jecn toevluchtsoord industrie Ï- eidenaren hebben einig vertrouwen h gemeentebestuur iBisihs&il Problemen rond betalen van waterrekeningen I iviesraad voor eidse binnenstad agen bouwplan Nieuwe Chr. mavo in Leiderdorp Vijftig jaar AVO gevierd Gemeente stelt onderzoek in aagse binnenstad el tegen plannen Iraatvernieuwing I I 1 I I I ibi Dode en zwaar gewonde bij verkeersongeval Eis anderhalf jaar na poging doodslag Nieuwe boeken i. en W. in pre-aclvies over kunstmatig eiland: )UW/KWARTET ZATERDAG 31 MEI 1975 \4- BINNENLAND H33 ÉDEN De bevolking van Leiden is ontevreden over het ge- 5 |k aan inspraakmogelijkheden. Ook vindt de Leidse burgerij dat [vaak in een te laat stadium geïnformeerd wordt over allerlei Ken. Opmerkelijk weinig Leidenaars zijn tevreden met de manier, Erop hun gemeente bestuurd wordt. zijn enkele conclusies, die de ep Operationalisering On- Veldkamp (Veldkamp is l bureau voor sociaal-weten- fcppelijk marktonderzoek) trekt een onderzoek naar de verhou- |g tussen burgerij en stadsbe- Ruim vijftig procent van de ten gaan praten met wijkorganisa- ties over wensen en verlangens, die in het binnenkort te verschijnen 'groene' rapport van het Overleg Wijkorganen worden opgesomd. ijftig procent van de j j agde Leidenaars had veel. AVOndOIUierWllS onifrcHnc trartrnn. slijk veel of enigszins vertrou- in de gemeentelijke overheid, nnlr in W pctmriQ ITls een opvallend laag percenta- 111 in een aantal andere gemeen- ligt het tussen 61 en 79 pro- lt Ruim veertig procent heeft tig of helemaal geen vertrou - in het Leidse stadsbestuur. 'In Ben wordt de grootste machte- fcheid in Noord gemeten', aldus de ■urgroep. te groep doet een groot aantal fcbevelingen om burgerij en over- Id dichter bij elkaar te brengen. Tmoeten burgemeester en wet- ■nders een werkgroep 'inspraak' |het leven roepen die zal nagaan (welke manier de bevolking het kan 'inspreken' Ook vindt de ep dat de raadsleden moe- IpEN Een te bouwen flat B>r de Stichting Huisvesting Wer- lade Jongeren aan de Rijnsbur- Ifcingel in Leiden zal in het ge- -tl niet aansluiten bij de bebou- lag van de naaste omgeving. schrijft de Adviesraad voor de ■inenstad in een advies aan het ■lege van B. en W. dat daarom d gevraagd. Het nieuw te bouwen ■lekt zou 17.80 meter hoog wor- la, terwijl de belendende percelen "ar 4-8 meter hoog zijn. De ad- iraad vindt dat vanuit het bin- istadsgebied met als centrum len de Valk, de Molenwerf en de de Rijnsburgersingel met zijn hangende wilgen het bouwsel de Stichting als een storing in Ilgevelwand zal overkomen, jrtom, aldus de adviesraad, een ai stukje Ledden wordt met ern- Ige aantasting bedreigd. Daarom |hg men erop aan bij het college t spoed een nieuw bestemmings- Iln voor die gebied vast te stel- temeer daar dit gedeelte van II singel zeker in aanmerking mt om te zijner tijd tot be- iermd stadsgezicht te worden IKlaard. t geplande woongebouw zou uit I appartementen bestaan met op II begane grond een show- tai/kantoor. Bij het realiseren a het gelaakte bouwplan zouden bewoners aan het Paviljoenhof Iistig gedupeerd worden. Zoals lend heeft de Leidse gemeente ld deze week een matie van het R-raadsLid Beijen aangenomen |it de strekking dat B. en W. I Hieuw contact met de Stichting hemen om over een andere liwplaats te spreken NAALDWIJK De Stichting Scholengemeenschap voor Avondonderwijs zal met in gang van het schooljaar 1975- 1976 een dependance van haar avond-havo en avond-mavo ves tigen in Naaldwijk. De Haagse scholengemeenschap is de grootste door het rijk gesubsi- deerde avondschool in Nederland. Het leerlingenaantal is de afgelo pen jaren sterk gestegen. Momen teel telt de Scholengemeenschap ruim 1800 leerlingen. Het Westland is tot op heden verstoken gebleven van avondonderwijs. In overleg met het ministerie van onderwijs is nu besloten in Naaldwijk avondonder wijs te verzorgen. Het is de bedoe ling, dat de dependance van de Haagse scholengemeenschap onder gebracht wordt in het tijdelijke ge bouw van het Westlandcollege, aan de Dijkweg 2. Zodra dit college het nieuw te bouwen complex betrekt zal ook de Avondschool daar een onderkomen vinden. In september van dit jaar wordt gestart met de 1ste klassen mavo en havo. De inschrijving voor het nieuwe schooljaar zal gebeuren in de School voor Chr. mavo aan de Chrysantenstraat 9 te Naaldwijk en wel op de maandagen 9, 16 