KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio en televisieprogramma's IKOR-tv brengt een buitenlandse serie over kinderwereld Protest CDA-CNV tegen isoleren van Christelijk Instituut Dyno-schip Benelux-conferentie begin oktober Eerste bekeuring voor niet dragen van autogordel Even puzzelen Groei bij UBO zette door TROUW KWARTET WOENSDAG 4 JUNI 1975 RADIO/TV P4 'In een gesloten wereld' heet de uitzending over autistische ofwel contactarme kinderen in de serie die het 1KOR uitzendt 'Jouw wereld, mijn wereld'. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM IKOR-televisie begint vanavond met een nieuwe serie gezinsprogramma's die samen de naam dragen 'Jouw we reld, mijn wereld'. Met de eigen series 'Heeft de regen een va der?' en 'Jouw beurt' heeft het IKOR de afgelopen maanden vaak moeilijk bespreekbare onderwerpen behandeld, die voor zowel kinderen als ouders bedoeld waren en die inhaakten op de belevenissen van het kind. Voor de komende zomertijd zijn buitenlandse programma's ge kocht over een gelijksoortige ma terie. De films in 'Jouw wereld, mijn wereld' zijn afkomstig uit zeven landen en met elkaar goed voor twaalf programma's. Interes sant is te zien hoe in andere landen zulke programma's worden gemaakt. Vanavond (vijf over zeven op Ne derland 2) wordt begonnen met een Duits programma dat kinde ren iets terug laat zeggen op het ouderlijk verwijt 'Wat weet jij daar nu van?' Volgende week woensdag. 11 juni, wordt de Ame rikaanse film 'Welke kleur heeft de wind?' uitgezonden. Deze is gemaakt naar het dagboek van eer. vader var. een vierjarige tweeling, van wie een jongetje blind is. Uit Engeland komen twee docu mentaires over autistische kinde ren. Ze worden op 18 en 25 Juni uitgezonden. Het begrip autisme is. nog maar weinig bekend. Het gaat om kinderen die zeer geïso leerd leven omdat ze bijna niets begrijpen van wat hen wordt ge zegd. hoewel ze normaal kunnen horen en zien. De eerste van deze twee docu mentaires is gemaakt om Engelse kinderen te laten zien wat er kan worden gedaan met het bedrag van bijna een halfmiljoen gulden dat ze bij elkaar hebben gebracht via het kinderprogramma Magpie op de Engelse televisie om specia le scholen voor autistische kinde ren te helpen inrichten. De film laat drie kinderen zien die naar school gaan. De broertjes en zusjes van de kinderen leggen uit welke problemen de ziekte met zfch meebrengt en ze vertellen over de mee- en tegenvallers. De week daarop volgt een tweede uitzending (25 juni). Het is een film over Ann, die 21 jaar wordt. Ann bleek niet met haar omge ving in contact te kunnen komen. Haar ouders vertellen aan de hand van een dagboek wat ze hebben meegemaakt. Zij tekenden daarin op de problemen en voor uitgang in de loop van de Jaren. 'Ik wil het ver brengen' heet een BBC-film over kinderen die er alles voor over hebben de top te bereiken in sport of kunst. 