Eindhoven naar eredivisie Spijkenisse en Emmen: amateurtitels I pompen van groot formaat Gosens: 'Routine en spelvreugde' FC Groningen na sterke start kansloos met 4-1 verlagen Minder uit toto voor voetbalbond? Beslissende doelpunten van Jansen (tegen DOVO) en Meijerink (tegen Rood Wit) ZJ TROUW/KWARTET MAANDAG 2 JUNI 1975 SPORT 9 Van onee specaile verslaggever EINDHOVEN 'Misschien', zo zei Ron Groenewoud, de trainer van FC Groningen vóór de wedstrijd die Eindhoven definitief het eredivisieschap bracht, 'is het voor ons eenvoudiger voetballen dan voor de ploeg die al met één been in de eredivisie lijkt te staan'. Groenewoud kreeg een half uur gelijk, maar daarna bleek al zijn hoop vals. Zijn ploeg verzuimde te scoren en toen Eindhoven de nerveusiteit van zich af schudde tekende een nieuw kampioens feest voor de lichtstad zich bijzonder helder aan. Blijenberg en Pijs scoorden in het laatste kwartier van de eerste helft en namen alle twijfel weg. Eindhoven was zeker van promotie. Dat het na rust nog afliep in een 4-1 resultaat deed er niet meer toe. Eindhoven was al in de eerste helft binnen. FC Groningen was met goed voet bal begonnen. Het constateerde snel' de begrijpelijke tactiek van Eindhoven, die van een verdedigen de snit was. De bal ging lang rond in de eigen ploeg om uiteindelijk iemand te vinden die een doelrijpe kans voor zich zag opdoemen. FC Groningen deed dat secuur en geen moment, overhaast. Eimers liet |Beerenden k grabbelen via een af- standschcp maar het leverde slechts een corner op. Grltter lepelde de bal onder de lat waar Schipper doelman Beerendonk pro beerde omver te lopen. Scheids rechter Van der Kroft floot terecht af. Na een half uur was het over met de Groningse hoop. Eindhoven kwam flitsend terug op een mo ment waarop Eimers de bal op het middenveüd verspeelde en dat mo ment werd Groningen fataal. Eind hoven snelde weg via Bleijenberg en diens schot was voortreffelijk. H)et doelpunt brak de ban defini tief. al had Eindhoven vlak daar voor via drie goede aanvallen aan gegeven dat het getij nu gekeerd was. Kort voor rust maakte Eindho ven bovendien aan alle twijfel een einde. Een schot van Bleijenberg bracht de Groninger doelman Hu berts tot moeizaam grabbelen en Pijs verscheen in de buurt om van de gevolgen te profiteren. Het wis daarmee 20. De tweede helft, werd uiteraard een formaliteit. 18.000 toeschouwers wa ren in een feeststemming en moes ten eigenlijk te lang wachten alvo rens de favorieten van dit moment gehuldigd konden worden. FC Gro ningen geloofde er niet meer in en dat was merkbaar aan het spel. Er viel ook weinig meer te geloven -- want er dienden vier goals, te wor den gemaakt om alsnog een beslis singswedstrijd af te dwingen. Dat dit niet kon begreep een ieder. Bovendien was het voornamelijk Eindihoven dat nog scoringskansen kreeg. Jacobs zorgde voor een derde treffer oa 15 minuten en Kreekels scoorde kort voor het einde na een magnifieke aanval waarin Senders de arcjiitectenrol vervulde. Tussen- NACOMPETITIE Vitesse-PEC 60 Eindhoven-FC Groningen 41 Eindhoven 6 5 0 1 10 16- 5 FC Groningen 6 3 0 3 6 10- 9 Vitesse 6 2 0 4 4 12-13 PEC 6 2 0 4 4 3-14 door ging er een doelpunt van Gro ningse makelij. Eimers scoord e in de 39ste minuut, maar de vragende blik waarmee Hugo Hoven kamp toen naar scheidsrechter Van der Kroft stapte om t e vragen of er nog te hopen viel, verflauwde di rect. Van der Kroft gaf aan dat er geen tijd meer was voor Gronings succes. Er was nog 5 minuten te spelen en daarin scoorde Eindho ven bovendien nog een vierde doel punt dat van Kreekels. Het was terecht dat de ploeg met deze cij- een goede wedstrijd achter de rug en bovendien een goede competitie. EindhovenFC Groningen 41 (20) 35: Bleyenberg 1—0, 44: Pys 20. 