Tentoonstelling gewijd aan Willem de Mérode bergasol^^ Run op stadhuizen om paspoorten Commentaar Teken Het ja-woord onorthodox Vijftig jaar geleden (tevens keerpunt) vestigde hij zich in Eerbeek Bundels, brieven, kwitantie en lijsten met namen... weer - Volop zomer Strandverwachting weerrapporten Tilburgse opleiding ook open voor niet-christelijke docent Douane Suriname dreigt met acties Uitstel verbodswet vogelvangst Italië ^ROUW/KWARTET ZATERDAG 7 JUNI 1975 BINNENLAND 5 De politieke situatie rondom de ver vanging van de Starfighter door de F- (l6-straaljager is in het Tweede Ka merdebat van deze week volledig ge huiverd van de onhelderheid die in deze zaak de verhouding van de J>vdA-fractie tot het kabinet Den Uyl 10 langdurig heeft gekenmerkt. Dank zij een scherpzinnige ondervra ging door de CH-afgevaardigde Schol ten maar evenzeer dank zij een even bpenharige als precieze beantwoording door PvdA-leider Van Thijn staat nu bast: ten eerste dat de PvdA onver hinderd tegenstander blijft van de tankoop die in het geding is; ten tweede dat zij van haar standpunt geen vertrouwenskwestie met het kabi net of met minister Vredeling wil laken en ten derde dat zij daarom iolitieke medeverantwoordelijkheid agt en aanvaardt voor de investe- ing, hoezeer zij die ook afkeurt. Met andere woorden: de PvdA-fractie (slikt haar nederlaag manmoedig en ;omt daar nauwelijks een week voordat zij er het commentaar van de lartijraad op heeft te vrezen in •onde woorden voor uit. laarmee heeft zij ondubbelzinnig ge- lemonstreerd dat de samenwerking linnen de huidige coalitie haar een •oot offer waard is. En dat is, aan iet einde van een veelbewogen parle- lentair jaar, waarin dit land onnodig vaak te dicht bij een crisis en inbestuurbaarheid is gekomen, toch een bemoedigend teken. De betekenis van het jawoord van het (Britse volk aan de Europese Gemeen schap ligt in de eerste plaats in de bewustwording van de eigen situatie. De tijd dat het Verenigd Koninkrijk een supermacht was, behoorde al sinds de Tweede Wereldoorlog tot het verleden, maar nu is het ook voor het besef van de meerderheid van zijn bevolking zo. Het beeld van Albion, zoals Heinrich Heine het eens schetste, als dat van 'een trotse kraanvogel die af en toe |met haar lange hals over de Noordzee (reikte om zich ongevraagd en ongele den in continentale conflicten te men- jgen, kan nooit meer opgaan: het is er nu voortaan altijd bij. De verbintenis, 'die met name ook ons land altijd ivurig heeft gewenst, is nu definitief jgeworden. De besluitvorming binnen •de EG behoeft ook niet meer beïn- Ivloed te worden door onzekerheid (daarover. Bij de verheugende uitslag van het 'Britse referendum blijft nuchterheid geboden. Het lidmaatschap van Enge land van de EG dat achteraf aan dit referendum werd onderworpen, heeft bijzonder weinig bijgedragen tot de versterking van de Europese instituten en tot invloed van onderop in de besluitvorming van de EG- Het eigen lijke overleg bleef wegkruipen in de raad van ministers en in de pompeuze menuetten die Europese topconferen ties werden genoemd. Wie in de pro- en contracampagnes in Engeland de nadruk heeft horen leg gen op de alleen-zeggenschap van het Britse parlement, begrijpt met alle verschuldigde respect voor Westmin ster dat de gedachte aan een Europees parlement nergens was in het debat, dan alleen bij de meest 'verlichten', de Liberalen. Het primaat van de economie in de Engelse campagne, hoe volmaat be grijpelijk ook, heeft ook de referen dum-uitslag gestempeld: het is alleen nog maar de toetreding tot een douane-unie. En de rest blijft afwach- Minister Vredeling heeft de laatste tijd vaak verzucht dat het voor de sociaal democraat die hij is, niet