van herenbovenkledingstoffen, heeft ontslag aangevraagd voor 25 perso neelsleden, onder wie tien part timers. Voorts zal voor zes mede werkers van 62.5 jaar of ouder een vervroegde pensioenregeling wor den getroffen. De Staat wil Nederhorst 40 mil joen lenen en als 'extra veiligheid', zoals de president van de raad van bestuur de heer A. M. Schreuders op een persconferentie meedeelde, een kredietgarantie van 30 mil joen verstrekken. Intussen kreeg het concern al 30 miljoen aan leningen van de Nationale Investe ringsbank. Deze 100 miljoen biedt Neder horst de mogelijkheid voor zo'n 60 miljoen aan onroerend goed (gebouwen en terreinen) en min derheidsbelangen van de hand te doeo, zonder uit geldgebrek met elke prijs genoegen te moeten ne men. Bovendien kan het concern met iets minder grote (financiële) spanningen het resultaat van enige belangrijke schadeclaims 'waarvan wij bij benadering niet kunnen zeggen hoeveel die zullen opleve ren', afwachten. Deze claims hebben betrekking op de arbitrage tegen Billiton in ver band met de overname van de Vries Robbé in 1972 en op twee bouwprojecten in West-Duitsland. Waarschijnlijk vertegenwoordigen deze drie claims een waarde van verscheidene tientallen miljoenen guldens, getuige de opmerking in de persconferentie, dat de afwikke ling daarvan 'van levensbelang' is voor het concern waar bijna 15.000 mensen «waarvan ruim 9.300 in ons land) werken. Met de verkoop van overtolligon roerend goed en enige (winstge vende) deelnemingen, plus de in casso van de schadeclaims ('die eind dit jaar in grote delen uit de verf gekomen zuUen zijn') kan de dure schuldenlast worden vermin derd. Dat betekent, dat een verbe tering kan worden gebracht tussen het eigen vermogen (kapitaal en door het verlies aangevreten reser ves) en de verplichtingen aan der den (schulden op lange en korte termijn). Afslanking Het concern zit zodoende ook dit jaar nog in een periode van consoli datie en, wat wordt genoemd 'af slanking'. De reorganisatie in de staaldivisie blijkt intussen voor een groot deel te zijn voltooid. Maar de herstructurering van de groep ra men, deuren en radiatoren, alsmede van een deel van de betonsector zal nog wat langere tijd vergen. Daarnaas wordt de organisatie herzien, waarbij de gevolgen van deze plannen worden 'getoetst' door McKinsey. Het is de bedoeling de organisatie te vereenvoudigen tot vier groepen met aan het hoofd groepsdirecteuren. Voorts is het de bedoeling de raad van bestuur, die thans nog bestaat uit de heren A. M. Schreuders en drs. C. van Rijn, uit te breiden. Het concern kampte het afgelopen jaar met de teruggang van de bouwconjunctuur, doe zich in Ne derland en in nog sterkere mate in West-Duitsland voordeed. In de Bondsrepubliek stortte de bouw markt zélfs bijna volledig in. Zo doende nam de concurrentie in scherpte toe, waardoor vooral bij de toeleveringsbedrijven van het con cern een grote onderbezetting ont stond. Onder deze omstandigheden was er weinig of geen belangstel ling, zelfs niet voor goedlopende deelnemingen, die Nederhorst wil(- de) versopen. Daarnaast was de economische ont wikkeling er de oorzaak van dat vele mogelijke opdrachtgevers vooral in de industriële sfeer hun investeringsbeslissingen uit stelden. 