Centrum verkeersvrij Net van fietspaden in gebied Leidse Baan Restauratie panden Sweelinckplein Kantoren voor gemeente en gewest Begin volgend jaar al eerste paal Seghwaert Grant Zebra voor Wassenaar Laatste protest tegen spreiding Schrift en Getuigenis Werkgroep Rijksuniversiteit Leiden: Gereformeerd onderwijs vierde 50-jarig bestaan Insprekers kunnen al terecht W.O.S. dringt aan op behoud Seinpost Buurt wil geen sloop gebouwen Piet Heinplein Leidse Studentenhuisvesting bij kort geding in 't gelijk gesteld TROUW/KWARTET DONDERDAG 5 JUNI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN H6 DEN HAAG Dc gemeente Den Haag gaat met ingang van maan- oude stadhuis aan de Groenmarkt afsluiten voor gemotoriseerd door gaan verkeer. Het zal dan niet meer mogelijk zijn om van het Buitenhof in de Torenstraat te ko men. De maatregel geldt niet voor trams, taxi's en bestemmingsver keer, zoals bestel- en vrachtwagens bevoorraden. Alleen fietsers en en bromfietsers mogen door de Gravenstraat. Grote Hal straat en Groe.nmarkt blijven rij den. De bedoeling van deze maatre gel is om van het gebied rond het oude stadhuis een verkeersarm ge bied te maken, waarin het langza me verkeer voorrang heeft. De ul- eindelijke bedoeling ls dus deze straten geheel worden afgesloten en worden opgenomen ln de wan delpromenades van de binnenstad. De gemeenteraad heeft vorig jaar reeds een besluit in die richting genomen, maar de uitvoering ervan zal wel tot volgend jaar moeten wachten. De uitzondering die is ge maakt voor het bestemmingsver keer geldt de gehele dag en dus niet zoals op de promenades gedu rende alleen de ochtenduren. De beide toegangen tot het betrok ken gebied, bij de Gravenstraat en de Rivlervlsmarkt, zullen enigszins worden versmald, zodat het voor het gewone verkeer duidelijk is dat men er niet in mag. Verder komt er een wegbelijntag die het verkeer aan de zijde van de Riviervismarkt rond de Grote Kerk leidt. De ver keerslichten bij de Hoogstraat-Ven estraat blijven gehandhaafd. Op ze ventien plaatsen in het eentnim zullen borden de naderende auto- moblist waarschuwen voor de nieu we situatie. Door de politie zal ge controleerd worden dat uitsluitend bestemmingsverkeer in de afgeslo ten straten komt. WASSENAAR De nieuwste aanwinst van dierenpark Wassenaar is een prachtig gestreepte Grant Zebra, die op Eerste Pinksterdag werd geboren. Het veulentje blaakt van levenslust. Grant Zebra's behoren tot de steppen-zebra's en zijn genoemd naar de bioloog Grant. In het wild, in Z.O. Afrika, leven zij in familiegroepen, nl. een hengst, verschillende merries en hun veulens. Zebra's kunnen ca. 20 jaar oud worden. Hun dracht is vrij lang (275-336) dagen). Dierenpark Wassenaar kon drie jaar achtereen de geboorte van een zebra vieren. Op de foto het veulen met zijn moeder. DEN HAAG Maandag 9 Juni wordt ln het Nederlands Congres gebouw van 12.30 tot 14.00 uur een laatste protestbijeenkomst gehou den tegen de spreidlngsplannen van de regering. De dag daarna gaat de Tweede Kamer over tot de behandeling van de nota van de regering over de spreiding. De bij eenkomst is georganiseerd door de Haagse afdelingen van CDA, PvdA, PPR, PSP, CPN en WD, de dienst commissies van de PTT, het CBS en de Topografische Dienst, de PTT-vrouwen en de ambetenaren- bonden. Verschillende sprekers zul len het woord voeren en daarbij nogmaals hun argumenten op tafel leggen tegen de regeringsplannen. Voorts ligt het in de bedoeling dat op 10 Juni namens de deelnemers van de protestbijeenkomt een ver klaring aan de Kamer wordt aange boden. DEN HAAG Voor Schrift en Getuigenis afdeling Den Haag spre ken donderdagavond 5 Juni 20.00 uur ln de Valkenboskerk ds. P. van Wijk (Zuid-Afrika) en dokter en mevrouw De Vries (Garijp, Fries land) over het werk onder de kleurlingen. Bovendien vindt de overdracht plaats van het school- bouwfonds. DEN HAAG LEIDEN De Werkgroep Milieubeheer van de Rijksuniversiteit