Studenten brengen onze driekleur op de Andes nmentaar 'We bebben gewoon geprikt en toen kwam de Alpamayo er uit' ld: ing VS Voor expeditie twee maanden uitgetrokken het weer - Koud Staalproduktie daalde ongeveer dertig procent politiek in gezinsverpakking mannenbaan bijzaak trots vakantie /KWARTET ZATERDAG 31 MEI 1975 BINNENLAND 5 ïkaanse regering heeft het Instituut tot een besmette verklaard. Zuid-Afrika is van schreeuwend onrecht, :'t is in de richting van een rover kan geen twijfel be vraag waar alles om draait, te verwachten grote verande- zal voltrekken langs de n geweld of niet. ristelijk Instituut van dr. audé is sinds jaren de sterk- iczorger voor de geweldloze een democratische samenle- PMgens menselijke berekeningen een onvervulbare droom. istelijk Instituut houdt echter it< risioen vast, alleen omdat het it uit een christelijk geïnspi- oop. In de beginselverklaring Instituut staat dat het 'verwe- van gelijke kansen voor al- het terrein van onderwijs, politiek, recht en kerk' na- angs de weg van de liefde en Deze weg van liefde en ert voor de mensen van het langs publieke uitstoting, be- verdachtmaking, las ter en jus- rvolging. Nu blijkt ook politie- rdrukking het lot van deze kanen te zijn. Toch blijven zij hun eigen reactie op de maat- n de regering geloven in de e verandering. De mogelijk- aan dit geloof vast te hou- door de maatregel van de Jkaanse regering evenwel op- |j leiner gemaakt. zal het Instituut zijn werk in ika geheel moeten staken, ontneemt de regering aan :n aan de Zuidafrikaanse appij één van de laatste kan een bloedbad te vermijden. De :l vervult ons met gevoelens :huw en deernis. Afschuw je- regering, die de toekomst burgers, zwart en blank, zulk idienst bewijst. jegens het zwarte en ook blanke volk van Zuid- -• erop alsof de VS eieren olie en grondstoffen voor d gaan kiezen. Kissinger heeft :en vergadering van het inter- e energie-agentschap in Parijs ivoering gehouden die eert ver- in het Amerikaanse standpunt ira min of meer tegemoet aan fan de olie- en andere ontwik inden om alle grondstoffen bij rleg tussen hen en de rijke in- uiden te betrekken. In maart een voorbereidende conferen- deze kwestie in Parijs omdat itrielanden (met de VS voorop) en in te gaan op de eis van de rereld verband te leggen tussen andere grondstoffen. Kissinger voorgesteld de conferentie te in een suggestie die door rgie-agentschap is overgenomen dan drie commissies in te een voor olie, een voor andere offen en een voor de proble- n de ontwikkelingslanden. Ie veranderde houding van de a wel enkele verklaringen te Zo is het Amerika nog steeds lukt een wig te drijven in het front van de olie- en ontwik- anden. Washington heeft eerd de eenheid van de OPEC organisatie van olie-leverende te breken, om zo onder de prijs olie te kunnen kopen, en h te verzekeren van de steun u aantal grondstof leverende zodat de voorziening was vei- teld. niet gelukt hoewel de tegenstel- binnen het kamp van de derde legio zijn: tussen de landen die andere grondstoffen uitvoeren dus sterk geïnteresseerd zijn bij rijzen aan de ene en ontwikke lden die importeur zijn en dus hebben bij dage prijzen aan de kant bijvoorbeeld. Er zijn meer dlingen te noemen: De ver- ide visies van de niet-westerse tegenover bevolkingsproblemen nover Zuid-Afrika komen vaak oren. Maar al die tegengestelde ngen zijn kennelijk minder dan de kloof tussen de derde als geheel en de gezamenlijke de rijke industrielanden. Dat sen zij het broze eenheid de VS niet hebben kunnen eken. één verklaring voor het ver van het Amerikaanse