'Het is te hopen, dat koffie duurder wordt' Klachtenbureau voor consument bewijst nut Bezig bedrijf Duidelijke crisis bij Goodrich-Vredestein Landbouwschap: kabinet doet te weinig Verzekerde export naar ontwikkelingslanden dreigt in knel te komen Niemeyer: 'koffielanden in grote moeilijkheden' Eerste vroege aardappelen K. v. K.: Spoortunnel moet er snel komen A. L. van Beek staat platenzaak af Boeren actiecomité houdt demonstratie bij ministerie WALL STREET VERDEELD MARKTBERICHTEN DOW JONES INDEX [TROUW KWARTET WOENSDAG 4 JUNI 1975 FINANCIëN EN ECONOMIE 15 door Henk Thomas AMSTERDAM 'Het is te hopen, dat de koffieprijs in de nabije toekomst weer omhoog gaat en er een einde komt aan de krankzinnige situatie, waarin de producerende landen koffie beneden de kostprijs aanbieden'. Dit zegt de heer J. M. Slob, direc teur van de Ver. Levensmiddelen Fabrieken, een zelfstandige dochter van Kon. Bedrijven Theodorus Nie meyer, in Bols ward. Hij noemt de situatie op de koffieanarkt krank zinnig, omdat de koffieproducenten afzonderlijk de markt voor allen bederven in een poging alle gepro duceerde koffie te verkopen door beneden de kostprijs te gaan zitten. I In zo'n situatie is het theoretisch mogelijk dat de koffieprijs nog ver der zal dalen, zo zegt hij. De Neder landse koffiebranders hebben giste- ren voor de tweede maal deze maand hun prijs verlaagd als ge volg van de prijsontwikkeling op de wereldmarkt. De heer Slob wijst erop, dat de meeste productielanden (waar maar liefst 200 miljoen mensen hun brood verdienen in de koffie cultuur) voor wat betreft hun in komsten bijna geheel aangewezen zijn op de export van koffie. Zo is het aandeel van koffie in de totale Braziliaanse export ruim 40 pro cent. Voor Colombia is dat percen tage 57 en in de meeste Afrikaanse koffielanden (Angola, Oeganda en Ethiopië) ligt het aandeel van kof fie in de hele uitvoer boven de zestig procent. Uit deze cijfers blijkt wel duidelijk hun kwetsbaar heid. Problemen Omdat deze landen op de export van één produkt zijn aangewezen en hun het geld en de kennis ontbreekt om op andere produkten over te schakelen, betekent een prijsdaling van ongeveer één dol larcent per pond een vermindering van tientallen miljoenen dollars aan inkomsten. De recente prijsda lingen, waardoor met verlies koffie wordt geproduceerd, brengen de koffielanden dus goed in de proble men. Op de wereldkoffiemarkt heerst op dit moment volledige concurrentie (via vraag en aanbod komt er een prijs tot stand). Dat betekent, dat iedere afzonderlijke prducent geen invloed heeft op de prijs, die hij voor zijn koffie krijgt. Die invloed wordt wel verkregen als alle koffie landen zich aaneensluiten en geza menlijk afspreken hoeveel koffie op de markt zal komen. Zo'n koffie-overeenkomst heeft tot 1973 bestaan, maar viel uiteen om dat elk koffieland juist vanwe ge zijn grote afhankelijkheid van koffie zoveel mogelijk wilde ver kopen. Daarbij kwam nog, dat ook de consumerende landen (met de Verenigde Staten als grootste kof- fieverbruiker voorop) een afkeer hadden van grondstoffen-kartels en bij internationale afspraken over koffiehoeveelheden en de prijs daarvan dwars gingen liggen. Dollar Tot de ellende van de koffielanden draagt bij het feit, dat de koffie prijs in dollars wordt uitgedrukt. Ten opzichte van de gulden was de koers van de dollar in juni vorig jaar 2,64. Nu is de notering 2,40. De koffieverbruiker vaart er wel