Slechts twee sollicitaties naar burgemeesterspost Via rijksweg 14 naar onleefbare stad Travellers Gehele westen heeft baat bij Zoetwaterkanaal 'Steen des aanstoots' voor Grosheide Beslissing over ontslag Leidse leraar uitgesteld Excursie naar plaats eventueel nieuw dorp Grote partijen pleiten voor eigen kandidaten Ziekenhuis Leyenburg heeft eigen vruchtentuin Hoogheemraadschap Delfland Vanavond zeggen Haagse actiegroepen nog een keer: Onderzoek naar konsekwenties Flinke straffen geëist mishandeling portier TROUW/KWARTET WOENSDAG 4 JUNI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN H6 DEN HAAG De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk is nogal teleurge steld over het feit dat tot op heden zo weinig mensen gesolliciteerd hebben naar de functie van bur gemeester van Den Haag. Hij heeft slechts twee sollicitaties ontvangen, waarvan er een aldus de commissaris niet serieus genomen kan worden. De heer Vrolijk zei dit dinsdaga vond in de Haagse gemeenteraad, die voor hem het profiel moest schetsen waaraan de nieuwe burge meester van de residentie moet voldoen. Mr. Vrolijk betreurde het dat kennelijk nog steeds een grote terughoudendheid wordt betracht, als het om dergelijke belangrijke functies gaat. De commissaris moet uiteindelijk een voordracht doen aan de regering, die de beslissing neemt. Noch de heer Vrolijk, noch de regering krijgen het daar ge makkelijk mee. 'Als u verlangt dat de burgemeester iemand is die te genstellingen weet te overbruggen, dan is het me vanavond duidelijk geworden, dat u zeer hoge eisen stelt,' aldus de heer Vrolijk. Hij doelde daarmee op de tegenstellin gen. die gisteravond toch weer naar voren kwamen. Over de diverse bestuurlijke capaci teiten van de nieuwe burgemeester liepen de wensen van de sprekers niet zover uiteen. Het moet iemand zijn met bestuurlijke ervaring, be grip voor de grote-stadspolitiek, voorstander van een grote Inspraak, die goed leiding kan geven aan zowel het gemeentebestuur als het gemeentelijk apparaat. Over derge lijke punten was metn het wel eens. Duidelijk werd ook dat men niet op 'een klinkende naam' zit te wach ten, of, zoals PPR-spreker J. Ver- duyn Lunel zei: Iemand die deze ibaan krijgt als een beloning voor een politieke carrière. Zowel van WD- als van CDA-zijde werd daar naast gesteld dat men niet zit te springen om een man met een echt partijpolitiek gezicht, geen ex-frac tieleider of partijvoorzitter. Maar de meeste tegenstellingen spitsen zich toe op de politieke kleur van de eventuele kandidaat. De heer Wiersma (PvdA) die overigens nog kritiek uitte op het feit dat men zich zo kort al na het overlijden van de heer Marijinen op diens post had gestort stelde een progressieve bestuurder te willen zien. Iemand die vooruitstrevend is op het gebied van de inspraak, die tegen spreiding is en voor gewest- vorming. De heer Ressanaar (WD) schetste een profiel dat duidelijk van toepassing was op de al vaker als kandidaat genoemde Groninger commissaris van de koningin en ex-WD-minister va« binnenlandse zaken, mr. Toxopeus. De WD-frac- tieleider stelde namelijk iemand te willen met grote bestuurlijke erva ring. 