'We hebben een record aantal aanbiedingen van enkele honderden miljoenen guldens werk uitstaan, maar de gehele industrie is terughoudend', zei de heer Schreuders daarover. Een belangrijk punt was nog de inflatie en de hiermee samenhan gende kostenstijging. Vooral bij langlopende contracten boden de destijds opgenomen escalatie-clau sules onvoldoende compensatie voor excessieve kostenstijgingen. Bij het afsluiten van nieuwe con tracten wordt dit risico zoveel mo gelijk uitgebannen Opleving De heer Schreuders heeft thans, zoals opgemerkt, de indruk, dat in de bouw in het algemeen een lichte opleving valt waar te nemen die in het buitenland (waar Nederhorst vorig jaar veertig procent van de omzet haalde) iets sterker is dan in ons lani. De prijzen blijven door de concurrentie echter scherp. Ne derhorst verwacht daarbij profijt te trekken van de vele kosten die zijn gemaakt om In een aantal landen met name in het Midden-Oos ten, 'waar wij onze voelhorens op grote schaal hebben uitgestoken voet aan de grond te krijgen. De omvang van de orderpositie wordt niet onbevredigend genoemd en de kwaliteit daarvan is beter dan anderhalf tot twee jaar gele den. Verwacht wordt dat het ex ploitatieresultaat ook dit jaar nega tief zal zijn, maar 'vast en zeker beter dan het in het afgelopen jaar is geweest'. Als de conjunctuur maar even behoorlijk wil aantrek ken. denkt Nederhorst volgend jaar helemaal uit de verlies-situatie te zijn. De omvang van hét oneigenlijk ge bruik van de sociale verzekerings wetten is niet in cijfers te bepalen, aldus de Sociale Verzekeringsraad. De raad staat allerminst onver schillig tegenover de omvang van de fraude en het oneigenlijk ge bruik. Tóch waarschuwt de raad er voor, de sociale-verzekeringswetten door maatregelen niet in discrediet te brengen of aanleiding te geven tot irritatie. De sociale verzekeringsraad heeft een algemeen rapport uitgebracht over het oneigenlijk gebruik van de sociale verzekeringswetten en een deelrapport over de gang van zaken bij de werkloosheidswet. Dit jaar zijn nog rapporten te verwachten over de ziektewet, de wet arbeids ongeschiktheidsverzekering en over de kinderbijslagwetten. Directeuren Over de werkloosheidswet wordt gerapporteerd, dat door het ontbre ken van uitzonderingsbepalingen gebruik wordt gemaakt van de werk loosheidswet door werknemers, die slechts incidenteel of, bijkomstig werk verrichten. Bovendien is per 1 juli 1967 het begrip 'dienstbetrek king geïntroduceerd. Het gevolg is bijvoorbeeld, dat direkteuren- van naamloze of besloten vennoot schappen, die in het bezit zijn van de meeste aandelen van een bedrijf of de enige aandeelhouder zijn, een oneigenlijk gebruik kunnen maken van de werkloosheidswet. Deze 'werknemers' hebben immers de uitkeringsrechten teveel in eigen hand. Zij kunnen zichzelf immers ontslag geven of werkloos verkla ren. De sociale verzekeringsraad signa leert verder de praktijk onder stu dent-assistenten. Deze studenten werken parttime bij de universitei ten. Bij het begin van de zomer maanden worden ze ontslagen. Zij stellen zich desgewenst drie maan den theoretisch beschikbaar voor de arbeidsmarkt en maken aan spraak op uitkeringen op grond van de werkloosheidswet Passend werk De