64: Ja cobs 30. 84: Karsten Jensen 31, 89- Senrlres 41, Scheidsrechter: VRn der Kroft. Toeschouwers: 18.000 Eindhoven: Berendonk; Schalks. Kooi man, Bloemers, Bruinen;' Pys, Kreekels. Brands; Sendres, Bleyenberg, Jacobs. FC Groningen: Huberts; Schipper (Oos- terwold), Cornells, Karsten, Jensen, Me- dlk (Timmermans)Van der Heiden, Bloemberg. Hovenkamp; Grltter, Elmers, Bjarne Jensen. ARNHEM Van de beide periode kampioenen Vitesse en PEC die al ln een eerder stadium van de pro motierace moesten afhaken bleek Vitesse nog de meeste inspiratie te kunnen opbrengen. De Arnhemmers konden hun laatste nacompctltie- duel met êen onbedreigde zege af sluiten. De motivatie was bij PEC ver te zoeken. Omdat de Zwolse verdediging het regelmatig liet af weten kreeg Vitesse een reeks kan sen waarvan slechts een bescheiden aantal werd verzilverd. Al na twee minuten werd doelman Nleuwenhout kansloos gepasseerd door Hulshoff en voor de tien minuten vol waren had spits Bursac met nog twee tref fers de tekortkomingen in de Zwol se defensie aan de kaak gesteld. De schaarse tegenacties van PEC wer den door Vitesse gemakkelijk be teugeld. Voor de Zwolse topscorer Heskamp was nauwelijks een kans weggelegd. Arnhemse aanvallers daarentegen kregen een zee van ruimte en voor rust voltooide Bursac zijn Hattrick. Na rust bood PEC zeer matig tegenstand en liet zich gewil lig overmeesteren. Het halve dozijn trefers werd vol gemaakt door Veen- stra (eigen doel) en Hulshoff. Als Vitesse zich wat gretiger had ge toond zouden voor het zelfde geld de dubbele cijfers op het scorebord zijn verschenen. Vitesse-PEC 6—0 (4—0) 2 Hulshoff 10. 4 Bursac 20, 8 Bursac 30. 37 Bursac 40. 73 Veenstra (eigen doel) 5—C, 80 Hulshoff 6—0. Scheidsrechter: Van Gemert. Toeschouwers 1200. Vitesse: Beukhof; Ubbink (Lutjeboer), Somer. Veenstra, Kunst (De Ridder) Hulshoff. Van Dijk. Bosveld. Hofs. Bursac, Malwald. PEC: Nleuwenhout; Bajac. Hendriks, Schubert (Drost), Veenstra; Hendrlksen (Leidekker), Van Renswouw. Rolje; Ver- heyen. Heskamp, Lucac. Feest in Eindhoven. Brans, Beerendonk en Kreekels vieren de promotie naar de eredivisie. Van onze speciale verslaggever EINDHOVEN De nieuwe eredi visieclub Eindhoven is een merk waardige club, die op technisch en tactisch niveau geleid wordt door een vrolijk mens. Rinus Go sens is een trainer die bovendien een grote vrijheid predikt aan zijn spelers. Gisteravond bijvoor beeld in de wedstrijd tegen FC Groningen ging het een half uur lang slecht met zijn team. Vooral omdat de speelwijze van de bezoe kers niet direct begrepen werd. Gosens daarover: 'Als je vrij voet balt speelt zoals wij hebben ge daan, dan houdt dat risico's in. Maar het hoeft niet te zeggen dat je minder bent. Dat is gisteravond trouwens weer bewezen. Ik wil de ontwikkeling van mijn ploeg over het algemeen vrij laten. Ook te gen Groningen zijn ze zelf uitge komen. De moeilijkheden werden door henzelf opgelost. Ik kan nu wel uren van te voren tegen mijn spelers aankletsen, maar dan den- ken die Jongens toch, wat een maffe vent is dat, zou die zelf ooit wel eens tegen een bal geschopt hebben?' Gosens had in het afgelopen sei zoen te maken