)rie eeuwen kartografie Gelderland gebundeld Kampeerders restaureren schaapskooi in Garderen beekbergen kiest oor dorpsraad loog-Catharijne kost )lke Utrechter >en tientje per jaar Personeel GEB boos op Van Duyn Hondsdolheid breidt zich steeds meer uit 'Overheid moet meer doen voor agrarisch landschap' 'Tarieven van specialisten moeten lager' 'Actieve recreatie' in gezinskampen uidelijke meerderheid Bromfietser verongelukt Roof na drie jaar opgelost Gelderse CBTB na bezoek aan Winterswijk: Over opblaasbare dam door Ringvaart Inbraak in gemeentehuis Vier gewonden bij kleine brand Internationale jeugdbende opgerold Hl- jin met Jacob van Deventer, geograaf van Karei V ïnir Jac Lelsz le«jin verband met het 75-jarig bestaan van Gelre, Vereeniging tot Beoefening van Geldersche Ge- idenis, Oudheidkunde en Recht, dat nu al weer enkele jaren geleden werd gevierd, is bij de Wal- Pers te Zutphen een bundel verschenen, gewijd aan drie eeuwen kartografie in Gelderland, orici zijn gewoonlijk niet alleen voorzichtig als de slangen maar ook oprecht als de duiven, om de Bijbel te spreken. Weliswaar is gestreefd naar volledigheid, maar deze was niet te bereiken, fordt door het bestuur meegedeeld. Samenstelster van de jubileum-publicatie is dra. J. J. Vreden- •Alink. f« ri 'Pr uw. KWARTET ZATERDAG 31 MEI 1975 BINNENLAND idenlijk wordt gesproken van 'roeve van een overzicht van ikte kaarten van Gelderland de kwartieren'. De periode, van kaarten zijn afgedrukt en ledbreven, omvat ongeveer de ja- 1550-1850. Mede dankzij een iciële bijdrage van de provinc-ie zojhet aan de uitgave ten grond liggende onderzoek belangrijk daïen uitgebreid, onder meer in nt nlandse kaartenverzamelingen. M ilve dat aan enkele Nederland- n neest Gelderse, archieven be- ïujrijk materiaal werd ontleend, ook bibliotheken in Parijs, len, Wenen en Brussel geraad- Ook heeft de samenstelster is genomen van interessante .cties in het thans Duitse deel het voormalige Overkwartier. jacht is ook geschonken aan er in dit opzicht bij enkele iculieren voorhanden was. de keuze van het materiaal is tl mogelijk uitgegaan van een eling in kaarten van Gelder- in zijn geheel en van de vier ■tieren afzonderlijk. Gelderland in 1814 een provincie. Er zijn is drie kwartieren: de Veluwe, ichterhoek en het Rivierenge in het verleden waren er ech- vler, namelijk de kwartieren Veluwe, Zutphen en Nijmegen en het Overkwartier. Hoofdstad van het Overkwartier was Roermond- Militair doel Voor de kartografie van Gelderland is het werk van vier personen be langrijk geweest: Jacob van Deven ter. Christiaan sGrooten, Nicolaes van Geelkercken en luitenant-kolo nel C. R. Th. Krayenhoff. Van De venter was sinds 1543 koninklijk geograaf van Karei V. en in dat zelfde jaar voltooide hij ook zijn kaart van Gelderland. De kaart werd voor militaire doeleinden ver vaardigd. Deze draagt het stempel van de omstandigheden, waaronder zij werd gemaakt. De opdrachtgever was nog in oorlog met Gelre toen Van Deventer zijn metingen moest doen. oorzaak waarom hij niet al tijd zo punctueel kon zijn als hij wel wilde. Door Van Deventer is ook een reeks gewestelijke kaarten gemaakt. Hij was de eerste die ze met eigen terreinverkenning tekende. Bij zijn metingen koos hij kerktorens en heuveltoppen als oriënteringspunten Zijn werk is bewerkt en verkleind uitgegeven door verschillende Itali anen. Omdat er voor Gelderland behoefte bestond aan een betere kaart kreeg Christiaan sGrooten hiervoor opdracht, de