en 23 juni, de dinsdag 10 en 17 juni en de donderdagen 12, 19 en 26 juni. Op alle genoemde dagen is in schrijving van 19.00 tot 20.00 uur mogelijk. LEIDERDORP De Vereniging voor Christelijk Voorgezet Onder wijs te Leiderdorp heeft van het ministerie van onderwijs toestem ming gekregen om een nieuwe school voor mavo te bouwen. De nieuwe school is steeds meer urgent geworden door de enorme geluids hinder die het toenemende verkeer op de rijksweg veroorzaakt, waar door het geven van onderwijs op de bestaande school aan de Van Geer straat zeer wordt bemoeilijkt. Het nieuwe complex wordt gerealiseerd aan het eind van de Vossluslaan, hoek Grotiuslaan. Op 17 Juni hoopt men de eerste paal te kunnen slaan. De gehele bouwtijd zal circa 130 werkbare dagen in beslag ne men. De school wordt gebouwd door de Fa. Pellikaan b.v. uit Til burg en biedt plaats aan 315 leer lingen. De nieuwbouw die door be stuur en bouwer is ontwikkeld zal 13 lokalen en een gymnastiekzaal bevatten. DEN HAAG 'Vijftig jaar A. V. O. bestaan betekent vijftig jaar A. V. O. werk', aldus de heer A. G. Mater, voorzitter van het hoofdbestuur uit Amsterdam, die zijn gelukwensen aanbood aan de Haagse afdeling die haar gouden jubileum vierde, terwijl de A. V. O. werkplaatsen vijfentwintig jaar bestaan. De heer Schuitemaker van het Mi nisterie van Sociale Zaken, spre kend van bondgenoot tot bondge noot. waar het de arbeidsvoorzie ning betreft, zei dat het A. V. O. het vertrouwen nimmer had be schaamd. Er zijn in de werkplaat sen in de Zusterstraat ongeveer 185 mensen tewerkgesteld, dit moeten er via subsidies 200 worden. Oor spronkelijk alleen bedoeld voor li chamelijk gehandicapten, is het complex uitgegroeid tot een bedrijf voor alle categorieën gehandicap ten. De prachtige versieringen in de kantine alsmede de visvijver waren gedaan door medewerkers van de O. L. O. (Openlucht Objecten) van de gemeentelijke dienst arbeids voorziening. Bij de vele bloemstuk ken was er ook een van het gemeentebestuur. DEN HAAG Het gemeentebestuur zal onderzoeken in hoeverre via een gerechtelijke procedure kan worden opgetreden tegen huis eigenaren die de waterrekening van hun huizen niet betalen. IN HAAG Het Buurtoverleg 't de Centrum en de Werkgroep keer van het Wijkberaad West- de-Kortenbos zijn het volstrekt eens met de voorgenomen her- •filering van de Veerkade en de Juwersgraeht. Deze wegen zouden in een volwaardig onderdeel zijn n het ringwegenstelsel, een stel- 1 van wegen, dat volgens beide iperingen maar beter niet aan- !gd kan worden. 'Het autover- *r kan dan onbelemmerd van het ie deel van de stad naar het Ildere rijden, waardoor de wijken e rond de stadskern liggen een lorme verkeersstroom te verwer- krijgen', aldus het Buurtoverleg I i de Werkgroep. Mde groepen menen verder dat de voor het maximaal toelaat- ir aantal lang-parkeerders in de lenstad sterk moet worden ver- :d. Over de problemen van het 'keren en de verwachte verkeers- wen willen de bewonersgroepen lig spreken met leden van de eenteraadscommissie voor mbare werken, verkeer en ver- 'T. Het Buurtoverleg en de Werk- *P hebben de raadscommissie frtoe al uitgenodigd. Dat zei wethouder Van der Weide vrijdag in de Commissie voor de Productiebedrijven. Deze zaak kwam naar voren naar aanleiding van problemen die bewoners van een aantal panden In de Van Osta- destraat met hun huiseigenaren (het gaat om twee makelaars) heb ben. In elk pand bevindt zich één watermeter voor drie woningen. De huiseigenaren behoren de waterre kening te betalen, de waterkosten van de huurder zijn in de huur begrepen. De betrokken huiseigena ren willen nu van deze plicht af. Zij willen de huurders een nieuw contract aanbieden volgens welk de huurders zelf hun waterrekening moeten betalen. Omdat het water verbruik via één meter wordt gere gistreerd, komen de huurders in nood. Zij kunnen natuurlijk niet contro leren wat hun verbruik is. Volgens de Duinwaterleiding kost het de gemeente bij deze woningen 200 gulden per woning om in élke wo ning een meter aan te brengen. De huurders vinden dat de huiseige naar dat moet betalen. Doordat de ze huiseigenaren echter in tal van gevallen de waterrekening niet hebben betaald, dreigen de huur ders van hun water te worden af gesloten. Zij gaan nü een kort geding aan spannen tegen de huiseigenaren. De huurders vragen van de ge meente om een