Desinvestering weer in hervormde synode u 'In de huurt Ruimte' landgoed 110 jaar, geen grijsaard ibsiSis! Vandaal Katholieken 'waar nodig' naar aandeelhouders W Onze adressen Doopsgezinden helpen boeren in Guatemala nieuwe levensstijl Herv. moderamen telegrafeert premier Vorster Val bejaarden niet lastig met nieuwigheden Zuidafrikaanse raad van kerken valt Naudé bij Tsjechische bisschop nu magazijnbediende Beroepingswi Nieuws boek TROUW/KWARTET VRIJDAG 30 MEI 1975 KERK Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hervormde synode gaat binnenkort opnieuw proberen tot een standpuntbepaling te komen inzake de desinves- teringsresolutie van de wereldraad van kerken. Over deze resolutie discussieerde de synode ook al in november 1973, naar aanleiding van een open brief van dr. J. P. Feddema c.s. Op voor stel van het synodelid J. Windig werd toen besloten dat de hervorm de kerk vooreerst samen met de vakbeweging druk zou uitoefenen op het Nederlandse bedrijfsleven, dat in Zuid-Afrika geïnvesteerd heeft, om de arbeidsvoorwaarden voor de zwarten te verbeteren. La ter zou de synode dan alsnog haar standpunt pro of contra de resolu tie van de wereldraad bepalen. Bij de bespreking woensdagmorgen 11 juni, zal het rapport Buitenlandse investeringen in Zuidelijk Afrika van de sectie internationale zaken van de raad van kerken in discus sie komen. Dinsdag 10 juni zal de synode zich bezig houden met een ruim zeven tig pagina's tellende nota 'De kerk in de sociaal-politieke spanningen.' Deze nota is samengesteld door een speciaal daartoe benoemde commis sie van de hervormde raad voor de zaken van kerk en theologie, onder voorzitterschap van ds. F. N. M. Nijssen, directeur van 'Kerk en We reld.' Deze nota is 't gevolg van 'n enige jaren geleden gevoerde discussie tussen 'net instituut 'Kerk en We reld' en de synode, waarbij duidelijk werd, dat rondom de sociaal-ethi sche implicaties van het evangelie en de daardoor opgeroepen politie ke stellingname van kerk en chris tenen veel vragen overblijven. Op deze vragen gaat de nota in. Dinsdagavond komen de beleidsno tities 1975 van de hervormde jeugd raad aan de orde. Maandag 8 juni zal een nota inzake de toelating tot het hulppredikerschap en een voor stel met betrekking tot het verle nen van preekbevoegdheid aan hen, die het hulppredikersonderzoek met goed gevolg hebben doorstaan, in behandeling komen. Bisschoppen De r.k. bisschoppenconferentie zal, samen met de stichtingen van vrouwelijke en mannelijke religieu zen in ons land, op aandeelhouders vergaderingen 'waar dit nodig mocht zijn' vragen laten stellen over de zedelijke kanten van investeringen in Zuidelijk Afrika. De bisschoppenconferentie schrijft dit in een binnenkort te verschij nen brief aan pastores en gemeen teleden over het advies 'buiten landse investeringen in Zuidelijk Afrika'. Dit adves, aan de raad van kerken uitgebracht door de sectie internationale zaken, gaat over het teweeg brengen van een kentering in de rascistische politiek in Zuide lijk Afrka door het bewerkstelligen van hervormingen of eventueel het terugtrekken van de buitenlandse investeringen. In haar brief beveelt de bisschop penconferentie de katholieke ge loofsgemeenschap aan het docu ment van de raad van kerken te lezen en te bespreken. Zij wekt de geloofsgemeenschap ook op zich over de problemen die in het docu ment aan de orde worden gesteld,, te laten voorlichten door deskundi gen van het NKV en het Ned. Christelijk Werkgeversverbond. UIT VAN LEZERS Amro-bank (slot) Vanaf zijn ontstaan heeft de mens een geweten gehad. Ht grote voor beeld