In Midden Delfland zou veel moois verloren gaan dichtbij imentaar Commissie Natuur en Milieu: Maak er geen opgespoten pannekoek van baarheid (1) ïnbaarheid (2) het weer rzwaringswerken n rivierdijken lat verder Koufront dichterbij weerrapporten 3.27 uur: 'n magisch moment latijn misverstand attributen (W, KWARTET VRIJDAG 30 MEI 1975 BINNENLAND 5 democratisch staatsbestel heb- j burgets er recht op, te worden ^■ït over, het hoe en waarom van r&L overheid met hen voor heeft. *llechts iet doel van overheids regelen, maar ook het complex '--{evens/achtergronden en argu- moet in de openbaarheid wor- ""-fcbracht om de burgers de men, zeden we vroeger in stellen, de besluitvorming te en er d?sgevvenst aan deel te zei visie heeft het laatste tiental zozeer liet karakter van de ?bid-als-eei-koe gekregen dat we ckjwaren veigeten dat de bestuurlij- et laktijk vai dit land nog lang niet J^blledige <f zo volledig mogelijke gaarheid is toegesneden. Welis- er jzijn poltici in snel tempo bijzon- .jpenhartg geworden, maar ander- «is de ('ooral ambtelijke) beleids- ereidiig op de departementen ij de ïokale overheden) nog net sloter als vroeger, geslotnheid is niet in alle om- igheien bij voorbaat verwerpe- _Elkf maatregel van de overheid Oft isloie het resultaat van een inge- «ld proces van subtiele afweging AEibelngen en moeizaam onderhan- 6ft ■de ganse natie daarbij belang- 3it te laten toekijken vergemak- |de beleidsvoorbereiding niet en t bestuur in sommige gevallen hijnlijk zelfs onmogelijk maken. .j dan ook een zwaar karwei J st, het beginsel van de open ly lid in een wetsontwerp vast te en uit te werken. Na de com- Biesheuvel die met een effelijk rapport de gedachten- ng op gang heeft gebracht chtereenvolgens de premiers De Biesheuvel en Den Uyl ermee geweest voordat de laatste (veel L dan hij zelf had verwacht)' een itwerp heeft kunnen produceren. wetsontwerp geeft sceptici in oedige mate de gelegenheid om i tonen dat het weer veel minder tssief is dan van dit kabinet had n worden verwacht. Er is inder- 'oorzien in beperkende bepalin- ie verder gaan dan de voor de liggende, zoals die welke vast- dat openbaarheid achterwege fanneer zij schade zou doen aan leid van de Kroon, de veilig- jvan de staat, onze betrekkingen idere landen, enzovoorts. In de •ingsvoorschriften van het wets- zal ook worden vastgelegd verplichting van openbaarma- jniet zal gelden voor 'gegevens bewerking zijn of die, hoewel I, een onvolledig beeld zouden omdat zij nog met andere moe- 'orden gecompleteerd', llige bestuurders en ambtenaren :n met een bepaling van dit soort omen wanneer zij informatie wil- chterhouden. Sommigen zullen lijk bezwijken voor de verleiding, leidsvoorbereiding niet meer zo- per brief of rapport te doen ieden, maar op hun vlucht voor cht tot openbaarmaking naar het el van de telefoon of van het elinge gesprek grijpen, zo is het altijd: met elke regel overheid stelt, is het potentiële uik gegeven. De inzet van be- ders en ambtenaren ten bate van ipenbaarheid kan niet ten volle middel van de wetgeving tot iken worden gebracht. Dat is een lie van gezindheid en gewenning, zal nog veel moeite en verdriet n voordat wij hetgeen het wets- erp Den Uyl een recht noemt gewoon gaan vinden- Bedreigingen: recreatie en wegenaanleg door Theo Koelé DELFT Zeven jaren geleden verscheen ean aantal lijvige rap porten over 'ingrijpende