bij. De heer Slob: 'in 1954 kostte een half pond 2,68. Nu, in 1975, betaalt de konsument rond 2,-', waarop hij ons vraagt of wij een artikel kunnen noemen dat in twintig jaar ruim een halve gulden in prijs is gedaald. Denkend aan inflatiepercentages in de afgelopen jaren blijven wij het antwoord schuldig. De heer Slob hoopt nu eigenlijk maar, dat de nood bij de koffielan den zo groot wordt dat we wel gedwongen worden zich, zoal s de olielanden dat deden, aaneen te sluiten en om samen een redelijke prijs te bedingen. 'Want, zo vraagt hij zich retorisch af, is het geen rare zaak dat wij op kosten van ontwikkelingslanden te goedkoop koffie drinken om dan weer via ontwikkelingshulp de nood te leni gen?'. Vakbonden van mening: DEN HAAG Volgens de industriebonden en de Unie BLPH, die betrokken zijn bij het Goodrich-Vredestein-concern zijn er weder om tekenen van een duidelijke crisissituatie in de top van deze onderneming. In een verklaring zeggen de bonden opnieuw voor onverkwikkelijke en teleurstellende ontwikkelingen rond dit con cern geplaatst te zijn. 'Meer dan tien maanden', aldus de bonden, 'hebben wij moeten wach ten voor de raad van bestuur een enigszins redelijke aanvaardbaar beleidsprogramma ter tafel had ge bracht, waarmee een begin van een herstel van vertrouwen in het be leid van de raad van bestuur werd beoogd.' Inmiddels echter hebben de vakbonden vastgesteld dat als gevolg van het voorgenomen aftre den van personeelsdirecteur De Visser, die mede op aandrang van de bonden was benoemd, een we zenlijke voorwaarde is weggevallen tot vestiging van een constructief beleid. Gelet op de redenen, welke tot dit aftreden hebben geleid, moet wor den betwijfeld, of voor een modern personeelsbeleid voldoende ruimte HAL denkt verlies te kunnen beperken ROTTERDAM De Holland Ame- rika Lijn verwacht het verlies over 1975 te kunnen beperken, zo blijkt uit het jaarverslag. In 1974 werd een voordelig saldo behaald van 31 miljoen tegen een verlies van 34,7 miljoen in 1973. In de winst over 1974 zit begrepen de winst van 35,2 miljoen, ontstaan door de verkoop van de transportdivisie aan de Brostrom-groep Afgezien van deze en andere bijzondere winsten werd een verlies geleden van 15,8 min. Voorgesteld wordt het divi dend te passeren. Het cruisebedrijf zal dit jaar minder verliezen ople veren, terwijl de divisie handel zich positief zal ontwikkelen. Verwachtingen Grof smederij niet hoog gespannen ZOETERWOUDE Kon. Ned. Grofsmederij verwacht een moeilijk jaar. mede als gevolg van de reor ganisatie. De opbrengst fabricage daalde van 28.6 min tot 16.2 min. Het verlies kwam uit op ƒ76.093 tegen een verlies van 64.661 in 1973. Het dividend wordt opnieuw gepasseerd. Skol neemt Victoria- Water over DEN HAAG Skol Brouwerijen heeft van Victoria Bron in Weesp (dochter van Rheinische Kohlen- saure. riie een onderdeel is van Rommenholle? in Den Haag) het merk en de rechten voor de Bene lux overgenomen voor het produkt Victotia-water. Victoria Bron im porteert en distribueert het Victori a-Water alsmede andere mineraal en bronwaters zoals Spa uit België en Vittel en Evlan uit Frankrijk. Victoria-Water is afkomstig uit Duitsland. Skol heeft via haar dochteronderneming Frisdranken Industrie Nederland een belangrijk marktaandeel met de merken Spa, Vichy en Apollinaris. Gezien de in teressante groei van de mineraal- watermarkt in ons land (verdubbe ling in de laatste vijf jaar) bete kent