Sociale Verzekeringsraad doet verschillende suggesties om aan een dergelijk oneigenlijk gebruik een eind te maken. Ook wenst de raad een nadere regèling in ver band met het bégrip 'passende ar beid'. Voorgesteld wordt geen uitke ring te velenen, wanneer een werkkring op niet reële gronden worden geweigerd. Als voorbeeld van een niet reële eis noemt de raad de wens van een verpleegster of een kelner om in de avonduren niet te werken, hoewel dit werk bij de functie behoort. Ook niet reëel is de wens van iemand die uit een volledige baan werkloos wordt, om slechts een gedeeltelijke dagtaak te vervullen. In het rapport over de werkloos heidswet wordt verder veroordeeld de praktijk in de theaterwereld bij het opstellen van arbeidscontrac ten. al rekening te houden met een afwenteling op de werkloosheidswet van de loonkosten in de slappe tijd De Sociale Verzekeringsraad meent, dat bij de arbeidsongeschiktheids verzekering minder oneigenlijk ge bruik voorkomt. De raad heeft kri tiek op de gevallen, dat men aan spraak maakt op uitkeringen vlak voor de 65-ste verjaardag. Men houdt de uitkering na het bereiken van deze leeftijd, terwijl men ook een pensioen geniet. Bij de uitwerking van de kinder bijslagwetten doet zich eén ontwik keling voor. die niet in de bedoe ling van de wet ligt. Het gaat hier om de voordelen van de ouders in de hogere inkomensgroepen, die in staat zijn de uitkeringen voor hun POELDIJK 10 juni Veiling Westland- Noord. Tomaten exp. a 1060-1600. binn. 360-1050, sla 26.5-60.5. andijvie 82-97. spinazie 47- 56. postelein 92-106. stoofsla 68-99, kom kommers 27-66. pepers 680-900. paprika groen 230-320. parika rood 250-335. selde rij 21-42. krulpeterselle 25-58, radijs 56- 61. prinsesse bonen 450-490, snijbonen 290-3o0, boemkool 100-155, aubergines 185-305. druiven 670-1120, spitskool 42-54. aardappelen 140, kasprulmen 462, golde japan 560-660, aardbeien 110. meloenen 290-810, oogmeloenen 180-480, perziken 22-122. VEILINGVERENIGING WESTLAND ZUID Tomaten 1130-1560, snijbonen 280-380. boemkool 100-155, komkommers 30-53. aubergines 175-280, paprika groen 230- 285, paprika rood 255-300, andijvie 91- 110, spinazie 29-61, postelein 81, bospeen 95-140, waspeen 210, pepers groen 660-740, radijs 58-87, aardappelen 165-210, oogme loenen 460-530, prlnsessebonen 320-490. spitskool 38-61, boskroten 67, selderij 68. petereelie 58, bleekselderij 43-55. Aubergines 170-335. aardappelen 14, an dijvie 66-93. dubbele bonen 360-450. snij bonen 310-370, frankethaler 880-890, net- meloenen 50-180, suker-meloen 280. ogen- meloenen 140-235, eieren 12-14, bospeen 125-170. waspeen 170-190. bleekselderij 36- 40. rode paprika 155-345. groene paprika 235-320, peterselie 53-70. postelein 83-116. pruimen per kg. 410-770. rabarber 62. radijs 63. selderij 28-48, spmnztc 14-69. sla 143-159. bloemkool 50-155. tomaten 1100-1520. spitskool 55-64, kroten per kg. 64. ló-oten pei bos 45-76. prei 86-97. komkommers 28-64. HONSELERSDIJK CCWS Snijgroen 120-225. violieren 235-490. amaryllis 18-44. anjers 20-47. anjers, tros 221-590, chrysanten tros. Jaarrondcultuur 187-310, chrysanten gepl. jaarrondcultuur 52-89, fresia, enkel 75-250 fresia, dubbel 99-385, gerbera gemengd 22-33, gerbera op kleur 26-69. gladiolen 313-415. Irissen 120- 365, leliekelken 32-69. lelletakken 33-180, orichideeën 79-180. rozen, groot 15-63. rozen, klein 1041. VEEMARKT PURMEREND PURMEREND. 