van de klassieke oudheid 'is de Griekse heldin Antigone. Zij casu: niet voorschrijft) dit niet be tekent dat het eigen geweten wordt uitgeschakeld en men klakkeloos moet doen wat de wet zet (in casu: wat de wet niet verbiedt). De di rectie van de AMRO-bank heeft zo'n geweten kennelijk niet, im mers haar argument voor haar handelingen die het blanke racisti sche minderheidsbewind van Zuid- Afrika ondersteunen is, dat onze regering zulke handelingen niet verbiedt. Den Haag L. J. de Boer Wereldverbeteraars Juichte kort geleden het PPR-or- gaan dat Harry en Boy (een demo cratische aanduiding voor de excel lenties Van Doorn en Trip) het zo goed deden, helaas kan "dit niet gezegd worden van het tweetal se natoren van deze partij, dat in één week tijd met de politie in aanra king kwam. Nummer één maakte in een aangeschoten toestand, eufe mistisch door hem voor de KRO- televisie als 'vrolijk' gekenschetste bui, krassen op andermans auto. Nummer twee maakte het nog veel bonter: hij wordt verdacht van een hele reeks misdrijven, waaronder een poging een agente dood te rijden. Intussen rijst de vraag of de PPR, die zo veel kritiek op alles en iedereen heeft, van Vorster en Ford tot op Joop den Uyl toe, de partij die zit te snakken naar nieuwe structuren en graag de hele wereld wil verbeteren, niet een wat lager toontje zou kunnen aanslaan en eens nadenken over de wijze raad van pater Henri de Greeve: verbe ter de wereld, begin met je zelf. Amsterdam Mr A. Zeegers Baader-Meinhof Iedereen zal het juist vinden dat de vier belangrijkste leden van de BM- groep terecht staan. De wijze ech ter waarop de kern van de BM- groep systematisch door de Duitse justitie beroofd is van alle rechten op een normale verdediging doet denken aan het begin van de nazi periode en vrezen voor de toe komst. Ook voor onze toekomst men denke aan de kritiek die mr. P. H. Bakker Schut kreeg op zijn poging internationale rechtshulp voor de gevangen BM-leden te krij gen. Amsterdam P. van Reenen HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. Buitencentrum voor evangelisatie Humanisme (1) 'Er is een tijd geweest dat de ver houding tussen de kerken en het humanisme erg slecht was schreef Trouw in een commentaar. De ver houding tussen het christelijk ge loof en het geloof in de autonome mens zal slecht blijven of de kerk is niet meer van de Heer. De schrijver van 'Vandaag' citeert in dezelfde editie John. 3:18 en schrijft vervolgens dat het kiezen voor of tegen Jezus een zaak van leven of dood is. De humanisten kiezen voor de dood. Zeist A. Snoeljer Waterwinning Me dunkt een misleidende kop, die door het artikel van H. Goudriaan (27 mei) maar moeilijk wordt ver beterd. Waterwinning kan inder daad in een natuurgebied indien men, zoals in het artikel, belangen van de natuur vervangt door belan gen van het natuurbeheer. Het is wel even wat anders of de natuur lijdt onder de waterwinning, of dat het natuurbeheer daar onder lijdt. Nijmegen Pieter-Paul van Laake Baader-Meinhof(2) Ik meen ernstig bezwaar te moeten maken tegen het feit dat de Baa- der-Meinhof-groep Rote Armee Fraktion in uw kranteberichten anarchisten worden genoemd. Dit, in tegenspraak met wat Ulrike Meinhof verklaarde: 'Wanneer men ons anarchisten noemt probeert men onze acties te isoleren'. Ook Bisschoppen over de naam Rote Armee Fraktion is zeer met de term 'anarchisme in tegenspraak. Dat iemand de wapens opneemt tegen het kapitalisme wil nog niet zeggen dat hij anarchist Van een onzer verslaggevers SOEST De stichting voor evangelisatie 'In de Ruimte' van evan gelist Herman ter