de verwerving van het Victo- ria-merx een aanzienlijke verbre ding van de basis op het gebied van de frisdrankenactiviteiten van Skol. bestaat en daarvoor een behoorlijk werkklimaat aanwezig is, aldus de industriebonden en BLHP. De vak bonden zijn van mening, dat de personeelsbelangen (5.000 mensen) thans vragen om een duidelijke stellingname tegenover de eigenaar van het concern Goodrich-Akron USA. Zij vinden, dat op korte termijn enkele maatregelen genomen moe ten worden, zoals de vervanging van de raad van bestuur en ver vanging van de leden van die raad door Nederlanders, herziening van de structuur van de raad van be stuur, waardoor binnen die raad het personeelsbeleid een eigen ver tegenwoordiger krijgt en versnelde uitvoering van het structuuronder zoek door het bureau Bosboom en Hegener, waaraan ook de vestiging Enschede behoort mee te doen. Zij dringen voorts aan op bespre kingen met de leiding van het con cern inzake de toekomst van de bandenfabriek te Enschede. Dit in verband met de aanhoudende en sterke aanwijzingen, dat sprake is van een revolutionaire ontwikke ling in de technologie van de auto- bandenfabricage. De uitspraak van de vakbonden over een crisissituatie in de top van het Goodrich-Vredestein concern heeft een woordvoerder van het bedrijf als 'voorbarig' bestempeld. Er is inderdaad sprake van een conflict tussen directeur De Visser en de raad van bestuur van Good rich, maar het is niet zo dat hij ontslag heeft genomen. NOORD-SCHARWOUDE Aan de groenteveiling Lange- di.ik en Omstreken te Noord- scharwoude zijn gistermorgen als primeurproduct de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Dit is door het koude voorjaar ruim een week later dan vo rig jaar; toen was het 24 mei. Het aanbod bedroeg 75 kg grote, die een prijs noteerden van 2,99 tot 3,02 per kilo, en 30 kg kleine voor de prijs van ƒ1,85 tot ƒ2,01. De aanvoerder-tuinder was M. Vroegop te Broek op Langen- dijk. De zeven kistjes werden gekocht door verschillende kopers. NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK Kon Olie noteerde giste ren (in dollars) 35%-36^; Philips 10%-%: Unilever 43%-44 en KLM 2434-23. Opgave Hornblower Weeks. NEM optimistisch na slecht 1974 RIJSWYIJK Ondanks de weinig florissante situatie op de Europese bouwmarkt ziet Ver. NMB-Bedrij- ven de toekomst met vertrouwen tegemoet. Bij een van 483 min tot 649 min gestegen omzet kwam het netto concemresultaat op 3 (6.4) miljoen. Het dividend zal worden gepasseerd. ROTTERDAM De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam gaat een brief schrijven naar minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat met het verzoek haast te zetten achter de bouw van een spoortunnel onder de Maas, nu de Rotterdamse raad zich uitge sproken heeft voor vervanging van de gammele Willemsbrug. De nieu we brug krijgt op de noordelijke Maasoever een kromme afrit. Ook de directie van de Nederlandse Spoorwegen krijgt- een brief van de Kamer van Koophandel. Uit oog punt van veiligheid vindt de Kamer het noodzakelijk dat de spoortunnel er zo snel mogelijk komt. Boven dien zal de Kamer laten onderzoe ken in hoeverre de bouw van de Alexandertunnel moet worden ver sneld. CALLANTSOOG De 46-jarige J. Sijm uit Wervershoof is gistermor gen bij een verkeersongeluk in Cal- lantsoog om het leven gekomen. Met zijn auto reed hij een voor rangskruising op en botste op een andereauto. TETERINGEN De 63-jarige J. Kryzanowski uit Breda is gister morgen bij een verkeersongeval in het Brabantse Teteringen om het leven gekomen. De man raakte met zijn auto van de weg af en botste tegen een boom. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het werk van de Stichting Consumenten klachten in Den Haag (het in dienen van klachten staat open voor alle consumenten) begint resultaten op te leve ren. De preventie die van het werk uitgaat, mag niet worden onderschat. Dit blijkt uit het jaarverslag dat dezer dagen is gepubliceerd. De Geschillencommissie Chemisch Reinigen kreeg verleden jaar 678 nieuwe klachten te behandelen, hetgeen een sterke teruggang be tekende ten opzichte van het jaar tevoren toen nog 1159 nieuwe klachten werden geregistreerd. In 564 gevallen werd verleden jaar een bindend advies uitgebracht, waarin in 178 gevallen de chemi sche wasserij aansprakelijk werd gesteld en in 13 gevallen de che mische wasserij alsnog een over- hehandeling moest doen. In 171 geschillen werd een vergoeding vastgesteld tot een totaalbedrag van 26.408. De Geschillencommissie Natwas kreeg vorig jaar 22 klachten bin nen, tegen 27 in het voorafgaande Jaar. In 18 zaken werd een uit spraak gedaan, waarbij in 12 ge vallen de betrokken wasserij aan sprakelijk werd gesteld. Het wa ren 2 klachten over schade en 10 over vermissing, waarvoor een schadevergoeding van 1305 werd vastgesteld. Reizen De Geschillencommissie Reizen kreeg in totaal 859 (het jaar tevo ren 917) verdrietige brieven bin nen en zoals gewoonlijk kwam de grootste stroom klachten in au gustus. september en oktober. In 868 geschillen werd een bindend dvies uitgebracht, waarvan er 557 (64 procent) gegrond en 311 f36 procent) ongegrond werden verklaard. De schadevergoeding in die 557 gevallen was in totaal circa 180.000 Verhoudingsgewijs het grootste aantal klachten had betrekking op reizen naar Spanje, Ibiza en Mallorca en voorts op Italië en Joegoslavië. Het merendeel had betrekking od de kwaliteit van de accommodatie. Het wordt verheu gend genoemd, dat onder de reis bureaus de bereidheid groeiende is om klachten zelf op te lossen. De Geschillencommissie Recrea tie. die pas op 1 Januari verleden jaar werd opgericht, kreeg 10 klachten te behandelen. In slechts 2 gevallen werd een uitspraak ge daan en een klacht werd afgewe zen. In de vijf jaar van haar bestaan kreeg de Stichting Consumenten- klachten (Leeghwaterplein 26 in Den Haag) 6437 klachten binnen, waarbij in 4628 gevallen een bin dend advies werd uitgebracht. Aan schadevergoeding werd een bedrag van ongeveer 400.000 toegekend. Hoewel van de klager een be scheiden bijdrage wordt gevraagd (als een schadevergoeding wordt vastgesteld, wordt het klachten- geld verhaald op de tegenpartij), zit de Stichting Consumenten- klachten financieel moeilijk. Dat blijkt uit de opmerking dat de totale kosten van klachtenbehan deling in de loop der jaren der mate is gestegen, dat overheids steun voor het voortbestaan van de organisatie onvermijdelijk lijkt. Dit vooral ook. omdat ieder een, van de diensten gebruik kan maken. ROTTERDAM A. L. van Beek te Rotterdam (groothandel in tabak) heeft alle geplaatste aandelen van de 100 pet dochter Vabemu te Rot terdam verkocht aan EMI (Hol land) te Haarlem. Vabemu houdt zich onder d e handelsnaam MIC bezig met de exploitatie van zes grammofoonplatenwinkels in Am sterdam, Haarlem, Leiden, Rotter dam, Eindhoven en Den Haag. ter wijl een dochter