'Meisjes moeten in onderwijs iveel meer kansen krijgen' M1NDOMUS Het eerlijkste eiken is ook het mooiste NB Twintig procent van klachten over medici terecht ingediend op de nieuwe \&steTermijn Spaarrekening met een looptijd van7jaar. Pan Kemenade: Na basisschool raken ze spoedig achterop Vaak sprake van onderschatting kermist kind sliep in hooiberg Verbod op afgeven 'ariër-verklaring' Tijdschrift Metamedica: HUIS Eiken in uw Vendomus. Een avontuur op hoog niveau. Iuw/KWARTET VRIJDAG 30 MEI 1975 BINNENLAND I fan onze onderwijsredactie I AMERSFOORT De kansen (poor meisjes in het onderwijs .(noeten drastisch verbeterd 'porden. Onderwijzers, leraren Ifn ouders zouden meisjes meer I (noeten stimuleren om door te eren. Dat was de kern van het be- oog dat minister Van Keme- I iade gisteren in Amersfoort hield voor de afdeling basison- Jerwijs van de algemene bond I an onderwijzend personeel. I be minister van onderwijs ging I litvoerig in op de grote achter- 1 tand van meisjes in het onder- I rijs. 'Tweederde van de werkende ongeren bestaat uit meisjes. Van 1 de vrouwen krijgt dertien procent I iet minimum-loon, van de man- ïelijke werknemers slechts één I procent.. Twee procent van de ar- leidsters in de industrie is ge- «hoold tegen vierenveertig pro- I cent van de mannen. Helemaal «heef is de verhouding tussen nannelijike en vrouwelijke hoog- I eraren: 1718 mannen tegenover 34 vrouwen'. I Het beleid van deze regering is er 1 op gericht achterstanden weg te iwerken, zei dr. Van Kemenade. ■*Dat betekent dus ook dat er iets aan de achterstand van meisjes gedaan moet worden. Daarvoor moeten eerst de knelpunten opge spoord worden. Op het eerste gezicht doen meis- het op de basisschool 't niet zo gek. Ze blijven minder vaak zitten en ze belanden veel minder vaak in het buitengewoon onderwijs. Bij het verlaten van de basis school lijkt het er tegenwoordig op dat de meisjes hun voorsprong op de jongens behouden. Maar is van korte duur. Al in de eerste fase van het voortgezet on derwijs raken ze achterop bij de jongens. Aan het eind van de leerplichtige leeftijd (vijftien jaar blijken de verschillen flink in het nadeel van de meisjes te liggen. In het middelbaar beroepsonder- Minister Van Kemenade: Er zjjn schooltypen waar je nauwelijks meisjes aantreft wijs worden meer meisjes toegela ten dan jongens, maar de oplei dingen van meisjes duren korter. De maatschappelijke waarde van typische meisjes-opleidingen is soms gering. Het schijnt zelfs voor te komen, aldus dr. Van Ke menade, dat gediplomeerde kin derverzorgsters als ongeschoold bij het arbeidsbureau staan inge schreven. 'Dat lot zal niet gauw aan een bezitter van een diploma electro techniek beschoren zijn'. Nog erger is het in het hoger onderwijs. Daar treffen we tegen over elk meisje vier jongens aan. In andere landen zijn deze verschillen veel minder sterk. In de groep OECD-landen staat Ne derland met Turkije er het slecht ste voor. Het is moeilijk te geloven dat deze verschillen het gevolg zijn van natuurlijke oorzaken, zoals de beginnende vrouwelijkheid. Dan zou je dat in andere landen in dezelfde mate moeten zien. Wat seurs grijpen ook wat minder hoog dan ze voor een jongen zou den doen. Ook inhoudelijk versterkt het on derwijs soms opvattingen die in de maatschappij bestaan over de minderwaardigheid van de vrouw. Uit een onderzoek naar leesboe ken voor vierde klassen blijkt dat mannen driemaal zo vaak hoofd rollen spelen als vrouwen. Vrou wen die in boeken voorkomen oe fenen zelden een beroep uit. Op plaatjes staan veel vaker mannen dan vrouwen afgebeeld. Het leven van mannen bestaat uit plannen maken, organiseren, vechten en redden, dat van vrouwen uit ko ken en huilen. Manier van lesgeven Een Amerikaans onderzoek geeft zelfs aanleiding te veronderstellen dat er ook iets scheef zit in de manier van lesgeven. Leerkrach ten zouden denken dat jongens het moeilijker hebben en dus meer aandacht geven aan jon gens. Volgens minister Van Kemenade zijn dit dingen waar de scholen meer op kunnen letten. 