'Heerlijk de sfeer van het betaald voetbal te proeven' Voorsprong van Bertoglio slinkt Basketbalteam wil erkenning UEFA gaat strenge straffen uitdelen Koude oorlog bij titelstrijd Rini van Zanten gaat graag over van Spijkenisse naar Excelsior Nieuwe doelman 'oor Sparta =r-crmoÉNA2CV—I DUW/KWARTET ZATERDAG 7 JUNI 1975 SPORT PS21/RH17 yan onze speciale verslaggever SPIJKENISSE Rini van Zanten staat voor een tweede omscha keling in zijn voetbalcarrière. Maakte de nu nog voor Spijkenisse hitkomende 27-jarige spits aan het begin van dit seizoen de stap pan de zondag vierdeklasser DCL naar Spijkenisse, met ingang van 1 juli staat hij onder contract van eredivisionist Excelsior. om het amateurkampioenschap uit te komen, was hij er verleden week in de tweede wedstrijd tegen DOVO wel bij'Ik had nogal last van mijn knie en enkel. Daarom wilde ik mij sparen voor Excelsior om daar fris aan de start te kunnen komen. Wél heb ik tegen Ad van Dongen gezegd, dat als de nood aan de man zou komen, hij altijd een beroep om mij zou kunnen doen. Na die eerste wedstrijd tegen DO VO (11) heb ut Vaij Dongen zelf aangeboden mee te doen. De spe lers keken dan ook raar op toen ik in die week ook weer op de trai ning verscheen'. Toch maakte Van Dongen pas vlak voor de tweede confrontatie met DOVO ook aan de spelers het meespelen van Van Zanten bekend. Daar bleek DOVO toch geen reke ning mee te hebben gehouden, hoe wel trainer Jan den Bouter na af loop het tegendeel beweerde. Het vertoonde spel devalueerde echter de woorden van de Veenendaalse trainer. ran Zanten is typisch een speler ie pas op late leeftijd is doorge- roken. Die wetenschap heeft de luchtere Rotterdammer ook doen eseffen dat er voor hem geen gro- e carrière is weggelegd: 'Ik vind het schitterende afsluiting van lijn carrière en hoop daarom voor xcelsior nog een paar seizoenen raardevol te kunnen zijn. Het lijkt ie heerlijk de sfeer van het be- aalde voetbal nog eens mee te laken', JEEN ANGST jigst voor het betaalde voetbal is its dat Van Zanten niet kent: 'Al ie grote namen zeggen mij weinig, [et zijn allemaal gewone jongens, fee. ik kijk er echt niet tegen aan. k ben vol zelfvertrouwen, al ligt et aan mezelf om me te bewijzen', ij zegt zelfs de stap van DCL naar pijkenisse minder groot te vinden an de sprong, waar hij nu voor aat: 'In het afgelopen seizoen heb veel geleerd. Bij Spijkenisse was een straffere discipline dan bij ICL, waar de mentaliteit me te- enviel. Wat vooral trainer Ad van tongen me bijgeleerd heeft is om het veld mijn mond te houden. erder heb ik geleerd ontzettend eel te incasseren. In het begin let e tegenstander nog niet zo op je, laar zodra je veel doelpunten gaat laken, krijg je een vaste bewaker'. enige waar Rini van Zanten lisschlen moeite mee heeft is het anpo: 'Dat ligt uiteraard veel ho er dan in het amateurvoetbal en ik il daarom veel conditietrainingen loeten gaan doen'. •EEN TUSSENSTAP an Zanten stelt nadrukkelijk dat it seizoen niet gezien moet worden Is een bewust gekozen tussenstap m zo naar het profvoetbal over te unnen stappen: 'Dat is vaak be- eerd, maar het tegendeel is waar. heb gewoon veel aan Spijkenisse danken. Want als ik bij DCL dit izoen 23 doelpunten had gemaakt aren de profclubs niet gekomen'. profc.ubs, die halverwege dit lizoen de schutterskwaliteiten van Zanten in het oog kregen, erst kwam SVV, waarmee Van mten na veel touwtrekken tot overeenkomst was gekomen: hoefde alleen nog maar mijn andtekening onder het contract te