met een uiterst geroutineerd team. Zes spelers waren er boven de dertig en de vedette van de laatste weken, Willy Senders, is daarvan met zijn 34 Jaar de oudste. Wat gebeurt er met de ploeg nu die volgend sei zoen eredivisievoetbal moet spe- len? Gosens: 'Er is de -laatste weken echt goed gevoetbald. Dat er zoveel oudere spelers in mijn ploeg zitten zegt me niets. Er zijn toch ok oudere vrouwen die lief zijn? Bovendien, waarom zou ik oude schoenen wegdoen als ik niet weet wat er voor terugkomt? Nieuwe spelers die ik zou willen hebben moeten vreugde in hun spel vinden. Iemand die zegt. nou hier ben ik, geef me maar een bal.' Gosens noemde gisteravond, toen het feest nog brandde, uiteraard geen nieuwe namen. Hij is zeker van de komst van Leen Warnaar, die hij nog kent uit zijn SW-tijd. Hij is ook zeker van het vertrek van Bran§ en verder tast hij enigszins in het duister over de plannen van de 33-jarrlge Miel Pijs en de 34-jarige Willy Sen ders. Pijs had al laten weten dat hij zou stoppen, maar gisteren gaf hij aarzelend toe. Er valt nu weer met me te praten.' Hoe ziet nu zo'n Pijs het toekom stig eredivisieavontuur? Hij kent het. want hij heeft er .vele jaren in vertoefd. 'In de eerste divisie hoef je geen theoriën te bouwen. Daar kun je vrijuit voetballen en dat hebben we dit seizoen met succes gedaan. Het zal anders zijn in de eredivisie, natuurlijk. Maar ik wind me er op het ogenblik niet over op. Ik wil er mijn ge dachten niet over breken. Ik wil eerst feestvieren.' Maar iedereen in Eindhoven ver zuchtte eigenlijk toch wat Lam bert Kreekels uitsprak: 'Het is ei genlijk onbegrijpelijk wat hier ge beurd is. Met zoveel spelers van boven de dertig.' Willy Senders heeft van hen het hardst geroe pen dat hij aan het eind van dit seizoen zou stoppen. Aanvoerder Bloemers vindt: 'Hij roept het al drie jaar, maar steeds is hij er weer bij. Hij hoort er ook bij. We zullen trouwens wel wat verster kingen moeten hebben en mis schien dat het bedrijfsleven nu los komt met wat steun om dat mogelijk te maken.' Willy Senders zelf merkt op: 'Natuurlijk ik stop. Maar aan de andere kant, een dief van de portemonnee zal ik nooit zijn en met die uitlating kan het bestuur van Eindhoven het dan doen. Zeker ls dat Eindhoven komend seizoen meer situaties zoals gister avond. volle stadions, zal kennen. Feitelijk was het nu ruim 20 jaar geleden dat er zoveel 18.000 toeschouwers waren als gisteren. Het was ln het laatste jaar van de amateurtijd toen Eindhoven landskampioen werd in een wed strijd tegen DOS. Gisteren was er een vol stadion voor het duel tegen FC Groningen. Komend sei zoen zal het zeker zo zijn in een wedstrijd tegen plaatsgenoot PSV. Die plaatsgenoot verschilt natuur lijk opzienbarend van Eindhoven. Grote uitgaven kan men zich bij Eindhoven bepaald niet veroorlo ven. En grote vooruitzichten lig gen er mede daardoor in de eredi visie op dit moment nog niet weg voor de nieuweling. ZEIST De bondsvergade ring van de KNVB heeft, ook na de uitgebreide voorbespre kingen in de secties toch weer stil gestaan bij de be groting voor het komende bondsjaar. Die begroting van zestien miljoen wordt voor bijna twaalf miljoen gedragen door toto en lotto (van iedere gulden die ln Nederland in deze kansspelen wordt gesto ken. gaat vijf cent naar de KNVB). Volgens afgevaardig de G. Bouwer is het bepaald niet zeker dat CRM het totale bedrag dat op de begroting staat aan de KNVB zal uitke ren. De heer Bouwer stelde, dat. volgens zijn informatie. 