'Ik denk niet dat er leerkrachten zijn die meisjes bewust achterstellen, maar als als je weet wat er pre cies gebeurt, kun je er iets tegen doen'. Ouders actief zijn dan de oorzaken? Als je kijkt naar het lager onder wijs zijn er uiterlijk geen nadelige omstandigheden voor meisjes aan te wijzen. Nu handwerken voor meisjes niet meer verplicht is, krijgen ze in principe hetzelfde onderwijs als jongens. Onderschat Maar er zijn wel andere factoren. Zo is gebleken dat zowel de be roepskeuze-adviseur als de onder wijzer meisjes nogal eens onder schatten. De meisjes hebben zelf vaak al minder hoge aspiraties, de school en de beroepskeuze-advi- Heel belangrijk is tenslotte dat de ouders actief meedenken en mee doen met de school. Want het gaat er om dat niet alleen de school, maar ook de maatschappij en de ouders zelf hun opvattingen herzien. Bij de schoolkeuze zullen de ouders er meer op moeten let ten dat hun dochter een vak gaat leren waar ze iets aan heeft. 'Ik pleit er niet voor dat elk meisje naar het gymnasium gaat. Er zijn andere schooltypen waar je nau welijks meisjes aantreft. De tech nische school is zo'n school waar meisjes bijna niet naar toe gaan. maar waar ze heel goed onderwijs zouden kunnen volgen. (ADVERTENTIE) Hoge rente! m Eerste inleg en verdere Gedurende de looptijd bijstortingen tenminste f 1.000,1 kan niet tussentijds over Gestorte bedragen zijn het tegoed worden beschikt, niet aan rentewijzigingen Direct ingaande NEDERLANDSCHE onderhevig. dagelijkse renteberekening. MIDDENSTANDSBANK fan een verslaggever fENEMUIDEN Vijfentwintig politiemannen hebben gisternacht, gehol- len door brandweerlieden, gezocht naar de negenjarige Gert-Jan Koster lit Genemuiden, die sinds 's avonds werd vermist. Met schijnwerpers werd en stuk opgespoten zand onderzocht en her en der in de omgeving werden nensen ondervraagd. Tegen half vijf gistermorgen kwam de jongen uit ichzelf naar huis: hij had in een hooiberg liggen slapen. iANA'A Nederland is bereid de ,anleg van een weg van vijftig lilometer in de republiek Noord- émen te financieren. Dit heeft de oinister voor ontwkkelng het ka- ilnet daar meegedeeld toen hij ver- a lag uitbracht over een bezoek aan federland. /olgens radio-Sana'a zei de be windsman dat Nederland bereid is de aanleg van de weg tussen Za- mar, op circa honderd kilometer ten zuiden van Sana'a en Rada'a te bekostigen. Gisteren kwam een uit vijf leden bestaande Nederlandse delegatie in Sana'a aan om prakti sche stappen te bespreken voor de aanleg van de betrokken weg en voor landbouwprojecten, aldus het radio-station. DEN HAAG Een verklaring, dat iemand geen jood is, mogen de gemeentebesturen niet afgeven. Zo'n verklaring is in strijd met het verdrag inzake de uitbanning van rassendiscriminatie. Dit zei minis ter de Gaay Fortman van Binnen landse Zaken gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op mondelinge vragen van de heren Roethof, Pa- tijn en Franssen (PvdA). Deze 'niet-jood-verklaring' moet niet verward worden met de gegevens in het Bevolkingsregister, waarin de godsdienst vermeld wordt, aldus de minister. Pas in één gemeente is tot nu toe een 'niet-jood verklaring' aange vraagd. Deze is door de gemeente geweigerd. Motie Delftse raad tegen spreiding Topografische Dienst DLEFT De Delftse raad heeft unaniem een motie van CDA en PvdA aangenomen met het doel protest aan te tekenen tegen de verplaatsing van de Topografische Dienst naar Emmcn. B. en W. gin gen van harte akkoord met de mo tie, aldus een toelichting van bur gemeester Oele. De opsteller van de motie, drs. W. Aalbers (CDA) geeft in vijf punten weer dat er twijfels bestaan over de juistheid van de beslissing de Topografische Dienst te spreiden. Hij ziet in de over plaatsing een verarmng van de omvang en verscheidenheid van de Delftse werkgelegenheid. Van een verslaggever UTRECHT Bij de vele miljoenen medische verrichtingen die per jaar worden uitgevoerd, gaan onvermijdelijk dingen mis. Hoe veel mensen er op dit terrein klachten hebben, is niet bekend. Be kend is alleen, hoeveel klachten uiteindelijk bij een rechtsprekend college terechtkomen: per jaar enkele honderden. Ongeveer één op de vijf wordt ge grond verklaard, schrijft mr. W. B. van der Mijn in het tijdschrift Me tamedica. Er blijkt niet één be paald soort patiënten te zijn dat klachten indient, aldus de jurist van de Maatschappij Geneeskunst, de overkoepelende artsenorganisa tie. Evenmin bestaat er één bepaald soort arts over wie geklaagd wordt. Patiënten verwachten volgens mr. Van der Mijn vaak meet van hun dokter dan hij in redelijkheid kan waarmaken. De geneeskunde kan tegenwoordig veel, maar bepaald niet alles. En ook de dokter is maar een mens. Binnen een bepaald gel dend systeem kan hij lang niet altijd voor een patiënt bereiken wat hij ook zelf graag zou willen. Veel klachten ontstaan door onvoldoen de inzicht in de mogelijkheden en onmogelijkheden van