Zomaar'n Zomeravond. Bij P&C. Teresa Berganza in Liederen en opera Harnoncourt, knap Our late night: geen gezellig avondje restaurateur van oude muziek Peek &Cloppenburg Huisartsen krijgen 65,47 voor elke ziekenfondspatiënt Frontale botsing: dode TROUW/KWARTET DONDERDAG 5 JUNI 1975 KUNST PS13/RH15 door Adr. Hager SCHEVENINGEN Vorig jaar gaf de Spaanse mezzo-sopraan Teresa Berganza als afsluiting van haar festivaloptreden met het Concertgebouw Orkest als toegift een Carmen-aria van Bizet. Merkwaardigerwijs diende deze zelfde opera-aria dinsdagavond als eerste toegift nar haar liederrecital in een goeddeels bezet Circus theater. Gaf zij met deze keuze niet zelf aan. dat zij toch ln de eerste plaats operazangeres is? Het antwoord op die vraag bleef niet uit. Carmen diende ook voor de tweede toegift. Eerst, bij drie en vier keerde zij terug tot haar uitgangspunt: de Spaanse componisten met De Falla als climax. Teresa Berganza staat zo'n twintig jaar op de planken en zij vertoeft al jaren aan die top waarvan iedere zangeres droomt. Haar carrière geeft aan dat zij zich niet in een bepaald vakje Iaat stoppen. Liede- renrecitals en operarollen wisselen elkaar af, en waar zij zingt oogst zij stormen van applaus. Terecht, zij is een begenadigd vocaliste. Achter de eenvoud in haar optre den. achter haar schijnbaar moeite loos zingen schuilt een enorm raf finement. Met een minimum aan uiterlijk vertoon bereikt zij een maximum aan expressie. Die voordracht, dat enkele gebaar, die mimiek stempe len haar tot operazangeres en de vonk van podium naar zaal sloeg eigenlijk eerst bij Bizet volledig over. Ook in zo'n Cherubini-aria is het de operazangeres, en dat een Rostropowitsj toch naar Nederland AMSTERDAM De Russische cel list-dirigent Matislav Rostropowitsj zal toch bij het concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest op 20 juni aanwezig zijn. Aanvan kelijk zou hij als dirigent en als solist optreden. In verband met zijn gezondheidstoestand had hij deze medewerking afgezegd, en zou helemaal niet komen. Het schijnt nu echter wel zeker dat hij in Rotterdam uitsluitend als solist in een celloconcert van Haydn zal op treden. Het hele concert wordt dan verder gedirigeerd door de Ameri kaan Lawrence Forster. Pianist-pedagoog Jaap Callenbach overleden ARNHEM In het Ned. Hervormd Diaconessenhuis in Arnhem is dinsdagavond de heer J. R. (Jaap) Callenbach uit Blaricum overleden. Hij werd 70 jaar. De heer Callen bach, die als pianist en pedagoog grote bekendheid in muzikale krin gen in Nederland genoot, werd vrijdagavond onwel in Arnhems Mu sis Sacrum, waar een van zijn oud- leerlingen Louis van Dijk met het Gelders Orkest als solist optrad. De heer Callenbach werd getroffen door een hartaanval. Hij begon zijn carrière als pianist, maar ging in de loop der Jaren steeds meer tijd besteden aan de opleiding van an deren. Hij was vele jaren hoofdle raar piano aan de conservatoria van Utrecht, Rotterdam, Tilburg, Amsterdam en Arnhem. naam als Donizetti op het program ma voorkomt valt dan ook in het geheel niet te verwonderen. Was de keuze van Wolf-liederen een concessie aan het publiek? Te resa Berganza en Hugo Wolf ston den in de liederen op teksten van Mörike en in de liederen uit 'Ein Spaniisclies Liederbuch' toch wel ver van elkaar. De dramatiek die zij bijvoorbeeld in een lied als Ver borg enheit, legde was gedacht van uit een operageest. Natuurlijk, technisch volmaakt met een juweel van een stem, maar Wolf werd wel als operacomponist in het Spaanse kleed gestoken. Een geste tegenover haar vaderland was de keuze na de pauze met liederen van de 20ste eeuwse com ponisten Guridi. Granados en Montsalvatge. Zij speelde hierin ui teraard haar hoogste troeven uit met als hoogtepunt het slaapliedje van het negerjongetje. Echtgenoot en begeleider Felix La- villa vormde bij dit geheel de vol maakte achtergrond. Ook hij zette Wolf naar zijn hand met een soort spinetachtige begeleiding. De toe giften stonden klaar op de vleugel, de heer en mevrouw Lavilla waren voorbereid op een festivalpubliek, dat gaarne bereid blijkt ovaties aan te bieden in ruiil voor toegiften. PvdA: omroepen niet samenvoegen