i 'Angola wordt tweede Vietnam' De Sowjet-Unie en de technologie van de VS Grote staking op til in Baskenland Verkiezingen in Indiase deelstaat zijn toets voor Gandhi's Congrespartij over Cyprus Compromis Holden Roberto: tienduizend doden Israël heeft 'compleet' vredesplan Eritrea: Ethiopië brandde dorpen en oogsten plat Staking treft Deense luchthaven Werkloosheid in VS boven negen procent Protest tegen politie-geweld Britse trein ontspoord Filippijnen verbetering betrekking met China TROUW/KWARTET ZATERDAG 7 JUNI 1975 trc is d NAIROBI/LOEANDA (Reuter/UPI) 'Ik zie Angola als een tweede Vietnam'. Dat heeft de leider van dé Angolese bevrijdingsbeweging FNLA (nationaal bevrijdingsfront voor de bevrijding van An- n gola)Holden Roberto, gisteren gezegd. BUITENLAND n Hij 'beschuldigde de Sowjet-Unie n van steun aan de concurrerende j bevrijdingsbeweging MPLA (Bewe- •s ging voor de bevrijding van Ango- la). Moskou zou tanks, zware wa- g pens en raketten leveren aan de f MPLA. 'in een poging van Angola TEL AVIV (UPI) De minister 'J j van buitenlandse zaken van Israël. r Jigal Allon heeft vrijdag verklaard j dat hij een plan heeft opgesteld voor een totale vrede in het Midde lt n-Oosten inclusief de oplossing voor de Palestijnse kwestie. De mi- nister maakte dit bekend in een interview met het blad 'Jedioth ah- ronoth'. BEIROET (ANP) Tienduizenden Eritreeëers zijn veroordeeld om de hongerdood te sterven doordet de Ethiopische regering hun dorpen en oogsten heeft platgebrand, zo heeft een vertegenwoordiger van het Eri- treese bevrijdingsfront. Omar Boerdzj, vrijdag op een persconfe rentie in Beiroet bekendgemaakt. Volgens Boerdzj zijn een kwart miljoen Eritreeëers vluchtelingen geworden zonder have en goed en zonder medische bijstand. De Ethi opische regering zou hun bevoorra ding met levensmiddelen tegenhou den om ze tegen de 'revolutionai ren' op te zetten. Volgens Bordzj mogen internationale hulporganisa ties als het Rode Kruis de Eritree- ërs niet te hulp komen. Hij deed een beroep op 'alle vredelievende volkeren' en internationale hulpor ganisaties tegen het 'onmenselijke gedrag' van de regering in Addis Abeba te protesteren. een Russische basis te maken'. Holden Roberto zei dat zijn eigen beweging steun krijgt uit Peking. China zou geen burgeroorlog in An gola willen. 'Maar misschien zullen zij hun mening nu herzien', aldus Holden Roberto. Zijn beweging krijgt ook steun uit het aangrenzende Zaire, dat be langstelling heeft voor bodemschat ten van Angola. De 'MPLA geniet meer steun bij de bevolking. De leider van de derde bevrijdings beweging. Unita. Jonas Savimbi. is gisteren in Nairobi aangekomen. Unita (nationale unie voor de tota le bevrijding van Angola) steunt vooral op de stam van de Oem- boendoes in het zuiden van Angola. Volgens zegslieden bereidt Savimbi in de Keniase hoofdstad een confe rentie voor tussen de leiders van de drie bevrijdingsbewegingen in Ago- la over het bloedbad van d elaatste dagen. De bijeenkomst zou de ko mende week al kunnen worden ge houden. Eerste akkoord Het was eveneens in Nairobi dat de leiders van de bevrijdingsbewegin gen in januari van dit jaar hun eerste akkoord bereikten, na een guerrillaoorlog van veertien jaar tegen de Portugezen. Dit akkoord zou moeten leiden tot* de onafhan kelijkheid van Angola in november. Op het ogenblik wordt het land bestuurd door een overgangsrege ring waarin behalve de drie bevrij dingsbewegingen ook de Portugezen deelnemen. Sinds het eerste akkoord tussen de leiders van de drie bevrijdingsbe wegingen is het voortdurend onrus tig geweest in Angola. Volgens Hol den Roberto zijn er de afgelopen maanden zeker tienduizend mensen om het leven gekomen. Koffiestad Ook de afgelopen dagen is Loeanda alsook in de noordelijke koffiestad Carmona en in de olierijke enclave Cabina weer fel gevochten. Bij een