Houding Belgie brengt project F-16 in gevaar Mooi miïïï letNieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Vragen rond 'blessure' Van Hanegem ussen toegeeflijker V eiligheidsberaad Indezekrant Vanaf zondag autogordels om - pag. 3 Uw kleine advertentie Kassa dicht drukte op Emancipade Mirage achter de hand èVE (Reuter) De Sow- nie toonde zich gisteren eling toegeeflijk op twee de moeilijkste onderhande- punten van de Europese erentie voor Vrede en Vei- 1, te weten de kwestie van lenselijke contacten en' de aire manoeuvres. Daardoor kans op de door de Russen oep in KVP i De Zeeuw ïunen met n resolutie Bij Rijksmunt moet vijftigtal mensen afvloeien sdrrg<.eVo\eX~!e^: V"1 onschadelijk gemaakt Den Uyl weerlegt opmerkingen van Belgische collega Breznjew weer ziek JAMIN Abonneer eens iemand Je weet nooit Welkomstvoordeel. IV hoort bij i: 33e JAARGANG NO. 9533 - VRIJDAG 30 MEI 1975 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. GAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 jNNEMENT 13,00 PER MAAND 39,00 PER KWARTAAL 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT De Emancipade in Utrecht (de beurs over de eman cipatie van de vrouw) heeft gis teren eindelijk een goede dag gehad, wat betreft het aantal bezoekers. De grote belangstel ling was duidelijk te danken aan het feit, dat de organisatoren de beurs gisteren gratis toeganke lijk hadden gemaakt om toch maar wat bezoeksters te krijgen. Deze maatregel (en waarschijn lijk ook het feit, dat de Emanci pade sinds een paar dagen com merciële attracties heeft, zoals gratis kip-saté, poffertjes, flip- perautomaten, doe-het-zelf-tent- jes en bloemschik-demonstra ties) heeft ervoor gezorgd, dat er gisteren zo'n achtduizend be zoeksters en bezoekers op de Emancipade waren. Tot nog toe waren er hoogstens 3000 mensen per dag geweest. In de aanvankelijke opzet was ge rekend met 15.000 bezoekers per dag: een aantal dat wel niet gehaald zal worden. Afgezien van het feit, dat de Emancipade gsiteren extra aan trekkelijk was vanwege de gratis toegang, heeft men het 'deee, dat de mensen nu pas een beet je beginnen te komen. De beurs is al ruim een week geopend en duurt nog ruim een week. Minister Irene Vorrink komt volgende week woensdag om een uur 's middags met zoveel moge lijk vrouwelijke ambtenaren van haar ministerie. Zij zal dan spreken over milieu-aangelegen heden. unze parlementsredactie CHT Op een bijeenkomst recht heeft zich gisteravond roep van honderd verontruste irs rondom de afgetreden ttcr dr. D. de Zeeuw gevormd, •oep bereidt een resolutie voor n De Zeeuw's plannen met de zullen worden ondersteund, de naam 'Resoluut' is te Ede ostbusnummer 37 geopend, ieeste aanwezigen In Utrecht n dr. De Zeeuw na diens af- i adhesie betuigd. Zij waren 3e vergadering verzameld door rechtse fysiotherapeut T. van lan die er zijn sportcentrum ter beschikking had gesteld, iren enkele bekende KVP'ers )als de Zuidhollandse gedepu- Eijssink, het statenlid Vrou- lder, kringvoorzitter Boersma ra Haag en het partij raadslid en oud-staatssecetaris Mom- leeg. solutie die in voorbereiding is orden ingediend op de verga- van de partijraad van de die 20 en 21 juni wordt ge- n. Mogelijk zal op die verga- dr. De Zeeuw zich weer kan stellen voor het voorzitter als mededinger van de htse wethouder W. J. Vergeer lor het partijbestuur naar vo- geschoven. De Zeeuw kon- gisteravond aan dat hij het ld weekeinde over zijn kandi- zal beslissen. begeerde Europese top in Hel sinki in juli groter geworden. De meeste van de reeks voorstellen, die de vertegenwoordigers der wes terse landen vorige week hebben ge daan over de twee genoemde hoofd stukken werden, zij het nog niet officieel aanvaard. De Sowjet-Unie is volgens de. westelijke gedelegeer den bereid het punt van de mense lijke contacten tussen Oost- en West-Europa, zoals dit door 't Wes ten is geformuleerd, te