Israël verwacht Kissinger terug Syrië probeert conflict met Irak te sussen ZWO 25 geslaagd jaar - een jeugdfestival Laos houdt band met Verenigde Staten New York in ban van tv-veiling President Ford in Italië Lid van militaire politie betrokken bij moord op Keniase politicus Kariuki Egypte rekent op Amerikaans initiatief Amerikaanse onderminister: Verdedigers Baader- Meinhof uitgesloten NATIC Weter techniek Mannen gooien bom naar reisbureau in Lissabon TROUW KWARTET WOENSDAG 4 JUNI 1975 BUITENLAND 7 JERUZALEM, CAIRO (UPI, Reuter, AP) De Israëlische regering gelooft dat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Henry Kissinger binnenkort zijn directe bemiddeling tussen Cairo en Jeruzalem zal hervatten. Dit vertelde een hoge regeringsfunctionaris van Israël gisteren. Deze functionaris zei dat Kissinger zijn missie in het Midden-Oosten waarschijnlijk zal hervatten kort nadat de Israëlische premier Jitzak Rabin in Washington met de Ame rikaanse president Ford heeft over legd. Dit overleg is vastgesteld op 11 en 12 juni. Ook In Egypte wordt ernstig reke ning gehouden met een nieuwe pendeldienst van Kissinger tussen Cairo en Jeruzalem om een nieuw akkoord tot stand te brengen over de bezetting van de Sinai. Dit valt op te maken uit de commentaren in de Egyptische pers op het over leg dat president Anwar Sadat van Egypte in Salzburg heeft gehad met zijn Amerikaanse collega Ford. Ver schillende commentatoren houden het er op dat de Verenigde Staten eerst nog eens een initiatief in het Midden-Oosten zullen ontwikkelen voordat er sprake kan zijn van hervatting van de grote vredescon ferentie in Genève. Zo'n Amerikaans initiatief zal zich dan richten op nieuwe regelingen tussen Israël en Egypte (over de Sinai) en Israël en Syrië (over de Hoogvlakte van Golan). Volgens het gezaghebbende blad Al Achram hebben Ford en Sadat deze strate gie in Salzburg uitvoerig besproken. Beide leiders zouden het er over eens zijn geworden dat eerst moet worden geprobeerd Israël te bewe gen de Sinai terug te geven aan Egypte en het heuvelland van Go lan weer aan Syrië te laten. Pas daarna zou een totale vredesrege ling voor het hele Midden-Oosten in Genève moeten worden bespro ken. Al Achram noemde het beraad van Sadat met Ford een groot suc ces. Theatraal Het blad Met zich niet zo lovend uit over het besluit van Israël om zijn troepen direct langs het front met Egypte met de helft te verminde ren. Al Achram sprak van 'een the atraal gebaar'. De Egyptische presi dent beoordeelt deze Israëlische maatregel veel positiever. In ge sprekken met Amerikaanse journa listen liet hij maandagavond door schemeren dat hij overweegt iets terug te doen tegenover Israël. Dat zou dan kunnen zijn: opheffing van het verbod op vervoer van voor Israël bestemde goederen door het bij het front met. Egypte ligt, hèb- Suez-kanaal, dat vanaf morgen weer open is voor de scheepvaart. Egyptische regeringsfunctionarissen in Cairo zagen gisteren in de troe penbeweging van Israël ook wel meer dan een theatraal gebaar. Zij beschouwden deze stap als een te ken dat Israël (waarschijnlijk onder Amerikaanse druk) wat beweeglij ker wordt. President Sadat maakte gisteren op zijn thuisreis een tussenlanding in Athene, waar hij een kort gesprek met de Griekse premier Karamanlis had. Tegenover journalisten in Athene herhaalde hij dat hij van zijn gesprekken met de Amerikaan se president een zeer goede indruk had overgehouden. 