'Moe der gaat weer trouwen' is de ge dramatiseerde documentaire van de Finse televisie, die in 1974 de internationale prijs voor het beste kinderprogramma won. De film laat zien hoe de zevenjarige Maria moet wennen aan de man met wie haar moeder, hertrouwen wil. Andere onderwerpen in de serie 'Jouw wereld, mijn wereld' zijn onder meer hoe kinderen in Noord-Ierland de oorlog beleven, verlegenheid en doofstom zijn. Het Is de bedoeling dat in het najaar de eigen IKOR-serie 'Jouw beurt' en 'Heeft de regen een vader?' weer terugkeren. Wim Neijman heeft voor het scherm een oproep gedaan aan kinderen om onderwerpen op te geven. Hij heeft al een stapel post. als reactie gekregen. Propagandafilms voor oorlog bij VPRO-televisie HILVERSUM 'Prelude to war' is de eerste van een serie propa gandafilms uit de tweede wereld oorlog. die de VPRO vanavond uitzendt. Frank Capra was regis seur van dat produkt, dat in 1943 veel succes had bij de legerlei ding. Hij wordt uitgezonden om tien over negen op Nederland 1. 'Prelude to War' ofwel Voorspel tot'de oorlog was bedoeld om de Amerikaanse publieke opinie te beïnvloeden ten gunste van de oorlog tegen Duitsland, Japan en Italië. Capra roept het beerd op van een vredig, bijna idyllisch, Amerika, dat dreigt onder de voet te worden gelopen door zwaar be wapende wereldveroveraars. Een scène toont dat Japanse soldaten al door het Capitol in Washington marcheren. Enkele andere propagandafilms die de VPRO zal uitzenden zijn: "Mission to Moscou', een Ameri kaanse speelfilm gebaseerd op het boek van de toenmalige ambassa deur in Moskou en gemaakt om het Russische bondgenootschap aan de Amerikanen te 'verkopen'. Uit 1942 dateert 'Hawai, maley oki kaisen', een Japanse speelfilm, in opdracht van de eigen regering om de heldendaden van Pearl Harbour te herdenken. Frank Capra maakte ook 'Negro Soldier', om de negers te motive ren de heilige strijd te voeren. In 'She defends her country' ofwel Kameraad P. is een Russische speelfilm die de Russische helden moed tegenover de Duitsers toont. In de maanden juli en augustus volgen 'The fightening Lady', een Amerikaanse documentaire over een vliegdekschip dat wordt inge zet tegen een Japanse basis, 'Acti on in the North Atlantic', een Amerikaanse ode aan de koop vaardij met Humphrey Bogart, 'Follow the Boys', een showpro gramma voor de troepen overzee waaraan meewerken Orson Wel les, Mariene Dietrich, Dinah Sho re en Arthur Rubinstein. Verder zijn er: 'Ano hatao Ute', een Japanse speelfilm waarin Ja panners zichzelf de heldenrol der bevrijders toedichten. 'Target for Tonight', een Engelse documen taire met authentiek materiaal over de bombardementen op Duitsland. 'Berlin', een Russische documentaire over de inname van Berlijn door het Rode Leger en 'To the Shores of Iwo Jima', korte Amerikaanse documentaire over de hevige strijd om het eiland Iwo Jima. gemaakt door een staf van 106 oorlogscorrespondenten. Wijzigingen in tv-bedrijf van de AVRO HILVERSUM Binnen het AVRO-televisiebedrijr hebben zich enkele veranderingen voorgedaan. De afdeling informatieve pro gramma's is opgeheven, hetgeen tot gevolg heeft dat Televlzier Magazine dat daaronder ressor teerde. een zelfstandige actualitei tenafdeling is geworden onder Jaap van Meekren. Henk van der Molen, die hoofd van de informatieve programma's was, is hoofd geworden van de afdeling in- en externe betrek kingen, een deftige naam voor persdienst. Adjunct-hoofd is Bob Becu. De afdelingen sport en do cumentaires zijn samengevoegd en worden thans geleid door Bob Bremer van AVRO's sportpro gramma voor televisie. Hoofd van de afdeling studie en onderzoek is geworden drs. J. Dubbelboer. Werkgroep Odijk gaat gewoon door DEN HAAG De Werkgroep So cialistische Omroep, die gedreigd heeft een eigen socialistische om roep ter linker zijde van de VARA op te richten als de VARA haar oorspronkelijke