hofgeograaf van Philips II. sGrooten. die meer teleurstellingen boekte zijn grote werk. een atlas van de Nederlan den. initiatief van Alva. verscheen nooit in druk), vervaardigde een kaart van Gelderland, die meer ar tistieke schoonheid had dan die van zijn voorganger, maar ook bezwaard was met een aantal on nauwkeurigheden. zoadat het Hof te Arnhem er geen octrooi voor wilde verlenen. Vervolgens is er dan Nicolaes van Geelkercken. Deze kreeg in 1628 van de Staten van Gelderland op dracht kaarten te maken voor His- toria Gelrica, de officiële Gelderse geschied- en landbeschrijving, die in 1639 door Johannes Isaicus Pon tanus werd voltooid. Zijn werk was minder kunstzinnig dan van sGrooten. maar meer conform de werkelijkheid. Er kortten ook we gen. forten, molens en ruïnes op voor. De IJssel *en enkele kleinere waterlopen vertonen wijzigingen ten opzichte van voorgaande kaar ten. Anderhalve eeuw lang bleef dit kaartbeeld vrijwel onveranderd. Tenslotte is er dan luitenant-kolo nel C. R. Th. Krayenhoff. die in 1880 begon met zijn driehoeksme ting voor Nieuwe Kaart van de Kaart van het Kwartier van Nijmegen uit 1662. Bataafsche Republiek. Door de wis selende politieke situaties werd de zogehaamde Chorotopograflsche Kaart van de Noordelijke Provinciën van het_ Koninkrijk der Nederlan den van Krayenhoff in 1823 vol tooid. De Gelderse kaart van W. Kuijk Jzn uit 1843 gaat uit van een combinatie van gegevens va^ Krayenhoff en van het kadaster. Een goede kaart, maar spoedig ach terhaald door de Topographische en Militaire Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden, die in 62 bladen tussen 1850 en 1864 verscheen, een kaart die de moderne katografie inluidde. Dit werk wordt in het boek van dra. Vredenberg. ajs val lende buiten het kader van haar studie, niet verder besproken. Zij beperkt zich bij het beschrijven tot de kaarten, die gebaseerd zijn op het werk van Van Deventer, sGrooten, Van Geelkercken en Krayenhoff. En dat zijn er, on danks zoals gezegd, onvolledigheid, altijd nog bijna 250. Daarvan wer den er zestien afgedrukt. Handzaam is de namen-index. Er is over kartografie al heel wat geschreven en mevrouw Vredenberg heeft daarvan blijkens de litera tuurlijst nogal ,wat doorgenomen. Voorzover op de kaarten wapens voorkomen, wordt daarop een toe lichting gegeven door mr. P. J. W. Beitjes. Hij attendeert erop dat aan die wapens nogal eens wat man keert. ook al omdat de kaarten meestal buiten de provincie werden vervaardigd. Zo komt het in het hertogelijke wapen bijvoorbeeld voor dat de twee leeuwen zijn ver wisseld of beide ongekroond zijn. Het boek van mevrouw Vredenberg. dat 25 gulden kost en 137 pagina's telt, geeft op eigen wijze een boel ende kijk op de historie van Gel derland. Maar het blijft stof voor een kleine groep mensen. Het vergt een speciale neus. Van een verslaggever UTRECHT De specialisten tarieven voor poliklinische be handeling kunnen met vijftien procent omlaag, meent de 'Kon- taktcommissie landelijke orga nisaties van ziektekostenverze keraars'. De commissie (eën samenwerkings orgaan van particuliere verzeke raars bij wie ruim 2,5 miljoen men sen verzekerd zijn) herinnert er in een brief aan minister Lubbers aan dat de laatste jaren getracht is de ziekenfonds- en particuliere tarie ven dichter bij eikaar te brengen; was die verhouding in 1969 nog één tegen drie. nu is die al terugge bracht tot één tegen 2.6. Die ont wikkeling dreigt nu weer te worden omgebogen. Het is de