3.5 miljoen minder aan de voetbalbond zal worden uitge keerd. Bondsvoorzitter Meuleman. die soepel en snel langs de agendapunten ging (de ver gadering was in goed ander half uur voorbij) liet de be antwoording van Bouwers op merkingen over aan toto- en lottodeskundlge J. W. van Marle. Dat bestuurslid meen de dat de sombere verwach ting van de heer Bouwer wat voorbarig is. Op 10 juli vindt overleg met CRM plaats. 'Zouden echter', zei de heer Meuleman. 'de inkomsten uit de sportprijsvragen in het ko mende Jaar benedffn de hui dige begroting blijven, dan zal een nieuwe financiële opzet aan de najaarsvergadering worden aangeboden.' Bouwer drong bovendien aan op een scherpere kostenbewaking, ze ker ook waar het de perso neelskosten betreft. De voorstellen tot regle mentswijziging bleven -over het algemeen punten, die de heer Meuleman vlotwegha- merde. In zijn openingswoord haalde bondsvoorzitter de ge wijzigde opzet aan van het technische apparaat. Hij brak nog eens een lansje voor de jeugdcon\petitie bepaald voet bal en stelde dat de spelver- ruwing de volledige aandacht van het bestuur heeft. 'Ge weld'. zei de heer Meuleman. 'is een in de maatschappij steeds meer voorkomend ver schijnsel en de echo daarvan vinden wij terug in onze sport.' Tijdens de rondvrasg bracht de heer R. O. Metzlar weer de positie van de derde elftallen van de gemengde verenigin gen, die uitkomen in de be taalde sectie naar voren. Via amaieurvoorzltter Van Marle liet het bondsbestuur weten dat die standarlsatie van de derde elftallen niet in de eer ste plaats door de amateurs dat die standari'atie van de derde elftallen met in de eer ste plaats door de amateurs wordt tegengehouden, maar dat de betaalde clubs onder ling over deze materie niet tot overeenstemming hebben kunnen komen. WIELRENNEN Vier Nederlandse wielrenners zullen starten in de week van het eiland Man, die van 9 tot 14 Juni wordt gehouden. De ploeg onder leiding van Wlm Jremlasse bestaat uit Henk Lubberdlng (Voorst) Jan Spijker (Kampen) Tonnle Huljoen Kloet inge en Rtnt Verboom (Elle- woutsdljk De pinnende cijfers van lotto no. 22 zija. 1 7 llr-15 19 40. Rerseve ge tal 22. Het aantal deelnemers aan looto no. 22 be droeg 938 640, die voor een inleg zorgden van 3.747.356 gutden. Het prijzenbedrag ia 1 1.879.229. De prijzen zijn: le Prils (incl. jackpot) 722.233. 2e prijs 177.199. 3e prijs 266 999, 4e prijs 355.998, 5e prijs 355.998. DUITSE LOTTO De winnende getaUen in de Duitse lotto zijn: 10 12 31 38 43 49. Reserve getal 18. De trekking van de loterij 'Spiel 77' luidt als volgt: 1—1—6—3—3—2—8 Amateurvoetbal Zaterdag Kampioenschap van Nederland: DOVO- Spljkealsse 12 (Spijkenisse kamp Om I pl. bekcrcomp.: Noordwijk-IJssel- meervogels 31. WEST I •IC: DWV-SCZ'58 0—0 (beslissingswed strijd om het kampioenschap tussen DWV en Baarn op 7 Juni). WEST II 4B: Dte Haghe-Reeuwljk 41 (Reeuwljk degr.). Loosdulnen-Plershtl 04 (Loos- dulne* degr. KAMPIOENSCOMPETITIE Rood Wit A-Emmen 11 (Emmen kamp.). Emmen RBC Rood Wit A 4 13 0 4 12 1 4 0 3 1 5 7-5 4 5-6 3 5-6 WEST II Besl. comp. om 2 pl. ln de tweede klasse: Overniaas-Vredenburch 13, Schtedam- ONA O0 (Schiedam en ONA promove ren). 