Alles liefhebben, zelfs onze eigen auto MAN IN REBEUION AGAINST GOD Kerkse dames in de watten Kerk van onderen op Vandaag GENERALE DIAKONALE RAAD Onze adressen TROUW/KWARTET ZATERDAG 31 MEI 1975 KERK door Aldert Schipper 'De mens in opstand tegen God'. Onder deze slagzin verscheen een week of wat geleden een pa ginagrote advertentie in de deftige Times. De advertentie was geïllustreerd met afbeeldingen van een gemengd gezelschap persoonlijkheden uit de Britse kerkhistorie: de evangelical lord Shaftes bury, de pelgrim Bunyan, de schrijver Thomas Moore, de padvinder Baden Powell, de moeder van alle moderne verpleegsters Florence Nightingale, de Quaker George Fox, Leger-des-Heils-generaal Booth en de methodist John Wesley. De tekst van de advertentie luid de onder meer: 'Jezus zei ons God lief te hebben met ons hele hart, ons hele verstand, onze hele ziel. Maar de mens heeft zijn kunst, muziek, sport, hobby's, politieke Inzichten etc., meer lief. dan God. Daar komt het door dat hij niet langer bouwt aan een wereld van schoonheid en harmonie. De zui verheid van God, de onschuld van kinderen, de schoonheid van een voud worden opgeofferd aan een nieuwe god: kennis. De nieuwe god zegt: je moet de mensen alle kennis geven die er is, behalve die van het goddelijk beginsel van echte liefde. Het gevolg is dat we gewend raken aan steeds door trapter vormen van kwaad, poli tiek en artistiek geweld en grof heid en literaire laagheid. Geweld op de sportvelden is bijvoorbeeld een wekelijks terugkerende ge woonte aan het worden'. De adverteerders roepen op tot liefde voor de schepping waarvan wij rentmeesters zijn. 'Daarom, omdat de dingen ons gegeven zijn om ze te gebruiken en lief te hebben, moeten we vanuit Gods gezichtspunt alles liefhebben, zelfs onze eigen auto. Als we die ver waarlozen, handelen we verkeerd met een stukje schepping'. Als kinderen deze geest van liefde op school leren zou dan vandalisme tegengaan en de haat tussen ras sen en klassen doen afnemen en ook het geweld op de. voetbalvel den en elders doen verminderen. Discipelen Volgens de adverteerders draagt het parlement de schuld van het zedelijk verval. Dat de boeren en vissers in Wales en Schotland hun heil elders dan in Westminster (de zetel van de volksvertegen woordiging) zoeken is volgens hen te wijten aan de stompzinnigheid van een regering die de produ centen van de eerste levensbe hoeften verwaarloost. 'Een parle ment dat voorbijgaat aan Gods wil zal de natie verdelen', zo luidt het korte duidelijke oordeel. Wij zouden niet zo uitgebreid aandacht hebben gevraagd voor deze advertentie, als er niet ook in ons land toevallig een adver tentiecampagne voor het geloof gevoerd wordt. Dit noodt tot ver gelijking. De Engelse campagne wordt betaald door de 'Discipelen van Christus', een kerkgenoot schap dat in de vorige eeuw in de Verenigde Staten is ontstaan met een presbyteriaans kerkmodel en een armlniaanse theologie. De Discipelen zoeken er kennelijk le den bij in Engeland. De Neder landse campagne werd gevoerd vanuit het (gereformeerde) evan gelisatiecentrum in Baarn. In de vier advertenties die de Nederlan ders publiceerden ontbrak vrijwel volledig het appellerende van de Discipelen. Vanuit Baarn geen vermaning dat we God meer moe ten liefhebben dan onze liefheb berij, maar een nogal omzichtige aanzet tot nadenken, tot gesprek. Wij hoorden van een van de mensen (voor wie de ad verten- wijt was gemaakt dat de a dver- tenties te weinig man en paard noemen. Ook buitenkerkelijke meensen (voor wie de adverten ties in de eerste plaats bedoeld zijn) zouden eerder een getuigend woord dan een voorstel tot een bezinnend gesprek verwachten. Tendele hebben die buitenkerke lijken gelijk. Als ze maar niet terugverlangen naar de tale Ka- naans, die nog in hun oren galmt van de tijd dat zij nog kerks waren. Maar er is geen enkel be zwaar tegen om duidelijk tot uit drukking te laten komen dat zo'n advertentie