gemakkelijk is minister van deffnsie te zijn. Hij bedoelt daar natuurlijk mee dat de sociaal-democraten nu eenmaal van nature en per traditie geen liefhebbers van 'defensie' zijn. Sterker dan in menige andere partij leeft in die kring het verlangen naar de tijd en de samenleving waarin geen vliegtuigen, fregatten en kanonnen meer nodig zijn. Een verlangen waarover wij ons uiter aard niet verwonderen. Eerder lijkt het een beetje bevreemdend op welk een blijkbaar blijmoedige toon sommi ge christen-democratische woord voerders nogal eens vragen meer geld en vliegtuigen aan 'defensie' te spen deren. Let wel: dat extra aan geld en vliegtuigen kan men misschien met recht en reden bpeisen, maar het is de opgewektheid die wat ongerijmd aan doet. Waarschijnlijk is, menselijk gezien, uit de tegenstrijdigheid van politieke af komst en opdracht van minister Vre deling diens soms wat onorthodoxe gedrag te verklaren: zijn neiging zo nu en dan eens te verdwijnen die deze week in Den Haag tot druk gepraat heeft geleid. Politiek gezien valt wat ons betreft de ongebruikelijke levenswandel van de minister wat meer te billijken naarma te hij zijn zaakjes beter voor elka heeft. En dan is onze conclusie: hij kan nog wel een potje breken. Al is het natuurlijk verstandig dat hij zich zoals hij de kamer donderdagnacht in de kleine uurtjes verzekerde heeft voorgenomen, dit niet meer te doen. door Jac. Lelsz EERBEEK Een paar dagen geleden waren we op de plek waar de dichter Willem de Mé- bemiddeling van de schrijfster rode zich vijftig jaar gelegen na Wilma vestigde. Het boerenland enkele kilometers buiten het Ve- luwse dorp Eerbeek. Nóg een paradijselijke omgeving, en dat zal het tóen helemaal wel «zijn geweest. Omwonenden zagen de man vaak achter het zijraam van de boerderij schemeren, waar hij voor zestig gülden per maand in de kost was. Ze begrepen er niet zo heel veel van en dachten dat hij maar wat in zijn stoel zat te luieren. In werkelijkheid werkte hij behalve wanneer hij volkomen uitgeput was, als een bezetene. Vanaf die boerenstee ging de ene na de andere bundel naar de uitge ver. De komst naar Eerbeek, na smartelijke ervaringen, verband houdend met zijn sexueel anders zijn, betekende voor hem een keer punt: men zou kunnen zeggen dat zijn poëzie positiever werd, zij het meer in ruim-bijbelse din eng-ker- kelijke zin. In verband met het feit dat Willen^ de Mérode vijftig jaar geleden naar Eerbeek kwam, is in de nieuwe openbare bibliotheek van dit dorp. dat zijn welstand goeddeels aan de papierindustrie dankt, tot 27 juni een tentoonstelling met betrekking tot de dichter ingericht. Dat ge beurde door de Zutphense leraar Nederlands Hans Werkman, zijn bi ograaf, die enkele jaren geleden met financiële steun van CRM ook het boek 'Het leven van Willem de Mérode' schreef. Vanzelfsprekend zijn op deze expo sitie de meer dan 25 verzenbundels van Willem de Mérode' aanwezig, en ook zijn boeken, waarvan sommige in Gronings volgens kenners niet volmaakt dialect. En verder vele gedichten in manuscript, brie ven, kranteknipsels, foto's enz. Die foto's betreffen onder meer zijn vriend Reind Kuitert, aan wie hij tal van gedichten opdroeg, de jon geman Bram met wie hij onder meer een reis naar Venetië maakte, de tot voor kort EO-directeur IJ. Jacobs, zijn 'biechtvriend' pater Jos van Wely etc. Uitgesteld zijn ook het eerste ca hier, waarin De Mérode als knaap gedichten van anderen overschreef, 'Ons Tijdschrift' (tot de redacteu ren behoorde C. Gerretson ofwel Geerten Gossaert) waarin hij debu teerde en een poëzie-albumpje van mevrouw H. C. van Bottenburg- Rutgers, waarin 'meester Keuning' schrééf Voor Hilje Blijde leven voor Gods aangezicht, Ook ln droeve