CPN-voorzitter uit felle kritiek op het kabinet Tabak. Meer niet. J Kama Dev brengt pmerkeiijke ans uit India Verrassend van Darius jeugdwerk Milhaud Plastic beschermt in wintermaanden Utrechts Domorgel pollandfeslivar75 Handels Jephta in 'De Duif Bromfietser verongelukt 'Oppositie voortzetten en verscherpen' Uitgaven van de overheid aan banden CDA-Groningen: spreiding moet doorgaan Cigarros Autenticos. Na grondige restauratie: Ontslag attaché niet gepubliceerd Boersma wil advies leeftij dsgrens minimumloon Door vrachtauto gegrepen «TROUW/KWARTET ZATERDAG 7 JUNI 1975 BINNENLAND/KUNST door Hans W. Ledeboer •EN HAAG Het begin van het exotische danskunst-aandeel in iet Holland-Festival was allerplezierigst: het ensemble van Kama )ev, dat na een inleidende voorstelling in het Tropeninstituut in Amsterdam optrad in het Circus-Theater in Scheveningen. Zondag' s het weer in het Amsterdams Tropeninstituut te zien en maan- lagavond in Rotterdam. Daartussendoor was het gisteravond in ïijmegen en vanavond komt het in Groningen. Iet deel van ons schouwburgpu- iliek dat belangstelling toont voor je danskunst, heeft zich In het rerleden door een nogal ruim aan- jod goed vertrouwd kunnen maken net de Indische dansstijlen. Waar- >ij komt, dat de cultuur van India cht niet zover van ons westerlin- en afstaat als menigeen denkt: de litbeeldingstaal van de Mudra's iandbewegingen en van de 11- haamshoudin^en is niet moeilijk e volgen en over het algemeen is le Indische danskunst, zoals de Jmeeste oosterse dansvormen, beel- lend van karakter. 3et gaat om het tonen van legen- len rond de verschillende uitdruk kingsvormen van de godheid: Érishna, Vishnu, Shiva, Khali. Een ndische dansvoorstelling is, zoals edere theatervoorstelling in het ndische cultuurgebied, een lering, een spiegel die de toeschouwer krijgt voorgehouden. Hij krijgt in de dans te zien, waartoe wezenlijke gerechtigheid leidt, wat liefde, wat zelfopoffering betekent. Met ook genoeglijke stoeipartijtjes en plage rijtjes tussen Krishna en boeren meisjes want het genieten van het leven, van plezier in de verhouding van mens tot mens, is evenzeer belangrijk. Dat alles begeleid door liederen en versierd met dansre- freinen, waarin het alleen om het mooi gaat. Bij die dansrefreinen het hardop tellen van de man uit het orkest die verantwoordelijk is voor maat en ritme. Bij Kama Dev is dat de cymbalist Mohan Mahan- kali. Kama Dev is afkomstig uit Madras en zijn ensemble is niet groot: behalve hemzelf telt het drie dan seressen en vier musici, waaronder de zangeres Kumari Padmini. Opname van Kama Dev Hoog peil door Jac. Kort Met deze kleine groep solisten geeft Karna Dev werk te zien, dat op hoog peil staat. Opmerkelijke virtu ositeit en tot het uiterste verzorgde bewegings-afwerking, die heel be scheiden, volledig blijft versluierd in de dans zelf. Prachtige beheer sing van de danstechniek, die zich nergens naar voren dringt in virtu oze schittering maar die altijd het eigenlijke doel dient: het overbren gen van de inhoud van de gedanste legende, van de lering. Het uitbeel den van de voor elk mens geldende waarden in de samenleving. Het programma biedt een beeld uit de drie klassieke dansstijlen van India, waarvan de uit Bihar afkom stige maskerdans interessant omdat de gemaskerde danser zelfs zijn handen niet mag gebruiken dus uitsluitend de beschikking heeft over zijn tors als dansinstru- ment slechts in een kort num mer was te zien. Na de pauze moest in Scheveningen het zeer lange programma worden ingekort, drie nummers vervielen. Er was toch genoeg om van te genieten overge bleven. AMSTERDAM In 1918 schreef de Franse compondst Darius Milhaud 'Les Choéphores' dad, donderdaga vond door het Radio Filharmonisch Orkest, het Groot Omroepkor en solisten o.l.v. Jean Fournet ten ge hore werd gebracht in het