Oud gevangenen vragen 'doorlichting' justitie 'Groei chemische industrie nodig' ziekenfondsraad medewerk(st)er T/ lii j!I ÖJ Gezondheidsorganisatie TNO vraagt nieuwe naam en meer rijkssubsidie ADMINISTRATIEVE MEDEWERK(ST)ERS 8 S£J 'Parlementaire enquête' Voor inwilliging maatschappelijke wensen Kadercursussen voor volksdans Acteur Simon (80) overleden Beiaardconcours op 21 juni in Tiel Geen liedjesfeest in Holland Festival 'Pepijnenklinieken in onhoudbaar leef- en werkklimaat' MEDEWERKSTER DORENS EN DE WAAL B.V. ADMINISTRATIEVE MEDEWERKERS LI vrije universiteit amsterdam administratief medewerk(st)er TROUW/KWARTET ZATERDAG 31 MEI 1975 PS10-H] Van een verslaggever AMSTERDAM Het bestuur van de Coornhert-liga heeft de fracties in de Tweede Kamer gevraagd een parlementaire enquê te-commissie in te stellen inzake het beleid van het ministerie van justitie. Het gaat in het bijzonder om het beleid aangaande het gevangeniswezen. politieke beleidsverantwoordelijk heid waar te maken als gevolg van naar zijn zeggen obstructie van'de ambtelijke top van justitie? Nu er 'zoveel onrust' Sn de samen leving is ontstaan en 'tegenstrijdige berichten' in de media zijn ver schenen acht de Coornhert-liga het van een dringende noodzaak dat er een bevredigend antwoord komt op de volgende vragen: Waaraan is het mislukken van het herstructureringsplan gevange niswezen te wijten? Werd het de voormalige staats secretaris onmogelijk gemaakt zijn Maakte de structuur van het mi nisterie van justitie het onmogelijk dat waardevolle informatie en aan wijzingen vanuit de basis (te den ken valt aan de directies van ge vangenissen) konden doorstromen naar de politiek verantwoordelijke figuren? Dat is de mening van drs. W. A. J. Bogers, voorzitter van de raad van bestuur van DSM (Staatsmijnen). Waarom groei, zo vroeg drs. Bogers zich af, zou bij een gelijkblijvende omvang van de Industriële com plexen geen grotere opbrengst be reikt kunnen worden door produk- tivtteitsverhoging? Dat blijkt niet zo te zijn. Door enorme technische ontwikkelingen is de produktivi- teitsstijging in de chemische indus trie groot geweest (ver boven het landelijke gemiddelde) maar de mogelijkheden zijn momenteel niet zo groot meer. Bijdrage van de chemie tot de industriële groei moet daarom voornamelijk bereikt wórden door uitbreiding van de produktiecomplexen. Daar komt nog bij aldus de DSM-topman dat nulgroei (wat sommigen willen) spoedig zou lei den tot veroudering van de be staande apparatuur waardoor Ne derland de concurrentie met het buitenland niet meer zou kunnen volhouden. Trekpaard Als illustratie van zijn betoog hoe belangrijk de trekpaardfunotie van de chemische industrie is, kwam Bogers met enkele cijfers. In de Voor een buitenstaander, zei voor zitter prof. E. M. Cohen gisteren in rijn jubileumrede, is hpt vaak moeilijk om doel en werkwijze van de Gezondheidsorganisatie te door zien. (En voor velen binnen de medische wereld valt dat evenmin mee). Hij pleitte daarom voor een nieuwe aanduiding: 'Organisatie voor gezondheidsresearch TNO'. Onderzoek op het terrein van de volksgezondheid is in zoverre fi nancieel verdacht, dat het nog wel eens kostenverhogend wil werken. Het onderzoek zelf kost zeker geen buitensporige bedragen, aldus prof. Cohen (TNO staat voor een kleine 40 miljoen op de begroting van volksgezondheid). Maar de medisch- technische vooruitgang maakt wel de gezondheidszorg duurder, en dat gaat om zeer forse bedragen. Met het doorbreken van dat besef heeft de Gezondheidsorganisatie haar aandacht in toenemende mate verlegd van verbetering van behan delingsmethoden naar de preventie, het voorkómen van ziekten en af wijkingen, en ook naar de vroegtij dige opsporing. Voorkomen is niet alleen beter dan genezen, het is ook doelmatiger en goedkoper, zei prof. Cohen. Het is tegen die ach tergrond dat de Gezondheidsorgani satie zich in een zojuist uitgekomen voorlichtingsbrochure bedroefd en een klein beetje verongelijkt