Welle vestigt op landgoed De Paltz te Soestdui- nen een evangelisch buitencentrum, waar tijdelijk jonge christe nen met geestelijke of andere problemen worden gehuisvest. augustus meer dan veertienhonderd kinderen. Via de eigen drolkkerij en uitgeverij brengt 'In de Ruimte' het kinder blad De Goede Herder op de markt. In voorbereiding is een leerplan voor godsdienstonderwijs. Tot de faciliteiten van In de Ruimte be hoort ook een geluidsstudio, die ge specialiseerd is in het vervaardigen van bijbelstudiè- en muziekcasset- tes. Aan de stichting zijn veertig fulltime medewerkers verbonden. Reformatorisch Het blijkt, dat er ook dit jaar weer grote belangstelling is voor middel bare theologische opleidingen. Ook de reformatorische bijbelsschool te Zeist ziet zich genoodzaakt, naar een groter pand te verhuizen. Per 1 september gaat deze bijhelschool naar Slotlaan 241 te Zeist. In dit pand zal onder meer ruimte zijn voor dertig internaatsstudenten. De reformatorische bijhelschool, die nu drie jaar bestaat, verwacht voor het nieuwe curcusjaar 45 studenten. Zoals we reeds melden, voert ook de evangelische bijhelschool te Doorn een financiële actie om nieuwbouw mogelijk te maken, nieuwe levensstijl Er Is een huurcontract voor tien jaar afgesloten. De Paltz werd het laatst gebruikt als laboratorium en is sterk verwaarloosd. Het landgoed omvat, behalve een huls met 29 kamers, ook honderd hectare onge repte natuur. Om het huis voor de nieuwe bestemming geschikt te maken, is een onknapbeurt noodza kelijk. Op het ogenblik is het rehabilita tiecentrum ondergebracht in de ge bouwen van de stichting aan de Klein Engeldaalweg in Soest. Door de aanhoudende groei van het aan tal studenten aan het vormingsin stituut kampt men met ernstig ruimtegebrek. De vrij komende ac commodatie kan nu worden toege wezen aan studenten van het vor mingscentrum, een middelbare the ologische opleiding voor jeugd- en zendingwerk. Herman ter Welle begon het werk van 'In de Ruimte' in 1960 als plaatselijk kinder-evangelist in Soest. Kinderevangelisatie is nog steeds een van de pijlers van het werk. Zo worden in de zomermaan den in Soest bijbelkampen voor kinderen gehouden, die een sterk evangeliserend karakter hebben. Dit jaar verwacht men in juli en Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de doopsgezin de broederschap is een actie gestart om Inddo-koffie uit Guatemala te drinken. Door deze actie worden vijfduizend Indiaanse families (cir ca dertigduizend mensen) geholpen aan een redelijk bestaan. Sinds 1964 is in de Midden-Ameri kaanse republiek Guatemala een actie onder de Indiaanse koffieboe ren op gang gekomen, om zich te verenigingen in coöperaties en zo samen hun koffie te verkopen. Er zijn nu 35 van dergelijke coöpera ties. Zij werken samen in een fe deratie, die de 'Fedecocogua' heet. Deze federatie voert de koffie, zon der tussenhandelaren, rechtstreeks uit naar de stichting ontwikke lingssamenwerking (SOS) in Ne derland, vanwaar de koffie onder andere ook in de wereldwinkels te recht komt. Hierdoor krijgen deze vijfduizend boeren nu 85 pet. meer voor hun koffie, dan vroeger. Het voortbestaan van de coöpera ties is voor een groot deel afhanke lijk van de hoeveelheid Indio-kof- fie, die in Nederland verkocht wordt. Daar komt bij, dat de we reldmarktprijzen de laatste maan den sterk gedaald zijn, zodat de federatie moeite heeft, om de gega randeerde prijzen aan de boeren uit te betalen. De prijs van de koffie is niet hoger dan van andere koffie van dezelfde kwaliteit, namelijk ongeveer een rijksdaalder per half pond. De actie is binnen