10 Juni - Aanvoer: runde ren 518, vette koelen 125, gelde koeien 229. melk- en kalfkoelen 75. pinken 60, stieren 29. graskalveren 4. vette kalveren 9, nuchtere kalveren 883, slachtvarkens 29. fokzeugen 8, biggen en schrammen 221, schapen en lammeren 2549, bokken en gejten 182. paarden 6, ponnies 27, totaal 4436. Prijzen: (in guldens) vette koeien 5,00-6.35, gelde koelen 1050-1675, melk- en kalfkoelen 1400-1900, pinken 825-1225, stieren 5.30-6,70, vette kalveren 5,10-5,30, mestkalveren 150-340, vette var kens 3,00-3,10, vette zeugen 2,a0-2,55. fok zeugen 450-525, biggen 85-100. schram men 100-150. vette schapen 120-160. wei- delammeren 125-165, zulglammeren 140- 185, bokken en geiten 40-95. paarden 975- 1925. ponnies 450-925. Handel: vette koei en. stieren, vette kalveren, vette varkens en vette zeugen goed. gelde koelen, pin ken en fokzeugen rustig, melk- en kalf- koeien kalm. mestkalveren. zuiglammeren en paarden vlug. biggen, schrammen en ponn.es willig, vette schapen en bokken en geiten redelijk. weidelammeren vlot. VISSERIJ BERICHT SCHEVEN1NGEN Dinsdagmorgen wer den bij de visafslag in Scheveningen 11 kantjes maatjesharing aangevoerd. Prijs: 280-375 per kaptje. Verder: 56 kantjes gezouten makreel, prijs 76-80. 6.451 pakken maatjesharing, prijs per bak: 28-114. 3.047 emmers maatjesharing, prijs pwr emmer: 14.30-22,60. De ver- V1SSERIJNIEUWS HEE AANVOER IJMUIDEN, 10 juni 225 kg tong. 4 ktsten tarbot en griet. 342 kisten kabel jauw. 4 kisiten wijting, 43 kisten schol, 59 kisten schar, 61 kisten diverse, 40 kisten makreel. Prijzen per kilogram: tarbot 10.4010.78, Stong 8.91—8.40. gr. m. tong 9.89—9.59, m. tong 10.9.63, tong I 10.33—9.82, II 8.53—8.15. Per 40 kilogram: schar 2817, schol I 132—124, II 132—124, III 120—100, IV 8059, makreel I 4742. II 3330, ka beljauw I 78—63, II 98—66, I 98—78, V 92—88 V 55—54, tarbot 310—176. groet 229—160. EEMARKT LEIDEN, 10 Jund - Totale aanvoer 5455: slachtrunderen 200, ge- brulksvee 358. graskalveren 20, vette kal veren 8, nuchtere kalveren 2397. veulens 14. varkens 41. lopers 4, biggen 506, schapen of lammeren 1842 en bokken of gel ten 65. Prijzen: stieren le kw. 6.80- 7.20. 2e kw. 6,35-6.55. vaarzen le kw. 6.65- 7.15 2e kw 6.10-6,50. koeien le kw. 6.50- 7.00. 2e kw. 6,00-6.30. 3e kw. 555-5,80. worstkoelen 4.90-5.40. vette kalveren 4.60- 5.00. nuchtere slachlkal veren 1.25-2.00. meik- en kalfkoelen 1475-2125. vare koel en 900-1950. graskalveren 550-900. nuchte re kalveren voor fok of mesterij (rood bont) 125-325 en (zwartbont) 95-310, lo pers 135-145. biggen 105-115, oude scha- »n 115-155, zuiglammeren 160-200 en exelse lammeren 125-155 drachtige zeu gen 500-600 en geiten 25-90. Overzicht tresp. aanvoer, handel en prijzen): slach trunderen redelijk - vlot - als maandag, kalf- en melkkoeien redelijk - kalm - prijshoudend, vare koelen redelijk - rede lijk - prijshoudend, graskalveren redelijk Andijvie 81125 aanvoer 38.000 kg; bloemkool: 6: 171—177, 8: 139—164. 10: 101—125. 12 79—92. aanvoer 17.000 st; komkommers 76-90: 5052. 61-75: 3840, 51-60 29—33. 41-50 27—30. 35-40 26— 27. 