Van een verslaggever TILBURG De PvdA is uegen het door VARA-voorzitter Kloos geop perde idee om twee of meer omroep organisaties samen te voegen met behoud van hun gezamenlijke zendtijd. Die samenvoeging zou er volgens de VARA moeten komen als één vande omroepen op grond van het ledental zendtijd zou moe ten afstaan, terwijl ze samen wel het vereiste ledental zouden halen, aldus de PvdA. De PvdA voelt daar weinig voor, aldus Jan Nagel, lid van het dage lijks bestuur van de PvdA woensdag op een gewestelijke vergadering van zijn partij in Tilburg. Nagel wees erop dat tien jaar geleden juist het idee van fusies en ook van spreiding van omroepen nadrukke lijk is afgewezen. Het zou bete kenen dat een in tweeën gesplitste AVRO ook twee maal zoveel zend tijd zou krijgen als nu. 'Bovendien', aldus Nagel, 'zouden uitsluitendd e twee kleurloze en rechtse zendge machtigden AVRO en TROS iets met de voorgestelde regeling kun nen doen. Als voorstander van een duidelijk pluriform systeem ziet de PvdA geen voordeel in een dergelij ke regeling'. mum TP door Ber Huising AMSTERDAM The Manhattan Project kwam uit New York naar het Holland Festival met vier stukken en de eerste daarvan, Our Late Night, zagen wij dinsdagavond in Amsterdams Mickery. door R. N. Degens SCHEVENINGEN Meer lekker ruig opgeborsteld dan zorgvuldig gladgepoetst, zo zou je huiselijk de manier kunnen typeren waarop Nikolaus Harnoncourt de muziek uit de tijd van de Barok pre senteert. Het succes dat deze in 1929 in Berlijn geboren specialist voor oude muziek met zijn eigen ensemble 'Concentus Musicus Wien' de laatste jaren oogst, is ten dele verklaarbaar als reactie op de strakke, dorre opvattingen die musicologen vóór hem als de alleenzaligmakende authentieke uit voeringspraktijk predikten. Wat óók weer een reactie was op de romantische verpakking waarin, sinds Mendelssohn de muziek van Montverdi tot Bach voor een breed publiek toegankelijk werd ge maakt. Harnoncourt (gevolgd door talloze bewonderende collega's) doet het nu duidelijk anders. Dat hoort ie dereen met normale muzikale oren. Voor de fijnproevers valt er te ge nieten van de manier waarop hij dat bereikt: met liefst oude, of naar oude modellen gebouwde, In strumenten, met een bijzondere streek-techniek, met het weer an ders uitwerken van al dan niet aangegeven versieringen, met een zeer markante profilering van ge- puncteerde ritmen, met een nage noeg vibrato-loos spelen door de strljikersgroepen en met diverse an dere, op de oude uitvoeringsprak tijk teruggaande technieken. Dat is allemaal al eerdere gedaan ,maar Harnoncourt doet het met aanzienlijk meer overtuigingskracht en met een aanstekelijke musiceer- drift, die zowel bij de toehoorders als bij de uitvoerenden onweer staanbaar aanslaat. Wat de uitvoe renden betreft kan dat beslist niet het gevolg zijn van Harnoncourts dirigeerbewegingendie bestaan in hoofdzaak uit een driftig molenwie ken met twee armen. Maar deze oud-cellist van de Wiener Sympho- niker (tot 1969) weet zijn inzichten tijdens de repetities kennelijk overtuigend over te brengen. Dat bleek dinsdagavond in bet Scheveningse Kurhaus waar hij met een groep strijkers en blazers uit het Residentie Orkest muziek van Purcell (Suite uit The Rairy Queen), Bach (Cantate Weichet nur, betrtibte Schatten, en Ouver ture in D) en Hellendaal (Concerto Grosso in g) uitvoerde. Het meest verbazingwekkende daarbij was misschien wel, dat hij in een korte voorbereidingstijd deze groep musi ci tot zulke overtuigende pleitbe zorgers voor zijn opvattingen had weten te maken. Bij de inzet van Purcell en in het laatste deel van Bachs Suite leek het van puur enthousiasme weieens uit de hand te lopen, en soms vergaten de strijkers nog dat zij hun hedendaagse instrumenten an ders moesten behandelen dan zij gewend waren. Maar over het ge heel was het een musiceren waaro ver niet een oppervlakkig laagje 'old finish' was aangebracht, maar dat, ondanks het gehanteerde moderne gereedschap- vele kenmerken van het degelijke en liefdevolle oude handwerk vertoonde. Alleen de wat dunne, schrale stem van de Amerikaanse sopraan Benita Valente leek een daarbij niet pas send