Autokeuring in garage duurder .0ee£!r' Den Uyl: soms overleg, soms conflict BEEUWIJK ë^e' I Bureau biedt hulp aan Nederlanders in buitenlandse cellen Minimumloon in juli f 1344,20 per maand de postgiro! Rijkspostspaarbank in open envelop zonder postzegel zenden naar Minister Westerterp: Renterekening Plusrekening Versterking van het plaatselijk bestuur bepleit Vooral aandacht aan sociale problemen Van een verslaggever Ook jeugdlonen omhoog RITA P vd A-W ageningen: Laat gemeenteraad helemaal aftreden 'Niet het kapitaal moet de arbeid, maar de arbeid het kapitaal organiseren' 'Onderneming vergaand hervormen' Uw beste wonen begint bii TROUW/KWARTET DONDERDAG 5 JUNI 1975 BINNENLAND 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het keuren van auto's in garagebedrijven zal duur der zijn dan wanneer dit gebeurt in onafhankelijke technostations. Bovendien zullen de garages die in aanmerking komen om keurin gen te verrichten meer geld voor de aanschaf van apparatuur moe-, ten uitgeven dan de ongeveer honderd miljoen gulden die is ge moeid met de opbouw van een landelijk net van keuringsstations. (ADVERTENTIE) Boeide open over snaren. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer, die gisteren naar aanleiding van deze brief heeft besloten de stemming over het wetsontwerp tot invoering van een verplichte periodieke autokeu ring tot volgende week uit te stel len. Zoals bekend wil minister Westerterp de keuringen laten ver richten in onafhankelijke techno stations, terwijl de meerderheid van de Tweede Kamer achter een aan tal voorstellen van de socialist Van der Doef en de VVD'er De Beer staat om deze keuringen ook in 'erkende' garages mogelijk te ma ken. Met de nu verstrekte cijfers hoopt minister Westerterp de Ka mer alsnog tot andere gedachten te brengen. In de brief schrijft minister Wes terterp dat volgens gegevens van.de Rijksdienst voor het wegverkeer een garage ongeveer 34.000 gulden moet investeren voor de apparatuur die voor een keuring vereist is. Omdat ongeveer 3500 garages (van de 7000 Bovag-bedrijven) zouden moeten worden erkend, betekent dit een investering van 119 miljoen gulden. Daarbij is geen rekening gehouden met het feit dat niet alle voorzieningen voor alle garages nog moeten worden aangeschaft, maar bij deze raming is evenmin reke ning gehouden met de kosten voor de bouwkundige voorzieningen die moeten worden aangebracht. Mi nister Westerterp noemt met name de inbouw van de rollentestbank. De kosten voor de keuringsstations zoals minister Westerterp die wil, liggen lager. De 77 keuringsstations (met in totaal 230 keuringsstraten) vergen inclusief de apparatuur een investering van honderd miljoen gulden. Andere kosten die zijn ver bonden aan het laten verrichten van keuringen door garages, be staan uit de opbouw en het in stand houden van een kontrole- apparaat, waarbij het volgens mi nister Westerterp bovendien de vraag is of een dergelijke controle mogelijk is. Volgens de Stichting kwaliteitsdienst Rotterdam, die als adviseur van de Rijksdienst voor het wegverkeer optreedt, is een ef fectieve controle niet mogelijk. Prijsverschil De kosten van een keuring zullen, aldus minister Westerterp, in een garage hoger zijn dan in een tech- nostatlon. Als gevolg van de Inves teringen in de garagebedrijven, de administratiekosten, de extra af schrijving en rente op onderbezette apparatuur en de kosten voor de controle zullen de kosten van een keuring in een garage naar schat ting 45 tot 50 gulden bedragen. In een keuringsstation onder de vlag van de Stichting periodieke veilig heidskeuring zal de prijs voor een keuring ongeveer 35 gulden bedra gen. Tenslotte schrijft minister Westerterp dat er ook nog centra kosten zullen voortvloeien uit een eventuele overcapaciteit van de