Amster damse Concertgebouw. Milhaud was 23 Jaar toen hij het schreef, en sterk onder de indruk van de dichter Paul Olaudel, die de tekst van dit werk uit het Grieks had vertaald. Milhaud ging aan het werk om bij een aantal gedeelten van het toneelstuk van Aishylos een muziek te schrijven teneinde daarmee zowel de lyriek als de exaltatie van de verschillende ka rakters te onderstrepen. Als geheel is dit, ruim een half uur durende, stuk niet zonder meer geslaagd te noemen. Milhaud leunt in de eerste helft nog erg sterk tegen zijn voor gangers aan, inclusief Wagner. En zijn instrumentatie is daar log en zwaar, waardoor een groot deel van de vocale partijen wordt overstemd. In het tweede gedeelte laten 'Pré- sages', 'Exhortation' en 'Conclusion' echter een geheel andere Milhaud horen. Hier komen alleen de spreekstem, het koor en een vijf tiental slaginstrumenten aan het woord, en zulks met een adembene mend resultaat. Wat de componist hier met het koor aan geluiden zoals geruis, toonloos ritme en klankkleuren doet, is eerst veertig jaar later door componisten van de avant-garde opnieuw toegepast. Tesamen met de solisten Line Dou- rian (Electra), Bernard Kruysen (Orestes), Anne Fournet (spreek stem) en Michelle Command (so praan) gaven koor en orkest een prachtige vertolking van dit merk waardige stuk. Na de pauze de beide suites uit Ravel's Daphnis et Chloê, waarvan Foumet's vertolking ons beter be kend is; buitengewoon fijn afge werkt, boeiend van klank en rijk aan nuancering, zowel door het or kest als door het koor, dat was ingestudeerd dor Carel Laóut. door Piet Visser AMSTERDAM Een gelukkige greep van het Holland Festival om het laatste oratorium van G. F. Haendel 'Jephta', ontleend aan het bijbelverhaal, in het kerkgebouw 'De Duif' aan de Prinsengracht te laten uitvoeren door het Stock- holms Radiokoor (leider Eric Eric- son), leden van het Haags Jeugd koor (leider Marius Borstlap), met begeleiding van het Residentieor kest, een solistenteam bestaande uit de sopraan Benlta Valente, de alt Norma Procter, de hier voortref felijk klinkende counter-tenor Re- né Jacobs en de bas Michael Rip- pen, en de algehele leiding toe te vertrouwen aan Nikolaus Harnon- court. Deze dirigent heeft zich de laatste jaren toegelegd op een musicolo- gisch-historische stijlgetrouwheid van uitvoering die Haendel's oor spronkelijke opvatting zo dicht mo gelijk naderbij moest komen. Een andere dan een 'musicologische' garantie kan hij ons daarvoor niet geven, en de praktijk zal dan mop- ten uitwijzen in hoeverre hij hier geslaagd is. Voor de luisteraar zal de inhaerente schoonheid van zulk een partituur dan bovendien afhankelijk zijn van de zuiverheid van muzikale uitvoering, van stem ming, van ook nog de 'gewone' uitvoeringskwaliteiten, d.w.z. van zijn vocale en instrumentale mede werkers en van de akoestiek. Hiermee had Harnoncourt het dit keer bijzonder goed getroffen: Een koor met een sonore klank, met een duidelijke uitspraak, met een prettige volgzaamheid aan zijn een voudige di ree tie-bewegingen, even als het orkest dat voor de begelei dingen van koor èn van solisten van een dynamisch bescheiden af6tand bleef, met variaties in tempo en dynamiek die de spanning verhoog den in de kennelijk bedoelde dra matiek van het onderwerp. Om dit alles was dit een bijzonder geslaagde uitvoering met een scho ne muzikaliteit en een dramatische uitbeelding, waaraan een toneelma tige actie weinig meer had kunnen toevoegen. De Duif zat stampvol met enthousiaste toehoorders. Van onze correspondent SMILDE De 65-jarige bromfiet ser G. van Kiers uit Smilde is in zijn woonplaats door een persona- nauto geschept. De man was op slag dood. Hij reed zonder op het verkeer te letten vanaf een brugge tje de weg op, waar hij door een personenauto werd getrepen. Van onze parlementsredaktie AMSTERDAM De voorzitter van de Communistische Partij Nederland (CPN) Henk Hoekstra heeft gisteren, tijdens de opening van het 25e congres van deze partij in het Amsterdamse RAI-gebouw, felle kritiek geleverd op het kabinet Den Uyl. 