Communiqué NAVO zwijgt over Spanje iuid-Afrika legeert iltimatum V N Dan mag't Regeringsvorming in Libanon moeilijk na nieuwe vechtpartijen Moskou breekt zich het hoofd over de revolutie van de zomer inPallanza MÊÊÈÈÊÊÈ^ bon- Stuurt u mij dat 96 pagina's dikke Portugese militairen praten met socialisten over terugkeer in kabinet -JW bndgenoten reageerden elk naar hun aard op rede van -president Ford trijd in .ngola aait op Wapenakkoord tussen Egypte en India Welke kansen biedt de 'crisis van het kapitalisme' spaanse pers aiiorrig over fords bezoek Franse druk op België om de Mirage te kiezen /KWARTET ZATERDAG 31 MEI 1975 BUITENLAND m 'V- f "Til V -|i ISSEL (UPI, Reuter, ANP, AP) 'De collectieve veiligheid die de NAVO biedt en die is geba ld op een geloofwaardige afschrikking en verdediging is een stabiliserende factor. Deze komt ten le aan de internationale betrekkingen in het algemeen en is dus een wezenlijke voorwaarde voor panning en vrede.' Dat staat te lezen in een communiqué, dat gisteren na afloop van de NAVO- onferentie werd uitgegeven. Interessant is vooral wat er niet in staat. Over Spanje, waar pre- it Ford vandaag zijn intocht doet beschermd door zes bataljons troepen wordt met geen rd gerept. Ook niet over de EG. porden trouwens helemaal geen en genoemd, ook niet die van ugal. Al is het wel duidelijk het oog op dit NAVO-lid, dat [eallieerde leiders, in de NAVO- bijeen eraan herinneren dat Dekomst van de democratie en de vrijheid in deze wereld j is verbonden met de toe rt van die landen, in wier ge- n ischappelijk erfdeel deze ide- besloten liggen en waar zij de tste steun vinden bij de bevol- ïiVolgens waarnemers is er ■t nooit zo sterk op de democratie ■J merd in een NAVO-communi- en gebaar jegens de derde we- wensen 'de volkeren van het 1 Igenootschap', dat er 'door gezinde krachtsinspanningen internationale orde zal ont- n die beantwoordt aan de he li laagse politieke en economische sociale werkelijkheid.' Zij zijn vastbesloten samen te werken met de andere leden van de internatio nale gemeenschap inzake werel domvattende problemen zoals die op het gebied van bevolking, voed sel, energie, grondstoffen en leef milieu'. De versterking van de strijdkrach ten van het Warschaupakt is voor de NAVO-Raad een ernstig pro bleem, die gaat volgens het com muniqué uit 'boven wat voor de verdediging nodig lijkt'. In hun toespraken waarin alle re geringsleiders krachtig hun geloof beleden in de getrouwheid van de VS aan de verplichtingen die zij aangaande Europa op zich hebben genomen, hebben voorts alle deel nemende regeringsleiders 'gezongen zoals zij gebekt zijn'. De Turkse premier Demiral zei dat de solidariteit van het bondgenoot schap voor hem in hoog aanzien staat en dat hij daarom zo boos is over het wapenembargo dat het Amerikaanse Congres zijn land aandeed, de Griekse premier Cara- manlis hield het gezelschap voor dat zijn land mogelijkerwijs zijn houding tegenover de NAVO (het stapte uit de militaire organisatie) zou herzien als het bondgenoot schap eens wat meelevender zou worden met de Griekse problemen en de balans op Cyprus serieus zou helpen herstellen. De Nederlandse premier was de enige die krachtig reageerde op het zinnetje waarin Ford toch nog weer op de belangrijke bijdrage van Spanje aan de westerse defensie had gewezen. Hij zei 'er zeker van te zijn dat de militaire winst van een gebaar in de richting van het Spaanse regime zal leiden tot ver lies van de politieke geloofwaardig heid van het bondgenootschap'. Voor de Fransen is een Spaans lidmaatschap van de NAVO geen enkel probleem, maar wel voor