medisch han delen. Aan de andere kant zijn er ook patiënten die geen klacht durven indienen. Omdat zij van de arts te afhankelijk zijn. Of gewoon omdat ze hun hele ellende niet bij de behandeling van de klacht, nog weer eens mee willen maken. Ver der weten veel mensen niet dat ze kunnen klagen of waar ze precies heen moeten. Er is wel eens voor gesteld om een centrale meldpost in te stellen, die voor elke klacht kan bekijken door welk rechtspre kend orgaan deze het beste kan worden behandeld. Er zijn namelijk vier mogelijkhe- den. De artsenorganisatie heeft zelf 'districtsraden' die een oordeel over het gedrag van een aangesloten arts kunnen uitspreken. Verder gaande maatregelen zijn mogelijk wanneer de klacht niet door zo'n verenigingsorgaan wordt behandeld maar door een van de, bij de wet ingestelde, medische tuchtcolleges. Wat men via het tuchtrecht niet kan bereiken is de eventuele toe kenning van een schadevergoeding. Dat kan alleen wanneer een civiele procedure bij de rechtbank wordt aangespannen. Gaat het bij de klacht om zeer ernstige feiten, dan kan het instellen van een strafver volging worden bevorderd. Bijvoor beeld wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Zolang een centrale meldpost nog niet bestaat, kan men voor advies en voorlichting in ieder geval te recht bij de geneeskundige hoofd inspectie van de volksgezondheid (Dokter Reijgersstraat 8, Ledd- sehendam) en bij de artsenorgani satie (Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, Lomanlaan 103, Utrecht). Opvallend noemt mr. Van der Mijn het in zijn artikel, dat nogal eens klachten worden geuit zonder dat ze eerst met de betrokken arts zelf zijn besproken. Die krijgt daardoor ook niet de kans om handelingen of beslissingen te verklaren, een eventuele vergissing te herstellen, of zijn verontschuldigingen aan te bieden. 'Een mondige patiënt moet zijn mond eerst tegenover de dok ter zelf open doen, al zal niet iedere dokter het zijn patiënt op dit punt makkelijk maken.' het woonwarenhuis van Vroom Dreesmann Rijswijk winkelcentrum in de Bogaard GEVESTIGD A.L.L.M. Stevens Huisarts Gradaland 93 Tel. 834646-b.g.g. 321780 Spreekuur: Stationsweg 107 Dagelijks: 8.30 - 9.30 uur en volgens afspraak. Praktijk hervat Gerina M. v.d. Wal VROUWENARTS Spreekuren ook op het Sta- tenplein zonder afspraak: di, wo. en vrij. middag van half 2 - half 3. J Een van Amerika's I beste koren, de LEE SINGERS uit Tennessee zijn zondag 1 juni in CAPITOL j Loosduinsekade 222 I Aanv. 15 en 19.30 uur TOEGANG VRIJ de krant helpt Daarnaast ziet u in uw Vendomus ook het resultaat van eigentijdse ontwerpkunst in eiken. Zoals bij deze robuuste eetkamertafel van 85x200 cm, welke door aanzetbladen te vergroten is tot 85x276 cm 795.- De bijpassende stoelen hebben een gebogen zit en rug, welke hekleed zijn met eerlijk dik tuigleder in naturel kleur. Per stuk 299.- Om een harmonisch geheel te creëren in eigentijdse stijl is er dit royale lage berg meubel van 255 cm lang, waarvan de voorpanelen ook bekleed zijn met hetzelfde tuigleder 2225.- Zowel deze eetkamertafel als de stoelen en het bergmeubel zijn gemaakt van gezandstraald eikehout, dat daarna in rookgrijs of donkerbruin gebeitst werd. Eikehout is eikehout, wordt er wel eens geroepen. Was het maar waar. Want wie van hout weet ziet nogal wat verschil. Zoals bij het eiken van uw Vendomus. Dat is puur, eerlijk, onvervalst eiken. Het beste dat de natuur te bieden heeft. En daar hebben de laatste kunstenaars op meubel- gebied klassemeubelen van gemaakt. Dat is te zien, in elke stijl. Bij Vendomus. Het eiken in grote klassieke rustieke stijl vindt u terug in deze kruispoot tafel, stoer en toch sierlijk. 90x160 cm 858.- 90x180 cm 907.- De bijpassende massief eiken stoelen staan op eenzelfde kruispoot en hebben een biezen zitting. Per stuk 239.- Maar ook in dit imposante goudbruinkleurige wandmeubel herkent u de klassieke meesterhand. Het is opgebouwd uit losse elementen van elk 100 cm breed en 180 cm hoog. De massief eiken voorpanelen zijn biezonder mooi gesneden. En wat de binnenkant betreft zijn er legio mogelijk heden tv-element met open vak, tv-ruimte met draaiplateau en 2 deuren 1546.- Element met 2 grote deuren, 1 lade en 2 kleine deuren 1520.- Element met 2 kleine deuren, open vak met lade en nog eens 2 kleine deuren 1399.- Element met open boekenruimte, barkiep, 1 lade en 2 deuren 1356.- U bepaalt zelf de grootte en de indeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17