'De keuken is toch het terrein van de vrouw?' ER VALT NOG HEEL WAT MOOISTE BELEVEN IN ONS KIKKERLANDJE. Commentaar Omroepleden Maatregelen Vrouw kan niet meer in beroep Eind deze maand pas beslissing over studentenstops het weer - Warmer St'-a ndvevwa^hting Rivierenland In speciale Boek van de Maand oplage: f 13,50. Daarna f23,50. TROUW/KWARTET DONDERDAG 5 JUNI 1975 BINNENLAND 5 Minister Van Doorn wil, blijkens zijn media-nota, af van de door de meeste omroeporganisaties gehanteerde kop peling lidmaatschap-abonnement op het programmablad. Op het ogenblik bestaat er een moge lijkheid lid te worden van een omroep organisatie door uitsluitend een tientje per jaar te betalen en af te zien van toezending van het programma blad. De EO en de VPRO hebben in zekere zin hun bestaan mede te dan ken aan deze 'tien gulden-leden', maar de grote omroeporganisaties teren voor de vaststelling van hun leden bestand (en de daarmee samenhangen de zendtijd) op het abonnementen tal van hun programmabladen. Daarbij geldt vrijwel zonder uitzondering dat een abonnement op het programma blad het lidmaatschap van de vereni ging met zich brengt en omgekeerd. Een wat oneigenlijke situatie, rede neert minister Van Doorn, en wie ziet hoe de omroepverenigingen op het scherm vooral reclame maken met hun omroepbladen om leden te win nen en de programma's zelf daarvoor kennelijk wat minder geschikt vinden, moet de minister een beetje gelijk geven. Het is alleen de vraag of de minister meer heeft dan een theoretisch gelijk. Hij is waarschijnlijk bezig symptomen te bestrijden van een kwaal, die dieper zit Om de programma's belangrijker te maken als basis voor de keuze van de kijkers, zou de minister bijvoor beeld ook kunnen denken aan een verbod om het scherm te gebruiken voor eigen verenigingsreclame en aan het wat concreter maken van de rijke lijk vage omschrijving uit de omroep wet dat de programma-bladen van de omroepverenigingen geen familie-bla den mogen worden. Gevreesd moet namelijk worden dat VARA-voorzitter Kloos met zijn vori ge week geuite kritiek op Van Doorns theoretisch uitgangspunt het praktisch gelijk aan zijn kant heeft namelijk dat volgens de methode-Van Doorn het ledental van de meeste omroepver enigingen met sprongen omlaag zal gaan en dat in de strijd om de gunst van de kijkers (meer dan nu het geval i is) de programma's zullen worden af gestemd op de gemiddelde smaak en de grootste gemene deler van de kij kers dat kortom de vertrossing nog verder zal toenemen. De omroeporganisaties die bij een dergelijke ontwikkeling garen zou- i den spinnen, zijn waarschijnlijk alleen de AVRO en de TROS. De meer levens- en maatschappijbeschouwelijke omroeporganisaties als NCRV, KRO en VARA zouden wel eens lelijk het loodje kunnen leggen. En daar is niemand mee gediend, want één van de aardigste elementen van ons omroepbestel is juist dat om die kleurloze middenmoot van AVRO en TROS zich een aantal meer geprofi leerde en persoonlijk gerichte omroep organisaties kunnen handhaven; orga nisaties, die zich de weelde van een geprofileerde en persoonlijk gerichte uitschieter kunnen veroorloven ja zelfs moeten veroorloven, omdat dat voor een groot deel hun reden van bestaan vormt. Voor minister Van Doorn zijn gelijk gaat halen door de stelling uit zijn media-nota uit te werken, is het mis schien verstandig als hij eerst de prak tische kritiek van Kloos eens grondig overweegt. Stuttgart worden geconfronteerd, alles doen wat in hun vermogen ligt om met wettige middelen een eind te maken aan wat zij als obstructie erva ren. Deze middelen zijn: veranderin gen in de strafwetgeving en uitspraken van de rechterlijke macht. De Bondsdag (Tweede Kamer) heeft al zo'n besluit genomen. Het betreft de uitsluiting van verdedigers die 'ge mene zaak' hebben- gemaakt met hun cliënten. De beslissing was bedoeld om het de advocaten van de 'vier van Stuttgart', Ulrike Meinhof, Gudrun Ensslin, Andreas Baader en Jan Carl Raspe, onmogelijk te maken om