afkomstig is van posi tief en orthodox gelovige mensen, die vertrouwen hebben in de God van gerechtigheid en vrede. Braafheid De Engelse (vermoedelijk door Amerikanen betaalde) advertentie maakt daarentegen reclame voor de God der braafheid. Hij sluit aan bij het levensgevoel van de middenklasse, die vindt dat een land dat er een andere moraal op na houdt dan die van moeders porceleinkast naar de bliksem gaat. Hier een beroep op het nati onalisme, het verlangen naar een beschaafd Engeland, dat nog een rol speelde in de wereld en dat zaterdags in keurige rijen stond opgesteld langs het sportveld. Als jongen gingen wij wel eens kijken naar de voetbalderby tus sen de elftallen uit Huizen en Bunschoten-Spakenburg. Ik had nauwelijks interesse voor hun voetbalkunst, hoewel ook die ver meldenswaard is. Wat bij mij aansloeg was de ruime mate van gemene streken die- voor, tijdens en na de wedstrijd op en naast het voetbalveld te genieten waren. Insiders weten dat de twee ploe gen uit een steil christelijk milieu kwamen en op zondag niet eens aan een bal dachten, laat staan dat ze hem aanraakten. Maar dit verhinderde hen niet, op zaterdag gesteund door een even enthousi aste als gewelddadige supporters- schare tegen de schenen van de tegenstanders te trappen. Wij bedoelen maar: geweld op het sportveld vind je niet alleen bij ongelovigen. Geweld bij de sport lijkt ons eerder een neerslag van het geweld dat in onze maat schappij ligt opgeslagen. Wie daar wat aan wil doen, kan op ons rekenen. Maar heeft dat geweld in de maatschappij niet wat te ma ken met de vraag naar gerechtig heid? Als Marx en Engels als spo ken tevoorschijn worden geroe pen, zoals de Discipelen in het slot van hun advertentie doen, wekt dat bij ons het vermoeden dan men wel vrede, maar geen recht wil. De Nederlandse evangelisatiemen sen zijn niet in deze val getrapt. Mogelijk zijn er mensen, die te recht aan de Nederlanders vragen om wat meer duidelijkheid, maar laat dat dan alsjeblieft geen schijnduidelijkheid zijn, die de burgerman voor korte tijd bevre digt en verder niets uithaalt. t® nas ram wa IT to NEGIKT OfGWSMWjPUS NATION WHKWON AGAINST GOO APARUAMENT IN REBEIUON AGAINST GOD EDUCATION SOCIETY DISCIPLES OF CHRIST riey^Nahtlngil» De advertentie in The Times. BLIJF DENKEN AAN Er zijn dingen in een mensenl die een mens liever vergeet en kan goed zijn. We moeten niet willen onthouden. Ik vergeel wel, maar ik zal het niet vergi kan een slechte manier van v« ven betekenen. Vooral als da uitgedrukt is de bedoeling om niet te vergeten. Blijf geden horen we in Deuteronomium In de vertaling NBG: Gedenk heel de weg, waarop de Here God u deze veertig jaar in de v tijn heeft geleid.Vroeger deze tekst nog wel eens op ca geborduurd of in hout gebran< cadeau gedaan aan mensen een veertigjarige bruiloft. Waa bijbel al niet goed voor was, woestijn liet men gemakshalve maar weg. Maar Israël moet woestijnweg juist niet verg omdat het toen om een proef Die woestijnweg is een collec ervaring van dit volk geweest, ervaring van moeite en veri maar van een dicht bij God 1 en telkens weer naar Hem to trokken worden in nood en d Zulke dingen moeten we niet geten. Je bent geneigd er meer aan te denken, maar dat, verkeerd zijn. Er is ziekte gew een ongeluk met nasleep, crisi een verhouding, een gang diepte van werkeloosheid of bet ging. Blijf denken aan.Dat 1 kent niet dat je in sombere o wegingen moet vervallen, i juist andersom, blijf denken as het feit dat God je geleid h Met alles daaromheen, met vragen en moeite, toch geleid staat nog in Zijn licht. Dan zij dingen die bij je gaan horen bent die mens, die ene mens oi je dat en dat hebt meegema Vergeet dan de Heer uw God i lezen we even verder. En dan k de herinnering aan de bevriji (vers 14. e.v.). Een goed woord de veertigdagen-tijd en na vreugdedagen tussen Pasen Pinksteren. Feestloze jaarhelft niet zeggen dat er niets gedenken valt. We krijgen er in de