de Britten. Verscheidene vooraan staande leden van de regerende La- bourparty hebben zelf nog in de Spaanse burgeroorlog tegen Franco gevochten. Verder heeft Den Uyl opnieuw gewezen op de noodzaak om in de onderhandelingen over wederzijdse vermindering van strijdkrachten (MBFR) ook de tak- tische kernwapens zo snel mogelijk moeten worden ingebracht 'opdat de vaart in de conferentie kan blijven en de militaire confrontatie in Europa kan worden terugge bracht. Van de regeringsleiders sprak de Westduitse bondskanselier Schmidt zich het duidelijkst waarschuwend uit jegens Portugal. Na zijn bereid heid te hebben onderstreept om Amerika de zware lasten te helpen dragen die het in deze tijden krijgt zei Schmidt best te kunnen begrij pen dat je van de éne dag op de andere geen democratie hebt, 'maar het moet duidelijk zijn dat een antidemocratische ontwikkeling problemen voor onze gemeenschap schept en uiteindelijk tot de toe stand leidt, die tegen het lidmaat schap van ons bondgenootschap in druist.' Schmidt heeft, naar in zijn omge ving werd verklaard een lang on derhoud met de Portugese premier Goncalves géhad waarin hij 'niet op al zijn vragen een bevredigend antwoord kreeg'. Vooral Goncalves verklaring dat de sduitang van het socialistische blad Republica sa menhing met een bedrij fsdebat binnen de krant had hem tegen de haren in gestreken. Resoluut heeft premier Wilson van Engeland de besnoeiingen in zijn defensie-uitgaven verdedigd, door te zeggen dat die buiten-proportio neel groot waren. (Washington wil dat de NAVO-landen hun werkelij ke uitgaven met drie tot vijf per cent per jaar verhogen). Een be langrijke verhoging van de uitga ven noemde Wilson onrealistisch. Het bondgenootschap zou méér voor de bestaande bedragen kun nen doen door grotere rationalisa tie, specialisatie en standaardisatie. Hij ondersteunde een rapport van de Europese NAVO-leden waarin wordt gepleit voor een duidelijk twee-richtingsverkeer in de aanko pen en bestellingen voor defensie doeleinden tussen de VS en Europa. Volgens hem hebben de Russen minder last van de recessie en zal de economische kracht van de Sowjet-Unie in vergelijking met het Westen volgend jaar toenemen. Evenals Turkije en Griekenland heeft Frankrijk bij monde van mi nister Sauvagnargues krachtig ge antwoord op Fords toespeling dat zij eigenlijk maar 'part-time' bond genoten zijn. Ford had gezegd dat 'de kwaliteit en de integriteit van het bondgenootschap afhangen van onvoorwaardelijke deelneming', en niet gebaat zijn bij 'gedeeltelijk lidmaatschap of speciale regelin gen'. De drie landen beschouwen zich als volwaardige leden. Sauvag nargues merkte overigens wel op, dat hij eraan twijfelt of de NAVO, zoals die er nu uitziet, de juiste organisatie is om de belanggrijkste President Ford, gefotografeerd te gen de achtergrond van de vier puntige ster van het Atlantisch bondgenootschap, terwijl hij op weg is naar het spreekgestoelte. wereldproblemen op te lossen.' Een woordvoerder in Washington putte zich gisteravond nog uit om duide lijk te maken, dat Fords toespeling noet moest worden opgevat als een aanval op Frankrijk, maar 'als een waarschuwing voor landen die het Franse voorbeeld zouden willen volgen.' tfDHOEK (UPI, Reuter) De Zuidafrikaanse regering heeft 1 eren zoals verwacht opnieuw een ultimatum van de Ver- de Naties naast zich neergelegd in het al 29 jaar slepende ge il over Namibië. ADVERTENTIE n'. regering-Vorster kwam de reso- van de Veiligheidsraad van vo- jaar niet na waarin werd geëist zij op 30 mei van dit jaar het lefour over de vroegere Duitse ko el e zou opgeven. In 1920 kreeg Daf-Afrika de voogdij over het ge waar nog geen miljoen men- wonen en waaruit het sinds- niet meer weg te branden was. erfmorgen vroeg zou de Veilig- ,g( israad bijeenkomen om over de nt stie Namibië te praten. on Zuidafrikaanse ambassadeur bij ia Verenigde Naties Botha reist in iddels met journalisten door nibië. Botha zei dat Zuid-Afrika uit het gebied wil vertrekken r volgens een tijdschema dat t worden opgesteld door een le conferentie. 