accepteren. Hieronder vallen de omstandigheden waaronder journalisten moeten wer ken en de bepalingen voor het reis verkeer. De Warschaupaktlanden zijn ook dichter tot het standpunt van de Westelijke landen genaderd inzake waarschuwingen vooraf bij militaire manoeuvres. Van een verslaggever DEN HAAG Bij re Rijksmunt in Utrecht zullen een vijftigtal werkne mers moeten afvloeien of worden ontslagen als gevolg van de reorga nisatie van de munt. Dit blijkt uit het antwoord dat staatssecretaris De Goede van financiën gisteren heeft gegeven op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Ko"ning (WD), De precieze cijfers staan nog niet vast. Met de personeelsvertegen- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Door de aarzelende houding van de Belgische rege ring over de opvolging van de Starfighter ontstaat momenteel groeiende onzekerheid of de gezamenlijke vervanging van de Star fighter door de F-16 door Nederland, België, Noorwegen en Dene maken nog wel door zal gaan. Als België niet op tijd beslist of een ander toestel kiest ontstaat voor Nederland een nieuwe situatie waarin dan het kabinetsbesluit tot aankoop van de F-16 van de baan is. Minister Vredeling heeft gisteren in een besloten beraad met de defen- vVD-fractievoorzitter Wiegel ver siecommissie uit de Tweede Kamer klaarde gisteravond dat hij, hoewel vast. Met ae personeeisvertegen- t r j i "11**1 Ij organisatie en de gevolgen daarvan voor het personeel. Dit overleg gaat nog door, aldus de staatssecretaris. Sergeant-majoor Van Miell bij de V-1 van Puttershoek nadat hij deze - samen met een collega onschadelijk had gemaakt. (Zie ook pag. 9). meegedeeld dat het~F-16 project niet doorgaat als de Belgen niet uiterlijk op 31 mei beslissen. Dan loopt namelijk de Amerik. offerte voor de F-16 af. Alleen als' de Amerikanen bereid zijn ten gerieve van de Belgen de offerte-termijn te verlengen kan de F-16 nog gered worden. De Amerikanen hebben volgens sommige waarnemers erg veel moeite met verder uitstel om dat zij nu eindelijk wel eens zeker heid willen hebben. Anderzijds zul len zij voor een uitstel van enkele dagen de verkoop van het toestel niet in gevaar willen brengen. Ver- Van een verslaggeyer BRUSSEL Minister president Den Uyl heeft gisteren in Brussel gezegd dat tussen Nederland en België vrij wel voortdurend contact is geweest over de kwestie van de vervanging van de Starfighter. De heer Den Uyl weerlegde met deze woorden op merkingen van de Belgische pre mier Tindemans. Deze had na zijn gesprek met president Ford gezegd het te betreuren dat drie van de vier 'anden al een principe-besluit hadden genomen en dat openbaar hadden gemaakt zonder België te raadplegen. Premier Den Uyl ontkent dit ont breken van overleg. Hij zei: 'dat Nederland een besluit nam. kan be paald geen verrassing voor België zijn geweest'. "lij voegde er aan toe dat de Nederlandse regering geen verzoek van de Belgische regering heheft gehad om de beslisisng nog uit te stellen. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Is Willem van Hanegem werkelijk geblesseerd of wendt hij een blessure voor om van de onbetekenende interland tegen Joegoslavië af te komen? De Krom me meldde gistermiddag vanuit zijn woning in Hendrik Ido Ambacht dat hij al zo'n negen dagen hinder ondervindt van een liesblessure. Hij had dat clubarts Max Abarbanel van Feyenoord meegedeeld met daarbij het verzoek KNVB-bonds- arts Frits Kessel in te lichten. Dokter Abarbanel heeft dat echter naar hij gisteravond verklaarde ge weigerd. 