toont over de krappe financiering. Die komt begrotingstechnisch langs zulke automatische lijnen tot stand dat 'men wel hoort zeggen dat zich geen enkele minister verantwoorde lijk voelt voor TNO'. En toen in 1973 de subsidie voor het hele TNO-apparaat werd bevroren, kwam dat voor de Gezondheidsor ganisatie wel erg hard aan, hoewel het ook tot een heilzame bezinning leidde. De organisatie zal wendbaarder moeten worden, was de conclusie. Dat wil men bereiken door een helder onderscheid te gaan maken tussen een basis-onderzoekpro gramma en projecten van beperkte tijdsduur. Men wil daarmee de, Geeft de aard van de structuur van het ministerie van justitie aan leiding te veronderstellen dat zich in de toekomst op soortgelijke wijze wederom een falend beleid zal voordoen? Op welke wijze heeft de secreta ris-generaal van het ministerie ran justitie aan zijn verantwoordelijk heden in deze vorm gegeven? Op welke punten is in het verle den de Tweede Kamer foutief voor gelicht over4 het beleid gevangenis- DEN HAAG In de maatschappij leven wensen en strevingen, die bij de gegeven loonkostenontwikkeling het onvermijdelijk maken dat de industrie verder groeit. De chemische industrie is nog steeds een van de trekpaarden van onze nijverheid en daarom is het te gen die achtergrond van onze maatschappelijke verlangens ge wenst dat ook de chemische industrie verder groeit. Kortom: Wie heeft gelijk, Van Agt of (Glastra van Loon'?, aldus een verklaring van de Coomhert-ldga aan de Tweede Kamer. 'De volks vertegenwoordiging moet dit weten. Alleen een parlementaire enquete kan hierover uitsluitsel brengen omdat het bij het bewandelen van deze weg de verantwoordelijke ambtenaren rechtstreeks gehoord kunnen worden door de Tweede Kanier.' DEN HAAG Er blijkt veel be langstelling te bestaan voor cursus sen voor het kader van amateur- volksdansgroepen. Vorig jaar wer den de eerste cursussen georgani seerd in Utrecht, Hengelo en Am sterdam. Deze lopen nu af. Maar er is gelegenheid om weer nieuwe leergangen te organiseren. Belang stellenden die een cursus volgens het schema van de werkgroep 'Ka dertraining volksdans' willen opzet ten of volgen, kunnen zich bij het ministerie ran CRM opgeven. De cursus omvat 360 lesuren. De helft hiervan dient te worden besteed aan het overbrengen van de volks dans op de amateur-groepen en aan het zelf uitvoeren van de dan sen. Daarnaast zijn 54 lesuren gere serveerd voor het beoefenen van andere dansvormen, bewegdngs- scholing en houdingscorrectie, nog eens 54 uren vobr praktische en theoretische oefening in volksdans- muziek, 36 uren voor folklore, men selijk lichaam, hygiëne, EHBO, ei sen van accommodatie, dansnotatie en organisatie. PARIJS Ter nagedachtenis aan de componist Arthur Honegger zal in december 1975 door de Fondati- on de France liet derde Internatio nale concours voor componisten 'Prix Arthur Honegger' worden ge houden. Er wordt geen leeftijds grens gesteld voor deelname aan dit concours. nr\u ■p ARIJS De wereldbeken de Fran se filmacteur Michel Simon is vrij dagochtend op 80-jarige leeftijd in het St. Oamilleziekenhuds in Bry- sur-Marne, een oostelijke buiten wijk van Parijs, overleden. Hij was tien dagen geleden in dit zieken huis opgenomen. Michel Simon was 'de oude leeuw* van de Franse film. In zijn loop baan, die 60 jaren omspant, heeft hij in 150 films en 100 toneelstuk ken gespeeld. Michel Simon werd op 9 april 1895 in Genve als zoon van een slager geboren. Op 15- jarige leeftijd wilde hij zelfmoord plegen omdat hij geen clown mocht worden. Kort daarop ging hij naar Parijs, waar hij achtereenvolgens bokser, straatventer, fotograaf en acrobaat werd. Na diverse toneel rollen speelde hij zijn eerste filmrol in 'La puissance du travail'. Maar pas in het tijdperk van de spreken de film werd hij beroemd. TIEL Het 17e internationale be aardconcours van het Holland P© tival dat dit jaar op 21 juni in Ti wordt gehouden, begint 's middal om 13.30 uur. Er