ittershoek zoekt nu gevaarlijk tuig ;erplicht werkende ngeren gaat later dan bedoeld was 'Stel ruim 25 provinciesin' /slopende operatie V-1 snel geslaagd enging van de plicht tot tien voorgesteld r man gepakt uidmolukse k Moordrecht k Duitser in ente gevonden Veel jeugdtenten vertonen gebreken Voorstation in Emmen geopend FAMILIEBERICHTEN ^KWARTET VRIJDAG 30 MEI 1975 BINNENLAND 9 '"ninen controleren of de veiliglieidsmaatrege- zijn. Een echtpaar verlaat met de kinderen zijn woning in Puttershoek om een veiligere heen komen te zoeken. Wiardi Beekman Stichting Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Wiardi Beekman Stichting (WBS), het wetenschap pelijk bureau van de Partij van de Arbeid, wil de huidige elf provin cies laten vervallen en komen tot 25 a 30 provincies nieuwe stijl. Dit staat in de eindnota gewestvor ming van de stichting. De stichting volgt hiermee het standpunt van de regering enige tijd geleden al heeft ingenomen. Zij vindt de bestuurlijke herinde ling hoogst noodzakelijk, omdat bij de huidige bestuursvormen (rijk. provincie, gemeenten) te weinig plaats is voor invloed van onderaf. Zij pleit dan ook voor het delege ren van een groot aantal bevoegd heden. die nu het rijk liggen, naar de provincies nieuwe stijl. De nota onderstreept het belang van voldoende bevoegdheden voor de gemeenten. De gemeenten die nen zich te houden aan het regio naal beleid, dat door de gewesten in hoofdlijnen wordt vastgesteld. De gemeenten zullen echter vol doende ruimte krijgen om een ei gen beleid te voeren. |i onzer verslaggevers RSHOEK In het Zuidhollandse Puttershoek zal een onderzoek op gang worden gebracht pppn niaYi-PPiriPPTiten 3 mogelijke aanwezigheid van onontploft wapentuig uit de Tweede Wereldoorlog. Dit deelde jieester mevrouw G. J. van den Bosch-Brethouwer gisteren mee, kort nadat de Explosieven-op- jsdienst het dorp had verlost van een onontplofte V-1 met negenhonderd kilo springstof. bejaarden centrum bjectiel heeft een groot deel 5400 inwoners van het i enkele dagen in spanning Om precies een minuut twaalf gaf een sirene het De demontage van het duurde donderdagmorgen J een uur. was voor deze riskante "in zones verdeeld. Binnen de 'blauwe zone' met een straal van vierhonderd meter rond de vind plaats werden alle béwoners geëva cueerd. Een deel heeft de ochtend doorgebracht in door de gemeente beschikbaar gestelde ruimten, zoals een café-restaurant een jeugdcen trum en de kantine van de suiker fabriek. Onder hen bevonden zich ook de bewoners van het splinter- ize onderwijsredactie AAG Minister Van Keme- al het participatie-onderwijs erkende jongeren van 16 tot minder snel invoeren dan ivankelijk van plan was. De agse leerplicht voor 17-jarige >n gaat voor 1978 niet meer De invoering van een één leerplicht voor 17-jarigen ^ÖAAG De ministers Van Rade en Van der Stee hebben fc Kamer een wetsontwerp In- tot verlenging van de leer- '*tot tien jaar. «ze maatregel, die begin dit de werkgelegenheidsnota is "tondigd, willen de bewinds- bereiken dat iedereen tot en n vijftiende levensjaar volle- gonderwijs zal volgen. In de toestand hoeft dat maar tot het veertiende jaar. zal met Ingang van het de cursusjaar in werking treden. Zowel de Tweede Eerste Kamer zullen het itwerp dus nog voor het zo- :es moeten behandelen, sering heeft drie argumenten de verlenging van de leer- In de eerste plaats vindt zij n belang vanwege de uitbrei- van de cursusduur bij het beroepsonderwijs. Het tweede ent is de betere maatschap- voorbereiding door de uit- ïg van de leerplicht. Als