Rijksdiensten voor inpolderen Markerwaard ieW Sgs^s.-- Uit de weekbladen LUCHTIG KATOEN, STRAK OM HET MIDDEL. Trouw in uw vakantiebrievenbus Paraquay Arbeidsconflicten 'Afschrikking' Supermarkt Glastra van Loon Rijk de Gooyer Lon Nol 'Alle bestemmingen mogelijk' Max Lewin I TROUW/KWARTET DONDERDAG 5 JUNI 1975 BINNENLAND PS14/RH16 De Tijd: Jan van der Putten beschrijft voor De Tijd de toestand in het Para guay van nu: 'Corruptie op alle ni veaus. Een dictator die al eenen twintig jaar lang tot in de kleinste details alles regelt en manipuleert. Een miserabel bestaan voor het overgrote deel van de bevolking. Een pseudo-democratie waarin ter reur de basis vormt van een totali taire staat.' Jet Kunkeler interviewde de 31- jarige gevangenenbewaarder Johan nes de Vries, een van de initiatief nemers tot de oprichting van het landelijk actiecomité van bewakend personeel in het gevangeniswezen. Over het vertrek van Glastra van Loon: "Een heel slechte zaak. Hij heeft laten blijken dat hij begrijpt hoe progressieve ideeën in het ge vangeniswezen moeten worden uit gevoerd. Je kunt gedetineerden wel meer vrijheid geven, maar niet zonder dat je daarbij ook denkt aan de positie van de bewaarder.' Ook een vluchtig gesprekje met Luis Rlbalta, de Chileense staatsse cretaris van arbeid en overtuigd Junta-aanhanger: 'Ik ben mis schien een imbeciel, maar ik heb nooit iets gemerkt van buitenland se inmenging bij het ten val bren gen van de regering-Allende, ter wijl ik daar zelf actief aan heb meegewerkt. En wat ik zeg is waar.' De Groene Amsterdammer: Ad Teullngs zette in De Groene Amsterdammer zijn vraagtekens bij de officiële geschiedschrijving van Philips over de goede banden tus sen bedrijf en werknemers en liep gravend in de historie tegen twee arbeidsconflicten op die uit de analen van Philips zijn geschrapt: 'Grote ondernemingen met een 'progressief sociaal beleid' zijn het slechtst in het rapporteren van sta kingen. Philips in Nederland ls typisch zo'n bedrijf waar ze van de prins geen kwaad zouden willen weten.' Wilfred Burchett schetst aan de hand van zijn ontmoetingen met Ho Chi Minh een portret van deze revolutionaire leider. 'Dat twee ge neraties van Vietnamese verzets strijders opgroeiden met in leder van hen iets van het beeld van Ho Chi Minh was een van de belang rijkste redenen waarom de Ameri kanen in Vietnam verloren.' Volgens ASVA-voorzltster Saskia Grotenhuis is er weinig reden tot vreugde bij het dertigjarig bestaan van de studentenbeweging, in een interview met Johan Kortenray hecht zij haar twijfels aan de open heid van studentengrondraden, en meent zij dat discussies over con troversiële aangelegenheden ten on rechte uit de weg zijn gegaan. 'Met een pamflet alleen maak je mensen niet bewust. Een heroriëntatie van de studentenbeweging is keihard noodzakelijk.' Accent: 'PvdA-resolutle vergroot het oor logsgevaar' zo luidt de kop boven het interview dat Hans Knoop van Accent had met de secretaris-gene raal van de NAVO. mr. Joseph Luns. die vindt dat de onzekerheid over het al of niet als eerste ge bruikmaken van atoomwapens juist een groot deel van de 'afschrikking' vormt. Door het wegnemen van die onzekerheid wordt volgens hem Juist het oorlogsgevaar vergroot. Overigens bevestigt Luns nog eens zijn standpunt dat noch Zuid-Afri- ka. noch Spanje deel mogen gaan uitmaken van de NAVO: 'Minstens drie lidstaten hebben overwegende bezwaren. Dan is het mijn taak daar de consequenties uit te trek ken.' Drs. Arie de Boo over de zorgen, die dit kabinet teisteren: 'Mocht het met steun van Wiegel tot een kabi netscrisis komen, dan gaan we de meest interessante nieuwe kabi netsformatie van deze eeuw tege moet.' Volgens reporter Arnold Burlage heeft de Canadese mafia het lot van de Olympische Spelen in 1976 reeds in handen. Een snel doorge seind berichtje kan over die veron derstelling nog niet veel duidelijk maken, maar zoals het een goed weekblad betaamt daarover vol gende week meer. Hervormd Nederland: Hervormd Nederland sprak met het afgetreden Tweede-Kamerlid Ad Schouten, die zich niet kon vereni gen met een AR-koers in de rich ting van het CDA. 