Imbtenaren: Niet tornen „Goede smaak is ons kenmerk. Daarom kozen we een auto met allure: Mercedes Diesel." jan pensioenregeling Vredeling: 't hele kabinet wil kritisch NAVO-lidmaatschap Wieringa (NCBO): Desnoods hard gevecht - met gesloten front 'Ambtenarensalaris geen inzet maken van inkomensbeleid' Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. 1 Wilmerink Muller importeert in Nederland de beste dranken-merken ter wereldmen kent de waarde Van het etiket. Men weet, dat men ook in de keuze van z'n auto van smaak en allure kan getuigen en dat daarin bovendien een stukje waardering kan schuilen voor de verkoop-staf. Bovendien, de keuze van de Mercedes Diesel scheelt ekonomisch gezien tenslotte een slok op een borrel:al bij zo'n 26.000 kilometer per jaar is de kilometerprijs van een Mercedes 200 Diesel lager dan die van een benzinewagen van rond de f 15.000,-. Het Mercedes-Benz Diesel programma omvat: 200D-220D- 240D, NI EU W 240D 3.0 KWARTET VRIJDAG 30 MEI 1975 BINNENLAND 15 dat deze medewerkers zich gaan voelen als seizoen-onderwijzers of wegwerp-onderwijzers', aldus de heer Wieringa. Vandaag zal op de NCBO-vergade- ring onder andere het ontwerp- program van actie 1975 aan de orde komen. De toekenning van het stakings recht aan ambtenaren, zoals het kabinet dat in het vooruitzicht stelt, moet volgens de NCBO in ieder geval gepaard gaan met het creëren van een vredesrecht via bemiddeling. De NCBO maakte deze opmerking in het gisteren door de algemene vergadering van deze bond aanvaarde 'program van actie 1975'. Op de tweede congresdag in het VU-gebouw te Amsterdam besloot de bond tot wijziging van zijn «aam in: 'Nederlands Christelijke Bond van personeel, werkzaam bij de overheid en in de sectoren ge zondheidszorg en maatschappelijk welzijn'. Met deze naamswijziging wil de bond tot uitdrukking bren gen dat de NCBO niet alleen een bond van overheidspersoneel is, doch ook de belangen van alle werknemers in de sectoren gezond heidszorg en maatschappelijk wel zijn behartigt. De vertrouwde roepnaam NCBO blijft evenwelgehandhaafd. Een ander besluit van de algemene ver gadering was de instelling van een vijftien leden tellende jongeren- raad. De raad wordt gevormd door vertegenwoordigers van de afdelin gen en zal al dan niet op verzoek van het hoofdbestuur adviseren in algemene- en jongerenzaken. De raad bestond overigens al in een 'voorlopige' vorm. Arbitrage Over het kabinetsvoornemen om aan ambtenaren stakingsrecht toe te kennen wordt opgemerkt dat de overlegpositie waarbij het bevoegde .NCBO wenst te streven naar een gezag zich in beginsel gebonden acht aan de resultaten van het gevoerde overleg. Anderzijds heeft de christelijke vakbeweging altijd het pleit gevoerd voor het totstand- brengen van zodanige procedures dat in een situatie van een drei gend sociaal conflict zo mogelijk via bemiddeling conflicten kunnen worden voorkomen. De NCBO acht daarom de totstand koming van een onverplichte arbi trage bij belangrijke geschilpunten in het overleg tussen regering en bonden van overheidspersoneel voor de toekomst een zinvolle op lossing, zeker niet in de laatste plaats uit een oogpunt van rechts zekerheid en rechtsbescherming van de ambtenaar. De bond herinnert eraan altijd al van mening te zijn geweest dat het recht van staking voor ambtenaren of het deelnemen aan een staking door ambtenaren In strijd is met het rechtskarakter overheid-ambte- naar. 'Is het ook niet veel zinvoller te werken aan een stuk vredesrecht in plaats van zich bezig te houden met de regeling van een stuk oor logsrecht', zo vraagt de bond zich af. Evangelie Met het CNV spreekt de NCBO in het program van actie nog eens nadrukkelijk uit dat de bond zich bij het beleid wenst te laten leiden door de bevrijdende kracht van het evangelie. Voor de dagelijkse prak tijk betekent deze uitspraak dat er bijzondere aandacht moet worden geschonken aan het mens-zijn in en door de dagelijkse arbeid. 