een rol te spelen in het proces. Bij deze wetgevende arbeid zijn rege ring en parlement wat slordig te werk gegaan. Want bij het begin van het proces op 21 mei bleken de door de rechter uitgesloten verdedigers van Baader (Croissant, Grönewold en Ströbele) een nieuw mandaat te heb ben, nl. van Gudrun Ensslin. Op grond van de gewijzigde wetgeving konden zij niet worden geweigerd. Om het hof bedenktijd te geven ver daagde de voorzitter het proces. Een oplossing werd tenslotte gevonden via een uitspraak van een andere gerech telijke instantie. Daarmee werden de drie advocaten geheel uitgesloten van het proces tegen leden van de BM- groep. Vandaag kan het proces wor den voortgezet, tenzij de rechters voor een nieuwe verrassing worden ge plaatst. De regering in Bonn wil nu nog meer voorstellen doen om het terrorisme beter te kunnen bestrijden. Zij wil de vorming van een criminele vereniging strafbaar maken en de mogelijkheid openen dat verdachten en verdedigers in speciale gevallen alleen met elkaar kunnen spreken in aanwezigheid van een rechter. Vooral het laatste is een bijzonder delicate zaak, omdat de maatregel diep kan ingrijpen in de bestaande rechtsorde en op zichzelf al de vraag oproept of zij wel mag worden genomen. Het is van het grootste belang dat bij het wijzigen van de wet veel zorgvul diger te werk wordt gegaan dan bij de uitsluitingsmogelijkheid van verdedi gers het geval was. Met name moet worden voorkomen dat de wettelijke maatregelen, die speciaal voor de be rechting van de BM-groep worden getroffen, later misbruikt kunnen wor den in gevallen, die daar niets mee te maken hebben. Ook bij 'volgende generatie' nog behoudende denkbeelden door Cisca Dresselhuys 'Ik vind wel, dat de vrouw onderdanig moet blijven aan de man. Naar mijn mening moet de ver houding van de man en de vrouw in het huwelijk zo blijven als het in de bijbel staat. De apostel Paulus heeft daar in verschillende brieven over geschreven. God heeft eerst Adam geschapen, daarna Eva, opdat zij een hulp voor hem zou zijn. Zij zal dus opdrachten moeten uitvoeren, dingen moeten doen zonder tegenstribbelen. Ik zal nooit van mijn standpunt afwijken, dat de vrouw gehoorzaamheid verschuldigd is aan de man. Er moet een baas zijn en dat is de man. Af wassen vind ik vrouwenwerk en dat veracht ik. Ik zou dat ook nooit doen'. Een citaat, dat niet afkomstig is van een oudere man, die moeite heeft met de veranderde opvattin gen in het rollenpatroon van man en vrouw en voor wie de emanci patie een slechte instelling is;" nee, deze woorden zijn afkomstig van een zeventien-jarige leerling van de lagere detailhandelsschool. Ze staan in het boekje: 'Gelijk heid, geloof je 't zelf?' van Mink van Rijsdijk. In dit boekje, dat bedoeld is als een soort aanzet tot gesprek in schoolklassen, vor mingsinstituten en dergelijke staan gesprekken met jonge meis jes en jongens (zo van veertien tot twintig jaar) die de emanci patie als onderwerp hebben. Behalve voor de jeugd ook een zeer nuttig boekje voor iedereen, die zich op de een of andere manier inzet voor grotere vrijhe den voor de vrouw (en de man) en die daarbij misschien de hoop mocht koesteren, dat wanneer het met deze generatie niet meer zal lukken, in ieder geval de volgende generatie toch positief zal staan tegenover de emancipatie-gedach te. Uit dit boekje blijkt, dat ook die volgende generatie nog heel wat uiterst behoudende denkbeel den heeft over de positie vande man en de vrouw ln deze wereld. We citeren nog even verder uit het gesprekje met de zeventienja rige handelsschool-leerling: 'Ik ga natuurlijk uit van een redelijke basis. Zo zou mijn vrouw bijvoor beeld wel mogen werken, maar als er kinderen zijn, vind ik dat waardeloos. De kinderen moeten dan al haar aandacht hebben. Ik zou ook van mijn vrouw verwach ten, dat ze zuinig is met het huishoudgeld, op koopjes is inge steld, geen type dus met een gat in haar hand'. 