doelstellingen zou verliezen, gaat gewoon verder met haar werk. Tom Pauka, een van de leden van de groep, adviseur van de Tweede Kamerfractie van de PvdA en ex programmamaker van de VARA vertolkt als mening van de werk groep, dat de discussie over de identiteit van wat een socialisti sche omroep moet zijn, dit week end wel heel vroegtijdig tot stil stand is gebracht. Inmiddels ver zamelt de Werkgroep Socialisti sche Omroep handtekeningen. Er zijn tweeduizend lijsten opge vraagd die elk ruimte bieden aan veertig handtekeningen. De ondertekenaars wordt ge vraagd om op het plaatselijk vlak tot discussie te komen over wat een socialistische omroep moet zijn. Gestreefd wordt naar een soort werkcongres in het najaar. De VARA heeft een paar jaar gedis cussieerd over de identiteit zonder dat het iets heeft opgeleverd, al dus Pauka. KARELTJE KNETTER Van onze Haagse redactie DEN HAAG De fractieleiders van KYP. ARP en CHU in de Tweede Kamer zullen een brief aan het Zuidafrlkaanse parlement stu ren om te protesteren tegen de maatregelen die het Christelijk In stituut van dr. Beyers Naudé heb ben getroffen. Zoals bekend heeft de Zuidafrlkaanse regering het In stituut onlangs 'besmet' verklaard, waardoor het geen hulp vanuit het buitenland meer mag ontvangen. De christen-democratische fractie leiders zullen in hun brief zeggen voorstander van de dialoog met alle bevolkingsgroepen in Zuid-Afrlka te zijn, maar dan moet er binnen Zuid-Afrika ook ruimte voor die dialoog zijn. Zij vrezen voorts dat de maatrege len tegen het Christelijk Instituut, dat opheffing van de rassendiscri minatie langs vreedzame weg pro- Interessant in Hier en Nu was de kennismaking met het door de Duitse ingenieur Prölls ontworpen, maar nog niet gebouwde Dyno- schip. Met zes masten van zestig meter hoogte, zou dit vaartuig op windkracht een snelheid van dertig kilometer per uur kunnen halen. Proeven in een waterloopkundig laboratorium blijken zo positief uit te vallen, dat vooraanstaande scheepvaartdeskunddgen zich al hebben geschaard achter de plan nen om op deze manier de energie crisis het hoofd te kunnen bieden. Niemand hoeft meer, zoals bij de romantische zeilvaart vaak voor kwam, bij het reven of bijzetten van een ra te tuimelen, want alle zeilen schieten uit of in de mast door een simpele druk op het automatische toetsenbord. Ik denk dat voor de echte 'zeeschuimers' deze reportage nog wel wat langer had mogen duren. Direkt na het journaal heb ik mijn aandacht moeten verdelen over NCRV en EO. Limburg vind ik inderdaad een 'schoonland', duide lijk anders dan de rest en daarom wilde ik wel iets meemaken van een eerder uitgezonden, maar door mij nog niet bekeken, programma. De NCRV liet het nu aankondigen als een muzikale inleiding op het. te houden Spel zonder grenzen. Het kostte echter geen moeite bij deze zoet gevooisde zang aan Limburg te denken zonder daarin het spectakel in Maastricht te betrekken, dat toch niks met de voormalige generaliteitslanden te maken had. Op dat andere net voerden pinguins de strijd voor hun leven omdat het technocratische mensdom bezig is deze dieren uit te roeien door de ze met olie uit tankers te vervuilen. Gelukkig zijn niet alle mensen gewetenloze schurken en zijn er wel een paar te vinden die zich als vrijwilligers de gekste opofferingen getroosten om een bedreigde dier soort te reden. De filmmakers hadden echter de suggestieviteit van hun produkt kunnen opvoeren als zij de opnamen niet zo breedvoerig hadden uitgesponnen. Het Spel zonder grenzen werd afgewikkeld met de bekende toe stand, waaruit Duitsland, Engeland en Zwitserland respectievelijk als 1. 