landin richting in Midden-Delfland, het gebied tussen de Delftse ag glomeratie en de steden aan de Nieuwe Waterweg. De nota's spraken over enorme recreatie projecten en ruilverkaveling van de landbouwgronden. Het is ech ter bij woorden gebleven. Al thans, wat de voorgestelde ge- daanteverwiseling van Midden- Delfland betreft. Dit fraaie pol dergebied is inmiddels danig aangetast door ongewenste re creatie. een aantal dijken en een nieuwe rijksweg. Op initiatief van de Commissie Na tuur en Milieu wordt vandaag in Delft een congres gehouden over de toekomst van Midden-Delfland. De reden, waarom juist nu gesproken gaat worden over dit gebied, is de spoedige komst van de memorie van antwoord, waarin de plannen voor 'ingrijpende landinrichting' door enkele ministers van com mentaar voorzien worden. 'Nadat de memorie verschenen is moeten er in de gemeenten rondom Mid den-Delfland hoorzittingen gehou den worden', meent Arie de Jong van de Politieke groep Midden- Delfland. 'Zelfs de bewoners van het gebied, enkele honderden agra riërs, hebben hun zegje nog niet kunnen doen. Het is een vreemde zaak, dat bij plannen voor een gigantische ingreep in een belang rijk landschap geen rekening wordt gehouden met inspraakmogelijkhe den'. Ingeklemd De plannen zijn in 1968 in acht rapporten geformuleerd door de Stichting onderzoek Midden-Delf land. Midden-Delfland zesduizend hectare groot, ligt ingeklemd tussen de opdringende hoogbouw van Delft, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. De stichting meende, dat het verstedelijkte Waterweggebied en de al even volgebouwde streek rond Delft per se niet aan elkaar mogen groeien. De regering was het met de stichting eens, dat Midden- Delfland de plaats bij uitstek is om de Randstedelingen een fors aantal recreatiemogelijkheden te bieden. Een deel van de agrarische bedrij ven in het gebied zou moeten ver dwijnen en voor de overblijvende landbouw zou 'herstructurering' on vermijdelijk zijn. Een derde deel van de zesduizend hectare zou be stemd worden voor recreatie, de rest voor agrarische doeleinden. In de visie van de plannenmakers waren de sleutelwoorden 'wegen aanleg', 'herverkaveling', 'grond- verbetering-' en 'ophoging'. Een omvangrijk deel van Midden-Delf land zou via ophoging vernieuwd moeten worden. Midden-Delfland, gevormd in vele eeuwen en be schouwd als het mooiste deel van Zuid-Holland, zou plaats moeten maken voor een nieuw gebied: de jg£p@. gg&i; - C. d dÊki.S triomf van het surrogaat, zo werd in kringen van natuurbeschermers onthutst vastgesteld. 'Men denkt', aldus de Commissie Natuur en Milieu in een felle kri tiek. 'aan een opgespoten panne koek, ingericht als recreatiegebied, waar als 'vreemde pukkels de be langrijkste natuurgebieden worden uitgespaard. 'Midden-Delfland telt nogal wat waardevolle plekken, waaronder de eendenkooi van Schip luiden (broedgebied voor minder algemeen voorkomende vogelsoor ten, pleisterplaats voor waterwild) de Vlietlanden (watergebied met veelzijdige plantengroei en broed plaatsen voor een groot aantal vo gels) en de oeverlanden langs de Gaag (rijkdom aan planten). wegen. Laten we niet vergeten dat Midden-Delfland een nog niet ver pest gebied is in het verstedelijkte Zuid-Holland'. Ooit is geraamd dat 'op een gemid delde zomerzondag 68.000 recrean ten naar Midden-Delfland zullen komen'. Het is de vraag, of deze raming