'Een kerk die zich aanpast aan de smaak van de mensen is een religieuze super markt. Natuurlijk is het belangrijk hoe de kerken en de christelijke partijen overkomen, maar dat mag niet bepalend zijn voor hun hou ding.' Bert Aalders. in gesprek met prof. dr. H. M. Kuitert over de kritiek die is opgeweld naar aanleiding van diens boek 'Zonder geloof vaart niemand wel.' Prof. Kuitert: 'Mijn theologie is niet zozeer een verkon digende, maar veel meer een kritische en verantwoordende theo logie. Ik denk dat we daar grote behoefte aan hebben vandaag. Met een plaatsbepaling van christendom en kerk zou ik willen zeggen: je hebt genoeg poten om op te staan. Het boekje is een poging de men sen in het reine te brengen met hun eigen godsdienstigheid.' Mary Mlchon interviewde Willem Nijholt acteur, 40 Jaar, en tobbend met het probleem van relaties aan gaan en ze behouden. 'Toen ik 'Scè nes van een huwelijk' van Ingmar Bergman zag, heb ik me heel be wust afgevraagd of ik nou de rest van mijn leven alleen moet blijven. Na die film had ik wel in de zaal willen opstaan en tegen de mensen willen zeggen: wat willen we met elkaar en hoe doen we dat dan?'. Vrij Nederland: Vrij Nederland De brandhaard van het conflict tussen minister Van Agt en diens gewezen staatsse cretaris Glastra van Loon, wijdt deze week andermaal anderhalve pagina aan de afhandeling van de geladen ontslagkwestie rond Van Loon. Onder de kop: 'Hou je poot stijf, zei Aantjes' wordt uitvoerig uit de doeken gedaan wat zich van af 16 mei in politiek Den Haag, allemaal rond deze zaak heeft voor gedaan. VN's conclusie: 'Einde cri sis, maar geen einde aan de desor ganisatie op het departement van Justitie, waar Van Agt nog aan de leiband van Mulder blijft lopen, zoals de ex-mlnisters en staatsse cretarissen vóór hem. En ook geen einde aan de langzamerhand ver ziekte sfeer in het kabinet, en de ergernis van Den Uyl over de chi canes van sommige confessionele ministers.' Op de voorpagina een artikel over de politieke vechtpartijen rond de plannen van minister Westerterp om jaarlijkse autokeuringen te doen plaatsvinden bij onafhankelij ke keuringsstations. Daarin gaat het ook over de positie van de kersverse directeur van de stichting Periodieke Veiligheidskeuringen Motorvoertuigen, mr. Pieter van Vollenhoven. 'Als het plan van de minister aanvaard was, zou hij bin nen drie jaar aan de top van een miljoenenonderneming hebben ge staan niet slecht voor iemand die nog niet zo lang geleden met een oranje kruiwagen begon.' Martin van Amerongen bericht over het PPR-congres. Conclusie: Als u langer dan een week met vakantie gaat en Trouw ook op uw vakantie-adres wilt ontvangen, dan verzoeken wij u onderstaande bon duidelijk en volledig ingevuld aan ons op te sturen (telefonisch kunnen w*j helaas geen vakantie-adressen aannemen). Wij moeten u er wel op attent maken, dat de aflevering van dagbladen in zuidelijke landen (Italië, Spanje, Joegoslavië enz.) over het algemeen zeer veel te wensen over laat Wij kunnen hiervoor dan ook geen verantwoordelijkheid aanvaarden. Schrijf op de envelop: Trouw V.A., Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Er hoeft geen postzegel op. Zend de bon uiterlijk 3 weken voor het ingaan van uw vakantie in! Naam abonnee Voorletters Adresbulanr. Woonplaats Wij xijn op ons vakantie-adres op(datum) vertrekken van ons vakantie-adres op (datum) Ons vakantie-adres is: camping, pension, hotel plaats postdistrid land 'De linkse waakhond, die de PPR binnen het kabinet pretendeert te zijn is inderdaad meer een ferme blaffer dan bijter, maar om het dier darom meteen te laten cas treren. nee. dit genoegen kan Van Agt, Wiegel en Kruis inga nog niet worden gedaan.' Grapje in Terzijde: "Is er een ver band tussen dat miljoen sportvis sers en de noodzaak van de Eznan- Haagse Post: Op de cover van HP prijkt deze week Rijk de Gooyer, "Neerlands enige filmster', die verhaalt over zijn afkeer van