'Als minister van binnenland se zaken bijvoorbeeld, of op provin ciaal niveau.' Hij erkende een eer ste claim voor de post door het CDA, maar 'als het CDA niet met iemand kan komen, dan willen wij wel iemand leveren.' CDA-fractieleider Du Ohatinier stelde de geschiktheid van de kan didaat voorop, maar wilde de be noeming toch niet los zien van partijpolitieke verhoudingen. Hij pleitte voor de benoeming van een CDA-er, wat de PPR-fractieleider de opmerking ontlokte, dat de af brokkeling van de KVP momenteel zo sterk doorzet, dat de KVP bin nenkort evenveel leden als burge meesters heeft (zoals bekend is de KVP op dit gebied oververtegen woordigd). DEN HAAG Het Haagse ziekenhuis Leyenburg heeft sinds kort een 'vruchtentuin', ontworpen door de kunstenaars Ph. van Klun- dert en J. W. Maronnier. Enkele metershoge polyester vruchten hebben een plaatsje gekregen op het terrein voor het ziekenhuis. Op de foto de peer en de tomaat, de laatste een product dat in het nab ügelegen Westland in grote hoeveelheden, maar wel in kleiner for maat wordt aangetroffen. Het is de bedoeling dat naast de sinaasappel, de tomaat, de peer en de appel rond Leyenburg nog een tros druiven en een banaan komen. Een aantal champignons rond de vijver zal als zitplaats fungeren. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM: RIJSWIJK Bewoners van de Rijswijkse Huis te Landelaan héb ben het assortiment verkeersborden uitgebreid met een nieuw exem plaar. Het is een verbodsbord, waarop een vrachtauto staat die uit zijn laadbak puin verliest. Het bord zal nooit officieel worden, maar het toont wel de problemen waarmee de bewoners van deze laan te kam pen hebben. Dinsdagmorgen boden zij aan burgemeester Grosheide een petitie aan waarin wordt geprotes teerd tegen de overlast die de be woners ondervinden van de langs- d'enderden vrachtwagens met puin. Deze zijn onderweg naar het in aanleg zijnde 'stadslandschap' bui ten Rijswijk, waar zij hun lading kwijt kunnen. In de eerste plaats zorgen de vrachtwagens voor veel lawaaioverlast, maar bovendien verliezen ze ook al omdat ze te hard rijden vaak brokken puin, die daardoor gevaar opleveren voor het verkeer. De bewoners boden de heer Grosheide naast het bord en de petitie ook een flink brok steen aan met het opschrift 'de steen des aanstoots'. De burgemeester kon zich volledig inleven in de proble men van de bewoners, wanthij is zelf bewoner van de Huis te Landelaan, die door de bewoners al cynisch 'Puin te Landelaan' wordt genoemd. De eerste burger zegde de aanwezige bewoners toe dat aan de gemeenteraad voorgesteld zal wor den de Algemene Politie Verorde ning zó te wijzigen, dat vrachtwa gens alleen nog maar puin mogen vervoeren indien het afgedekt is. De lawaaioverlast zal worden be streden door het asfalteren van de Huis te Landenlaan, wat volgend jaar moet gebeuren. Daarnaast zal de politie streng toezicht blijven houden. Op de foto staat de burge meester links met het nieuwe ver keersbord. Rechts de heren Ver schoor en Zwaan van de actievoe rende bewoners. Door middel van dit kanaal en een kanaal van Maarsen naar Bodegra ven kan in de toekomst water uit het Amsterdam-Rijnkanaal worden betrokken, dat veel zuiverder is dan het water van de Hollandse IJsseL 'We zullen ons wel tot het Rijnwa ter moeten richten', zei mr. Winse- mdus. Bij Voorburg is men reeds met de voorbereidingen van de aanleg van het kanaal begonnen, dat aan hoge eisen zal moeten vol doen. Er mag niets op geloosd wor den en alleen pleziervaartuigen zonder motor mogen er van gebruik maken. De dijkgraaf deelde verder mede dat het boezemwater van Delfland nu weer op een dusdanig peil is dat het voldoet aan de normen om het voor drinkwater te gebruiken. Met betrekking tot de recreatie merkte mr. Winsemius op dat deze haast altijd gepaard gaat met het aan brengen van vernielingen. Gelukkig is de mentaliteit van de recreanten de laatste jaren aan 't verbeteren. Er zijn problemen met aanlegplaat sen voor boten en de vogelstand in de duinen. Oplossingen zullen moe ten komen in de vorm van de aanleg van jachthavens. Teneinde de vogelstand in het duingebied te