uitspraak in deze. Maar de waterleidingverordeningen bieden de gemeente geen mogelijk heid om in te grijpen. Zou de gemeente aanbieden om de kosten van de installatie van de meters te betalen, dan zou men voor grote problemen komen te staan. Den Haag telt 40.000 woningen die van één gecombineerde meter gebruik maken. In veel gevallen kost zo'n installatie meer dan 200 gulden. De gemeente zou dus voor een miljoe- nenlast kunnen komen te staan. Het probleem zou uit de wereld zijn als de huiseigenaren normaal de rekening betalen. Bedoeling van een eventuele gerechtelijke stap van de gemeente zou zijn om de verhuurders te dwingen hun reke ningen te betalen of anders te zor gen voor splitsing van de meterin stallatie, op hun kosten. Het onder zoek van de gemeentelijke juristen zal nu moeten uitwijzen in hoever re de gemeente de huiseigenaren kan verplichten. RIJSWIJK De 48-jarige me vrouw E. C. M. de Koning-van der Helm van de Kortlandseweg uit Nootdorp is donderdag tegen het middaguur om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de Delftweg ter hoogte van de hout zaagmolen. De vrouw zat naast haar 20-jarige zoon A. M. M. de K. in een personenauto. Doordat deze laatste afgeleid werd verloor hij de macht over het stuur en botste frontaal tegen een boom. Zijn moe der overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Het zusje van de K. (16 jaar) die achterin zat liep een schedelbasisfractuur op en moest in de Ursualkliniek worden opgeno men. Het stoffelijk overschot van mevrouw de K. is naar het Diaco- nessenhuis in Voorburg gebracht. De bestuurder zelf moest in hetzelf de ziekenhuis voor onderzoek wor den opgenomen. DEN HAAG De officier van jus titie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 28-jarige Turk anderhalf jaar gevangenisstraf geëist wegens poging tot doodslag op een 38- jarige vrouw uit Delft. Verdachte kon zich van het gebeuren niets meer herinneren, zo bleek ter te rechtzitting. De vrouw had lange tijd een relatie onderhouden met verdachte. Uitspraak op 12 juni. 'Abortus provocatus' door dr. A. A. Terruwe. Uitg. De Tijdstroom te Lochem. 64 blz. Prijs 7,. De bekende Nijmeegse psychiater toont zich in dilt boekje een fel tegenstander van de abortus provo catus. Oorlog en geweldpleging on derschelden zich volgens haar in wezen niet van de abortus. Michael Jacot De laatste vlinder in Theresienstadt. Uitgave: A. J. G. Strengholt Bussum. Prijs: 17,90. 'De laatste vlinder', gebaseerd op een ware geschiedenis, is het hart verscheurende relaas van Antonini Karas, een clown, die gedwongen werd kinderen te amuseren in het destijds beruchte concentratiekamp Theresiienstadt, in het door de na zi's bezete Tsjechoslowaklje. Het is tevens gewijd aan een deel van de vijftienduizend kinderen, die er verbleven op doortocht naar Ausch witz. Wat volwassenen kinderen aandeden benauwt en verbijstert nog meer dan de onvoorstelbare ontluistering van het leven, die volwassenen ondergingen. Het ge dicht 'De Vlinder' in deze roman werd geschreven door Pavel Fried- mann, die onderging in de gaskamer van Auschwitz. Het gedicht is ont leend aan 'I never saw another buttefly. De auteur van het thans uit het Engels vertaalde boek heeft mede gegevens geput uit documen ten, aanwezig in het Joods Museum te Praag. Men leest met dichtgeknepen keel over de kinderen van The resienstadt, over de clown Antoni ni, dlle zich na een aanvankelijk fel verzet vereenzelvigt met de kinde ren en hun lijden, die ze moet laten lachen en zingen als het In ternationale Rode Kruis op bezoek komt, als het propagandafilm team van de nazi's er komt opereren. Het is mede een epos van troost en hulp van een geknechte artiest en van het meisje Vera, dat moedert in de barak. Samen zijn ze centrale en bewonderenswaardige figuren in het grensgebied van de dood. Het zoveelste boek over een concentra tiekamp, maar een van een monu mentale allure. Rfs Hans Frey: Het Aquarium van A tot Z. Tweede druk. Uitg. W. J. Thieme, Zutphen. 