'Ik heb nu meer hoop op een oplossing voor het Midden-Oosten', aldus Sadat in Athene. Israël hoopt zijn troepenbeweging in de Sinai vandaag al te voltooien. Vanmorgen moeten 3500 man schappen de streek, die het dichtst ben ontruimd. De verplaatsing van kanonnen, en raketten zal in de loop van de dag moeten worden voltooid. De Israëlische minister van defensie Simon Peres zei gisteren dat deze maatregel voor Israël geen groot militair risico inhoudt. Minister Peres zei te hopen dat de terugtrekking van troepen 'een we zenlijke bijdrage aan de ontspan ning in dit probleemgebied' zal blijken te zijn. Hij toonde zich ingenomen met de eerste reactie van president Sadat op het Israëli sche gebaar. Peres zei dit gisteren op een persconferentie in de Sinai. De aanwezige journalisten begroet te hij met: 'Welkom in een ont spannen Sinai'. In Israël lijkt het besluit van de regering tot troepenterugtrekking over het algemeen goed te zijn gevallen. Alleen de rechtse Likoed- partij (de belangrijkste oppositie partij) bleef gisteren tegen sputte ren. De partij wil een parlementair debat over het regeringsbesluit. VIENTIANE (AP, Reuter, UPI) De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Philip Habib heeft gisteren gezegd dat de Laotiaanse regering, waarin communisten de meerderheid hebben, heeft verzekerd dat Laos de banden met de Verenigde Staten wil handhaven en Amerikaanse hulp zal blijven ontvangen. DAMASCUS (UPI, AP) Syrië zal meer water van de Eufraat naar Irak laten doorstromen. In beginsel zal Irak zoveel water kunnen krijgen wat het nodig denkt te hebben. De Syrische rege ring heeft dit gisteren bekend gemaakt. Habib verklaarde dit na een ge sprek met minister van buitenland se zaken Phoemi Vongehivit, een lid van de Pathet Lao en eerste minister Soevanna Phoema, een Inmiddels neutralist. Habib zei niet hoe de Amerikaanse hulp Laos zal toe vloeien nadat eind deze maand het Amerikaanse Bureau voor internationale ontwikkeling uit de Laotiaanse hoofdstad Vientiane verdwijnt. De bewindsman zei verder nog dat NEW YORK (Reuter) In een veelbelovende slag in de strijd om zijn bestaan heeft het be roemde niet-commerciële New- yorkse televisiestation 'Ka naal 13' een televisieveiling ge lanceerd, die vrijdag losbarst. Om genoeg fondsen te verzame len voor zijn voortbestaan zal Kanaal 13 negen dagen lang van een uur in de middag tot een uur in de nacht de meest fan tastische goederen en diensten onder de hamer brengen, zoals de valse snor van Simon Willi ams als Captain James in 'Up stairs, downstairs' en een uur vioolles van Isaac Stern. De kij kers kunnen een nummer bellen dat constant op het scherm ge toond wordt en een bod op een aangeboden voorwerp doen. Het station hoopt dat. bod en tegen bod de opbrengst tot een veel voud zullen opstuwen van het miljoen dat de donaties nu tesa- men al waard zijn. De veiling belooft een geweldig gebeuren te worden want onge veer 400 beroemdheden uit to neel, sport, politiek, televisie en beeldende kunst hebben zich reeds als veilingmeesters laten aanwerven voor de 108 uur du rende marathon-veiling onder de titel Telebod 13. Opvoedend Kanaal 13, een van de zeven be langrijkste televisiestations van New York, moest het tot dusver doen van contributies van le den-kijkers en giften van be drijven cn stichtingen om een oorspronkelijk programma met een duidelijk opvoedende strek king zonder commerciële onder brekingen te presenteren. De Ford Foundation, die in zijn subsidies altijd veel progressie ver is dan de verkoop van auto mobielen rechtvaardigt, heeft nu al beloofd de totale opbrengst van de televisie-veiling te zullen verdubbelen. Kijkdagen voor de kunstvoor werpen en antiquiteiten die on der de hamer komen zijn deze week al gehouden in het cen trum van Manhattan en voor die zaken heeft het station het doen van een verzegeld bod mogelijk gemaakt om een te lange aan loop in het bieden te vermijden. Begerenswaardig Andere begerenswaardige zaken: een stuk 'fingerpainting' van twee gorilla's, een lunch met de schrijver Truman Capote, een sleepboottocht rondom Manhat tan, een partijtje voor 140 men sen in een Hamburger-restau rant, dagelijks een ananas van Hawai. Verder kan men een paard naar zich laten noemen of een tv-programma van een half uur over een dag in zijn leven winnen. De reismogelijkheden variëren van een tocht naar de Noordpool tot een bezoek aan het Witte Huis. Het is niet helemaal de eerste keer dat een televisiestation zijn kijkers in een veiling betrekt om te overleven. Twintig jaar gele den kwam een tv-station in San Francisco uit de rode cijfers door de lavendelkleurige