mortieraanval op het zie kenhuis van Loeanda zijn zeker drie mensen om het leven geko men. Gebouwen van de Unita in de buurt van het hospitaal zijn zwaar beschadigd. In totaal zijn de afge lopen dagen in Loeanda zeker 25 mensen gedood. Er is eèn avond klok van kracht maar deze wordt door alle bevrijdingsbewegingen ge negeerd. Het is nie tduidelijk wie in Loeanda weer met vechten is begonnen. De eerste schermutselin gen zouden zijn uitgebroken rond de hoofdkwartieren van de MPLA en de FNLA. Volgens het Portugese blad O Secu- la hebben de eenheden van de drie bevrijdingsbewegingen opdracht ge kregen direct naar de kazernes te rug te keren. Wie zich daar niet aan houdt zal worden opgepakt. Bij verzet zal de betrokkende onmid dellijk worden doodgeschoten. De gevechten in Loeanda volgen op strijd in het noorden en oosten van Angola. De Nationale verdedigings- raad waarin de drie bevrijdingsbe wegingen zijn gebundeld heeft de MPLA beschuldigd ten oosten van Loeanda met acties te zijn begon nen. De FNLA zou hierop in het noorden van het land bij Car mona dat gedeeltelijk is verwoest wraak hebben genomen. Volgens de raad zijn de twee bevrijdingsbe wegingen er op uit hun positie te verstevigen. Bij de gevechten in Cabinda is een lid van het politieke bureau van de MPLA, Texeira Silva, om het leven gekomen. Zowel ln Carmona als in Cabinda haperen voedsel en Het nieuwe offensief tegen Moskou, dat nu door de staf van de Amerikaanse senator Henry Jack son wordt voorbereid, zou wel eens meer schade kunnen aanbrengen dan zijn poging destijds het Kremlin te bewegen de Russische Joden te laten gaan in ruil voor handelsvoordelen. De vraag is echter nog wie de meeste schade wordt toegebracht, het Kremlin, senator Jackson, of de regering- Ford en haar buitenlandse politiek. De onderzoekscommissie van de Se naat, waarvan Henry Jackson voor zitter is, zal spoedig met een aantal hoorzittingen beginnen die het ein de kunnen betekenen van de te verwachten verkoop van Ameri kaanse technologie aan de Sowjet- Unie. De onderzoekers van de Se naat hebben een aantal 'afschuwe lijke zaken' ontdekt, die volgens de medewerkers van Jackson duidelijk laten zien hoe het Kremlin achter Amerikaanse industriële en militai re geheimen komt terwijl ze er niets wezenlijks voor terug geven. Eén geval waarover in de commis sie gepraat wordt betreft een on- schuldig-uitziend electro-optisch apparaat, dat in ziekenhuizen ge- voor het analyseren van röntgenfoto's. Deze 'medische' I uitrusting is namelijk indertijd ontwikkeld ten behoeve van de Amerikaanse inlichtingendienst I (CIA) voor het analyseren van de door satelieten gemaakte verken ningsfoto's. die dan zo nauwkeurig I zijn dat er bijna niets op verborgen I blijft. Militair gebruik I Het zou natuurlijk verkeerd zijn om I de hele uitvoer van medische uit- I rusting naar Rusland te verbieden. maar de medewerkers van Jackson geloven dat de militairen in de I Sowjet-ynie alles zullen doen om hun aankopen te verbergen door ze te voorzien van misleidende on- I schuldig klinkende etiketten. Een vergunning voor de uitvoer zou bij voorbeeld geweigerd kunnen wor den, zo voeren ze aan, omdat zes van de verschillende onderdelen waaruit een apparaat bestond, zódanig gecombineerd konden wor den, dat het geschikt zou zijn voor militaire doeleinden. De verkoper zou in dat geval een vergunning kunnen vragen voor slechts drie van de onderdelen, die niet direct militair toegepast kunnen worden, en na enige tijd zou hij de drie andere kunnen aanvragen. De medewerkers van Jackson bewe ren voorbeelden te kennen waarbij machineonderdelen die bestmd waren voor en fabriek van con sumptiegoederen. terecht kwamen in de bewapeningsindustrie. Zo werden dingen die potentieel mili taire toepassing 'zouden kunnen vinden door een 'universiteit' be steld en de medewerkers zeggen