632 blz., 49,50. Deze tweede druk van een zeer bekend vademecum voor de aquari umliefhebber die boven het dilet- tantenstadium is uitgegroeid, heeft grondige wijzigingen ondergaan ten opzichte van de eerste, die in 1957 verscheen. In de afgelopen twintig jaar is er enorm veel veranderd in de aquaristiek: niet alleen zijn er veel meer soorten als aquariumvis bekend geworden en is de techniek sterk verbeterd, de in die tijd opge dane ervaring maakt het mogelijk tal van vissen die toen als moeilijk te houden of niet te kweken golden precies datgene te geven wat ze nodig hebben. De Inbreng van de bewerkers, dr. J. D. van Ramshorst en B. M. van Ramshorst-Hinlopen, bij insiders welbekend, heeft zich niet beperkt tot de vertaling van het oorspronkelijk Duitse werk. In nauwe samenwerking met Frey hebben zij de gehele inhoud afge stemd op de omstandigheden die in ons land gelden. Het is nauwelijks meer mogelijk het gehele gebied van de aquaris tiek te overzien en de samenhang van de vele biologische processen die zich evengoed in het aquarium afspelen als in het vrije water ge heel te begrijpen. In dit handboek is geprobeerd enigszins volledig en overzichtelijk de vragen te beant woorden, waarmee elke aquarium- bezitter te maken kan krijgen. Voor de toegankelijkheid is de alfabeti sche encyclopedievorm gekozen. Uitgaande van een aantal hoofd trefwoorden en verder met verwij zingen kan men alles te weten komen niet alleen over vissoorten, waterplanten, water, ziekten, tech niek of aquariumtermen, maar ook over algemeen biologische begrip pen. die direct van belang zijn voor de aquariumhouder. Meer dan driehonderd vissoorten zijn op kleurenplaten afgebeeld om het identificeren van onbekende vissen te vergemakkelijken. De be schrijvingen van het veel grotere aantal soorten is te beknopt om een sluitende determinatie te doen, wat ook niet in de bedoeling van de schrijver lag. zoals hij zelf ver meldt. Wel geeft Frey daarin veel nuttige aanwijzingen voor de hou der en gegevens over het gedrag, voor zover dat betekenis heeft voor de verzorging en de huisvesting. De liefhebber van het zeeaquarium zal niets aan dit boek hebben, want het behandelt uitsluitend het zoete water. Wel komt de aquariaan aan zijn trekken die zich met een koud- waterbak bezighoudt, wat zeker niet eenvoudiger is dan een tropisch aquarium. Maar wie alleen maar belang stelt In waterinsekten en andere lagere inheemse dieren kan ook In goedkopere uitgaven vinden wat hij zoekt. H.v.H. 'Gras onder mijn voeten' door Bru no Paul de Roeck. Uitg. De Toorts te Haarlem. 83 blz. Prijs 17.50. In dit boek doet Bruno Paul de in een onzer verslaggevers DTTERDAM Burgemeester wethouders van Rotterdam n bang dat een kunstmatig flustrie-eiland voor de kust n toevluchtsoord zal worden or hetzij bedrijven die om de n of andere reden niet in het jnmondgebied worden toege ven hetzij voor ondernemingen e door de strenger wordende oorschriften op het vaste land in toevlucht tot zo'n eiland illen en w. zeggen dit in een pre- vies omtrent de vraag of en zo ja welke wijze een dergelijk eiland, waarop ook een kernenergiecentra le gevestigd zou kunnen worden, moet worden aangelegd. Zoals be kend werden de plannen voor een industrie-eiland gelanceerd door een groot baggerbedrijf, een van de deelnemers binnen de Noordzee Ei land Groep. Deze uit zevenentwin tig bedrijven samengestelde groep bestudeert eveneens de mogelijkhe den voor de aanleg van een eiland voor de kust. Hoewel het Rotterdamse gemeente bestuur in principe niet afwijzend staat tegenover de komst van een industrie-eiland worden in het pre advies vele vraagtekens geplaatst die in de komende maanden van een passend antwoord voorzien moeten worden. Zo vraagt het college zich af welke mate van vervuiling van de Noord zee teweeg gebracht zal worden maar ook welke andere gevaren aan een concentratie van indus trieën kleven. Voorts moet er ant woord komen op de vraag hoeveel gevaar het personeel geschat wordt dat op een eiland ln vol bedrijf 10.000 arbeidsplaatsen zullen zijn loopt. Het Rotterdamse college zou ten slotte liever zien dat er meerdere kleinere eilanden "ebouwd zouden worden in plaats van een groot eiland. De Noordzee Eiland Groep kwam eerder tot de conclusie dat het stichten van een kunstmatig eiland technisch mogelijk is en juridisch geen grote problemen zou opleve ren. De kosten zijn al evenmin onoverkomelijk al houdt de groep er rekening mee dat de prijs voor een eiland hoger is dan van een terrein op de Maasvlakte. De be perkte ruimte aldaar en de steeds hogere eisen aan veiligheid en mi lieu maken een eiland zelfs aan trekkelijker, zo constateert de groep. Juridisch gezien stelt het Rotter damse gemeentebestuur zich op het standpunt dat alleen Indien de overheid een zeer sterke greep zal hebben op het gebeuren de gesig naleerde bezwaren voorkomen zou den kunnen worden. In dit verband zou het aanbeveling verdienen om kunstmatige eilanden onder de werking van de Wet Selectieve in vesteringsregeling te brengen, aldus het pre-advies. Roeck een poging om op een een voudige, l*«dere manier duidelijk te maken wal Gestaltt-herapie inhoudt en wat dqce therapie in een men senleven kan betekenen. 