EG-strijd kan begin worden van politieke herverkaveling Irak negeert aanbod Syrië Sancties gevraagd tegen Zuid-Afrika Hanoi wil betere verhouding met VS Politieke betekenis van 'n heropende waterweg Stoelendans op niveau Weer strijd in Angola EUROPA JA OF NEE? y Storm na Prentice's oproep tot nationale eenheid Damascus van wapengekletter beschuldigd 'Normalisering betrekkingen' Mrtugese socialisten stellen weer ultimatum Arrestaties bij staking in Madrid Finse regering afgetreden JOUW/KWARTET DONDERDAG 5 JUNI 1975 BUITENLAND 7 Suezkanaal - weg naar vrede? door Heinz Gstrein De Franse koorddanser Henry Rechatin, die de broemde Niagara Water vallen bij de Amerikaans-Canadese grens is overgestoken, toont hier zijn evenwichtskunsten op twe stoelen en een leuning. Hij volbracht dit stuntje op een hoogte van ruim 175 meter. Op de achtergrond zijn de watervallen te zien. NEW YORK (Reuter, UPI) Vijf niet-gebonden leden van de Veiligheidsraad hebben invoering van verplichte economische sancties tegen Zuid-Afrika voorgesteld omdat dit land weigert de 'illegale bezetting' van Namibië (Zuidwest Afrika) op te heffen. De Verenigde Staten hebben zich hiertegen in de Veiligeheidsraad verzet en gepleit voor hervatting van de onderhandelingen met 'Vijand' Zuid-Afrika zoals dat land ook zelf heeft aangeboden in een brief aan secretaris-generaal Waldheim. bodemschatten; er wonen minder dan miljoen mensen. Voorstel De ongebonden landen Gyuana, Irak, Mauretanië, Kameroen en Tan zania hebben hun voorstel laten circuleren als werkdocument om in te dienen bij de Veiligheidsraad als ontwerpresolutie. De raad is deze week bijeen om over de kwestie Nablmlbie te praten. Afgelopen vrijdag legde de Zuldaf- rlkaanse regering zoals verwacht opnieuw een ultimatum van de Verenigde Naties naast zich neer om het bestuur over Namibië op te geven. In 1920 kreeg Zuid-Afrika het mandaat over Zuidwest-Afrika een vroegere Westduitse kolonie. Skndsdien is het daaruit niet meer weg te branden ondanks herhaalde lijke opdracht van de Verenigde Naties Zuidwest Afrika is rijk aan Tijdens de zitting van de Veilig heidsraad die tot morgen voort duurt ging ambassadeur Adjiba- de van de Westafrlkaanse staat Da homey 't verst. Hij zei dat de Afri kaanse landen de bevrijdingsbewe ging in Namibië zullen bijstaan met materiële en morele steun om de 'vijand' op iedere plaats en op ieder tijdstip aan te vallen. Bezetting CAIRO Hoe verdeeld ook de meningen van economen en scheepvaartdeskundigen over de betekenis van het vandaag te heropenen Suezkanaal mogen zijn de beoogde poli tieke effecten ervan zijn niet moeilijk te raden. Het besluit van president Sadat om de heropening al veel eerder te doen geschieden dan algemeen werd aangenomen, was in de eerste plaats politiek gemotiveerd. Voor Egypte heeft de herleving van de Kanaalzone grote bin- nenlandse betekenis. Zowel als een 'bezigheidsterapie' voor de publieke opinie die al zolang wacht op concrete resultaten van de omtspanningspoliUek van Sadat en op betere levensom standigheden voor de bina 40 miljoen Egyptenaren als een leniging van onmiddellijke no den. De gevolgen van de herope ning zullen buiten de steden Port Said, Kantara, Ismaila en Suez en de aangrenzende Ooste lijke NIJldelta niet onmiddellijk voelbaar zijn. Maar de terugkeer van de Suezkanaalzone naar zijn oude welstand en de te verwach ten industriële ontwikkeling daar zal voor het hele land een voor beeld-karakter hebben. Zij zal het vertrouwen in Sadats leiding versterken, en de wilde erupties van sociale onrust van de laatste maanden voorlopig tot bedaren brengen. Sadats openingsvaart van vandaag aan de spits van een uit Egyptische marine en handelsschepen bestaand kon vooi zal zijn effect ondanks le- vensmiddelenschaarste en infla tie niet missen. Ook nadeel Het Suezkanaal verbindt Egypte bovendien weer directer en snel ler met zijn belangrijkste Arabi sche vrienden: Saoedi-Arabië en de ollevorstendommen aan de Golf. Ook de dit voorjaar ge maakte as tussen Egypte en Soe dan kan pas goed functioneren als de scheepvaartverbinding tussen de havens Alexandrie en Pont Soedan niet meer helemaal om Kaap