'liddels zou Zuid-Afrika verte genwoordigers van de verschillende I stammen in Namibië (met die van de Ovambo's in het vruchtbare noorden als grootste) hebben uitge nodigd voor een dergelijke confe rentie. Hen is uitdrukkelijk verteld "dat zij geen politieke partijen mo gen vertegenwoordgen tijdens de grondwetgevende vergadering. 'Marine VN* - |V en IANDA (Reuter) In het rden van Angola, in en rond de dS I Caxito, woedden weer hevige aflichten tussen de bevrijdingsbe- ingen MPLA en FNLA, waarbij slachtofers zouden zijn geval- Honderden mensen uit deze !p4ek zijn naar de hoofdstad Loe- a gevlucht. Er zou met zwaar tair materieel worden gevoch- ugese troepen zijn naar het eri rden gestuurd om de orde te .tellen, maar de strijd in andere rdelijke plaatsen zóu nog voort en. Een blanke kolonist vertelde zijn huis in Caxito woensdag een bazooka was verwoest irbij twee kleine kinderen om leven kwamen en zijn vrouw stig gewond werd. leider van de derde bevrijdings- eging, Unita, Jonas Savimbi, ft donderdag de Angolezen op- 1 ^aepen 'iets concreets'., te doen het bloedvergieten te beëindi- Hij reisde naar Oost-Angola besprekingen met MPLA-leider - fctinno Neto, nadat hij eerder to re met FNLA-leider Holden Ro- r. lo had gesproken. Savimbi pro- t een topconferentie van de bevrijdingsbewegingen te orga- Jijpren. Als er nu niet iets wordt "slaan om de vrede te brengen zal trtniets van Angola over zijn tegen nS ;ijd dat er een eind komt aan de "echten, zo zei hij. Het verstrijken van het ultimatum van de Verenigde Natiès verliep - gisteren voor zover bekend zonder j incidenten. 'We wachten nu tot de marine van de Verenigde Naties komt', aldus het wat cynische com mentaar van een blanke zakenman in Namibië. De enige toegeving die de Zuid afrikaanse regering heeft gedaan was het geruisloze intrekken van de pasjeswet die de Afrikanen in Na- v l* 1 mibie verplichtte ten alle tijde een m omvangrijk persoonsbewijs bij zich te dragen. Dt systeem zou worden vervangen door een eenvoudiger Fy systeem waarbij iedereen blank Vakantip met 'n lintie en zwart een identiteitskaart vaKamie mei n imije moet hebben. Verder zou worden overwogen zwarten toe te laten in NCRV-reizen, Uitslapen, wandelen, fijne dingen doen, interessante mensen ontmoeten. Iets extra's kopen, 'n avondje uit bij kaarslicht. fcEen paar weken helemaal anders zijn en doen. Dat kan orpidat je reist met 'n groep, met een reisleider die van wanten wqet. Dat heet vakantie! Pallanza;,dromerig stadje aan het Lago Maggiore. Subtropisch. Veel bezienswaardigheden. Het hotel heet Belvedère. Deze vakantie begint al op het station, want je reist met de trein. Ontspannen en fris kom je aan. In Pallanza. Dan zorgt de reisleider voor de rest. =1 BEIROET (Reuter, UPI) Nieuwe vechtpartijen in Beiroet waarbij weer doden vielen, hebben de poging van Rasjid Karami om een coalitieregering in Libanon te vormeh, moeilijker gemaakt. reisplan. WOONPLAATS Als brief verzenden aan NCRV-reizen, overwogen zwarten toe te laten m .