dagen. Want Hij maakt den last zóó licht. Dat om Zijnentwil wij alles kunnen dragen!' Dan zijn er een briefkaart aan Willem Kloos, een kwitantie van vijftig gulden, het bedrag dat hij van Noordhoff in Groningen kreeg Foto van Willem de Mérode uit 1933. Gemaakt door zijn vriend IJ. Jacobs uit Scheveningen, bij wie hij toen logeerde. De amateurkiek (volgens biograaf Hans Werkman waarschijnlijk het beste portret dat er van hem is) is ontleend aan het boek 'Het leven van Willem de Mérode'. voor de bundel 'Gestalten en stem mingen' in 1932 en we noemen enkele dingen uit de veelheid een van de lijstjes met namen, die hij placht te maken, telkens als een nieuwe bundel verscheen. Aan deze mensen moest dan een present exemplaar gestuurd worden. In dit geval ging het om de bundel 'Lange den heirweg'. Als nummer negen tien staat op het lijstje Mussolini. Mogelijk ironisch bedoeld? In 'Langs den heirweg' komt en ge dicht over Mussolini voor. Misvatting Zijn verhouding tot jongens bracht de dichtende onderwijzer van Uit- huizermeeden in de gevangenis. Zijn biograaf schreef er openhartig over, maar tevens liefdevol. De Mé rode heeft de homofilie ook een ogenblik gepraktizeerd. Later heeft hij daar een punt achter gezet. Zijn gevoelens voor enkele jongens bracht hij hoofdzakelijk op platoni sche wijze tot uitdrukking. Een aantal van de fraaiste maar tegelijk hartverscheurendste verzen vloei den er uit voort. Vaak hebben bewonderaars gedacht dat ze uiting waren van zijn ver houding tot Christus terwijl ze ero tische gevoelens van mens tot mens vertolkten; op zijn best lagen deze twee wel eens verstrengeld. De Mérode, al verloochende hij zijn ho mofiele aard niet, betreurde zijn daden diep. Ook in dit opzicht gaapt er een kloof tussen hem en, bijvoorbeeld, de tegenwoordige re clame-expert Gerard Reve. Hij toonde berouw voor de kerkeraad, die openbare schuldbelijdenis wen ste, hoewel de kerkorde dat niet eiste. Hij ging er dan ook niet op in. De Mérode begreep dat de grote Herder van de kudde anders han delde: Hoe zwoegt Gij door den nacht? Hebt Gij het pad verloren? Uw schoenen en Uw vacht Verscheurden sneeuw en doren. Wie zal Uw vallen schoren? Hoe zwoegt Gij door den nacht? 'Moest dan het lam verloren Niet worden thuisgebracht?' Zo kwam het tot een breuk met de kerk. En zo kwam hij na wat om zwervingen, in Eerbeek terecht. Van zijn egocentrisch karakter is hij nooit verlost. Hij klaagde veel, en vaak ook wel terecht. Zijn ge zondheid was slecht, de geestelijke spanningen waren groot. Toch komt er in deze tijd ook meer plaats voor het christencentrische. De verloren zoon-verzen laten een andere De Mérode zien. Op zijn manier schreef hij al bekentenisli teratuur. Tegelijk zou men het be lijdenisliteratuur kunnen noemen. Naarmate de jaren verdergaan, wordt hij positiever, belijdender, misschien ook wel calvinistischer, al blijft zijn interpretatie minder gangbaar. De worsteling om het geloof is in volle gang. Aan Rispens schreef hij: 'Vindt u mijn meeste verzen niet somber? Ik heb veel verdriet gehad'. Toch ontstaan in Eerbeek tevens de verrukkelijkste gedichten. Ook in religieus opzicht. En velen hebben er naderhand troost in gevonden. Verticaal-horizontaal Op de tentoonstelling is ook een brief te zien, die na zijn dood werd gepubliceerd in Groot Nederland. Deze bevat scherpe kritiek op de jonge protestantse auteurs. 