'Die dagelijkse arbeid is niet alleen een productiefactor of een dien3t verle nen, maar evenzeer een activiteit, waarin de werker zichzelf als mens in vrijheid en verantwoordelijkheid moet kunnen terugvinden', aldus de NCBO. Verder zal met kracht worden ge streefd naar goed functionerende werkbesprekingen, opdat meer in houd kan worden gegeven aan één van de centrale doelstellingen van de christelijke vakbeweging dat de werknemer zich moet kunnen ont plooien in zijn werk en dat de mens is geschapen tot zinvolle ar beid. In het program van actie wordt verder een serie maatregelen be pleit ter verbetering van de ar beidsvoorwaarden. Enkele voorbeel den daarvan zijn: extra aandacht voor de zieke 'of invalide ambtenaar dat komt ook tot uiting in het nieuwe contributiesysteem van de bond faciliteiten voor het bonds- werk, handhaving van het trendbe- leid, een minimumvakantie van twintig dagen, een vakantietoeslag van acht procent, bijzondere maat regelen voor ouderen en een flexi bele pensioenleeftijd. CNV-vr ouwen: 'Opvangcentra als oplossing voor probleem van abortus' Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Als 'Wij vrouwen eisen', Dolle Mina, Man-Vrouw- Maatschappij (MVM) en andere organisaties schreeuwen om le galisering van abortus en om verruiming van de mogelijkheid daartoe, zeggen wij: er is een andere oplossing. In plaats van abortusklinieken opvangcentra voor die vrouwen en meisjes, die ongewenst zwanger zijn met be geleiding daarbij van dokters, psychologen en psychiaters'. Dit zei gisteren mevrouw J. Dijkstra- de Vries, presidente van de Vrouwenbond-CNV op de alge mene ledenvergadering van de ze vijftienjarige organisatie in Utrecht. Zij pleitte In haar openingsrede verder voor meer mogelijkheden om financieel en geestelijk steun te verlenen en daarnaast ook voor mogelijkheden om adoptie te ver ruimen'. De griezelige ambtenarij, waar ieder die een kind wil adopte ren onder gebukt gaat, moet wor den afgeschaft', aldus mevrouw Dijkstra. 'Iedereen die ooit een kind heeft geadopteerd, zal hiervan kunnen getuigen. De lange lijsten van adoptief ouders spreken voor zichzelf'. Mevrouw Dijkstra stond ook stil bij het vijftienjarige jubileum van deze Vrouwenbond. Ze zei büj te zijn, dat de leden vijftien jaar lang heb ben mogen meewerken aan de op bouw van de maatschappij, aan een rechtvaardiger samenleving en aan een verdieping in de inzichten ten aanzien van de problemen, die de afgelopen jaren de aandacht vroe gen. 'Wat er ook mag veranderen in vijftien jaar, onze doelstelling is niet veranderd, namelijk het be wust aanvaarden van onze verant woordelijkheid ten aanzien van on ze naaste, in casu de zwakkere in de maatschappij. Emancipade De presidente sprak ook over het feit, dat de Vrouwenbond van het CNV besloten had toch mee te wer ken aan de Emancipade, hetgeen binnen de bond een omstreden punt is. Zij pleitte enerzijds voor solidariteit van de vrouwen onder ling, omdat 'we elkaar nodig heb ben', maar had aan de andere kant weinig goede woorden over voor die vrouwengroepen, die zich de laatste jaren hebben beijverd voor de emancipatie van de vrouw en haar bewustwording. 'Wij, als christelijke vrouwenorganisaties hebben vele jaren langer gewerkt aan de ophef fing van de discriminatie van de vrouwen. Aan de bewustmaking, zij het op een langzame geleidelijke manier, maar op een veel breder vlak. Vele jaren is er voorlichting gegeven in kerkelijke en culturele vrouwenorganisaties en is cr daad werkelijk hulp gegeven, waar nood was. Op basis van vrijwilligerswerk hebben vele vrouwen in besturen, commissies en organisaties een on noemelijk aantal uren van hun vrije tijd gegeven, zonder zelfs maar aan een betaalde baan te denken, om solidair te zijn en sa men te werken aan verbetering van de positie en mogelijkheden van de vrouw. Die jarenlange harde arbeid, aldus mevrouw Dijkstra, is heel wat anders dan een paar keer een spec taculaire actie voeren, één bepaald punt keihard naar voren te halen, om zo in de publiciteit te komen'. Bartimeus Ter gelegenheid van het Jubileum is onder de leden van de Vrouwen bond, maar ook daarbuiten een ac tie gevoerd om de zestigjarige vere niging Bartimeus een aangepaste speelterrein te kunnen aanbieden, bestemd voor de zwaargehandicapte kinderen van Bartimeushage. Aan het slot van de bijeenkomst kon mevrouw Dijkstra aan dr. Samson geneesheer-directeur van Barti meushage, een bedrag van 12.500 gulden overhandigen, dat met de actie 'Hun kinderen onze zaak' jvas opgehaald. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Vredeling vindt dat het 'kritisch NAVO-lid maatschap van Nederland' niet al leen door de PvdA maar evenzeer door het kabinet en de minister van defensie zelf wenselijk geacht worden. 'Het eventueel gebruik ma ken van militaire opsporingsappa- ratuur in Zuid-Afrika en het aan gaan van een binding tussen Span je en de NAVO in welke vorm dan ook is door mij in de vergadering van de defensieminis ters van de NAVO. vorige week in Brussel, in niet mis te verstane bewoordingen van de hand gewe zen', aldus de minister in antwoord op vragen van het Tweede Kamer lid Ploeg (WD). Deze dreigende taal heeft minister Vredeling niet laten horen ten ge rieve van zijn politieke achterban nu het kabinet heeft besloten de Starfighter te vervangen door de Amerikaanse F-16. 'Ook al zou die vervanging niet aan de orde ge weest zijn, dan had ik geen titel of jota afgedaan van wat ik ter zake gezegd heb', aldus de minister. De heer Vredeling waarschuwde op de conferentie dat indien de NAVO gebruik zou maken van bepaalde faciliteiten in Zuid-Afrika tegelij kertijd faciliteiten in Nederland, bijvoorbeeld ten aanzien van ha vens, in de waagschaal zouden wor den gesteld. Tegenover de pers heb ik daaraan later toegevoegd dat hierdoor de situatie zou kunnen ontstaan dat het hele NAVO-lid maatschap ter discussie gesteld zou worden'. aijinze sociaal-economische redactie De Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel voorspelt een hard gevecht n gesloten front van het overheidspersoneel indien men opnieuw zou willen gaan tornen aan de bevochten welvaartsvaste pensioenregeling van het overheidspersoneel. ;evaar is niet denkbeeldig, dat Is bij het spreidingsbeleid, po- doeleinden eenzijdig worden jast op het overheidsperso- omdat die groep nu eenmaal makkelijk te pakken is. En die eenzijdigheid zullen wij ioeden met alle kracht die in aldus de voorzitter van de de heer Wieringa, op de nde algemene vergadering eze bond, die gisteren in het irium van de VU in Amster- werd gehouden. JCBO-voorzitter wees er de esgangers op dat de regering vaar het trendbeleid onder- t ambtenaren volgen via endbeleid met hun salarissen middelde loonontwikkeling in edrijfsleven maar er is ken- toch behoefte om het trend- it pensioenbeleid nader te be ren. De heer Wieringa maakte lijk dat hij niet zit te wachten uitkomsten van deze studies die zijn aangekondigd in de inkomensbeleid van het kabi- *Bij het lezen van deze nota', de bondsvoorzitter, 'gaat er lij letterlijk en figuurlijk een lamp branden'. de NCBO al bij herhaling ken dat de ambtenaren met pensioenregeling met name politici een aantrekkelijk on- irp zijn om hun stokpaardjes betrekking tot een inkomens- beleid ln Nederland te berijden. De bond stemt weliswaar in met het streven naar een rechtvaardiger verdeling van inkomen, kennis en macht, maar deze opgave kan niet alleen door de vakbeweging worden geklaard. De NCBO zal dan ook de pogingen om de ambtenarensalarissen tot in zet te maken van een inkomensbe leid bestrijden. De heer Wieringa voegde daaraan toe dat het over heidspersoneel weliswaar een goede pensioenregeling heeft, maar dat er en in het verleden en nu nog dik voor wordt betaald. Medezeggenschap Sprekend over de medezeggenschap zei de heer Wieringa dat de NCBO weinig waardering kan opbrengen voor de pogingen die in bepaalde gemeenten van bepaalde politieke zijde worden ondernomen om het overheidspersoneel zodanig te de mocratiseren, dat men schijnbaar aan het gehele personeel inspraak wil geven, doch daarmee de organi saties volledig buiten spel zet. 'Wij blijven van oordeel', aldus de heer Wieringa, 'dat en in het belang van de overheid zelf en in het belang van de ambtenaar is dat het over leg bij uitsluiting gevoerd blijft worden met de vakorganisaties van overheidspersoneel'. Een vraagteken zette de heer Wie ringa bij de opmerking van het ministerie van binnenlandse zaken dat het tempo van de invoering van personeelsorganen afhankelijk is van de beschikbare financiële middelen. 