komi maanden misschien extra de genheid voor (Deut. 8, 2-18). door A. J. Klei Als ik een vrouw was, zou ik me in de kerk gedisc rimineerd voelen en dan niet zozeer vanwege be staande toestanden als wel door de overstelpende manier waarop de laatste tijd kerkse dames in de (geëmancipeerde) watten worden gelegd. Ik denk nu niet aan de plotsklapse hartelijkheid waarmee de dominee in zijn kerkbode de plaatselijke naaivereniging 'Dorcas' looft en prijst omdat we, broeders en zusters, in het jaar van de vrouw leven. Ik heb het oog op forser werk en sla daartoe de blik naar Genve. Daar zetelt de wereldraad van kerken en het bestuur daarvan is druk in de weer om 'de onnodig 'mannelijke' en daarmee voor vrouwen discrimi nerende aanduidingen terug te dringen', zoals een persbericht ons opgetogen meldt. In de (engelstallge) stukken van de wereldraad heet een voorzitter voortaan 'moderator' en niet meer 'chairman' en als het- over mensen gaat zal er 'people' staan in plaats van 'men' omdat dit ook mannen betekent. Helem&él zijn ze er nog niet uit, er wordt naarstig gezocht HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. naar een ander woord voor broe derschap. Nu, dit mogen wij in ons land ook wel eens gaan doen. Wie zal zeggen hoeveel vrouwelijke le den van de remonstrantse broeder schap van ellende zijn wegge kwijnd? Voorts verneem ik uit Genève dat de wereldraad taalkundigen aan het werk wil zetten om richtlijnen voor de lid-kerken op te stellen teneinde te voorkomen dat in toespraken en publikaties omschrijvingen worden gebruikt die de vrouwen tegen de haren instrijken. Als ik goed be grijp zal dus ooit Albert van den Heuvel (om maar een toespraak- zaam iemand te noemen) een briefje met aanwijzingen uit Genè ve thuisgestuurd krijgen. Hij is scriba van de hervormde synode en dat is in zoverre mooi meegeno men, dat 'scriba' een latijns woord is met een onvervalste vrouwelijke uitgang. Je vraagt Je af wat er in die richtlijnen zal staan. Misschien dat je niet moet zeggen: 'En gemeente, toen ik laatst in mijn studeerkamer zat en beneden de stofzuiger hoor de, bedacht ik opeens maar: 'Toen ik onlangs aan het stofzuigen was. werd ik er bij bepaald dat wij zelf stof zijn en tot stof zullen wederkeren'. Ik dacht dat het ook nuttig kon zijn, er op te wijzen dat het voor de dames niet leuk is als in preken altijd weer van oude vrouwtjes vertederende opmerkin gen geciteerd worden en dat je dergelijke stichtelijke mallepraat ook best eens in de tandeloze mond van een bejaard mannetje kunt leggen. Deze door mijzelf verzonnen voor beelden zijn op het eerste oog tref fend, maar ik bedenk dat Je hier voor geen taalgeleerden hoeft inhu ren. Wat het dan wèl wordt, weet ik niet. Ik weetwel dat het me allemaal rijkelijk krampachtig voorkomt.Als het zo doorgaat, moeten we straks van de wereld raad in een christelijke streekro man schrijven dat de te dikke do- minese op verjaarsvisite bij de echtgenote van de notaris vrouw- haftig bedankt voor een damelijk taartje. De om- en voorzichtigheid waarmee tegenwoordig in de kerk de vrouw benaderd wordt uit vrees van haar te discrimineren, is discriminerend. Ik herinner me een fraai verhaal van Simon Carmiggelt. Hij ging een kroeg binnen. Aan een tafeltje zaten drie mannen en aan de bar hing een eenzame neger. Op een gegeven moment halen die mannen speelkaarten voor de dag en één van hen roept: 'Hé, zwarte! Doe je mee?' Die mannen discrimineren niet, ze hebben integendeel de ne ger volledig in hun wereld geïnte greerd, ze duiden hem aan met 'zwarte', precies zoals ze tegen een door dr. C. Rijnsdorp De Heer van de kerk heeft in de strikte zin van het woord geen kerk gesticht. Ook de apostelen niet: zij stichtten gemeenten. Woorden maken hun eigen geschiedenis- Het woord 'kerk' heeft in de loop van de tijden een soort korst om zich heen gevormd- Het accent verschoof naar het instituut kerk, inclusief het kerkgebouw. blond persoon 