loerisme heeft zeker »g grote toekomst 'Te laag inkomen van melkproducenten is onrechtvaardige zaak' leztg bedrijf Gunstig perspectief Fokker-vliegtuig en ationaal otelbeleid gewenst Dgelijk ontslagen Maastrichts rfectiebedrijf Sanitair doet het in markt voor doe-het-zelf 'Amsterdam 700' trekt Duitsers DAF verwacht veel bij verkoop samen met Volvo Toestand Europees bouwbedrijf is 'bijzonder kritiek' Financiële obstakels nog probleem NKV: verkoop goudreserve voor werkgelegenheid Beunhazerij in assurantie bemiddeling Frankfort dicht MARKTBERICHTEN Melkopbrengst lager Fiat-topman ziet opleving automarkt pas in 1979 Wall Street gemakkelijk VIKWARTET VRIJDAG 30 MEI 1975 »-voorzitter Golden Tulip Hotels: FINANCIëN EN ECONOMIE PS19-RH21 RDAM 'Ik voorzie voor het toerisme in de wereld nog •ote toekomst. Niet op korte termijn, doch 'on the long run'. wereldeconomie zich herstelt en er zijn duidelijk tekenen richting en alom de welvaart weer zal toenemen, zullen nsen zeker meer op reis gaan-' de heer P. F. Tichelaar, vice- ,ter van de Nederlandse Gol- rulip Hotels organisatie (30 tijdens een persconferentie, de Nederlandse hotellerie hij zich wat het lopende «treft mede op grond van erstel in het vierde kwartaal 74 gematigd optimistisch, ijn er echter nog niet', zo zei isterdam was het aantal over- «STERDAM Er is geen kele planmatigheid bij de (wikkeling van hotels in s land. Deze kritiek uitte directeur van de Golden lip Hotels organisatie, de er Gideon Spits. stedelijke overheden be- selen maar wat over de itiatieven, die vanuit het drijfsleven komen, ettegenstaande het uiterst >eilijk is een hotelbedrijf ndabel te maken, is er rake van een ongebreidelde tbreiding van het aantal tels. Daarbij wordt de be- efte bepaald niet als een aatstaf gehanteerd. Gevolg ervan is bij sluiting rlies aan kapitaal en ar- idsplaatsen. ilgens de heer Spits zou het e te juichen zijn. indien de ksoverheid meer zou wor- n betrokken bij de oprich- ïg van nieuwe hotels. Door n meer gecoördineerd, nati- aal beleid zou nl. een over- atige en voortdurende leeg- and van hotelruimte kun- ;n worden voorkomen. STRICHT De directie van anal-confectie (ongeveer 550 personeel waarvan 300 in het ische Maasmechelen) heeft de nemersorganisaties en de on- emingsraden van haar drie .gingen in Nederland en België ;edeeld. dat de noodzaak van uktiebeperking zeer waar- nlijk is. onal maakt herencostuums, irts en pantalons. Het uiteen- van de loonkosten in ons en België ten opzichte van e andere landen heeft tot ge- dat ook bij National de kosten oog zijn geworden dat het de ur ren tie met importen uit la- inen-landen niet meer aankan, overleg met de overheid is ge- dat er niet op kan worden kend dat het bedrijf andere zal worden geboden dan de mene maatregel van 100 per idsplaats. Hierdoor zullen pro- ieverminderingen doorgevoerd Mten worden, aldus het bedrijf, fel de Nederlandse als de Belgi- vakbeweging wil zich inspan- om alle initiatieven te bevor- die tot importbeperkingen nen leden, om daar door in- pende maatregelen bij National iel of gedeeltelijk te voorko- nachtingen in hotels in de eerste drie maanden van dit jaar 14,3 pet hoger dan vorig jaar. Een welkome ontwikkeling gezien het feit. dat de gemiddelde bedbezetting in alle hoofdstedelijke hotels vorig jaar maar 38 pet beliep, terwijl voor een gezonde exploitatie zeker 60 pet nodig zou zijn en dat dan tegen economisch verantwoorde prijzen. Iets dat in 1974 beslist niet het geval was. Overnachtingen De heer Tichelaar stelde vast. dat 1974 voor de Nederlandse hotellerie geen geweldig jaar was. Het totaal aantal overnachtingen liep. verge leken met 1973, met 4,7 pet terug. In de hoofdstad was zelfs sprake van een achteruitgang met 6.5 pet. De