^nv-ienc.., ma uno. foucuwn restaurants en hotels waar op het Weteringkade 22a Den Haag. I Postbus 1035 Den Haag. TR, I ogenblik alleen blanken mogen ko- Tel. 070 - 81.46.91 Lid ANVR mm men. Zijn grootste .probleem is hoe hij de rechtse falangisten en de invloed rijke socialistenleider Kamal Joemblatt, die doodsvijanden van elkaar lijken te zijn, tot een ver zoening kan bewegen. De meeste parlementsleden hebben Karami la ten weten dat zij graag een krach tige, op het parlement steunende regering willen die alle belangrijke groeperingen ln het land omvat, maar Joemblatt, de leider van de progressieve socialistische partij, heeft aangedrongen op de vorming van een buiten-parlementair kabi net van technici en gepensioneerde legerofficieren om de falangisten die hij verantwoordelijk stelt voor de vechtpartijen van de afgelopen tijd, bulten de regering te kunnen houden. De falangisten vormen echter de grootste politieke partij van Libanon en zij beschikken over een eigen, goed bewapende strijd macht van 6000 man die het elke partij die hen politiek wil Isoleren, zeer moeilijk kan maken. Vier mensen kwamen om het leven bij schietpartijen tussen de falan gisten en Libanese aanhangers van de Palestijnse guerrillastrijders. Hiermee is het aantal doden als gevolg van deze vechtpartijen tot minstens 110 gestegen. Gisteren kon men ook af en toe schoten van sluipschutters horen, hoewel er ge regeld zwaar bewapende politietroe- pen door de stad patrouilleren. On danks het verzoek de barricades op te ruimen, zijn er nog vele ln Beiroet blijven staan. President Sadat van Egypte heeft aangeboden ln Libanon te bemid delen. Het Egyptische staatshoofd kwam gisteren aan in de Oosten rijkse hoofdstad Wenen. Morgén begint hij in Salzburg be sprekingen met de Amerikaanse president Ford over de toestand in het Midden-Oosten. Als het overleg slaagt zouden die Verenigde Staten een nieuwe rol kunnen gaan spelen als bemiddelaar ln het Midden- Oosten. Het ligt voor de hand dat minister van buitenlandse zaken Kissinger dan opnieuw gaat pende len tussen Egypte en Israël om een troepenscheiding in die Sinaiwoes tijn te bewerkstelligen. Kissingers Egyptische ambtgenoot Fahmi zei gisteren bij aankomst to Salzburg dat als het gesprek Ford- Sadat mislukt, de situatie in het Midden-Oosten 'zeer ernstig' kan worden. Inmiddels zijn Egypte en India in principe overeen gekomen samen te werken bij de produktie van mili tair materiaal. Dit heeft de Indiase minister van buitenlandse zaken Chavan na besprekingen in Cairo bekend gemaakt. Egypte is jarenlang vrijwel' hele maal afhankelijk geweest van Rus sische wapenleveranties maar pro beert de laatste tijd een ruimere kring van wapenleveranciers te krij gen. Eerder werd al besloten geza menlijk met Saoedi-Arabië, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten' een wapenindustrie op te zetten. India heeft een aanzienlijke wapen industrie en levert aan verschei dene landen. Jaren geleden beslo ten India en Egypte eens tot de gezamenlijke produktie van een ge vechtsvliegtuig. de E-300, maar Egypte schrapte dit project na de juni-oorlog van 1967. 'Op het moment bestaat er een reële mogelijkheid om in de klassestrijd in een aantal kapitalistische landen tot de aanval over te gaan'. Dit is de conclusie van een nieuw onderzoek naar de revolutio naire vooruitzichten in de kapitalistische wereld, dat het Kremlin onlangs heeft uitgevoerd. LISSABON (Reuter, UPI) De almachtige revolutionaire raad in Portugal heeft gisteren besprekingen gevoerd met de socialisti sche leiders teneinde hen weer te laten samenwerken binnen het Portugese kabinet. DRID (Reuter, AP) De anse pers heeft aan de voora- d van de aankomst van presl- t Ford vrij algemeen zijn onge- [0 