'Gangbare denken over misdadigheid maakt het probleem onoplosbaar' artsen vijftig artsen Ondankbare rol voor Dankert in Kamer Antillianen zien weinig in snelle onafhankelijkheid Gedwongen verandering dienstverband: onrust bij Wilton-Feijenoord Prof. Jongman: Cijfers CBS komen ongelukkig over Gemeenschappelijke Medische Dienst I/I>l< Vredeling belooft aan Kamer zijn leven te zullen beteren VU-delegatie zou niet naar Zuid-Afrika willen PvdA-woord voerder én minister gebruikten over F 16 geen harde woorden Zo was het afgesproken Kamervragen over hulp van NAVO aan Zuid-Afrika Margarine goedkoper TROUW/KWARTET ZATERDAG 7 JUNI 1975 BINNENLAND 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De algemeen gangbare manier om over misdadigheid te denken, maakt de proble men volstrekt onoplosbaar. Ik hoop dat nu echt de discussie op gang komt over hoe het wel moet. Zo vatte prof. dr. R. Jongman zijn persoonlijke conclusies samen uit het eerste congres van de Ne derlandse vereniging voor kriminologie. ADVERTENTIE De zestien voordrachten over re cent Nederlands onderzoek hadden als centraal thema 'geweld in onze samenleving'. Actueel genoeg aldus prof. Jongman, want de mensen worden bang om op straat te lopen, hoewel het aantal gevallen van mishandeling eerder af- dan toe neemt. Waar komt die angst dan vandaan ?Hij zag twee hoofdoorza ken. Het Centraal bureau voor de statis tiek publiceert cijfers die erg onge lukkig overkomen. Als het CBS meldt dat het aantal 'agressieve delicten' stijgt, hebben ze formeel gelijk, maar in dat begrip zijn on vergelijkbare zaken op een hoop gegooid. Als je gaat sorteren blijkt vernieling toe te nemen, en mis handeling minder vaak voor te ko men. Een wezenlijker bezwaar is dat de ernst van de gevolgen niet uit die bruto cijfers blijkt, als er al iets stijgt, dankzij dat de kleine gevalletjes. Ten tweede zijn er bepaalde kran ten die door hun berichtgeving on juiste indrukken versterken, aldus prof. Jongman. Eén 'grote' misdaad kan een keer of zeven of nog vaker 'groot nieuws' opleveren. Als je mensen het aantal dodelijke slacht offers van geweld laat schatten, komen ze tot duizenden per jaar. Het zijn er ongeveer honderd. (En dat is natuurlijk wel degelijk erg, maar het is niet erger dan vroeger). Bij het zoeken naar de oorzaken van gewelddadig gedrag, zag prof. Jongman de laatste jaren een dui delijke accentverschuiving bij de wetenschappelijke onderzoekers. Concentreerden de criminologen zich vroeger op de persoonlijkheid van de dader, ze hechten nu steeds meer belang aan de omstandighe- Van een onzer verslaggevers DE NHAAG Volgens een onderzoek ziet de overgrote meerder heid (73 procent) van de Curagaoenaars en Arubanen een even tuele onafhankelijkheid van de Antillen op korte termijn met zorg en vrees aan. den waarin hij leeft en werkt. 'Geweld kun je zien als een ver plaatst antwoord op ongelijkwaar digheid' .Het is niet voor niets dat je de daders steeds weer aantreft in de sociaal-economisch lagere mi lieus de slachtoffers ook trou wens. Het is de botsing tussen het gevoel van eigenwaarde en het stempel van minderwaardigheid dat ons maatschappelijk systeem ie mand opdrukt. De sterke gevoelens van falen en tekortschieten begin nen al op school. De daaruit voort komende machteloosheid wordt la ter, vooral in de arbeidssituatie, alleen maar bevestigd. De reactie daarop, is volgens de Groningse hoogleraar een zich af schermen tegen confrontatie met het maatschappelijk systeem, een van te voren al opgeven van de mogelijk e strijd. Maar de onvrede daarachter veroorzaakt het geweld. Het niet onderkennen van deze verbanden is volgens prof. Jong man de oorzaak dat pogingen om misdadigheid te voorkomen, steeds weer mislukken. Wat men in wezen altijd probeerde, was