Golden Tulip Hotel organisatie slaagde erin haar overnachtingen echter op peil te houden. In totaal werd in deze hotels een omzet van 90 miljoen bereikt, dat is 7,5 pet meer dan in 1973. Het merendeel van de aangesloten hotels zag bovendien nog kans met een positief resultaat uit de bus te komen, hetgeen in óns land geen alledaags verschijnsel meer is. Anders was de ontwikkeling van de hotellerie in de West. waar de or ganisatie ook een viertal aangeslo ten hotels heeft. Onder invloed van de recessie in de VS heeft het vooral Amerikaanse toerisme in het Carai'bisch gebied vorig jaar 'een flinke dreun' gehad, zo vertel de de heer F. Maynard. directeur van hotel Arthur Frommer op Cu racao. Vooral op Curacao ziet het er somber uit. Dit in tegenstelling tot Aruba, dat voor de Amerikanen als een zgn. 'inplace' geldt, een plaats waar iedere Amerikaan heen wil. Curacao De hotels op Curacao hebben het in AMSTERDAM Hoewel er in Ne derland nog geen sprake Is van een 'hadkamercultus', zoals die zich in West-Duitsland manifesteert, meent een steeds groter aantal Ne derlanders dat ook sanitair een bij drage moet leveren aan de totale woonsfeer. De verkoop van sanitair via doe-het-zelfzaken, bouwsuper- markten en zelfbedieningswaren huizen is vorig jaar met ruim 25 pet gestegen tot circa 47 min in tötaal. Hiermee werd sanitair een van de snelst in belangrijkheid 'toenemen de artikelengroepen op de Neder landse doe-het-zelfmarkt. Alleen de stijging van de afzet van bouwma terialen aan de doe-het-zelver met een kleine 50 pet tot bijna 200 min in totaal stak boven de ver koopstijging van sanitaire artikelen uit. Volgens een door het Amsterdamse marktonderzoekbureau Ecoplan on langs op de doe-het-zelfmarkt in gesteld onderzoek bedroeg de ge middelde verkoopstijging van alle artikelengroepen tezamen in 1974 ruim 13 pet en bereikten de verko pen een waarde van 1,4 miljard. In dit tempo doorgaande zal de Nederlandse doe-het-zelfmarkt ver voor 1980 de 2 miljard zijn. zo meent Ecoplan. JWE EGBERTS heeft becijferd, de Nederlandse consumenten in afgelopen jaar 6 miljard kop- thee en 11 miljard koppen lie van Douwe Egberts hebben uttigd. Deze consumpties zijn ïen goed voor 10 mammoettan- van 200.000 ton. In geld was omzet 977 min. (in 1973 902 maar daar zit wel een stuk enlandse afzet in. DE is tevre- over het behaalde resultaat ar noemt geen winstcijfer. Het tal werknemers in Nederland if vorig jaar vrijwel gelijk 66) maar in het buitenland ig het met 16 pet. to tl .739. In toekomst wil DE. eventueel in lenwerking met derden geogra- h spreiden. Verder wil men in drankensector een sterke positie ouwen. J-maatschappij zag de netto- in het eerste kwartaal, verge- :n met vorig jaar met 25 pet. en. Dat zegt echter niets over jaarresultaat, meent het be ur, dat geen spectaculaire winst- ging- of daling verwacht. De zet steeg vorig jaar van 1,2 tot 1,5 mrd en de nettowinst 10,1 tot 10,7 min. O (verzekeringen) heeft in '74 omzet met 18 pet. vergroot tot 86 min. De winst 14 min.) is sluitend bestemd voor verzeker- I. want AGO is een 'onderlinge' atschappij. Het levens verzeke- gbedrijf werkte 3 min gunsti- dan in 1973, het schadebedrijf min. ongunstiger, wat een 'olg was van de teleurstellende ng van zaken in de motorrijtui- ïbranche. EVIN (bouw) haalt dit jaar 45 van zijn omzet uit buitenland activiteiten. Die omzet komt uit ca. 1,3 miljard, zo is op de irvergadering gezegd. De order- rtefeuille van 1,4 miljard heeft or 60 pet, betrekking op het bui- Hand. iDERLANDSCHE CREDIETBANK AMSTERDAM —In het eer ste kwartaal van dit jaar zijn belangrijk meer Franse, Duit se en Engelse toeristen naar Amsterdam gekomen. Het aantal vreemdelingen uit West-Duitslan d lag zelfs 32 pet boven dezelfde periode in 1974. Deze stijging is voor een niet. onbelangrijk deel toe te schrijven aan 'Amsterdam 700', aldus de heer P. F. Ti chelaar. Volgens de laatste gegevens is in het eerste kwartaal het toerisme uit Japan met 20 pet en dat uit de VS met 4.5 pet teruggelopen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. 