laat- oemën de bewindslieden het ge effect van de maatregel ie werkgelegenheid. Door alle ïjarigen nu ook volledig dag- rijs te laten volgen zal er rij groot aantal arbeidsplaat- ij komen. De Rijkspolitie gistermorgen in alle vroegte ival gedaan in het woonoord uid-Molukkers in Moordrecht, ize inval zijn vier Zuid-Moluk- earresteerd. verdacht van me ligheid bij het beramen van zelingsactie op koningin Juli- De politie heeft ook enkele is, waaronder een automatisch 1, in beslag genomen, ficier van justitie, mr. A. J. off heeft de indruk, dat met rrestaties van gisteren deze afgerond. De aanhouding P aanvankelijk zonder moei den. Later werd de toestand ruien, toen de politie terug- om een voormalig KNTL-offi- iit zijn huis te zetten wegens tuurschuid van 10.000 gulden, ij ontstond een gevecht, 'ij de politie traangasbommen ikte. wordt afhankelijk gesteld van de toekomstige ervaringen met de tweedaagse leerplicht voor 16-jari gen. Minister Van Kemenade is van plan de twee dagen onderwijs voor 16-jarigen per 1 augustus a.s. te verplichten. Het wetsontwerp daar toe is gisteren ingediend en het is de bedoeling dat het parlement dit nog voor de zomervacantle behan delt. Als de Eerste en Tweede Ka mer ermee akkoord gaan worden 15-jarigen op die datum volledig leerplichtig. Van Kemenade erkent dat zich bij de tweedaagse leerplicht veel moei lijkheden voordoen. Er is een grote jeugdwerkloosheid en de samen werking tussen vormingsinstituten en streekscholen is nauwelijks van de grond gekomen. De minister blijft ondanks deze moeilijkheden voor de toekomst mikken op een onderwijsvorm waarin niet alleen vormingsinstituten en de streek scholen voor beroepsonderwijs sa menwerken, maar waarbij ook het bedrijfsleven wordt ingeschakeld in verband met de bedrijfsstages. Kwetsbaar Van Kemenade: 'Ik kan niet ga randeren dat het lukt maar als minister van onderwijs ben ik ver plicht.al het mogelijke te doen voor de werkende jongeren. Het is de meest kwetsbare groep, die het mnst profiteert van ons onder wijssysteem. Ais het niet lukt zal ik m'n beleid moeten aanpassen.' Vol gens de minister mag de combina tie van vorming, onderwijs en sta ges zoals het participatie-onderwijs beoogt net beperkt blijven tot de groep werkende jongeren. Dan wordt ook het participatie-onder wijs een blinde darm, die er los bijhangt en dat ls niet de bedoe ling. Het omgekeerde moet juist gebeuren: deze nieuwe vorm moet later opgaan in een nieuw onder wijssysteem voor alle jongeren. Het onderwijs voor werkende jon geren moet drie taken vervullen. In de eerste plaats is het een schakel naar verder onderwijs voor hen die onvoldoende vooropleiding hebben. In de tweede plaats heeft het een rangeerfunctie voor hen die iets anders willen gaan doen. En tens lotte biedt het participatie-onder wijs een eigen programma dat zo wel vormend als beroepsgericht is. Stages In de buurt van het itekanaal ls gisteren het lijk iden van de dertigjarige Duit- etlev Norbert Redlin uit West- in. De man werd aangetroffen een voorbijganger langs de van een weg. Hij moet toen ige uren dood zijn geweest, •atholoog-anatoom dr. Zelden- 1 heeft gistermiddag sectie ver- Dit onderzoek heeft niets op- erd dat kan wijzen op een rijf. Evenmin is uitgemaakt of nan een natuurlijke dood is >rven. Bij de plaats van het lijk handensporen in de berm van weg aangetroffen. nieuwe bejaarden centrum Te Tijdens de operatie V-1 diie werd uitgevoerd door de sergeant-majoor G. van Mil en zijn collega H. F. de Bruin, bleken overigens weinig be woners van die opvang