wordt gespeeld het 47 klokken tellende carillt van de St. Maartenstoren. Het pi bliek kan. er naar luisteren in tuin van de St. Maartenskerk i bij slecht weer, in het culturi streekcentrum Agnietenhof, wa men de nodige voorzieningen h« getroffen. AMSTERDAM —Het Lledjesfe< voor kinderen van 4 tot 14 jaar c op 7, 18 en 21 juni tijdens 1 Holland Festival in Amsterdai Rotterdam en Scheveningen geg ven zou worden, kan geen doorga vinden. De diverse solisten die met het Promenade Orkest in zo den optreden, kunnen zich, naar i blijkt, op de uiteenlopende da niet vrijmaken. Ook de vacanti spelen in dit verband een rol. Mi heeft in overleg met de NOS n getracht een alternatief programi samen te stellen. Daarin is niet geslaagd. laatste tien jaar groeide het natio naal produkt (dat wat we met zijn allen maken) jaarlijks gemiddeld met 5 pet. De chemie groeide ech ter 15 pet. Wil Nederland de alge mene, stijging van 5 pet handhaven, dan moet de chemische industrie tot 1980 jaarlijks 10 pot groeien. Haar aandeel in het overschot op de lopende rekening van de Neder landse betalingsbalans zal daarbij fors toenemen. Om die groei van de chemie moge lijk te maken is een beleid van overheid en bedrijfsleven nodig. Van de overheid wil drs. Bogers, dat de chemische industrie aardgas ter beschikking krijgt tegen aan vaardbare prijzen. De huidige prijs gekoppeld aan de olieprijs is te hpog om met het buitenland te concurreren. In de VS is de aardgas- prijs voor de industrie veel lager en ook in Frankrijk en Engeland. Aardgas is ^oor de chemische in dustrie uiteraard belangrijk als energiebron maar meer nog als grondstof, bijv. voor de ammoniak - produktie. De rijkdom aan aardgas, aldus drs. Bogers moet mede wor den benut voor een industrie waar in de loonkosten een relatief gering deel uitmaken van de totale kosten en waarvan de bijdrage aan die export hoog is. De chemische in dustrie is zo'n bedrijfstak. Van onze redacteur wetenschappen v DEN HAAG De Gezondheidsorganisatie TNO vraagt voor haar 25ste verjaardag een nieuwe paam en een beetje schappelijker financiële behandeling door de overheid. Maar de jarige organi satie biedt ook iets aan: ingrijpende aanpassing van haar beleid en filosofie aan de zich wijzigende omstandigheden. Voor een deel juist geachte, kritiek ondervangen dat de Instituten van de Gezonheidsorganisatie een zeke re logheid vertonen. Onderzoekprogramma's zouden on beperkt kunnen doorlopen, waar door er onvoldoende ruimte zou rijn voor onderzoek gericht op nieuw optredende problemen. Deze constructieve zelfkritiek is afkom stig uit de nieuwe 'basisfilosofie' van de Gezonheidsorganisatie, een stuk dat voorlopig nog intern in discussie is, maar waaruit een aan tal samenvattingen alvast in de nieuwe brochure wordt gepubli ceerd. Een dergelijke openheid zou erop kunnen duiden dat de organi satie niet alleen vijfentwintig jaar is, maar bovendien maatschappelijk volwassen. ROERMOND De coördinatoren en de paviljoenshoofden van de Pepijnklinieken in Echt vinden dat de pupillen van deze zwakzinnige ninrichting direct gevaar lopen en dat de werksituatie voor het perso neel onhoudbaar is geworden. Zij hebben dit verklaard in een open brief die rij ondermeer zullen toe zenden aan staatssecretaris Hen driks (volksgezondheid). Deze personeelsleden constateren dat het stichtingsbestuur van de Pepijnklinieken 'nagelaten heeft om de zorg rondom de pupillen te waarborgen'. Het stichtingsbestuur is herhaaldelijk om hujp gevraagd, maar de briefschrijvers kregen geen reactie. 