stand- maar er is meer. Zo worden >n de zijnen op het ogenblik afhankelijker van olie van bui- land in plaats van dat de VS f steeds meer kan bedruipen, afraden in Amerikaanse teer- en leisteen vallen tot nu toe sn ook de beperking van het is veel minder dan de Ameri- president graag zou willen, n ook heeft hij deze week een belasting op olie gelegd, en tsr waarschuwde in Parijs dat nggang in het gebruik op het k te danken is aan de slechte Bische situatie (fabrieken draai en lager pitje). Van werkelijke- 'ging is nog weinig sprake, sn laatste verklaring van de fsrzoenende houding van de VS: Arabië, de grootste olie-expor- wereld heeft gedreigd haar door Dick Ringlever AMSTERDAM Als alles mee zit, het weer niet plotseling om slaat en er niemand ziek wordt door een gehalveerde luchtdruk, zuurstofgebrek of uitputting, zal begin juli waarschijnlijk de Ne derlandse vlag wapperen op de besneeuwde Alpamaye, met zes duizend meter een van de hoog ste toppen van het Peruaanse Andesgebergte. Acht Nederlan ders beginnen volgende week een expeditie er naar toe. Na anderhalf jaar van, voorberei ding zijn vorige week de eerste twee vertrokken om de vooruit ge stuurde veertienhonderd kilo uit rusting op de plaats van bestem ming te brengen. En vandaag stapt de rest op het vliegtuig naar Lima. De klimmers: studenten uit Delft, Leiden en Amsterdam en een aan tal kortgeleden afgestudeerden. On der auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Alpenvereniging, die een groot deel van de uitrusting beschikbaar stelde en ook financieel steunde, hopen zij als eerste Nederlanders de als zeer moeilijk bekend staande top te veroveren. Slagen zij daarin, dan mogen zij zich rekenen tot 's werelds klim- elite, want tot nu toe lukte het nog maar zeven expedities. Vele andere struikelden temidden van de glets jers, waar de temperaturen dalen tot verder dan twintig graden on der het vriespunt. Vanwaar dit drieste initiatief? Eel- co Dijk, kandidaatnotaris (en kleinzoon van wijlen de theoloog prof. dr. K. Dijk): 'We wilden ge woon eens wat anders dan de Zwit serse alpen. Drie jaar geleden had den we het erover met vijf van de deelnemers tijdens een verregende vakantiq in Zwitserland. We moes ten nu eens echte bergen gaan beklimmen. De Himalaya? Daar gaat tegenwoordig ledereen naar toe. Toen hebben we maar gewoon in de Andes geprikt. Da thet de Alpamaye werd is eigenlijk louter toeval'. Zo'n anderhalf jaar terug kwam het plan goed van de grond. 'En sinds dien', zegt A. van Helbergen, coör dinator, jurist en net als marinier uit de dienst', hebben we niets anders gedaan dan organiseren. Tachtig procent van zo'n expeditie besl&H eigenlijk uit organisatie. We hebben gesproken met Franse moest, beslaat tientallen pagina's van een vuistdik dossier. En voor de ujtrusting van de kampen on derweg moest een schema worden opgezet, dat zelfs een geroutineerde wiskundige kopzorgen zou kosten. Kampen De uitrusting is ingepakt en klaar voor verscheping. Zittend van links naar rechts: H. Tollenaar, A. van Helbergen en J. Richèrt. Staand: C. Bonhomme, M. Briët en Eelco Dyk. Op de kist: R. Staartjes. expeditieleden, die er al eerder ge weest zijn, we hebben veel contact gehad met de Alpenverenlgirig, die ons op alle gebied enorm steunde, we hebben correspondentie gevoerd met 'het ministerie voor sportzaken in Lima, dat uiteindelijk toestem ming moest geven en voor trucks en kaarten zorgde, en tenslotte hebben we financiers moeten vih- den, want zo'n tocht is natuurlijk altijd een dure zaak. De totale kos ten zijn begroot op dik een