'hé, witte!' zouden zeggen en tegen een roodharig ie mand 'rooie'. Wij zouden waar schijnlijk om vooral niet te discri mineren en te laten horen hoe goed we 't wel menen, een overdre ven beleefd toontje hebben aange slagen en zouden na een beschei den kuchje de man aan de bar aldus hebben aangesproken: 'Par don, meneer, mag ik u even storen en u vragen of u misschienEn juist met die 'aparte' behandeling van de neger discrimineren we hem. Méér stof tot overdenking dan ik hier kan geven biedt een nieuwe documentatiemap van 'De Horstink' (de roóms-katholieke pendant van Kerk en Wereld, adres: Koningin Wilhelm ina laan 17, Amersfoort). Begin verleden jaar kwam 'Bevrij ding van de vrouw. Naar een men selijker samenleving' uit, een keus uit publikaties over verschillende aspecten van de emancipatie van de vrouw. Deze map vloog de deur uit en vandaar dat er nu een ver volg is: 'Bevrijding van de vrouw. Hoe moet dat nou?'. Het is een gestencild boek geworden van 116 pagina's groot formaat, waarvoor De Horstink 13,50 vraagt. Hierin zijn artikelen bij elkaar gebracht die samen een overzicht kunnen geven van de verschillende stand punten en ervaringen over en met de emancipatie. Het feministisch blad Opzij kom je nogal eens tegen, maar ook het verhaal dat mevrouw ds H. G. Stavenga-van der Waals begin van dit jaar op deze pagina had staan. De hierbij afgedrukte plaatjes heb ik uit het aangekon digde boek gehaald. Bij de rooms-katholieke kerk vol trok dit proces zich heel duidelijk. In dit systeem paste de term paro chie, via het latijn ontleend aan een grleks woord dat nabuurschap betekent. Jan Heijke (geb. 1927), wetenschappelijk medewerker voor missiölogie (zendingswetenschap) aan de r.k. universiteit van Nijme gen, signaleert in het tijdschrift Speling (uitg. H. Gianotten bv, Til burg), een merkwaardig verschijn sel. In zijn kerk is een verschuiving derlandse aangelegenheid. Spanningen zijn natuurlijk onver mijdelijk. 'Ook zonder dat er maar iemand een booswicht behoeft te zijn is structuur nu eenmaal taai' (96). Eenheid in geloof en onder linge verbondenheid worden meer en meer ervaren als belangrijker dan het inachtnemen van de kerk orde. Heijke waarschuwt tegen elitaire zelfgenoegzaamheid binnen de klei- groepen en bepleit verdraag- in het woordgebruik op te merken^ zaamheid, maar hij wijdt dan toch Mis wordt graag eucharistie ge noemd, pastoor heet dikwijls pastor en parochie gemeente. De oude na men zijn niet verdwenen, maar zij schijnen niet meer algemeen te voldoen. In Frankrijk, waar het woord église voor kerk gebruikelijk is en waar een protestants kerkgebouw temple heet, spreekt men in sommige krin gen, aldus Heijke, liever van 'com- munauté' of 'communion' dan van parochie. In en vooral buiten ons land is het woord 'basisgemeente' in opkomst. Op de bisschoppensyno de, onlangs te Rome gehouden, is op dit verschijnsel uitdrukkelijk gewe zen aan de hand van ingebrachte informatie uit de wereldkerk. Ge bleken is, dat zich binnen paro chies en bisdommen kleine kerke lijke gemeenschappen vormen, als resultaat van een dynamisch pro ces, gedragen door geloof, cultus en getuigenis. Sommige families leiden op gezette tijden een soort gemeen schapsleven. In Frankrijk wordt zelfs van een kerkelijke onder grondse gesproken: 'Ie maquis communautaire'. De van boven af ingedeelde parochie, zoals die eeu wenlang heeft bestaan, wordt niet meer als vanzelfsprekend aanvaard. Vooral in Latijns Amerika, met pa rochies zo groot als Nederland, heeft men ervaren, dat als de kerk 'volk Gods' is, men niet van de rondreizende bedienaar moet uit gaan. Bisschop en pastor propage ren de mondigheid van de plaat- seljke christelijke gemeenschap. Zelf zijn ze niet langer de sleutelfi guren, maar vertegenwoordigers van de algemene kerk. Ook in Frankrijk streeft men naar een kerk van onderen op. Dit is minder een emancipatiestreven dan het verlangen om persoonlijk aange sproken te