'Modern' Uiteraard komen er in het boekje gelukkig ook meer tolerante en geëmancipeerde jongeren aan het woord, maar toch is boven staande mening niet de enige van dat soort in het boekje. Een achttienjarige leerling zesde klas atheneum zegt: 'Ik houd niet zo erg van al dat moderne gedoe. Mijn moeder is een gewone huis vrouw en dat vind ik fijn. Ze is geentutje hoor, ze kan overal over meepraten, maar ze is een moe der. die altijd thuis is en alles voor ons doet. Ze staat klaar op leder moment dat we haar nodig hebben. Mijn vader is voor zijn werk veel op reis en het zou een nare toestand worden, als zij dan ook weg was. Dat zou mijn vader trouwens ook beslist niet willen. Stel je voor, dat hij na een druk ke week weer thuis kwam en mijn moeder was naar een vergadering of zo. Dat zou toch te gek zijn. Zo'n man mag dan toch wel een beetje opgevangen en verwend worden'. Huiswerk gaat voor Op de vraag of hij thuis wel eens iets doet in het huishouden, ant woordt deze jongen: 'We hebben balen huiswerk, dat gaat toch voor? Mijn zussen helpen met de afwas. Nee- de jongens nooit. De keuken is toch het terrein van de vrouw? Afwassen? Puddinkje ko ken? Sorry hoor, maar daar moet ik niet aan denken. Mijn moeder zou het ook niet op prijs stellen, geloof ik. Ze houdt niet van een man in de keuken. Ik vind dat een goed standpunt. De man zorgt dat er geld verdiend wordt, dan moet hij daarnaast ook nog niet eens huishoudelijke beslommerin gen aan zijn hoofd hebben. Ik geloof eigenlijk, dat als de man het geld binnenbrengt, hij dan ook in de eerste plaats verant woordelijk is voor de uitgaven. Hij zal dan ook uit moeten maken hoeveel er aan welke dingen be steed mag worden'. En wanneer je net somber begint te worden over deze autoritaire jongetjes, die de vrouw bits naar de kinderen en de keuken verwij zen. blijkt dat er gelukkig ook andere geluiden te vernemen zijn. Moeder geeft les Zo zegt een achttien-jarige Onno, sium, die een werkende vader en leerling van de zesde klas gymna sium, die een erkende vader en moeder heeft: 'Ik was zo'n jaar of acht toen moeder aan haar studie begon. Ze had woensdagmiddags college, dan at ik altijd bij een vriendin van mijn moeder, wat voor mij een uitstapje was, waar op ik me verheugde. Toen mijn moeder voor het eerst les ging geven, was ik daar wel trots op. Er is toen wel gepraat qver din gen, die in huls gedaan moesten worden. Mijn zusje en ik hielpen met de afwas. Mijn vader deed daar nooit aan mee, hij had de studie van mijn moeder wel gesti muleerd. maar toen het op de gelijkheid... geloof je 't zelf? mink vanrijsdijk consequenties aankwam, liet hij het toch afweten. Dat is in de loop der jaren wel veranderd, maar in de begintijd waren er wel spanningen. Achteraf geloof ik dat we te weinig met elkaar een plan hebben gemaakt om het mo gelijk te maken dat mijn moeder werkte. Echte conflicten ontston den er niet, wel wrijving. Ik koos altijd de partij van mijn moeder, omdat ik er zo helemaal achter stond. dat ze een eigen leven had. Op een dag kwam het tot een conflict, waarbij mijn vader zei: 'Jij werkt buitenshuis, het is jouw probleem, wat Is de oplossing, zeg jij het maar'. Dat was helemaal fout. het was moeders probleem niet. maar dat van ons allemaal. Mijn vader en moeder zijn allebei erg traditioneel opgevoed in een tijd dat deze problemen niet speelden. Daar zit, dacht ik, de kern. Als je erg vastzit in een bepaald patroon, kun je je daar niet zomaar van losmaken'. Hoewel we hier drie meningen van jongens hebben geciteerd, ko men de meisjes in het boek heus wel aan het woord. Opmerkelijk is, dat zij vrijwel allemaal positief staan ten opzichte van het wer ken van hun moeder (concreet wanneer dat het geval is of in principe, wanneer hun moeder ge woon thuis is) en dat zij ook allemaal zeker van plan zijn, het vak, dat zij leren later uit te oefenen, al dan niet onderbroken door enkele jaren, wanneer er kinderen komen. 