te Leiden heeft een plan bekend gemaakt voor de aanleg van fietspaden en fietswegen ter ontsluiting van het gebied tussen Den Haag en Leiden, waardoorheen eertijds de zogenaamde Duinweg en de Leidse Baan ge projecteerd waren. Het plan, dat ln een brochure met als -titel 'De Leidse Fiets-Baan' wordt toegelicht is o.a. toegestuurd aan provinciale staten en de ge meenteraden van Den Haag, Lei den, Wassenaar. Voorschoten. Leld- schendam. Katwijk en Valkenburg. Volgens de werkgroep zal de schoonheid en rijkdom van dit ge bied van polders, bossen en duinen voor wandelaars en fietsers werke lijk tot zijn recht kunnen komen als het ontsloten wordt. Het plan van de werkgroep, dat het gebied zelf intact laat, ls als alter natief te beschouwen voor de on langs gepubliceerde voorstellen van de werkcommissie 's-Gravenwoude. Deze laatste commissie streeft er in haar basisplan naar het grote groe ne gebied tussen o.a. Den Haag en Lelden voor het autoverkeer te ont sluiten. De Leidse werkgroep is echter van mening dat daardoor het gebied schade zou worden toe gebracht. Het plan van de Leide- naars sluit aan op de plannen van verschillende gemeenten, van de Leidse werkgroep 'Flets', de Haagse werkgroep 'Dooievaar' en van ande re particulieren. Samenhang In een toelichting schrijft de werk groep dat het van het grootste be lang is dat de fietswegenplannen voor de beide steden en voor het gebied er tussen in. in samenhang met elkaar zullen worden be schouwd. 'Alleen dan zal het moge lijk worden om een werkelijk ple zierige fietstocht vanuit het hartje van Den Haag of Lelden naar het tussenliggende gebied te maken. Een ander belangrijk punt kan zijn dat in de toekomst een fietsenver- huur komt bij het station Voor- schoten-Wassenaar. zodat ook van af dit station fietstochten kunnen worden gemaakt naar de Koninklij ke landgoederen 'De Horsten' met de Seringenberg, de Wassenaarse Dierentuin, de boerderij Meyendel of naar het strand. In de brochure wordt het gebied tussen Den Haag en Leiden als nationaal landschapspark aange merkt. Het net van fietspaden dat het gebied ontsluit kan er volgens Bussen West-Nederland krijgen mobilofoons DEN HAAG Alle 420 bussen van streekvervoersbedrljf Westneder land zullen in de loop van dit jaar met mobilofoons worden uitgerust. Visser Telecommunicatie bv heeft daarover een order gekregen. In de zes vestigingen van het bedrijf worden radioposten geïnstalleerd, waarvan één ln dubbele uitvoering. Er komen in totaal 19 bediening stoestellen. Met het gehele projekt ls ruim 1 miljoen gemoeid. de werkgroep komen in het kader van het experimenteerprojekt. Dit laatste heeft betrekking op de ver betering van het openbaar vervoer ln het gebied van de destijds ge plande Leidse Baan met als ge dachte daarachter dat het autover keer zou worden teruggedrongen. De provincie Zuid-Holland steunde dit projekt volledig. Nieuwe paden De nieuwe aan te leggen fietspaden ln het gebied worden beknopt in de brochure vermeld: Lelden, Voorschoten, Leidschen- dam, Den Haag via de zgn. Leidse Fletsbaan, een belangrijke foren senroute. Leldschendam, Voorschoten, Lei den naar de Horsten, de Duiven- voordse polder (wandelgebieden), Dierenpark Wassenaar, Meijendel, strand. Den Haag (Marlahoeve) langs de Duivenvoordse-Veenzljdse polder naar het dierenpark en dan, ofwel via het tunneltje onder de Rijks straatweg naar Meijendel en het strand, ofwel naar de Horsten en kasteel Duivenvoorde. Den Haag-Wassenaar via o.a. het landgoed Rust en Vreugd, belang rijke forensenroute. Den Haag over de Waalsdorper- vlakte naar Meijendel en het strand. Wassenaar-Lelden langs Maal drift. belangrijke forensenroute. Leiden-Valkenburg-Katwijk, be langrijk ais forensen- en recreatie ve route (strand). Links het kantoorgebouw aan de Drie Hoekjes, dat de gemeente gaat huren en op de voorgrond het Berlagegebouw, waarin het Gewest 's-Gravenhage zjjn bureaus onderbrengt. DEN HAAG 'Vijftig