'Het is bij de groep op de christelijke letter kundigen', schreef hij, 'tegenwoor dig een vreemde boel. Houwlnk is zoo tuk op een zieltje, dat hij ieder die met een beetje pathos het woord 'God uitspreekt, bij de christelijke literatoren rekent'. Menno ter Braak tekende er bij aan dat het document psychologi sche waarde had 'omdat het een 'verticale' opvatting van het chris tendom stelt tegenover de 'horizon tale'. Uit verschillende geëxposeerde brieven blijkt dat De Mérode soms de afgrijselijkste taalfouten maakte. Werkman schrijft ze toe aan zijn emotionaliteit. Van een ex-school meester kunnen we het ons nauwe lijks voorstellen. Mee op grond van een brief aan zijn vrienden ds. en mevrouw Touw, die er bol van staat, zijn we eerder geneigd te denken aan een niet zo geslaagde manier van grappig willen zijn. Ruim een jaar voor zijn dood schreef De Mérode zijn laatste vers, het niet bijster sterke 'Dan sende Derwischen'. Op een velletje lijntjespapier. Het is in Eerbeek te zien. Op 22 mei 1939 overleed hij in zijn eenvoudige, witgekalkte slaap kamertje op de leeftijd van 51 jaar. Op de rouwkaart bericht de fami lie dat hij in vrede ontsliep. De Nieuwe Rotterdamsche Courant noemde hem in een artikel over zijn heengaan 'De voornaamste dichter uit den protestantschen kring'. In de steen op zijn graf is de laatste strofe van het gedicht Fims gebeiteld: God boog de rechte lijn: 't begin Raakt aan het eind, de cirkel sluit. De hemel heeft zijn zaalge buit. En harts verlies blijkt harts ge win. Toen de dichter in 1964 een kwart eeuw dood was, vroegen wij in dit blad 'Is Willem de Mérode nu al vergeten?' Het was opvallend stil rondom hem geworden, al bleven kerkbodes ijverig verzen van hem afdrukken, vooral rond kerst, goede vrijdag, pasen en pinksteren. Na dien verscheen Werkmans biogra fie, waarin affiniteit en distantie goed in balans liggen. En nu is er dan in Eerbeek die waardevolle tentoonstelling, die nog beter zou zijn als er voor hen, die totaal niets van De Mérode weten (en dat zijn er zelfs in dit dorp zeer velen) een beknopte be schrijving van de man en zijn werk zou liggen, een stenciltje of iets dergelijks. Tenslotte is in het Lied boek voor de kerken, waarin hij de leidende figuur van de christelijke letterkundige beweging tussen de beide wereldoorlogen wordt ge noemd, het gedicht 'Gij hebt het daglicht weggenomen' (oor spronkelijke titel: 'Avondgebed') opgenomen. Misschien neemt de gemeente, al zijn de dorpels van de kerken niet door hem gesleten, toch nog eens een lied van hem op de lippen. Dat zou volkomen te recht zijn, want ten spijt van alle verdrietige dingen, die naar buiten traden, bleef er innerlijk een band, die daar bovenuit gaat. Een gehei menis, dat alleen vanuit Christus is te verstaan. Van onze weerkundige medewerker Het is op het bgenblik een genoe gen een weerpraatje te schrijven. De middagtemperaturen zijn er dan ook naar; ze zijn van pure zomerse allure. Gistermiddag stevende het kwik naar 24 graden Celsius in De Bilt, Rotterdam en Gorredijk. Bui ten onze grenzen kwam Oostende op 26 graden, Brest 27, Nantes 29, Pau en Biarritz in zuid-Frankrijk 30, Cognac (warmste Franse stati on) 31 gr. C. Om 7 uur gisteravond was het daar nog 30 graden. Verder kwam San Sebastian op 28 gr. C. en Carlisle in noord-Eng eland op 25 graden. De pessimisten die dachten dat het met één zomervleugje alweer on- weersachtig, naar en koud zou wor den, staan met blozende kaken te kijken naar de daden van het con tinentale hogedrukgebied, afkom stig uit de Golf van Biskaje. Het ligt nu boven de Oostzee en ver sterkte zich tot 1.030 millibar. Het wentelt elke aanval van depressie uitlopers af. Zo is een koufront van de Hebriden via Ierland tot Biskaje gedwongen op de stoep te blijven staan. Gisteravond was er evenals een et maal eerder nergens middelbare bewolking te zien in Frankrijk, Spanje, Marokko en Tunis. Alleen in een smalle zone ten noorden van de Pyreneeën, van Biarritz naar Perpignan, werden onder in vloed van het gebergte wel enkele grove schaapjes