keuringsstations, die ook in het systeem De Beer/Van der Doef zul len moeten worden gebouwd. (ADVERTENTIE) ]T^r)*n ik wil meer weten over de makkelijke spaar- Uy vAjJ Vi A. vormen van Postgiro/Rijkspostspaarbank. Q Ik heb a! Postgiro, rek. nr. Ik heb nog geen Postgiro. Naam en voorletters» Adres» Woonplaats. TR Girokantoor, Leeuwarden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Vereniging voor reclasseringsinstellingen heeft in Den Bosch een speciaal bureau buitenland opgericht om hulp te bieden aan het groeiende aantal Nederlanders dat in het buiten land in de cel zit. AMSTERDAM Als de gemeenten niet tot rijksorganen willen worden omgevormd dan zal het plaatselijk bestuur moeten worden versterkt enerzijds door het gebied en het anderzijds door het meer bevoegd heden te geven. Dit zei de burge meester van Amsterdam, dr. Sam- kalden, op het gisteren in Amster dam begonnen congres van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten. Dr. Samkalden meende dat de uit slag van de discussies over de ver schillende allesomvattende be stuursmodellen niet moet worden afgewacht. Van een verslaggever DEN HAAG De bruto-minimumloonbedragen voor werknemers van 23 jaar en ouder worden op 1 juli verhoogd van 1275,30 gulden tot 1344,20 gulden per maand, van 294,30 gulden tot 310,20 gul den per week en van 58,68 gulden tot 62,04 gulden per dag. De bruto-minimum jeugdlonen zijn per 1 juli 1975: voor 22-jarigen 1243.40 gulden per maand, voor 21-Jarigen 1142,60 gulden, voor 20-jarigen 1041,80 gulden, voor negentien-jarigen 940.90 gul den, voor achttien-jarigen 840,10 gulden, voor zeventien-jarigen 739,30 gul den. voor zestien-jarigen 638,50 gulden en voor vijftienjarigen 537,70 gulden. Per week is dit ach tereenvolgens: 286,90 gulden, 263,70 gulden. 240,40 gulden, 217,10 gul den. 193,90 gulden, 170.60 gulden. 147.30 gulden en 124,10 gulden. Omdat de regering besloten heeft met ingang van 1 augustus 1975 voor zestienjarigen de gedeeltelijke leerplicht uit te breiden van één' tot twee dagen per week en voor de vijftienjarigen de gedeeltelijke leerplicht van twee dagen per week te vervangen door de volledige leerplicht, bedraagt tót die datum voor zestienjarigen met een werk week van vier dagen het minu- mumjeugdloon: 510.80 gulden per maand en 117,84 gulden per week. Na die datum, bij een werkweek van drie dagen wordt dit achter eenvolgens 383.10 gulden per- maand en 88.38 gulden per week. Vijftienjarigen met een werkweek van drie dagen gaan tot 1 augustus 1975 322,62 gulden per maand en 74.46 gulden per week verdienen (omdat bij een kortere werkduur het minimumjeugdloon naar even redigheid lager is). 'Als we naar de tv kftken valt pap in slaap en als we naar de radio luisteren, slaapt ma ma. Laten we met ons allen uitgaan.' Voorts heeft de vereniging met ver tegenwoordigers van de departe menten van justitie en buitenland se zaken een speciale werkgroep gevormd om de problemen die de Nederlandse gestraften in het bui tenland hebben, te onderzoeken. De vereniging heeft, na soortgelijke uitlatingen van buitenlandse zaken, nog eens ernstig gewaarschuwd te gen het smokkelen van ook kleine hoeveelheden verdovende middelen in het buitenland. Vooral in de landen rond de Middellandse Zee zijn recent de straffen aanmerke lijk verzwaard, met als dieptepunt de doodstraf die in Algerije tegen de Nederlander Arthur P. is uitge sproken wegens hasj-smokkel. De waarschuwingen lijken echter weinig effect te hebben. Vorig jaar werden in het buitenland 304 Ne derlanders gearresteerd wegens de ze smokkel, dit jaar alweer 89. Van de vorig jaar gearresteerden zitten er nu nog steeds 250 gevangen. Het Van een verslaggever WAGENINGEN Nog steeds Is er geen beslissing van de kroon afge komen om 5500 woningen te bou wen in het zogenaamde uiterwaar