bedde- lakens van de actrice Kim Novak voor de televisie te veilen. de moeilijkheden die de Amerika nen de afgelopen weken in Vientia ne hebben ondervonden het gevolg zijn geweest van 'misverstanden'. wordt Thailand over spoeld door tienduizenden leden van de MEO-stam die uit Laos naar Thailand vluchten. De meeste zijn volgelingen van generaal Vang Pao. die leider is geweest van een ge heim leger dat was opgericht door de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. De generaal is inmiddels zelf ook naar Thailand gevlucht. Thai land wil proberen de ongeveer 50 000 Meo's die op het punt staan het land binnen te komen tegen te houden. Bangkok weigert vluchte lingen uit aangrenzende landen -die later politieke problemen zouden kunnen veroorzaken. Thailand De Verenigde Staten zullen de ko mende veertien dagen al hun B-52 en F-lll vUegtuigen uit Thailand terugtrekken. Deze maatregel is on derdeel van een ge.faseerde terug trekking uit dat land zoals die is geëist door de Thaise regering. Op het ogenblik zijn er nog zeventien B-52 bommenwerpers in Thailand en 31 F-lll jachtvliegtuigen. De Thaise minister van buitenland se zaken Tsjoenhayam heeft giste ren verklaard dat hij eind deze maand naar Peking gaat om te praten over het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met Chi na. De Amerikaanse president Gerald Ford heelt zijn eerste rondreis door Europa gisteren afgesloten met een bezoek aan Italië. Een zichtbaar vermoeide Ford daal de op het vliegveld bij Rome uiterst behoedzaam de trap van het vlieg tuig af. Hij hield met beide handen de leuningen vast en steunde dui delijk op één been (zie foto). Eer der deze week viel de president van de vliegtuigtrap in Salzburg. Vol gens zijn arts heeft hij last van een oude beenblessure. Ford besteedde zijn tijd in Rome voor het grootste deel aan gesprek ken met leden van de Italiaanse regering. Hij ontmoette president Giovanni Leone, premier Aldo Moro en minister van buitenlandse zaken Mariano Rumor. Ford had Italië in zijn reis opgenomen om het grote belang te onderstrepen dat dit land voor het westerse militaire bondge nootschap (de NAVO) heeft. Met een naar links afwijkend Portugal, een boos Griekenland en een drei gend Turkije is Italië het belan grijkste steunpunt in de zuidelijke flank van het NAVO-blok. Leone en Ford beleden hun grote trouw aan het westerse bondgenootschap bij een lunch, die door de Italiaanse regering was aangeboden. Zesde werd vooral ondernomen met het oog op het thuisfront. De presi dent hoopt hiermee een goede beurt te hebben gemaakt bij het rooms-katholieke volksdeel in de VS en dat kan hem van pas komen als hij volgend jaar meedoet aan de presidentsverkiezingen. Fords ver blijf in Vaticaanstad duurde ruim een uur. Bij het openbare gedeelte hield de paus de president voor dat vrede en gerechtigheid niet alleen een kwestie van macht is. 'Wij moeten onze stem verheffen om de mensen er aan te herinneren dat een vreedzame en menselijke inter nationale orde niet op macht geba seerd kan zijn', aldus de paus. Zo'n orde moet volgens hem rusten op 'rechtvaardigheid en respect en be grip voor de rechten en behoefgen van anderen.' BONN, STUTTGART (DPA) Een rechtbank in het Westduitse Stutt gart heeft gisteren de advocaten Klaus Croissant, Kurt Groenewold en Hans-Christian Stroebele geheel uitgesloten van het proces tegen de kernleden van de Baader-Meinhof- groep, dat overmorgen wordt her vat'. Het drietal was al verboden als advocaat op te treden voor Andreas Baader, één van de verdachten. Door de uitspraak van de recht bank, waar de openbare aanklager H|wwom gevraagd had, kunnen ze nu Fords bezoek aan paus Paulus de 99^ 'riet meer de verdediging van 'Wij hopen dat er op zeer korte termijn een vastomlijnd en duide lijk akkoord over de verdeling van het water van de Eufraat uit de bus komt,' aldus een woordvoerder van de regering in Damascus. Hij wees er op dat Syrië met dit besluit een 'gebaar van goede wil' heeft willen maken om daarmee een oplossing van het geschil