amateurisme: 'Zo'n Rufus-rol speel lk graag, maar het is ook makkelijk voor me. Kakken zonder douwen heet dat in ons vak. Mijn ambities zijn natuurlijk om van dat soort films af te stappen.' Een gesprek met Tom Pauka, ooit bedenker van baanbrekende VARA- televisleprogramma's als De Om budsman en Van Onderen: "De VA RA is een geweldig groot professio neel apparaat met een praktisch dode achterban. Dat betekent dat je een blok krijgt dat zich heel moeilijk verplaatst ln een politiek krachtenveld. Dat is naar mijn ge voel de grondoorzaak van de ver starring.' Herrema van Voss was op het PPR- congres: 'Tegen de achtergrond van de intens beleefde scheidslijn tus sen gevoel en verstand hebben alle andere meningsverschillen al gauw iets futiels. Ze verdampen ln het mondiale perspectief, en het gevolg ls dat de congresserende radicalen opvallend gehoorzaam achter de leiding aanlopen.' Deze week in HP het eerste deel van een lang artikel over de machtsverhoudingen in Portugal, van de hand van de Amerikaanse Portugalspecialist Kenneth Max well. Elseviers Magazine: Een mislukt leven in zakformaat, dat Is ln Elseviers Magazine de indruk van René de Bok na een uitvoerig interview met verstoten Cambodjaanse president Lon Nol, die zich op dit ogenblik in Hono- loeloe verschuilt. Verbitterd is hij over de geringe steun van de wes terse bondgenoten. De Rode Khmers beschouwt hij als 'een stel letje barbaren, die wanneer ze de macht eenmaal in handen hebben, resoluut de koppen snellen van ge matigd linkse intellectuelen, kun stenaars, liberalen en allen die niet in hun systeem passen, om vervol gens het Cambodjaanse volk met het pistool op de borst tot een doctrinair communisme te dwin gen.' Ferry Hoogendljk voorziet moeilijke dagen voor het kabinet Den Uyl 'Den üyl is er zich steeds van bewust geweest dat hij moest rege ren met smalle marges. Hij heeft nu een punt bereikt waarin deze marges minimaal klein zijn gewor den. Een herfstachtige rukwind kan dit kabinet op deze manier gemak kelijk in de gevarenzone blazen.' Ondanks het felle verzet komt de verplichte autokeuring er toch, weet Jack Kruger te melden. Hoe wel het nut ervan ogenschijnlijk maar gering is, onderschat geen van de twistende partijen de waar de van zo'n keuring. Coen van Harten becijfert dat het superkoopcentrum Hoog Catharijne een miljard leergeld heeft gevergd, en dat het fenomeen daarom elke Utrechtnaar dit jaar op een tien tje komt te staan. Utrecht was er te vroeg bij, meent hij, en wordt voor zijn pionierswerk gestraft. De Nieuwe Linie: DEN HAAG De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en de Dienst Zuiderzeewerken zijn voor inpoldering van de Markerwaard. In een studierapport 'Verkenningen Markerwaard' stellen de twee diensten een ongeveer vierkante Markerwaardpolder voor van on geveer 40.000 hectaren. (ADVERTENTIE) In De Nieuwe Linie trekt dr. J. van der Meulen parallellen tussen de berechting van het Rode Jeugd-lid Luclen van Hoesel en het aan staande metro-bom proces rond de figuur van Max Lewin. De discre pantie in perioden van voorarrest noopt hem tot de conclusie dat 'rechts' door de justitie duidelijk als minder bedreigend wordt ervaren dan 'links.' Hij voorspelt dat de rechtse houding van de rechterlijke macht boeiend vergelijkingsmateri aal zal gaan opleveren met het laten doorspelen van de afkeer van linkse activisten, zoals dat gebeurde in de zaak tegen Lucien van Hoe sel. Rudie Kagle beschrijft 'de koude bezuinigingsdrift op CRM'. Ditmaal steekt er geen 'profijtbeginsel' ach ter, meent hij, maar zijn het de andere prioriteiten die voorrang krijgen, terwijl het water de wel zijnswerkers tot aan de lippen stijgt. Harry van den Bergh, internatio naal secretaris van de partij van de Arbeid, pleit in DNL voor een boy cot van de Chileense junta, tenein de hun val te bevorderen. Jan Nagel spuit zijn grieven Jegens minister Van Agt naar aanleiding van de affaire-Glastra van Loon. 