Rtten. Toen kwam echter Excelsior hoewel ik bij SW hetzelfde kon 'ienen koos ik toch voor Excel- omdat eredivisie nu eenmaal ;r aanspreekt dan eerste divisie, moet ik zeggen dat op dat mo- ient nog niet bekend was of Ex- slsior in de eredivisie bleef. Ik heb ook nog wel een paar weken in ming gezeten'. irlopig denkt de lange spits nog in Spijkenisse. Hoewel hij zelf had ïweerd niet meer in de wedstrijden an onze correspondenten OTTERDAM Sparta heeft een ieuwe doelman aangetrokken. Het de negentienjarige Wim Berends, e het afgelopen seizoen uitkwam >or de Gelderse amateurclub Epe. erends tekende gisteren een één- irig contract bij de Rotterdamse edivisieclub. eendam heeft de verdediger van C Cambuur, Wim Spindelaar voor *ee jaar gecontracteerd. De onder- andelingen leverden weinig moei- jkheden op omdat Spindelaar, we ens kritiek op Cambuurmanager piegelaar, reeds enkele maanden op m zijspoor stond. Het bedrag dat iet deze transfer is gemoeid is niet ekendgemaakt. ad Rsijgersberg (29) halverwege et voorseizoen door Excelsior van C Vlaardingen overgenomen zal et volgend seizoen niet meer voor e Rotterdammerse eredivisieclub itkomen. Hij keert terug naar een mateurclub. Ajax heeft tijdens zijn tournee de idonesische selectie met 41 ver- agen. De stand bij de rust was -0. Voor Ajax scoorden Johnny Rep 22ste minuut), Wim Suurbier (73ste linuut) en Willy Brokamp (76ste en 9ste minuut). (ADVERTENTIE) TRUC Met de eerste wedstrijd om het algeheel amateurkampioenschap te gen zondagkampioen Emmen van middag voor de boeg, voert Van Dongen nu geen koude oorlog'. 'De ze truc hoeven we nu niet meer toe te passen, zegt Van Zanten, 'al zal Van Dongen voor vandaag wel iets anders in petto hebben'. Het enige dat het meespelen van Rini van Zanten had kunnen ver hinderen was zijn knie en Excelesi- or. Excelsior verleende echter alle medewerking aan de toekomstige prof. en wat die knie betreft is Van Zanten maandag nog naar de fysi otherapeut geweest: 'De rek is uit mijn kniebanden, maar hij heeft gezegd dat het niet ernstig is en dat het met rusten toch niet terug komt'. Over Emmen weet Rini van Zanten weinig. Hij heeft wel gehoord dat er een lange voorstopper in de ver dediging staat en stelt in dat geval dat de ballen veel over de grond aangespeeld moeten worden door de twee andere spitsen Cor Baren- dregt en Cees Jansen. Ook aan hen, evenals de andere ploeggenoten, bekent Van Zanten veel dank ver schuldigd te zijn: 'Zonder hen was ik beslist niet geworden wat ik nu ben', constateert hij. LEO HOOGERWERF BERN De Europese Voetbal Unie (UEFA) gaat zich volgende week vrijdag buigen over de incidenten die zich voor hebben gedaan in Parijs tijdens de Europa Cup finale tussen Leeds United en Bayern München (02). De UEFA heeft als belangrijkste getuigen arbiter Michel Kitabidjan uit Frankrijk en de Hongaarse UEFA-waarnemer Sandor Barcs. Het bureau van de UEFA in Bern wilde geen mededelingen doen over de strafmaat waarin de organisatie denkt. Maar wel is gezegd dat de UEFA overweegt zeer strenge maatregelen te nemen en een soort voorbeeld te stellen. In Parijs misdroegen de supporters van Leeds zich niet alleen in het stadion waar vernielingen werden aangericht en allerhande voorwer pen op het veld werden gegooid, maar ook in de stad zelf, waar on dermeer een supermarkt werd geplunderd, ruiten werden ingegooid en auto's werden vernield. Vorig jaar speelden zich rond de tweede wedstrijd in de UEFA Cup finale tussen Feyenoord en Tottenham