een geval te kennen waarin het contract over een apparaat dat be steld was voor een normale fabriek, werd getekend door iemand, die bij de onderzoekscommissie bekend stond als een militaire aanschaf fingsofficier. Alleen uit de openbare hoorzittin gen. die waarschijnlijk in de vroege zomer zullen beginnen, zal blijken hoe hard de beschuldigingen ge maakt kunnen worden. De hoorzit tingen kunnen met veel kabaal op touw gezet worden en veel aan dacht trekken, iets wat senator Jackson goed van pas komt bij de presidentsverkiezingen, maar als hij er niet in slaagt zijn beschuldigin gen enige inhoud te geven, kunnen zijn tegenstanders de hele zaak op zijn eigen hoofd doen neerkomen. Deze zeggen nu al dat Jacksons poging de Sowjet-Unie te dwingen meer Joodse emigranten te laten gaan. door dit verbinden aan de Amerikaanse handelsvoordelen, al leen maar heeft geleid tot een drastische vermindering van de emigratie èn een vermindering van de handelsopbrengsten. Als Jackson zijn beschuldigingen waarmaakt en zijn gevallen bewijst, en de stroom van Amerikaanse technologie naar Rusland wordt verminderd, kan het Kremlin nauwelijks terugslaan, zo als het toen gedaan heeft door de handels-en-emigratie overeenkomst op te zeggen. De technologische overdrachten maken geen deel uit van een alles-omvattende overeen komst. Het is zo. dat de Sowjet- Unie afzonderlijke overeenkomsten sluit met een individuele firma's, die vaak bereid zijn hun technische kennis beschikbaar te stellen ten einde genoeg 'vaste grond' in de Sow jet-Unie te krijgen om de enorme Sowjet-markt voor de toekomst te ontsluiten. Risico In- en uitvoer functionarissen in de Sowjet-Unie weten handig gebruik te maken van de onderlinge con currentie tussen de Amerikaanse firma's. En nu al zijn er meer firma's die voet aan wal hebben gékregen dan de Sowjet-Unie wer kelijk nodig zal hebben. 'Maar mis schien is er voor geen enkele Ame rikaanse firmas meer te bereiken dan zo'n beginnetje', schampert een medewerker van Jackson spits vondig. Maar de toegangsprijs, het beschikbaar stellen van hun gea vanceerde technologie, die zij alle maal betaald hebben om alleen dat nog maar te bereiken, krijgen ze niet terug. Elk bedrijf kan dit risico willen nemen omdat de opbrengsten van mogelijke enorme orders uit de Sowjet-Unie en Oost-Europa als die markt eenmaal open ligt hoog zullen zijn. Maar met dat alles, zo redeneren de medewer kers van de senator, geven de Vere nigde Staten als geheel, veel meer. De regering stelt de Amerikaanse technologie, als onderdeel van een weloverwogen politiek, aan de Sow jet-Unie beschikbaar in de hoop dat het Kremlin en zijn technocra ten zich erin 'vastbijtenZodra Moskou afhankelijk wordt van de voortdurende stroom technologische kennis aldus de theorie van Kissin ger zal het Kremlin wel uitkijken met avonturen die de Verenigde Staten ertoe zouden kunnen bren gen een eind te maken aan deze stroom. Totalitair Jackson en zijn aanhangers daar entegen voeren als argument aan dat de Verenigde Staten niet alleen goederen weggeven, maar hele pro ductieprocessen. En dit maakt het de Sowjet-Unie mogelijk technolo gisch veel eerder op eigen benen te staan dan anders het 'geval zou zijn. Zo staat bijvoorbeeld de com puterindustrie in de Sowjet-Unie nog maar op een laag peil. De productietechnieken om geïnte greerde stelsels te maken (waarin ook Europa ver achterloopt op de Verenigde Staten) zou de Sowjet- Unie helpen haar achterstand op de beste westerse modellen in te ha len. Zonder deze en andere soorten technologie, zou de Sowjet-Unie lange tijd nodig hebben om mee te doen in de voorste rijen van 's wereld meest geavanceerde indus triële naties. De vraag die door Jackson gesteld wordt is of het westen de Russen moet helpen in ruil voor beloften, of dat het westen moet proberen er iets meer concreets uit te