tussen beide buur landen over de Eufraat dichterbij te brengen. Syrië is tot deze stap gekomen door de bemiddeling van Saoedi-Arabië De Syrische minister van buiten landse zaken Khaddam was giste ren in Saoedi-Arabië terwijl de Sa- oedi-Arabische minister voor olie, sheik Jamani. in de Iraakse hoofd stad Bagdad was. Beide bezoeken hielden verband met het conflict over de Eufraat. dat eigenlijk al vele jaren bestaat, maar twee maanden geleden plotseling hevig oplaaide en tot een heftige woor denstrijd tussen beide buurlanden leidde. Irak beklaagt zich er over dat en kele miljoenen Iraakse boeren in hun bestaan worden bedreigd door dat Syrië het water van de Eufraat vasthoudt achter de nieuwe grote Tabka-stuwdam in liet noorden van dit land. Syrië beweert dat de zeer lage waterstanden van dit moment te wijten zijn aan de uitzonderlijk geringe regenval in Turkije, waar de Eufraat ontspringt. Volgens de verantwoordelijke Syrische minis ter ontvangt Syrië momenteel zelf ook de helft minder water dan normaal. In de bekendmaking van gisteren wordt ook verwezen naar de noodsituatie, die er zou bestaan. Er wordt gezegd dat Syrië 'het Ara bische broedervolk van Irak' wil helpen nu het waterpeil van de Eufraat daalt. Uitverkoop Syrië betichtte Bagdad er eerder van dat het de ruzie over het Euf- raat-water kunstmatig opblaast om de aandacht af te leiden van de overeenkomst tussen Irak en Iran. Daarbij verplichtte de sjah zich de steun aan de opstandige Koerden in Irak stop te zetten.In ruil daar voor liet Irak zijn aanspraken op het binnen Iran gelegen 'Arabistan'- varen. Syrië beschuldigde IrakX daarop van 'uitverkoop van Arabi sche belangen'. Z Het conflict tussen Irak en Syrië- werd vooral verscherpt doordat ln^ deze beide landen verschillende vleugels van de socialistische geo-t riënteerde Baath-partlj aan de- macht zijn, die elkaar hevig bestrij-: den. Al eerder probeerde minister Jama ni van Saoedi-Arabië te bemiddelen tussen Damascus en Bagdad, maar dat mislukte toen. Een reactib van Irak op het Syri sche gebaar was gisteren nog nietr bekend. één van de drie andere verdachten op zich nemen. De regering in Bonn besloot giste ren nieuwe wetten te maken om het terrorisme doeltreffender te kunnen bestrijden. Zo wilde rege ring 'vorming van terroristische vereniging' strafbaar stellen. Bo vendien wil zij de mogelijkheid om gesprekken tussen advocaten en verdachten te beluisteren in de wetlaten opnemen. Het proces te gen de vier kernleden van de Baad- er-Meinhof-groep, dat 21 mei kort na de opening was verdaagd, moet vrijdag worden hervat. Rapport van commissie van onderzoek: NAIROBI (Reuter. UPI) De commandant van de para-militaire politie in de Oostalrikaanse staat Kenia is betrokken geweest bij de moord op de populaire politicus Kariuki. De schuld van deze Gethi blijkt uit een rapport dat een onderzoekcom missie gisteren bij het Keniase par lement heeft ingediend. Daarin staat dat hij 'een actieve rol heeft gespeeld bij de moord of medewer ker is geweest van de werkelijke moordenaar(s).' Kariuki werd op 2 maart met schoten in borst en Degelijke jonge onderzoekers krijgen de ruimte door drs. Rob Op haar 25-ste verjaardag heeft de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek (ZWO) zich, tussen de feestelijkheden door, overgegeven aan een jeugdzonde in meer dan een be tekenis. Zij heeft onderzoeksubsidies toegekend, eenentwintig nog wel, aan mensen en groepen die daarvoor volgens de regeltjes niet in aanmerking kwamen. (ADVERTENTIE) En u,hoe komt u aan uwflmro Privérekening? „Echt, ze doen bijna alles voor me, reuze makkelijk. Ten eerste laat ik er m'n salaris komen. Op m'n privérekening dus. En via die rekening lopen al m'n betalingen, ook de acceptgiro's. Hou ik aan 't einde van de maand wat over, dan zetten ze 't automatisch op een aparte spaarrekening, met de hoogst haalbare rente. En zit ik af en toe krap, dan kan ik gewoon even rood staan tot m'n volgende maandsalaris I binnenkomt." Al die mensen en groepen (en het was een heel podium