Hotspur soortgelijke taferelen af. Toen besloot de UEFA echter ook Feyenoord te straffen omdat er, volgens de Europese Voetbal Unie, onvoldoende veiligheidsmaatrege len waren getroffen om de horde Britse voetbalfans in toom te hou den. In Engeland zelf gaan ook steeds meer stemmen op om zeer strenge straffen uit te gaan delen tegen clubs die begeleid worden door vernielingen aanrichtende fans. Galdos nog op 41 seconden in Giro ALLEGHE De Ronde van Italië zal op de laatste dag beslist wor den. Met nog een rit voor de boeg heeft de Italiaan Fausto Bertog lio nog steeds de rose leiderstrui om de schouders. Maar zijn voor sprong op Spanjaard Galdos bedraagt nog slechts 41 seconden. De verwachting is dat Galdos die eerder ook de ronde van Spanje won, vandaag een slotaanval in zal zetten die Bertoglio maar moet zien te pareren. Bertoglio's kansen in zo'n bergduel worden echter niet al te hoog aangeslagen. Rini van Zanten belaagt Noordwijk-doelman Constant Smit tijdens een ontmoeting tussen Spijke nisse en Noordwijk dit seizoen. EMMEN-SPIJKENISSE Rust en ontspanning vormden voor Em men en Spijkenisse de afgelopen week de belangrijkste bestandde len van de voorbereidingen voor het eerste treffen om het algeheel amateurkampioenschap van Ne derland, vanmiddag om vier uur in Emmen. Emmen-trainer Koen Schonewille wilde zijn spelers eerst niet meer laten trainen: 'Op uitdrukkelijk verzoek van de spelers heb ik toch nog twee trainingen ingelast'. De lichte training- v.iu Meiavond gold als een idatste test voor de drie geblesseerden (Ab Koster, Frans Doldursum en Harm Roos- sien) met wie Schonewille zegt te tobben. De zondag wegens een schorsing aan de kant gebleven Jan Kuipers speelt in ieder geval. Nu lijkt Schonewille echter de koude oorlog te gaan voeren ge tuige zijn opmerking: 'Je moet niet gek opkijken als Gienus Meijerink in de achterhoede speelt'. Collega-trainer Ad van Dongen zoekt daar ditmaal zijn heil niet in: 'Het zou erg naief zijn hetzelf de spelletje als verleden week met Van Zanten te spelen. We ver schijnen waarschijnlijk in dezelf de opstelling als tegen DOVO'. Dat houdt in dat ook Zwartepoor- te, die gisteravond van zijn huwe lijksreis in Spanje terugkeerde, meespeelt. De vermoedelijke opstellingen Emmen: Koster, Horstman, Roos- sien, Verhoef, Van Pelt, Meertens, Middeljans, Kuipers, De Hoop, Meijerink, Doek. Spijkenisse: Lankhaar, D. van der Meer, Hokke, Zwartepoorte, Bu- vens. Koopman, Postma, Goeden- dorp, Jansen, Van Zanten, Baren- dregt. De overwinning in de 20e rit van Giro ging weer eens naar de Belg Roger de Vlaeminck. Aan het slot van de 197 kilometer lange rit, waarin een aantal moeilijke be klimmingen waren opgenomen, ar riveerde hij in Alleghe voor de eindsprint in gezelschap van de Italiaan Conti en de Spanjaard Galdoes. De Vlaeminck had geen moeite hen te verslaan. Voor de Belg die in Italiaanse dienst rijdt, betekende die overwin ning een na-oorlogse record. Het was de zevende etappezege voor De Vlaeminck, die daarmee recordhou der Eddy Merckx onttroonde. Merckx neemt niet deel aan deze Ronde van Italië omdat hij kort voor de start last kreeg van een ernstige verkoudheid. Twintigste etappe: 1. De Vlaeminck (Bel) 6 uur 18 min 27 sec. 2. Conti (Lta) z.t. 3. Galdos (Spa op 3 sec. 4. Glmondl (lta) op 1.20.3; 5. Bertoglio (lta) op 1.16: 6. Polldorl (lta) op 2.06: 7. Fracca- ro lta) z.t. 8. Riccomi (lta) z.t. 9. Bellini (lta) z.t. 10. Lasa (Sp) z.t. Spa) op 41 sec. 3. Glmondl (lta) op 3.10: 