ornament. Wat uiteraard niets afdoet van de kwaliteiten van Ni kolaus Haroncourt als restaurateur van oude muziek: en het het ple zier dat dit concert de zeer talrijke en terecht enthousiaste toehoorders heeft geschonken. Al was het alleen maar om de verrassende stilistische opknapbeurt van de 'Air' uit de Ouverture van Bach; die daarmee radlkaal was ontdaan van de grauwsluier die er over is gekomen door het misbruik dat Nederlandse orkesten ervan maken als ze het als een snotterig herdenkingsstuk voor overledenen gebruiken. Met bewondering voor het spel. Daar werd door die zeven op en om de zitbank geweldig geacteerd in een eenakter over een Amerikaan? visite-avondje met pijnlijke ge sprekken onbenulligheden, eten en seks. Vooral over seks niet te verwarren met liefde in een on beschaamde openhartigheid en woordkeuze, die wij tegenwoordig al wel gewend zijn, maar waarom ve len nog moeten giechelen. Nu waren de uitgesproken ervarin gen en wensen ook wel aan de belachelijke kant, maar echt vrolijk kon het niet worden. Dat was de bedoeling ook niet. Want al dat gepraat kwam eigenlijk voort uit onvermogen, uit gebrek aan bevre diging. Het was geen praten uit lust, maar eerder uit onlust, meer om wederzijdse weerzin dan zin te wekken. Wallace Shawn die het schreef werd geïnspireerd door Peer Gynt, staat in het programma, en Peer was een egoïstische halfgare fan tast die dromen najoeg en tenslotte verbitterd en mislukt terugkeerde naar zijn trouwe liefdevolle Solveig, waarbij hij het geluk had kunnen vinden. Maar Ibsen gaf Peer dromen die verder gingen dan de slaapkamer, en de burgerlijke zielepoten van Shawn komen hun sexobsessie niet uit. Ze praten bijna nergens anders over en ze worden er misselijk van. Onbeheerste woede-uitbarstingen, oprispingen en braken horen er dan ook bij. De een na de ander moet overgeven. Een gezellig avondje was het dus niet. De gastheer en zijn vrouw kregen daarna in het nachtelijk donker dan ook ruzie tot aan 'ik zou je kunnen vermoorden' toe en sliepen verder zeer slecht. Wat door regisseur Andre Gregory met talrij ke lichtflitsjes op het stel werk zaam werd verbeeld. Our late Night duurde nog geen uur, zodat het voor ons geen laat avondje werd. Auteur Wallace Shawn kreeg voor dit stuk de 'Obie'-onderscheiding, en ik zal niet beweren dat het slecht geschreven is integendeel maar als het om zo'n avond visite gaat, geef mij De Babyfoon van Herman Lutgerink, bij toneel groep Centrum, dan maar. Dat is voller, dieper, ruimer, menselijker, dramatischer en langer. En wordt ook prachtig gespeeld. Wat het spel betreft zijn die van The Manhattan Project voortreffe lijk. Het kan niet beter lijkt me. Daar zijn zeven duidelijke karak ters, zoals zij denken te zijn en zoals ze langzamerhand een beetje boosaardig worden afgetakeld. Ze praten langs elkaar heen en reage- Scène uit Our late night ren toch op elkaar, eerst nog be leefd welwillend, later spottend of met een toenemende afkeer. Ze worden, zonder enige overdrijving, hun eigen caricaturen. Ze spelen de komedie van het op-visite-zijn net echt en tegelijk dan nog de bittere werkelijkheid daaronder. Die is om te lachen soms, maar niet opwek kend. Van een verslaggever UTRECHT De ziekenfondsorga nisaties en de landelijke Huisartsen Vereniging hebben overeenstem ming bereikt over de tarieven voor 1975. Per ziekenfondsverzekerde krijgt de huisarts nu ƒ65.47 (vorig jaar ƒ60.02. Dat bedrag bestaat uit een netto-honorarium van j 38.19, Van een verslaggever LELYSTAD De 49-jarlge W. Troost uit Nunspeet is met zijn auto op de Gooimeerdijk in de Fle- vopolder frontaal op een tegenlig ger gebotst en omgekomen. een bijdrage in de pensioenpremie van 5.91 en een kostenvergoeding van 22.27. De vergoeding van 65.47 geldt voor de eerste acht tienhonderd verzekerden voor alle volgende verzekerden krijgt de hui sarts 45.25. Bleu katoenen tentjurk met steekzakken in de zijnaden. Mt.34 t/m 42. Katoenen maxi-jurk in folklorestijl. In marine/wit, groen/wit en rood/wit. Mt. 34 t/m 42. Katoenen doorknoopjurk in kleurrijk streepdessin. O.a.rood, marine en groen. Mt. 34 t/m.42. g(J_

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15