1974 met een magere 50 pet kamer bezetting moeten doen, terwijl daar een 90 pet bezetting nodig is op rendabel te draaien gezien de hoge loon- en bedrijfskosten. Hotels, die per jaar enkele miljoenen verliezen zijn daar dan ook geen uitzonde ring. Het enige antwoord daarop is het sluiten van hotels en ontslag van personeel, hetgeen het beeld van Curacao in de wereld, dat toch al geleden heeft van de beruchte branden van enkele jaren geleden, geen goed zou doen. Een rol bij de slechte resultaten van de hotels op Curacao spelen ook de ontslagen bij de industrie aldaar. Texas In struments Curacao (transistors) heeft haar personeel bijv. met 500 man moeten inkrimpen. Toch meende de heer Maynard. dat de ontwikkeling op Curacao van voorbijgaande aard zal'zijn. De eer ste tekenen van herstel hebben zich al aangediend. Maar er zal meer moeten gebeuren om Curacao weer zijn goede naam terug te ge had. Daarvoor, zo meende hij, zal de overheid moeten bijspringen door .het beschikbaar stellen van bedragen voor de promotie van het eiland. Dit laatste met name ook in Nederland. Ook onder de ontwikkeling van het toerisme in Suriname zal de over heid aldaar haar schouders moeten zetten. Als zij dat doet zijn er zeker grote mogelijkheden voor het creëren van een toeristische markt aldaar, die gevolgd zou kunnen worden door de komst van indus trieën. EINDHOVEN De directie van Volvo Car, de voormalige personen autodivisie van DAF verwacht po sitieve dingen van een snelle sa menvoeging van de verkooporgani saties van DAF en Volvo. Daardoor zal de produktiecapaciteit beter worden benut. Ook omdat de fi nanciële positie is veilig gesteld voorziet Volvo Car een geleidelijk herstel van het rendement. Er is veel vertrouwen in de verdere toe komst. Dat neemt niet weg dat zoals enkele weken geleden al vermeld Volvo Car voor 1975 nog een verlies verwacht. Vorig jaar werd een ver lies geleden van 54 miljoen na dat 1973 nog een positief resultaat van 7.05 miljoen tezien had gege ven. Toen overal in de wereld de auto verkoop in elkaar zakte bevond DAF zich als kleine autofabriek juist in een kritische fase, waarin sterke groei volstrekt noodzakelijk was om tot rendement te komen, zo zegt het jaarverslag. Verlieten in 1973 nog 98.000 auto's de DAF- fabriek. in 1974 moest het bedrijf de produktie geleidelijk terugbren gen tot ca. 70.000 wagens. Afgezien van de teruggelopen auto markt, waren de drie belangrijkste factoren die de verkoop van DAF in 1974 extra hebben bemoeilijkt de hoge waardering van de gulden (deze beïnvloedde met name de ex port naar Engeland, Frankrijk en Italië nadelig), het feit dat juist particuliere autobezitters, die over wegend de klantenkring van DAF uitmaken, het scherpst reageerden op de economische recessie en het feit dat de DAF 33. die voorheen een kwart van de produktie uit maakte, om redenen van rende ment en standaardisatie uit pro duktie werd genomen. Desondanks kon DAF haar marktaandel in Eu ropa vrijwel handhaven. DEN HAAG Het Europese bouw bedrijf verkeert in een bijzonder kritieke situatie. De internationale Europese aannemersfederatie (FIEC), waarbij ook het (Neder- Niet beter landse) Algemeen Verbond Bouw Bedrijf is aangesloten, heeft zich tot de Europese Commissie gericht en ondersteuning verzocht van het bouw-stimulerend beleid, dat elk der lidstaten van de Europese Ge meenschap voert. De FIEC zegt, dat de teruggang van de bouw