verbeteren gaat Delfland een stren ger jachtbeleid voeren. Er worden geen nieuwe vergunningen meer afgegeven en bovendien wordt tus sen maart en september een jacht- verbod ingesteld. Wel moet er meer toezicht komen op de konijnen stand. De dijkgraaf zei ook dat er een betere controle komt op loslo pende honden, die aan de lijn moe ten. Strand Het Scheveningse strand zal nog voor de bouwvakvakantie opge hoogd zijn. Waarschijnlijk wordt buiten de geplande 500.000 m3 zand nog eens 200.000 extra m3 zand opgespoten. Tenslotte werd bekend gemaakt dat de open dag in het uitgebreide en gerestaureerde Ge- meenlandshuis zaterdag 2.400 be zoekers heeft getrokken uit het ge hele gebied van Delfland. Een enorm succes dus. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wie kiest voor een leefbaar Den Haag is tegen rijksweg 14. Dit is, zeer kort samen gevat, de mening van de Werkgroep Dooievaar en de Werkgroep Milieubeheer van de Leidse Univer siteit, twee groeperingen, die al jarenlang felle kritiek leveren op de plannen om rijksweg 14 (de ver lengde Landscheidingsweg) aan te leggen. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) vindt dat die weg er moet komen, zo snel mogelijk. De twee werkgroepen zeggen echter: wie kijkt naar de cijfers, waarop de plannen voor rijks weg 14 gebaseerd zijn, ziet een toekomstige stad, die niemand wenst. Die stad zou zich kenmerken door een groot aantal grote kantoren, talrijke parkeerterreinen- en gara ges en brede autowegen. 'Want', zeggen Dooievaar en Milieubeheer, 'de minister en het Haagse college van burgemeester en wethouders gaan in de plannen voor de weg uit van een sterke bevolkingsdaling in Den Haag, gekoppeld aan een stij ging van het aantal arbeidsplaatsen en veel autoverkeer'. Forensen De redenering is ongeveer als volgt: als steeds meer Hagenaars vertrekken en er komt tegelijker tijd meer werk, dan is forensisme- op-grote-schaal het gevolg. En als steeds meer mensen ver van hun werk wonen (forensen worden) neemt het verkeer vanzelfsprekend toe. De auto lijkt verreweg het grootste aandeel te krijgen in het zogenaamde woon-werkverkeer, aldus de twee werkgroepen, want van een daadwerkelijke beperking van het autogebruik is in Den Haag niet bijster veel te zien. Om de auto een minder dominerende plaats te ge ven is het nodig, dat het openbaar vervoer sterk verbeterd (en daar door meer gebruikt) wordt en dat het aantal parkeerplaatsen niet zo groot is. Pas dan zal de auto met al z'n nadelige invloeden op de leef baarheid van een gebied, minder aantrekkelijk worden. Dit alles hebben Dooievaar, Milieubeheer en andere actiegroepen in de Haagse agglomeratie al meerdere malen gezegd. Vanavond doen zij dat nog eens, en wel tijdens een forum- en discussie-avond om acht uur in het wijk- en dienstencentrum Maria- hoeve, Ivoorhorst 155. Utrechtse baan In elke discussie over rijksweg 14 valt de naam Utrechtse Baan. Deze weg tussen de gemeentegrens met Voorburg en het Malieveld, die vol gend jaar gereed komt, zal enkele overvolle Haagse wegen (Laan van Nieuw Oost Indië, Hofzlchtlaan) ontlasten van doorgaand verkeer. 'Het verkeer tussen Wassenaar en het rijkswegennet ten oosten van Den Haag kan zeker door Utrechtse Baan en Benoordenhoutseweg ver werkt worden', menen Dooievaar en Milieubeheer. 'Er is voor dit verkeer echt geen rijksweg 14 nodig'. Sinds de plannen voor de 'ver nieuwde badplaats Scheveningen' steeds meer vorm krijgen wordt rijksweg 14 ook genoemd als ver binding met de bestaande wegen naar zee. Of er voor het 'recreatie- verkeer' naar Scheveningen een speciale weg nodig is moet volgens de werkgroepen sterk betwijfeld worden. De andere 'toekomstige ge bruikers' van een verlengde Land scheidingsweg (waaronder auto's tussen Leidschendam en Den Haag) maken maar een klein deel uit van het totale verkeer, dat rijkswater staat op de nieuwe weg verwacht. Blijft over het woon-werkverkeer. 