juist is. Zo zijn onlangs provinciale plannen gepresenteerd voor een concurrerend recreatiege bied, het project "s-Gravenwoude, dat voor een driehonderd miljoen gulden tussen Delft, Leiden en Wassenaar uitgevoerd moet worden. Verpaupering Ander plan Een stedebouwkundige studiegroep van de technische hogeschool in Delft heeft enige tijd geleden een ander plan voor Midden-Delfland op tafel gelegd. Volgens de groep is het best mogelijk het voortbestaan van agrarische bedrijven te verze keren zonder grove aantasting van het landschap. Het is ook uit den boze, dat massarecreatie (per defe- nitie een gevaar voor landelijk ge bied) een groot deel van Midden- Delfland opslokt, aldus de studie groep, die vindt dat restaurants, speeltuinen, vijvers, ponycentra en dergelijke aan de rand van het gebied moeten komen, vlakbij de steden. In het hart van Midden-Delfland zal dan voldoende ruimte zijn voor vormen van 'stille recreatie', zoals wandelen en fietsen. 'De Commissie Natuur en Milieu onderkent de gro te recreatiebehoefte vanuit de ste den', zegt secretaris L. van Doorn van deze commissie. 'Maar wij vin den, dat de recreatievoorzieningen in de eerste plaats afgestemd moe ten worden op het gebied zelf: een vlak polderlandschap met smalle Volgens de plannen van de Stich ting onderzoek Midden-Delfland moeten tweehonderd agrarische be drijven verdwijnen. Nu, zeven jaar na publlkatie van deze plannen, verkeren de boeren in grote onze kerheid. Veel agrariërs zien af van belangrijke investeringen omdat de toekomst voor hun bedrijven onbe kend is. De verpaupering van Mid den-Delfland is een feite geworden. 'Een spoedige wettelijke regeling is nodig om onzekerheid bij de boeren weg te nemen en om verdere ver paupering tegen te gaan', aldus Arie de Jong, lid van een van de ruim tien organisaties, die zich sterk maken voor behoud van Mid den-Delfland. De inrichting van Midden-Delfland zal ter hand genomen worden na dat het parlement een speciale re constructiewet heeft vastgesteld. Het ontwerp voor deze wet is in 1972 door zes ministers ingediend. Een bijzondere Tweede Kamercom missie bleek niet tevreden te zijn met de rigoreuze plannen, die de Stichting Onderzoek Midden-Delf land gelanceerd had. De ministers zullen binnenkort met een memorie van antwoord komen, wordt ver wacht. Sinds het indienen van het wets ontwerp zijn ruim drie jaar ver streken en in die tijd is Midden- Delfland met een aantal storende elementen geconfronteerd. Aller eerst is er rijksweg negentien, die aangelegd wordt tussen de Bene- luxtunnel (Vlaardingen) en Rijs wijk. De Tweede Kamer verwierp dit jaar een motie, waarin aange drongen werd op stopzetting van de aanleg, omdat de rijksweg Midden- Delfland ernstig aantast. 'De weg loopt dwars door een paar van de mooiste natuurgebieden', zegt de heer Van Doorn. Volgens velen is rijksweg negentien een weg, die eigenlijk niet nodig is maar er toch komt omdat oude plannen onmoge lijk teruggedraaid konden worden. 