de Goede Hoop hoeft te lopen. Zo verheugend als deze ontwik keling voor Sadat, Noemeirl, Ko ning Khaled en de andere be houdende sjeiks is. zo sneu is zij voor landen die van de jaren lange sluiting van het Kanaal geprofiteerd hebben, met name Libië en Libanon. Khadaffl heeft er al die jaren geweldig voordeel bij gehad dat hij als enige grote olleleverancier ten Westen van de geblokkeerde waterweg zat en zijn produkt rechtstreeks naar Europa en verder overzee kon verschepen. Dat nu de an dere Arabische olielanden weer mededingers van hem zullen worden zeker als het Kanaal verbreed wordt ten behoeve van supertankers is een zware slag voor Khadaffi, die Sadat hem overigens niet ongaarne toedient. Maar de klap komt óók hard aan voor Libanon dat in de afgelo pen Jaren het bijna exclusieve transitoland voor Jordanië, Saoe di-Arabië en de Golfstaten was geworden. De Jongste crisis in het vroeger steeds zijn even wicht hervindende Libanon kon daar wel eens veel mee te ma ken hebben. Hoe welkom de heropening van het Kanaal voor de Europese Middellandse Zee-landen is, hebben Griekse en Italiaanse ministers onlangs nog tijdens bezoeken aan Cairo duidelijk ge maakt. De Arabische Liga, die Athene en Rome te vriend wil houden om druk te kunnen uit oefenen op de Westeuropese landen wat hun betrekkingen met Israël betreft, houdt daar re kening mee. Zin probeert te ver mijden dat in andere landen van het Midden-Oosten kritiek wordt uitgeoefend op de ont- spanningspolltiek van Sadat. Sowjet-Unie Intussen moet het belang van de Sowjet-Unie bij de opening van het kanaal niet worden overdre ven. Aan een vaarweg naar de wereldzeeën, die met wiskundige zekerheid wordt 'verstopt' in ge val van een conflict, kan de Russen niet veel gelegen zijn. Daarentegen ondersteunt het ge baar van Sadat wezenlijk de po gingen van de supermachten en in het bijzonder de Verenigde Staten, om een politieke oplos sing voor het Midden-Oosten te bereiken. De terugslag na het falen van de missie van Henry Kissinger kan door heropening van het kanaal ongedaan wor den gemaakt. Van Israëlische zijde wordt het nog nadrukkelijk bestreden, maar ook in Jeruzalem kan spoedig het inzicht komen dat een open Suezkanaal de Arabi sche landen in staat kan stellen hun bezwaren tegen het bestaan van Israël binnen de grenzen van voor de oorlog van 1967 te over winnen. Volgens de vijf met gebonden lan den vormt de voorrdurende bezet ting van Namibië door Zuid-Afrika een bedreiging voor de internatio nale vrede en veiligheid. Deze om standigheden die door de Vere nigde Staten worden ontkend zijn een voorwaarde om te kunnen overgaan tot sancties zoals voorge steld door de vijf. Deze willen voor komen dat wapens, vliegtuigen mu nitie alsmede vervangingsonderde len aan Zuid-Afrika worden gele verd. Tevens willen zij er bij de leden van de VN op aandringen hun diplomatieke, consulaire, cultu rele en andere betrekking met Zuid-Afrika te verbreken. LOEANDA (Reuter) In Angola is gisteren opnieuw fel gevochten De gevechten vonden plaats in Ca- binda de olierijke enclave die apart van et eigenlijke Angola ligt en in het koffiegebied in het noorden. In het weekeinde kwamen daar bij.gevechten al zeker elf mensen om het leven. Volgens de autoriteiten is de rust in Cabinda Inmiddels hersteld maar uit berichten die de Angolese hoofdstad Loeanda bereiken blijkt het tegendeel. Daarin wordt ook melding gemaakt van het vertrek van de Portugezen uit het gebied. Zij vinden de situatie in Cabinda te onveilig worden. In de koffiestad Carmona in het noorden is op het ogenblik geen water en elektriciteit terwijl voed sel schaars aan het worden ls-Hier zijn honderden Portugezen gevlucht naar de kazernes even buiten de stad, maar ook deze zouden later zijn aangevallen. door Bert van Panhuis >e Keep Britain in Europe Keep Britain iüEumno ■tfljlik.' i '.Npp Keef Brita enlieid der geesten dwars door de partij scheidslijn en heen. De Britse iberale leider Jeremy Thorpe, achten het katheder de voormalige conser- atleve voorman en eerste minister Edward Heath en de labour-ministers lennis Howell en Roy Jenkins (v.lJi.r.) tijdens een bijeenkomst