jaar christelijk onderwijs betekent hebben leren leven. We zullen ook ln dc toekomst moeten blij ven leren klein te denken van uoSoiu undue 02 -poo oSijqOBUi -iv op uba )ooj3 jbbui 'jjoz suo wij terugzien op vijftig jaar on derwijs in confessioneel gerefor meerde geest, want er is van daag aan de dag moed voor no dig te kiezen voor onderwijs op basis van het Evangelie'. Dit zei ds. J. Winter in de Laakkerk bij de viering van het 50- jarig bestaan van de Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs in 's Gravenhage-Zuid. Ais thema voor zijn bijzondere prelking had hij gekozen: 'Niet on9 o Here, niet ons, maar Uwen Naam geef eer, om Uw goeder tierenheid, om Uw trouw' (Pslam 115 1). De voorzitter van de vereniging, de heer C. van 't Leven opende dc bijeenkomst met de woorden: ln het verleden ligt het heden, ln 't nu wat komen zal. 'Aan deze worrden van Bilderdljk wil len wij voor wat het gerefor meerd onderwijs in de toekomst betreft, gestalte blijven geven'. Dc kinderen van de Bilderdijk- school vierden vorige week feest (233 leerlingen) en zongen in de kerk enkele liederen. De kin deren van de lagere ds. J. C. Sik- kelschool die ook voor een voca le omlijsting zorgden hadden het jubileum vorige week op het sportveld aan de Schimmelweg gevierd. De Prinses Irene- en de Prinses Marijke-kleuterschool hielden ook festiviteiten. Zowel de leerlingen van de kleuter- als van de basisscholen kregen als blijvend aandenken aan het 50- jarig bestaan een fraai slerte- geltje uitgereikt. Voor het aan staande schooljaar zijn voor de Bilderdljkschool reeds 40 leerlin gen opgegeven. DEN HAAG De gemeente Den Haag neemt met ingang van 1 juli het nieuwe kantoorpand aan de Drie Hoekjes en het zogenaamde Berlagegebouw aan het Kerkplein in gebruik. In het nieuwe complex dat zeven verdiepingen hoog is, zullen de ge meentelijke dienst voor de volks huisvesting en de afdelingen belas tingen van de gemeentesecretarie worden gehuisvest. Het Berlagege bouw wordt voor een deel het on derkomen van het gewest 'sGra- venhage, dat de ruimte weer van de gemeente huurt, en van een deel van het bureau binnenstad van de Haagse politie. De gemeentelijke dienst voor de volkshuisvesting is momenteel on dergebracht in het stadhuis aan het Burg. De Monchyplein, maar dat onderkomen is niet meer voldoen de. Hetzelfde geldt voor het ge meentelijk belastingkantoor. Het nieuwe kantoorgebouw aan de Drie Hoekjes gebouwd door B. Meijer is 6900 m2 groot. In het Berlagehuis is ruim 2000 m2 kan toorruimte te vinden. Het gewest zal voorlopig slechts een deel van dit gebouw in gebruik nemen. Wanneer de groei van het geweste lijke apparaat in de komende jaren sterk doorzet, kan men het gehele Berlagegebouw benutten. Voor de politie moet dan een andere ruimte gevonden worden. Overigens wordt het politiekantoor ook gedeeltelijk ln het nieuwe gebouw onderge bracht. De totale huur die de gemeente voor het complex aan de firma Meijer moet betalen is ruim 1.7 miljoen per jaar. Dat komt neer op een vierkante meter-prijs van 181 gulden. Parkeren Bij het gehele complex behoort een parkeergelegenheid voor 160 au to's, gedeeltelijk als parkeerdak uit gevoerd op de eerste etage van het nieuwe gebouw, en gedeeltelijk als parkeerkelder. De gemeente heeft voorlopig veertig parkeerplaatsen afgestaan aan het rijk, als compen satie voor het blikvrij maken van het Binnenhof. Voorts zijn 40 plaatsen bestemd voor personeel en bezoekers van de winkels die zich op de parterre van de nieuwbouw bevinden. Voor het kantoorperso neel van de beide gebouwen (totaal 500 mensen) worden 50 parkeer plaatsen gereserveerd. Bij de ge meente wil men voor de parkeerbe- hoefte van het eigen personeel vast houden aan de norm van 10 pro cent van het personeelsbestand. De resterende 30 plaatsen zijn bestemd voor bezoekers en kunnen ook ge bruikt worden door de gemeente- raads- of gewestraadsleden, wan neer zij in de raadzaal aan de