'Gelijkheid, geloof .ie 't zelf?' door Mink van Rijsdijk, uitgeverij Kok in Kampen, 7.50. Stuk lag weekend over bij rechtbank DEN HAAG De 32-jarige Bredase prostituee Tineke B. die op 11 maart voor haar aandeel in de Scheveningse gijzelingszaak tot een jaar en zes maanden veroordeeld werd kan tegen dit vonnis niet meer in hoger beroep gaan. Een door haar getekende volmacht voor het instellen van hoger beroep is één dag na de wettelijke termijn van veertien dagen binnen welke hoger beroep moet worden inge steld op de griffie van het Haagse gerechtshof ontvangen. Het blijkt dat Tineke B. op de tiende dag na het vonnis voor een ambtenaar op de griffie van de rechtbank een volmacht heeft gete kend om beroep in te stellen. Die tiende dag was een vrijdag. Zater dag en zondag gebeurde er niets, pas op maandag werd de volmacht verstuurd. De advocaat-generaal bij het Haagse hof, mr. P. A. H. Bos. zei gisteren dat de zaak nu niet meer door het hof behandeld kan worden. Wat Tineke B. wel zou kunnen doen is: gratie, aanvragen wegens onbevredigende rechtsgang. De vrouw is veroordeeld omdat zij een pakje met twee pistolen over handigde aan een monnik, die ze in de Scheveningse gevangenis bracht. DEN HAAG Staatssecretaris Klein van onderwijs en weten schappen kan deze week nog geen beslissing nemen over de studen tenstops. Het ministerie verwacht dat volgende week het overleg met de universiteiten en hogescholen wordt afgerond en dat het advies van de onderwijsraad eerst na 15 juni wordt ontvangen. Dr. Klem heeft zijn voornemen voor de studentenstops al eerder bekend gemaakt. De onderwijscom missie van de Tweede Kamer maakte bezwaren tegen het plan van de bewindsman om minder eerstejaars tot de dure medicijnen studie te willen toelaten dan moge lijk is op grond van de opleidings capaciteit. De onderwijscommissie besloot vorige week na overleg met dr. Klein te wachten tot de be windsman zijn definitieve beslis sing heeft genomen. De beslissing moet uiterlijk eind juni zijn genomen. Na het vaststel len van de aantal eerstejaars voor studiericntingen. waarvoor numeri fixi gelden, moet nog worden ge loot en kunnen de plaatsingscom missies aan het werk. Dc in gevangenschap verkerende leden van de Westduitse Rote Armee Frakti- on (beter bekend als de Baader-Mein- hof-groep) en hun oorspronkelijke ver dedigers hebben door gebruik te maken van leemten in een niet op hun activiteiten berekende wetgeving het voeren van een proces heel moei lijk gemaakt. Zo moeilijk dat de wet gevende en rechterlijke machten tel kens genoodzaakt worden, nieuwe aanvullende maatregelen te nemen. Het is begrijpelijk dat degenen die met de niet aflatende verstorende acti viteiten van de verdachten en hun zelf gekozen verdedigers in het proces bij We durven weer te juichen: het gaat de hetere kant op met het weer. Aan al die absurde winterse toestanden met sneeuw in Londen en een gemiddelde etmaaltempera- tuur van 7.2 graad Celsius zoals dinsdag in Amersfoort werd waar genomen (record voor juni) komt een einde. De natuur gaat het nu zoeken in een meer zomerse situa tie. Aan een hogedrukgébied van 1025 millibar boven zuidwest-frank rijk en de Golf van Biskaje de taak de zuidelijke stromingen op gang te brengen en door te zetten. Het maximum heeft een verheu gend voor ons noord-oostelijke koers ingeslagen. Daardoor kan het samen met een oceanisch warmte- front boven de Britse eilanden de zuidelijke circulatie stimuleren. De luchtdruk is laag van noordwest- Rusland via Scandinavië en IJsland tot de Azoren. Op de weerschepen I. J. en K. daalde de luchtdruk gisteravond constant. In Engeland en Bretagne was gisteravond de wind al zuid tot zuidoostelijk ge worden. Het effect op de thermometers zal als volgt zijn: vandaag maxima van 15 tot 17 gr. (rondom Parijs gister middag ook 17), ntorgen 20 tot 22 graden (aan de Rivièra en in zuid oost-Frankrijk woensdagmiddag 22, op Corsica 23 gr). Uiteraard pleegt een oceanisch warmtefront ook re gen te produceren. Het onderhavige systeem doet dat ook. Op Ierland werd gisteravond 1 tot 3 'millimeter, afgetapt, maar