'Deze regering heeft niets opgelost, integendeel, de toe stand van de arbeidende klasse is slechter geworden'. (ADVERTENTIE) De CPN-voorzitter benadrukte dat de oppositie tegen dit kabinet moet worden voortgezet en verscherpt. 'Terwijl deze regering aan de lei band loopt van de KVP en de ARP. holt zij van de ene crisis naar de andere Hoekstra acht een echt progressief kabinet alleen mogelijk als het beleid hiervan mede wordt uitgestippeld door de CPN. De onlangs door het kabinet uitge brachte nota over de inkomensver deling kreeg ook veel kritiek van CPN-voorzitter Hoekstra. 'De kern van deze nota is het afremmen van de loonstijging ter wille van het ondernemersklimaat. Dat betekent bij de huidige inflatie, prijs- en tariefstijgingen een aantasting van het levenspeil en dat is voor ons onaanvaardbaar', aldus Hoekstra. De in de inkomensnota aangekon digde vermogensaanwasdeling (VAD) noemde hij een fopspeen en een gevaarlijke poging om de vak bonden de handen te binden. Als enige manier om tot verbete ring van de situatie voor de arbei ders te komen noemde Hoekstra verhoging van de koopkracht en verhoging in plaats van verlaging van de uitkering bij langdurige werkloosheid. Deze maatregelen wil hij financieren uit de winsten van de grote ondernemingen Defensie-minister Vredeling kreeg van de CPN-voorzitter ernstige kri tiek. Hij beschuldigde de bewinds man ervan oude koude oorlogsver halen op te hangen en spoken op te roepen waar ze niet zijn. Voor de aanschaf van de Amerikaanse F-16 als vervanger van de Starfighter had hij geen goed woord over. 'In de loop van het smerige gedoe over de F-16 werd er zelfs niet voor teruggedeinsd om, net als Goebbels destijds in nazi-Duitsland, het ele ment van de werkgelegenheid te geruiken om de bewapening aan te prijzen'. Over de situatie in de partij zelf merkte Hoekstra op dat deze niet overal even goed is. Vooral in Rot terdam blijft de partij ernstig in gebreke en dat heeft gevolgen voor de landelijke situatie. Ten aanzien van deze stad merkte hij op dat het noodzakelijk zal zijn een koersver andering door te voeren, gericht op het tot stand brengen van een krachtig, welbewust optreden onder de massa's van de bevolking. Groei Verheugend noemde de CPN-voor zitter de groei van de partij over het hele land. Sinds 1 januari zijn er 1080 nieuwe leden Ingeschreven. 'Dat bewijst wel hoe groot de mo gelijkheden voor groei voor de par tij zijn'. Ramingen herzien Van onze pa riemen tsr-edaktie DEN HAAG De uitgaven van de overheid zullen het volgend Jaar aan banden worden gelegd, zo heeft minister Dulsenberg van financiën CPN-voorzitter Henk Hoekstra (links) en rechts ere-voorzitter Paul de Groot. ROLDE De achtjarige Albert van Belzen uit Den Helder is tijdens het zwemmen in het Loomeer tus sen Rolde en Schoonloo verdron ken. Het Jongetje werd vermist, toen een groep medeleerlingen een ver frissing zou gebruiken. Na een uur zoken werd hij door het onderwij zend personeel in de plas gevonden. De ruim zestig leerlingen, afkom stig uit Den Helder, waren op een vakantiekamp in Westdorp. Van een verslaggever GRONINGEN De CDA-fractie in de provinciale staten van Groningen heeft een dringend beroep gedaan op de leden der Tweede Kamer om zich positief op te stellen ten aan zien van het door de regering voor gestelde spreidingsbeleid. De ramingen van de uitgaven voor meer jaren, zoals in de rijksbegro ting voor dit jaar gepubliceerd, ga ven een politiek en financieel ver antwoorde uitgroei van de uitgaven van de overheid te zien. De groei had, zoals bekend, vooral betrek king op de leefbaarheid