Groenmarkt hun vergaderingen hebben. Van onze correspondent ZOETERMEER Als ailes meezit kan begin volgend jaar de eer ste paal geslagen worden voor de Zoetermeerse wijk Seghwaert. Eind 1976 zullen de eerste woningen opgeleverd worden. Gegadig den voor een huis in de nieuwe wijk worden als zij daar prijs op stellen binnenkort 'actief betrokken bij de verdere uitwerking van de plannen-' Eén en ander is gisteren meege deeld door het Projectteam Segh waert. dat begin 1972 begonnen is met de voorbereiding van de plan nen. Seghwaert zal rond 1981 onge veer 6350 woningen tellen. De eer ste fase van het bouwplan (de fase. waarvoor volgend jaar de eerste paal de grond ln gaat) omvat bijna 1650 woningen. Het gaat om 240 woningwetwoningen. 330 premle- verhuurwonlngen. 410 huizen in de premie-koopsector en 165 woningen in de vrije sector. Ten minste de helft van het totale aantal wonin gen zal ten eengezinswoning zijn. De overige huizen worden opge trokken in drie tot vier bouwlagen. Boomgaard Een net van fietspaden door het Leidse Baan-gcbied is een wens van de Werkgroep Milieubcher aan de RU te Leiden. Bromfietsen zouden volgens de werkgroep van de paden geweerd moeten worden. De meest kwetsba re delen van het gebied worden niet met bovenvermelde routes doorsneden. Deze zijn uitsluitend via voetpaden toegankelijk. De werkgroep spreekt de hoop uit dat de bestuurders ln het Haags- Leidse gebied dit plan zullen op pakken en spoedig zullen uitvoeren. De brochure ls verkrijgbaar door storting van 1,50 op glrorek. 9200 rek. nr. 45.10.53.133 bij de Amro- Bank te Leiden onder vermelding: 'Fietsbrochure ontvangen'. Bij het uitvoeren van de bouwplan nen zal de bestaande bebouwing tussen Seghwaertseweg en het tuin centrum Forsytla zoveel mogelijk blijven staan. Wel zal een boom gaard in dit gebied plaats moeten maken voor nieuwbouw. In het plan voor Zoeterraeers nieuwe wijk is onder meer opgenomen een sport hal annex lnstructiebad, een aan tal scholen en een wijkparkje, dat 'heuvelachtig' zal worden aange legd. Voor het aanleggen van de wegen is een fasering bedacht, die ervoor zorgt dat de nieuwe bewo ners weinig of geen overlast onder vinden van de werkzaamheden. De gemeente Zoetermeer zal spoe dig met de Nederlandse Spoorwe gen bespreken of het mogelijk ls dat Seghwaert in 1977 over een eigen station kan beschikken Iedereen die wel in Seghwaert zou willen wonen en bereid is over de uiteindelijke vorm van de nieuwe SCHEVENINGEN Minister Van Doorn (CRM) heeft van het Werk verband Opbouw Scheveningen (WOS) een telegram ontvangen, waarin wordt aangedrongen op het behoud van het Seinpostcomplex door plaatsing op de Monumenten lijst. Het WOS zegt hierin namens een zeer belangrijk deel van de Scheveningse bevolking te spreken. wijk mee te praten kan zich nu al aanmelden (alle inlichtingen over de inspraak: Werkgroep Seghwaert, p.a. Opbouworgaan, Julianalaan 21 te Zoetermeer. tel. 079-168076). Het is de bedoeling, dat de insprekers aan het woord gelaten worden ge ruime tijd voordat de eerste paal voor Seghwaert geslagen wordt. DEN HAAG De bewoners organisatie 'De Groene Eland' is ernstig verontrust door berich ten over sloop van de gebouwen, waar momenteel meubelhandel Mutters gevestigd is. De Groene Eland vraag het Haagse gemeentebestuur ernaar te streven, dat deze fraaie winkelpanden aan de Piet Heinstraat op de monu mentenlijst geplaatst worden. Om dat volgens de bewonersorganisatie haast geboden is, moet de gemeen teraad op de kortst mogelijke ter mijn een voorbereldlngsbesluit ne men, vooruitlopend op een bestem mingsplan voor het bewuste gebied. Zo'n besluit moet snel genomen worden om te voorkomen dat kort na de sluiting van Mutters de sloop begint, aldus de Groene Eland. De ze organisatie wijst erop dat de winkelpanden gebouwd zijn naar het ontwerp van Johan Mutters, een leerling van de befaamde ar chitect Berlage. Als de gebouwen aan het Piet Heinplein