halve ton. De helft daarvan betalen we zelf, de rest komt-van sponsers'. Taakverdeling De zesduizend meter hoge Alpamayo. Voor het gros van de deelnemers zal de beklimming van een zo hoge top een eerste ervaring zijn. Alleen student H. Tollenaar was al twee maal eerder in de Himalaya en treedt dan ook op als alpineleider. De anderen kregen weer andere taken. P. Dekker en R. Staartjes hielden als Delftenaren toezicht op de technische zaken, J. K. Rdchert regelde de financiën, Eelco Dijk bereidde de reis voor en M. A. Briët en C.M.A. Bonhomme, arts resp. seml-arts. kregen de medische ver zorging toegewezen. Een arts van de mariniers, belast met de 'koud- weer-training' in poolgebieden, voorzag hen daarvoor van een aan tal adviezen. Van Helbergen: 'Vooral die medi sche kant is natuurlijk een belang rijke zaak, want je leeft op zesdui zend hoogte onder heel andere om standigheden. De luchtdruk be draagt maar een halve atmosfeer en het zuurstofgehalte van de lucht is ook veel kleiner. Dat betekent, dat je zeer eiwitrijke voeding moet gebruiken voor de extra aanmaak van rode bloedlichaampjes, die het zuurstof opnemen. We hebben daarvoor tientallen blikjes baby voeding ingeslagen'. Daarnaast moet je er ook rekening mee hou den, dat dopr die lagere druk het kookpunt wordt teruggebracht tot zo'if 65 graden. Zonder hogedruk pannen te gebruiken zou je dus niet eens een kom soep kunnen koken'. Het zijn overigens maar een paar van de vele zaken, waaraan bij de voorbereiding van zo'n expeditie gedacht moet worden. Wat mee Eelco Dijk over die kampen: 'We gaan eerst een week acclimatiseren in Laguna Puca Cocha 4500 meter hoog, zo'n vijf kilometer vén en 1500 meter onder de top. Dat is nodig om te wennen aan de lucht druk, de kou en het zuurstofgehalte. Van daaruit stippelen we dan de route uit. Voor de top richten we nog twee kampen in, die in groep jes van twee en drie worden aange daan: pas als de eerste groep in het tweede kamp zit, vertrekt de vol gende naar het eerste. Die eerste groep heeft daar dan tenten en voorraden achtergelaten. We opere ren nooit met acht man tegelijk om te voorkomen, dat 'als er wat gebeurt de hele ploeg getroffen wordt en geen reddingspogingen door de anderen kunnen worden gedaan'. Dat houdt in, dat de top, maar met twee of drie man tegelijk kan wor den bereikt. 'Eerst gaan de twee sterksten. Of de rest dan kan vol gen, hangt van de omstandigheden af. Het kan trouwens best gebeu ren, dat juist de meest geroutineer de uitvalt. Als hij bijvoorbeeld wordt getroffen door de hoogteziek- te: een plotseling optredend gebrek aan rode bloedlichaampjes. Dat kan iedereen overkomen, zelfs de sterk ste klimmer'. Hoewel de eigenlijke tocht van het (basiskamp naar de top en terug hooguit twintig dagen zal kosten, heeft het achttal in totaal twee maanden uitgetrokken voor de ex peditie. Dit- om, indien nodig, beter (weer té kunnen afwachten. Van Helbergen: 'De meeste expedi ties, waaronder een Nederlandse in 1973, strandden juist omdat zij te weinig tijd hadden en daardoor niet 'altijd het beste weer konden afwachten. Dat willen wij voorko men. Juni en juli zijn wel de beste maanden om de Andes te beklim men, maar het kan er ook dén nog flink spoken'. (ADVERTENTIE) mede-OPEC-leden die roepen om prijsverhoging varl olie Iran voorop vrij baan te geven. Onder de nieuwe koning Khaled 'die de ver moorde Feisal opvolgde is het land kritischer komen te staan tegenover Amerika. Het" is ook duidelijk geïrri teerd over wat het ziet als de onwil van de VS om tijdens de voorgaande conferentie in