Aanschaf F 16 na keus België vast r Moeilijk Man brengt vroegere werkgever en diens dochter om 't leven Aanslag op woning bisschop Moezorewa Treinbotsing in Beieren: 25 doden 'Ouders verzwaren schooltaak' - pag. 3 Het onderwijs vraagt.. met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant n deze krant ff f- ™ïfil Korter werken bij meubelfabriek Vrouw en jongen gewond gevlucht Kabinetscrisis dreigt in Brussel Zonnig Kater erft kapitaaltje Meisje van vijf in groeve verdronken Aan vooravond van gesprek met Smith Bloemencorso in Rotterdam Parlement op radio Fietstocht voor autovrije stad Hengelaar verdronken Olie in Eemskanaal Man gooit kind met fietsje en al in 't water "ïïi Abonneer eens iemand. Dat helpt. Ti-o L3 l/fy hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 6541 - MAANDAG 9 JUNI 1975 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn, IITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 BONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Binnenland Kampeerprotest tegen aanleg van zesbaansweg 3 Actrice Caro van Eyck heeft 'n nieuwe liefhebberij: schrij ven. Die liefhebberij is zij gaan beoefenen op advies van haar kapper en de' titel van haar boekje werd door haar man bedacht. Aan Fred Lam- mers vertelde zij ook dat zij er voorlopig nog niet over denkt de Theo Mann Bouw- meesterring af te staan. Het verhaal staat op pagina 6. Kerk Oude Testament in omgangstaal 2 Buitenland Libië helpt Palestijnen tegen Sadat 5 Sport Spijkenisse wint eerste duel tegen Emmen11 Brieven van lezers 2 Radio en t.v4 Strips en feuilleton 4 Weer 5 Uw probleem is het onze 6 Van een verslaggever 70LVEGA Boll en Sharp Castle furniture te Wolvega heeft voor laar bedrijven te Wolvega en Stadskanaal werktijdverkorting langevraagd. In eerste instantie voor zes weken. In deze periode zal lrie dagen per week gewerkt wor- len. De werktijdverkorting omvat alle medewerkers, namelijk 250 te Wolvega en 90 te Stadskanaal. Oor aak is volgensde directie van de bedrijven sterke daling van de meubelomzet sinds begin dit jaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 22-jarige J. S. heeft gisteren bekend zijn vroe gere werkgever Q. J. van Dijk (42), filiaalchef van Simon de Wit in de Bijlmermeer, in koelen bloede te hebben vermoord. Ook gaf hij toe het achtjarige dochtertje Patricia van de familie Van Dijk, met vier steken door de slagaders om het leven te hebben ge bracht. De Amsterdamse moordbrigade heeft met de arrestatie van S. om elf uur zondagmorgen, snel klaar heid gebracht in de dubbele moord, die zaterdagavond omstreeks tien over half acht gebeurde. Zondag middag om vijf uur werd een me deplichtige van S. gearresteerd, de 21-jarige D. K. N.t die geen beroep heeft. S. is machinebankwerker, werd in Nederland geboren, maar heeft de Indonesische nationaliteit. Beiden waren voor kleine misdaden eerder met de politie in aanraking geweest. Het motief van de dubbele moord moet roof zijn geweest. De heer Van Dijk kreeg een steek met een broodmes door het hart. Hij werd op het balkon, gekleed in een zwembroekje, met de handen op de rug gebonden op een stoel aangetroffen. Het meisje, Patricia, lag In de slaapkamer. De 32-jarige mevrouw A. van Dijk en het zesja rige zoontje Quirinus, danken hun leven aan hun vlucht naar de bu ren. De woning van de familie Van Dijk bevindt zich op de tweede etage van het flatgebouw Kempering. Toen de buurman, de heer De Vries, mevrouw Van Dijk en haar zoontje, bloedend zag binnenko men, rende hij het huis uit. Hij zag een man, die later door omstanders werd herkend als S., uit de woning van de filiaalhouder komen. Op dat ogenblik loste S. twee schoten uit de revolver op De Vries, die niet werd geraakt. Gewond De Belgische premier Tin- demans werd zaterdag om stuwd bjj het bekendma ken van de kabinetsbeslis sing de F 16 aan te schaf fen. Staande rechts met de pijp in de mond defensie minister Vanden Boey- nants. BRUSSEL/WASHINGTON De gezamenlijke keuze van Neder land, België, Noorwegen en Denemarken voor de F 16 is een feit. Zaterdag besloot het Belgische kabinet als laatste van de vier lan den de Amerikaanse jager aan te schaffen als opvolger van de verouderde Starfighter. Zonnig en vrij warm met m'd- dagtemperaturen van 18 gra den in het Waddengebied tot omstreeks 22 graden elders. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Mini mumtemperaturen circa 11 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Plaatselijk wolkenvelden, maar aanhoudend droog. Iets lage re temperaturen. Morgen zon op: onder: maan op: onder: 04.21 20.58 05.03 21.33 Mevrouw Van Dijk en haar zoontje bleken eveneens door messteken te zijn gewond en werden naar het VU-ziekenhuis gebracht en geope reerd. Zij waren gisteravond buiten levensgevaar, maar konden nog geen verklaringen over de toe dracht van de moord afleggen. De Amsterdamse moordbrigade, die met dertig rechercheurs aan het (Zie verder pagina 3) MüNCHEN (DPA, Reuter, AP) Een treinbotsing in Beieren heeft gisteravond aan zeker 25 mensen het leven gekost. Vijftig tot zestig mensen zijn ernstig gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde tussen de plaasen Holzkirchen en Bad Tölz op een traject met enkel spoor. De ene trein was bijne leeg maar de andere zat vol mensen, die een gaje uit waren geweest. De twee treinen zijn met grote snelheid op elkaar ingereden en in elkaar geschoven. Hierbij zijn zeker twee locomotie ven en vijf rijtuigen volkomen ver nield. Reddingsploegen, sterk gehinderd door grote groepen nieuwsgierige mensen, werkten na het invallen van de duisternis in het licht van schijnwerpers om de slachtoffers uit de wrakstukken te bevrijden. Volgens een woordvoerder van de politie zou één van de treinen niet op een nabijgelegen station hebben gewacht tot de tegemoetkomende trein daar was aangekomen. De botsing is de ernstigste sinds mei 1971 toen 46 mensen omkwamen in een frotale treinbotsing in het Roergebied. In juli van dat jaar liep de Swiss Express uit de rails bij Mülheim. Hierbij kwamen 23 men sen om het leven. Van een verslaggever HEERLEN De vijfjarige Doro thea Meelkoop uit Heerlen is in een uitgebaggerde met water gevulde zilverzandgroeve verdronken. Het kind was met enkele buurmeisjes in de buurt van de groeve aan de Heerenweg aan het spelén toen haar brilletje in het water viel. Bij haar pogingen het brilletje uit het water te halen viel het meisje voorover in de groeve en verdronk. Hoewel in de buurt van de groeve bordjes met 'verboden toegang' staan komt het volgens de politie herhaaldelijk voor dat kinderen op het gevaarlijke terrein spelen. SALISBURY, LOEANDA (Reuter, AP, UPI) Een aanslag met twee handgranaten van Russische makelij heeft gisteravond grote xVritieK schade aangericht aan de woning van bisschop Abel Moezorewa, één van de leidende Rhodesische nationalisten. Bij de aanslag is niemand gewond geraakt. Premier Tindemans deelde zaterdag na een buitengewone regeringsraad mee dat de Belgische regering 102 toestellen van het F16 type wil aanschaffen, veertien minder dan aanvankelijk de bedoeling was. De tegenwaarde van deze veertien toestellen wordt bestemd voor de eventuele oprichting van een fonds voor onderzoek en ontwikkeling van de Europese luchtvaartindus trie. De Belgische premier zei het te betreuren dat nog geen basis is gelegd voor een Europese lucht vaartindustrie. De beslissing van het Belgische ka binet zal mogelijk deze week tot een kabinetscrisis leiden. Morgen wacht premier Tindemans in de Kamer van volksvertegenwoordigers bij de verdediging van de beslissing een motie van wantrouwen. Aange nomen wordt dat de door de socia listische oppositie in te dienen mo tie een goede kans heeft een meer derheid te halen. Alles hangt daarbij af van het stemgedrag van de dertien leden van de fractie van de Rassemble- ment Wallon. Zonder de stemmen van deze Waalse partij komt Tinde mans vijf stemmen tekort voor een meerderheid in de Kamer. De ver tegenwoordigers van deze partij In de regering, minister Perln en drie staatssecretarissen stemden zater dag in de regeringsraad al tegen het besluit, maar legden zich bij de meerderheid neer. Het uitvoerend comité van de Ras- samblement Wallon sprak zich in een roerige vergadering gisteren nogmaals uit voor aanschaf van de Franse Mirage. Minister Perln ver klaarde zaterdag echter alleen de regering te zullen verlaten wanneer zijn partijgenoten in de Kamer het regeringsbesluit veroordelen. De bisschop was op het moment van de aanval niet thuis. Moezore wa staat momenteel onder zware druk van militanten in de Afri kaanse Nationale Raad om een harde houding aan te nemen tij- Hoewel duizenden zaterdag de hitte van de binnensteden waren ontvlucht, trok het bloemencorso in Rotterdam zeer grote belangstelling. Met dit cor so (op de foto trekt het langs de Coolsingel), waarin tientallen fraai ver sierde praalwagens meereden en ruim elfhonderd muzikanten paradeerden, werd na vele jaren een oude traditie in Rotterdam in ere hersteld. Snap jü nou zo'n vent! LONDEN (Reuter) Het Britse parlement gaat vandaag breken met een traditie. Voor bet eerst zal een zitting rechtstreeks via de radio te be luisteren zijn. Tot nu toe waren camera's en mi crofoons taboe in de parlementsgebouwen. Het experiment met de radio-uitzendingen zal vier weken duren en wordt uitgevoerd door zowel