bestaan blijven moet een deel ervan, het voormalige fabrlekscomppex, een 'sociale bestemming' hebben, aldus de Groene Eland. Die bestemming moet rekening houden met het ka rakter van de buurt, aldus de groep, en daarom is het nodig, dat de bewoners van het Zeeheldenkwar tier meepraten over het toekomstig gebruik. De Groene Eland, die in middels met wethouder Nulj (stad sontwikkeling) over de zaak-Mut- ters heeft gesproken, Is begonnen met een handtekeningenactie tegen de sloop. Plan Meer en Bos Met ingang van heden is bij de Haagse gemeentesecretarie, afdelig stadsontwikkeling, kamer 2311 Stadhuis, het ontwerp-bestemmings- plan Meer en Bos ter inzage voor belangstellenden. Het plan strekt mede tot bescherming van het ge lijknamige natuurgebied. De be grenzing van het bestemmingsplan wordt gevormd door de Laan van Meerdervoort, Kijkdulnsestraat, Duinlaan en Muurbloemweg. De Eendracht Prins Claus zal vrijdag a.s. een van de ééndaagse kennlsmaklngsrelzen meemaken van de Nationale Vere niging 'Het Zeilend Zeeschip', waarvan hij beschermheer is. De vereniging bracht de gaffelschoener 'De Eendracht' een jaar geleden in de vaart. Het schip biedt plaats aan 38 personen, terwijl het aan zeil ruin 1350 m2 kan voeren. Tijdens het komende seizoen verwacht de vereniging ruim 650 personen in de gelegenheid te stellen zo'n zeiltocht mee te maken. Fiets-demonstratie Onder het motto 'Autorijden? Ga nou gau fietsen!' wordt zaterdag 7 juni (uitgeroepen tot 'landelijke demonstratieve fietsdag') op de Lange Vijverberg ln Den Haag om 13 uur het startsein gegeven voor een grote fietstocht. 'Met de onge veer één uur durende demonstratie willen de fietsers de betrokken overheden wijzen op de erbarmelij ke situaties, zoals die nu nog ln en om Den Haag voor het fletsverkeer bestaan', aldus de organisatoren. Actie schoolverlater in Leiden In het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden Ooster kerkstraat, is een stand ingericht ten behoeve van schoolverlaters, die een werkkring zoeken of nadere informatie over een beroep, studie of bedrijf willen hebben. De stand, die tot halverwege augustus zal blijven staan, ls te bezoeken op elke werkdag van 8.30-12 uur en van 13.30-16 uur. De schoolverlaters kunnen zich ook wenden tot de speciale jeugdconsulenten van het arbeidsbureau. Het arbeidsbureau doet een beroep op werkgevers in Lelden en omgeving om zoveel mo gelijk vacatures op het bureau aan te melden. Demonstratie Vandaag wordt voor de ambassade van Zaire aan het Frederlk Hen drikplein 2 in Den Haag een de monstratie gehouden, die gericht is tegen de interventie van de rege ring en het leger van Zaire in Angola. De demonstratie is georga niseerd door het Angola Comité, het Landelijk Overleg Zuidelijk Af rika groepen, het Portugal-Afrika Komltéé en een groot aantal we reldwinkels. Rijswijks protest Een kleine 700 Rijswijkers zijn het eens met het streven van de prille actiegroep Verkeersoverlast Sir Winston Churchilllaan-Acaclalaan e.o. om de buurt te verlossen van hinderlijk verkeer. Het actie-comi té, dat de 700 adhesiebetuigingen heeft ontvangen, wil de gemeente wijzen op 'het doorgaande (vracht verkeer) dat de buurt terroriseert'. Om aan de lawaai- en stankover last een eind te maken moet de gemeente Rijswijk volgens de ac tiegroep haast maken met de aan leg van een afslag tussen Rijksweg 13 en de Plaspoelpolder. Voor deze afslag bestaat een plan, dat al uit 1950 dateert, aldus de actievoerders. Actie buitenlanders Onder het motto 'Buitenlandse werknemers geen koopwaar, maar mensen', wordt vrijdag 6 juni op de Snoeck Henkemansschool aan de Nleuwerslulsstraat 36 te Den Haag een groots opgezette manifestatie gehouden. Wethouder Van Lier (onderwijs) zal aanwezig zijn bij dit gebeuren, dat gehouden wordt op initiatief van een 14-tal ein dexamenkandidaten mavo-havo. De manifestatie (die vooral heel de school, de buurt en andere belang stellende toegankelijk