4F: DHZ-Tranevaiia 21. ZUID l 411: Ollnge-Slulekll 7—1, Zeeland Sport- Zlerlkzee 02 Zlerlkzee kamp.Corn B- Koewacht 03. Hontenlsse-Noormannen 1—0, RCS-BlervUet 2—0. (ADVERTENTIE) Van onze speciale verslaggever VEENENDAAL Nog vier minuten telde het uitstekende tweede treffen tussen DOVO en Spijkenisse om de nationale zaterdagtitel, toen de discussies waar een beslissingswedstrijd gespeeld zou wor den, al waren losgebroken. Immers, nadat beide ploegen verleden week op 1-1 bleven steken, prijkte dezelfde stand weer op het scorebord. Op dat moment profiteerde Cees Jansen van een dek- kingsfout in de DOVO verdediging en zijn kopbal betekende een 2-1 voorsprong en naar luttele minuten later zou blijken de eerste nationale zaterdagtitel. Een unieke prestatie van de équipe van Ad van Dongen, die eerder dit seizoen al verrastte door de afde lingstitel voor Noordwijk weg te grissen. Dat vond Spijkenisse ken nelijk al mooi genoeg, want het vertoonde spel van verleden week gaf duidelijk aan dat de ploeg naar het einde van het seizoen verlangt. Maar zie, Spijkenisse toonde zater dag tegen het favoriete DOVO wel inzet, inspiratie en vechtlust. Niet in het minst gesteund door de we tenschap dat het goalgetter Rini van Zanten weer in het midden had. De naar Excelsior vertrekken de spits zou zich immers sparen en niet meer voor Spijkenisse uitko men. Van Zanten desgevraagd: 'Dat is inderdaad waar, maar ik heb ook gezegd dat als de nood aan de man komt ik beschikbaar ben'. Van Dongen zag die noodzaak en haalde zijn pupil terug ln het elf tal. 'Toch is het een moei ijke be slissing geweest', gaf Van Dongen toe, omdat ik dan Arie van der Meer moest passeren. De spelers hebben echter unaniem vertrouwen in mij gesteld en zouden elke be slissing accepteren'. De aanwezigheid van Van Zanten werd echter tot op het laatste mo ment in nevelen gehuld. Zijn colle ga Jan den Bouter strooide hij zand in zijn ogen door een opstel ling te geven die op vijf plaatsen afweek van de definitieve. Den Bouter: 'Toch heb ik er altijd reke ning mee gehouden dat Van Zan ten mee zou doen'. In de praktijk werd het tegendeel bewezen. De subtiele hakjes, passes en schijnbewegingen van de beweeg lijke Van Zanten onthutsten de DOVO verdedigers. Een verdediging die bovendien te maken kreeg met Cor Barendregt en Cees Jansen, die beweeglijker en slagvaardiger ac teerden dan een week geleden. DO VO beperkte zich tot verdedigen. Een rol, die het al te graag toebe deeld kreeg. Immers via de bekende counter moesten de doelpunten ge creëerd worden, waarmee dan vooral de op halve kracht draaiende Her man Veenendaal gelanceerd moest worden. De ex-prof kreeg evenwel een constante mandekking van Hans Postma, die een groot deel van het gevaar ontkrachtte. Toch zou DOVO op 10 komen. In de 21e minuut snelde Jan Dite- wig langs de zijlijn, leverde een pass op maat af, die door Henk Aukema vallend schitterend werd ingekopt: 10. DOVO kon de weel de van een voorsprong echter niet lang dragen, want tien minuten later werd de stand gelijk getrok ken. Cor Barendregt bleek bij een vrije trap van Daan van der Meer het hoogst te springen en tegen zijn kopstoot had keeper Kranen burg geen verweer: 11. Spijkenisse rook zijn kans, maar was evenals DOVO voorzichtig. Een doelpunt, nu gescoord, zou wel eens definitief de beslissing t kunnen brengen in dit kwalitatief op hoog staand peil staande duel. Die voor zichtigheid was ook kenmerkend voor de tweede helft, hoewel zowel Spijkenisse (Barendregt's inzet van de lijn gehaald, en Jansen mist voor open doel) en DOVO (Ditewig kopt naast en Gerritsen schiet te gen de lat) wel meer scoringsmoge- lijkheden kregen. Het feit dat de kansen gelijk verdeeld