Veilig en zeker rijden naar de zon Toerisme Veel onvoldoendes voor eindexamens natuurkunde Nederlandse artsen en juristen hebben kritiek op de Duitse justitie 0 Uittocht weer massaal: 2,2 miljoen auto's grens over 111 Automatische gordel voor rijexaminator Intimidatie in Baader-Meinhofproces Pseudo-psycholoog actief in Hilversum Vormingswerk van politieke partij krijgt subsidie TROUW/KWARTET DONDERDAG 5 JUNI 1975 BINNENLAND RHll Schotland Ter voorkomingwnju- To-diefstel kuriru een hoofdschakelaar in de massaleiding aan lafen brengen.Alleen u weef dan ae plaafs. NOORDZEE DUBLIN, DE SNELSTE ROUTE OM MÜNCHEN HEEN Nurnberg |ss 0 R ARNHEM 'féf <$•<-- cf BREDA EINDHWp) ESSEN DORTMUND IffV SIEGCH fttófcnkT] grenspassering noar Q-Duite!and moeien niet--Duitsers een belashng betalen voor het gebruik Van de snelweg, yv BRISTOL Ufcrbaflk Hanfeld\ Stamberg1 -^•.^PRAAG WENEN UCORUNA'i :s.RÉM0 life PORTO r-> /BAVEIRO MLAMANC^,»* - sS.ïTÏZ'ZiiAAnoint BARCELONA I JLISSABOt TLERMO; MIDDELLANDSE ZEE Sicilië (KlmerIa1 Nog een paar weken en de grote vakantie-uittocht gaat weer be ginnen. Tussen 20 juni en 16 augustus zal het gros van de zeven miljoen Nederlanders, die vakantie vieren er op uit trekken: de helft van hen naar bestemmingen binnen de grenzen, de andere helft naar het buitenland. En van die laatste groep zullen dat zo'n 2,2 miljoen per auto doen, wat betekent, dat er een dikke 700 000 auto's zullen uitwaaieren naar vakantieland. Vooral voor deze categorie is het goed te weten, dat op de routes naar het zuiden er dit jaar weer verscheidene belangrijke stukken snelweg zijn gekomen (de kaart laat daar iets van zien). In Spanje zal waarschijnlijk nog voor het hoogseizoen de snelweg Franse grens-Figueras klaar zijn. zodat men dan, op' de rit door Barcelona na, onafgebroken over de autoweg tot bij Valencia kan rijden. Voor een snelle rit naar de Costa Brava kan men het best de weg Perpignan-Gerona nemen en niet de bochtige smalle weg van Perpignan langs de kust. In Frankrijk wordt het traject Bourneville-Troarn (70 km) open gesteld, waardoor vooral Norman- dië en Bretagne sneller te berei ken zijn. Vanuit Nederland kan men nu via Parijs tot Caen onaf gebroken gebruik maken van de snelweg. Ook de Spaanse grens is sneller te bereiken nu ook het gedeelte Montpellier-Beziers (54 km) gereed is: daardoor kan men vanuit Nederland in één ruk over de autoweg naar Narbonne. In Duitsland wordt nog steeds hard gewerkt aan de voltooiing van de rondweg om München, een van de grootste en drukste ver- keersknopen in het noord-zuid verkeer. Van de oostelijke rond weg is nu ook het stuk Hohen- brunn Nord-Hohenbrrunn Süd klaar, waardoor een groot gedeelte van de rondweg nu kan worden bereden. Om op de rondweg te komen moet het verkeer uit Neu renberg richting Salzburg, de au tobaan E 6 bij Garching verlaten. Hier treft men een bord met het opschrift Behilfausfahrt Salzburg. Diezelfde borden moet men vol gen als men uit de richting Augs burg komt en de zuidelijke rond weg wil volgen (met deze laatste weg is men overigens nog lang zover niet als met de oostelijke). Wat de rit naar München betreft: naast de drukke autobaan Köln- Frankfurt, en de (wat rustiger) Sauerlandroute kan nu ook rijden over de nieuwe snelweg Dort- mund-Kassel-Würzburg. isdorf Paffendorf ngen rembt teinslr«u Verzekering Sluit vooral een goede reisver zekering af. Er bestaat namelijk een categorie kosten, die door vrijwel geen enkel ziekenfonds of particuliere maatschappij wordt gedekt (extra reiskosten als de patiënt naar Nederland