is) begint om 12.30 uur. Het programma ver meldt o.a. optredens van een Tune sische dansgroep en een doorlopen de filmvoorstelling. DEN HAAG LEIDEN De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. B. Pronk, heeft woensdag de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, die in Leiden woningen beheert waarin studenten zijn ondergebracht, in het gelijk gesteld dat toewijzing van flats door deze Stichting gebeurt. Door 17 studenten was een kort geding aanhandig gemaakt, omdat zij van oordeel waren, dat de Stichting onjuist handelde door het zogenaamde vrije coöperatie-systeem af te schaffen. Bij dit systeem wordt aan de bewoners van studentenpanden de mogelijk gegeven naar keuze nieuwe bewoners toe te laten. Tegenover dit systeem staat de toewijzing door de Stichting. Het betrof een -pand aan de Papengracht 11, dat door de 17 eisende studenten wordt bewoond. Mr. Pronk constateerde in diens uit spraak dat in de huurcontracten geen melding wordt gemaakt van mede zegenschap van huurders met betrekking tot nieuwe huurder en er is geen bewijs, dat een dergelijke afspraak zou zijn gemaakt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In opdracht van de verzekeringsgroep ENNIA zal dezer dagen worden begonnen met de restauratie van de kantoorpanden aan het Sweelinckplein 9 tot en met 15 in het Haagse Statenkwartier. Het verzekeringsconcern levert hiermee een belangrijke bijdrage aan het welslagen van het Monu mentenjaar M'75. De panden aan dit karakteristieke plein waren in vroeger jaren in gebruik bij de Dienst Zuiderzeewerken en wer den eind 1970 op de voorlopige monumentenlijst geplaatst. Een definitieve plaatsing op deze lijst volgde twee jaar later toen de genoemde panden met de sloop werden bedreigd. Het toenmaals opgerichte actiecomité 'Behoud Sweelinckplein' leverde sterke druk uit op het gemeentebestuur om afbraak te voorkomen. De restauratiewerkzaamheden die door het Haagse bouwbedrijf MAB worden uitgevoerd zullen onge veer een jaar duren. Het plan voorziet in het volledig herstel van de bestaande voorgevels en de renovatie van de achter die gevels aanwezige bebouwing. Na gereedkomen van de werkzaamhe den zal er ca. 2.500 m2 moderne kantoorruimte ter beschikking zijn. die hetzij In eigen gebruik genomen zal worden, hetzij zal worden verhuurd. Met zoveel mo gelijk behoud van het aanwezige groen wordt op het binnenterrein parkeergelegenheid voor circa 25 auto's gecreëerd. Drs. H. P. Rosenberg van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg schrijft in het onlangs ver schenen blad over Haagse monu menten (uitgave gemeente Den Haag) dat het Sweelinckplein een voortreffelijk beeld geeft van de woonhuisarchitectuur uit de peri ode van de neo-renaissance. Het is één der beste onderdelen van de grote uitbreiding, die Den Haag op het einde van de 19de eeuw ln westelijke richting onder ging. Het aanvankelijke plan uit 1891 werd door de dlrekteur van ge meentewerken, lr. I. A. Lindo, die een grote rol heeft gespeeld in de stedebouwkundlge opzet van de stadsuitbreidingen rond 1900, ge wijzigd, vooral in verkeerstech nisch opzicht. De uitvoering geschiedde door de NV Haagsche Bouwgrond Maat schappij 'Duinoord', die in 1892 een prijsvraag uitschreef voor de bebouwing rond het plein. In de Jury hadden enkele voorname bouwmeester zitting: Cuypers, Muyskens en prof. Gugel. Nicolaas Molenaar, leerling van Cuypers en archtekt van verschei dene kerken ln Den Haag won de eerste prijs voor de drie als een eenheid opgevatte huizen, die hij ontwierp op de hoek van de Ban straat en het Sweelinckplein. Men kan met Rosenberg eens zijn dat de fantasierijke architektuur van de hulzen aan dit plein met hun trapgevels, torentjes, erkers en vele in natuursteen of in pleister uitgevoerde sierelementen in rela tie tot de weidse plantsoenenaan- leg een sfeer van onmiskenbare feestelijkheid geeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6