vol, op het jubileumfeest in het Haagse con gresgebouw) waren namelijk niet ouder dan twintig jaar. En hoewel ZWO nooit en nergens eerder leef tijdsgrenzen heeft gesteld aan de mensen die subsidie vroegen, was het toch altijd wel duidelijk dat je voor zoiets een gekwalificeerd on derzoeker moest zijn. op zijn minst een universitaire studie met succes moest hebben afgesloten. Er waren uitzonderingen, wel dege lijk. want de enige harde eisen waren dat het voorgestelde onder zoek wetenschappelijk goed en zin vol moest zijn. en dat de onderzoe ker het moest aankunnen. Maar meestal kwam dat op zijn minst op de vermelde minimum voorwaarde neer. Hoewel de ZWO-mensen best anders hadden gewild. Al bij de oprichting in 1950 zeiden ze tegen elkaar dat ze jonge mensen toch ook een kans zouden willen kunnen geven. Dat kon toen niet. Volgens de sta tuten kon het niet. en afgezien daarvan was ook de financiële ruimte ln 1950 erg beperkt. De ideeën die men toen over het bud get had, doen nii ontroerend aan. Men zou beginnen met een miljoen gulden. Dat zou met een miljoen per jaar opklimmen tot een budget van vijf miljoen. En als het zuiver wetenschappelijk onderzoek genoeg was bevorderd, zouden de uitgaven in vijf jaar weer teruggebracht worden (afgebouwd, heet dat nu) tot nul. Het is duidelijk dat niet alleen de inflatie, maar ook een aangepast inzicht het totale subsi diebedrag vorig jaar tot meer dan honderd miljoen deed stijgen. Hoe dan ook, pas dit jaar kreeg het jeugdplan ook financieel handen en voeten. Voor één keer stelde ZWO wél harde leeftijdsgrenzen. Grens Mensen tussen vijftien en twintig jaar die iets wilden uitzoeken maar op geldgebrek stieten, werden uit genodigd om een aanvraag in te dienen. Voorwaarde was, dat zij nog niet tot de universiteit of het hoger beroepsonderwijs .waren doorgedrongen. (Anders zou. voor wat de universiteit aangaat, het bestaande onderzoekbeleid doorbro ken worden. En heht hoger beroeps- Want hoewel de aanvragen van de jonge onderzoekers gewoon de be staande adivie commissies moesten passeren, werden er van de 31 aan vragen eenentwintig goedgekeurd, en dat was voor de organisatie helemaal geen ongebruikelijke ver houding. Het was merkbaar meer dan de organisatie had gedacht, zoals ook het aantal van 31 serieuze aanvragen boven de verwachting lag. (Er was overigens nog één. zij het gering, voordeel voor de jonge aanvragers boven de gebruikelijke cliënten van ZWO. Zij konden met het indienen van 15 kopieën van hun onderzoek voorstel volstaan: 'beroepsmensen' wordt dit jaar vriendelijk gevraagd om er 45 te onderwijs hoorde, wat de beleids- sturen, en die worden allemaal zin- voornemens van staatssecretaris Klein betreft, al een beetje in de- zelfed categorie. (Wij zullen straks overigens nog een gelukkige uitzon dering tegenkomen). Daartegenover had ZWO één klas sieke voorwaarde weggelaten, die trouwens in sommige wetenschaps gebieden toch al niet zo nauw ge nomen werd (kon worden): het te subsidiëren onderzoek hoefde niet zuiver wetenschappelijk te zijn. Het mocht op toepassing gericht zijn. probleemgericht, of hoe dat tegen woordig ook mag heten. (Het hel der onderscheid tussen zuiver en toegepast, is ook in vele gevallen door de gebeurtenissen achter haald). Maar het aan te melden onderzoek moest wel wetenschap pelijk zinnig en verantwoord zijn. Op dat punt kon ZWO moeilijk een loopje nemen met haar eigen repu tatie, en dat zou ook jammer zijn geweest. I vol gebruikt, zegt het bestuur. Zo zorgvuldig werkt nu ZWO). Eenentwintig goedgekeurde aanvra gen dus. en daar zaten reusachtig aardige dingen bij. Geheel binnen de traditie van het zuiver weten schappelijk onderzoek viel de jon geman die de onderlinge verhou dingen tussen slangen gaat bekij ken. In het groepsgedrag van ver schillende diersoorten staat vast dat een duidelijke rangorde bepaalt wie er bijvoorbeeld het eerst mag eten als er iets te eten valt. Zoiets ls bekend voor kippen, apen. koei en. Bij slangen zijn er aanwijzin gen voor. maar het is nog nooit behoorlijk