de doopsgezinde gemeen ten op gang gebracht door het werkverband voor ontwikkelingssa menwerking van de algemene doopsgezinde sociëteit. Amsterdam Bart Kleen Humanisme (2) U verwijt de heer Rood van het Humanistisch Verbond, dat hij zegt, dat de confessionelen niets naast het huwelijk zouden willen. U wijst vervolgens op de kloosters, kluizen en gemeentes, die uit de kerk voortgekomen zijn. De confessione le minister van Agt heeft echter zeer recent gezegd geen andere sa menlevingsverbanden dan het hu welijk te willen erkennen. En dan hoeft u niet alleen te denken aan kloosterordes,, maar eerder aan de duizenden, die samenwonen en niet willen huwen of die daartoe niet de juridische mogelijkheden hebben (homosexuelen). Het gaat hier niet alleen om een principiële, maar ook om een praktische kwestie: Zij, die niet huwen, worden op allerlei ter reinen achtergesteld, niet alleen op het gebied van wonen en belastin gen, maar ook bij erfenissen, wedu- wenvoorzieningen en gezinsreduc ties van de NS. Amsterdam Gert Hekma UTRECHT Onder de titel 'De bisschoppen over een nieuwe le vensstijl' is een speciaal nummer van 1-2-1, het informatiebulletin van het secretariaat der rJe. kerk provincie, verschenen. Het is een bijdrage aan de campagne voor een nieuwe levensstijl, die deze maand door een werkgroep van de raad van kerken is Ingeluid. Vorig jaar maakten de bisschoppen bekend dat zij in 1975 geen vasten brief zouden schrijven. Zo wilden zij voorkomen dat de pastores en de gemeenteleden met herderlijke documenten werden overspoeld. Te vens wilden zij bereiken dat het vele materiaal van de vastenbrief 1973 over welvaart, verantwoorde lijkheid en versobering en van de vastenbrief 1974 over macht, on macht en hoop, verder gebruikt zou worden. Het huis De Paltz te Soestduinen DEN HAAG In een telegram aan premier J. B. Vorster van Zuid- Afrika heeft het moderamen van de hervormde synode gevraagd geen overijlde regeringsmaatregelen op grond van het in het Zuid-Afri kaanse parlement vrijgegeven rap- port-Le Grange te nemen tegen het Christelijk instituut van Beyers Naudé. Het moderamen wijst op de bijna algehele waardering en bewonde ring over de gehele wereld voor de geweldloze oppositie van het Chris telijk Instituut en zijn directeur. De bevindingen van het rapport van de parlementaire onderzoek- commissie-Le Grange zullen worden ervaren als slecht-gedocumenteerd vooroordeel. Aldus het moderamen, dat zegt dat overhaaste stappen van de regering van Zuid-Afrika tegen het Christelijk Instituut rampspoedige gevolgen zullen heb ben voor de betrekkingen met dat land. Zij zullen de argumenten kracht bijzetten dat geweldloosheid niet doeltreffend is en de roep om gewapend verzet versterken, aldus het hervormd moderamen. UTRECHT Kardinaal Alfrink is van mening, dat de pastorale bege-, leiding de oudere mensen niet be hoeft lastig te vallen met allerlei nieuwigheden van vandaag, die hen verontrusten. Maar zij moet hen anderzijds wel bewaren voor ver vreemding van de kerk in bewe ging, en die de kerk is van hun kinderen en kleinkinderen, met wie zij verbonden willen blijven. Kardi naal Alfrink zei dit donderdagmid dag op de jaarlijkse algemene ver gadering van de katholieke vereni ging van bejaardentehuizen in Utrecht. Bij deze vereniging zijn ruim 550 tehuizen aangesloten, waar meer dan veertigduizend be jaarde mensen worden verzorgd. Het dagelijks bestuur van de Zuid afrikaanse Rattd van Kerken heeft in een brief aan de regering in Pretoria de aantijgingen verworpen die in het Schlebusch-rapport zijn vervat en ingebracht tegen het Christelijk Instituut. De raad schrijft: 'Het schijnt dat de rege ring deze methode heeft geaccep teerd om af te rekenen met critici die in een rechtszaak niet schuldig bevonden kunnen worden'. 