gebruik te maken. Weliswaar verlieten zij ge disciplineerd him woningen na de belangrijkste inventaris zorg vuldig met dekens afgedekt te heb ben maar zij zochten hun toe vlucht bij kennissen elders in Put tershoek. In de 'gele zone' met een straal van achthonderd meter gaven de mees te bewoners gehoor aan de oproep ramen en deuren zoveel mogelijk open te laten. Controle Nadat alle voorzorgmaatregelen wa ren genomen en gecontroleerd, stapten de beide bomdeskundigen om precies kwart over tien in de kuil waar de V-1 was blootgelegd. Tien minuten later was de eerste ontsteker verwijderd: weer tien mi nuten daarna gevolgd door nummer twee. De laatste en moeilijkste ont steker moest worden uitgehakt met hamer en beitel, een zenuwslopend karwei dat om twaalf minuten over elf was geklaard. Volgens een woordvoerder van de opruimingsdienst krijgt deze dienst dagelijks vijftien k twintig meldin gen binnen van gevonden explosie- «ven. Toeval De ontdekking van deze V-1 be rustte op louter toeval, al moet de plaats, waar het tuig in 1945 was neergekomen, bij een aantal Put- tershoekers vrij nauwkeurig bekend zijn geweest. Tijdens een 55-jarig huwelijksfeest van de familie Dorst kwam het gesprek op de oorlogsja ren. De jubilaris vertrouwde tijdens dat gesprek de burgemeester toe dat hij een V-1 zou kunnen aanwij zen. Het gevaarte lag precies In een voor uitbreiding bestemd bouwter rein in de directe omgeving van vijf scholen en het eerder genoem de bejaardentehuis. Waarom nooit eerder een onderzoek is ingesteld was een vraag waarop burgemeester mevrouw Van den Bosch donderdag geen antwoord kon geven. Loos alarm Het onderzoek naar eventueel meer onontploft oorlogstuig heeft inmid dels al een loos alarm opgeleverd. Eveneens op aanwijzing van dorps bewoners werd een ijzeren kabel gelokaliseerd. De nota wijst de vorming van vijf tig tot zeventig maxigemeenten als gewest van de hand. Men vreest dat dit een verregaande centralisa tie van bestuur tot gevolg zal heb ben. Bovendien zullen deze gewes ten te klein van omvang zijn om voldoende taken te kunnen geven. In de nota wordt er juist de nadruk opgelegd dat veel bevoegdheden zullen moeten worden gedelegeerd aan de provincies nieuwe stijl tenl einde de chaotische toestand, die er bestuurlijk in Den Haag heerst, op te hefefn. 'Elke provinciale of gemeentelijke bestuurder kan ervan meepraten ho.e de departementen langs elkaar heen of zelfs tegen elkaar in werken'. Van een verslaggever DEN HAAG De ANWB is niet tevreden over de kwaliteit van jeugdtenten, die in ons land ver krijgbaar zijn. De ANWB komt tot deze conclusie op grond van een onderzoek, dat de bond heeft uitgevoerd in samen werking met leerlingen van een scholengemeenschap in Sleeuwijk. Bij het onderzoek van veertien dubbeldaks jeugdtenten (prijzen 150 tot 250 gulden) bleek onder meer dat een vrij groot aantal ten ten al bij de aflevering gebreken vertoonde. Slechts één van de veer tien onderzochte tenten bleek vol ledig aan alle gestelde eisen te voldoen en vertoonde ook geen ge breken. De door de ANWB gecon stateerde gebreken variëren van het ontbreken van grondpennen of haringen tot het uitscheuren van het dak. doordat de noodzakelijke versterkingen niet waren aange bracht. De ANWB adviseert kopers van jeugdtenten dan ook met klem, om de tent vóór gebruik een keer op te zetten en zeer goed te controle ren op de afwerking. Van het type tent, dat de ANWB onderzocht, worden in Nederland jaarlijks ruim vijftigduizend stuks verkocht, de meeste in de maanden vlak vóór de vakantie. Van