er waren slechts kleine luchtdrukdalingen. We ver wachten in onze omgeving dan ook geen neerslag van betekenis ervan en bovendien mag aangenomen worden dat het front op z'n trip naar het oosten vertraagt. Tijdens het weekeinde, zaterdag al, kan een koufront enige regen of onweers- ADVERTENTIE) Wat is er Nederlandser dan grote rivieren door een laag landschap? De grazige oevers, oude stadjes en dorpen, broedplaatsen in het riet, buien tot stand brengen, wat dan uitloopt op enige afkoeling. En nu nog even rondneuzen in het brongebied van de warmte, het Ibe risch sc nier eiland: de maxima van woensdag waren Calamocha en Vi go 24 gr. Saragossa 25, Madrid en Valladolid 26, Oran 28, Lissabon 30, Sevilla 34, Cairo 37, Djanet (Alge rije) op 24 gr. N.B.: 40 gr. en Beni- Mallal in zuid-Marokko op 32 gr. Noord, 5 graden west: 37 graden Celsius, een temperatuur die gister avond om 7 uur ook nog werd gemeten. Nergens in die gebieden werd toen onweer geconstateerd. De temperatuur van het noordzee- water is nog niet hoog: 10 tot 11 graden langs onze westkust, 11 tot 12 graden nabij Texel. De tempera tuur van het Gouw-zewater vari eert volgens onze man in Marken nogal: met broeierig weer 15 gr. bij noordelijke wind circa 12 tot 14 graden. Op 20 mei werd al een top van 16.2 gr. C. bereikt. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Heidei Luchth. R'dam Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbrück Lissabon Kopenhagen Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt. Stockholm Wenen Zürlch Casa Blanea Las Palmas Tel Avlv Tunis licht bewolkt 13 0 licht bewolkt 13 0 licht bewolkt 13 0 licht bewolkt 13 c zwaar bewolkt 14 0 half bewolkt 13 c half bewolkt 13 0 half bewolkt 13 0.2 licht bewolkt 13 0 licht bewolkt 12 5 zwaar bewolkt 11 0 licht bewolkt 28 0 zwaar bewolkt 21 0 licht bewolkt 14 1 zwaar bewolkt 19 0 half bewolkt 15 0.6 regenbul 15 3 zwaar bewolkt 18 5 regenbul 14 0.3 onbewolkt 30 0 regenbul 12 •1 licht bewolkt 21 0 regenbul 15 0.4 onbewolkt 26 0 onbewolkt 25 0 licht bewolkt 23 0 zwaar bewolkt 12 0 licht bewolkt 21 0 regenbul 13 5 half bewolkt 18 0 licht bewolkt 22 0 zwaar bewolkt 22 0 zwaar bewolkt 14 0 half bewolkt 18 0 zwaar bewolkt 13 3 onbewolkt 24 0 onbewolkt 22 0 onbewolkt 27 0 onbewolkt 25 0 'Slmpkins heeft gelijk: hier zitten mollen.' Hoog water: voor vrijdag 6 Juni Vllsslngen: 11.39-23.59, Harlngvlletslul- zen: 0.49-13.15. Rotterdam: 1.42-14.24, Schevenlngen: 0.18-12.51, IJmulden: 1.00- 13.30, Den Helder: 4.14-16.54, Harlingen: 6.59-19.23, Delfzijl: 9.22-21.32. Vandaag gunstiger strandweer met zonnige perioden. Later wat meer bewolking. Wind draaiend naar zui delijke richtingen. Lucht 15 a 16 gr. C., zeewater 10 tot 11 graden Verdere vooruitzichten: vrij warm met 20 tot 22 graden, later kans op een regen- of onweersbui. de heel 'eigen flora. De rivieren hebben een bepalen de invloed gehad op de geschiedenis van ons land. Daarom is het belangrijk dat er nu zo'n compleet boek het licht ziet over ons meest Hollandse landschap. Het heet Rivierenland, geschreven door Jan van de Kam. Plant.dier en mens in het gebied van Rijn, Maas, Waal en IJssel zijn de onderwerpen van dit prachtig verzorgde boek, vol kleurrijke foto's. Er is nog zoveel moois. Maar dat moois wordt wel bedreigd. Kan er een halt worden toegeroepen aan de toenemende vervuiling? Ook dit belangrijke onderwerp wordt in Rivierenland helder behandeld. Alleen daar om al mag nie mand die milieu en natuurschoon ter harte gaan dit boek missen. Rivierenland is echt een Boek van de Maand. Rivierenland wordt uitge- bracht als Boek van de Maand. Dat wil zeggen, dat uitgevers en boekverkopers het er samen over eens zijn, dat dit boek zo'n belangrijke uitgave is, dat het voor een speciale, heel lage prijs moet worden aangeboden. Het is waard om in zoveel moge lijk Nederlandse gezinnen terecht te komen. De aanbieding is geldig t/m 5 juli. Echter zolang de voorraad strekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5