bedoeling dat de specialisten per 1 juli aan de ziekenhuizen geen huur meer zullen betalen voor gebruik van ruimte, apparatuur en dergelijke in de poli klinieken; de ziekenhuizen gaan dan de daarmee gemoeide bedragen zelf aan de patiënt in rekening brengen. De ziekenfondsorganisa ties en de Landelijke Specialisten Vereniging zijn nu overeengekomen de vergoeding voor poliklinische hulp met vijftien procent te ver minderen. De commissie meent dat de particuliere honoraria nu even eens met vijftien procent vermin derd moeten worden. De specialisten-vereniging is vol gens dé commissie van plan de honoraria te verlagen met nomina le bedragen die uit de regeling met de ziekenfondsen voortvloeien. Daardoor zouden de ziekenfondsta rieven en de particuliere weer ver der uit elkaar groeien. De commis sie meent dat de specialisten nu maar eens moeten tonen dat het hun ernst is de tarieven naar el kaar toe te laten groeien. e zouden er veel leuks voor kunnen doen TRÉCHT Van het gemeente- li budget van zeventien miljoen ïlden voor 1976 moet bijna drie ljoen gulden afgetrokken wor- n als verlies op het Winkelcom- ;x Hoog-Catharijne. Voor dit ld zouden we als gemeente veel ike dingen kunnen doen. Het is r slot van rekening geen tientje r Utrechter, aldus de Utrechtse ithouder van financiën J. Ro- iberg op een persconferentie er het gemeentelijk budget voor Igend jaar. t rijk en Hoog-Catharijne voe- er niets voor om financieel bij springen. De verliezen zijn. lgens de gemeente het gevolg n de inflatie Toen het erf- ichtscanon elf jaar geleden *d afgesloten kon niet worden* orzien dat de rentestand Zo snel ïhoog zou gaan. De rentestand draagt nog steeds vijf procent, rwijl tegenwoordig negen pro nt al heel normaal is. Dit jaar is het verlies van Utrecht op Hoog-Catharijne 3,1 miljoen gulden, volgend jaar zal dit waar schijnlijk 2.9 miljoen gulden be dragen. Het verlies tot het jaar 2000 op het grote winkelT en kan toorcentrum zal zeker een miljard gulden bedragen. Wethouder Rosenberg heeft de hoop op financiële steun nog steeds niet verloren. 'Wij blijven met Hoog-Catharijne in onder handeling. Hoog-Catharijne be weert dat ze geen financiële ruimte hebben om die tekorten voor hun rekening te nemen. Wij willen als gemeente aan de hand van de boeken kijken of die be wering klopt'. Wanneer de onderhandelingen stuk lopen dan zal het verlies op het gemeentebudget blijven .druk ken in ieder geval tot 1995, want volgens het contract mag pas in dat jaar het rentepercentage wor den herzien. Van een onzer verslaggevers GARDEREN Vandaag wordt op het landgoed Klein Boeschoten te Garderen een schaapskooi af geleverd, die door een aantal AN\yB-landgoedkampeerders in enkele seizoenen vanaf de fundamenten is gerestaureerd. De schaapskooi is het eigendom van de Groningse archeoloog, prof. dr. J. D. j/an der Waals, maar staat op het terrein van zijn moeder, mevrouw C. E. van der Waals-Nachenius. n een onzer verslaggevers ELDOORN/BEEKBERGEN De meerderheid van de bevolking Beekbergen (gemeente Apeldoorn) heeft zich per referendum gesproken voor een dorpsraad. Toen alle stemmen geteld waren, ïek dat 2104 van de 2181 opgekomen Beekbergenaren 'ja' had- n gezegd tegen een dergelijk gekozen adviesorgaan. Alle kies- 'echtigden hadden een oproep thuisgekregen en daarvan nam 76 procent de moeite om naar het stemlokaal te komen. De schaapskool is een van de pro jecten. die door ANWB-landgoed- kampeerders mede in het kader van het Monumenten jaar 