wordt vervoerd, extra verblijfskosten als gevolg van ongeval of ziekte, ook voor medegezinsleden, reiskosten na het uitvallen van het eigen vervoermiddel, vervoerskosten van het stoffelijk overschot en extra reiskosten wanneer men van va kantie wordt teruggeroepen i.v.m. overlijden of ernstige ziekte van naaste verwanten). Nederlandse ziekenfondsverzeker den kunnen in een aantal landen aanspraak maken op dezelfde (gratis) hulp als die waarop de verzekerden in het betreffende land recht hebben. Zij dienen dan wel de E-lll-verklaring van hun eigen ziekenfonds bij zich te heb ben. Heeft men medische hulp nodig, dan moet men nooit zo maar naar een arts stappen maar eerst informeren bij het kantoor van een ziekenfonds. door Dick Ringlever Wie z'n auto normaal alleen WA verzekerd heeft, maar in zijn vakantie all risks gedekt wil zijn, kan bij verscheidene maatschap pijen zo'n tijdelijke extra dekking kopen. Dit hoeft niet persé te gebeuren bij de maatschappij, waar de auto WA verzekerd is. Gaat de caravan mee, dan moet ook deze WA verzekerd wor den. De groene kart moet dan voorzien worden van de aandui ding 'AF', als bewijs, dat ook de caravan WA is meeverzekerd. Een casco verzekering voor de auto betekent niet dat ook de aanhan ger is verzekerd. Dat moet apart gebeuren. Hoewel in verscheide landen aan de grens geen groene kaart meer wordt gevraagd, is het raad zaam het papier toch mee te ne men. Het is het bij uitstek ge schikte document om bij schade aan te tonen, dat men verzekerd Hulp onderweg ANWB- en Wegenwachtleden kunnen in de meeste landen bij pech een beroep doen op hulp van de daar opererende wegenwach ten, zij het dat men dan soms ook een Internationale Reis -en Kre dietbrief nodig heeft. In België krijgt men die hulp van de gele auto's van de Touring Wegenhulp (Touring Secours), van de rode auto's van de wegen wachtdienst van de Koninklijke Automobielclub van België en van de geel-zwart gestreepte auto's van de Vlaamse Automobilisten bond. Alleen de Touring Club werkt gratis (op vertoon van de IRK). In Duitsland staat de ADAC- Strassenwacht klaar (gratis voor ANWB-leden). Voor het inroepen van die hulp kan men terecht bij de op veel snelwegen om de twee kilometer geplaatste praatpalen. Moet de auto worden weggesleept (dat kost wél geld), dan dient men altijd te vragen om hulp van een ADAC-Strassendienst, waarbij particuliere, gecontroleer de, garages zijn aangesloten. Ga nooit zomaar in zee met andere sleepdiensten (er rijden nogal wat beunhazen rond). In Frankrijk helpt de Touring Secours Routier (alleen gratis voor ANWB-leden met een IRK). VERKLARING VAN OE KAART mm Snelle doorgaande autoroutes (met gebruik von de nieuwste autosnelwegen). Ook geschikt voor caravans. Alternatieve route met veel natuurschoon (ook geschikt- voor caravans). -^=3 Goede nachhoute naar de Rivièra(vlot berijdbaar en op geregelde afstand tankstations die ook 'snachs open zijn). Belangrijke douaneposten in de Pyreneeen \\elke dbg en nacht open zijn. Autoveerdienst (met globale vaartijd in uren). 