een verslaggever EMMEN Loco-fcurgemeester R. Zegering-Hadders van Emmen heeft gisteren een voorstation van de Nederlandse Spoorwegen geo pend, op drie kilometer afstand van het hoofdstation van Emmen. Een van de moeilijkste punten is nog niet opgelost. Dat is de organi satie van stages in het bedrijfsle ven. Die stage moet meer een leer- karakter hebben dan de praktijko pleiding nu in het leerllngenstelsl gegeven wordt. In principe is de regering bered om aan de stages mee te betalen. Maar hoe dat moet zal nader besproken worden in een nota van de ministers Van Keme nade en Boersma. Die nota gaat dan oo over de stages in andere vórmen van onderwijs. Minister Van Kenemade wil het participatie- onderwijs laten verzorgen door in stituten die regionaal nauw samen werken. Bij de spreding van de toekomstige voorzieningen moet re kening gehouden worden met de noodzaak van 1 -vensbeschouwelijke verscheidenheid. De instituten voor vorming en op leiding zullen zelfstandige nstelln- gen zijn met een egen bestuur maar hun autonomie is niet onbe perkt, zij zullen met elkaar moeten samenwerken onder andere bij het opzetten van streek- en diensten entra. In edeze dienstencentra zul len onder andere die opleidingen worden geconcentreerd die te spe cialistisch en te kostbaar zijn voor een grote spreiding. Verder zal hier de voorlichting, de ontwkkelng van programma's, de centrale ad- mnistratie, de bibliotheek en een documentatiecentrum worden on dergebracht. GETROUWD: Renny Lindliout en Gouke de Vries 13 Juni 1935 13 juni 1975 Woensdag 11 juni 1975 D.V. hopen onze Ouders en Grootouders T. van Vliet G. van Vliet-Koops het feit te herdenken, dat zij 40 jaar lang lief en leed met elkaar mochten delen. Danbaar voor wat zij in ons leven betekenen, hopen wij nog lang tijd in gezondheid met hen op een fijne dag te mogen terugzien, waarbij we tevens het 40-jarig bestaan van de zaak vieren. JAN EN BEP, Tonny, Marjon, André, Bauke-Jeroen GREETJE EN HENK. Carl en Brigitte BART EN ALMA. Teus, Erik, Frieda, Robbie. Benschop 388, mei 1975. Van 16.00—17.30 uur wordt receptie gehouden in het Dorpshuis, Oranje Nassaustraat te Benschop, waarbij onze ouders Uw felicitaties gaarne in ontvangst zul len nemen. 1925 IN PLAATS VAN KAARTEN SOLI DEO GLORIA 1975 D.V. hopen wij, samen met onze familie, op 11 juni a.s ons 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Jac. Koole F. Berkel Gelegenheid tot feliciteren op woensdag 11 juni des 's avonds van 7.308.30 uur in de zaal van De Hun- selaer te Honselersdijk. Honselersdijk, 28 mei 1975. Hunselaer 73. Door een sterfgeval In onze familie ls ons huwelijk dat 3 Juni plaats zou vinden, uitge steld tot D.V. 1 juli a.s. Kerkelijke bevestiging 16.19 uur in de Gereformeerde Kerk te Oosterhout. Receotle van 18.30 tot 20.00 uur ln „De Hannebroeck" f Oosterhout. Breda, juni 1975. Corrie van Drunen Aart Versteeg 28 mei 1975 ls heengegaan onze lieve, toegewijde en trouwe Nicht, Tante en Schoonzuster Lena Krijna Kommerina Klaart je Spïjkman geboren 6 april 1890, draagster E. M. Oranje-Nassau l.g. Rijswijk (Gelderland): .K. J. Westhoeve, exec. test. A. W. Westhoeve-Visser Beekbergen: B. D. Westhoeve L. Westhoeve-Schenk Rotterdam L. Spljkman-Vlsser Corresp.adres: ..De Banjaard". Rijnbandljk 251. Rijswijk (Gelderland) Post Maurik 2728. Gelegenheid tot bezoek vrijdag 30 mei a.s. van 20.00-20.30 uur in de rouw kamer „Silentlum". Mathe- nesserlaan 486, Rotterdam. begraafplaats „Crooswijk". Heden heeft God van ons weggenomen onze lieve Tante Jaap je Hortensius in de ouderdom van 88 jaar. Neven en nichten Woubrugge, 28 mei 1975. Rusthuis „Woudsoord". Weteringpad 3. Corr.