'Gestaltbenadering/Gestalt in aktie', door Fritz Perls Uitg. De Toorts te Haarlem. 207 blz. Prijs 27. Dit boek bevat de laatst geformu leerde theorieën van de grondsla gen van de Gestalttherapie, plus de teksten van acht films die van sessies met Frits Perls niet lang voor zijn dood zijn gemaakt. Het zijn in feite twee afzonderlijke boe ken die los van elkaar kunnen wor den gelezen. Met name Gestaltbe- nadering is van belang. Perls heeft het geschreven omdat hij niet lan ger tevreden was met zijn twee vorige theoretische werken. 14-18 De Eerste Wereldoorlog. Geïl lustreerde verzamelwerk in tachtig afleveringen. Uitgave Amsterdam Boek. Prijs (bij intekening) 256. Omvang 2000 blz. Amsterdam Boek heeft veel succes met enkele standaardwerken over de contemporaine geschiedenis in de vorm van weekafleverlngen: Bericht van de tweede wereldoorlog en Onze Jaren 45-70. Nieuw ls een verzamelwerk onder de titel: 14-18. De Eerste Wereldoorlog. Tachtig weekafleverlngen zullen samen in vijf banden de voorgeschiedenis, de geschiedenis en de gevolgen van deze bloedigste aller oorlogen be handelen. Wie het proefnummer doorbladert, wordt getroffen door de overzichte lijke samenstelling en de voortref felijke illustratie, een uitvoerige chronologie en literatuuropgave. De wetenschappelijke redactie bestaat ut historici van naam: prof. dr. Z. R. Dittrich, prof. dr. P .W. Klein, prof. dr. A. F. Manning, drs. A. H. Paape, en prof dr. M. de Vroede onder voorzitterschap van drs R L. Schuursma, adjunct-directeur van de stichting Film en Wetenschap. Experts uit vele landen hebben bij dragen geleverd. Behalve beschrijvende en analyse rende artikelen zal dit standaar dwerk zo'n 2500 foto.'s affiches, kaarten, grafieken, dagorders, brie ven, enz. bevatten. En er komt een speciaal registernummer. Dit wordt het eerste omvangrijke Nederlands talige werk dat de jaren '14-'18 tot onderwerp heeft. En daarmee blijkt de uitgever een fijne neus te heb ben voor de groeiende belangstel ling, die er bij het publiek naar het eerste kwart van de 20ste eeuw bestaat. I 1 1 W.F.S. Kees Simhoffer. Vermomd als treurwilg. Verhalen. Manteau, Brus sel Den Haag, 1975. 152 blz. (Grote Marnixpocket 98) 15,90. Deze nieuwe verhalenbundel van Simhoffer - die in 1973 voor zijn roman 'Een geile gifkikker' de Vij verbergprijs ontving - bevat een zevental nogal ongelijksoortige ver halen. Naast stilistische verschillen, vallen inhoudelijke op. Zo handelt het eerste (titel)-verhaal over het probleem van de dood, geconcreti seerd in de overdenkingen van een man, in zijn omgeving die een zelf moord meemaakt. In de tekst wordt een redelijke afwisseling betracht tussen reflectie en gebeurtenis, al lijkt het me dat Simhoffer op moet passen voor al te clichématige be handeling van het thema. Hij heeft sterk de neiging 'werkelijkheid' en 'gegevens van alledag' in zijn ver tellingen te stoppen, waardoor ze aan spanning verliezen. Zo komt me het verhaal over een vrouw, wier man in een coma ligt - al maanden - en die nu toch zijn verjaardag viert met de kinderen, een beetje voordehandliggend voor. Sentimenten, dik aangezet door de keus van situatie en moment, lig gen voor het opscheppen. Een ge heel ander soort vertegenwoordigt 'De komst van de kille kreeften', een absurd, science fiction-achtig verhaal uit de school van Hugo Raes. Enorme stalen kreeften, ont staan uit een dumpplaats voor au towrakken bij Zandvoort in zee, maaien het strand schoon en bre ken de boulevard af, nee, overwel digen zelfs de wereld. Dat is maat schappijkritiek met een surreëel sausje. Het lot van de wereld gaat Simhoffers figuren trouwens immer erg ter harte, al zijn veel overwe gingen dikwijls meer goed bedoeld dan treffend. De gehanteerde stijl doet daar soms nog een schepje bovenop. Simhoffer houdt van drif tig schrijven, combinerend, asso ciërend (aldus een weergave ver strekkend van wat in het hoofd van zijn personage omgaat). Maar hij kiest daar geregeld héél korte zinnetjes voor, wat buitengewoon vermoeiend leest, irritant zelfs. Een mooi verhaal - tenslotte is nog 'Tomaten halen', een ingrijpende oorlogsherinnering. Met alle kritiek vind ik 'Vermomd als een treurwilg' overigens een heel redelijke verha lenbundel. T. v. D. Alexander Witeschnib: Muziebbre- vier. Oorspr. titel Musica da Porti on vom Himmel. Vert. B. C. J. Oeleff-Poulus. Ad. Öonber NV., Rotterdam. 