denplan bij Wageningen. De PvdA- fractie heeft daarom voorgesteld, dat de gemeenteraad in zijn geheel aftreed om aan te tonen dat men niet langer de verantwoordelijkheid voor het bestuur van Wageningen wil dragen. jarenlange verblijf in die gevange nissen, vooral in de zuidelijke lan den. veroorzaakt grote sociale nood. De Nederlanders spreken de taal niet, krijgen weinig of geen bezoek, kunnen vaak niet tegen het eten en zijn soms niet in staat voldoen de ander voedsel te krijgen. Met name op deze problemen zal de Vereniging van reclasseringsinstel lingen zich richten. De directe hulp in de vorm van rechtsbijstand is een eerste verantwoordelijkheid van de ambassade en de consulaten in het betreffende land. De vereni ging wijst erop dat de consuls zich ook inspannen om het verblijf van de Nederlandse gevangenen wat te verlichten. Het is echter duidelijk dat de consulaten dit werk niet alleen afkunnen. Met name de honoraire consuls zijn niet aangetrokken voor dat sociale werk. het zijn vaak zakenmensen die het consulaat als nevenactivi teit hebben en dan onvoldoende tijd hebben zich met alle gevallen te bemoeien. Om deze reden is bijvoorbeeld ln zuld-Spanje pater Dellepoort. die daar eigenlijk voor zijn rust naar toe was gegaan, zich met de hulp aan gevangenen bezig gaan houden. Hij krijgt daarvoor financiële steun vanuit Nederland. Ook ln Parijs heeft een groep gees telijken zich zo het lot van Neder landse gevangenen aangetrokken. Het ministerie van buitenlandse za ken beziet momenteel hoe men de directe hulp zo goed mogelijk kan inrichten. Buitenlandse zaken be nadrukt echter dat dit werk aan beperkingen is gebonden. Het per soneel van ambassades en consula ten is niet opgeleid voor sociaal werk. zoals dat door de reclasse ringsinstellingen wordt uitgevoerd. Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM Minister-president Den Uyl vindt het onjuist dat de Industrie bond NVV in een poging om de handen vrij te houden elke medeverant woordelijkheid voor de huidige maatschappij afwijst. 'Geen kilo verantwoordelijk heid voor een ons zeggen schap. Akkoord, maar over leg en overlegorganen be hoeven niet per definitie in kapseling te betekenen. Je bent er zelf bij', aldus pre mier Den Uyl tot het con gres van de Industriebond NW, dat gisteren in Rotter dam werd besloten met de aanvaarding van de brochu re 'Fijn is Anders'. In deze brochure legt de bond zijn anti-kapltalistlsche mars route voor de komende ja ren vast. 'Ik behoor tot het zondige ras der reformisten, die van binnenuit en stap voor stap willen werken aan maat schappelijke hervormingen. Dat betekent niet een keuze voor overleg of samenwer king zonder meer. Soms sa menwerking. soms conflict', aldus de heer Den Uyl tot de enthousiaste en herhaar- delijk applaudiserende NVV- leden. In zijn rede 'Een betere ver deling van inkomen, kennis en macht' haakte de minis ter president in op de in middels befaamd geworden toespraak tot de christelijke werkgevers in Nijmegen. Ook toen bepleitte hij een verdergaande hervorming van de structuur van de on derneming en voor verder gaande vérmaatschappelij- king van het produktiepro- ces. 'In de huidige economi sche orde staan werkgever en werknemer nog altijd te genover elkaar. De één geeft. De ander kan nemen. Mij gaat het om een struc tuur waarin die tegenstellin gen zijn overwonnen. Ik noem dat vergemeenschap- pelijking van de produktie en ik houd ze voor onver mijdelijk'. aldus de premier. Onleefbaar Uitgaande van een werksi tuatie die voor tallozen on leefbaar is, bepleitte hij op nieuw opheffing van die dwangsituatie. 'Het gaat om een samenleving waarin niet meer het kapitaal de arbeid, maar de arbeid het kapitaal organiseert', aldus de premier, die nadrukkelijk zei dat hij niet namens het kabinet sprak. 