'De kwaliteit van de top van het directoraat-generaal voor overheidspersoneel van het minis terie laat niet te wensen over, maar er zijn te weinig mensen om voort varend de lange lijst van nog af te werken zaken voor te bereiden', zei hij. CAO-impasse Sprekend over de gezondheidszorg een steeds belangrijker werkter rein van de NCBO betreurde de heer Wieringa de impasse die is ontstaan rondom de besprekingen van een CAO voor de ongeveer 160.000 werknemers in ziekenhui zen, verpleeghuizen en psychiatri sche inrichtingen. Dit omdat de directieleden van inrichtingen vol gens het standpunt van de werkge versorganisatie, de Nationale Zie- kenhuisraad, niet onder de wer kingssfeer van de CAO komen te vallen. De bondsvoorzitter toonde zich verheugd over het feit dat er inmiddels wel een cao voor de per soneelsleden in de bejaardentehui zen tot stand is gekomen. Met nadruk vestigde de heer Wie ringa de aandacht op de situatie bij verenigingen voor de tbc-bestrij- ding, die nagenoeg uitsluitend zijn aangewezen op overheidssubsidie. Aangezien de subsidie ontoerei kend is zijn enkele provinciale en grootstedelijke verenigingen in ernstige financiële moeilijkheden geraakt. Het komt zelfs voor dat aan de medewerkers wordt ge vraagd behalve het eigen aandeel in de pensioenpremie ook het werkgeversdeel te betalen omdat de instellingen over onvoldoende mid delen beschikt. Volgens de NCBO is er op korte termijn een ombuiging van het subsidiebeleid nodig. Bij ziekeninrichtingen is er volgens de NCBO op het vlak van het personeelsbeleid veelal sprake van een duidelijke achterstand. Er zou teveel vanuit een patriarchale sfeer worden gesproken en gehandeld, met name ten aanzien van de leer ling-verpleegkundigen. Achterstand In dit verband npemde de bonds voorzitter het verheugend dat de Nationale Ziekenhuisraad blijk heeft gegeven van duidelijke posi tieve opvattingen over de ontwik keling van het overleg in onderne mingsraden. Hij deed ook een drin gend beroep op de regering om W. Wieringa voor wat de particuliere sector be treft ernst te maken met een spoe dige beslissing over een nieuw werktijdenbesluit voor verplegings- en verzorgingsinrichtingen. Dit nieuwe werktijdenbesluit moet het verouderde verplegingsbesluit ver vangen, maar het ministerie zou deze zaak opnieuw in studie hebben genomen. Tenslotte wees de NCBO- voorzitter op de moeilijke positie van wetenschappelijke medewerkers aan universiteiten in tijdelijke dienst. 'Wij moeten ervoor waken rt ie v 01 „Relaxed rijden, veilig en fit aankomen". Als hoofdvertegenwoordiger van 5 het befaamde drank-importhuis - Wilmerink Muller uit Naarden bezoekt de heer C.H.M. Borst vele relaties, met wie op niveau - over smaak wordt gesproken. Hij treedt op namens een huis, dat tot de grootste van Nederland behoort en als stijlvol bekend j- staat.En hij rijdt Mercedes Diesel. Evenals de negen vertegen- ^woordigers. „Kan eigenlijk niet anders",zegt hij. „Men verwacht ""van ons, dat we óók een auto met allure kiezen". I De heer Borst zit al 25 jaar achter I het stuur en rijdt circa 50.000 kilometer per jaar. „Dit is mijn derde Mercedes 200 Dieselzegt hij„Een 3 geweldige auto. Rijk aan komfort. Je kunt erin van Amsterdam naar a Maastricht rijden, zonder dat je ri behoeft te gaan verzitten. En je rijdt JJ zo relaxed, dat je er steeds opnieuw g fit uit komt". Jj Alle wensen vervuld... *2 „Hoe we voor al onze vertegen- af woordigers bij Mercedes Diesel te- recht zijn gekomen?", vraagt ie Mr.M.A.Vencken,adjunkt-direkteur a van het bedrijf. „Wel, we hadden een heel verlanglijstje over bedrijfsze- kerheid, representativiteit, ekonomie, komfort, veiligheid. En de Mercedes Diesel voldeed aan al die wensen. Vandaar". Omdat er ook vaak buitenlandse reizen op het programma staan, bewijst de Mercedes Diesel z'n waarde als lange-ritten-uitblinker bij Wilmerink Muller volop.De heer Borst: „Ik heb eens tijdens zo'n rit achterin gezeten. Daar zit je zeker even lekker als voor". Ekonomisch verantwoord. Natuurlijk moeten de vertegen woordigers in staat zijn,als dat nodig is, zware pakken met flessen mee te nemen. De Mercedes Diesel biedt daartoe met z'n brede achterklep en gemakkelijk toegankelijke bagage ruimte volop de gelegenheid. Imp.AGAM B.V.,Reactorweg 25,Utrecht, tel. 030-451911.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15