bewezen. Over een jaar zullen we het weten 1500 voor een goed terrarium en bijkomende kosten). Onder de meer toegepaste projec ten valt vrij veel zorg voor het milieu te signaleren. Zo gaan de stichting De Jonge Onderzoekers 'Het Gooi' en de Christelijke Jeugd bond Natuurstudie (Bussum) uitge breid het water rond de vesting Naarden bekijken. Smerig nu, zegt een woordvoerder: alle inwoners Tozen erop (geen riolering), plus een chemische fabriek, een zieken huis en een abattoir. Die fabriek bouwt binnenkort een eigen zuive ringsinstallatie de gemeente met sint juttemis riolering. Wij willen eens kijken wat zo'n gedeel telijke verbetering nu uitmaakt voor de waterkwaliteit 7500). Actie Tot slot twee werkelijk bijzonder goede ideeën die dankzij het jarige ZWO van de grond komen. Th. Richel in Middelburg gaat uitzoe ken wat nu precies de betekenis is geweest van de actiegroep Ooster- schelde Open bij het (waarschijn lijk) openhouden van' de Ooster- schelde. Dat wordt verplichte lec tuur voor elke actiegroep die iets groots wil bereiken. En een groep logopedisten-in-oplei- ding in Rotterdam gaat onderzoe ken wat nu precies de Invloed is die de behandeling van stem- en spraakstoornissen bij kleuters ln een polikliniek op hun spraak- en taal ontwikkeling. Is dat dan niet uitgezocht, vraag je je verbaasd af. Nee. zegt een woord voerster. niet voldoende. En zeker niet in de praktijksituatie in de kliniek. Omdat ze nog net geen officiële lagere beroepsopleiding volgen, vielen ze binnen de prijzen. Er zijn bij deze actie zoveel goede ideeën bovengekomen dat ZWO (of RWO)--maar moest doorgaan met dit soort verjaardagsfeestjes Ba- vendlen bedroegen de kosten aan subsidies helemaal 60 000. en dat moet op dat totaal van 100 mil joen toch ook wel te regelen zijn. hoofd in ruig terrein waar hyena's leven gevonden. Hij was één van de felste critici van de Keniase president Jomo Ke- niatta, wiens secretaris hij jaren-.' lang is geweest. Veel van zijn idee- en vielen slecht bij de heersend* elite in het land. Hij gispte voort durend ministers en ambtenaren; die hun posities misbruikten om- zichzelf te verrijken. De onderzoekcommissie schrijft in haar rapport dat getuigen Gehti met Kariuki samen hebben gezien- in Hilton-Nairobl. Samen hebben zij het hotel verlaten. 'Het schijnt dat Gethi is gebruikt om hem naar een plaats te brengen waar de moordenaars wachten', aldus het verslag van het onderzoek. De com missie heeft, de politie ervan be schuldigd dat zij het onderzoek naar de toedracht van de moord heeft bemoeilijkt. De politie heeft volgens de com missie verband willen leggen tussen Kariuki en de aanslag op een bus' in Nairobi (op 1 maart) waarbij 27. mensen om het leven kwamen. Ook zou de politie getuigen hebben ge- dwongen te zwijgen door hen de - martelkamer te laten zien 'waar, alle ongelukkigen terecht zouden komen.' Tenslotte zou de politie hebben geprobeerd de identificatie van het stoffelijk overschot van Kariuki te verhinderen. In ieder geval slaagde zij er in deze meef' dan een week lang tegen te houden: Even voor de publicatie van het rapport gisteren zou president Ke- niatta twee namen van medeschul digen eruit hebben laten schrap pen. Het zou gaan om een minister* en een hoge politie-functionarls. LISSABON (DPA. Reuter) In de nacht van maandag op dinsdag is een handgranaat geworpen naar een gebouw in het hart van dé Portugese hoofdstad, waarin twee reisbureaus gevestigd zijn. De gevel van het gebouw is beschadigd. Dinsdag meldde radio 'Clube Portu guese dat de handgranaat uit een - rijdende auto is gegooid waarin" zich vijf mannen bevonden. Een - militair, die het voertuig wilde aan- houden, werd door de inzittenden - met een vuurwapen bedreigd. Dé mannen ontkwamen. Pclif.eke waarnemers schrijven dé aanslag toe aan de maoistische sroep MRPP. wier bureaus kort ge leden bij een grootscheepse razzia werden doorzocht. Daarbij werden' meer dan 400. merendeels jonge aanhangers van de MRPP aange houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7