om Groot- Irittannië in de Europese Gemeenschap te houden. Vandaag vindt een refe- mdum onder het Britse volk plaats. BEIROET, TEL AVIV (UPI, Reuter) Irak is nog niet ingegaan op het aanbod van Syrië om het jpnflict over het water van de Eufraat bij te leggen. De regering in Bagdad heeft haar beschuldi- j dat Syrië troepen samentrekt langs de grens met Irak, zelfs hernieuwd. Irak had een excursie voor journa- Jsten georganiseerd naar het rensgebied met Syrië,. De niet na- aangeduide opperbevelhebber vertelde de journalisten dat jyrlë een aantal brigades infante en pantsertroepen aan de jrens heeft samengetrokken. Hij beschuldigde de Syrische strijd krachten er verder van de buiten posten langs de grens te hebben versterkt met tanks en zware wa pens 'met het doel ons te provoce ren'. Het wapengekletter aan de andere kant van de grens was vol gens hem in april begonnen. Irak zou niet hebben gereageerd met troepenconcentraties. De verklaringen van de hoge Iraak- se militair werden door het natio nale persbureau verspreid vele uren nadat Syrië bekend had gemaakt dat het Irak de hand had toegesto ken. Het persbureau noemde het HONG KONG (Reuter, UPI) Eerste minister Pham Van Dong heeft gezegd dat Noord-Vietnam zijn betrekkingen met de Ver- fenigde Staten wil normaliseren als Washington de rechten en de Onschendbaarheid van het grondgebied van Vietnam eerbiedigt. ladio Hanoi meldde gisteren dat 'e eerste minister dit dinsdag heeft gezegd bij de opening van de vijfde latlonale vergadering. Hij zei ver- 'Op grond van het beginsel van |elijkwaardigheid zal de regering de democratische republiek ffoord-Vietnam zijn betrekkingen pet de Verenigde Staten normali- eren, in de geest van artikel 32 fan de Parijse overeenkomst aan- lande Vietnam en alle overige bcllgOn westies met de Verenigde Staten regelen'. Hij zei dat zijn land de hulp van elk land' of elke organisatie om te helpen bij de wederopbouw toe juicht. Pham Van Dong zei dat de economie moet tegemoet komen aan de steeds groeiende behoeften van het noorden maar ook aan de drukkende noden van het zuiden dat nu geheel bevrijd is. JSSABON (Reuter, UPI) De 'ortugese socialisten hebben ge- reigd de regering zaterdag op- ileuw te verlaten als er geen oplos ing wordt gevonden voor het ge- chil over het socialistische dagblad Republica'. il eerder besloten de twee socialis- lsche ministers de zittingen van iet kabinet niet meer bij te wonen n verband met de affaire rondom tepublica. Het Portugese ministerie 'an voorlichting sloot het dagblad wee weken geleden nadat commu- ilstische typograven hadden gepro- >eerd het blad over te nemen en de oclalistische hoofdredacteur Raul lego hadden weggestuurd, torige week vrijdag besloten de oclalistische ministers weer deel te aan nemen aan de kabinetszlttin- en in de veronderstelling dat Re- 'ubllca weer spoedig zou verschij- ien. Maar het blad is nog steeds Het gesloten en de socialisten heb- »en daarom weer een ultimatum fcsteld. Me leden van de militaire revolu- tonaire raad (het machtigste or- aan in Portugal) hebben sinds het teekeinde onderhandeld met een ommissie van de arbeiders, die het 'agblad wilden overnemen. Naar 'erluidt willen zij niet dat Rego erugkeeri als hoofdredacteur. Rego m enkele van zijn redacteuren 'ebben al tweemaal een soort iood-uitgave van Republica kun- ien vervaardigen sinds de sluiting 'an het blad. Inmiddels heeft een vertegenwoor diger van de Voorlopige Revolutio naire Regering (VRR) in Zuid- Vietnam verklaard dat zich ten noorden van Saigon nog steeds mi litairen van de verslagen rechtse regering ophouden. De regering zal een operatie ondernemen om deze troepen uit te schakelen. Deze heb ben regeringspatrouilles en bussen met burgers overvallen om aan voedsel en voorraden te komen. Behalve ten noorden van de stad ziet de nieuwe regering van Zuid- Vletnam zich ook gesteld voor pro blemen ln de stad zelf. Het zal volgens generaal Tran Van Tra, de voorzitter van de militaire be stuurscommissie van de stad, nog wel enige tijd duren voordat deze problemen zijn opgelost. Een van de verworvendheden van de afgelo pen maand is volgens de generaal de