'Wanneer men zoals de gemeen te en de minister uitgaat van een sterke ontvolking in de Haagse agglomeratie, een stijgend aantal arbeidsplaatsen (meer werkgelegen heid dus) en een onveranderde ver houding tussen auto's en openbaar vervoer, ja, dan zal rijksweg 14 inderdaad 'nodig' zijn', aldus Dooie vaar en Milieubeheer. Ondenkbaar 'Maar het is vrijwel ondenkbaar dat de huidige daling van het aantal arbeidsplaatsen omgebogen wordt in een stijging (denk alleen maar even aan de spreiding van rijks diensten!). Of wil de gemeente soms de werkgelegenheid opvoeren met behulp van grote kantoren- Met deze foto geven de actiegroepen aan dat zij een vuist willen maken tegen de aanleg van rijksweg 14, de verlengde Landschei dingsweg. complexen, bijvoorbeeld rondom station Hollands Spoor?' zo vragen de werkgroepen zich af. 'Wat de ontvolking betreft, de gemeente Den Haag ziet de enorme leegloop als een onvermijdelijke zaak. Maar het is best mogelijk de vertrekcij- fers te verkleinen. De gemeente moet proberen meer woonruimte te scheppen bijvoorbeeld (door open plekken in de binnenstad te bebou wen) en te behouden (door het opknappen van veel oudere hui zen). Ook moet voorkomen worden, dat kantoren gevestigd worden in grote woonpanden, zoals in de Ar- chipelbuurt op grote schaal is ge beurd'. In de rapporten van het ministerie en de gemeente wordt volgens Dooievaar en Milieubeheer ook ge sproken over een veel te forse hoe veelheid parkeerplaatsen! 'Van een nieuw parkeerbeleid is in Den Haag nog geen sprake. Zo'n beleid beoogt een beperking van het woon-werk verkeer per auto, ten gunste van het openbaar vervoer. Als er echter méér (parkeer)ruimte komt voor de auto's wordt het openbaar vervoer er niet aantrekkelijker op. Integen deel'. De gemeenteraad van Voorburg heeft dezer dagen 'nee' gezegd te gen de aanleg van rijksweg 14. Dooievaar en Milieubeheer hopen dat ook de Haagse raad de weg te elfder ure afwijst. In de raadsver gadering van maandag zal het ver lengen van de Landscheidingsweg weer aan de orde komen. Pas wan neer de raad 'nee' zegt tegen rijks weg 14 maakt Den Haag volgens de twee werkgroepen ernst met het beleidsprogramma, waarin de drie grootste politieke partijen zeggen: 'Het verkeer dient ondergeschikt te zijn aan de leefbaarheid van de stad. Daarom is nodig: afremming van het particuliere autoverkeer ten gunste van langzaam verkeer en openbaar vervoer'. Van onze correspondent LEIDEN B. en W. van Leiden hebben hun aangekondigde be slissing in de zaak Marijnis een week uitgesteld. Zij zullen eerst een nader onderzoek in laten stellen naar de konsekwenties van een eventueel intrekken of handhaven van het ontslag. Zoals bekend is er nogal wat onrust ontstaan onder de leerlingen en docenten van de Rembrandtscho- lengemeenschap toen de schoollei ding, gesteund door onderwijswe thouder Tesselaar de 28-jarige le raar Nederlands niet langer wilde handhaven. De toenemende onrust scheen de schoolleiding er vorige week toe te brengen alsnog in te stemmen met een compromisvoorstel van de Al gemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) om Marijnis nog een jaar te handhaven. Toen zich hier 48 docenten tegen keerden kwam de leiding echter op haar standpunt terug en eiste opnieuw het vertrek van Marijnis. Deze onwrikbare houding is één van de redenen waarom B. en W. een nader onderzoek willen. Het is