Overtuigend 'ja' Britten voor EG r Schrijven Nieuwe Leidse Courant Alleen Shetland-eilanden tegen Zogezegd Ti-o L- met Nieuwe Haaöse Courant Criminologen praten over geweld - pag. 3 Familieberichten en met In deze krant KAMP KOKS/KOOKSTERS Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk AOW en AWW twee procent extra omhoog De keuken is toch het terrein van de vrouw 2^ Kans sluiting fabriek met 200 werknemers 'Onze uitvoer zit in de knel' Nixon moet nog 2 miljoen brieven beantwoorden Abonneer eens iemand Eigenhandig hoort bij u. j i Trouw 33e JAARGANG NO. 9540 - ZATERDAG 7 JUNI 1975 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (Tel. 020-220383). Op zondag is daartoe van 18-20 uur gelegenheid. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Kerk Ja en nee bij jubileum Centrum voor de kerk zang 2 Driemaal dankbaar... 2 ADVERTENTIE Trompetters van cavalerie weer te paard W In de Bernhardkazerne in Amersfoort wordt hard gewerkt om een stukje militaire tradi tie: muziek te paard in ere te herstellen. Over deze cavalerie opleiding schrijft Fred Lammers op pagina 11 Het kappersbedrijf raakt steeds verder in het slop. Vele doe-het-zelvers proberen zelf hun (weli ge) haardos in toom te houden en ook hun vrou wen helpen vaak een handje. Over dit somber beeld In de kapperswe reld heeft Huub Goudri- aan zich gebogen. Zie pagina 11. Vijftig jaar geleden vestig de de dichter Willem de Méro- de zich in Eerbeek. In de open bare bibliotheek van die plaats is daarom een tentoonstelling Ingericht over met betrekking tot de dichter. Voor Jac Lelsz is dit aanleiding tot een be schouwing over deze figuur, die bij zijn overlijden 'de voor naamste dichter uit de protes- tantschen kring' genoemd werd pag 5 Sport Rini van Zanten: graag naar de profs17 Economie Het snoepje van De Gruyter 25 LONDEN (Reuter, UPI, AP) Groot-Brittanië heeft overtuigend gekozen voor voortzetting van het EG-lidmaat schap. In het referendum van donder dag heeft 67,3 procent van het Britse volk 'ja' gestemd en 32,77 procent 'nee'. Van 68 gewesten stemden alleen de Shetland-eilanden in meerderheid tegen. In onze jeugdkampen (8-12 en 12-15 jaar) is nog plaats voor een aantal koks/kooksters, die tegen een geringe vergoeding één of meerdere weken kun nen zorgen voor de maaltijden. Vooral in de periode van 19 tot 26 juli. Ervaring gewenst; min. leef tijd 18 jaar. afd. Kampwerk, Postbus 99, Driebergen. Tel. 03438-6341 (vanaf maandag tussen 9 en 5 uur te bereiken). Geweld kun je zien als een ver plaatst antwoord op ongelijk waardigheid. Prof. dr. R. Jongman Van onze Haagse redaktie DEN HAG De aow- en aww uit keringen worden met ingang van 1 juli boven de periodieke verhoging met twee procent extra verhoogd. Dit heeft het kabinet gisteren be sloten. Met deze extra verhoging is een bedrag van ongeveer 130 mil joen gulden gemoeid. De verhoging is een gevolg van de tijdelijke verlaging van de belastin gen, waardoor het minimumloon ex- beleid de aow- en aww-uitkeringen in de pas te laten lopen met het tra is gestegen. Zoals bekend is het minimumloon. Een eventuele extra verhoging per 1 januari wordt niet onmogelijk ge- acht. De maandbedragen, die sedert 1 april gelden, worden per 1 juli als volgt opgetrokken: Voor de aow: Gehuwde bejaarden Ongehuwde bejaarden Voor de aww: Weduwen met kinderen Weduwen zonder kinderen Wezen tot 10 jaar Wezen van 10 tot 16 jaar Wezen van 16 tot 27 jaar 943,— tot 977,50 665,50 tot 690,50 943— '-ot 977,50 665.50 tot 690,50 215,50 tot 223,— 316,50 tot 328,— 412,50 tot 427,50 Warm Droog, zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind uit zuidoost tot oost. Maximum-temperaturen van 22 graden Celsius aan zee tot 26 graden plaatselijk in het bin nenland. MORGEN EN OVERMORGEN: Aanhoudend mooi zomerweer. Morgen zon op: 04.22 onder: 20.56 maan op: 03.23 onder: 19.42 Overmorgen zon op: 04.21 onder: 20.57 maan op: 04.08 onder: 20.41 Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT-OSS De kans be staat dat de vleeswaren- en conser- venfabriek Noack in Amersfoort, waar zo'n tweehonderd mensen werken, wordt gesloten. De sociale gevolgen van een eventuele sluiting worden door Unilever 'diepgaand bestudeerd'. Voorts zal door Unilever worden onderzocht of concentratie van het slachten mogelijk is. In dat geval zouden de werkzaamheden van de twee slachtbedrijven In Oss en van het bedrijf in Gieten worden sa mengevoegd in de slachterij van Zwanenberg in Oss en in de ex portslachterij Udema in Gieten. De vermindering van het aantal werk nemers in de directe produktie 1 Oss zou, naar alle waarschijnlijk heid door produktieverschuivingen en natuurlijk verloop grotendeels kunnen worden opgevangen. Door aanpassing van de verdere organi satie lopen echter wel 50 werkne mers in de Indirecte sfeer risico. Unilever heeft tot deze stappen be sloten, nu de werkgroep van het Produktschap voor Vee en Vlees in feite tot de slotsom is gekomen, dat een aanzienlijke inkrimping van de produktiectpacitelt voor vlees on vermijdelijk ls, omdat de export naar Amerika sinds vorig Jaar is teruggelopen. Minister Van der Stee (landbouw) heeft in principe steun toegezegd bij de herstructurering van de be drijfstak. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) WW De komende maanden gaan Th miljoen Nederlanders ons verlaten, 't Is vakantie. Het wordt stil in de &fc~$£mbuurt Toch zijn er mensen die met volle teugen genieten van die plotselinge stilte. Genieten en profiteren. Want zien zij op uw deur een mededeling waaruit blijkt dat u weg bent dan slaan ze hun slag. En die komt meestal hard aan. U kunt een boel narig heid voorkomen. Door na te denken. En door ons om advies te vragen. De politie. Geen voorrang, twee doden Bij een botsing tussen een tankwagen, een koelauto en een personenauto zijn giste ren bij Weteringsbrug in de Haarlemmermeer twee men sen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de chauf feur van de koelauto, de 31- jarige J. H. Schouten uit Lei den en de 21-jarige J. de la Vienna, bestuurder van de personenwagen. Volgens de politie zou de per sonenwagen geen voorrang hebben verleend aan de koel wagen bij het oprijden van de voorrangsweg. De personen wagen werd gemangeld door de van links en rechts ko mende vrachtwagens. De tank auto, geladen met benzine, sloeg om. De benzine werd overgepompt In een andere wagen. Op de foto: de totale vernielde koelwagen. Verhuist U of heeft u ander transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen Dokku mTel05190-2292-2580 LELYSTAD: Tel.03200-21600- 21400. DEN HAAG Onze handel met het buitenland verkeert in een zorgwek kende situatie. De uitvoer stagneert en de ontwikkeling wordt nog steeds ongunstiger. Aldus de voorzitter van het Centraal Orgaan voor de econo mische betrekkingen met het buitenland, de heer A. J. Warning, bij de precsentatie van het jongste kwartaalverslag. Volgens het Centraal Orgaan ls het zaak, dat de Nederlandse ondernemer steun krijgt van de regering opdat hij kan concurreren met zijn buiten landse collega's. Dit niet in de laatste plaats, gezien het feit, dat het weg vallen van één procent van onze export 10.000 arbeidsplaatsen zou kunnen kosten. Zie ook pagina 25. Verrassender dan het percentage 'ja-stemmers' de afgelopen da gen is meermalen een verhouding 2:1 voorspeld was het tamelijk hoge opkomstpercentage van onge veer 65. Een dergelijk percentage wordt vrijwel alleen bij algemene verkiezingen gehaald. Aangezien de Britten voor het eerst kennis maakten met het instituut 'referen dum' werd gevreesd dat velen van de stembus zouden wegblijven. Opmerkelijk ls dat niet alleen het tamelijk welvarende Zuid-Engeland in meerderheid voor het EG-lid maatschap stemde. Ook Schotland en In mindere mate Noord-Ierland hadden een meerderheid van ja- stemmers en vooral ln Schotland werd een 'onbeslist' verwacht, niet in de laatste plaats omdat daar zowel de nationalisten als Labour zich tegen het lidmaatschap hadden uitgesproken. Veelal was daarbij het argument gehanteerd dat de Schotten bij een 'nee' vrijelijk over de bestemming van de Noordzee- olie zouden kunnen Overwinning WASHINGTON (AP) De vroege re Amerikaanse president Richard Nixon zit met ongeveer twee mil joen brieven die hij nog steeds niet heeft kunnen beantwoorden. Om dit te doen moet hij er een kantoor op nahouden, hetgeen hem het ko mende jaar 203.000 dollar kost, zo ls het Congres meegedeeld. Kort na Nixon's aftreden had presi dent Ford het Congres verzocht Nixon 850.000 dollar ter beschik king te stellen, n aar het Congres maakte hier 200.000 dollar van. Het voor het komende jaar begrote bedrag staat los van de 60.000 dol lar pensioen die Nixon ontvangt als voormalig president Nixon krijgt wekelijks 1.000 tot 2.000 brieven en andere stukken ln zijn woning in San Clemente. De uitslag van het referendum is een grote overwinning voor premier Harold Wilson en alle gematigde politici en vakbondsleiders maar een gevoelige klap voor de linker vleugel in het kabinet en de meer militante vakbondsvoormannen. Wilson zei gisteravond dat het Brit se volk duidelijk en onvoorwaarde lijk