waren, duid de erop dat een gelijkspel de juiste verhouding zou zijn. Toch leek DOVO een tikkeltje aan geslagen. De negatieve houding van Herman Veenendaal, die het voor gezien nleld en bijna geen bal meer wenste aan te raken, demoraliseer de de équipe van Jan den Bouter. Als DOVO tot aanvallende acties trachtte te komen, werden die Jansen brengt Spijkenisse op 2-1 tegen DOVO, de treffer betekende, tevens de zaterdagamateurtitel voor de Zuidhollanders. meestal op het middenveld al on derbroken door de snel opkomende verdedigers Aren Buvens en Daan van der Meer. Daarom kwam Spij kenisse de overwinning, op de va - reep gerealiseerd, yolkomen ver diend toe. Een doelpunt, waar een dekkingsfout in de DOVO verdedi ging ten grondslag lag. Rini van Zanten trok enkele verdedigers naar zich toe en kon passen naar de vrijstaande Cees-Jansen, die de winnende treffer achter Kranen burg plaatste: 12. 'In de tweede helft ben ik er altijd van overtuigd geweest dat wij nog een doelpunt zouden maken. Trou wens ik heb de hele week tegen de spelers gezegd dat we het zaterdag zouden gaan maken', glimlachte Van Dongen ln het feestgewoel. Een kleedkamer verder had de stil te de overhand. Een teleurgestelde trainer Jan den Bouter: 'Het is jammer, want je werkt er een heel seizoen naar toe. De gelukkigste heeft gewonnen, want ik kan nu niet bepaald zeggen dat Spijkenisse over het geheel genomen de sterk ste ploeg was'. DOVO-SPIJKENISSE 12 (1-1 21. Au- keina 1-0. 31. Barendregl 1-1, 86. Jansen 1-2. Scheidsrechter: Van Driel. Toeschou wers: 4500. DOVO: Kranenburg. Gerritsen. Schinkel. Hardeman. Beljer. De Man. Overeen. Van Kooten. Dttewlg. Veenendaal. Aukema SPIJKENISSE: Lankhaar, D. van der Meer, Hokke. Zwartepoorte. Buvens. Koopman. Postma. Goedendorp. Janeen. Van Zanten. Barendregt. LEO HOOGERWERF EMMEN Na een. zeer spannende finale tegen Rood Wit A heeft Emmen in Am sterdam de nationale titel bij de amateurs gegrepen. Een fel aanval lend Rood Wit A stelde de Bmme- naren voor véle problemen. Doel man Koster (later vervangen door Pomp) had dikwijls de hulp van zijn verdedigers Kruize en Ros- sién nodig om doelpunten te voorkomen. Rood Wit kreeg de bes te kansen, maar Frans Reuser en Betlem 'weigerden' vooral voor rust hardnekkig te scoren. Ook in de, tweede helft was Rood Wit sterker. De counters van Em men waren echter zeer gevaarlijk, hetgeen in de 58e minuut tot uit drukking kwam. Symons beging even buiten het strafschopgebied een overtreding. Rossien nam de vrije schop zo bekwaam dat Meijer ink zijn ploeg aan een voorsprong kon helpen: 01. Rood Wit was echter totaal niet terneergeslagen en ging nog fana tieker in de aanval. Vijf minuten na de openingstreffer van Emmen had Betlem, na tal van vergeefse pogingen, succes: 11. Emmen werd hierna totaal in de verdediging teruggedrongen, maar kon stand houden hoewel Frans Reuser nog enkele malen de gele genheid kreeg de stand in het voordeel van Rood Wit A om te buigen. Maar de Amsterdamse mid denvelder faalde wederom. Het ge lijke spel was voor Emmen vol doende om de kampioenstitel te behalen. In deze kampioenscompe titie hebben de Drenten zich inder daad de sterkste getoond. ROOD WIT A-EMMEN 1—I (0-9). 58 Meijerink 01. 66. Betlem 1-1. Toeschou wers: 6300. Scheidsrechter: Van Kessei. Rood wit a: Wallroth. G. Symone. Van een Hoff. Coliee. N. Symons. Vriens. Frans Reuser. Leo Reuser. Betlem. Visser. Busker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9