-adres: J. Hortensius, Es van der Stel- laan 7, Gouda. Onze tante is opgebaard in rusthuis „Wouds oord". Daar zal gelegenheid zijn tot condoleren na de teraardebestelling die is bepaald op maan dag 2 juni a.s. om 14.15 uur op de algemene begraafplaats te Woubrugge. Om 13.30 uur zal er een korte rouwdienst zijn in de grote zaal van „Woudsoord" waarbij alle belangstellenden welkom zijn. Heden nam God tot Zich mijn innig geliefde Man, onze onvergetelijke Vader en lieve Opa Wijnand van de Beek in de ouderdom van 68 jaar. „Uw hart worde niet ontroerd, in het huis Mijns Vaders zijn vele woningen". Apeldoorn: M. van de Beek-Pels Aart - Han Jan - Truus Gert - Janny Kleinkinderen: Jacqueline, Saskia en Mariëlla Maya Harold Apeldoorn, 26 mei 1975. Pasteurstraat 35. De begrafenis heeft inmiddels plaats gehad. Plotseling nam de Here tot Zich mijn zeer geliefde Man, onze lieve Vader en Opa Johannes van Drunen in de leeftijd van 50 jaar. Zalig de reinen van hart, want zij zullen God zien. Matth. 5 8 T. van Drunen-Lankhaar W. van Drunen J. A. M. v. Drunen-Merkens C. van Drunen C. J. M. van Drunen-Sanner M. Vos-van Drunen J. Vos G. J. van Drunen M. P. Verhoeven J. C. van Drunen E. T. van Drunen en Kleinkinderen. Genderen, 28 mei 1975. Hoofdstraat 12. De begrafenis zal plaatsvinden na de rouw dienst, die gehouden zal worden op maandag 2 juni in de Gereformeerde Kerk te Genderen, aanvang 2 uur n.m. Gelegenheid tot condoleren in de aula van „Wijkestein" te Wijk en Aalburg op zaterdag 31 mei, 's avonds van 78 uur en vanaf een kwartier voor de aanvang van de rouwdienst. Aan huis liever geen bezoek. Plotseling nam de HERE uit ons midden weg onze beminnelijke Broeder Johannes van Drunen Ouderling van onze gemeente. „Zalig de doden die in de Here sterven" Openb. 14 13 Genderen (N.B.), 28 mei 1975. Namens de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk E. S. Wigboldus, Praeses D. Bokma, Scriba. Tijdens zijn arbeid riep de Here tot Zich onze Schoonzoon en Zwager Chris Verwoerd echtgenoot van onze Anneke en vader van Arjen. C. N. van Klaveren B. M. M. van Klaveren-Nap Margriet en Kees Trix en Kees Nico en Femmy Marjo en Herbert Carla Kees Amsterdam, 27 mei 1975. J. de Koostraat 16. Epheziërs 6 10. Weest krachtig in de Heere In de kracht van zijn leven werd van ons weg genomen onze lieve Zoon en Broer Ir. Jan Willem Jansen Docent aan de universiteit van Oran (Alge rije) op de leeftijd van 28 jaar. Wim's grote ideaal was de ontwikkelingssa menwerking en de dienstbaarheid aan zijn me demens. Een verkeersongeval maakte hieraan vroegtijdig een einde. J. H. Jansen H. H. Jansen-Nleuwenhuis Gerry en Pieter Herman Gera Diepenveen, Randerstraat 16. 25 mei 1975. De rouwdienst wordt gehouden op zaterdag 31 mei om 13.15 uur in de Ned. Herv. Kerk te Diepenveen, waarna de begrafenis zal plaats vinden op de algemene begraafplaats te Die penveen om 14.00 uur. De Here heeft tot Zich genomen in Zijn Heer lijkheid onze lieve, zorgzame Moeder, Groot moeder en Overgrootmoeder Clasina Heller-van der Ende sinds 1941 weduwe van Pieter Marlnus Heller op de gezegende leeftijd van 85 jaar. Namens de familie: G. J. Th. Water-Heller Den Haag. 27 mei 1975. Huize „Campduinen", Albardastraat 5. Correspondentie-adres: Lisztstr. 