en het welzijn. De economische vooruitzichten, zo betoogde de minister, zijn echter sterk gewijzigd. Door de maatrege len. die zijn genomen om de econo mie te stimuleren en door de te genvallende groei van het natio naal inkomen staat het rijk nu voor financieringsproblemen. De minister zei letterlijk: 'Aan het to tale beleid zijn hierdoor meer dan in voorgaande jaren, zeer nauwe grenzen gesteld.' Voor 1975 zal het financieringste kort van het rijk door de genomen maatregelen en als gevolg van de mindere opbrengst van de belastin gen (door de economische recessie) oplopen tot ongeveer acht miljard gulden. Het is niet mogelijk dit bedrag op de kapitaalmarkt te le nen. De groei van het nationaal Inko men met 4,3 pet zal niet gehaald worden, dacht de minister. Dit be tekent niet alleen, dat de reële Inkomensverbetering voor de parti culieren geringer zal zijn, gevolg is ook afremming van de uitbouw van de collectieve sector. Vandaar dat de ramingen van uitgaven voor meer jaren moeten worden herzien. De melange van de CK126, een corona van La Paz, is zó rijk, het omblad zó zuiver en het dekblad zó gaaf, dat kunstmatige toevoegingen alleen maar afbreuk zouden doen aan het rookgenot. Ongematteerd dus, natuurgedroogd en 51 cent. (at door Jan Kuyk UTRECHT Vanmiddag wordt het grote, uit 131 daterende Batz orgel In de Domkerk van Utrecht, weer otfficiëel in gebruik genomen na een bijna twee jaar durende restauratie door de Utrechtse orgelmakers Van Vul pen. Als adviseurs bij deze res tauratie zijn opgetreden dr. Maarten Albert Venite en dr. Jan van Biezen (namens de kerk voogdij) en Otto B. Wiersma na mens de rijksdienst voor de mo- Het orgel, één van de grootste uit huize Batz, was de afgelopen jaren in minder dan geen tijd het slachtoffer geworden van de hete lucht-verwarmlng, die in de jaren vijftig in de Domkerk was. aangebracht; een zeer comforta bele voorziening voor de kerk gangers (ook al vroor het buiten dat het kraakte; toch kon bin nen een paar uur de tempera tuur in de kerk tot kamerwarm- te worden opgejaagd), maar fu nest voor alle houtconstructies In het orgel. De windladen wer den zo lek als een mandje waar door het instrument in feite on bruikbaar was. Men zal nu in Utrecht en in nog meer kerken in Nederland met een dergelijke verwarming moeten leren leven, hoewel alle betrokkenen bij de Utrechtse or gelrestauratie vurig hopen dat straks bij de kerkrestauratie ook de verwarming in de kerk weer aan de orde kan worden gesteld. Voorlopig heeft men er in Utrecht wat op gevonden. Achter de frontpijpen is een piastic rol gordijn aangebracht, dat in de wintermaanden als de kachel zondags aangaat zal worden neergelaten en alleen 's zomers wordt opgetrokken. Dat betekent in de praktijk dat het orgel In de wintermaanden niet of nauwelijks te gebruiken is als conoertinstrument. omdat het gordijn nogal wat geluid te genhoudt en omdat er door het temperatuurverschil vóór en achter het gordijn zich in de frontnegisters (prestant 16 in het hoofdwerk en prestant 8 in het rugwerk) lelijke ontstem mingen kunnen voordoen. Unicum In het Utrechtse orgel zijn ruim duizend pijpen zo'n twaalf stemmen overgenomen uit zijn 1571 daterende voorganger. Dat orgel was gebouwd door Pe ter Jansz. Swart doo r dr. Vente gekarakteriseerd als 'de grootste kunstenaar die Utrecht heeft voortgebracht.' Dat oude orgel is de eeuwen door om zijn uitzonderlijke klank geprezen. Het is vooral aan d etoenmalige Dom-organist Frederik Nieuwen - huijsen te danken dat in 1831 Jonathan Batz dit oude pijpwerk in het nieuwe orgel overnam. Door die, voor die tijd uitzon derlijke, handelswijze is het Dom orgel naar de mening van dr. Vente geworden tot een unicum. Nergens ter wereld immers is een orgel aan te wijzen met zo goed geconserveerd en nog klin kend pijpwerk van zo hoge leef