'Het is te hopen dat de achterhaal de voornemens voor Midden-Delf land wel van de tafel geveegd .or den', aldus de Commissie Natuur en Milieu. Oorlogsdijk Een tweede ernstige bedreiging voor het Zuidhollandse polderland schap vormen de zogenaamde com- partimenteringsdijken. Deze me tershoge en kilometerslange dijken moeten de provincie behoeden voor overstroming wanneer in oorlogs tijd de bestaande waterkeringen vernietigd worden. Over het tracé van de 'oorlogsdijk' is slechts in spraak op zeer beperkte schaal mo gelijk. Een derde gevaar voor Midden- Delfland is ongewenste recreatie. Zo worden de Maaslandse Vlieten, samen een belangrijk broedgebied voor vogels, meer en meer het do mein van watersporters, die met motorboten de rust en dus de vogels verdrijven. HAAG Minister Westerterp teer en waterstaat) is niet van de al begonnen verzwarings- en aan de rivierdijken stop te n. Hij zou het in feite niet kunnen, want het gaat om en die onder toezicht van de incie door de waterschappen en uitgevoerd. zei dit gisteren in de Tweede ier, tijdens een interpellatie de socialist Albers. Deze had lagd de werken net zo rigo- door te zetten, omdat daardoor karakteristieke rivierenlands- p wordt aangetast. Bovendien ïze week een commissie geïn- a eerd onder voorzitterschap van ^burgemeester Becht van Til- die tot taak heeft de norm 1 Jij de dijkverzwaring wordt ge teerd opnieuw in overweging te 6 en. De dijken worden nu op zodanig peil gebracht, dat zij 1 waterstand aankunnen die ont- ^t, wanneer de Rijn bij Lobith „10 m3 water per seconde af*- ■it. 0 léns minister Westerterp is wel 0 de provincies verzocht terug- lendheid te betrachten bij nen waarmee nog niet met de oering is begonnen. Het gaat name om plannen die het Ischap ernstig aantasten en die direct noodzakelijk zijn. Wan de commissie-Becht rappor- ;$ft uitgebract, iunnen plannen nog niet zijn aanbesteed, onge- de mate van voorbereiding, den verworpen. Tenslotte zei hij willen bevorderen dat de plan die nog worden gemaakt, aan 'raak worden onderworpen. De iede Kamer wees verder een Ie van de socialist Patijn van ^hand om ook de dijken in het erengebied die onder de delta- vallen opneuw te bezien. Het weer in de lage landen is niet om er high van te worden. Mei neemt met uitgesproken koude om standigheden afscheid. De wind zit in de onsympathieke hoek: noord west of noord en dat betekent geen hogere middagtemperaturen dan 12 a 13 graden in hel noorden (gister middag al), toen het zuidoosten nog tot 20 graden kwam. Wij kon den alleen maar kijken naar de 25 a 26 gr. van Zuid-Duitsland (Em- den daarentegen 11 gr.), de 25 a 27 gr. van Oostenrijk en de dito waar den van Hongarije, afgaande op de weerkaart van 's middags 4 uur. Overigens was het in Zuid-Scandi- navïë en Denemarken een stuk,on rustiger dan bij ons. Een tot 995 millibar uitgediepte depressie bij Kalmar, deed in het gebied ten zuiden van Oslo 's morgens al een noordooster stormwind opsteken en stormachtige winden uit noordwest waren schering en inslag in Jut land. Bijzonder roerig was het op het weerschip M tussen IJsland en Noorwegen met een noorderstorm- stoten 106 kilometer per uur oftewel 11 Beaufort en een hoogste tien-minuten-gemiddelde van 90 km per uur: 10 Beaufort. De golf hoogte was er 6 meter. Uit het noorden kwam een kou front dichterbij. Aan de achterzijde ervan kwamen gisteren langs de kust van Noorwegen al buien van regen en sneeuw voor en te ver wachten is dat de buiigheid tijdens het weekend ook in onze omgeving aanwezig zal zijn. In Noord-Zweden vriest het 's nachts nota bene ma tig: -7 tot -8 graden. In Frankrijk was het niet erg warm gistermid dag, 14 tot 18 gr, in het uiterste zuiden 20 tot 22 gr. en een enkel station in het noordoosten nog 25 graden. Er hing veel