1975 onder handen zijn genomen. Het is juist tien jaar geleden dat de ANWB met dit soort gezinskampen begon. De kampen worden speciaal gehouden ten gerieve van mensen, die gemo tiveerde natuurliefhebbers zijn en bovendien van actieve recreatie houden. Op het landgoed Klein Boeschoten zelf dat wil zeggen in de bossen, is ook al veel werk verzet. In 24 weekends hebben vijftien landgoedkampeerders de sterk ver vallen schaapskooi afgebroken en vervolgéns herbouwd. Alleen het nieuwe rieten dak werd door vak mensen aangebracht, omdat dat een te gespecialiseerde 'klus' is. Wanneer een dergelijk karwei vol ledig moest worden uitbesteed, zou het onbetaalbaar zijn. Het is een kwestie van prestatie en tegen-pres tatie, want de landgoedkampeer ders mogen in deze gevallen vrije lijk hun tenten opslaan, in een fraai stuk natuur, dat wel toegan- Van een verslaggever TERNEUZEN De 41-jarige Ter- neuzenaar J. Helmendag is vrijdag bij het sluizencomplex in zijn woon plaats om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets de rijweg overstak en werd gegrepen door een personenauto. kelijk maar waar geen sprake is van massaal toerisme. Aan de landgoedkampen doen te genwoordig 'jaarlijks achthonderd jaar geleden mee begon. De schaapskooi in Garderen wordt niet als zodanig gebruikt. Waarschijnlijk zal prof. Van der Waals er een gezinnen mee, ongeveer drie maal tentoonstellingsruimte op zijn ge- zo veel als toen de ANWB er tien bied van maken. Van een verslaggever AMSTERDAM Wethouder Roel van Duijn van personeels zaken heeft in een brief het per soneel van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Amster dam laten weten, dat niet kan worden ingegaan op het verzoek voor een voorschot. Het perso neel had daarom gevraagd om dat het compensatie wilde 'voor de sterk gestegen tarieven van gas en electriciteit.' Volgens de woordvoerders kwam die stijging gemiddeld neer 'op het dubbele van wat wij er zelf op 1 januari van dit jaar aan verbete ringen voor 1975 bij hebben gekre gen'. In afwachting van het tot stand komen van een uitkering voor een dertiende maand, waaro ver allang een discussie aan de gang is. vroeg het personeel alvast op die regeling een voorschot. Doelend op een algehele salarisver betering schrijft de wethouder het personeel nu: 'Dit soort zaken wordt op regeringsniveau voor het gehele overheidspersoneel geregeld, na overleg met de vakorganisaties. Ik geef u dan ook in overweging zich ter zake tot uw vakorganisatie te wenden'. De Initiatiefnemers zijn over de brief uiterst verontwaardigd. 'De verwijzing naar de vakbeweging raakt kant noch wal', zo betogen zij in hun als reactie opgestelde brief aan het gehele gemeentepersoneel. 'Wij wijzen de brief van perso neelszaken af. Met dit soort bu reaucratische afdoening van serieu ze verzoeken van grote groepen ambtenaren is personeel noch Am sterdam gediend Het initiatiel- comité zal nu de raadsleden per soonlijk benaderen en er bij hen op aandringen 'te doen wat de wet houder tot dusver naliet'. Rapport gezondheidsorganisatie: Van eën verslaggever GENÈVE Hondsdolheid (rabies) breidt zich over de gehele wereld uit en vormt een steeds groter gevaar voor de mens, aldus een rapport van de WHO, de wereldgezondheidsorgani satie van de Verenigde Naties. joen mensen behandeld zijn. 430 mensen stierven ln dat jaar aan hondsdolheid, de meesten ln La tijns-Amerika en Azië. Het be langrijkste wapen tegen honds dolheid is de voorbehoedende vaccinatie. Zowel honden