het aanpassen van mensen of groepen van men sen aan ee n situatie die hen nu juist tot crimineel gedrag brachten. De oorzaken bleven onaangetast. Aanpak Slechts achttien procent van de bevolking ziet wel wat in onafhan kelijkheid. Zes procent denkt dat alles bij het oude zal blijven: onaf hankelijkheid of niet. Dit blijkt uit een onderzoek dat drs. W. C. J. Koot voor het antropologisch-soclo- logisch centrum van de Universiteit van Amsterdam in het voorjaar van 1974 op Curagao en Aruba heeft uitgevoerd. Opvallend bij dit onderzoek is dat met name de werkzoekenden (de laagste sociaal-economische laag) zich positief uitspreken over onaf hankelijkheid van de Antillen. Naar de mening van drs. Koot is de onafhankelijkheid mogelijk de stro halm, waaraan deze mensen zich in hun uitzichtsloze situatie vastklam pen. Het grootste percentage pessi misten over de toekomst van de Antillen wordt vooral gevonden on der de hoogste sociaal-economische laag. Het is opvallend dat bij het onder zoek zich nogal wat mensen hebben uitgesproken voor onafhankelijk heid, hoewel zij tegelijk zeggen be vreesd te zijn voor de veranderin gen, die zich daarna zullen voor doen. Als mogelijke verklaring hiervoor heeft drs. Koot dat er door de jarenlange bevoogding van Ne derland een soort berustende, af wachtende houding onder de Antil lianen is ontstaan. Daardoor ont breekt een grote mate aan initiatief en wil tot radicale verandering. De ze houding zou wel eens door een snelle onafhankelijkheid kunnen worden doorbroken. ROTTERDAM Een Amerikaans licensieprojekt van de machine fabriek Thomassen in De Steeg (Gld.), onderdeel van het Rijn- Schelde-Verolme-concern, heeft, doordat dit projekt een gedwon gen verandering in het dienstverband van een groot aantal werk nemers inhoudt, nogal wat onrust gewekt. Dit vernamen wij van kaderleden uit de vakorganisaties binnen de werf en machinefa briek Wilton-Feijenoord. In een laatste vergadering van de centrale ondernemingsraad heeft de directie meegedeeld dat er door verkrijgen van een Amerikaanse li centie betreffende de bouw van stoomturbines werk beschikbaar is gekomen bij Thomassen. Om dit op te vangen konden directie en raad van bestuur twee wegen op: uit breiden van de fabriek in De Steeg of overhevelen van een deel van het project naar Wilton-Fyenoord. In dat laatste geval zou Wilton- Fijenoord een deel van het eigen lopende werk overgeven aan de eveneens tot het Rijn-Schelde-Ver- olme-concern behorende Rotter damse Droogdok Maatschappij. De directie deelde mee de laatste weg te hebben gekozen. Volgens de licentievoorwaarden moet het dienstverband van de werknemers van Wilton-Fijenoord, die aan dit projekt moeten werken, vervangen worden door een nieuw dienstverband bij Thomassen, die tegenover de licensiehouder als zelfstandige onderneming optreedt. De betrokken werknemers vragen zich af wat hiervan voor hen de consequenties zijn: vooral ouderen, die reeds vele tientallen jaren in dienst zijn van Wilton-Fijenoord, zien zich met deze gang van zaken plotseling beroofd van htm anciën niteit en zij vrezen in grote moei lijkheden te geraken als het Ameri kaanse projekt bij Thomassen zal zijn beëindigd. bepalingen in de CAO, welke over veranderingen in de verhouding tussen werknemers en werkgever nadrukkelijk overleg voorschrijven'. Het is niet bekend om hoeveel mensen het uiteindelijk gaat. Een fundamentele aanpak daaren tegen, zou gericht moeten zijn op het opvoeren van de maatschappe lijke weerbaarheid van de meest kwetsbaren in de maatschappij. Het sterk maken van de momenteel zwakke, door hem zijn eigen onder drukte krachten te leren kennen. Dat is een doelstelling op lange termijn. Maar op de vraag naar oplossingen op korte termijn wil prof. Jongman niet of maar met