gen uitgesproken over de beoog- rt vernieuwing van die contracten de Amerikaanse bases in inje. Voor zover illegaal ver- ai ijnend beschrijft zij Fords be- als een bevestiging van het oritaire Franco-regime, op een a Dent dat de repressie van de ■ntptie met name in Baskenland aeemt. officiële kranten zijn alle ge- 6 6d over de weigering van de 0 VO-bondgenoten om zelfs Span- bijdrage in de verdediging van 1 westen in een communiqué te d melden. Het roomskatholieke d Ya schreef: 'Als de NAVO te met Spanje te maken wil >ben dan behoren de bases op 13 1 grondgebied ook niet voor de btleke en strategische behoeften eti de NAVO gebruikt te worden.' Het onderzoek en de resultaten die in het gezaghebbende partijblad Kommunist gepubliceerd werden, stelt diegenen aan de kaak, die de huidige crisis van het wereldkapita- lisme 'onderschatten'. Zij 'ontken nen' de gunstige voorwaarden voor de 'opleving van de arbeidersbewe ging'. zo heet het in Kommunist, en zij 'kleineren' de nieuwe kansen in de strijd tegen het imperialisme. Maar hetzelfde artikel waarschuwt ook tegen de 'avonturistische doc trine van het overbrengen van de revolutie naar het buitenland', en keert zich bovendien ook nog even tegen de 'extremisten' en de 'ultra linksen' die oproepen tot de 'enig juiste proletarische revolutie'. Het is een politieke koers die voortdurend verandert. als reactie op de ook steeds veranderende kansen die de verwarring in het Westen biedt en tevens als reactie op het debat in het Kremlin, waar men Uitzoekt hoe van de geboden kansen gebruik te kunnen maken. De ups en downs in dit debat, waar je kunt achterkomen door de rede voeringen van de So wj et-leiders over de 'crisis van het kapitalisme' te bestuderen, vallen niet samen met de ups en downs van de crisis zelf. Vorig jaar nog liet Boris Pono- marew, lid van het Politburo en verantwoordelijk voor de wereld wijde communistische beweging, weten dat een of andere schakel in het kapitalistische systeem het elk moment zou kunnen begeven .en dat dit de mogelijkheid zou openen naar radikale veranderingen. De crisis van het kapitalisme, zo ver telde Ponomarew de communisten in de wereld, bood hen een grotere kans dan ze ooit gehad hadden. Economische crisis Maar naarmate de economische crisis erger werd en het erop begon te lijken dat Portugal de schakel was die ieder moment zou kunnen breken, begon Moskou de kamera den in het buitenland te waarschu wen dat zij» als zij te hard van sta pel liepen, een fascistische reactie van rechts konden uitlokken. De toestand was nog niet rijp voor de revolutie. De 'politieke rijpheid' van de arbeidersklasse en de 'mate waarin zij georganiseerd was', zo verklaarde een krant to Moskou, waren nog steeds te weinig ontwik keld om volledig gebruik te kunnen maken van de crisis van het kapi talisme. Het Kremlin, zo conclu deerde ik indertijd, stelde de revo lutie maar uit. Kommunist dient mij nu heftig van repliek en zegt dat deze conclusie niet gewettigd is. De marxistisch-leninisten 'zijn niet bezig de revolutie uit te stellen', houdt Kommunist vol en beticht mij dan ook van laster. Maar het voornaamste Ideologische blad van de Sowjet-comhiunistische par tij zou toch zeker niet een artikel van tien pagina's publiceren alleen maar om een stuk te weerleggen dat maar zo weinig lezers onder ogen konden hebben gehad. Men moet wel haast aannemen dat Kommunist eigenlijk deze kans aangreep om de partijlijn te ver duidelijken voor die kameraden, zo wel ln als bulten de Sowjet-Unie, die de draad misschien waren kwijt geraakt door de zigzagkoers die de partij de laatste tijd