31-35: 19—-en aanvoer 84.000 st.: komkommers krom 28. aanvoer 5.000 kg; kroten 7492 aanvoer 12.000 bs; peterse lie 88—105 aanv 2.000 bs; postelein 114 136 aanv 2.000 kg; rabarber 56—71 aanv 10.000 kg; radijs rood 5473 aanv 10.000 bs; selderij 1648 aanv 5.00bs; sla na tuur 3853 aanv 74.000 st: spinazie 22 60 aanv. 18.000 kg: tomaten: A 12.20 12.50. B 1380. C 10.10. CC 7.20. aanvoer 1100 bakjes. studerende kinderen aan deze kin deren te geven, omdat ze niet no dig zijn voor de studie en onder houd. De oplossing hier is de finan ciële steun voor de studerende kin deren buiten de kinderbijslagwet ten omi te regelen. Gunstig voor Nederland DEN HAAG De Verenigde Staten staan voor een econo misch herstel en voor een her stel van de dollar. Dat zal voor al voor de Nederlandse handels balans gunstige gevolgen heb ben. David Rockefeller, hoofd van een van de grootste Amerikaanse banr ken, de Chase Manhattan Bank, zei dit gisteren in een rede voor de Amerikaanse Kamer van Koophan del in Nederland. In de tweede helft van dit jaar is een herstel te verwachten van de industriële produktie in Amerika. Het tempo van de economische achteruitgang is sinds maart al veel langzamer geworden. Nu wijst alles erop. dat de economie spoedig een opwaartse richting zal inslaan. De economische recessie is de erg ste. die Amerika in de laatste dertig jaar heeft doorgemaakt. Dit jaar zal de industriële produktie niet minder dan negen procent dalen, waarbij de ondernemingswinsten over het geheel genomen een da ling van 25 procent te zien zullen geven. De bank verwacht dat waar schijnlijk nog gedurende het gehele jaar de werkloosheid ongeveer ne gen procent van de beroepsbevolking zal blijven. Ondanks deze scherpe dalingen, zijn verreweg de meeste gezinnen en ondernemingen er goed doorge komen. Dat is, volgens Rockefeller, een aanwijzing van de sterke grondslagen van de amerikaanse economie. Er zijn bijvoorbeeld be trekkelijk weinig grote faillisse menten geweest, en de goed-geleide financiële instellingen zijn krachtig en gezond gebleven. De inflatie is volgens Rockefeller duidelijk de voornaamste oorzaak van de recessie geweest en hij vond het een goed teken, dat de inflatie in zijn land sterk is verminderd. NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren (in dollars) 35%-%: Philips 10%-%; Unilever 44» en KLM 22%-23. Opgave Hornblower Weeks. Indust Sporen Utiil. Obi. Mods 6 juni 839.64 170.52 82.82 67.91 704.0 9 juni 830.10 170.07 82.81 68.04 711.9 10 juni 822.12 168.88 81.80 68.27 710.1 Aand. Obi. Tot. H. I,. 6 juni 22.230 24.630 1.842 712 711 9 juni 20.670 23.340 1.520 386 855 10 juni 21.130 24.680 1.545 118 1.051 - redelijk - prijshoudend, vette kalveren matig -matig - lager, nuchtere kalveren groot - stroef - lager, lopers en biggen groot - goed - hoger, schapen en lamme ren groot - rustig - lager en geiten groot liggen. - redelijk - prijshoudend VEEMARKT GRONINGEN. 