grote aarzeling antwoorden. Het haalt zo weinig uit. Snelle maatre gelen kunnen alleen op het indivi du gericht zijn en niet op de wer kelijke oorzaken van het probleem. En ze worden zo gauw als alibi gebruikt om de oplossing op lange re termijn weer uit te stellen. ('Je opent maar weer een jeugdhonk en je denkt dat het verder wel goed zit') Ernstig bezorgd maakte prof. Jong man zich ook over de rol van het geïsoleerde gezin zoals dat vooral in de steden steds meer voorkomt. Vroeger was een gezin opgenomen in een breder maatschappelijk ver band, waar een duidelijke sociale controle van uitging. In het geïso leerde gezin kunnen verhoudingen scheefgroeien, spanningen zich op bouwen, tot het niveau waarop ge weld mogelijk wordt. Typerend is de situatie waarin een kind of de vrouw wordt mishandeld, de buren zwijgen, en de zaak wordt toege dekt. Andere stedenbouw Wat je daaraan moet doen? 'Het is moeilijk nu al concreet aan te ge ven. Maar het lijkt waarschijnlijk dat we steden drastisch anders moeten gaan bouwen, met de buurt als centraal element in plaats van het afzonderlijke gezin, met ge meenschappelijke ruimten'. Dat lijkt wat ver te gaan, gaf prof. Jongman toe. Maar als we op de oude voet verder gaan, neemt het aantal geïsoleerde gezinnen toe. En dat we in juist dat soort gezinnen het geweld aantreffen, is dus en symptoom dat we niet mogen nege ren. verzoekt alle deze advertentie met aandacht te lezen. Bij de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) met 28 over het gehele land verspreide kantoren werken in vast dienstverband o.m. artsen en arbeidsdeskundigen. In teamverband wijden zij zich aan de begeleiding van gehandicapten bij de revalidatie en bij het opnieuw inschakelen in het arbeidsproces, o.m. door adviezen inzake arbeidsgeschiktheid. In goed contact met de behandelende artsen en diverse disciplines werkzaam op sociaalgeneeskundig of maatschappelijk terrein, zijn zij voorts ten nauwste betrokken bij het verlenen van voorzieningen, die een helpende rol spelen in het dagelijks leven en werken van deze mensen. Mede omdat binnen afzienbare tijd te verwachten is, dat nieuwe taken aan de Gemeenschappelijke Medische Dienst toebedeeld zullen worden moet de dienst versterkt worden met ongeveer die bereid zijn zich de aanvullende kennis van de sociale geneeskunde eigen te maken en zich in te zetten in het belang en voor het welzijn van de lichamelijk, geestelijk of sociaal gehandicapte mens. Er wordt gelegenheid gegeven desbetreffende cursussen te volgen, uiteraard op kosten van de GMD. Geboden wordt een vast dienstverband met een vijfdaagse (weliswaar drukke) werkweek, een inkomen in de orde van 60.000, f 80.000,per jaar, een aan de moderne eisen aangepaste pensioenregeling en andere secundaire voorzieningen. De Gemeenschappelijke Medische Dienst heeft gemeend er juist aan te doen in het eerste stadium van informatie-uitwisseling het Bureau Van de Kieft B.V. te Amsterdam (dat een renommee heeft verworven als intermediair in vacatures van hoog niveau) in te schakelen. En wel om twee redenen. In de eerste plaats wordt hierdoor de discretie bewaard voor eventuele belangstellenden; zonder toestemming vooraf van deze belangstellenden worden geen namen aan de GMD doorgegeven. In de tweede plaats is het Bureau Van de Kieft wèl en de GMD niet in voldoende mate geëquipeerd om het vele werk aan een dergelijke campagne verbonden op te vangen. Het zal overigens duidelijk zijn, dat in een later stadium en met goedkeuring van belangstellenden de verdere besprekingen worden gevoerd met de leidinggevende functionarissen van de GMD. Zij dte belangstelling hebben voor meer en uitvoerige informatie gelieven zich telefonisch of schriftelijk te wenden tot de heren Drs. J. R. Pinkster, Drs. R. R. Blomsma