aanpak van de misdaad, de dis tributie van rijst aan de armen en het geleidelijke herstel van electrl- clteits- en waterbedrijven, zieken huizen, postkantoren en andere openbare diensten. De tweede stad van Zuld-Vletnam na Saigon Da Nang, ls na twee maanden van militair bestuur weer onder een burgerbestuur ge plaatst. Het Noordvletnamese pers bureau meldt dat met behulp van 'massa-organisaties, de bevolking en de bevrijdingsstrijdkrachten, wet en orde zijn hersteld en het leven in de stad ls genormaliseerd. Tenslotte heeft de VRR acht Jour nalisten gevraagd het land te ver laten. Het zijn vier Japanners, drie Amerikanen zijn er twee die meer uitwijzing zou zijn geschied om het aantal buitenlandse journalisten ln de stad te verminderen. Er zijn er nog nu zo'n twintig over. Onder de Amerikanen zijn t twew die meer dan tien Jaar in Vietnam hebben gewoond, het land zeer goed ken nen en weten wat onder de bevol king leeft, aldus ln de stad achter gebleven collega's. Syrische aanbod om meer water van de Eufraat door te laten ln het geheel niet. Beide landen hebben sinds ruim twee maanden een hevig' conflict over de verdeling van het Eufraat- water. Sinai Israël heeft de gedeeltelijke terug trekking van troepen en wapens uit het gebied bij het Suez-kanaal gis teren voltooid. Vijftien tanks en 3500 manschappen hebben nieuwe posities Ingenomen in de Sinaï. Is raël herhaalde gisteren dat het in de toekomst het recht van vrije doorvaart door het Suez-kanaal voor zijn vrachtschepen wil. Egypte wil die vrije doorvaart niet verle nen zolang er geen definitieve vre desregeling met Israël ls getroffen. Gisteren werd er een vraaggesprek met de Egyptische president Sadat gepubliceerd ln Beiroet en daarin herhaalde hij dat standpunt van Egypte. In het Israëlische parlement oefen de de oppositie gisteren zware kri tiek uit op de troepen terugtrekking. Zij zei dat de vijand een dergelijke maatregel zou zien als een teken van zwakte. Premier Jitzak Rabin antwoordde dat tot terugtrekking was besloten om de spanningen ln het geibied te verminderen en toe nadering te zoeken tot Egypte. MADRID (Reuter) In Madrid heeft d ©politie woensdag 60 men sen aangehouden die gehoor had den gegeven aan een oproe pvan de 'democratische junta' om het werk neer te leggen om aan eisen voor meer burgerlijke vrijheden kracht bij te zetten. De 'democratische junta' wordt ge vormd door ondergronds werkende communistische, socialistische en andere oppositiegroeperingen. Bij de vervoersbedrijven en op de markten werd geen gehoor gegeven aan de stakrngsoproep. Bij 23 klei ne ondernemingen legde echter on geveer tien procent van de arbei ders het werk neer. In de studen tenwijken werden tientallen Jonge ren aangehouden die probeerden het verkeer tot stilstand te bren gen. HELSINKI (DPA) Het Finse ka binet van premier Kalevi Sorsa ls gisteren afgetreden nadat president Urho Kekkonen had bekend ge maakt dat op 21 en 22 september nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Sorsa heeft Finland sinds 4 sep tember 1972 met een coalitie van vier partijen geregeerd. Sorsa's coa litie is uiteengevallen door ver schillen van mening tussen de soci aal-democraten, de centrumpartij, de liberalen en de Zweedse volks partij. LONDEN Het referendum, dat vandaag in Groot-Brittannië wordt gehouden lijkt hard op weg te zijn meer te omvatten dan het al dan niet voortzetten van Engelands lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. Het zou weieens het begin kunnen zijn van een nieuwe politieke indeling. Een herverkaveling, waarbij op de lange duur de linkerkant van de Conservatieven en de rechter kant van Labour elkaar vinden. De man, die, naar hij zelf zegt ongewild, het partijstelsel ln Groot- Brittannië weer ln de schijnwerper heeft gezet. Is minister Reginald Prentdce. Samen met Roy Jenkins (binnenlandse zaken) en Shirley Williams (consumentenzaken) vormt hij de groep van meest fer vente pro-Europeanen binnen Ha rold Wilsons kabinet. Samen met hen deelt hij ook de aversie van Labours linkervleugel. Prentice, die anderhalf jaar geleden de plaats op onderwijs overnam van de huidige oppositieleider Mar garet