'Ik vond het een belachelijke zaak dat ik mijn collega Kessel moest vertellen dat Willem niet wilde spelen. Ik heb hem (Van Hanegem) gezegd, dat ik me niet voor dat karretje wilde laten spannen en dat hij zelf maar contact met de KNVB moest opnemen. Willem is daarna naar manager Guus Brox gestapt. Wat daar is besproken weet ik niet Uit de verklaring van dokter Abar banel valt af te leiden dat hij de blessure van Van Hanegem niet van dien aard vond, dat hij zater dag in Belgrado niet voor het alter natieve Nederlands elftal zou kun nen spelen. Feit ts ook, al beweert Van Hanegem dan het tegendeel dat hij dmsdag, woensdag en don derdag de training heeft gevolgd. Van Hanegem: 'Vorige week vrijdag tegen Beerschot heb ik ook maar een halve wedstrijd gespeeld. Ik heb ook geen gevolg gegeven aan de uitnodiging van de AVRO om aan een Super Star-tienkamp deel te nemen. Clubarts Abarbanel zou dat is immers gewoonte wanneer een speler niet voor het Nederlands elftal kan spelen wegens een bles sure de KNVB-arts op de hoogte hij voor de F-16-keuze is, toch voor een PvdA-motie van afkeuring zal stemmen, wanneer het kabinet aan die motie zijn consequenties ver bindt. Wiegel zei dat het vertrek van het kabinet voor hem voorrang heeft. AR-fractievoorzitter Aantjes trok hieruit de conclusie dat de VVD van de belangen van onze veiligheid een partijpolitiek-spelletje maakt. wacht wordt daarom dat de Ameri kanen de Belgen nog wel korte tijd uitstel zullen geven maar niet van plan zijn nog weken te wachten. De Belgische premier Tindemans maakte gisteren na een gesprek met president Ford van de VS dui delijk dat de Belgische beslissing deze week niet meer te verwachten is. België wil eerst meer andere ge gevens over de offerte en een ge sprek met de Amerikaanse minister van defensie, Schlesinger. Voorts heeft Tindemans gisteren weer een gesprek gehad met de Franse presi dent Giscard d'Estaing over de mo gelijke aankoop van de Franse Mi- rage. De verdeeldheid in het Belgi sche kabinet over de keus tussen de Mirage en de F-16 is nog steeds groot. De Waalse ministers hechten groot belang aan een goede verhou ding met Frankrijk en blijven daarom voor de Mirage. Door de grote onzekerheid rijs took de vraag of het debat dat de Twee de Kamer op 5 Juni houdt over de opvolging van de Starfighter door Zie verder pag. 3. TOKIO (Reuter) Premier Alexei Kosygin van de Sowjet-Unie heeft woensdag tegen een Japanse bezoe ker in Moskou gezegd dat partijse cretaris Leonid Breznjew 'weer ziek is', zo berichtte donderdag de Ja panse radio. Kosygin zei tegen Ikeda, president van de Japanse boeddhistische or ganisatie Soka Gakkai, dat Brez njew weer ziek was geworden na herstel van een ziekte in februari. Wat de partijleider scheelt is niet bekend. Kerk Desinvestering weer in her vormde synode 'In de Ruimte' huurt landgoed 2 Binnenland Ambtenaren: Niet tornen aan onze pensioenregeling 15 Buitenland Engeland debatteert over gevolgen EG-lidmaatschap... 7 (ADVERTENTIE) Een hele week lang een kwartje korting op zo'n groot gezinspak vanille/ chocolade/hazelnoot of aarbei/vanille ijs van 1 liter. Geeft die dekselse meneer Jamin zo maar weer 25 cent kado! niet duur-wel heerlijk brengen. Ik heb na een gesprek met Abarbanel duidelijk begrepen dat hij dat zou doen.' Dokter Abarbanel blijft echter ca tegorisch volhouden dat hij heelt geweigerd aan het verzoek van Van Hanegem te voldoen. Laat dokter Kessel maar uitmaken of hij kan spelen. Ik voel er overigens niets voor om weer bij een rel te worden betrokken, zoals destijds te gen Coleraine toen Willem ook weigerde met Feyenoord naar Ier land te reizen', aldus de clubarts van Feyenoord. Zie verder pag. 17. Van internationale conferenties die langer dan een maand of wat duren, worden wij wel eens wat moede loos. Maar de aanhouder wint. Over de Europese vei ligheidsconferentie waren wij al èrg moedeloos, en nu schijnt er toch nog iets moois te groeien. Nieuwe abonnee:- Straat: Plaats:. Opgegeven door: Naam: Adres: _Giro:_ Betaalt per kwartaal Plaats:_ Ik ontvang graag: Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. 1 Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. gaan naar Eibergen rrr,...

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1