onweersachti- ge bewolking en op verscheidene plaatsen is regen van betekenis ge vallen. Reims tapte gisteravond 19 mm af, Rennes 20 mm. Pau 21 mm en in Biarritz in het uiterste zuidwes ten is 27 mm gevallen sinds don- ~103O Weerrapporten van gisteravond 7 uur, maximumtemperaturen en neerslag tus sen 7-19 uur: ANP/KNMI 29-5-75 Amsterdam zwaar bewolkt 12 0 De Bilt zwaar bewolkt 13 0 Deelen zwaar bewolkt 14 0 Eelde zwaar bewolkt 11 0 Eindhoven zwaar bewolkt 18 0 Den Helder zwaar bewolkt 12 0 Luchth. R'dam zwaar bew. 13 0 Twente gheel bewolkt 13 0 Vlissingen zwaar bewolkt 13 0 Zuid-Limburg zwaar bewolkt 19 0 Aberdeen regenbui 10 0.1 Athene half bewolkt 28 0 Barcelona onbewolkt 20 0 Berlijn licht bewolkt 21 0 Bordeaux regen 15 9 Brussel zwaar bewolkt 19 0 Frankfort licht bewolkt 25 0 Genève regenbul 20 1 Helsinki licht bewolkt 7 1 Innsbrück zwaar bewolkt 24 0 Kopenhagen half bewolkt 15 0 Lissabon zwaar bewolkt 19 0 Locarno regen 17 3 Londen geheel bewolkt 14 0 Luxemburg regen 25 3 Madrid zwaar bewolkt 22 0 Malaga zwaar bewolkt 25 0 Mallorca onoewolkt 0 München regen 23 4 Nice motregen 18 1 Oslo half bewolkt 12 0 Par.Js geheel bewolkt 17 1 Rome gheel bewolkt 24 1 Split zwaar bewolkt 24 0 Stockholm licht bewolkt 10 0 Wenen zwaar bewolkt 26 0 Zürlch zwaaar bewolkt 23 0 Casablanca onbewolkt 21 0 Tel Avlv onbewolkt 26 0 Tunis half bewolkt 25 0 derdagmorgen 7 uur. Op dat tijdstip werd echter al 48 mm afgetapt, zodat de totale balans er 75 mm over 24 uur bedraagt, lang niet mis. We hebben zo de indruk dat onze agrarische telefooncorrespondent in Dinteloord echt wel content zou zijn met zo'n neerslag. Zoals be kend was de afgelopen herfst en winter in Zeeland en West-Brabant een groot overschot aan regen, maar de laatste tijd is het weer'er veel te droog en zit men er te springen om regen van betekenis. Onze man daar zou graag een con tinentale Alpenstoring met zware regen zien naderen. Een enkele bui is volgens hem echt niet genoeg. Wat dat betreft zit hij niet op het allergunstigst: Groningen en Fries land bijvoorbeeld krijgen de buien uit de eerste hand, in het zuidwes ten zullen ze vermoedelijk meer verspreid blijven. Een inwoner in Drachten vond in zijn tuin een gat van 40 cm doors nee, zo groot dat de poot van een oliefant er in zou passen. Het gat. liep schuin de grond in. Hij heeft getracht het te vullen met zand. maar dat ging niet. Het bleef een gatVan deskundige zijde wordt nu uitgezocht of men hier te doen heeft met een meteoriet-inslag. vrij koud HOOG WATER Zaterdag 31 mcl Vllssingen: 5.56-18.13. Harlngvlietslulzen 7.31-19.56. Rotterdam 8.45-20.52. Schevenlngen 6.54-19.20. IJmul- den 7.38-20.04. Den Helder 11.14-23.14. Harlingen 1.31-3 46. Delfzijl 3 49-15.49. ANP/KNMI OO 30-64 onder redactie van loessmit De komende nacht, één uur voor zonsopgang, breekt er een ma gisch moment voor sportvissers aan: op de kop af om 3.27 uur gaat het visseizoen open. Nou is het helemaal niet gezegd dat ze daar allemaal, de hengel in de aanslag op zitten te wachten, want uit een recent onderzoek van het instituut voor toegepaste sociologie in Nijmegen blijkt, dat maar 23 procent van hen weet in welke periode je niet mag vissen. Er zijn, zo zegi dat onderzoek, ontzettend veel mensen die van vissen houden. In 1972 hebben wel anderhalf miljoen Nederlan ders, mannen én vrouwn. één of meer keren gevist. Eerlijk gezegd zijn