2 en 3 tevoorschijn kwamen. Het viel op d at Barend Barendse na elke verrichting zei. benieuwd te zijn naar het aantal veroverde punten. Zelfs wanneer de prestaties nul komma nul waren. Deze man is werkelijk onvermoeibaar enthousiast. TON HYDRA Van een verslaggever BRUSSEL De Benelux-regerings- conferentie zal niet op 18 en 19 juni in Brussel worden gehouden, zoals oorspronkelijke de bedoeling was, maar begin oktober van dit jaar. Het secretariaat-generaal van de Bene lux heeft dit gisteren in Brussel ge zegd. Volgens diplomatieke bronnen in Brussel schuilt achter het uitstel van de regeringsconferentie geen po litieke motieven. Men wijst erop dat men niet op tijd is gereed gekomen met de voorbereidingen. beert te bereiken, een gewelddadige oplossing in de hand zal werken. De verbondsraad van het CNV heeft zijn ernstige bezorgdheid uit gesproken over de maatregelen te gen het Christelijk Instituut. In een telegram aan de Zuidafrikaanse ambassadeur zegt de raad de maat regelen een groot gevaar te achten voor de vreedzame ontwikkeling in de Zuidafrikaanse samenleving. 'De niet op het Evangelie te baseren verhoudingen tussen de Zuidafri kaanse bevolkingsgroepen zullen als gevolg van deze maatregelen onno dig worden verscherpt', aldus het CNV. door Vilhelm Moberg Copyright Holland!» B.V. Bnarn 63 Want met goud werd even behoed zaam omgesprongen als met een zuigeling, het werd In wiegen ge legd en geschommeld en geschud, net zo lang tot alle. zand en stroot jes en rommel er 'uit-gezeefd was. En dan lag het helemaal schoon op de bodem te glanzen. Waar vinden ze goud? vroeg Kristina. Overal. Op de wonderlijkste plekken. Goud zat niet alleen in de aarde en in het rivierzand, legde Robert uit. Hij zou eens iets vertellen, dat de eerste zomer ln Californië gebeurd was. In het team waarmee hij goud aan het wassen was in een klein riviertje was ook een neger. Op zekere avond werd die neger plot seling ziek. Hij had zo'n vreselijke pijn in zijn buik, dat hij voorover op de grond viel en het uitbrulde. Geen van de anderen begreep wat er met hem was. Ze konden niets voor de zieke doen: hij kon niet naar de tenten lopen en ze lieten hem jammerend en schreeuwend achter. Toen ze de volgende mor gen op weg naar de rivier langs de plek liepen waar de neger lag. was hij stil. hij brulde niet meer, hij was dood. Toen kreeg een van de mannen een vermoeden wat die vreemde buikpijn wel eens zou kunnen zijn. Hij nam zijn mes en sneed de buik van het lijk open. Binnen in de maag glinsterde en glom het van het goud. De maag zat vol nuggets. De neger had goud van zijn kameraden gestolen en dat op een veilige plek verstopt: in zijn mond. daarna had hij het doorge slikt ln de veronderstelling dat alles er langs de normale weg wel weer uit zou komen, maar dat yas mis! Die nuggets in de maag veroor zaakten zo'n verstopping dat dè kr- me domme neger er aan stierf. Zijn kameraden wasten het goud schoon en verdeelden het onder elkaar. In contant geld omgerekend was het vier duizend dollar waard. Ze waren met bun achten en zo kreeg ieder vijfhonderd dollar Jaja. eindigde Robert, zo kon je