'Het kabinet gaat met de grondpo- litiek en de begroting van 1976 voor de boeg moeilijke maanden tegemoet. Van Agt gaat daarbij een sleutelrol spelen. Met deze man constant rekening te houden en contact te hebben valt beslist niet mee. Nu de zon weer gaat schijnen hoeft Glastra van Loon niet eens rouwig te zijn.' De hoekpunten van de polder zou den zijn Enkhulzen, Lelystad, het gemaal De Bloq van Kuffeler in Zuidelijk Flevoland en een punt ten zuiden van de Hoornsche Hop. Het eiland Marken zal buiten het vierkant vallen. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft een rapport. waar- In deze suggestie wordt gedaan voorgelegd aan de Raad van de Waterstaat. De slotconclusie van het rapport is, dat in het Markerwaardgebied, dat blak bij de randstad ligt, behoefte bestaat aan ruimte voor verschil lende bestemmingen. De besluitvorming over de eventue le inpoldering en Inrichting van de Markerwaard kan zo blijkt uit het rapport, in etappes verlopen. De regering moet eerst beslissen of de Inpoldering doorgaat en over de grenzen van de polder. Bij deze beslissingen wordt de procedure van de planologische kernbeslissing gevolgd. Tijdens de uitvoering van het werk kan de discussie over de inrichting worden voortgezet en de inrich tingsplannen worden uitgewerkt. Gedurende de droogmaking ls het mogelijk de eventuele waterrijke natuurgebieden aan te geven en bulten de ontginning te houden. Voor de gehele besluitvorming, al dus het rapport, is een tijd van 10 tot 15 Jaar beschikbaar. Natuurgebied In de studie worden verschillende, wat genoemd wordt, extreme be stemmingen voor de Markerwaard aangedragen. Zo kan de Marker waard een natuurgebied worden door de ontwikkeling van bossen en moerassen. Een andere mogelijk heid is een zo groot mogelijk bij drage te leveren aan de voedsel voorziening en van de Markerwaard alleen maar een landbouwgebied te maken. Verder kan van de Markerwaard een recreatiegebied worden ge maakt voor de randstad of een stedelijk gebied. De laatste schets maakt ook de aanleg van de tweede nationale luchthaven mogelijk. In de studie van de twee diensten worden, naast de extreme bestem mingen, vier varianten gepresen teerd, gebaseerd op regionaal pla nologische toekomstvisies. Deze varianten zijn genoemd: 'De tuin van Europa.' Nederland telt in het jaar 2000 circa 15 mil joen inwoners. De Markerwaard is bestemd voor landbouw en recrea tie. 'Nederland Noordzeestad'. Neder land telt 17,5 miljoen inwoners na het jaar 2000. De opvangkernen zijn sterk gegroeid. De Marker waard herbergt de tweede nationale luchthaven. 'Amsterdam Centraal.' De verstede lijking voltrekt zich in de onmid dellijke omgeving van de bestaande agglomeraties. Het zuidelijk deel van de Markerwaard wordt stad. 'Schakel met Noordholland.' De verstedelijking van de Markerwaard loopt langs de assen Hoorn-Enk huizen en Almere-Lelystad. Over het tracé van de dijken wordt, gezegd, dat een keten van randme ren, sterk wisselend van formaat, functie en inrichting mogelijk moet blijven. Als grenzen van de toekomstige Markerwaard noemt de studie van de rijksdienst voor de IJsselmeer polders en de dienst der Zuiderzee werken: De dijk Lelystad-Enkhui zen, zoals nu in uitvoering, een minimale breedte van 1,5 km van het water tussen de kust van Noordholland en de Markerwaard, een zo zuidelijk mogelijke aanslui ting van de tweede dijk langs het Oostvaardersdiep aan de Noordhol landse kust benoorden het IJ, de IJmeerboezem met een bergend vermogen van minimaal 13.000 ha, Marken zou een (schier)-eiland moeten blijven. l*-PaI t„,us,vlieg- vetóe"vS»ocW^a^getven yje\°P - Voor toezending zijn de portokosten: naar het buitenland 6,— per week en voor luchtpostverzending in Europa 8,— per week. Ter voldoening van deze kosten ontvangt u een acceptgirokaart Wilt u uitsluitend deze kaart gebruiken? >Streepjesjapon met elastische ceintuur. In groen, blauw en bruin. Mt. 36 t/m 44. 69,- A Japon met moderne elastische ceintuur. Pitkatoen. Plooitjes voor en achter. In écru, bedrukt met marine, groen of zwart motief. Mt. 36 t/m 44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 16