dat wel ettelijke malen meer mannen dan vrouwen, maar die vrouwen hebben drie visseizoenen geleden toch ook maar eventjes 20.000 visvergun ningen aangeschaft. De samen stellers van het rapport schatten het aantal vissende vrouwen en meisjes zelfs op vijftig- tot hon derdduizend. Maar er zijn wel zo'n 1.3 miljoen mannen (van wie er 725.000 een visdokument bezitten, de rest vist 'zwart') die zich sportvisser noemen. In elk geval zijn die gewoonlijk veel verwoedere hengelaars dan vrou wen: 's zomers zitten ze gemid deld 24 keer te visse?i, in het najaar 7 keer en zélfs in de winter nog wel een keer of twaalf'. Van degenen die in het weekend met aas en hengel op stap gaan is 's zaterdags een derde al vóór zessen in de vroe- Dat elke rechtgeaarde sportvis ser over een flink aantal sterke verhalen beschikt die alle onder de noemer visserslatijn te van gen zijn, is bekend. Maar er bestaan ook verhalen uitdrukkin gen in de hengelwereld, die de leek wel als latijn in de oren klinken, maar pure vaktermen zijn. De bioloog dr. R. Boddeke noemt er een stuk of wat in zijn vier Jaar geleden verschenen boek 'Vissen <Si Vissen'. Hij heeft het daarin bijvoorbeeld over bo- •venstandige. eindstandige en onderstandige vissenbekken en uitstulpbare slurven (het gaat nog steeds over vissen), de ra zendsnelle sprints en het karak teristieke kopschudden van de snoek, wat boven water allemaal waar te nemen schijnt te zijn aan de manier waarop een vis in het aas hapt. Als een visser dus thuiskomt met het sterke ver haal, dat hij aan de dobber ge zien heeft welke vis hij bijna aan de haak geslagen had, dan is dat een waar verhaal, hoe sceptisch een buitenstaander daar ook tegenover staat. De meeste hengelaars vissen blijkens het onderzoek van het instituut voor toegepaste socio logie in Nijmegen verreweg het meest en het liefst op voorn, maar ook brasem mag er zijn. Over de karper, die daarna pas aan bod komt, bestaat volgens dr. Boddeke nogal wat misver stand. Een 'belangrijke bron van misverstand' noemt hij het stuk gelezen werk over de vaderland se held Dik Trom: 'Hierin komt het verhaal voor over veldwach ter Fllpsen, de beste hengelaar van het dorp. die op de brug karper staat te vissen. In het heldere water nadert een karper langzaam het aas, de dorpsjon gens die toeschouwers zijn (en ongetwijfeld de veldwachter) houden hun adem in. Juist als de karper het aas zal grijpen, stoot Dik Trom met zijn voet per ongeluk een steentje in het water en de vis gaat er met een vaart vandoor. Het spijt mij als ik een jeugdherinnering ga be derven, maar dit verhaal is ge heel en al verzonnen. De bre kingsindex van water is zodanig, dat een vis die omhoog kijkt, alles ziet wat zich onder water binnen een kegel met een top hoek van 98 graden boven zijn oog bevindt en het gezichtsveld verwijdt zich nog aan het opper vlak. In dit geval kan de karper dus alles zien. dobber, hengel, hengelaar en toeschouwers, want het water is helder en deze epi sode speelt zich midden op de dag af. Een wilde karper die dan bijt, is een bijzondere karper en dat is ie!' De karper is overigens een vis met een 'eindstandige' bek. zo dat kenners nu wel op hun tien vingers kunnen uitrekenen hoe de karper in het verhaal zou hebben toegehapt als Dik Trom niet in de buurt seweest ge ochtend aan de waterkant te vinden en 's zondags een kwart. Vissen zij het dan als middel