325 blz. 23,50. De Oostenrijker Witeschnik. een man met veel journalistieke erva ring in muzikale zaken, heeft een alleraardigst 'brevier' samengesteld. Voor het grootste deel is het gevuld door een muziekalfabet waarin de schrijver zijn en andermans visie op uiteenlopende zaken als atonali teit. neuzelen, pianovirtuozen en windmachines ten beste geeft. Alle maal in een vlotte en voor iedereen bevattelijke stijl: wie moeilijkheden met bepaalde termen heeft vindt achterin nog een woordenlijst. Het alfabet gaat maar tot x. Vermoede lijk omdat ljscobel en zingende zaag in het Duits onbekend zijn. Dan is er nog een hoofdstuk over het hooggeëerde publiek, met veel citaten, en zienswijzen van kunste naars daarop, en een aantal uit spraken van bekende grootheden over muziek. De aantrekkelijkheid van dit boek schuilt nipt in de laatste plaats ln het handzame smalle formaat en de overvloedige, goed gevonden 312 illustraties. R.N.D. J. Felix en D. Cern&: Tropische rogelatlas. Uitg. La Rivière Voor hoeve, Zwolle. 244 blz., 15,90. 'Alles over kamer- en volière vogels' is de wel wat pretentieuze onderti tel van een overigens aardig boek, dat door ornitholoog dr Thijs Vriends uit het Tsjechisch is ver taald en ingrijpend bewerkt. Aardig vooral ook omdat het begint met begrip te vragen voor de bescher ming van in het wild levende vo gels en de aanbeveling alleen die soorten te houden die zich In ge vangenschap laten voortkweken. Pretentieus omdat met de zevenen tachtig koolvogels, die erin zijn af gebeeld en waarvan de verzorging is beschreven, lang niet alle in de handel zijnde soorten in dit boek zijn 'gevangen'. De kleurenaquarel- len zijn mooi van kleur en howel de vogels tamelijk gestileerd zijn weergegeven, is de voor iedere soort kenmerkende houding goed getroffen. Soms stoort het effect van de gewassen waterwerf door onnatuurlijke weergave van het verenkleed, maar aan duidelijkheid laten de tekeningen niets te wen sen over. Vóór de soortsgewijze beschrijving wordt eerst precies uit de doeken gedaan hoe men vogels moet han teren letterlijk, want er zijn venijnige bijters bij! welke hu is vesting en welk voer ze moeten hebben, hoe men ziekten kan her kennen en moet bestrijden en hoe mei. het broedseizoen moet voorbe reiden. Als handleiding is het voor al geschikt voor aspirant vogellief hebbers, die eruit hun keus kunnen maken en te weten kunnen komen wat er allemaal bij het houden van kooivogels te pas komt. H.V.H. Alexander Witeschnik: Mnziekbre- vier. Oorspr. titel Musica du Porti on vom Himmel. Vert. B. C. J. Oeleff-Poulus Ad. Donker NV. Rot terdam. 325 blz. 23.50. De Oostenrijker Witeschnik. een man met veel journalistieke erva ring in muzikale zaken, heeft een alleraardigst 'brevier' samengesteld. Voor het grootste deel ls het gevuld door een muziekalfabet waarin de schrijver zijn en andermans visie op uiteenlopende zaken als atonali teit. enuzelen, pianovirtuozen en windmachines ten beste geeft. Alle maal ln een vlotte en voor iedereen bevattelijke stijl: wie moeilijkheden met bepaalde termen heeft vindt achterin nog een woordenlijst. Het alfabet gaat maar tot x. Vermoede lijk omdat ljscobel en zingende zaag in het Duits onbekend zijn. Dan is er nog een hoofdstuk over het hooggeëerde publiek, met veel citaten, en zienswijzen van kunste naars daarop, en een aantal uit spraken van bekende grootheden over muziek. De aantrekkelijkheid van dit boek schuilt niet in dei laatste plaats in het handzame smalle formaat en de overvloedige, goed gevonden 312 Illustraties. R.N.D. SPEKTATOR. Tijdschrift voor Neerlandistiek. Red. G. E. Booy, G. J. van Bork, C. S. Hamans e.a. Uitgave: Tjeenk Willink B,V., Gro ningen. Abonnementsprijs per jrg. (van 1 sept. - 1 sept., 9 afl. plm. 480 ps.). Het zevende nummer van de vierde jaargang van dit levendige neer landici-tijdschrift (waarvan