of torentjes waar genomen. Ameland bereikte 20 gr. C. Donder dagavond had het daar nog drie maal geonweerd door opstuwing van de warme lucht tegen de koude grondlaag. Het weer was toen zeer heiig. Terwijl wij van warm en zonnig weer profiteren, regent en onweert het in een zone van noordwest- Rusland naar de oostelijke gebie den van de Balkan en is het er betrekkelijk koel. Dat is de afgelo pen weken wél eens anders ge weest. Profeet Pruiksma in het Friese Boxum ziet 't met de zomer van '75 niet zitten. Hij voorziet stortbuien met onweer in juli tot september en adviseert in die tijd niet in tenten te kruipen, maar in kampeerhuisjes. Daarentegen halen de Engelse weerkundigen bij het vergelijken van de algemene circu latie in mei als voorbeeldjaar 1959 erbij, naast 1880. 1927 en 1935. Zij zijn van mening dat de tempera tuur matig in juni, normaal of iets daarboven zal zijn en dat de maand als geheel nogal onvast zal uitval len en waarschijnlijk natter zal zijn dan in mei, vooral in midden- en oost-Engeland. ln de bloei maand maakte Stornoway (Hebri den) met 20 mm regen de droogste mei van de laatste dertig jaar (op z'n minst) mee, normaal is het 52 mm. Ook voor Belfast met 10 mm gold dat. Heerlijke zomerdagen met veel zon, ook aan zee warm met 22 tot 25 graden Celsius, maar kans op een invallend, fris middagbriesje. Zee watertemperatuur: 10 a 12 graden; rustig zeetje. Merkwaardig was dat gisteravond het lichtschip Texel een watertem peratuur van 12,2 opgaf en het zui delijker gelegen Noordhinder 10,5 gr. C. Verdere voortuitzichten: het weer ook maandag nog in vorm. r van gisteravond 7 uur, i temperatuur en neerslag. Amsterdam onbewolkt 23 0 Amsterdam beWolkt 24 0 Deel en onbewolkt 23 0 gfide onbewolkt 23 0 Eindhoven on£ewolkt 23 C Den Heidei onbewolkt 22 0 Luchth. R'dam onbewo kt 24 0 Twente licht bewolkt 23 0 Vlisslnsen onbewolkt 22 0 Zd. Limburg licht bewolkt 22 0 Aberdeen zwaar bewolkt 22 0 Athene regen 18 BÜSion. tor toomt 22 o Berliin onbewolkt 20 0 Bordeaux zwaar bewolkt 30 0 iïiïÏÏM tot toomt 21 o Genève onbewolkt 21 0 Helsinki licht bewolkt 20 0 Innsbrück onbewolkt 18 0 Kopenhagen onbewo kt 14 0 Locarno licht bewolkt 22 0 Londen onbewolkt 25 0 Luxemburg onbewolkt 21 0 Madrid licht bewolkt 26 0 Malaga onbewolkt 27 0 Mallorca licht bewolkt 24 0 München licht bewolkt 16 0 Nice zwaar bewolkt 20 0 Oslo zwaar bewolkt 12 0 Parijs onbewolkt 25 0 Rome onbewolkt 23 0 Split zwaar bewolkt 21 0 Stockholm onbewolkt 20 0 Wenen onbewolkt 16 0 Zürlch licht bewolkt 19 0 Casa Blanca half bewolkt 23 0 Istanboel geheel bewolkt 20 2 Las Palmas onbewolkt 26 0 Tel Avlv onbewolkt 25 0 HOOGWATER voor zondag 8 Juni Vlisslngen: 0.41-13.06; Haringvllet6lulzen: 2.23-14.45 Rotterdam; 3.16-15.51: Scheve ningen 1.54-14.20; IJmulden: 2.31-14.55; Den Helder: 6.22-18.46: Harlingen: 8.56- 21.10; Delfzijl; 11.00-23.12. HOOGWATER voor maandag 9 Juni Vlisslngen: 1.19-13.45; Harlngvlletslulzen; 3.02-15.27; Rotterdam: 4.01-16.34: Scheve ningen 2.3615.03; IJmulden: 3.09-15.36; Den Helder: 7.16-16.37: Harlingen: 9.45- 21.58: Delfzijl: 11 40-23.59. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Veel stadhuizen en provinciehuizen krijgen de laatste weken een ware hausse van aanvragen voor pas poorten te verwerken. Sommigen spreken zelfs van een ab soluut record. Zo komen er op het stadhuis van Amsterdam dagelijks acht- tot negenhonderd verzoeken binnen om een nieuw paspoort of verlenging daarvan. Verwacht wordt, dat er dit seizoen tiendui zend paspoorten meer worden afgegeven dan vorig jaar. In Den Haag rekent men op een even grote toename. Alleen al in mei werden hier zesduizend pas poorten meer afgegeven dan vo rig jaar in dezelfde maand. In Rotterdam is