om je boterham te verdienen is ongeveer het op twee na oud ste beroep van de wereld, want na het alleroudste komt eerst nog de jacht. En blijkbaar is het ook voor je plezier een prettige bezigheid, maar wat onder scheidt nou een sportvisser van een hengelloos mens? Eigenlijk niet veel als je dat rapport leest. Behalve aan vissen besteden ze hun vrije tijd net als anderen aan cursussen, knutselen en zo. Maat wel schijnt onder hen het percentage dat van rust, buiten lucht en de natuur houdt belang rijk groter te zijn dan onder niet-vissers. 'In hun totaliteit', zegt het rapport, 'hechten ze wat meer belang aan het ontvluchten van lawaai, het vergeten van de zorgen, het werk en de dagelijk se sleur en aan het lichamelijk uitrusten in hun vrije tijd.' Lo gisch dus dat het vrijwel geen enkele sportvisser gaat om het verkopen van de vanst. Ze wil len wel graag veel beet hebben, maar dat is een heel ander ver haal. Andere wensen hebben ze trouwens ook: een beetje dicht bij huis vissen, een goede vis stand, schoon viswater, afval bakken bij de hand en een par keerplaats voor de auto om er maar een paar te noemen. Bijna de helft heeft de behoefte aan een toilet in de buurt van het stekkie. Van de hengelaarsvrouwen vindt 5 procent dat de echtgenoot er té vaak uittrekt, maar 21 pro cent wil hem nog meer de deur uit hebben. Een kwart zou best vaker met hem meewillen, maar de huishouding houdt hen tegen (omdat de vissende man niet een handje helpt?). Iets meer 27 procent is van mening dat vissen niets voor vrouwen is. maar vrijwel allemaal vinden ze het wel een geschikte tijdspasse ring voor hun man. Je hoort nog wel eens zeggen dat vissen vangen op dierenmis handeling neerkomt, maar in de praktijk blijkt maar 15 procent van de mensen die niet vissen, daar zo over te denken. Heel wat merkwaardiger is, dat onder de echte sportvissers toch nog 7.5 procent vindt dat ze zelf al vis send dieren mishandelen, maar er daarom mee ophouden zit er niet in. Hoe de vissen er zelf over denken, daar heeft nog nooit iemand bij stilgestaan. wm Nog een half nachtje slapen, dan is het zover: van drie minu ten voor half vier af mag nie mand meer zo'n rechtgeaarde visser die met hengel en laarzen, de schoudertas over het visjack, zijn stekkie heeft opgezocht, een strobreed in de weg leggen, om dat het visseizoen dan weer be gonnen zal zijn. Een gewone, vaste hengel hou den natuurlijk de meeste sport vissers er op na, ongeveer een kwart heeft een werphengel. Je kunt met meer dan één hengel vissen, maar verreweg het groot ste deel vindt eenitje welletjes. De helft vist met brood, deeg. pluim of vlok, 19 procent ge bruikt wormen, en dan zijn er nog kleinere groepen die het op aardappelen, levende visjes, kaas of kunstvliegen houden. Maar behalve een hengel moet je meer hebben om een vis naar behoren te kunnen verschalken. En dat hebben ze: laarzen na tuurlijk (83 procent), een leef- net (75), een schepnet (74) en een visstoeltje (ook 74 procent). Velen zijn ook voorzien van iets om de vangst mee naar huis te nemen: een vismand, koffer of tas bezit 64 procent. Maar drie procent heeft een boottrai ler. 17 procent een visbootje. In een speciaal visjack dost 23 pro cent zich uit. en 17 procent neemt zijn vissersparaplu mee naar de waterkant. 'U bent de nieuwe kleermaker, geloof ik'?

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5