'Als het stichtingsbestuur niet voor 5 juni met deze personeelsleden heeft overjegd over oplossingen, dan zullen de therapieën geen doorgang meer kunnen vinden, om dat de veiligheid van de pupillen niet meer gewaarborgd is', aldus de open brief. H. W. DAMES Kruisstraat 19. Tel. 023-320431 Haarlem (bij de Ridderstraat) DR. W. RENSSEN-. car dioloog Haarlem afwezig tot en met 9 juni. iedereen leest de krant altijd en overal. JOHNSON-HAMSTRA B.V. WEESP Stationsweg 28 tel. 02940-12445. Wij zijn een machinefabriek, die gespecialiseerde onderdelen o.a. voor papiermachines fabriceert, die over heel Europa en het Midden-Oosten hun weg vinden. Gezien de expansie van de'orderafdeling zouden wij gaarne in kontakt komen met een van 20 jaar of ouder met MAVO-opleiding, die zal gaan assisteren bij de behandeling van de ontvangen orders, waarbij typevaardigheid een vereiste is. Wij bieden een gezellige werkkring op een modern kantoor met een goede beloning, die is aangepast aan haar kapaciteiten. Sollicitaties gaarne aan bovenstaand adres. stichting rode kruis bloedbank amsterdam Wij hebben in verband met uitbreiding op korté termijn plaatsingsmogelijkheden voor BIJ DE DONOR- EN ORDERADMINISTRATIE (MULO/MAVO of gelijkwaardige opleiding) die hetzij zullen worden ingeschakeld bij registratiewerk zaamheden t.b.v. het donorbestand hetzij bij het uitvoeren en registreren van door de ziekenhuizen geplaatste be stellingen van bloed en bloedprodukten. Maximum leeftijd tot plm. 30 jaar. Belangstellenden kunnen hun schriftelijke sollicitatie richten aan de administratief directeur van de stichting rode kruis bloedbank amsterdam Postbus 9137 Amsterdam (Plesmanlaan 125). Telef. 020-5123281. MAKELAARS IN ASSURANTIëN Jan Willem Brouwerpletn 3, Amsterdam-Zuid, t/o het concertgebouw, ge makkelijk bereikbaar met tram, o.a. lijn 2,3,16. Buslijnen 26,65 en 66, vraagt met spoed Uitstekende salariëring en secundaire arbeidsvoorwaarden, o.a. - 20 werkdagen vakantie -3 snipperdagen - uitstekende gratificatieregeling Sollicitaties na telefonische afspraak te maken met de heer H. Poul Telefoon 020-7619 33. te Amstelveen Doelstelling: De Ziekenfondsraad adviseert de Ministers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Sociale Zaken op het terrein van de Ziekenfondswet en de Algemene Wet Bijzondere Zièktekosten.Hij is tevens belast met de coördinatie van en het toezicht op de uitvoering van deze wetten. Binhen de Sector Voorzieningen is bij de Afdeling Overeenkomsten plaatsing mogelijk van een Functie- Informatie: het verzorgen van correspondentie met ziekenfondsen en individuele medewerkers alsmede met mede werkersgroeperingen; het voorbereiden en de verslaglegging van' vergaderingen; het verstrekken van informatie. Functie- eisen: middelbare vooropleiding; goede mondelinge- en schriftelijke uitdrukkings vaardigheid; in staat om zelfstandig en in teamverband te kunnen werken; boekhoudkundige kennis en ervaring op het gebied van de gezondheidszorg strekken tot aanbeveling. Arbeïds- Het salaris kan afhankelijk van leeftijd, opleiding en voorwaarden: 1 ervaring voorshands oplopen tot 2.239,in de rang van commies, excl 45,in het kader van de machtigingswet. welvaartsvaste pensioenvoorziening (overeenkomstig de overheidsregeling); vakantie-uitkering 7%%; tegemoetkoming in de kosten van een te sluiten ziektekostenverzekering; directe toetreding tot een collectieve verzekering is mogelijk. Een psychotechnisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectie-procedure. Sollicitaties, onder vac.nr. 008, te richten aan de Algemeen Secretaris van de Ziekenfondsraad, Prof. J. H. Bavincklaan 2 te Amstelveen. Bij de subfaculteit Psychologie bestaat bij het Studiesecretariaat een vacature voor een De werkzaamheden bestaan uit: inboeken en verwerken van studiegegevens; bijhouden van adressen; correspondentie en verslagen typen; organisatorische werkzaamheden. Vereist worden MULO/MAVO-diploma; kantoorervaring; typevaardigheid. Het salaris is afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. Inlichtingen worden telefonisch verstrekt door mevrouw H. E. H. Weevers-Meyer, telefoon020 - 548 38 36. Schriftelijke sollicitaties onder vermelding van vacaturenummer 610 - 1795 te richten aan de Hoofdafdeling Personeelszaken, De Boelelaan 1105, Postbus 7161, Amsterdam - Buitenveldert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10