tijd (ruim 400 jaar). Bij de restauratie is de conceptie van Jonathan Batz uit 1831 het uitgangspunt geweest. Voor re constructie van verloren gegaan pijpwerk heeft men zich wat het materiaal uit 1571 betreft geo riënteerd op het orgel van de Hooglandse kerk lm Leiden en voor het Batz-materiaal op de ronde Lutherse kerk in Amster dam. Alleen voor de nieuwe Utrechtse Vos Humana is de or gelmaker te rade gegaan bij het Batz-orgel in de Nieuwe Kerk in Delft. De orginele windvoorziening kon niet worden hersteld, omdat daar geen plaats voor is. De zwelkast om het bovenwerk een romantische toevoeging door De Koff uit 1911 is echter wel behouden. Levendig front Ook uiterlijk is het orgel terug gebracht naar de toestand van 1831, wat betekent dat het neo gotische front van de Belgische architect Tieieman Franciscus Suys weer wit geschilderd is, de frontpijpen van hun bedekking met aluminium-verf zijn ont daan en blinkend opgepoetst en dat een bescheiding versiering met bladgoud is aangebracht. Kortom: het wat saaie front is op eens heel levendig geworden. Niemand kan zich meer veroor loven wat neerbuigend over het uiterlijk van het Dom-orgel te spreken. Er Is ter gelegenheid van deze restauratie een boekje versche nen van de hand van dr. M. A. Vente. waarin het verhaal van dit orgel en zijn bespelers is opgenomen. Het is voor 8.50 gul den verkrijgbaar bij de kerk. Het is ook waarschijnlijk dat er binnenkort een grammofoon plaat van het Domorgel uitkomt of beter gezegd: van de kerkmu- zikale werkplaats die de Dom kerk geworden fcs. Tel maar even na: het grote orgel, een kabinet- ïrgel van Gideon Batz, een koororgel van H. J. Vierdag een klavecimbel een portatief, in de sacristie nog een kistorgel van vierdag, plus een instrumen tale en een vocale cantorij. Wel ke kerk in Nederland kan zich op zoveel muzikale rijkdom be roepen? DEN HAAG Minister Lubbers is niet bereid om de ontslagaanvraag van de adjunct-technisch-weten- schappelijk attaché in Washington dr. ir. S. Begemann te publiceren. Wel schrijft hij dat uit die brief niet blijkt dat dr. Begemann meende, zijn taak niet meer 'naar geweten' te kunnen vervullen. De Tweede-Kamerleden Jansen (PPR), Voortman (PvdA) en Ter louw (D'66) hadden daarover vra gen gesteld. Het ontslag van dr. Be gemann hing volgens hen samen met het langdurig ophouden van een rapport van zijn hand over de vei ligheid en wenselijkheid van kern energie. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Boersma heeft aan de Stichting van de Ar beid advies gevraagd over verlaging van de leeftijd waarop recht ont staat op het volle minimumloon Deze leeftijd is nu 23 jaar. De wet maakt het mogelijk at die leeftijd na advies van de stichting verlaagd wordt tot 22 o f 21 Jaar. Daartoe kan dan bij algemene maatregel van bestuur besloten worden, indien daartoe volgens de regering aanleiding bestaat hl de ontwikkeling van de CAO's. In een aantal CAO's komen al be palingen voor op grond waarvan werknemers op een bepaalde leef tijd het volle minimumloon krij gen; die leeftijden lopen uiteen van 23 tot 21. In de contracten die gelden voor vijfduizend en meer werknemers ligt die gemiddelde leeftijd op 22 jaar en vijf maanden. De minister wijst er onder meer op dat de grote werkloosheid en de grote jeugdwerkloosheid In het bij zinder op dit punt een behoedzaam beleid noodzakelijk maken! Een ge lijktijdige optrekking van het mini mum-jeugdloon zou in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven een niet te onderschatten loonkosten-- verhogende uitwerking hebben. Van een verslaggever LEEUWARDEN De 74-jarige J. Steensma uit Birdaard (gem. Fer- werderadeel) is gistermiddag in Damwoud verongelukt. De man werd door een vrachtauto aangereden toen hij een kruising wilde overste ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9