18-20 Gemiddelde dagtemperatuur f t van het zeewater in juli enaug a. (in graden C)- „.mm, Landschappelijk zeer aantrek- keljke westelijke kustroute. Grens Bergebieden boven de 2000m hoogte. AutoDann Snelst te berijden route om München hem ATLANTISCHE OCEAAN DE KAART MAAKT GEEN A^RRAAKOP'VÓLLEDIGHéfo HEEFT U HAAST? De meeste vrachtwagen chauffeurs eten tussen 12 en 2 uur. Op wegen met veel vrachtverkeer kun nen de l-oerisfen dan beter doorrijden want- er 2ijn minder vrachtauto* op de weg. 9 In Oostenrijk patrouilleert de wegenwacht van de MTC (gratis voor ANWB-leden met een IRK). Spanje heeft de Auxilie en Carretera, die men via elk bureau van de Guardia Civil kan opbel len. In de praktijk duurt het meestal echter nog wel een paar uur vor de hulpauto verschijnt. Voor hulp moet altijd worden be taald. In Zwitserland worden ANWB- leden in het bezit van een IRK gratis geholpen door de Touring Club Suisse. De wegenwacht van de Itali aanse ACI, verleent gratis h ilp op vertoon van een aan de grens verkrijgbare Carta Carburante e Turestica. Met deze kaart kan men bij de ACI-kantoren tevens benzinebonnen kopen (een soort gelijk systeem bestaat in Grieken land) bonnen vor maximaal 150 liter). 0 In Engeland worden wegen wachtleden gratis geholpen door de AA. t In de Oosteuropese landen zal men niet te veel op wegenwacht hulp moeten rekenen. Alarmcentrale Het bezit van een IRK geeft recht op hulp van de ANWB-alamicen- trale bij moeilijkheden met de auto, ziekte of ongeval, krediet en rechtsbijstand. Behalve bij het hoofdkantoor in Den Haag, kan men daarvoor ook terecht bij de ANWB-steunpunten in Zwitser land (Mendrislo), Spanje (Barce lona) en Frankrijk (Lyon). Voor het waarschuwen van fami lieleden bij ongevallen onderweg (of omgekeerd: bij eerste graads familieleden thuis) kan men zich rechtstreeks richten tot de cen trale in Den Haag (070-26.44.26). De tijden, waarop deze berichten worden uitgezonden vindt men in het ANWB-handboek (gratis voor leden). Wie onderweg in geldmoeilijkhe- den komt en voldoende op zijn postrekening heeft staan kan de afdeling deviezen van het giro kantoor opbellen (070-791090 of 085-672351: al naar gelang men een rekening in Den Haag of Arnhem heeft). Meestal nog de zelfde dag wordt het bedrag dan telegrafisch overgemaakt (alleen van maandag tot en met vrijdag). Wie tijdens de reis telefonisch contact met achterblijvers wenst, kan bij de PTT (even bellen: 0017) gratis een internationale te lefoonkaart krijgen. Hier staat op hoe men vanuit het buitenland rechtstreeks kan bellen met Ne derland. Het ANWB-handboek geeft hiervoor ook raad, evenals trouwens voor vele andere zaken (zorg er dus voor het boekje altijd bij u te hebben). Snelheidslimieten Hoewel over de grens doorgaans sneller gereden mag worden dan in Nederland zal men ook daar met limieten rekening moeten houden. In Duitsland geldt op de snelwegen een limiet van 130 km (o-p de secundaire autowegen 80 km), in België 120 km (90 km), in Frankrijk 130 km (90-110 km), in Oostenrijk 130 km (100 km), in Zwitserland 130 km (100 km), in Spanje 130 km (90 km), in Italië 120 km (100 km). Raadzaam is zich aan deze limieten te houden: vooral in Duitsland en Frankrijk is de controle zeer streng en loopt men de kans ter plaatse enkele honderden guldens boete te moe ten betalen. Denk erom de auto niet te zwaar te beladen. De ANWB hanteert als vuistregel voor een vierpersoons middenklas-auto een maximum gewicht van 350 kg (inclusief de passagiers). De zwaarste spullen moeten onderin worden gelegd. Bij kleine auto's kan op het impe riaal 30 tot 50 kg worden ge stouwd. bij grotere 50 tot 75 kg. Van onze onderwijsredactie DORDRECHT Ook dit jaar zullen erg veel leerlingen van het VWO (gymnasium en atheneum) een onvoldoende krijgen voor hun schriftelijk eindexamen natuurkunde. Voorzichtige schattin gen van leraren noemen aantallen van veertig tot vijftig procent onvoldoendes- Ook vorig jaren werden voor het schriftelijk examen natuurkunde slechte resultaten behaald. Vorig jaar waren er vijf tig procent onvoldoendes, het jaar daarvoor zo'n 35 procent. Er is een bewakingscommissie eind examens van de Algemene Vereni ging van Schoolleiders, die lande lijke enquêtes houdt over examen problemen, als er veel klachten binnenkomen. Voorzitter van die commissie is de rector van het christelijk lyceum in Dordrecht H. J. van Alphen. 