slepen. Het gevaar bestaat dat als het Kremlin te zeer onder druk gezet wordt, het de voordelen voor zich zelf wel eens zou kunnen laten schieten, zoals in het geval van de handelsovereenkomst gebeurde. De tegenprestatie, die van het Kremlin gevraagd wordt, zou immers de to talitaire structuur van het Sowjet- systeem in gevaar kunnen brengen. WASHINGTON (AP, UPI) De werkloosheid in de VS is in mei tot 9.2 procent gestegen. Dat is het hoogste percentage sinds 1941. Het absolute aantal ingeschreven werk lozen steeg in mei met 360.000 en bedraagt nu ruim 8.5 miljoen. In april lag het percentage nog net onder de negen. De stijging is geheel te wijten aan een groot aanbod van nieuwe werk- JONAS SAVIMBI topconferentie stroomvoorziening. Portugese vlieg tuigen hebben voedsel voor vijf tienduizend mensen naar Cabinda gebracht. Door de gevechten zijn honderden Portugezen van het platteland naar de hoofdstad Loeand^ gevlucht. Vandaaruit Willen zij proberen zo snel mogelijk naar het moederland te komen. In Loeanda is gedemon streerd door Portugezen om kracht bij te zetten aan hun eisen voor een snelle evacuatie naar Portugal. Op het ogenblik staan meer dan honderdduizend mensen op de wachtlijst. NICOSIA (AP) De Cyprische re gering zou voorwaardelijk akkoord zijn gegaan met het voorstel van de Turks-Cyprische leider Rauf Denk- tash om een gezamenlijke Grieks- Turkse overgangsregering te benoe men. Denktash bracht zijn voorstel don derdag in Wenen naar voren 'voor de' opening van de tweede ronde van de vredesbesprekingen over Cyprus. Denktash stelde de vorming van een overgangsregering voor, waarin vertegenwoordigers van de beide gemeenschappen op het ei land zitten, dit in afwachting van een definitieve oplossing van de kwestie Cyprus. Het voorstel van Denktash is geac cepteerd op voorwaarde dat het land terugkeert naar de constituti onele status waarin wordt voorzien door de akkoorden van Londen en Zürich. Het akkoord van Zürich, waarbij Cyprus in 1960 onafhanke lijk van Groot-Brittannië werd. voorziet in een gemengde regering waarin Turkse Griekse-Cyprioten zijn vertegenwoordigd. Ook moet het aantal parlementszetels en ambtenarenposten evenredig onder Turken en Grieken worden ver deeld. De Turkse Cyprioten hebben zich in 1973 uit de gezamenlijke rege ring teruggetrokken en hun eigen regering gevormd in februari van dit jaar riepen de Turkse Cyprioten eenzijdig een afzonderlijke Turks- Cyprische federale staat uit op het gedeelte van het eiland dat in 1974 door de Turkse troepen werd vero verd. De Turkse zijde is van plan morgen 'n referendum te houden in het Turkse deel over de grondwet van hun afzonderlijke staat. De Grieks-Cyprische leider Glafkos Klerides heeft laten weten niet meer aan de Weense vredesbespre kingen te zullen deelnemen als het referendum inderdaad doorgaat. Denktash heeft verzekerd dat van uitstel geen sprake zal zijn. KOPENHAGEN (DPA) Bet vliegverkeer op Kastrup, het vlieg veld van Kopenhagen is vrijdag stil komen te liggen door een staking, van het grondpersoneel. Het eist loonsverhoging en houdt, om de eis kracht bij te zetten, ruststaking op start- en landingsbanen. zoekenden, want ook het aantal mensen dat wel werkt heeft is in mei meer dan 300.000 gestegen. Minister van Arbeid John Dunlop verwacht dat de situatie op de Amerikaanse arbeidsmarkt nu snel zal verbeteren. De werkloosheid in de VS is sinds 2vorig jaar zomer gestaag gegroeid, maar de algemene verwachting is dat de economie zich nu toch zal gaan herstellen. BILBAO (Reuter, UPI) Linkse Baskische groeperingen willen op 11 juni een algemene staking organiseren om te protesteren tegen de noodtoestand, die nu al zes weken in twee provincies in het noorden van Spanje geld. Dit werd gisteren verteld door Spaanse vakbondskringen. Gevreësd wordt dat de staking tot nieuwe gewelddadigheden zal