heeft gevaren. zaak van 'lange termijn* Is eh dat perioden van druk op het kapitalis me afgewisseld worden door con trarevolutionaire bewegingen. Pas in de 'eind-analyse', zo is het steeds terugkerende argument, zal de revolutie mogelijk worden. Zo zou de huidige economische cri sis in de 'eind-analyse' het kapi talistische systeem kunnen doen wankelen, 'maar het zou pertinent onjuist zijn aan te nemen' dat er een direct verband bestaat tussen een dergelijke crisis en de revolu tie. Het leninisme, aldus betoogt Kommunist, ls erop tegen om hoe dan ook zo'n verband 'kunstmatig te overdrijven'. 'In de eind-analyse' zullen de massa's weliswaar revo lutionaire actie ondernemen tegen het kapitalistische systeem, maar de revolutie zal zich in twee stadia voltrekken, en wel het 'democrati sche' en 'socialistische' stadium. Bondgenoten Lange termijn Terwijl het artikel in Kommunist ontkent dat het Kremlin de revolu tie heeft uitgesteld roept het de kameraden nu ook weer niet be paald naar de barricaden. Terwijl Kommunist afgeeft op diegenen die de crisis van het kapitalisme onderschatten, waarschuwt het par tijblad er nog meer voor de revolu tionaire kansen die de crisis biedt ook niet te óforschatten. Het blad legt dan ook uit dat de crisis een Gedurende het eerste stadium ls het van het grootste belang bond genoten te vinden buiten de com munistische partij ln de 'middelste sociale lagen' en ln de strijdkrach ten. Hoe onwaarschijnlijk zulke bondgenoten ook mogen lijken. Het artikel herhaalt ln dit verband dat Lenln de communisten op het hart drukte dat zij tot elke prijs bondge noten moesten zoeken en gebruik moesten maken van iedere tegen stelling tussen hun vijanden. Zij zouden 'iedere onenigheid, ook de geringste', die zou kunnen ontstaan tussen de verschillende politieke groeperingen, moeten gebruiken en 'iedere mogelijkheid, ook de klein ste'. om een bondgenoot te vinden, moeten aangrijpen, zelfs al zou hij maar 'tijdelijk, wispelturig, insta biel. onbetrouwbaar en voorwaarde lijk' zijn. Ieder die dit niet begrijpt 'heeft niets van het marxisme begrepen'» zoals Lenin zelf zei en zoals Kom munist nu de kameraden, en al die niet-kameraden die wel eens zou den kunnen luisteren, voorhoudt. Deze nadruk op het feit dat de 'democratische fase' het eerst moet komen, houdt in dat het Kremlin de 'socialistische fase' van de revo lutie nu nog niet wil, zelfs niet in Portugal. De nadruk op een gelei delijk 'voortkruipende' revolutie, waarvan de voortgaiig af zou han gen van de bereidheid van 'bondge noten' om maar opgeslokt te wor den komt in feite neer op het uitstellen van de revolutie. De toe komstige bondgenoten zouden wel eens minder licht verteerbaar kun nen zijn, zoals nu wordt gedemon streerd door de leider van de Por tugese socialisten. Mario Soares. Zij kunnen zelfs een bedreiging vor men voor de aanspraak van de communisten op het leiderschap van de arbeidersklasse, zoals de Franse socialisten laten zien. Historisch kader Het communistische debat over de relatie van de partij met haar bondgenoten is even oud als de partij zelf. Moet de partij het Ijzer smeden als het heet ls, dus toeslaan zonder bondgenoten? Als de partij te nauw samenwerkt met haar bondgenoten kunnen deze de partij Inkapselen ""en haar revolutionaire identiteit en haar organisatorische samenhang afzwakken. Dit alles is al eens gebeurd in vorige revolutionaire situaties en het artikel in Kommunist moet dan ook gezien worden in dit histori sche kader. Door te ontkennen dat het Kremlin de revolutie heeft uit gesteld en aan de andere kant dui delijk te maken