namelijk twijfelachtig of de leiding zich alsnog bij een compromis zou willen neerleggen. Bovendien moet het niet uitgesloten worden geacht, dat ook bij het handhaven van de heer Marijnis de onrust op de Rembrandtscholengemeenschap niet zal verdwijnen. Ook vorig jaar was er beroering op de school toen een zevental colle ga's van Marijnis hetzelfde lot on derging. Van de toen toegezegde inspraak is, volgens de actievoeren de docenten en leerlingen, tot dus ver weinig terecht gekomen. De resultaten van het onderzoek zullen B. en W. volgende week tot handhaving of intrekking van het ontslag doen besluiten. In een eer ste reactie toonde Paul Marijnis zich bijzonder teleurgesteld over het uitstellen van de beslissing. Hij kenmerkte de zaak als 'slopend' en vond het jammer dat het definitie ve besluit nu pas zal vallen als de vakanties begonnen zijn. Inmiddels is in Lelden een comité opgericht ter ondersteuning van de acties van Leidse scholieren tegen het ontslag van Marijnis. Verschillende politieke groeperingen en verend- gingen zijn er in veitegenwooridgd. Het comité zegt in een communi qué dat zij de eis tot handhaving van de leraar ondersteunt. 'Ook nu weer laten de scholderen blijken dat juist zij de mensen bij uitstek zijn, die de onderwijskwaliteiten van hun docenten kunnen beoorde len', aldus het Comité. DEN HAAG De officier van jus titie bij de rechtbank heeft dinsdag tegen een 22-jarige schilder J. K. twee jaar gevangenisstraf en tegen een 18-jarige beroeploze verdachte, beiden afkomstig uit het woonwa genkamp in Den Haag, terzake openlijke geweldpleging en zware mishandeling 12 maanden gevange nisstraf waarvan 2 maanden voor waardelijk met een proeftijd va n2 jaar en voor beiden met aftrek van het voorarrest geëist. Het tweetal had 10 maart van dit jaar de por tier W. J. van Egmond van het Passage Theater mishandeld en K. had hem bovendien verwondingen met een vleesmes toegebracht. Het slachtoffer heeft het er ondanks zeer ernstig letsel levend van af ge bracht. Vonnissen op 17 juni. WESTLAND De streekcommissie voor het Westland en Delft houdt don derdagavond 5 juni om 20.00 uur in het gemeentehuis van Wateringen een openbare voorlichtingsbijeenkomst. Vooraf bestaat gelegenheid per bus het betrokken gebied te bezoeken. Deze excursie wordt aan iedere belangstel lende aangeboden en start om 19.00 uur bij het gemeentehuis. Inleidingen worden verzorgd door de heer L. P. Boeters, loco-burgemeester van Wate ringen, over het karakter van de gemeente en de ruimtelijke ontwikkeling zoals de gemeente voor ogen staat en J. Jacobs, medewerker bij het Proef station te Naaldwijk, eindredacteur van het rapport Tuinbouwbelangen te Wateringen (1973, toen de kwestie speelde: 10.000 woningen in Wateringen). Laatste spreker is de heer G. Zandsteeg, medewerker bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delft, o.m. betrokken bij de rapportage over de regionaal-economische planning. De bijeenkomst wordt geleid door de heer C. H. Elzenga te Delft, voorzitter van de streekcommissie. Inlichtingen verstrekt het secretariaat van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Or dening, telefoon 070264111, toestel 2800. (ADVERTENTIE) CAFE RESTAURANT DELFT 'Een gemeente als Nootdorp moet en kan de aanleg van het zoetwaterkanaal tussen Waddinxveen en Voorburg niet tegen houden, omdat het gehele westen daarbij baat heeft', aldus dijk graaf mr. dr. J. Winsemius, die gisteren het jaarverslag van het Hoogheemraadschap Delfland over 1974 van een toelichting voor- Winkelcentrum Leidsenhage, Weigelia 20, tel. 070-27 69 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6