het iets minder druk, maar ook daar krijgt men dagelijks nog vijfhonderd aan vragen te verwerken en werden vorige maand drieduizend pas poorten meer uitgereikt dan in mei vorig jaar. Hoewel de meeste gemeenten de drukte wel zeggen te kunne verwerken en geen stagnaties in de afgifte verwachten, moest in. sommige andere plaatsen de be zetting van de paspoort afdeling worden uitgebreid. Arnhem ver dubbelde deze zelfs met dertig vakantiehulpen om de stroom van achthonderd tot duizend aanvragen per dag te kunnen behandelen. Als belangrijkste oorzaak van de toeloop wordt het slechte weer van dit voorjaar genoemd, waar door velen op hetlaatste moment hebben besloten toch maar in zonniger, zuidelijker, oorden va kantie te gaan vieren. Amsterdam noemt daarnaast ook het Ajax-effect. 'Toen de club vijf Jaar geleden zo succesvol aan de wedstrijden om de Euro pacup déelnam schaften tiendui zenden supporters zich een pas poort aan om de wedstrijden te kunnen bijwonen. Dat zijn de mensen die nu aan verlenging toe zijn.' Van onze onderwijsredactie TILBURG Het Moller-instituut, de katholieke lerarenopleiding in Tilburg, zal ook in de toekomst open staan voor docenten die zelf geen christen zijn. "We zulten hen niet alleen gedogen, maar staan principieel voor hen open', aldus drs. M. H. J. Zeijen, bestuurslid van de Katholieke Leer gangen, waarvan het Mo lier Insti tuut deel uit maakt. De heer Van Zeijen gaf gisteren een nadere uitleg van de benoe mingskwestie aan het instituut. Van de dertig docenten die nu voor een vaste aanstelling in aanmer king komen zijn er 29 bereid een verklaring te tekenen, waarin zij loyaliteit betuigen tegenover de 'o- pen-christelijke' signatuur. Over de nadere formulering van die verkla ring zal nog overlegd worden. Voor het bestuur blijft het onduide lijk waarom één docent, de heer J. Sturm, de verklaring weigert. Sturm heeft een jaar geleden bij zijn tijdelijke aanstelling verklaard Van een verslaggever PARAMARIBO De bond van Su rinaamse douaneambtenaren is van plan tot acties over te gaan als de regering niet ingaat op een aantal wensen, die twee jaar geleden wer den ingediend. De kwestie van de eisen van het douanepersoneel speelt al jaren. Twee jaar geleden leidde het conflict tot stakingen en onrust in Paramaribo, die resulteer den in de val van de regering- Sedney. Tot heden zijn de eisen, ondanks een toezegging, niet inge willigd. dat hij overtuigd christelijk is. Maar ook al zou hij dat niet zijn, dan zou hij toch een vaste aanstel ling kunnen krijgen, wanneer hij verklaarde het levensbeschouwelijk karakter van het instituut te res pecteren. "Er zijn ook humanisten onder onze docenten, wier inbreng wij alleen maar waardevol vinden.' Volgens de heer Zeijen kun je niet zeggen dat de studenten niets meer om het katholicisme geven. Bij de aanmelding geeft 87 procent op dat zij katholiek zijn. Ze zullen wel hun twijfels hebben, maar dat heb ik zelf ook wel eens, aldus de heer Zeijen. Hij toonde zich zelfs opti mistisch over de ontwikkelingen in het bijzonder onderwijs. 'Er is een renaissance merkbaar in heel het christelijk onderwijs', zei hij. 'Over al zie je dat men meer ernst wil maken met het christelijk karak ter.' Van een verslaggever ZAND VOORT De Stichting mon diaal alternatief is ernstig veront rust over het uitstel van het wette lijk verbod om vogels te vangen in Italië. Het wetsontwerp was reeds door de Italiaanse kamer van afge vaardigden aangenomen, maar bij de behandeling in de senaat zijn vijf amendementen ingediend. Hierdoor zal ook dit seizoen de jacht op trekvogels vrijelijk kunnen doorgaan. 'Dat is dus de snelste huisschilder van de stad?' (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5