dat de tijd er nog niet rijp voor is weerspiegelt Kom munist iets van de aarzelingen die binnengedrongen zijn in het inter ne Sowjet-debat over de vraag hoe je gebruk maakt van 'de steeds erger wordende crisis van het kapi talisme'. De socialistische bewindslieden ne men niet meer aan de kabinetsver gaderingen deel sinds communisti sche zetters het socialistische dag blad Republica overnamen. Eerder al hadden de socialisten herhaalde lijk hun verontwaardiging getoond over de communistische overheer sing binnen het Portugese kabinet hoewel de communisten bij de ver kiezingen in Portugal amper een derde van het stemmenaantal van de socialisten behaalden. De socia listische partijleider Mario Soares heeft gisteren gezegd dat zijn partij zich definitief uit de regering zal terugtrekken als de socialisten geen evenredige invloed krijgen binnen het kabinet. De socialisten nemen inmiddels tien dagen niet meer aan de kabinetsvergaderingen deel, met uitzondering van een spoedzitting over de gespannen situatie in An gola. Redacteuren van het blad Republi ca en functionarissen van de socla- listlschfe partij slaagden er gisteren in een noodeditle van de krant op straat te brengen. De uitgave ver scheen onder de kop 'Krant over het geval Republica' en was ge drukt in offset. Tezelfdertijd ver scherpte het conflict omdat de uit gever van Republica weigert de richtlijn van de regering op te vol gen om de zetters door te betalen zolang het blad niet verschijnt. Aanval Gistermorgen vroeg hebben com munisten een aanval gedaan op het kantoor in Lissabon van de bewe ging voor de reorganisatie van het' proletariaat MRPP, een maoistische beweging waarvan donderdag in heel Portugal minstens 200 leden door de militairen zijn aangehou den en in vrachtwagens afgevoerd. De betogers probeerden de bewo ners van het pand naar buiten te werken, maar soldaten verhinder den het. Een sergeant zei: "Wij hebben het niet op de MRPP voor wat ze onze soldaten aandeden, maar de orde moet worden gehandhaafd.' De aanhoudingen van donderdag wer den verricht door Copcon, de mili taire veiligheidspolitie die zei op zoek te zijn naar degenen die ver antwoordelijk zijn voor het afran selen van drie militairen. De MRPP heeft in april niet aan de verkiezingen mogen meedoen en ls als politieke partij geschrapt. Zij zegt dat tussen de 500 en 600 leden zijn aangehouden, onder wie secre taris-generaal Arnaldo Matos. Cop con zegt dat het aantal arrestanten 200 bedraagt. PARIJS (AP, Reuter) De Franse president Giscard D'Estaing heeft gisteren de 'goede kansen voor de Mirage' als opvolger voor de Star- fighter in direct verband gebracht met 'de belangrijke beslissing die de Belgische regering moet nemen en waarvan ln belangrijke mate de toekomst van de Europese vlieg tuigindustrie afhangt'. Bij de opening van de luchtvaart- tentoonstelling op Le Bourget zei Giscard dat de wapenaahkoop geen zaak van nationaal belang is als wel een op de proef stellen van de wil tot Europese samenwerking te komen. Op Le Bourget maakte gisteren de Amerikaanse F 16, in middels favoriet bij Nederland, De nemarken en Noorwegen, haar eer ste demonstratievlucht boven Euro pese bodem. De Belgische minister van defensie. Van den Boeynants, vliegt vandaag naar Washington om daar meer informatie te verkrijgen voor een keuze tussen de F 16 en de Mirage wordt gemaakt. Premier Tindemans zei eerder dezp week meer tijd no dig te hebben om tot een beslissing te kunnen komen, een beslissing waarmee België een eenheidskeuzo van de vier landen nog kan blokke ren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7