'Het is niet nodig om uit het buitenland overtuigd te worden van de noodzaak van radikale verande ring in Zuid-Afrika', aldus de brief. Ook is het niet just dat als een kerk in verbinding staat met de Wereldraad of er lid van is, dat dit automatisch betekent, dat zij daarmee geweld ondersteunt. Als dat waar zou zijn, zouden de Zuid afrikaanse Raad van Kerken en de negen grotere kerkgenootschap pen van Zuid-Afrika evenzeer beschuldigd moet worden'- Vanuit deze beoordeling van het rapport spreekt het dagelijks be stuur zijn solidariteit en steun uit voor het Christelijk Instituut. 'Als het Christelijk Instituut schuldig wordt bevonden aan de aantijgin gen in het rapport, dan moeten wij die schuld met ons allen delen'. De Raad van Kerken verwerpt als absurd dat het Christelijk Instituut op deze wijze zou werken aan ge welddadige verandering of zou aan werken op een radicaal conflict in de samenleving. In werkelijkheid is het instituut net zoals wirj bezig het tegenovergestelde van geweld en conflict te bewerken'. 'Mensen van een stempel zoals Naudé, en er zijn anderen in Zuid- Afrika die de uitdaging van de ge rechtigheid in hun samenleving vertegenwoordigen, worden onver mijdelijk verworpen door deze sa menleving. Maar zoals Solzjenitsin in Rusland vertegenwoordigen zij in werkelijkheid de hoop van hun land. Tenslotte bemoedigt de Raad van Kerken Beyers Naudé met een tekst uit de Zaligprekingen: 'Zalig wie beschimpt wordt en waarvan lasterlijk allerlei kwaad wordt gesproken. Verheug u, want uw loon is groot in de hemel. Zo hebben zij ook de profeten vervolgd die vóór u geleefd hebben.' door Ton v.d. Hammen PRESSBURG De Tsjechische bisschop Josef Korec is sinds enige tijd werkzaam in Pressburg als ma gazijn-bediende. In het begin van dit jaar kreeg hij van de overheid het verbod geestelijk dienstwerk te verrichten. Hoewel de 60-jarige bis schop onder behandeling was voor tuberculose, werd hij eerst te werk gesteld in de chemische industrie. Pas toen hij hier ernstig ziek werd, is hij overgeplaatst naar het maga zijn. Mgr. Korec staat onder voort durende controle van de staatspo- litpe. Bisschop Korec werd in 1959 gear resteerd vanwege 'geheime contac ten met voormalige jezuïeten' (de orde is verboden in Tsjecho-Slowa- kije en zijn 'afkeeer van het socia listische systeem.' Hij werd veroor deeld tot twaalf jaar gevangenis straf. Vanwege zijn slechte gezond heidstoestand werd hij in 1965 ont slagen. Tijdens de 'Praagse lente' werd hij volledig gerehabiliteerd, maar later werd hem het uitoefe nen van zijn ambt ontmogelijk ge maakt. AMSTERDAM Kan een club als de Nederlandse zondagsschoolvereniging (NZV) in deze tijd nog groeien en bloeien? Je zou geneigd kunnen zijn te zeggen van niet. Maar de NZV bewijst dat het wel zo is. De vereniging gaat straks (in het najaar) haar 110-jarig bestaan heel zelfbewust vieren. Niet als een aftakelende grijsaard, die nog wel eens met weemoed herinnerd wil worden aan wat geweest is: betere tijden. Maar als een veelbelovende jongeman, die met gerechtvaardigd optimisme tegen een rooskleurige toekomst aankijkt. Directeur J. J. Sinnema, die ik aanklampte in verband met de ko mende ledenvergadering van mor gen een interne aangelegenheid kan verduidelijken dat het keer punt zo'n ruim twee jaar terug voert. Altijd al, dat wil zeggen: direct na de oorlog zat de NZV economisch aardig goed als uitge