of Mr A. A. Kimball van het Bureau Van de Kieft B.V., Herengracht 414, Amsterdam. Telefoon: 020 - 66838*. Van onze Haagse redctie DEN HAAG Minister Vredeling (defensie) heeft de Kamer beloofd, zijn leven te zullen beteren. Het SGP-kamerlid Van Dis had op een dergelijke verklaring aangedrongen nadat bekend was geworden dat de minister vorige week vrijdag langdurig zoek was toen hij de voorlopige koopcon tracten voor de F-16 moest ondertekenen. Die ondertekening vond toen pas op het allerlaatste moment plaats. Minis ter Vredeling zei gisternacht bij het debat over de F-16 in de Kamer: 'Ik heb in het privé-vlak maatregelen getroffen die mij voldoende zekerheid geven dat dit soort voorvallen niet meer zullen gebeuren'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De deelnemers namens de Vrije Universiteit aan de internationale conferentie van gereformeerden in Potchefstroom (in september) overwegen niet naar Zuid-Afrika te gaan. De groep stelt zich unaniem achter de pro testbrief van het college van be stuur van de VU over het besmet verklaren van het Christelijk Insti tuut aan de Zuidafrikaanse rege ring. De diskwalificatie van Beyers Naudé's opvattingen door de Zuid afrikaanse regering is voor de groep reden om deelname aan de conferentie te heroverwegen. door Ferry Mingelen DEN HAAG De stierenvechter die de stier niet boos mocht maken. Dat was de rol die de PvdA-defensiespecialist Dankert moest spelen in het kamerdebat over de aankoop van de F16-straaljager. Een ondankbare rol, maar zo was het afge sproken door Den Uyl, de baas van het spul, met Van Thijn. diens onderaanne mer. Plotseling Een herstructureringscommissie uit de centrale ondernemingsraad, die al lang bezig ls met een studie van de algemene problematiek binnen het concern, ziet zich plotseling geconfronteerd met een totaal an dere beleidslijn. De vakbeweging is hevig verontwaardigd over het feit, dat de directie een dergelijke in grijpende verandering in status en dienstverband van de betrokken werknemers als een eenvoudige mededeling in de ondernemln~s- raad heeft geworpen, zonder enig overleg met de vakbeweging. CNV- industriebondbestuurder Dick Bijl: 'Dit is volledig ln strijd met de Hoe zeer de PvdA ook tegen de F-16 is, het kabinet mocht niet weg. Vredeling mocht niet weg en de koop moest dus doorgaan, als de Belgen er tenminste ook zo over denke*. Hoewel het ef fect van Dankert's optreden van te voren dus nul kom ma nul was, maakte hij er toch nog wat van. In een hecht doortimmerd betoog bestookte hij de minister met zakelijke argumenten en diende hij de te ver wachten motie in, zonder overigens de indruk te wek ken kwaad te willen. Vrede ling ontried de Kamer de motie aan te nemen, maar gebruikte daarbij geen harde woorden. Nu de PvdA zo vriendelijk was, wilde ook hij niet rot doen. Hij bestreed zelfs Dankerts algemene betoog niet dat er in de toekomst grote finan ciële problemen bij defensie dreigen te ontstaan, maar deelde alleen de conclusie niet dat daarom nu een eenvoudiger en goedkoper toestel, zoals de PvdA wil, moet worden aangeschaft. De vrees dat Vredelings planning voor de defensieuit gaven vooral in de jaren 1979-1983 veel te optimis tisch is, heerst overigens alom en het is opvallend hoe de verschillende frac ties, die de regering steu nen, zich nu al ingraven voor de strijd die dan wel licht onder een tweede kabi net-Den Uyl, kan ontstaan. De PvdA wijst iedere extra verhoging van het defensie budget van de hand en vindt dat de noodzakelijke wapenaankopen bij geldge brek maar uit andere bezui nigingen op defensie betaald moeten worden. Vooral de AR maakt zich daarentegen sterk voor extra-verhogin gen tegen die tijd. De frac tie diende daarover bij het debat over de defensienota al een motie in. AR De motie waarmee mevrouw Van Leeuwen gisternacht kwam was daar een logisch vervolg op. De AR vindt het onjuist dat Vredeling reeds nu de mogelijkheid opent dat de achttien toestellen, waarover in 1978 beslist moet worden om het totaal benodigde aantal van 102 te bereiken, niet gekocht wor den als defensie financieel in nood komt. Ir. Vredeling wees ook deze motie van de hand, maar zal er naar ver wachting geen moeilijkhe den over maken als de ka mer de motie dinsdag toch zou aannemen. 