in een stadium is geko men, waarin urgente maatregelen nodig zijn, wi'l men op de lange duur geen ernstige schade lijden op mationa al - economisch gebied Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Ik blijf het on bevredigend, om niet te zeggen onrechtvaardig, vinden, dat een bevolkingsgroep die verantwoor delijk is voor de produktie van eerste levensbehoeften als melk. voortdurend een te laag inko men heeft door onvolkomenhe den in het marktmechanisme en door onvoldoende hanteren van correcties daarop'. Dit zei drs C. Timmer, directeur van de CMC en voorzitter van de raad van bestuur CMC-Melk Unie gisteren tijdens de jaarvergadering in Rotterdam. Hij merkte voorts op. dat. zo min het rechtvaardig is een cao-loon te laten dalen bij een tijdelijk overschot aan arbeids krachten. zo min het ook recht vaardig is de veehouders een te lage prijs voor hun arbeid in hun melkprijzen te betalen als er een tijdelijk overschot aan produkten is. In zijn terugblik over het afgelopen jaar memoreerde de heer Timmer een aantal ongunstige ontwikkelin gen in het algemeen en voor de zui vel in het bijzonder de toenemende melkproduktie en een markt die de noodzakelijke prijsverhogingen niet kon opvangen. Onderlinge concurren tie, zowel nationaal als internationaal drukte de prijzen ten nadele van de melkveehouder, terwijl de nationale en Europese overheden deze 'onge lukkige ontwikkeling' te laat wilden zien. De nationale overheid besloot pas op de valreep van het afgelo pen jaar de consumptie-melkprijs onder bepaalde voorwaarden vrij te laten. 'Dat was een zij het laat genomen verstandig besluit, waarvan wij een verantwoord ge bruik zullen maken', aldus drs Tim mer. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM VFW-Fokker ziet verkoopmogelijkheden voor haar burgervliegtuigen, de F-27, de F-28 en de VFW-614. Voor waarde is echter, dat een oplossing wordt gevonden voor de steeds stijgende loonkosten en het renteprobleem, dat voor Fokker zwaar der telt dan voor menige buitenlandse onderneming. geeft 40 min. 8,75 pet. kapitaalo bligaties uit tegen 100 pet. De le ning heeft een looptijd van 15 jaar en de tien jaar durende aflossing begint over 5 jaar. Inschrijving 6 juni en storting 1 juli. GELDERSE TRAMWEG MIJ leed een verlies van 1,3 miljoen tegen 0,2 min. in 1973. Ook in het eerste kwartaal van 1975 werd ver lies geleden, wat het bedrijf noopte de eerder genomen reorganisatie maatregelen verder uit te breiden. MULDERS fabriek van rollend ma teriaal kwam uit op een verlies van 1,3 (0,3) min. De omzet daalde van 23,7 tot 12,5 min., voorna melijk ten gevolge van de terug gang in de sector van truckmixers. NDU (kranten) had in de eerste vier maanden een omzetstijging van 10 pet., vorig jaar in dezelfde periode 18 pet. De advertentieomzet steeg bij NRC-Handelsblad maar daalde bij het Algemeen Dagblad. Beide bladen constateren een abonnementenaanwas, zo is op de jaarvergadering gezegd. Voor de VFW-614 is vorig jaar au gustus in Duitsland het bewijs van luchtvaardigheid verkregen en op dit ogenblik zijn er bestellingen voor tien stuks, wat bestuurders mr. G. C. Klapwijk en H. J. Grobben niet slecht vinden, vergeleken met de aanloopfase van de F-27 (Friendship) en F-28 (Fellowship). Bij die twee toestellen verwacht Fokker de produktie binnenkort op te voeren tot twee per maand, ge zien de stijgende belangrtelling. Voor de Friendship is dit in feite een hernieuwde belangstelling. In het afgelopen jaar maakte Fokker van dit toestel 17 exemplaren en per eind april 1975 was het aantal verkochte Friendships opgelopen tot 629. Voor het geregelde lucht verkeer op de korte afstand blijkt de Friendship nog steeds goed te voldoen. Zuinig gebruik (de Friendship is een