4. Baronchelli (lta op 3.40: 5. De Vlaeminck (Bel) op 3.44; 6. Panizza (I- Weer geen optimale voorbereiding op belangrijk toernooi Van onze basketbalmedewerker SPLIT Het mag er dan op gaan lijken dat de zomer in alle hevigheid is uitgebroken, voor de topspelers van een typische wintersport als basketbal zit het seizoen er nog niet op. Vandaag begint namelijk in Joegoslavië het toernooi om het Europees kampioenschap voor landen teams. Het toernooi in de A- groep wel te verstaan, de Euro pese toplanden dus. En laat daartussen nu dit jaar ook Ne derland figureren. Al ligt er dan ook nauwelijks meer dan een fi gurantenrol in het verschiet. Nederland kwalificeerde zich voor het toernooi dat wat het Oranje team voorlopig betreft, in Split wordt afgewerkt, enkele weken ge leden in het Westduitse Hagen. Dat gebeurde min of meer volgens de voorspellingen van coach Bill Sher- ridan, een Amerikaanse ras-opti mist die na een seizoen lang het spel in de hoogste Nederlandse di visie te hebben gevolgd, tot de con clusie kwam dat er best mogelijk heden waren om een rol van bete kenis in Europa te gaan spelen. Sherridan is als coach eigenlijk min of meer een noodoplossing. Vorig jaar bestonden er bij de Ne derlandse Basketbal Bond voor de zoveelste keer grootste plannen om het nationale team weer eens van de grond te tillen. Daarom werd contact gezocht met een Ameri kaanse coach. Uiteindelijk kon men tot overeenstemming komen met Howie Landa. Slechts enkele uren voor zijn contract effectief zou worden belde Landa echter op dat hij toch maar van de baan in Nederland af zag. De Amerikaan zat inmiddels op Sardinië en speelde daar voor goed geld, in ieder geval voor meer dan de Nederlandse bond hem geboden had, coach voor een tweede divisieclub. Zo werd Bill Sherridan, coach van BS Leiden, een soort noodgreep toen het toernooi om het Europees kampioenschap in de B-groep steeds nader kwam. Sherridan bleek een gouden greep. Hij be schikte over oefenstof die de top spelers wel aansprak, hij had een benadering van de spelers die uit stekend over kwam en zijn enthou siasme werkte zeer aanstekelijk. Het enige probleem dat zich voor deed was. dat van het hele ambi tieuze oefenprogramma bijna niets terecht kwam. Nederland oefende wel, maar het waren toch niet F éfc.. Dan Cramer, een van de Amerikaans-Nederlandse troeven van het basketbalteam, in aktie tegen Hongarije tijdens de succesvolle strijd in de B-groep. Rechts achter hem Harrie Kip. steeds de tegenstanders en toer nooien waarop gehoopt was. En toch was er optimisme bij Sher ridan. Hij bleek de zaken juist ge taxeerd te hebben. In West-Duits- land bleek Nederland bij de betere landen te behoren en zich niet in het minst door een geweldige inzet bij de top-vier te kunnen kwalificeren. Dat gebeurde nadat Sherridan zijn vertrouwen in een toernooizege geventileerd had. Maar met de kwalificatie voor het toernooi in de A-groep kwamen de nieuwe problemen. De ploeg diende in het spelritme te blijven. Het moest echter ook weer zo speels gaan dat de ergste uitingen van speLmoeheld achterwege zouden blijven. Goede uitkomst leek in de periode tussen het toernooi in Ha gen en het toernooi in Split gebo den te worden door Israël. Aange- moedig door de resultaten in het B-toernooi wilde Israël wel twee wedstrijden tegen Nederland ko men spelen. Toen alles uiteindelijk geregeld was bleek Israël zijn plannen plotseling veranderd te hebben en liever naar België te gaan waar in Luik een lucratief toernooi