Parijs te komen tot een opbouwend gesprek. Om al die redenen het (althans nog) niet kunnen doorbroken van de eenheid van de derde wereld, de blij vende en zelfs toenemende afhanke lijkheid van ingevoerde olie en de dreiging van een nieuwe verhoging van de olieprijs zijn de Amerika nen soepeler geworden. Een verander- derende houding, die zoals het zich nu laat 'aanzien, alleen maar kan werken in het belang van de derde wereld. Van onze weerkundige medewerker Wat duurt het vaak lang in de Lage Landen voor het in de lente en voorzomer warm weer wordt! Zo gaat het oolc dit weekeinde weer niet zonder centrale verwarming, gashaard of open houtvuur, nu de noordelijke en noordwestelijke poolwinden zo brutaal over en langs ons heen waaien. Ook het legioen vissers zal zich tegen de kou heb ben te wapenen. Het zegt toch ook wel iets: slechts tien graden Celsius maximaal zoals gisteren op het vliegveld Eelde en in Embden, 11 gr. C. op Schiphol en in Vlissingen en dat met zondag 1 juni op de kalender. De bovenlucht is nu zo sterk afge koeld, dat er naast regen- ook ha gelbuien kunnen komen. Gistera vond waren die al in Zuidwest- Jutland. Op liet moment dut het gisteren <n de vooravond onder meer in Amsterdam en Rotterdam DEN HAAG De staalproduktie in Nederland ls bijna dertig procent gedaald, aldus pljfers van de Euro pese Commissie. In aprl, de laatiste maand waarover gegevens beschik baar zijn, was de Nederlandse staalproduktie 28,8 procent lager dan in april van het vorige jaar. In België vertoonde de produktie een daling van 32,8 procent. De Bene- luxlanden zijn, aldus de Europese Commissie, sterker door de slapte op de staalmarkt getroffen dan de andere EEG-landen, want hier lig gen de produktledalingen tussen de 6.5 en 11,6 procent. In Italië deed zich zelfs een produktiestijging van 3.9 procent voor. dZESa sneeuw -1 ONWEER BEWOLKING S OPKLARINGEN - MIST regende, trok over Friesland een zeer brede opklaring. Dat leek alle maal vèelbelovend, maar was be- driegelijk omdat er van de Noord- zee-kant alweer flinke buienkoppen in opbouw waren. Het vervelende is verder, dat deze reeks dagen ver moedelijk ook maandag wordt ge prolongeerd. De weerkaart van gis teravond bood nog geen enkel uit zicht op warmer en zonniger weer. Het haantje van de toren (zie: De Genestet) blijft naar het noorden wijzen en dat komt maar dat kon onze brave dichter in de vorige eeuw niet weten door hoge luchtdruk van Groenland tat Schotland, in combinatie mei ae- pressie-activlteiten in Scandinavië. De meeste regen werd gisteren niet meer in Frankrijk opgevangen maar in Midden-Europa, waar Graz in Zuid-Oostenrijk dan ook nog op 25 gr. C. kwam, Hongarije 24 en de Oekraine 25 tot 26 gr. C. bij veel zon. Regen van betekenis uit flinke onweersbuien werden gemeld uit Tsjechosiowakije na maxima van 20 tot 21 gr. C. Ostrava in het noorden tapte gisteravond 14 mm af, Brno in het zuiden 25 mm. Ook in de Beierse Alpen was het weer slecht met veel onweer en storm vlagen van 9 Beaufort op niveaus van circa 1.000 m hoogte. Oberst- dorf Garmisch-Partenkirchen en Mühldnrf tapten gisteravond 7 mm regen uj. in het uiterste noordwes ten van de Oekraïne kwam gistera vond onweer op:, Brest-Litowsk 5 REGEN V,wr m HA GEI MAX.TEMP. MIN. TE NR. WINDRICHTING HOOGWATER 1 JUNI Vlissingen 6.48- 19.04, Harlngvlletslulzen 8.04-20.40, Rot terdam 9.32-21.34. Schevenlngen 7.38- 20.06, IJmulden 8.25-20.53, Den Helder 11.48-23.49, Harllngen 2.04-14.22, Delfzijl 4.29-16.29. HOOGWATER 2 JUNI Vlissingen 7.43- 20.02. Harlngvlletslulzen 9.05-21.33, Rot terdam 10.22-22.28. Schevenlngen 8.32- 21.02, IJmulden 9.21-21.51, Den Helder 12.31-—. Harllngen 2.40-15.05, Delfzijl 5.15-17.17. mm. Veel gedonder ook in de Pool se Karpaten met 22 mm in Tarnow. De Oostenrijkse Sonnblick (3.000) kreeg daurenlcyen 6 cm sneeuw bij een maximum-temperatuur van -2 gr en ook onweer. onder redactie van loessmil Mensen die politiek bezig zijn vind je niet alleen in de eerste en tweede kamer of in de ge meenteraad. 