propellervliegtuig dat minder brandstof slurpt dan een jet) is daar niet vreemd aan. Dat de Fokker-VFW-directie ook goede kansen ziet voor de F-28 en de 614 (beide wel jets) komt omdat de luchtvaartmaatschappijen meer dan ooit op de centen moeten pas sen. De Fellowship is een stuk klei ner dan bijv. de DC-9 maar op lijnen waarop luchtvaartmaat schappijen frekwent willen vliegen kan het voordeliger zijn een bijna volle Fellowship in te zetten dan een halflege DC-9. Per kilometer vliegt de F-28 bovendien 25 pet. goedkoper en dat kan bij de tegen woordig zo peperdure brandstof wel eens een steeds belangrijker factor zijn. De VFW-614 vliegt nog weer 25 pet. goedkoper dan de F-28 maar is met dit toestel noch met de DC- 9 te vergelijken, omdat het toestel bestemd is voor kortere afstanden. Het gunstige perspectief voor de burgervliegtuigen van het concern wordt nog steeds ondergraven door financiële omstandigheden. Aan vankelijk ging men er van uit. dat de vaste kosten van de Fellowship bij 125 verkochte toestellen goedge maakt zouden zijn en dat men van dat moment af zou gaan verdienen. Toen was de idollar waarin vaak betaald wordt echter nog 3,60. Op de waardedaling van de Ameri kaanse munt heeft Fokker aanvan kelijk gereageerd met een prijsstop bij doorgaande inflatie. Nu houdt men de inflatie wel bij maar een inhaalprijsstijging is er niet ge weest. Een andere zaak is. dat vele maatschappijen op krediet kopen en in de meeste andere vliegtuig- producerende landen minder rente behoeven te betalen dan in Neder land of Duitsland. Hier ligt de ren te op ca. 10 pet., maar de Ameri kaanse (staats) Export-Importbank berekent 7% pet. Door deze facto ren ligt het punt waarop de Fel lowship winstgevend wordt nu op 240 verkochte toestellen. Momen teel staat men op 107. Ook de VFW-614 is winstgevend bij 240 toestellen. Op het ogenblik werken bij de Ne derlandse Fokkerbedrijven 6800 mensen. Vooral door de militaire opdrachten (zie onze krant van gis teren) worden dat er waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd 8.000. Voordeel voor de werkgelegenheid is dat de Fokker bedrijven gespreid liggen, o.m. in gebieden met veel werkloosheid (West-Brabant en Drente). Het Fokker- VFW-concern maakte vorig jaar een nettowinst van 8,2 (8.0) miljoen bij een om zet van 1.355 (1.395) miljoen. Een belangrijke winststijging ziet in de nabije toekomst niet in de lucht. UTRECHT Het NKV vindt dat Nederlands nationale ver mogen groot genoeg is om een deel van de goud- en deviezenvoorraad aan te spre ken voor het in stand houden of scheppen van arbeidsplaat sen. De goudvoorraad be draagt ongeveer 6.5 miljard, de deviezenvoorraad 8.5 mil jard, aldus het blad NKV- pamflet. De reserves nemen jaarlijks fors toe, maar het is volgens het NKV niet nodig, ze nog groter te laten worden dan ze nu al zijn. De overheid zou het geld kunnen gebruiken om be drijfstakken te ondersteunen die gevaar lopen verloren te gaan, daarbij zou men vooral moeten letten op die bedrijfs takken die als 'motor' funge ren voor andere branches. De overheid zou via grotere uit gaven volgens het NKV bo vendien een sterkere greep krijgen op het bedrijfsleven. DEN HAAG In het jaarverslag van de Nederlandse Vereniging van Assurantiebezorgers (NVA) wordt erover geklaagd dat de beunhazerij in de assurantiebemiddeling maar niet wil afnemen. De beunhaas, de gelegenheidsagent, de tipgever enz. worden onvermin derd in staat ge steld hun activiteit te ontplooien, aldus de NVA. Hierdoor wordt mede verhinderd, dat de professionele, de onafhankelijke tussenpersoon de gewenste en noodzakelijke erken ning en herkenning bereikt. De NVA stelt, dat een groot deel van de kritiek op het verzekeringsbe drijf, een gevolg is van ondeskun dige voorlichting door hen die nu eenmaal qua opleiding niet in staat zijn de consument op objectieve en juiste wijze voor te lichten en te begeleiden. De NVA zal bij de over heid en bij de verzekeraars onver minderd tegen deze misstap blijven strijden. De beurs van Frankfort bleef giste ren gesloten. 