van EMI vier van deze winkels exploiteert. Door een samengaan van Vabemu en EMI is de continuïteit gewaarborgd en de basis gelegd voor een eventuele verdere groei. Bij de Vabemu-bedrijven werken in totaal circa 30 mensen alsmede een aantal part-timers. Van Beek begon in 1971 met de exploitatie van grammofoonplatenwinkels, maar de winstontwikkeling is teleurstellend geweest. In het jaarverslag over 1973 werd nog melding gemaakt van een negatief resultaat en in deze situatie is vorig jaar nog maar weinig veranderd. DEN HAAG Het Landbouwschap is ontevreden over het gesprek dat het op eigen verzoek heeft gehad met een delegatie van het kabinet. De gerezen onenigheid tussen beide partijen blijkt ook uit het feit, dat ieder een eigen communiqué heeft uitgegeven. AMSTERDAM Verwacht moet worden, dat de verzekerde kapi taalgoederenexport, die sterk op ontwikkelingslanden is gericht, in de komende jaren zal gaan afnemen. Dit zegt de directie van de Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij in het jaar verslag over 1974. De NCM herdenkt deze maand haar 50-jarig bestaan. In deze periode ontwikkelde zij zich tot een instel ling, die met een verzekerde omzet van 14,2 miljard, een onmisbare rol vervult in het Nederlandse be drijfsleven. Volgens de directie van de NCM is op langer zicht de internationale financiële positie van de olie-im porterende ontwikkelingslanden veel zorgelijker dan die van de geïndustrialiseerde landen, die een deel van het verloren gegane ter rein kunnen herwinnen. Vooral de ontwikkelingslanden, die enigerma te zijn geïndustrialiseerd zijn kwetsbaar. Hun export van fabrikaten is nog niet voldoende ontwikkeld. Daar komt bij, dat deze landen door de behoefte van hun industrie de in voer van aardolieprodukten niet sterk kunnen beperken. Het is de exportafzet naar deze landen, die het meeste in de knel zal komen. Het premie-inkomen voor particu liere rekening uit hoofde van de verzekering van binnenlandse trans acties en van commerciële risico's bij exporttransacties steeg met 26 pet tot 41.5 min. De premie-in komsten voor rekening van de Staat uit hoofde van de verzekering van politieke risico's bij export- en Importtransacties namen met 5 min af tot 17,5 min. Het Landbouwschap noemt in zijn communiqué de resultaten van het onderhoud onbevredigend. 'Slechts op enkele punten wil de regering de land- en tuinbouw tegemoetko men, terwijl naar de vaste overtui ging van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap veel meer eisen op dit moment hadden kunnen worden ingewilligd'. Het Land bouwschap zal zich nu tot de Twee de Kamer richten, die waarschijn lijk binnenkort een openbaar debat zal wijden aan het land- en tuin- bouwbeleid. De regering ziet. aldus haar eigen communiqué, het overleg als een eerste gesprek. Op geen enkele wens van het Landbouwschap heeft men een categorisch 'neen' laten horen. Dit zou ook niet passen in het kabinetsbeleid, dat de afgelo pen jaren juist duidelijk is gericht op een versterking van de positie inkomenssituatie in land- en tuin bouw heeft gedaan zijn volgens de regering ingrijpend, terwijl zij te vens gelden voor anaere groepen der zelfstandigen. Vele van de voorstellen op sociaal en fiscaal gebied, die het Land bouwschap ter verbetering van de ie n. Een concrete toezegging kwam er toch nog wel: om de bestaande regeling ter middeling van inko mens voor de inkomstenbelasting te verbeteren zal