om en om een letterkunde en een taal- kunde/taalbeheersing-nummer ver schijnen) bevat een intrigerend verslag van een bibliotheekbezoek. Herman Pleij en Rob Resoort, bei den mediaevisten, zijn naar de be roemde bibliotheek van Wolfenbtlt- tel getogen. Hoffmann von Fallers- leben vond daar in de vorige eeuw het enige exemplaar van het be faamde 'Antwerps Liedboek' en sindsdien is de bibliotheek wel ge regeld aangeprezen, maar zelden bezocht. Pleij en Resoort stelden vast dat er nog vondsten bij de vleet te doen zijn (zij zochten zelf vnl. naar volks- en triviaal-lltera- tuur uit de periode 1450-1650). In het grotendeels onbeschreven bibli otheekbezit troffen zij in anderhal ve dag al zoveel nieuws aan, dat hun verwachtingen voor een verder onderzoek van de inventaris hoog gespannen zijn. Enkele voorbeelden van vondsten geven zij. L. Peeters vervolgt zijn nadere analyse van Reijnaert-passages. die om verklaring vragen (vss. 1882 - 2031). In zijn bespreking van de Neder landse vertaling van Wellek Warren 'Theorie van de literatuur', laat C. J. van Rees kritische gelui den horen. Hij is weinig content met de wijze van vertalen en met de vertaling überhaupt: 'De door Wellek Warren gehanteerde me thodologische beginselen vormen een slechte richtlijn voor moderne wetenschapsbeoefening'. Boekbe sprekingen, kort. sluiten dit num mer af. 'Spektator' is een belangrijk tijd schrift voor iedereen die wat met neerlandistiek te maken heeft, of voor ernstig geïnteresseerden. T.V.D. Tewfik Al-Hakim Uit het dag boek van een officier van justitie. Uitgave: Meulenhoff Amsterdam. Prijs: 18.50. De nu 77-jarige Egyptische Jurist en auteur Tewfik Al-Hakim werd na het beëindigen van zijn rech tenstudie in 1928 officier van justi tie in verschülende plaatsen ln de Nijldelta. De grote en vooral kleine misdrijven op het platteland, met het beeld van de corrupte ambtelij ke hiërarchie en de 'fellahs', de onontwikkelde, argwanende en niet zelden bloemrijk sprekende bevol king boden de schrijver, die er zes Jaar heeft gewerkt, stof te over voor een realistische bijdrage aan de moderne Arabische Literatuur. Zijn herinneringen, die inmiddels reeds ln zes talen zijn verschenen, vormen het derde deel van een autobiografische romancyclus. Dit dagboek is ln menig opzicht een verrukkelijk boek. waarin de offi cier van justitie hoog en laag gena deloos tekent en daarbij zichzelf niet spaart. Rfs aantal boeken erover zou een aar dige boekenplank te vullen zijn. Onlangs bespraken we 'Bedreigde dieren' van uitgeverij Het Spec trum. Hetzelfde op een andere ma nier vertelt 'Hoeveel zijn er nog over?', uitgegeven door Elsevier. Ook dit boek beschrijft niet alle met uitsterven bedreigde soorten. Het zou dan vele malen dikker moeten zijn en de meeste dieren en planten zouden de belangstelling van het publiek niet aanspreken. Alleen een aantal spectaculaire 'ge vallen' hebben een plaats in dit vooral ook als kijkboek bedoelde werk gevonden. Het lijstje van zes tien meest bedreigde dieren achter ln het boek betreft hoofdzakelijk zeer bekende en tot de verbeelding sprekende soorten: tijger. Jacht luipaard. Ijsbeer, Javaanse neus hoorn, wisent. barasingha-hert, leeuwaapje, gewone vinvis, witte kraanvogel, hawaiigans, Japanse kulfibis. Spaanse keizerarend. Gala pagos-aalscholver. tro m petterz waan soepschildpad en van de vissen al- leeen het tandkarpertje van Devil's Hole. Zonder enige moeite zijn er wel zestien andere even bedreigde soorten te noemen. Een aantal internationale organisa ties, waarvan de belangrijkste het Wereldnatuurfonds (WNF) en de Internationale Unie voor Natuurbe scherming (IUCN) zijn, ls al Jaren bezig te redden wat er te redden valt. Ze beijveren zich vooral het stichten van natuurreservaten te bevorderen en het gebruiken van de natuur door de mens door een betere wetgeving te regelen. In ze ven hoofdstukken wordt een over zicht gegeven van wat er van al die inspanningen terecht is gekomen. Die hoofdstukken gaan over de gro te zoogdieren, de kleine zoogdieren (enigszins merkwaardig ls dat daaronder het baweanhert en de vicogne gerekend worden), de vo gels. bedreigde zeedieren, reptielen en amfibieën, Insekten samen met planten, en het redden van bioto pen. Er ls onevenredig veel aan dacht besteed aan de gewervelde dieren, hoewel er zeker nog veel meer Insekten en planten met