'Over de natuurkunde hebben we dit jaar geen aparte klachten ge kregen. Wel hebben we begrepen dat de leraren de exacte vakken over het algemeen zwaar vonden. Ook wiskunde wordt al jarenlang moeilijk gevonden en vorig jaar hebben we daarover dan ook een enquête gehouden. Met de antwoor den van de leraren zijn we naar de normencomissie gestapt en inder daad zijn de cijfers voor dat exa men toen wat milder beoordeeld. Datzelfde geldt ook dit jaar voor wiskunde, maar dat is een uitzon deringssituatie.' 'We weten dat veel leerlingen wis kunde gekozen hebben omdat som mige universitaire studies dat als eis stellen. Nu de universiteiten zelf een soort bijspijker-programma wiskunde geven, Is het redelijk dat eindexamenkandiaten milder be oordeeld worden. Toen ze wiskunde in hun vakkenpakket kozen, kon den ze immers niet weten dat de universiteiten hun eisen zouden af zwakken. Voor de natuurkunde geldt zoiets niet en ik denk ook niet dat we een onderzoek gaan instellen. Exacte vakken zijn moeilijk en Je mag van leerlingen best wat vin dingrijkheid verwachten. Ik vind overigens wel, dat als dit Jaar weer zoveel leerlingen onvoldoendes ha len, je erover zou moeten praten of de opgaven niet voortaan wat ge makkelijker gemaakt kunnen wor den.' Aldus de heer Van Alphen. Het merkwaardige geval doet zich trouwens ook voor dat de opgaven voor het examen door leraren ge maakt worden. Het Is niet de over heid die via deze examens zou wil len proberen om een drempel voor de universiteit te maken. Van Al phen: 'Wij maken de opgaven zelf en als ze moeilijk zijn is dat mis schien om het niveau van het VWO Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Na 1 september kan men alleen rijexamen doen in een auto met een automatische gordel op de plaats naast de bestuurder. Het Centraal bureau rijvaar digheidsbewijzen vindt gewo ne gordels te lastig voor de examinatoren, en daardoor ook te tijdrovend. Vele malen per dag moet de ezaminator in een vreemde auto stappen, waarna hij met steeds afwij kende gordels zou moeten gaan rijden. De niet-automa- tische gordel sleept bovendien nogal eens over de grond en wordt daardoor vuil. Tot 1 september (er is een lange levertijd voor automati sche gordels) neemt het CBR genoegen met gewone gordels, als die de bewegingsvrijheid tenminste niet zozeer beper ken dat ingrijpen onmogelijk is. Dat zal wel betekenen dat alleen heupgordels tot 1 sep tember aanvaard worden. En het CBR heeft elke Instruc teur aangeraden de examina tor bij het omdoen van de gordel zo nodig een handje te helpen- Van een verslaggever UTRECHT De Duitse justitie schrikt niet terug voor intimidatie van de raadslieden van de verdachten in het Baader-Meinhofpro ces. Dit zegt het Medisch-juridisch comité politieke gevangenen, waarbij circa honderd Nederlandse artsen en juristen zijn aange sloten in een verklaring. te handhaven. Maar het is niet. meer dan billijk dat we ons elk jaar weer bezinnen of de opgaven niet te veel eisen van de leerlingen.' De uitsluiting van de drie advoca ten Croissant, Ströbele en Grune- wold is op dit moment onwettig. De Duitse justitie loopt met deze be slissing vooruit op een net inge diende wetswijziging die nog deze maand van kracht moet