als katten zouden hiermee ingeënt moeten worden. Verschijnselen van hondsdolheid zijn hydrofo- bie (angst voor het drinken van water), een pijnlijke keel. stuip trekkingen en tenslotte verlam ming van de spieren tot de dood erop volgt. Wanneer men door een verdacht dier gebeten is moet Inen direct de wond gron dig wassen met water en zeep. Zo snel mogelijk daarna moet een anti-rablesserum worden aangewend. Twee weken lang moet het vaccin dan Intramu- sculair worden toegediend, ge volgd door een stimulerende in jectie. De ziekte zet in Europa haar opmars voort. In Frankrijk is ln 1974 het aantal gevallen verdub beld. Verder komt hondsdolheid in heel Oost- en West-Duitsland voor, trekt door België en Ne derland en heeft zich naar het zuiden verbreid via Oostenrijk en Zwitserland naar Italië, Joe goslavië en Griekenland. De 'hoofdschuldige' in Europa is de vos en ook de loslopende honden en katten kunnen de ziekte ver breiden. In de Verenigde Staten is het stinkdier de voornaamste ziekte- overbrenger, ln Latijns-Amerika zijn dit vleermuizen en diverse soorten vee, in Afrika zijn dit apen (vooral de zwartkopmaka- ki's) en ook wel jakhalzen. Het rapport van de wereldge zondheidsorganisatie vermeldt dat ln 1973 meer dan een mil- gemeente Apeldoorn is een zeer jestrekte gemeente. Wat opper- tte betreft, een der grootste ge enten van Nederland. Toen de irdoostpolder nog niet als zoda- bestond. was het zelfs de groot- gemeente. Van de ongeveer 000. inwoners wonen er meer i honderdduizend in het stede gedeelte. De anderen zijn ver- eid over een groot aantal dor- Om deze meer 'stem/ te geven het beleid wil Apeldoorn een ks dorpsraden instellen. Behalve ■psraden zullen er ook wijkraden nen in Apeldoorn-stad. Apel- irn doet dit alles (het is daar- e koploper in den lande) op ind van artikel 61 van de ge- entewet. oorlopig het fraaie agrarische Beekber- waar ook vele forensen wonen, ictloneert al een voorlopige 'psraad. Deze heeft reeds een be- orlijke Inbreng gehad bij de tot- ndkoming van een structuurplan or dit dorp. Een dorpsraad moet lóórd worden alvorens de ge- lenteraad kan beslissen in zaken. met name dat dorp aangaan, voorbeeld zaken op het gebied h de ruimtelijke ordening. Nu ig het onder meer om de vraag men met die dorpsraad moet Grgaan. ngenomen werd dat bij opkomst n eenderde van de bevolking van representatieve uitspraak ge roken zou kunnen worden. Meer n de helft van de opgeroepenen rscheen en daarmee bleek burge- rester mr. F. Th. Dijckmeester st tevreden te zijn. Van de deel nemers aan het referendum was bijna honderd procent vóór. Er wa ren slechts 68 tegenstemmers. Ver der waren er nog een paar ongeldi ge stemmen. De voorlopige dorpsraad en de ge meente zullen nu samen in het najaar de verkiezingen organiseren voor een dorpsraad, die binnen het raam van de gemeentewet gaat opereren. In Beekbergen zullen de kandidaten gesteld worden door een tiental buurtgespreksgroepen. De heer B. Veenstra. voorzitter van de voorlopige dorpsraad: 'Het ge beurt dus niet door de verschillen de partijen. We houden de politiek buiten de deur'. Van een verslaggever SOEST De juwelenroof die bij het echtpaar Sassoon in de Rem- brandtlaan in Soest gepleegd werd op 18 januari 1972 is opgelost. Vast staat dat de roof, waarbij een half miljoen aan juwelen en bank biljetten buitgemaakt werd, ge pleegd is door de Hongaar M. S. (37) de Oostenrijker T. B. 463) en de Oostduitser D. P. (33). De politie is de daders op het