heeft besloten dat Engeland lid zal blijven van de Europese Ge meenschap. Niemand in Groot- Brittannlë, Europa of elders in de wereld hoeft te twijfelen aan de betekenis van die beslissing. Al die genen, die sceptisch waren over de heronderhandelingen moeten nu de handen ineen slaan om de econo mische problemen te overwinnen, die ons land teisteren en om samen met de vrienden in Europa de in ternationale problemen op te los sen, aldus Wilson. "Deze uitslag is een enorme steun in de rug voor de gehele Gemeen schap' was het commentaar van oppositieleider Margaret Thatcher. Oud-premier Edward Heath, die Groot-Brittannië ruim twee jaar geleden de EG binnenleidde was erg tevreden met de uitslag en zei dat het Britse volk had besloten een constructieve bijdrage te leve ren aan de ontwikkeling van Euro pa. Minister Roy Jenkins van bin nenlandse zaken, die de campagne van de voorstanders had geleid zei: 'Het is vandaag niet alleen de 31- ste verjaardag van de invasie in Normandië maar ook D-Day in het gevecht om de heropleving van En geland en dan niet op grond van een mokkend isolationisme maar een enthousiaste samenwerking.' Aanvaarden Minister Tony Benn van industrie, de meest uitgesproken en invloed rijke tegenstander van Enge- lands EG-lidmaatschap gaf te ken nen dat de democratisch genomen beslissing moet worden aanvaard. 'De arbeidersbeweging en het volk in het algemeen verwachten nu van ons dat we gezamenlijk het partijprogramma verder uitvoeren, zeker ook op het terrein van de industriepolitiek, waar nog veel problemen moeten worden opge lost.' Een andere EG-tegenstander. minister Michael Foot van arbeid zei er nog steeds van overtuigd te zijn dat hij het gelijk aan zijn kant heeft. Het feit dat bijna de hele krantenwereld op de handen van de pro's was moet enige invloed hebben gehad', aldus Foot. Jack Jones, anti-voorman van En- gelands grootste vakbond van tran- sportpersoneel'Dit is de realiteit. We zullen nu binnen de Europese instituten voor de zaak van de Britse arbeiders gaan vechten. Powell Enoch Powell, de meest bekende tegenstander van de EG aan de rechterkant van het politieke to neel riep herinneringen op aan het verdrag van München in 1938. 'Het Britse volk meent dit niet; ik ben ervan overtuigd dat Engeland niet kan worden opgelost in 'n grote Eu ropese staat. Het volk zal de gevol gen nog wel ondervinden', aldus Powell. Eén van de socialistische lagerhuis leden stelde gisteravond dat de an ti-ministers moeten aftreden maar zowel Shirley Willams, de zéér pro-, Europese minister van consumen tenzaken als oud-premier Heath namen afstand van dit verzoek. Williams: 'Ze hebben gezegd dat ze de uitslag van het referendum zul len accepteren en lk heb geen re- Oud-premier Edward Heath (rechts) en oud-vakbondsleider Lord Feather wensen elkaar geluk met de uitslag van het EG-referen- dum. ernstige stagnatie in de Europese eenwording is opgeheven. Overi gens heeft Wilson minister-presi dent Den Uyl uitgenodigd voor een bezoek in de tweede helft van juli. De Franse minister van buiten landse zaken Sauvagnargues zei dat Frankrijk deze beslissing alleen maar kan toejuichen. De uitslag, die een hoger percenta ge voor Wilson opleverde dan ooit een kandidaat in de algemene ver kiezingen behaalde, had meteen een positieve uitwerking op de koers van het Engelse pond ster ling Op de beurs !n Frankfort be reikte het pond de hoogste koers sinds 9 mei. Ook op de Londense beurs was er een lichte opleving. den daaraan te twijfelen.' Een Ted Heath: 'Ze moeten zelf beslissen. Als ze zich erbij neerleggen dan is het prima. Ze moeten echter niet proberen hun bezwaren nu binnen het kabinet te uiten'. Vertrouwen Uit alle delen van de EG kwamen verheugende reacties op de uitslag. Fran co is-Xa vier Ortoll, de voorzit ter van de Europese Commissie, verklaarde dat een heel volk zijn vertrouwen in Europa heeft uitge sproken. 'We moeten hen niet te- eurstellen', aldus Oitoli. De Neder- andse regering gaf te kennen, dat nu één van de oorzaken van de De vorige president van de Verenigde Staten (Richard Nixon, weet u nog wel) moet nog twee miljoen brieven beantwoorden. Laten beantwoorden dan, want daar heeft hij nou juist wat geld voor nodig. Wij vinden u veel aardiger, want u schrijft zelf terug. (Zie bon). ~1 Nieuwe abonnee:» Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven doon Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotlefmodcllen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Vfc- 7/v 1 V»,

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1