worden. De uitsluiting betekent een ontoelaat bare beperking van het recht op verdediging, aldus het comité. De drie advocaten worden aan de verdediging onttrokken op grond van verdenkingen, waartegen zij zich niet in een normaal proces kunnen verweren. Verdediging in politieke zaken blijkt ook in de toekomst, na invoering van de nieuwe wetswijziging, praktisch on mogelijk te zijn. De controle op de briefwisselingen en de gesprekken tussen de raadsman en zijn cliënt is daarvan een duidelijk voorbeeld, zo zegt het comité Een voorbeeld van intimidatie, waaraan de Duitse Justitie zich her haaldelijk zou bezondigen is vol gens het comité: zes mannelijke en vrouwelijke politie-agenten zouden tijdens een eerste gesprek tussen advocate Marie-Louise Becker met Hanna Krabbe, één van de ver dachten ln de Stockholmse gijze lingszaak, de spreekkamer zijn bin nengedrongen met de mededeling dat ze zowel de advocate als de verdachte moesten fouilleren. Na de uitgebreide fouillering hebben de politiefunctionarissen de gehele in houd van de actetas van de advo cate onderzocht. All* aantekenin gen van het gesprek en van ge sprekken van andere strafzakén werden meegenomen Tegelijkertijd werd ook het kantoor van Marie- Louise Becker doorzocht, waarbij ook talrijke documenten meegeno- Van een verslaggever HILVERSUM Een pseudo- psycholoog, die een onderzoek deed naar de menselijke spierontwikke- lingen heeft bij een huisbezoek in Hilversum een twintigjarige vrouw zover weten te krijgen, dat zij zich van haar kleren ontdeed. Hij wist de huisvrouw, die tevoren gedwee zijn vragen, zelfs die over sexuali- teit, beantwoordde, te overtuigen dat zij haar verschillende lichaams delen moest tonen. Tot grote verbazing van de huis vrouw begon de 'psycholoog' toen ook zijn kleding uit te trekken. Beseffend dat zij wel zeer argeloos geweest was. stuurde zij hem het huis uit. Haar echtgenoot heeft ia- ter, danig geschrokken, aangifte gedaan bij de politie. Deze achtte het niet uitgesloten, dat meer vrou wen op het onderzoek ingegaan zijn. men werden, aldus het Medisch- Juridisch comité. Ook de dood van Siegfried Hausner heeft twijfels opgeroepen, aldus het comité. Hausner had op 30 april schriftelijk een onderhoud gevraagd met advocaat Croissant. Die brief is echter een dag (5 mei) na de dood van Hausner verstuurd. Daarbij kwam nog een verklaring van de politie dat Hausner naast brand wonden ook een schedel basisfrac tuur had. Dit werd de volgende dag weer ontkend, aldus het comité. Van een verslaggever DEN HAAG Op de begroting van het ministerie van binnenlandse zaken is voor dit jaar 1.620.000 gulden opgenomen voor de subsi diering van het vormlngs- en scho- lingswerk voor de politieke partij en, die in de Tweede Kamer zijn vertegenwoordigd. Minister De Gaay Fortman heeft besloten dit werk met Ingang van Januari 1975 te subsidiëren. Mede omdat rechtstreekse subsidië ring van politieke partijen in ons land op bezwaren stuit, zal de sub sidie gaan naar afzonderlijke recht spersonen, die verbonden zijn met deze partijen. Dit is ook het geval met de bestaande subsidiëring van de politiek-wetenschappelijke Insti tuten. Over de regeling van de sub sidie heeft de minister met een aantal partijen die ln de Kamer zijn vertegenwoordigd, overlegd. De bewindsman heeft besloten, dat negentig procent ln de eerste kos ten van dertigduizend gulden wordt gesubsidieerd. Voor de overigekos- ten is een subsidie van zeventig procent vastgesteld met aangegeven maximum-bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11