werd afgewerkt. Daarmee zat Nederland opnieuw in de problemen die nog gedeeltelijk opgelost konden worden door een oefenpartij tegen het rondtrekken de circus van Jim McGregor, een wedstrijd die overigens verloren werd, en wat oefenseances tegen uit Amerikanen samengestelde teams. I Ideaal was het echter opnieuw niet. Want het Nederlandse basketbal mag dan internationaal toch kwali teit hebben gekregen niet in het minst door de aanwezigheid van de een aantal Amerikaanse-Nederlan ders organisatorisch is men nog niet ingespeeld op die situatie. In ternationaal gezien ligt dat ook wat moeilijk. Binnen de FIBA, de In ternationale Amateur Basketbal Fe deratie, bestaan nu eenmaal aparte voorkeuren voor de sterke landen. De deelnemers aan de Europa Cup toernooien waar dikwijls de meest vreemde handelingen als loting worden bestempeld, kunnen daaro ver meepraten. Om in dat vreemde wereldje geaccepteerd te worden dient men gedurende enkele jaren tot de top te behorenJDan ook zijn de kansen op behoorlijk internatio naal contact aanwezig en hoeft men het niet met lapmiddelen af te doen. Zo ver is Nederland nog niet. En de vraag is gewettigd of daarvan enige sprake zal zijn na het nu af te werken A-toernooi. Nederland is ingedeeld in een poule met organi sator Joegoslavië, het sterke Italië en Turkije. Die landen hebben stuk voor stuk een trainingsperiode ach ter de rug die in geen enkele ver houding staat tot het improvisatie- werk van de Nederlanders. Dat al leen al is een zeer moeilijk te nemen barrière, nog afgezien van het kwaliteitsverschil dat met name met Joegoslavië en Italië zeer sterk aanwezig is. Mogelijk levert dat alles Bill Sher ridan dan het kleine 'voordeel' dat hij weer aan de slag gaat met een 'underdog'-team dat zich iedere wedstrijd waar dient te maken. Een team ook dat in het nabije verle den zich bereid heeft getoond om in het verdedigen van de kansen ver te gaan. Sherridan heef echter wel in de beginfase met nog een probleem te kampen. De plaats in het A-toernooi was niet te voorzien en het gevolg is- dat enkele spelers afspraken had den gemaakt voor deze periode. Be halve Pieter van Tuyll van Seroos- kerken van BS Leiden lukte het de anderen om die afspraken te ver zetten. Van Tuyll zat echter met zijn studie en zal nu pas maandag naar Split afreizen. Dan heeft Ne derland er al de wedstrijden tegen Joegoslavië en Italië opzitten. Op dit niveau kan men zich niet onge straft veroorloven de langste speler van de ploeg niet op te. stellen. Voor Nederland lijkt dan ook na maandag een rol weggelegd in het verliezerstoernooi. Sherridan ver wacht echter dat Nederland daarin een rol van betekenis kan gaan spelen. Die betekenis zou zo ver moeten gaan, dat Nederland zich in dat gevecht weet te kwalificeren voor het volgende toernooi in de A- groep, zonder de omweg van de B- groep te moeten nemen. Dat zou een stukje erkenning bin nen de FIBA teweeg kunnen bren gen. Dan wordt het oo kweer van belang dat Nederland zich toch in de diverse Europa Cup-evenemen ten gaat manifesteren. Nieuwe voorbereidingsperioden op belan grijke evenementen zouden dan ook aanzienlijk vergemakkelijkt kunnen- worden. Zo zou ook nog een stuk continuering van het top- basket bal kunnen ontstaan. Met het oog op de toekomst kan dat de belangrijkste winst van het toer nooi in Joegoslavië worden. fca op 5.33: 7. Riccomi (lta) op 6.37; 8- Perletto (lta) op 6.43; 9 Lasa (Spa) op 6 55: 10. Conti (Ito) op 6.55. DAUPHINE LIBERE De Dauphiné