ver van aantrekkelijk, kleurig ma teriaal op liet gebied van gods dienstonderwijs voor kinderen. Werkbladen, boekjes, vertelplaten, kaarten, liturgieën voor kinderdien sten, uitdeelmateriaal, muziekbun dels en wat niet al. Daar was en blijft behoefte aan. Toenemend zelfs. Maar in het begin van de jaren zeventig gebeurden twee dingen waardoor de NZV zijn vleugels bre der uit kon slaan. Om te beginnen kwam er een driejareplan, niet al leen voor zondagsscholen, maar voor gezin, school (kleuter- en ba sisonderwijs) en kerk (zondags school, kindemevendienst, jeugd- kerk), dat samenhang in het geheel van de godsdienstige vorming wilde brengen. Je zou dat driejarenplan het volgende staat al weer op stapel kunnen omschrijven als het van week tot week aan de hand van bijbellezingen aangeven van een thema, waarmee je aan de hand van uitlegkundige handrei king en werkmateriaal (beide toe werkend op lijnen naar nu), via gezin, school, kerk die elkaar aan vullen en op elkaar Inspelen komt tot zoiets als systematisch bijbelge bruik. Met de bedoeling uiteraard nieuwe generaties van serieuze bij- belgebrulkers te vormen. Lukt die coördinatie gezin-school- kerk altijd? Nee niet altijd. Dat gaat langzaam. Maar het werkplan 'Op Weg' zoals het heet kan ook afzonderlijk in óf gezin óf school óf kerk functioneren. In elk geval heeft dat het werk van de NZV erg verbreed. De vereniging kwam uit zijn hervormde isolement en be dient nu ook scholen en andere kerken, zoals de gereformeerden, baptisten, vrije evangelischen, doopsgezinden en zelfs rooms-ka- tholieken, Door die oecumenisering neemt de afgelopen jaren het le denbestand met zo'n duizend per jaar toe. Het totaal is nu ruim 12.000. De groei kan ook geïllus treerd worden aan de binnenlandse opzet van werk- en ander materi-' aal, die jaarlijks met zo'n .tien pro cent omhoog gaat. Met opzet moet worden gesproken van binnenlandse afzet, omdat er ook een buitenlandse afzet is geko men. Dat kwam zo. Een aantal jaren geleden verscheen bij de NZV een prachtig uitgevoerd boek: 'Ver tel het uw kinderen', het eerste deel van een hele serie. Het werd economisch gezien een misser (de reeks kon niet worden voortgezet), maar de uitgave werd als eerste Nederlandse boek wel met een eer ste prijs bekroond op de wereldkin- derboekenbeurs in Bologna. Dat bleek gevolgen te hebben. Buitenlandse uitgevers werden op de NZV als inventieve specialist opmerkzaam en een hele serie co- produktles van NZ V-materiaal kwam tot stand: uitgaven in Dene marken, Zweden, Noorwegen, Zwit serland, Italië, Engeland en Ameri ka. De vereniging heeft daarmee als uitgever een gevestigde positie in de internationale boekenwereld verkregen. Daarom is de NZV te genwoordig jaarlijks op de Frank furter Buchmesse te vinden. Veelbelovende ontwikkelingen alle maal en vandaar dan ook het beeld uit het begin: geen grijsaard, maar een jeugdige spring in 't veld. Een club, die van eind oktober tot mei 1976 alle reden heeft om feest te vieren als 110-jarige, ln dat kader een aantal nieuwe uitgaven op sta pel heeft staan en dan onder ande re ook open huis zal houden in het vanouds bekende historische pand aan de Amsterdamse Bloemgracht 65. waarin zie het moderne, prettige interieur de tijd al evenmin heeft stilgestaan. HET WILDE HART Aan het begin van 'De gou< gel' van Marcel Matthijs st geschreven over Felix Bruiji 'Een monster, zeiden mens Beernem, die niet wisten 1 zich van zijn slechtheid te bewust, vele berouwvolle mo kende, dan met een hand lucht te zweren liep, dat 1 beteren zou en zijn vrouw n gezicht in haar hals om ver