ook goud vinden, in de maag van een mens. Daar had hij ook aan meegedaan. Kristina had ontzet geluisterd: O lieve deugd! O, wat vreselijk! De keukendeur stond open voor de koelte, en Karl Oskar zat op de drempel zijn houtzaag te vijlen. Hier had hij nog juist daglicht genoeg. Heb je dat gehoord. Karl Oskar? Karl Oskar had elk woord gehoord. Maar hij deed of hij in het geheel niet geluisterd had. Hij vijlde maar aan zijn zaag. hij vijlde en zweeg. Nu kon Kristina zich niet langer inhouden, nu moest ze het precies weten Robert.Zeg.Heb je werke lijk goud gevonden in Californië? Ik ben heel tevreden. Echt waar? Ik bedoel. Ze wilde hem niet beledigen met haar wantrouwen en zocht naar woorden die hem niet zouden kwet sen. Je weet wel. waarom ik op weg gegaan ben, Kristina. antwoordde hij. En ik heb in mijn brieven geschreven, dat ik pas terug zou komen als ik een rijk man was. En bén je nu rijk? Ik heb voor het laatst als knecht gewerkt. Ik heb plenty. Genoeg voor ons alle drie! Robert stond bij de wieg en praatte heel effen. Bijna terloops, alsof het niets te betekenen had had hij het gezegd: nu was hij zo rijk, dat hij genoeg had voor zichzelf, en zijn broer en schoonzuster! Kristina wiegde haar jongste. Maar toen ze hoorde dat zij ook mee mocht delen in de rijkdom van de goudzoeker trapte haar voet de wieg opeens niet meer an. Ik heb plenty, Kristina. Daar kun je zeker van zijn. Maar zij zat hulpeloos en verbijs terd. Moest ze nu antwoorden: Ik geloof je niet! Je bent niet rijk! Je verzint maar wat! Maar hij praatte er zo rustig over. Van de drempel klonk nog steeds het raspen van de vijl tegen de tanden van de zaag. Karl Oskar moest wel gehoord hebben, dat zijn broer zei: Ik ben zo rijk, er is genog voor ons alle drie! Maar hij deed of het hem niet aanging, hij zweeg en vijlde maar. (Wordt vervolgd.) 69. Kareltjes mooie boot voer langzaam huiswaarts over 't stik donkere water. Er heerste een be kommerde stemming aan boord en smidje Verholen zei zorgelijk: 'Mooie boel, Kareltje. Daar zitten we nou.tegen onze zin opge scheept met die drommelse zee meermin en met die halfzachte Humfrie Puckelton.'Kunnen we ze niet stiekem over boord kiepe ren?' zuchtte Kareltje Knetter. 'Ach, ach, baas. hoe zal dat alle maal aflopen? Maar wat doen ze daar toch in het kombofje? Aqua- marijntje zit te zingen, geloof ik'. Ze wierpen beiden een blik in de kajuit en zagen daar toen een roe rend toneeltje. De blonde Aquama- rijntje zat op haar staart op de bodem en zong met zilveren stem metje een sprookjesachtig mooi liedje, waarin je de geheimen van de zee duidelijk horen kon. En de geplaagde Humfrie H. Puckelton lag daar in zijn natte goed naar te luisteren met een gelukkige uitdrukking op zijn gelaat. Hij voelde zich blijkbaar best op zijn gemak.'Moet je dat zien. fluisterde de smid. 'Die kerel krijgt er haast wat van, zó mooi vindt-ie het! En zo voer het bootje al maar verder de Gravendrechtse beek op, terug naar Rijkhuyzen, waar op dit moment iedereen al sliep. De nijve re bevolking van dat lieve dorp gaat namelijk graag vroeg naar bed. Wat moeten ze op doen, den ken ze. Er is immers tóch niks te beleven. Maar ze moesten eens we ten, want zie dar legt een bootjes aan. Het nadert de kleine steiger en aan boord bevindt zich een zee meermin. Dit merkwaardige feit was op dat ogenblik volkomen on bekend aan ons aller vriend Eelco Eelkema, de veldwachter. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN WiKTjA, ZO'N TOVERGAf 15 EVENGE-S^ 6EVAARUJK! SCHROKKEN! 'KAttO. VRIENDEN, HEGP ME SNES! DE WATERDE! DIN6 15 GESPRONGEN Radio vandaag HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-soos. (7.30 Nws. 7.41 Aktua. 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de hulsvrouw.) 9.00 (S) Weg wezen, met tips voor trips. 9.30 Van heinde en verre. 10.00 (S) Kaboutertijd. 10.30 Nws. 10.33 (S) Sphinx. 11.45 (S) Cafe-chantant. 12.26 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws 12.41 Aktua. 13.15 (S) Sport na sport 13.45 (S) Koor zang en klass. ork.muz. 14.15 (S) Close- up. 15.30 Nws. 15.33 (S) After Sesjun. NCRV: 16.00 Middagdlenst. 16.20 (S) Een uur natuur. OVERHEIDSVOORLICH TING: 17.20 Tekst en Uitleg. NCRV: 17.30 Nws. 17.32 Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Bandstand. 18.30 Nws. 18.41 (S) Kunst en vliegwerk. 18.46 (S) Met uw instemming. 18.55 (S) Populai.e soloconcerten. 19.30 Punkties van gods dienst en kerk voor mensen en samenle ving en lezing. TROS: 20.00 (S) Eight O'clock special. 21.15 (S) Specialiteiten. 22.30 Nws. 22.40 Aktua. 23.00 (S) Coulis sen. 23.55-24.00 Nws. Speciaal Van een verslaggever EINDHOVEN De Eindhovense po litie heeft gisteren een eerste pro ces-verbaal opgemaakt wegens het niet dragen van een autogordel. Tij dens een strenge controle weigerde de 29-jarige P. V., evenals zijn pas sagier. zijn gordel om te doen. Te gen beiden werd daarop proces-ver baal opgemaakt. Tijdens dezelfde controle werden nog 28 andere bestuurders zonder gordels aangehouden. Zij kregen al leen een waarschuwing omdat zij direct bereid waren hun gordel als nog om te doen. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 (S)'In de Roode Cirkel. (8.00 Nws.) 9.00 (S) Orkest Malando met zangsolisten. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Radioweekblad. 11.00 Nws. NOS: 11.03 Bombthema's en swingsessions. 11.30 Spiegel van Duitsland. VARA: 12.00 Wes- terbork - Centraal. 13.00 Nws. 13.11 Din- win. R.V.U.: 17.35 Educatief progr. VA RA: 17.55 Meded. 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. P.P.: 18.20 Ultz. CPN. VARA: (S) Tony van Verre ontmoet Dolf van der Linden. 18 55 (S) Brassband magazine. NOS: 19.40 Openbaar Kunstbezoek. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Hol land Festival 1975. E.O. 22.40 Woord der waarheid. 22.55 Klankbord. 23.05 (S) Postludium. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO- 7.02 (S) Drie op Je btoerham 9 03 Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de middag. 14 03 Popkontakt. 16.03 De Hitmees- ters. NOS: 18.03 De vakaturebanlf. 18.10 Joost mag niet eten. 19.02 (S) Rock and roll methode. (19.30 Paardekoersen.) 20.02 Woensdagavond III. (20.02 Muze- kuul. 21.02 Jazzuur. 22.02 Tineke. 0.02 (S) Metro's Midnight Music. 1.02 (S) Take it easy. 2.02 De Meurders methode. TROS: 6.02-7.00 Drie op Je boterham. 0 Jouw wereld, -mijn wereld is een Duitse film waarin wordt nage gaan wat kinderen weten van gods dienstige begrippen en actuele za ken. Daarna volgt Kenmerk. Ned. 2 19.05 Als eerste aflevering in een se rie propagandafilms uit de tweede wereldoorlog vertoont de VPRO Prelude to war van Frank Capra. Ned. 2 21.10 Na een film over huishoudelijke perikelen in een katholieke pastorie (20.30) zendt Panoramiek een ge sprek uit met de Duitse minister van justitie Vogel. Er wordt o.m. gesproken over de mogelijke gevol gen van het proces tegen de Baa- der-Meinhofgroep. Ned. 1 21.20 De laatste uitzending van Zienswijze in dit seizoen gaat over eenzaamheid. Ned. 1 22.15 Ter gelegenheid van het we reldcongres in Berlijn van het in ternationale Theaterinstituut wordt een podiumdiscussie gehouden over toneelkritiek. Duitsl. 