'Wanneer mensen meer zicht willen hebben in hun maatschappelijke positie of daarin, samen met anderen, ver anderingen tot stand willen brengen, wordt dit opgevat als politiek bezig zijn', stelt het Ne derlands Centrum voor Demo cratische burgerschapsvorming. Samen met de Stichting Vredes- opbouw heeft dit NCDB het boekje 'politiek in gezinsverpak king' uitgegeven, alweer iets speciaals omdat 't het jaar van de vrouw is. Niet dat de schrij ver Joris Bakker het daarom al leen tegeri en over vrouwen heeft, want voor hem betekent dit jaar vooral het jaar van de emancipatie, 'en dan niet alleen de emancipatie van de vrouw, maar de emancipatie van man nen en vrouwen die vastgeraakt zijn in zogenaamde vanzelfspre kendheden en dingen 'waaraan je toch niets kunt doen'. Een gezinsverpakking is trou wens bij voorbaat al bestemd voor het hele gezin en daarom is het in dit boekje het uit vier personen betaande gezin Kan- ters-moeder, vader, Jan (19) en Paulien (22)- dat op zijn manier politiek bezig is. Misschien wel zonder het zelf te beseffen, want het is volgens het boekje een wijdverbreid misverstand, dat mensen die gewoon hun werk doen cn politiek met een hoofd letter te ver van hun bed vin den, helemaal niet aan politiek zouden doen. Ze zijn bezig met politiek met een kleine p. Moeder Kanters bijvoorbeeld krijgt zin om iets leuks buiten de deur te gaan doen en daar komen tafelgesprekken over 'mannenwerk' en 'vrouwenwerk' uit voort. Bij nader inzien blijkt zelfs het boodschappen doen in de supermarkt in plaats van in de buurtwinkels met politiek te maken te hebben en zeker wat voor soort produkten je op tafel zet. Mevrouw Kanters laat zich in een wereldwinkel uitleggen hoe de arme landen arm en de rijke rijk geworden zijn en vader houdt zich als bestuurslid van de schoolvereniging intensief met inspraak van ouders bezig. Jan moet in dienst en krijgt met het probleem van gewetensbe zwaren te maken. Zo zijn de leden van het gezin ieder voor zich, met z'n vieren en met anderen samen met in veler ogen kleine zaken bezig, die uiteindelijk vérstrekkende gevolgen kunnen hebben. Dat hoeft niet altijd zo te zijn, maar het is daarom wel belangrijk dat gewone mensen die gewone din gen niet langs hun kouwe kleren laten afglijden. 'Politiek in ge zinsverpakking' zegt het zo: 'Be vordering van de grote vrede in de samenleving, en alle grote po litiek die daarvoor nodig is, wordt gevoed vanuit mensenK die op huis-tuin-op keuken-manier hun politiek aandeel oppakken en dat het niet langer pikken dat wij elkaar onrecht blijven aandoen'. Wie zich er wat verder in wil verdiepen, kan het boekje voor één gulden aanvragen bij het NCDB, Singel 311 in Amsterdam of bij de Stichting Vredesop- bouw. Korte Houtstraat 20 in Den Haag. Voor het eerst in de Nederlandse t.v.