uit sterven worden bedreigd. Uit de tekst blijkt echter overduidelijk hoe hachelijk de positie ls geworden van tal van dieren en planten. In de meeste gevallen ls er gelukkig nog hoop. als er maar op tijd reser vaten voor in het leven worden geroepen. Het zijn alleen de opval lende soorten die door directe ver volging van de mens met uitroeiing worden bedreigd, maar van veel groter betekenis ls de vernietiging van het leefmilieu, en als daar geen paal en perk aan wordt gesteld, zullen zelfs de beste beschermende wetten voor bepaalde soorten een wassen neus blijken. H.vJL Nigel Sitwell e.a.: Hoeveel zijn er nog over? Uitg. Elsevier, Amster dam-Brussel. 144 blz., 22,50. De algemene ongerustheid over de voortschrijdende aantasting van het milieu overal op aarde uit zich de laatste jaren steeds sterker. Het rapport van Rome, de milieuconfe rentie van de Verenigde Naties in Stockholm, het door de regering onder de loep nemen van de han del ln bedreigde diersoorten, de langzamerhand niet meer te tellen artikelen ln de kranten zijn er allemaal exponenten van. Met het Filips II, heerser van een wereld rijk, door V. V&zquez de Prada. Uitgave Fibula-van Dishoeck. 170 blz., ƒ36.50. Een royaal geïllustreerd boek van een Spanjaard over Flilps II, en dus ook over de vrijheidsstrijd der lage landen, die sinds de lagere school ln onze herinnering gegrift staat als strijd tegen 'de tiran'. En terecht, want als zodanig Is Filips door de staten afgezworen. Met een bewonderenswaardige objectiviteit beschrijft prof. V&zquez de Prada in dit aantrekkelijke boek karakter en beweegredenen van de omstreden vorst, die inderdaad een gigantisch rijk bestuurde, en dat ook nog al léén probeerde te doen. Ook zijn verhouding tot geloof en kerk ko men uit de verf, want vóór alles voelde Filips zich beschermer van de christenheid, en zonder begrip voor het samenvallen van gods dienst en politiek in deze fase van de geschiedenis kan men Filips niet begrijpen. De schrijver zet uiteen hoe de 'zwarte legende' over Filips vooral werd beïnvloed door de Apologie van Willem van Oranje, de Berich ten van de Spaanse verrader Pérez en de liberale geschiedschrijving van de vorige eeuw. In de 20ste eeuw ls sprake van eerherstel, dank zij systematische geschiedvorsing o.a. van de Belg Gachard. Een droefgeestig. Jichtig, eenzaam, wan trouwend. plichtsgetrouw, gevoelig, sober en vroom mens in het mid delpunt van een imperium, dat oor logen moest voeren op vele fronten zo tekent V&zquez de Prada hem. Weer een voortreffelijk boek ln de Grote Fibula-serie. W.F.S. Geschiedenis van Gelderland II (1492-1795) door P. J. Meij e.v.a. 564 blz. Uitgave De Walburg Pers. Dit is het lijvige vervolg op Jappe Alberts' beschrijving van Gelder lands historie van de vroegste tijd tot het einde van de middeleeuwen (in 1966 verschenen). Ook dit deel wordt uitgegeven onder de hoede van de stichting De Gelderse Bloem met financiële steun van d e pro vincie. De meeste deskundigen zijn als medewerker aangezocht: de rijksarchivaris P. J. Meij, de emeri tus-hoogleraar W. Jappe Alberts de Nijmeegse historici P. A. M. Geurts. A. E. M. Jansen, prof. J. J. Poelhek- ke, A. H. Wertheim-Gljse Weenlnk (die op haar hoofdstuk in dit boek promoveerde), de Utrechtse kerk historicus prof. O. J. de Jong, Hans Bots. Jacques Tersteeg en Aleid W. van de Bunt. Na vijf hoofdstukken waarin de ge schiedenis vanaf hertog Karei van Gelre chronologisch behandeld wordt, beschrijft De Jong de Gel derse kerkgeschiedenis en komen er drie verhandelingen over de cul tuur. Een leemte wordt toegegeven: de sociaal-economische geschiede nis van Gelderland ln de besproken eeuwen ls nog te weinig bestudeerd om nu al op verantwoorde wijze in dit boek een plaats te krijgen, en ook de kunstgeschiedenis kon nog niet worden geschreven. Wat 'over blijft' is nog overvloedig. Trouwens, de geschiedenis van Gelderland is veelzijdig en rijker dan zelfs dit standaarwerk bevatten kan. De stijl is uiteraard wisselend: ik doe wel niemand tekort als ik als leek het prachtige hoofdstuk van Poel- hekke in het bijzonder noem. Maar de nlet-vakman vindt ook in de andere bijdragen veel belangwek kends. zoals mevrouw Werthelms verhandeling over de Plooierijen, de burgerlijke opstandige bewegin gen na de dood van stadhouder Willem III.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 33