worden. Groepen van twaalf k vijftien mensen willen met elkaar kerk zijn. Als priesters lid zijn van zo'n groep, dan is het op voet van gelijkheid. Het geloof wordt meer als een zoeken beleefd dan als een 'inoefenen van uitge maakte waarheid'. Deze groepen ziep zichzelf niet als blijvend, maq.r stellen toch onbe doeld de kerk als instelling in het geding. Dat komt omdat de paro chie van boven af is bedacht: een groepering van gebouwen, wonin gen en dingen. De persoon doet minder ter zake. Parochianen gaan dan ook 'lopen': een trek uit de wijkkerk naar de keuzekerk. Men wil zelf iets doen, eigen instrumen ten meebrengen, een nieuwe taal gebruiken. De r.k. kerk in ons land is veelszins een zingende kerk ge worden. 'Smakeloosheid en creati viteit kregen hun kansen' (blz. 92). Karl Rahner noemt het een lente die gelijktijdig tintelt in het bloed van velen. Want men heeft hier niet te doen met een typisch Ne- maar een uitvoerig en belangwek kend artikel aan dit verschijnsel. Het is ten diepste een conflict op kerkelijk gebied tussen geest en vorm, leven en traditie, mens en structuur, enkeling en collectivi teit. Het onderhavige nummer van Spe ling bevat nog veel meer belang wekkende informatie, bijvoorbeeld over het vormen van kleine ge meenschappen van religieuzen, wel eens smalend 'dames en heren op kamers' genoemd. De ruimte ver biedt hierover op deze plaats meer te zeggen. Ingebakken De ontevreden protestant kan be paalde dominees of geestelijke lei ders nalopen of van kerk verande ren. Bij de gereformeerde gezindte zit het afzonderings-, respectieve lijk afscheidingsmodel ingebakken. Het komt erop aan hier de grote, algemene lijn te zien. Vele vormen, Instellingen en gebru in maatschappij en kerk hebbei eenmaal hun klem verloren. In ze gevaarlijke overgangssitu bieden zich drie mogelljkhf aan: het nieuwe krampachtig v houden, het nieuwe onkritisch groeten, of een voorzichtige passing nastreven. Een vierde gelijkheid is zich kritisch op stellen aan gene zijde van de staande tegenstellingen op eer een nieuwe zin des woords re matorisch standpunt. Want he zeer de vraag of een volkomen zoening tussen oud en nieuw mi lijk is. Ik droom wel eens van nieuwe, bijbelse orthodoxie, evenwel losgebroken is uit de starring en de beperktheden var oude, die als model kon geldei een vroegere periode maar die onmachtig is zich kerkelijk-inst tair waar te maken. Vele veranderingen buiten ons in ons voltrekken zich overii vanzelf: men meent te schuivei men wordt geschoven. Het is di om (en hierover kunnen we allemaal eens zijn) in hoge n belangrijk goed geïnformeerd wezen om bij zijn positiekeuze der te kijken dan zijn eigen kt lijke neus lang is. Het geloofsle laat zich niet onderdrukken: d2 de kerk van onderen op. Ze echter, gesticht als ze is van Bo af, wijze leiding en coördinatie dig. Ondertussen blijft men geb toezien, hoe in de Romana de h boven geschetste worsteling schiedenis zal maken. Een visvrouw in India logee eens bij een bloemenvérkoops Ze kon door de bloemengeur inslapen voordat men een riekende vismand naast haar had gezet. Sommige kerken lij op die visvrouw. Hun ongesto welzijn hangt daarvan af, dat zi hun eigen vertrouwde geur blijv ADVERTENTIE Bij de der Nederlandse Hervormde Kerk onlangs verschenen: Vooroordeel en discriminatie 12.50 (themanummer "Diakonia") Diakonaat en eredienst f2.50 De handen van de kerk 11.75 (10e gewijzigde druk, voor nieuwe lidmaten) Voorlichtingsmap Algemene Bijstandswet f 6.50 (3e gewijzigde druk, samen met Geref. en Chr, Geref. Kerken) Verder nog o.m. verkrijgbaar: Gemeente-zijn, diakonaal bezig-zijn Samen voor anderen (huwelijksgeschenk) f 2.75 f 1.50 Te bestellen door overschrijving op giro 8685 van de Ge nerale Diakonale Raad te Utrecht met vermelding van de uitgave(n). Inlichtingen: afdeling Publiciteit en Voorlichting, Postbus 14100, Utrecht, tel. 030 - 33 24 26.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2