Thatcher, hield afgelopen zondag ln de industriestad Leeds een toespraak ln het kader van de referendumcampagne. Voor hij nog maar één woord had gezegd had de van te voren gedistribueerde rede al een storm veroorzaakt, met na me binnen zijn eigen partij. Pren tice hield namelijk een pleidooi voor een gezamenlijke bestrijding van Engelands enorme economi sche problemen. HIJ zei letterlijk: 'De EG-campagne heeft de meerderheid van de realis tische en gematigde politici in alle drie de partijen (Conservatieven, Liberalen en Labour) samenge bracht. Het is voor ons een verfris sende ervaring geweest voor een gemeenschappelijk belang samen te werken. Ik meen dat die samen werking verwelkomd is door mil joenen mensen, die de traditionele gevechten tussen de partijen beu zijn. We moeten de geest van een heid niet kwijtraken na 5 Juni'. Prentice, op de hoogte van de storm, die al was opgestoken, haastte zich om te verklaren dat hij niet op een coalitieregering had gezinspeeld en dat tegenwoordig ie der kabinet een regering van natio nale eenheid behoort te zijn. En, zei hij erbij, het zou tegen de regels en gebruiken van de Engelse poli tiek zijn als een minister van een zittende regering voor een coalitie kabinet pleit. Deze verklaringen van Prentice ne men natuurlijk niet de teneur weg, die uit zijn passage over de 'natio nale eenheid' duidelijk naar voren komt. De leiding van de partij was zich daarvan bewust. De algemeen secretaris van Labour Hayward gaf, ongetwijfeld met instemming van Wilson zelf, als reactie dat met kwaadwillige honden nog altijd slecht hazen vangen Is. Syd Bid- well, de woordvoerder van de lin kervleugel binnen Labour was nog scherper en noemde Prentice een 'politieke analfabeet' en 'iemand die binnen het kabinet toch al op de schopstoel zit'. Lange duur Hoewel een herverdeling in Enge lands partijstelsel een zaak van heel lange duur zou zijn is het niet uitgesloten dat het zover komt. Ze ker nu rechts in de Conservatieve partij een belangrijker plaats heeft ingenomen en representanten van de linkervleugel zoals oud-premier Edward Heath en diverse van zijn ministers naar de achterste banken zijn geloodst. Of het tot meer toenadering tussen linkse conservatieven en rechtse Labourleden zal komen hangt voor een niet onbelangrijk deel af van de uitslag van het referendum. Bij een 'nee' van het Engelse volk en een overname door het Britse par lement van dit advies zullen zeker twee ministers, namelijk Jenkins en mevrouw Williams, opstappen. En ofschoon Wilson de afgelopen weken zeer zijn best heeft gedaan ln de linkervleugel niet meer vijan den te maken dan hij al heeft In de handvol toespraken en inter views over het referendum heeft hij steeds het pro-EG standpunt weer gegeven maar geen enkele maal wie van de dissidente ministers dan ook persoonlijk aangevallen het ls natuurlijk de vraag of hij aan kan blijven als eerste minister. Kabinetsposten Aangezien alles nog steeds wijst ln de richting van een 'Ja' van het volk lijkt de verdere carrière van Tony Berin, de minister van Indus trie en leider van de anti-Marke teers méér in het geding. Enkele weken geleden heeft Wilson aange kondigd dat hij Benn naar een minder belangrijk en ook minder bij de EG betrokken departement zal transporteren. Men vermoedt dat het onderwijs zal worden, het ministerie van Reg Prentice. De kans is groot dat één van de ande re anti's, minister Peter Shore van handel, eveneens zal verhuizen om dat zijn departement ook teveel met de EG te maken heeft. De veranderingen in het kabinet zullen, zo ze er al komen, op groot verzet stuiten van de linkse achter ban van Benn en Shore. Bidwell heeft namens de linkervleugel al aangekondigd dat zij Wilson met alle mogelijke middelen zullen at taqueren. Het wordt voor de pre mier voorzichtig manoeuvreren te meer omdat hij na vandaag onge twijfeld een reeks ingrijpende maatregelen ter verbetering van de economische toestand zal willen nemen. Dit is het vijfde en laatste artikel in de serie over het EG-referen- dum. De vorige artikelen versche nen op 29, 30 en 31 mei en op 4 juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7