minister Duisen- berg van financiële de zgn. vijf- procentgrens verlagen tot vier en misschien zelfs drie procent. (Dat wil zeggen dat het verschil, dat er minimaal moet bestaan tussen de bij toepassing van deze regeling te betalen belasting en de normale jaarbelasting verkleind wordt). Los van de door het Landbouw schap geuite verlangens deelde staatssecretaris Van Rooijen mee. dat de ministeries van sociale za ken en van financiën een wetsont werp voorbereiden om een voor zelfstandigen nadelig verschil in de berekening van de premies algeme ne wet bijzondere ziektekosten en algemene kinderbijslagwet per 1 januari 1976 op te heffen. Minister Boersma is van plan op die datum de vrijstellingsgrens van volksverzekeringen te verhogen. DEN HAAG Het landelijk actie comité van boeren en tuinders heeft gistermorgen voor het ministerie van landbouw gedemonstreerd om zijn eisen kracht bij te zetten. Met acht vrachtwagens, voorzien van spandoe ken. reden de betogers de binnen plaats van het ministerie op. Daar werden de auto's achtergelaten en werd het gezelschap van dertig man in de hal van het ministerie ontvan gen. Voorzitter van het actiecomité de heer K. Olieman vertelde aan ir. E. Denig, dlrekteur van voorlichting en externe betrekkingen van het mi nisterie, dan nog eens dat hij en zijn volgelingen betere prijzen wil len, VEILING WESTLAND NOORD Tomaten oxp. a 940-1090, sla 1S-357Ï andyvie 27-43. postelein 86-121. komkom mers 20-63. krom kg 20-27, pepers groen 680-810. pepers rood 690-890. paprika Sroen 220-290. paprika rood 215-310. sel- ery 20-20. kruipeterselle 15-36, rabarber 43-44. Prlnse^sebonen 460-490. snybonen 280-410. bloemkool 70-190. aubergines 210-315. druiven 610-900, spitskool 58-59, dery 45-74. perslken ZAXDE SLA 14%33%. tomaten 9,20-10.60. bloem kool 55-200. komkommers 43-51. andyvie 45-58. spinazie 101-110, postein 81-105. bospeen 110-180. waspeen 240. pepers groen 630-730. prlnsessebonen 350-460. spitskool 63-101. paprika groen 290-305. paprika rood 235-305, radys 67-92. selde- ry 49-52, peterselie 15-48. raapstelen 13. uien 30, bleekseldery 34-52. bosnoten 60- 73. aardappelen 165-225. DELFT groot 32-76. rozen, klein 18- bonen 370-460. snybonen 310-380. franke- tha'.er 770. komkkommers 18-65. krom p.kg. 21-23. netmeloenenl45-230. eieren 10-15. bleekseldery 41-55. bospeen 115- 160. spoelpeen 180-200. rode paprika p.kg. 190-325. groene paprika p.kg. 230-320. Spaanse peper p kg rood 1100, groen 780- 810. peterselie 58-77. postelein 93-111, perziken 60-100. pruimen per kg 540-720. radys 76-89. seldery 8-37. spinazie 40-70, sla 92-55. bloemkool 50-195. tomaten 910- 100. spitskool 41-3. kroten per bos 26- 71. prei 53-69. HONSELERSDIJK SNYGROEN 150-265. violieren 241-420. Amaryllis 22-53. anjers 39-71, anjers, tros 348-620. anthurium 79-210, chrysanten, tros. Jaarrondcultuur 282-410. chrysanten, gepl. Jaarrondcultuur 71-102. fresia, enkel 180-420, fresia, dubbel 196-550. gerbera gemengd 29-44. gerbera op kleur 38-75. gladiolen 508-675. Irissen 296-465. leliekel ken 34-71, lelietakken 45-225. orchideeën 82-240. r 60 VEEMARKT PURMEREND PURMEREND 3 juni - Aangevoerd 513 runderen, 138 vette koeien; 206 gelde koelen; 80 melk- en kalfkoelen; 60 pin ken; 37 stieren; 1 graskalf: 8 vette kalveren: 937 nuchtere kalveren; 26 slachtvarkens 5 fokzeugen; 350 biggen en schrammen; 1843 schapen en lammeren; 144 bokken en gelten: 7 paarden: 25 ponnles; Prijzen ln