spoor gekomen na een anonieme brief aan de poli tie in München. M. S. en D. P. zijn voortvluchtig. T. D. zit vast in Duitsland. Vermoedelijk zal het drietal bij verstek berecht worden omdat hun uitlevering niet ge vraagd zal worden. Bij de roof werd het echtpaar gekneveld. king zal slechts nieuwe argwaan wekken, indien niet eerst een scha deregeling voor reeds geldende be- lemmwingen worden ontworpen. Verder moet het voortbestaan van een gezonde landbouw beduidend worden gewaarborgd.' Aldus het be stuur van de Gelderse CBTB na het werkbezoek. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/WINTERSWIJK Het bestuur van de Gelderse Chris telijke Boeren- en Tuinders Bond is na een werkbezoek aan Win terswijk tot de conclusie gekomen dat het nemen van een proef met een lanschapspark nauwelijks zin heeft als geen nieuwe basis wordt gelegd voor vertrouwen bij de betrokken boeren. Zo'n basis zou naar de mening van het CBTB-bestuur kunnen worden gezocht in het geven van vergoe dingen voor bestaande houtopstan den. die landbouw schaden. Deze houtopstanden betekenen voor de boeren een toenemende belemme ring bij de fnodernlsering. waarvoor geen enkele tegemoetkoming be staat. Door het compenseren van de schade zou een basis kunnen worden gevonden voor verder ge sprek. De CBTB verwijst in dit verband naar de enige Jaren geleden ge voerde discussie rond het berucht geworden Zelhemse bosje. Een boer uit Zelhem vroeg toen vergunning aan voor het kappen voor een voor hem hinderlijk bosje. De gemeente Zelhem weigerde zijn kapvergun- nlng maar besliste vervolgens posi tief over een verzoek van de boer om schadevergoeding. Gedeputeerde Staten onthielden evenwel hun goedkeuring aan het raadsbesluit. 'De overheid hééft de betekenis van het agrarische landschap tot hier toe slechts met de mond beleden. Naarmate de noodzaak tot moder nisering voortschrijdt, worden de houtopstanden voor de boeren steeds nadeliger en neemt de span ning tussen landbouw en landschap toe. Het moment voor een redelijke vergoeding van de onevenredig gro te schade is al lang aangebroken. Elk voorstel tot nog verdere beper- Enkele statenleden van Noord-Holland lopen hier over een opblaasbare schulpdam. Deze dam ligt bij Leimuiden in de ringvaart om de Haarlemmermeer. De statenleden «aren op werkbezoek. 7.1J woonden ook de officiële ope ning bij van de afvalwale-installatie Haarlem-Schalkwijk. Van een verslaggever SUSTEREN Uit een brandkast in het gemeentehuis in Susteren (Limburg) is achtduizend gulden gestolen. Inbrekers hebben de kast met een snijbrander bewerkt. AMSTERDAM Vier personen hebben bij een kleine brand in een woning aan de Grote Wittenburger- straat te Amsterdam verwondingen opgelopen. De brand ontstond, doordat een smeulende peuk ln de bank van de woonkamer van de familie T. was achtergebleven. De hoofdbewoner, zijn vrouw en hun zoontje en de bovenbuurvrouw wer den ln het Onze Lieve Vrouwe- Gasthuis behandeld. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft een internationale Jeugdbende opgerold, die ln het af gelopen Jaar tussen Luxemburg en Amsterdam talrijke autodiefstallen en inbraken heeft gepleegd. De Jongelui (zeven Luxemburgers, twee Duitsers en een Oostenrijker In de leeftijd van zestien tot twintig jaar) worden ervan verdacht 85 au todiefstallen en ongeveer veertig inbraken te hebben gepleegd. Ook werden drie Amsterdammers op verdenking van hMlnT aangehou den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11