Libéré is nog steeds een eentonige zaak. De gisteren ge reden vijfde etappe leverde weer een overwinning op voor de Belg Freddy Maertens. In de eindsprint versloeg hij deze keer de Italiaan Moser. Vijfde Etappe: 1. Maertens (Bel 149 km In 3 uur 23 min en 11 sec. (met bon 3.22.51 2. Moser (lta) 3.23.11 (met bon 3.23.01; 3. Malfalt (Bel) z.t. 4. Ovlon (Fra) 5. Esclassan (Fra)6. Planckaert (Bel) 7. Van Looy (Bel) 8. D'Hondt (Bel) 9. Caverzasl (lta) 10. Martinez (Fra) allen ln dezelfde tijd als de win naar. RONDE VAN ENGELAND Nederland dat Jaren lang zeer suc cesvol is geweest in de Ronde van Engeland, heeft het dit jaar tot de voorlaarste etappe geduurd voor een Nederlander zich op de voor grond kon nestelen. Gisteren lukte dat Henk Mutsaerts. Hij won de sprint van een kopgroep van drie renners die in Morecamb een voor sprong van achttien seconden op het peloton hadden. Mutsaerts ontsnapte elf kilometer voor het einde samen met de Zwit sers Hans Wtlthrich en Ernst Nyffler. Het trio kreeg geen mo ment een grote voorsprong, maar bleek wel in staat de paar honderd meter verschil met het peloton ui teindelijk vast te houden. Gaby Minneboo die in de beginfase van de Ronde van Engeland gedu rende enkele etappes in de kop van het klassement verkeerde, maar daarna ver terugviel, plaatste al voor Mutsaerts het sein tot vertrek gaf een aanval. Samen met de Deen Jorgen Marcussen bouwde hij een voorsprong van een halve mi nuut op. Toen echter werden de twee renners de verkeerde kant op gestuurd. Nadat de vergissing was bemerkt konden zij niet meer doen dan weer aansluiting zoeken bij het peloton. Elfde etappe: 1. Mutsaarts (Ned) 3 uur, 33 min. 25 sec.; 2. Wüthrich (Zwi) z.t.: 3. Nyffler (Zwi) z.t.; 4. Marcussen (Den) op 18 sec.: 5. Buckx (Ned) z.t.; 6. Ras mussen (Den). Algemeen klassement: 1. Johansson (Zwe) 39 uui 43 min. 36 sec.; 2. Vondracek (Tsj) 39.44,28; 3 Kelly (Ierl) 39.44.29: 4. Filipsson (Zwe) 39.44.44; 5. Matusiak (Pol) 39.44.57; 6. Trybala (Pol) 39.44.58. RONDE VAN OOSTENRIJK De Ronde van Oostenrijk voor amateurs is voor Nederland uitste kend begonnen. Huub Neven won de proloog in het Weense Donau- park, een tijdrit over 4.1 kilometer en zal vandaag ln de eerste etappe van Wenen naar Feldbach in de gele leiderstrui starten. Ook de tweede en derde plaats waren voor Nederlanders. Wil van Helvoirt kwam tot dezelfde tijd als Neven en Ad Tak was slechts 0.2 seconde langzamer dan zijn landge noten. Tijdrit.: 1. Huub Neven (Ned) 4.1 kilome ter ln 5 min en 39.3 sec. 2. Wil van Helvoiirt (Ned) z.t. 3. Ad Tak (Ned) A Wolfgang Priglhofer (Oos Humenberger Oos 5.39.5; 4.39.9; 5.40.4 (ADVERTENTIE) UNIEBOEK-TOPTIEN De tien meest gekochte boeken in mei 1975 1. Jaap Kramer/Theo Kampa Nederland waterkant 114 (De Boer) 2. Jules B. Farber Groot Amsterdam boek t19 (De Haan) 3. Heieen A.M. Halverhout Van spit en grill t A (Van Holkema Warendorf) 4. Dagelijks levsn in bljbeltijd 141 (National Geographic Society/De Haan) 5. Jaap ter Haar Geschiedenis van de lage landen 142 (Fibula-Van Dishoeck) per d. 6. Nan de Vries Peppien Kokkl TV-album f 4, (De Gooise Uitgeverij) 7. Cornelius Ryam Een brug te ver <39. (Van Holkema £t Warendorf) 8. Ricn Poortvliet Hij was een van ons f 95 (Van Holkema Warendorf) 9. Janice James De gebroeders Hammond f 12. geboden editie (De Gooise Uitgeverij) 10. Stephanie Faber Kosmetlka puur natuur <15.: (Van Holkema 6 Warendorf) Verkrijgbaar in elke boekhandel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17