leiden in het Baskische gebied, waar de afgelopen weken al verscheidene doden en gewonden zijn gevallen bij bdtsingen tussen burgers en de politie. Gisteren nog werd een poli tieman gedood bij een vuurgevecht met Baskische verzetsstrijders. In totaal zijn er sinds maart zes leden van de politie omgekomen in Bas kenland. Met de algemene staking willen de Basken protesteren tegen het grote aantal arrestaties en het harde optreden van de politie. Door de afkondiging van de noodtoe stand is het de politie mogelijk om mensen zonder duidelijke beschul diging aan te houden en te-verho ren. In verschillende steden heeft zij razzia's gehouden, waarbij stra ten werden afgezet, huizen werden doorzocht en tientallen mensen werden gearresteerd. Veel arrestan ten hebben geklaagd dat zij zijn gemarteld. In Bilbao werd gisteren een lijst verspreid met de namen van 42 mensen, die verklaren te zijn gemarteld. Een correspondent van het persbu reau UPI kreeg gisteren van een linkse vakbondsman een pamflet, waarin de hele bevolking wordt op geroepen van de elfde juni 'een dag van algemene strijd tegen de nood toestand' te maken. Processen In Burgos werden vijf Basken door een militair tribunaal veroordeeld tot langdurige gevangenisstraffen wegens 'terrorisme en onwettig wa penbezit'. De opgelegde straffen va riëren van zes tot 23 jaar. Het vijftal was volgens de aanklacht betrokken geweest bij een aanslag op een kantoor van een autover huurbedrijf in San Sebastian in 1973. De orde van advocaten in San Sebastian heeft gevraagd om uitstel van processen tegen Basken, die van terrorisme worden beschuldigd.' De juristen zijn van mening dat zolang de noodtoestand voortduurt de kansen op een eerlijk en neu traal proces erg klein zijn. Verzoekschrift De regering in Madrid heeft toege geven dat zij een petitie heeft ont vangen die door 1970 Spaanse in tellectuelen is ondertekend en waarin gevraagd wordt om snelle politieke verandering. De brief De exprestrein Londen-Glasgow ontspoorde gisterochtend bij de Britse plaats Nuneaton. Zeven mensen kwamen daarbij om het le ven. Met luid geraas boorde de locomotief van de trein zich onder een viaduct (zie foto). De oorzaak van de ontsporing is niet be kend. werd donderdag afgegeven bij het ministerie van voorlichting, on danks hevige tegenwerking van de politie. Een groep van ongeveer 300 betogers trotseerde echter het poli tie-geweld en zag kans de brief met de handtekeningen bij het ministe rie binnen te krijgen. Volgens een oppositie-woordvoerder heeft de re gering de ontvangst informeel be vestigd. De brief is ondertekend door kun stenaars en wetenschapsmensen. Er staat in dat Spanje zich in een groeiende economische en politieke crisis bevindt omdat 'officieel Spanje niet meer in overeenstem ming is met het werkelijke Spanje'. MANILLA (UPI. Reuter) Presi dent Ferdinand Marcos van de Fi lippijnen zal vandaag naar Peking gaan om de diplomatieke banden met China te vestigen. Als reactie hierop heeft de regering van Tai wan haar ambassadeur uit de Filip pijnen terug geroepen. Marcos zal enkele uren na zijn aankomst in Peking worden ont vangen door premier Tsjoe En-lai, die nog steeds in een ziekenhuis verblijft. Naar verluidt heeft de Chinese premier korte tijd geleden een hartaanval gehad. De president van de Filippijnen zal ongeveer vijf dagen in China blijven. Verwacht wordt dat hij en de Chinese rege ring zullen besluiten ambassadeurs uit te wisselen. Dit zou passen in het nieuwe beleid van Marcos, die graag goede betrekkingen wil on derhouden met zijn buurlanden, ongeacht de ideologie van de rege ringen. De Filippijnen voeren tot voor en kele jaren een strikt anti-commu nistische koers. Daarbij ging het zover dat het -zelfs een basketbal team uit het communistische Joego slavië niet wilde toelaten. De veran dering in de houding tegenover