-geschledenis zijn er twee vrouwen in de funktle van to neelmeester aangenomen. Dat wil zeggen: de twee krijgen alle bei de geeïgende opleiding en mogen dan samen om het baantje vechten, want er is maar één vakature. Een 'oriën- tatieperiode' heet dat in om- roeptaal althans in Spreek buis, het blad voor omroepmede werkers waarna een 'evalua tie' zal plaatsvinden die één van de dames uitschakelt. Omdat ten minste die ene vrouw een tot dusver 'typische mannenbaan' krijgt, heeft een van de toneel meesters al ontslag genomen. Hij kan dat niet alleen verkrop pen. maar vindt ook dat je vrou wen niet alles kunt laten doen, 'zoals het sjouwen met strobalen en piano's.', waardoor ze een soort tweedehands collega zou worden: 'Ik blijf een vrouw, wat ze ook doet, namelijk altijd als een vrouw zien'. Bovendien vindt hij twee mensen opleiden voor én funktie gewoon middel eeuws', maar de meisjes zelf til len daar volgens Spreekbuis niet zo zwaar aan. 'Ik zie over het algemeen toneelmeesters nooit alleen erg zware dingen sjou wen' en 'bovendien heb ik echt geen kippekracht', zegt de één en de ander vindt: 'Als je maar één vrouw naar zo'n opleiding stuurt en ze verpest het, dan is voor alle vrouwen de kans ver keken. Met z'n tweeën staan we steviger en hebben wij steun aan elkaar'. Voor de zich drs. Eduard Lether- back noemende schrijver van de rubriek 'springveren en kapok- jes' in Spreekbuis (het blad voor omroepmedewerkers) ls de vis sport meer een aangelegenheid voor lekkerbekken, waaraan nauwelijks een vis te pas komt: 'Ik zie mijzelve reeds zitten in" mijn drievoetsjol, het bamboe uitgeschoven met naast mij de koude kip, de paté de campag ne en een fles jonge Beaujolais, die mijn huisgenoot voor mij heeft ingepakt. Als klimaat pre fereer ik een zoel windje en een zacht stovend zonnetje bij mijn picnic aan het water, en het verschalken van "de fauna onder water, onze gekieuwde vrienden, vind ik dan maar bijzaak'. In het Gelderse Westervoort heeft de Shetlandpony van de familie Bus een tweeling ter we reld gebracht. Volgens paarden kenners is dat een spaarzaam voorkomende gebeurtenis en de moeder poseert dan ook terecht zo trots als een aap met haar veulens voor de fotograaf. Voor jongeren die eens iets an ders in hun vakantie willen, is er dit jaar weer volop keus uit allerlei werkkampen^ zomerwe ken, praatweken, werkweken en speciale jongerenvakanties in ei gen land, buitenland en soms zelfs buiten Europa. Erg veel van die zomeraktiviteiten heeft het Nederlands Komitee voor Inter nationaal Jongerenwerk (N.Z. Voorburgwal 92 in Amsterdam, tel. 020*245277) op het vouwblad Internationales overzichtelijk bij elkaar gezet, met adressen voor inlichtingen, met prijzen en al. Er staat bijvoorbeeld informatie op over internationale jongeren bijeenkomsten in Noorwegen, over de werkkampen van de In ternationale Christen Vredes- dienst, de Stichting Internatio nale Werkkampen, de Internati onale Bouworde en de Vrijwilli ge Internationale Aktie. Er is gelegenheid om in Brussel de NAVO te bestuderen, een studie- en werkkamp in West-Berlijn bij te wonen (belde van de Ned. Christen-Studenten verenl- f ging), met KNOR naar' Honga rije, Schotland of Frankrijk te trekken of met het CJV, de Chr. Plattelands Jongeren of nog an deren de natuur in te gaan of die te bestuderen in Duitsland, Zweden, Noorwegen. Denemar ken, Finland, de USSR, Polen, Bulgarije, België of Engeland. Er zijn cursussen van volkshoge scholen in Nederland en Frank rijk en De Hunneschans in Ud- del biedt tussen 5 juli en 2 augustus voor elk wat wils. Er staan trouwens ook nog een paar vakantiemogelijkheden in voor ouderen en gehandicapten. Op 'Internationales' met al die nuttige gegevens kan iedereen zich voor ƒ7.50 per Jaar abonne ren. Wel gauw natuurlijk, want de zomer is zo voorbij. 'Je wilt hogerop? Dat kau uuwuiiiellijk.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5