de BBC als de commerciële radio-stations. Aan de hand van het resultaat zal het parlement bepa len of daarna met de uitzendingen wordt door gegaan. AMSTERDAM Ruim duizend voorstanders van een autoloos Amsterdam (onder wie ook wethouder Roel van Duyn) hebben zaterdag in de hoofdstad voor hun ideaal gedemonstreerd: zij namen deel aan een fietstocht die op initia tief van de gezamenlijke actiegroepen 'Amster dam autovrij' in de binnenstad werd gehouden. De fietsende en bakfietsende demonstratie ver liep in feestelijke stemming: de enige 'ontsie ring' was een aanrijding van een bakfiets met een geparkeerde auto. dens de besprekingen, die een dele gatie onder zijn leiderschap waar schijnlijk deze week met de Rhode sische eerste minister Ian Smith zal voeren. De besprekingen gaan over de basis voor een constitutionele conferentie over de toekomst van Rhodesië, waar tien jaar geleden een blank minderheidsbewind werd gevestigd. In de vier dagen van strijd tussen de bevrijdingsbewegingen in Ango la zijn enkele honderden mensen omgekomen. Een gezamenlijke op roep van de militaire leiders van de drie groeperingen tot een staakt- het-vuren leek vannacht te worden opgevolgd maar later op de dag werden in de stad Loeanda opnieuw schoten gehoord. De leiders van de bewegingen, die in de voorlopige regering de macht delen met Por tugal, bevolen vrijdagavond het vu ren te staken. Tijdens de laatste gevechtsronde werd gebruik gemaakt van machi negeweren, mortieren, bazoeka's en granaten. Zaterdagavond gaven de MPLA en de FN LA verzoeningsge zinde communiqué's uit terwijl de UNITA in een korte verklaring meedeelde geen ruzie te hebben met de MPLA. Ongeveer zestig Portugese soldaten hebben gisteren geweigerd aan boord te gaan van een vliegtuig dat hen naar Angola moest brengen. De muiters zijn naar hun onderdeel teruggebracht. De overige militai ren, die de orde en rust in Angola moeten helpen bewaren werden naar Loeanda overgebracaht. Van een verslaggever LEEUWARDEN De 23-jarlge C. Kuperus uit Leeuwarden ls ver dronken, toen hij uit een vlsboot In het Nieuwe Kanaal ter hoogte van de PEN-centrale viel. Van een verslaggever APPINGEDAM De in het Eems kanaal bij Applngedam liggende Urker Visserboot UK-192 (Prins Jo- han Friso) heeft zondag naar schatting duizenden liters olie ver loren. De olie kwam In het Eems kanaal terecht maar kon later In de avond door leden van de brand weer van Delfzijl grotendeels wor den geneutraliseerd. De Belgische oppositie heeft het F16 besluit fel gehekeld. De mede- voorzitter van de Belgische socialis tische partij, Willy Claes zei zater dag verbijsterd te zijn over de wijze gevecht stellen. waarop en de omstandigheden waaronder de beslissing tot stand is gekomen. Een directeur van de Franse vliegtuigfabriek Dassault (fabdikant van de Mirage) noemde het besluit ongelukkig, omdat het een politieke keuze inhoudt. De Franse premier Chirac verklaar de na het bekendworden van de beslissing dat deze twijfel wekt aan het verlangen van Nederland, België, Noorwegen en Denemarken naar Europese eenheid. (Zie verder pagina 3) UTRECHT Wegens kindermis handeling heeft de Utrechtse poli tie proces-verbaal opgemaakt tegen de 27-jarige Utrechtse elektromon- teur A. de R., die heeft bekend dat hij de negenjarige Frankje van Gelder met fiets en al in het water heeft gegooid. Toen het ventje weer op de kant kroop kreeg hij nog een klap van de man in zijn gezicht. De man gaf deze afstraffing omdat hij vertelde hij het niet kon zetten dat Adriaan, die met twee vriendjes zat te vissen aan de gracht van Fort de Klop, wel een visvergunning had en hij niet. De R. was van zijn fiets gestapt toen hij de drie zag vissen en vroeg of zij een visvergunning hadden. Toen het drietal hem de papieren toonde, werd hij kwaad en zei dat er toch niet gevist mocht worden, waarna klappen vielen. De kinderen haalden daarop gillend hulp in een naburige woning, waar toevallig een politieman woonde. Die moest met hulp van zijn zoon een politiehond De R. bulten Vroeger wist je precies wat je moest denken van Por tugese soldaten die niet naar Angola wilden. Dat wa ren sympathieke anti-kolonialisten. Nu dekoloniseert Portugal Angola en nu zijn er wéér soldaten die niet willen. Politiek kan zo ingewikkeld zijn. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats:_ -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Plaats:_ Ik ontvang graag: O -1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotief modellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hii betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Vc '"■Or Tr 'V„

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1