1978 is nog ver weg, wie dan leeft wie dan zorgt, en Vredeling zal dan in elk geval geen mi nister van defensie meer zijn. Ook de PvdA-motie zal dinsdag worden verworpen door de Kamer en zo leverde het debat eigenlijk dus niets op, dit tot grote teleurstel ling van de communist Bak ker, die de socialisten en de PPR voortdurend tartte een strijdbare houding aan te nemen. 'Het is toch politiek eigenlijk niet om aan te zien dat een socialistische minister gebruik maakt van de minderheidspositie van zijn socialistische fractie om zijn aankoopbeleid door te zetten', zei deze niet geheel ten onrechte. Nu Vredeling gegarandeerd schadevrij bleef, begonnen de spelers in de Kamer el kaar maar aan te vallen. Bakker nam na de PvdA ook de PPR in de heupzwaai. Hij wees erop dat er ondanks alle geschreeuw in die partij van werkelijk verzet tegen de F-16. ook door de PPR- ministers, niets te merken ls geweest. De PPR is erin ge slaagd onder normale aardse omstandigheden toch een toestand van gewichtloos heid te bereiken', zei hij. Waltmans (PPR) noemde dat een aanval ln de rug. waarop Bakkef antwoordde dat .een frontale aanval erg moeilijk ls op een partij die steeds op de terugtocht is'. Onderwijl probeerde PvdA en D'66 de WD politiek beentje te lichten over Wie- gels uitspraak dat hij een PvdA-motie tegen de F-16 wel eens kon gaan steunen als dit tot de val van het kabinet zou. lelden, hoewel de VVD wel vóór de F-16 is. Van Mierlo (D'66) sprak van politieke onzedelijkheid, een geschenk van de hemel overigens want het kabinet zou door de ingebouwde ver valsing moreel verplicht zijn een anti F-16-motie, die met WD steun wordt aan genomen, niet uit te voeren. Vredeling speelde dat spel letje ook mee. en zei dat de motie gesteund door de WD om niet-zakelljke redenen, door het kabinet zonder enig verder beraad naast zich neer zou worden gelegd. Maar goed, zo ver komt het niet. Wiegel zal de PvdA- motie niet meer steunen en er is dinsdag bij de stem mingen dus geen wolkje meer aan de hemel. Met dat al zijn de vooruitzichten op sen financieel probleemloos defensiebeleid de komende iaren er echter niet zonni ger op geworden. Vredelings DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Van der Spek (PSP) en Ter Beek (PvdA) hebben de ministers Van der Stoel (buitenlandse zaken) en Lubbers (economisch e zaken) schriftelijk gevraagd of het waar is. dat de NAVO heeft geholpen bij het opzetten van een militair commu-. nicatiesysteem in Zuid-Afrika, waarbij onder meer een NAVO-code ter beschikking is gesteld. Van een verslaggever DEN HAAG De fabrieksprijs van margarine is met drie tot vijf procent in prijs verlaagd. De bond van Ne derlandse margarinefabrikanten heeft dit gisteren meegedeeld. De prijsverlaging is het gevolg vah de daling van de grondstoffen op de wereldmarkt. De bond wijst erop dat de detaillist vrij is in de mate en het tempo waarmee hij deze prijsverla ging aan de consument doorgeeft. Dr winkels zullen waarschijnlijk eerst proberen de oude voorraden te verko pen tegen de oude prijs. (ADVERTENTIE) 'n METZLER- bril: ieders oogmerk! 'Er zit een prachtige pop op de havermoutdoos. Ik heb er één gekocht in plaats van de waspoeder, die u bestelde.' I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3