grote buur China is vooral ingege ven door de toenadering tussen Washington en Peking. De Philip- pijnen zijn altijd een Amerikaans steunpunt geweest in het Verre Oos ten. Marcos heeft de dag voordat hij naar China vertrok nog een lang durig onderhoud gehad met de Amerikaanse onderminister Philip Habib. die de afgelopen dagen een reis door Zuidoost-Azië heeft ge maakt. Verwacht wordt dat het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met China geen gevolg zal hebben voor de militaire bases, die de Verenigde Staten op de Filippijnen hebben. In de Philippijnen gaan trouwens wel stemmen op voor herziening van de militaire overeenkomsten met de VS. OSLO Het Noorse parlement heeft gisteren met overgrote merderheid voor de aankoop van het Ameri kaanse gevechtsvliegtuig F-16 ge stemd. Voor stemden honderd leden van het parlement en tegen 19. Noorwegen is van plan 72 toestellen aan t.e schaf fen. NEW DELHI (Reuter) Iu de Indiase deelstaat Goejarat in 't westen van het land worden op 8 en 11 juni verkiezingen gehouden, waarvan de uitslag een aanwijzing zal zijn voor de populariteit van premier Indira Gandhi en haar regerende Congrespartij. Deze verkiezingen zijn onder meer van belang voor de algemene verkie zingen die begin volgend jaar worden gehouden. In 1972 waren mevrouw Gandhi en haar partij de grote overwin naars in Goejarat en hoezeer de premier het zo wil houden, blijkt wel uit het feit dat zij vier afzon derlijke verkiezingsreizen naar de deelstaat heeft gemaakt en op een negentigtal bijeenkomsten het woord heeft gevoerd. De belangrijkste oppositiepartijen hebben zich verenigd in de 'Jana ta', het Volksfront, maar zij zijn het niet eens kunnen worden over een gemeenschappelijk verkie zingssymbool. Ook schuiven ze af zonderlijke kandidaten voor de volksvertegenwoordiging naar vo ren, die echter beloofd hebben elkaar niet voor de voeten te lo pen. Verder treedt er een derde INDIRA GANDHI blok op. de Kisan Mazdoer Lok Pasja of landarbeidersbond, onder leiding van ex-premier van Goe jarat Chimanbhai Patel. De bond heeft vooral aanhangers onder vroegede leden van de Congres- partij. Bij de laatste deelstaatverkiezin gen in 1972 profiteerde de Con grespartij van de populariteit van' mevrouw Gandhi na de voor India succesvolle oorlog tegen Pakistan. Zij veroverde toch 140 van de 164 zetels. Twee jaar later had de partij het grootste deel van haar aanzien verloren en in maart van het vorige jaar moest de volksver tegenwoordiging worden ontbon den door een heftige campagne van vooral studenten tegen cor ruptie en stijgende prijzen. Pre mier Gandhi plaatste Goejaret onder rechtstreeks bestuur van New Delhi. De oppositie eiste dat er nieuwe verkiezingen zouden worden uit geschreven, maar mevrouw Gan dhi ging daar niet op in, totdat Moraji Desai, de 79-jarige ex-vi- cepremier. in mei begon aan een 'vasten tot de dood', om de ver kiezingen af te dwingen. Mevrouw Gandhi haalde bakzeil en stemde in met verkiezingen. Narayan De Janata hefeft korte tijd de steun gehad van Jayaparakasj Na rayan. de pacifistische leider die na het studentenoproer van Goe jarat een nationale anti-corrup tiebeweging begon en in India een nationale held begint te wor den. Hij wordt vaak vergeleken met Mahatma Gandhi, de Indiase leider in de onafhankelijkheids strijd tegen de Britse overheer sing. De Congrespartij heeft zich in middels ontdaan van alle verte genwoordigers in de assemblee van Goejarat waartegen de kritiek van de studenten tijdens hun op stand zich richtte. Zoals altijd in India zullen kaste- verschillen en persoonlijkheden bij de verkiezingen een grote rol spelen. Niettemin verwacht men in Goejarat een slechte opkomst, vanwege het hete weer (meer dan 40 graden Celsius) en de algeme ne ontgoocheling over de partij politiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7