guldens vette koelen 5.0-6.35: gelde koelen 1050-1675melk en kalfkoelen 1400-1925; pinken 825-1225; stieren 5.30-6.60: vette kalveren 5.40-5.80; nuchtere kalveren vd mesterij 140-285; vette varkens 2.90-3.00: vette zeugen 2.40- 2,50: biggen 85-95; schrammen 95- 145; vette schapen 120-155: overhouders 100- 175; weidelammeren 125-155: vette lam meren 160-225: zuiglammeren 140-185; bokken en geiten 30-95: paarden 975- 1900: ponnles 450-900. Handel vette koel en. vette verkans. zouters, vette zeugen, biggen, schrammen, overhouders. weide- lammeren en paarden goed: gelde koelen vlot; melk- en kaflkoelen vlug; pinken redelijk: stieren vlug: vette kalveren wil lig; kalveren kalm: vette schapen stug; vette lammeren matig: bokken en gelten vlug; ponnles willig. VISSERIJBKRICHT Schevenlngen Aanvoer totaal 363 kis ten: tong en tarbot 47 kg. schol 7 kisten, wijting 52. kabeljauw 57. makreel 29 en diversen 218 kisten. Per kg: tarbot 1 9- 10. tarbot 2 7-60, tarbot 3 Ö.60-6. griet 2 6.25. Per 40 kg: schol 4 100-126. poon 30. wijting 48-83. schar 33-40. kabeljauw 3 126-140, kabeljauw 5 70-80. makreel 22.80- 80 Besommingen: kustvissers SCH 64 2182. Tholen 24 2202. Tholen 26 1219, Tholen 10 1928. Tholen 21 1563. Tholen 36 2535. Verwachte aan voer voor woensdag onbekend. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN 3 juni - Aanvoer totaal 5775; slachtrunderen 200; gebrulksvee 397; graskalveren 26: vette kalveren 10: nuch tere kalveren 2638; veulens 4; varkens 53; lopers 48; biggen 399; schapen of lammeren 1930: bokken of gelten 70. Prjzen ln guldens: stieren 1 e en -2e kw.) 6.70-7,10 6,30-6.45; vaarzen (le en.2e kw.) 6.60-7.10 6.00-6,40: koelen (le. 2e en 3e kw.) 6.50-7.00 6.00-6.30 5.50-5.8; worst koeien 4,9-5.50: vette kalveren 4.80-5.25: nuchtere slacht kalveren 1.25-2.00: melk en kalfkoelen 1475-2125; varekoeien 875- 1875; graskalveren 550-900; nuchtere kal veren vd fok of mesterij roodbont 125- 350, zwartbont 90-325; lopers 130-140; biggen 100-110: schapen 120-160: lamme re 160-200 texelse lammeren 135-162.50; drachtige zeugen 500-600: gelten 25-90. Overzicht (aanvoer, handel en prijzen; slachtrunderen rulm-redelljk-als maan dag; kalf- en melkkoeien redelijk-matig- lager: varekoelen redellJk-maUg-lager; graskalveren matlg-redelljk-prljsh.; vette kalveren redelijk-vlug-lager; nuchtere kalveren goed-redelijk- hoger: lopers en biggen, rulm-goed-prljsh schapen en lammeren groot-rustlg-lager; gel ten rulm-goed-prljsh. VEEMARKT GRONINGEN GRONINGEN 3 Juni - Aanvoer totaal; 5300; runderen 783; graskalveren 14; nuchtere kalveren 16067: schapen 232; lammeren 1975; varkens 471: biggen 5: bokken en geiten 71; paarden 10. Prijzen in guldens: melk- en kalfkoelen 1050- 2300: kalfvaarzen 1000-2050; guste koeien 850-1250; slachtvee (resp extra. le. 2e en 3e kw.) 6.30-6.60 6.10-6.30 5.60-6.0 5.5- 5.80: stieren 6.30-6.65; worstkoelen 4.80- 5,70: graskalveren 300-925; nuchtere kal veren 30-60: nuchtere kalveren vd meste rij 100-280: weideianimeren 80-110: slachtlammeren 120-175: weideschapen 130-180; enterschapen 140-185; slacht- scha-pen 100-160: vleesvarkens 2.45-2,50; zouters 2.80; zeugen 2,35-2.40. Over2lch- t(handel en prijzen) gebrulksvee vlot- duur: slachtvee kalm-slepend; graskalve ren als vorige week; nuchtere kalveren, schapen en lammeren kalm-moeilijk: var kens hoger. TUINBOUWVEILING BARENDRECHT EN OMSTREKEN Andyvie 51—82 aanvoer 24.000 kg; bloemkool: 8: 161—172, 10: 104—123, 120 71—100. aanvoer 4.000 St.; komkommers: 76-90: 58—59. 