'De maatschappelijke onge lijkheid noemde hij enorm. Ze is een resultaat van een kapitalistische ontwikkeling, waarin het bezit van de pro- duktiemiddelen Is gemono poliseerd in handen van weinigen.' 'Waarin de pro duktie om de produktie is geworden tot een zichzelf versterkend proces, waarin kennis en macht al evenzeer ongelijk zijn verdeeld als bezit', zo betoogde hij. Tegen die kapitalistische ontwikkeling zijn wallen op geworpen en tegenkrachten tot stand gekomen. Maar de premier vond dat 'Fijn is anders' daar te weinig over spreekt en daarmee onrecht doet aan een eeuw van strijd van de arbeidersbewe ging. 'De toestand van de arbeidersklasse van toen is onvergelijkbaar met die van nu, ook al is de ongelijkheid ook nu nog ontstellend groot', aldus de minister president. De weg om een andere ordening te bereiken is volgens hem een betere verdeling van inkomen, kennis en macht. Inkomensnota Sprekend over de inkomens nota zei de premier dat deze veel bekritiseerde nota tot op zekere hoogte inderdaad vaag is. 'Maar,' zei hij. 'ze kiest wel onvoorwaardelijk voor vérdere verkleining van de inkomensverschillen, ze spreekt over een maximum inkomen en over extra groei voor de lagere inko mens.' In dit verband wees hij erop dat in '73 en in '74 de mini muminkomens, de AOW'ers, de bijstand trekkers en de mensen die sociale uitkerin gen ontvangen er reëel zes a zeven procent op vooruit gaan, terwijl de hogere in komens gelijk blijven of iets achteruit gaan. Ook gaf hij toe dat de vermogensaan- wasdeling een bescheiden begin is. 'Hei betekent wé! een beginseldoorbraak in de regionen van de macht, waar tot dusver kapitaalbe zitters het alleenvertonings recht hadden. Zeker, een bescheiden begir. en veel hangt af van de «itwerking, maar met goedkope kreten als de VAD is een vod, houdt men zichzelf machte loos', aldus de heer Den Uyl. De VAD kan volgens hem wel degelijk een instrument zijn tot spreiding van macht. Naar aanleiding van een briefwisseling met bonds voorzitter Arie Groenevelt ontkende de premier dat hij werkoverleg en taakverrui- ming zou hebben gelijkge steld met verwerkelijking van de medezeggenschap. Ander zijds wilde hij werkoverleg niet afwijzen omdat ook de onderneming ervan profi teert. Met de opmerking dat een echte menselijke ar beidssituatie waarschijnlijk pas is te realiseren onder an dere maatschappelijke ver houdingen, heeft Groenevelt volgens de minister-presi dent een wezenlijk punt ge raakt. Doeleinden Daarbij gaat het om de doel einden van het produktie- proces. Is dat een zo hoog mogelijke produktie, een maximale winst, of is dat een behoeftevoorziening waarvan de normen op de mocratische wijze worden getoetst? Niet de eigendom van de produktiemiddelen is daarbij volgens de premier van doorslaggevende beteke nis. 'De feitelijke beschik kingsmacht is reeds lang verschoven van aandeelhou ders naar de ondernemings leiding'. Waar het op aan komt is om de beslissingen over omvang en richting van economische groei te onderwerpen aan een demo cratische toetsing', aldus minister-president Den Uyl. 'Eerst dan zal er ruimte ko men voor bezinning op de kwaliteit van de menselijke arbeid en ruimte voor men sen om in de beroepsarbeid zichzelf te kunnen zijn, ple zier te beleven, zich erkend te weten en te weten waar voor men werkt.' "ih,5; Nederlands grootste woninginrichting 18000 m' kijkplezier 3000 meubel- en wonlngtextlel- kollektles Rotterdam. Binnenwegplein. 010-141800 Amsterdam, Stadhouderskade 3. 020-160491 Hilversum, leeuwenslraat 45/47. 02150- 14565 Tilburg. Spoorlaan 340, 013-422326 Venlo. Koninginncplein 46, 077- 16618 VRIJ TOEGANG, elke werkdag, óók zaterdags, van 9 tot 17 uur 30. Op koopavonden tot 21 uur. 's Maandags gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3