2 22.40 Dr. G. Dekker van de VU spreekt over functies van gods dienst en kerk. Hilv. 1 19.30 O Dick Walda schreef een hoor spel over het zonloze bestaan van het probleemkind Antje Vreling. Hilv. 2 16.03 0 In het kader van het Holland Festival speelt het Residentie Or kest werk van Purcell, Bach en Hellendaal. Hilv. 2 20.05 TV vandaag NEDERLAND 1 NOS/NOT 09.40 Eenentwintig van een kwartje TROS 15.30 Motormuis: De muizenvanger 15.35 De Boefjes, deel 8, 2de jeugd 15.55 De kleine prinses, deel 2 VPRO 17.00 Parasolka uit vissen 17.09 Zwijgen is goud 17.44 Popeye NOS 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Socutera 20.00 Journaal 20.20 Pol. partijen 20.30 De verloren dochters, tv-spel 21.20 Panoramiek 21.35 Studio Sport 22.00 Den Haag vandaag 22.15 Zienswijze: De eenzaamheid van de mens 23.25 Journaal NEDERLAND 2 NOS 18.45 Kortweg nieuws over Holland Festival 18.55 Journaal 19.05 Jouw wereld, mijn wereld IKOR/KRO/RKK 19.30 Kenmerk VPRO 20.21 All in the Family 21.10 Prelude to War 22.00 Zendtijd Simplisties verbond 22.30 Starmaker NOS 23.00 Journaal Horizontaal: 1. paard, 3. Turks be velhebber. 4. papegaai, 6. omslag. 7. familielid, 9. woonboot, 11. boom, 12. stoomturbine (afk.), 14. voor voegsel, 15. reeds, 17. muzieknoot, 19. maanstand, 20. familielid, 22. bijwoord, 23. tussenzetsel, 25. kle dingstuk, 27. wandversiering, 29. insekteneter, 30. Europeaan, 31. be drag. Verticaal: 1. teken in de dieren riem, 2. vruchtenat, 3. vierhandig dier, 5. bloeiwijze, 7. rund, 8. spil van een wiel, 9. voertuig, 10. volks naam van de kauw,-11. lof, 13. deel van een boom, 14. water in Utrecht, 16. vod, 18. oude lengtemaat, 19. bouwland, 21. overblijfsel bij ver branding, 22. maanstand, 24. be hoeftig, 26. afstammeling, 27. priem, 28. snoer van een hengel. Oplossing van gisteren Hor: 1. last, 4. ark, 7. made, 8. kaal, 9. akela. 11. Ria, 12. melee, 14. ik, 15. nel. 16. pi, 17. teelt, 19. Epe, 21. reute, 23. urne, 24. niet, 25. set, 26. Esla. Vert: 1. lak, 2. adem, 3. Selene, 4. Aare, 5. Rai, 6. klarinet, 7. mati- neus, 10. aleer, 13. ellens, 17. tent, 18. tuil, 20. pré, 22. tea. UTRECHT Ook in 1974 heeft de groei van de Levensverzekering Maatschappij UBO, de verzekering maatschappij van het CNV, zich voortgezet. Zo nam de verzekerde portefeuille met 120,8 (v.J. 100,9) miljoen toe. Het groeipercentage beliep daarmede 16.5 (15,7) pet. De totale verzekerde portefeuille kwam hierdoor per eind 1974 uit op 853,6 miljoen. Eind 1969 was de omvang van de portefeuille bijna 400 miljoen, zodat na een periode van 5 jaar een verdubbeling kan worden geconstateerd. De verlies en winstrekening over het verstreken boekjaar sluit met een winst van 469.821 (933.191). Wederom wordt 8 pet dividend uit gekeerd. De dochtermaatschappij, de Alge mene Verzekering Maatschappij UBO, deed het opnieuw beter dan in het vorige boekjaar. De winst vóór belasting bedroeg 182.636 (142.634). COPYRIGHT STUDIO AVAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4