61-75: 51—53. 51-60: 39— 41. 41-50: 31—33. 35-40: 27—28. 31-35: 1819. aanvoer 82.000 St.; kromme kom kommers 20—22 aanvoer 3.000 kg; kroten 4876 aanvoer 8.000 bs: peterselie 48 73. aanvoer 3.000 bs: postelein 102—132, aanvoer 2.000 kg; rabarber 20—30 aan voer 6.000 kg; radys rood 4659 aanvoer 18.000 bs; seldery 3871 aanvoer 6.000 bs: sla natuur 1832 aanvoer 20.000 st.; spinazie 71—110. aanvoer 6.000 kg; spits kool 8085 aanvoer 1.000 kg: tomaten: A 1060—10.90. B 10.80. C 9.80. CC 7.00. aanvoer 1.000 bakjes. Indust Sporen Uttll. Obi. Mods 30 mei 832 29 167.85 79.82 67.82 715.7 2 Juni 846.61 169.04 80.71 67.85 701.8 3 juni 846 14 168.88 82.37 67.79 707.7 Aand. Obi. To(. II I.. 30 mei 22.670 23.690 1511 961 257 2 juni 28.240 25 530 1.844 1.105 389 3 juni 26.560 24.910 1.840 861 564 GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 12.490-12.890 (onv.) per kg Zilver 333-360,50 332- 359.50) per kg NEW YORK 2/6 3/6 ACP Industries 43% 45 Aireo 12% 18% Allied Chemical 37 36% Alum. CO Of Am 4514 4314 American Brands 39% 39% American CaD 32 %e 32 Am Cyanamid 27 74 28 Am Electr Power 18% 19'.* Am Metai Climax 51% 5114 Am Motors 514 514 Ara Sraeit Si F 17% 17% Am Tel Tel 49% 49% Ampex 674 6% Anaconda 1614 17% Armco Steel 29% 28 Atiant Kicnfieid 100% 100% Bendix Beth; Steal Boeing Burlington Lnd. Can Pacific Ry 13% Ceianese 34% Chase Manhaitar 83% 38'i Chessle System 34 34'; Chrysler 11% ll'i CI Ilea Service 35% 37% 36 35% 30% 31 28% 27% 15 35% Co!» Colt Commonw Edlxoi 23% Cons Edison 12% Cont Can 26 Cont OIj 67% Curtlss Wrignt Curtlsa Wright A 311! 13% Dart ind. Deere and Co Dow Chemical Du Pont (Bl) 27e 26% 43% 43% 8974 89% 125 125% Eastman Kodak 106% 104% First Nat. city 36% 36% Gen Electric 4614 4714 Gen Funds 25% 2514 Gen Motors 43% 43% Gen Publ Utl). 1474 1 5 GenTei&Tei 22 74 23% Getty OU 184 193% Glielte 32 74 32% Glmoei Brothers 17% 17% Goodyear I and 28% 28% Gulf Oil 2074 21 Illinois Centra; lnd. 1374 1374 In6tlco 7% 7% int Busin Mach 21774 218% Intern Harvester 3014 3014 lnt Nick of Can 28% 28% Lnt Paper 4 9 74 4 9% Int Tel Si Tel 24 74 24% Johns Manvliie 2074 21 Ling Lemco Voug 16% 1514 Litton lnd 774 7% Lockheed Aircraf 13% 13% 25% Marcor Martin Marietta May Dep Stores 42 74 4 3% McDonnei Doug) 1674 1 7% Mobil Oil Corp 48 46 Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsteo lnd. 18% 17 74 13% 15% 12% 13% Cerro Cimse Seiact Ed Columbia Gas Comirico Com. telephone Fill corp. Nabiaoo Nat Cash Reg Nat Distillere Nat Ovuium Nat Steel Nat Lead lnd. Kansas ^ily In.: Kansas P..Wel Kl.M .4 Am Pro.- m 3674e 3774 36% 38% 15% 15% 13 13% 38'4 38 1474 147* Pac Gas and El. 20!4e 20% Penn Central 114 174 Pepsico 68% 68% Pheips Dorige 35 74 34% Philip Morris 54% 5374 Phillips Petr. 56% 57% Procter Gambl 98 74 98 RCA 1914 2014 Republic Steel 31% 3174 Reynolds Lnd 54% 55% Royal Dutch Petr 35 74 36 Santa Fè lnd. 27% Sears Roebuck 68 Shell OIJ 54 74 54% Southern Co 11'4 1174 Southern Pacific 26 25% Southern Railw. 54 74 54% Sperry Ranc 45% 457* Star,a Oi; Cailf 30% 307. Stand On Indian 46% 46% Stutlebak. Worth 69 Sun Oil Texas Gulf lexas Inst Trarisamerica Unilever Union Carbide Uni Roya. U in tea Aircraft United Branos US Steel 34 71 32 34 74 West Union Tel. 1474 1474 7V»5tinghouse Bl 1874 197* Occidental petr. 1674 19% 12 74 2174 8% 8 1274 121.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15