10 Juni - To tale aanvoer 5314: runderen 775. graskal veren 86. nuchtere kalveren 1320. scha pen 301, lammeren 2103. varkens 665, biggen 2. bokken en gelten 49 en paar den 13. Prijzen: melk- en kalfkoelen 1050-2300. kalf vaarzen 1000-2050. guste koeien 850-1250, slachtvee extra kw. 6.30- 6,60, le kw. 6.10-6,30, 2e kw. 5.60-6.00, 3e kw. 5.50-5,80. stieren 6.30-6.65. worstkoei en 480-5,70 graskalveren 300-925 nuchte re kalveren 30-60, nuchtere kalveren voor de mesterij 100-280, weidelammeren 80- 110, slachtlammeren 120-175, weldescha- pen 130-180. enterschapen 14Ó-180, slacht schapen 100-160, vleesvarkens 2,45-2,50, zouters 2.85 en zeugen 2,35-2,40. Over zicht (resp. handel en prijzen): gebruiks- vee kalm - prijshoudend slachtvee vlot - duur. graskalveren vloot - duur, nuchtere kalveren, schapen en lammeren kalm - stroef, varkens als vorige week. NEW YORK 9/6 ACF industries 43 Alreo 12% Allied Chemical 36% Alum. Co of Am 42 American Brands 39% American Can 32% Am Cyanamid 27 Am Electr Power 19% Am Metal Climax 54% Am Motore 5 Am Smelt F 17% Am Tél Tel 49 Ampex 6% Anaconda 17% Armco Steel 27 Atiant Richfield 99% M/6 43% 17% 36% 41% 39% 31% 26% 19% liï 17% 49 6% 17% 7% Bendis 38% 36% Beth) Steel 33% 3% Boeing 30% 9% Burlington ind. 26% 26% 14% 14% 34% 34% 33% 33% 35% 35% 10% 10% 46% 45% 30 30% 29% 28% 26% 26% 12% 12% 25% 25% 66% 66 Can Pacific Ry Celanese Chase Manhattar Chessie SyBtem Chrysler Cities Service Colgate Paimoiiv Colt Industries Cominonw Edlsoi Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtlss Wright Ourtlss Wright A Dart Ind. 32% 26% Deere and Co 41% 48% Dow Chemical 83 83% Du Pont (El) 122% 121% First Nat. City 35% 34% Allegheny Pow. 17% 16% Akzona 16% 15% Ara Standard 14% 13% Amsled Ind. Gö% 64% Cerro 15% 16 Chase Select Fd 23 35 23.16 Columbia Gas 26% 26% Cominco 28% 28% Cont Teiepnone 12% 12% Fluor Corp. 36% 38% Gen Electric Gen Funds Gen Motors Gen Publ Utll. Gen Tel Tel Getty OU Gllette Glmbei Brothers Goodyear I and Gulf OU 15% 23% 82% L 30% Illinois Central ind. 13% 13% Instlco 8 7% Int Busin Macb 212:11% Intern Harvester 29% 27% Int Nick of Can 27% 26% int Paper 45% 44% Int Tel ai Tel 22% 22% Johns Manvllie 20% 20% Ling Lemco Voug 13% 13% Litton Ind 8% 8% Lockheed Alrcrar 10% 11 Marcor 24% 25 Martin Marietta 16 15% May Dep 6tores 43% 41% McDonnel Dougl 16% 16% MobU OU Corp. 45% 45% Nabisco Nat Casb Reg. Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat bead Ind. 37 35% 37 37 15% 15% 12% 12% 36 35% 14% 14% i'uelpB -O Philip Mori Phillips Pet.r 67% 67% 36% 6% 50% 50% 57% >6% Procter at Gambl »5 93% RCA !9% 19% Republic Steel 29% 29% Reynolds Ind. 55% 55% Royal Dutch Pefcr 35% 35% Santa FêlDd. 27% Sears Roebuck 68% Shell OU oo% Southern Co 12% Southern Pacific 25% Southern Rallw. 54% Sperry Rand 46% Stand OU Calif 32% Stand Oil Indian 45% Studebak. Worth 32% Sun OU 34% 55% 45% 31 Int Bank Tor Res Int Fiav. Frag. 31% 31 Kansas City ind 9'i 9%b Kansas Power 18 18 Ki,M 13 %b 23 Kroger 21 22% Nat Can NY Centr. A North Wesl 11% 11 5% 5% 69 69 N Am. PhUiips Co 18% 18% Texas Gulf 25% 25% Texas Inst 110% 106% Transamerica 9% 8% Unilever 44% .4%b U nlon Carbide 57 56 Unl Royal 8 7% United Aircraft 55% 54% United Brands 5% 5',4 US Steel 56 56% West UnioD Tel. 14 13% Westinghouse El. 18% 18 Wool worth 15% 14% Occidental petr. 18% 17% Pacific Light- 16% 17 Public Service 14% 4',4b Reliance Group 5% 5% Standard Brandt 71 69% Tandy 36 36% Union Electr. 11% 11% United Eiectr. 8% 8% Ug Corp 13% 13% Western Bancorp 23% 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15