's GRAVENZANDE Sla 24(4-47: Toma ten 10.50-11.80; Bloemkool 65-2.60: Andij vie 38-53: Postelein 80-1.08: Bospeen 1.15- 1.70; Pepers groen 7.20-7.60: Prlnsessebo- nen 4.20-5.40: Rabarber 32-37; Spitskool 52-71; Snijbonen 3.60-4.40; Aubergines 2.10-2.40: Paprika groen 2.10-2.70; rood 2.50-3.70: Radijs38-80: Selderij 21-39: Pe terselie 22-35; Raapstelen 16-19: Bleeksel derij 74-83; Boskroten 57-68; Aardappelen 1 70-2.20. POELDIJK —Tomaten exp. a. 10.20-11.70; Sla 24-49: Andvle 30-45: Postelein 92- 45; Komkommers 20-64; Krom kg 32-98; Pepers groen 7.70-8 70; Pepers rood 7 90- 8.70: Paprika groen 2.55-2.75: Paprika rood 305-3.50: Selderij 31-60: Krulpeterse- lie 6-27: Rabarber 41-48: Radijs 52-86: Prlnsessebonen 4.30-5.70; Snijbonen 3.60- 4.50; Bloemkool 70-2.45; Aubergines 100- 2.70: Druiven 6.30-12.00: Spitskool 78-88; Aardappelen 1.00-2.30; Pruimen 3 50-8.20; Bospeen 1.17-1.39; Bleekselderij 25-99. DE LIER Aubergines 1.85-2.50; Aar dappelen 23: Andijvie 26-62; Dubbele bo nen 4.20-5.80; Snijbonen 3.90-4.40; Kom kommers 20-58; Netmeloenen 1.55-2.25; Eieren 15: Bospeen 1.10-145; Spoelpeen 1.85-2.00; Rode paprika p kg 2.85-3.20: Groene Paprika p.kg. 2-20-2.80; Spaanse Peper rood 7.00: groen 7.90-8.60; Peterse lie 32-48; Postelein 74-98; Pruimen per kg 5 90-7.60; Rabarber 29-38; Radijs 39- 58; Selderij 19-32; Sla 11-52; Bloemkool 55-2.35: Tomaten 10.10-11.80; Spitskool 52-90: Bleekselderij per stuk 32-58; Kro ten per bos 67; Prei 28-69. KAASMARKT GOUDA - Aanvoer 21 partijen. Prijzen in guldens per kg: le en extra kwaliteit 6.20-6.52, zware kwaliteit 6.55-6.73 Handel stug EIERPRIJZEN BARNEVELD - COOP. VE- LUWSE EIERVEILINGAanvoer 3.552 824 stuks (volgens vellinglljst 1.935.772 stuks), stemming kalm. Prijzen in gul dens per 100 stuks: eieren van 50 gram 7.39-7.55. 55 gram 8.38-8.43, 60 gram 9.27- 10.37. 65 gram 10.52-12.77. Elerveiling: aanvoer 1.181.310 stuks, stemming ru6tig. Prijzen in guldens per 100 stuks, eieren van 50 tot 51 gram wit 7.37. bruin 7.54 van 54 tot 55 gram wit 8.10. bruin 8.20, van 59 tot 60 gram wit 9 14, bruin 10.08. van 60 tot 67 gram wit 11.02, bruin 14.20. EIERMARKT: Aanvoér ca 2.250.000 stuks, handel kalm. eieren van 50 tot 54 67 gram 12.90-14.00 per 100 stuks, kg- prljs 2.02-2.09. SOHEVENINGEN Donderdagmorgen werden bij de visafslag in Scheveningen 602 kisten verse vis aangevoerd, als volgt verdeeld: tong en tarbot 3.569 kilogram, schol 191 kisten, wijting 115 kisten, schelvis 4 kisten, kabeljauw 158 kisten, makreel 38 kisten, diversen 96 kisten. Notering per kilogram: grote tong ƒ9.10- 9.31. groot middeltong 9.21-9.51, klein middeltong 9.11-9.42, tong 9.17-9.40. tong 2 7.70-8.00. tarbot l 10.28-11.21. tarbot 2 9.37-10.02, tarbot 3 6.29-6,60. schol 3 70-92, schol 4 65-84, schelvis 1 69-74. wijting 75-82. schar 25-35. bot ƒ20. kabeljauw 2 140-188. kabeljauw 3 125-146. kabeljauw 4 126-134. kab jauw 5 67-128, makreel 24-35. Notering perlOO kilogram: kabeljauw 1 ƒ260. TUINBOUWVEILING BARENDRECHT EN OMSTREKEN 76-90: 49—57, 61-75 43. 51-60 34—36. 41- 50: 28—33. 35-40: 23—25, 31-35 23—24. aanvoer 37.000 st.; kromme komkommers 27. aanvoer 1500 kg; kroten 614 aan voer 4000 bs: peterselie 3854 aanvoer 3.000 bs; postelein 92123. aanvoer 3.000 kg: rabarber 21—34 aanvoer 13.000 kg; radijs rood 655 aanvoer 9000 bs; sel derij 353. aanvoer 6.000 bs: sla natuur 3519 aanvoer 20.000 st.; spinazie 1 105, aanvoer 8.000 kg; tomaten: A 11.0. B 11.50—11.60, C 9.20, CC 600. aanvoer 850 bakjes. AANVOER DONDERDAG IJMUIDEN 980 kg tong. 22 kisten tarbot en griet. 