smeekte. Maar zijn wild hai hem steeds weer naar de r En aan het eind horen we i Ferdinand Bruijnooghe o sterfbed zeggen: 'Ik weet een God is, dat hij mij wr straffen, ik weet dat ik een ben en dat ik verdien gesl worden, maar ik weet ook, ik morgen weer gezond i opnieuw en erger dan tevore smeerlapperijen zou uithal terwijl ik hier lig te bevi schrik, zet ik in mijn ge< mijn leven van vroeger Het is allemaal niet wat he zoon heeft één van zijn z( momenten als hij bekent d; ter zijn belijdenis van een te zijn blijft schuilgaan de t om- met zijn smeerlapperije te gaan. En van de vader zi schien niemand gedacht dat hij met een hand in de 1 zweren liep dat hij zich zou. We verkijken ons op ell op onszelf. Geen mens is wat hij is. Wij zijn wat wij oog van God zijn en da niemand op aarde zo goed dit zelf aangaat. Niet dat d nis ons komt aanwaaien of inzicht ons in het bloed zil en bloed kunnen ons ook c openbaren. Wij zullen er voc ten luisteren naar Hem c wilde hart kent. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Vriezenveen (to Tijsma te Marrum en We kerk: te Geervliet (toez.): Engelsen te Voorburg. Beroepbaar: D. van Bod* zendingspred., p.a. Pr. Ireri soen 22, Oudekerk aan de Ai Afscheid: op 1- juni van S Gent en Sluiskil: L. v.d. Eijk Assen; van Stellendam: M. Akker ber. te Rijssen; van nes: J. J. Ruitenberg ber. nen. Intrede te Wapenveld (hui wij kg. in wording)dr. L. va tingsveld uit Groningen; te huizen (cl. Schiedam)C. len uit. Grijpskerke; te Hatl M. A. Heliendoorn pastoor Hezentoerg te Hattem en al nig pred. voor buiteng. we: de kerk in haar geheel; op te Eist bij Amerongen: C. uit Vuursche. Bevestiging te Vreeland (cl kelen) als zendingspred. dogmatiek en filosofie en aan de theol. school van d< évangélique du Cameroi Ndoungu: dx. R. Veldhuis k Groningen. GEREF. KERKEN Benoemd door de classis Arni Ede (vormings- en evagelisa en de pastorale begeleiding i jeugdzorgwerk te Ede): J. veld te Ede, die deze ben heeft aangenomen. Beroepen: te Schagen: J. P. heul te Wijhe. Afscheid van Dinxperloo Breeman wegens benoemii vlootpredikant in zog. lang met standplaats Den Helde Terzooi: R. Kranenborg ber. sterdam; van Haren: dx. Oeveren ber. te Rijnsbuxg Baarn: C. P. v. d. Wel ber. t geveen. Intrede te .Oud Loosdrecht i delljke dienst): W. P. J. 5 em. pred. van Wilsum, worn Leusden te Strijen: H. J. K. jes uit Utrecht. GERJCF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Ferwerd-Hallum Boersema kand. te Amersfoo Intrede te Brunssum en Tn H. J. J. Feenstra uit Aiphi Rijn. GEREF. KERKEN (VRIJG. I Afscheid van Wapenveld: B chies wegens emeritaat; vai dinxveld-Giessendam: S. i Veer ber. te Wapenveld; op 3 van Nijmegen: J. Keuning Culemborg. Intrede te Neede en Aalten: A. Beeftink uit Hoogland. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-< pelle: J. Kievit te Ermelo. Intrede op 6 juni te Eindhoi Last uit Mussel. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Gorcum: 1 Schreuder te Goes; voor M dam: A. Vergunst te Veen) Hoofddorp: J. van Haar Amersfoort. Afscheid op 5 juni van Moe IeA. F. Honkoop ber. te 1 dam C. ALG. DOOPS. SOC. Intrede te Den Ilp-Land mevr. B. M. M. Hoogewou schoor prop. te Amsterdam. BAPT. GEMEENTEN Afscheid op 25 mei van IJnl R. Railing ber. te Dordrecht. Peppi eti kokki, tv-album I houd: Op vakantie, In het Het nieuwe schip, Op de boei Uitg. Unieboek, Bussum. 471 4.95. Bij uitgeverij het Spectn Utrecht zijn twee marka-pap verschenen: Management en (333 blz 25,-) en Manai en groei (144 blz 15,-) geschreven door D. Foster.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2