92, Den Haag De begrafenis heeft in stilte plaatsgevonden op „Nieuw Eykenduynen" na een gebedssamen komst in het Rusthuis „Campduinen". Heden nam de Heere tot Zich mijn lieve Man, onze Vader. Behuwd- en Grootvader, Broër, Zwager en Oom Andries Koene echtgenoot van D. J. van Loenen in de ouderdom van 80 jaar. De Lier: D. J. Koene-van Loenen Den Haag: E. Kalter-Koene C. Kalter Rik en Remko De Lier: C. Koene G. Koene-Bresser Ditta en verdere familie. De Lier, 28 mei 1975. Hoofdstraat 65. De overledene ligt opgebaard in Gebouw „Het Anker", alwaar gelegenheid tot condoleren zaterdag 31 mei a.s. van 1920 uur. De Rouwdienst zal worden gehouden maan dag 2 juni a.s. in de Zaal van „Het Anker". Aanvang van de dienst om 13.30 uur, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te De Lier. Bijbellied 390 3 Ik weet aan wie ik mij vertrouwe, al wisselen ook dag en nacht, Ik ken de rots waarop ik bouwe, hij feilt niet, die Uw heil verwacht. Eens aan de avond van mijn leven breng ik, van zorg en strijde moe, voor elke dag mij hier gegeven, U hoger, reiner loflied toe. Heden nam de Here tot Zich, in Zijn eeuwige Heerlijkheid, mijn innig geliefde Man Gerrit de Koter in de ouderdom van 79 jaar. A. A. de Koter-van Tienderen Hoofddorp, 28 mei 1975. Leéghwaterstraat 12. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden op zaterdag 31 mei om 14.00 uur in de Geref. Kerk te Hoofddorp, waarna de begrafenis om ca. 14.45 uur zal plaatsvinden op de oude algemene begraafplaats te Hoofddorp. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in ge bouw „De Deining". Geen bloemen Geen bezoek aan huis. In plaats van kaarten Onder tragische omstandigheden is te Schoon hoven op'27 mei jl. van ons heengegaan onze Nico Hij was zachtmoedig. Voor ons is dit verlies haast onoverkomelijk. De Heere geve ons vrede. Lunteren, 29 mei 1975. Vijfsprongweg 88. L. C. van der Tas M. M. van der Tas- van Santen Brien en Bertie Leendert Jenny Janneke .i Margreet i Philippine Maarten Christien Peter Félice Begrafenis op zaterdag 31 mei a.s. om 11.30 u., Algemene Begraafplaats te Lunteren. Met grote verslagenheid delen wij u mede, dat plotseling is overleden onze voorzitter, de Heer Johan Rozendaal Ruim 40 jaar heeft hij met grote inzet zijn krachten aan onze vereniging gegeven. Onuitwisbaar zal zijn naam met onze vereni ging verbonden blijven. Muideiii 27 mei 1975. Pr. Bernhardsingel 2. Bestuur en leden van de Chr. Woningbouwvereniging „Ons Belang" De Personeelsvereniging van het Diaconessen- hus-Refaja geeft met droefheid kennis van het oVerlijden van haar lid de Heer G. Kloppenburg Wij zulten dankbaar terugdenken aan de sym pathieke wijze, waarop hij in ons midden ver keerde; God trooste zijn vrouw en kinderen. N. J. van Doeveren, voorz. E. J. van Bezooljen, secretaresse Voor het vele warme medeleven en de grote belang stelling ondervonden na het onverwacht overlijden van mijn 'lieve Man en onze lieve Vader en Opa Hugo van Tol zeg ik u, mede namens de verdere familie, hartelijk dank. A. van Tol-Kouwenhoven Tijdelijk adres: Kerklaan 77, Koudekerk a. d. Rijn. Daar het ons onmogelijk is allen persoonlijk te be danken, willen wij langs deze weg U hartelijk dank zeggen voor de overweldigende belangstelling die wij mochten ontvangen bij het plotseling overlijden van mijn Man pn onze Vader en Grootvader Eimert van Andel Uw medeleven is ons tot een grote troost geweest. P. F. van Andel-v. d. Ham Kinderen en kleinkinderen Groot-Ammèrs, mei 1975. I De krant wordt gelezen van pagina 1 tot en met pagina laatst. En als u 'm uit kebt, blijft hfl n trouw dienen. Bijvoorbeeld door de kopjes keel te kouden wanneer u verkuist. Daar is de televisie tock zeker niets bij?

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9