195 kisten kabeljauw, 14 kisten koolvls. 110 kisten schelvis. 18 kisten wijting. 740 kisten schol. 94 kisten schar. 26 kisten haring. 227 kisten diver se. 309 kisten makreel. Prijzen per kilogram: tarbot 12 06-10.58, gr. tong 8.82-8.19. gr. m. tong 9.70-9.28. kl. m. tong 9.93-9.29, tong I 9.99-9.53. II 8.52-8.60. Per 40 kilogram: schelvis I 83-77. II 110- 82. III 134-82. IV 99-64. wijting I, II. III 102-34, koolvls III 62-60, IV 66. schol I 100-90. II 78-76, III 66-57. IV 54-50. ma kreel I 62-50, II 42-32. III 24.40-18.40, haring I 32. kabeljauw I 128-116. II 150- 93. III 134-100. IV 120-98, V 94-76 tarbot 402-192. schar 49-32. griet 230-132. Op deze wijze gaven de boeren verleden jaar uiting aan hun on genoegen. LEEUWARDEN In de eerste maanden van het lopende (melkprijs)-jaar heeft de melk de boereu minder opgeleverd dan de overeenkomstige pe riode van verleden jaar. Dit ondanks een hogere richtprijs. Dit zei drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap Zuivel, in de bestuursver gadering. Als oorzaak noemde hij de tegenvalende verkoop en niet de stijgende melkproduktie. Als de verwachting van 'Brussel' uitkomt, dat de melkpro duktie dit jaar twee procent zal stijgen, dan zullen de huidige problemen nog groter worden, meent de heer Schelhaas. Over het lopende jaar merkte hij op, dat het conjuncturele beeld er niet beter op Is geworden. Ook nu zijn de gevolgen daarvan in de zuivelbedrijfstak weer duidelijk merkbaar door sterk stijgende kos ten aan de ene kant en onder druk staande opbrengsten aan de andere kant. Om de arbeidskostenstijging (inflatie) te bestrijden werden de afgelopen jaren belangrijke bespa rende investeringen gedaan. Wat de vermogensaanwas-deling (VAD) betreft, zei de heer Timmer, dat. zolang de inkomenspositie van de Nederlandse veehouderij zo be neden het gewaardeerde cao-loon ligt. zich niet te kunnen voorstel len. dat die VAD voor de onderne mingen in de zuivelindustrie wer kelijke betekenis kan hebben. De heer A. van Leeuwen, voorzitter van de CMC en voorzitter van de raad van commissarissen van CMC- Melkunie zei een tussentijdse aan passing van de Europese landbouw prijzen nodig te vinden. In dit ver band wees hij erop. dat in vijf jaar tijd de opbrengstprijzen met 28 pet DEN HAAG De president van het Fiatconcern, dr. Umberto Ag nelli. meent dat pas in 1979 de Europese automarkt weer het peil van 1973 zal bereiken. De markt zal zich in de komende jaren vooral toespitsen op de auto's in de klei nere middenklasse U000-1500 cc), waarbij de autokoper steeds ratio neler te werk zal gaan. Fiat is de laatste jaren bezig aan een proces van verscheidenheid. Nu wordt circa 70 pet. van de omzet in de personenautosector behaald, maar over vijf jaar moet dit aan deel tot circa 50 pet. worden terug gebracht. De autoproducent, aldus Agnelli, zal zich steeds meer gaan richten op de fabricage van onder delen die worden geleverd aan as- semblagebedrijven in Latijns Ame rika en in Azië. stegen, maar dat in dezelfde tijd de produktiekosten met 53 pet omhoog vlogen. Hij sprak van een grote 'ongewis heid' in de landbouw en met name in de veehouderij. Daarbij verwees hij naar een uitspraak van het Landbouw-Economisch Instituut, dat ondernemers op grote melk veebedrijven in 1975-1976 een klei nere arbeidsopbrengst zullen heb ben dan de cao-lonen van vakar beiders op dergelijke bedrijven. Goede stap In het jaarverslag wordt opge merkt, dat de aanzet tot samenwer king op het terrein van de con- sumptiemelk tussen Coberco (Oost- Nederland), Domo (Noord-Ne derland), Noord-Holland en CMC- Melkunle (West-Nederland), die vorig Jaar werd gedaan belangrijk is geweest. Dit met name omdat hierdoor een gemeenschappelijk commercieel beleid mogelijk werd gemaakt in de oonsumptiemelksec- tor. Intussen liep het aantal melk handelaren verleden jaar" verder te rug: in Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland van 3.993 tot 3.302 (een daling met 17.3 pet) en in de andere provincies van 3.256 tot 3.052 (min 6.3 pet). In het fagleopan jaar werd bij een aanvoer van 971 min kilo melk door CMC-Melkunle een omzet be reikt van 678.1 (514.1) min. Hier uit resulteerde een winst inclu sief buitengewone baten van 23.2 (22.4) min. Dit bedrag gaat naar respectievelijk de ledenreser verekening. het ledenkapitaal en naar de vrije ledenrekening. DOW JONES INDEX Inriust Sporen Utlll. Ubl. Mods 27 mei 826 11 166.99 77.45 67.85 728.2 28 mei 817.04 165.64 77.45 67.85 29 mei 815.00 165.72 78.64 67.81 718.5 Aand. Ubl. Tot. U. L. 27 mei 17.050 20 670 1512 587 578 28 mei 21 850 24.500 1816 564 828 29 mei 18.570 22.800 1805 639 732 NEW YORK 28/5 ACF Industries 43% Alreo 17(4 Allied Chemical 36% Alum. Co of Am 45(4 American Brands 37(4 American Can 31 Am Cyanamtd 27(4 Am Electr Power 17% Am Meta) Climax 47% Ara Motore 5 (4 Am Smelt St F 17% Am Te) St Tel 48 '4 Ampex 6% Anaconda 1514 Arm co Stee) 27% Atlant Richfield 89(4 Bendis 34% Beth) Stee) 33% Boeing 29 Burlington Ind. 26(4 Can Pacific Ry 14(4 Celanese 33% Chase Manhattar 33% Chessle System 33% Chrysler 10% Cltle3 Service 42% Colgate Paimollv 32% Colt Industries 29% Common w Edisoi 24% Cons Edison 11% Cont Can 26% Cont OU 62(4 Curtiss Wright 13% Curtlss Wright A 25(4 Dart Ind. 25(4 Deere and Co 43% 14% 32% 32% 34% 10% 43(4 32% 29% 11(4 26 62% 14 25 b 25% 42% Dow Chemical 86% 86(4 Du Pont (E)) 23% 122 Eastman Kodak 05% 104% Exxon 83(4 85% First Nat. City 36% 36(4 Ford Motor 36(4 36% Olln 27 26% Fruehauf 17% 17% Pac Gas and El. 20 20% Gen Electric 44% 44% Penn Central 1% 1% Gen Funds 24% 24% P. o 65% 64% Gen Motors 43% .ie.. >odge 34% 35% Gen Publ UtU. 14(4 14(4 Philip Aa rla Phillips Petr. 53% 53% Gen Tel Si Tel 22(4 22% 53% 54% Getty OU 170 172 33 Procter St Gamb) 94% 94% Gllette 33% Glmbel Brothers 18 17% Goodyear I and 26% 26% 20 RCA 19% 19 Gulf OU 19% Republic Stee) 29% 29% Illinois Central Ind. 14 14 Instico 7(4 7(4 Int Busin Mach !13%212% Intern Harvester 30 29(4 Int Nick of Can 27% 2-7% Int Paper 47(4 46% Int Tel Te) 23(4 23% Johns ManvlJIe 20% 19% Lmg Lemco Voug 15% 15% Litton Ind 7% 7 Lockheed Alrcraf 12% 12% Marcor 23% 24 Martin Marietta 15(4 15% May Dep Stores 40% 41% McDonne) Doug) 15% 15% Mobil OU Corp. 44(4 46% Nabisco 37% 37% Nat Cash Reg. 36% 36 Nat Distillers 15% 15 Nat Gypsum 12% 12% Nat SteeJ 37% 37% Nat Lead ind. 14% 14% Santa Félnd. Sears Roebuck Shei) OU Southern Co Southern Pacific Southern Rallw. Sperry Rand Stand OU Cailf. Stand OlJ Indian Studebak. Worth Sun OU 24% 25% 65% 64% 31 (4 52', 10% 10% 25% 25(4 55% 54% 43% 43% 28% 29% 44% 45 30% 30%b 31% 32% Allegheny Pow. Akzona Am Standard Am8ted Lnd. 38% 17% 15(4 15 12% 11% 65% 65% Cerro 14% 14% Chase Select Fd 22.93 22.80 Columbia Gas 25 26(4 Cominco 29% 29 Cont Telephone 12% 12(4 Fluor Corp. Gen. Cigar 32% 32% 13% 13% Kansas City lnd. Kansas Power KLM Kroger 16% 16% 22% 22% 20% 20% Nat Can. 1 NY Centr. A North West R t N Am PtUlllps Co Texas Gulf 24(4 25% Texas Inst 05% 105% Transamenca 8% 8% Unilever 43 b 42% Union Carbide 60 58% Unl Royal 7% 7% United Aircraft 47% 47% United Brands 5% 5% US Steel 56 56% West Union Tel. 15 14% Westirighouse El. 16% 16% Wool worth 14% 14% Occidental petr. J7% 18% Reliance Group Standard Brandt Union Eleotr. United Electr. Ug Corp Western Bancorp 23% 23% 5% 5% 68(4 67% 35% 37 12(4. 12% 8% 8 12(4 12%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 21