ierste 'ontmoeting' met e duinen onvergetelijk -luidarts voert actie voor Dode Zee-reizen Pop OP de plaat F loei: ziekenfondsen moeten huidpatiënten vergoeding geven Duizenden leden Ray Davies: stap voor en stap achteruit ^/KWARTET VRIJDAG 30 MEI 1975 BINNENLAND RH 13 |e verslagen van wandelingen van F. W. van Eeden herdrukt Henk van Halm tien jaar was ik, toen ik iet eerst de duinen zag. weinig jonger dan Eli Hei die rond de eeuwwisseling samen met Jac. P. Thijs- ichreven 'In de duinen' in nantische taal van die tijd erlangen naar en zijn eer- indeling in het duin beel- en voor ons gevoel wat ravend beschreef. Toch zijn opgetogenheid over irste ontmoeting met de erige natuur van het duin- :hap na al die jaren nog leien. jne in de jaren vijftig ls al jnvergetelijk ln mijn geheu- ewaard gebleven. Tijdens de cht erheen op die Hemel- 3ag zag je eerst uit het vlak- d van de Haarlemmermeer de ren van Haarlem opdoemen, lauwlg daarachter de golven- n van het beloofde land, rer ik al zoveel gelezen had. cht beboste Bloemendaal met ellende wegen en karakteris- binnenduinplanten in de ber- af al een voorproefje van de ocht, die pas echt begon bij en Berg, waar drie nachteg'a- gelijk zongen in de kreupele waar de kleine paarse smal- kke en de blauwe duinvleu- bloem overal tussen het gras den omzoomden, op de berg de verrassende van tientallen maanvaren- ■ldzame plantjes die gemakke- 'er het hoofd worden gezien, waarop we door de boeken al ndeerd waren. Het fluitende .oe-lievan wulpen in te lokte ons verder het duin ngs grillig gegroeide dennen 'arte populieren. Daar zagen or het eerst de grote lijster, dagen minder vaak te ont- in de omgeving van Am- m dan tegenwoordig! Ontel- luinsalomonszegels bogen zich schaduw van de kardinaal- en meidoornbosjes, met witte klokjes bungelend het als een afdak gespreide en wat verderop troffen we lescheiden groepje van het me voorjaarshelmkruid tussen se bloeiende dagkoekoeksbloe- Hagedissen schoten weg tus- et fakkelgras en bleven on- lar' ln de dichte wirwar van Een door de wind geteisterde zwarte populier aan de rand van het Zeeveld in de Kennemerduinen. Foto: Henk van Halm duindoorn, waaruit van ver de aan houdende hoge ratel van de sprink- haanrietzanger klonk. Kruipend ze- negroen met zijn donkerblauwe bloemtrossen, dat Ik tot dat ogen blik alleen als, tuinplant kende, groeide er zomaar langs de vele konijnepaadjes, samen met het lichtpaarse Rivinus' viooltje en lichtgele voorjaarsganzerik. En als hoogtepunt behalve voorjaarshelm kruid en maanvaren de groep van vijfendertig keverorchissen, geel groene orchideeën waaraan een buitenstaander zich niet zal verga pen, maar die een beginnend ont dekker van 'het duin een konlngs- gevoel geven als hij ze voor het eerst vindt. Passie voor wilde flora Beginnend ontdekker, want er zijn heel wat zwerftochten ln verschil lende jaargetijden te maken, eer je kunt zeggen dat je de duinen wer kelijk kent. Zo'n duinkenner, van nog ver voor Heiman's eerste tocht en tevens een van de voornaamste inspirators van diens grote verlangen, was Frederik Willen van Eeden (1829- 1901), directeur van het Koloniaal Museum aan de Haarlemse Dreef en vader van de heel wat beroem der dichter-schrijver Frederik van Eeden. De laatste had zijn liefde voor de natuur, die zo tot uiting komt in al zijn werk, niet van een vreemde, evenmin als zijn schrij verschap. Want van wat Frederik Willen op zijn zwerftochten door Kennemerland, Texel, Terschelling, Gelderland en Overijssel aan bota nische verrukkingen beleefde, pro beerde hij anderen deelgenoot te maken in tijdschriftartikelen, die in 1885 gebundeld werden in twee deeltjes onder de provocerende titel 'Onkruid'. Onkruid, omdat het toen al de populaire benaming was voor alle gewas dat niet door mensen hand was veredeld tot sierplant. En juist de simpele wilde planten had den Van Eedens belangstelling, meer nog: ze waren zijn passie. 'Tussen den thijm slingeren zich de kleine akkerwinden (Convolvulsus arvensis) met hare pijlvormige blaadjes en rozeroode, wit gestreep te bloemen, die als kleine ogen in het gras ons schijnen te vragen, In een eeuw is veel veranderd waarom wij de dikke, topzware hyacinthen en de stijve, kakelbonte tulpen toch zoo schoon vinden, of waarom wij het driekleurig viooltje nevens haar minder achten dan de reusachtige, maar eigenlijk wan staltige pensées in onze tuinen. De mensch verstoort het evenwigt der natuur uit zucht naar afwisseling, en noemt dit 'veredelen', lezen we in het hoofdstuk 'De Flora der Hol la ndsche Duinen'. Teken aan de wand Sinds deze uitgave is er heel wat veranderd: door verharde wegen is vrijwel alle duingebied ontsloten, door wateronttrekking voor de drinkwaterbehoefte van de steden is het duin droger geworden, waar door veel planben verdwenen. Een eenzaam, woest gebied zijn de dui nen al lang niet meer, maar voor ons die de toestand van zo'n eeuw geleden niet gekend hebben, blijft Nog steeds ztfn de duinen een gebied met zeer gevarieerde plan tengroei: duinriet, kardinaalsmuts, duindoorn en berken in een dalletje, omzoomd door Oostenrijkse dennen, in de Kennemer duinen. Foto: Henk van Halm het een uitzonderlijk rijk gebied, dankzij het voortdurend wisselende landschap, de indruk van betrekke lijke ongereptheid en de ondanks de verschraling toch nog grote rijk dom aan pante- en diersoorten. Maar wie Van Eden's 'Onkruid' nu leest, begrijpt pas goed wat we nu moeten missen. Het belang van zo'n Inventarisatie van zo lang ge leden mag niet onderschat worden, want die drukt ons met de neus op het feit dat onze natuur schrikba rend verarmt. Het totale areaal aan Nederlandse natuurgebieden is in de laatste dertig jaar met ruim veertig procent geslonken. Meer dan de helft van de door Van Eeden genoemde hogere planten soorten worden in hun voortbe staan bedreigd en negentig soorten zijn zelfs al geheel verdwenen. Niet uit nostalgische overwegingen, maar vooral om het waarschuwende aspect is het goed dat de Vereenl- fing Haerlem deze boekjes weer uit e kast heeft gehaald en in een nifeuw, maar niet modern, jasje in één band opnieuw heeft laten uit geven. Het is nu voorzien van een inleiding door dr. ir. E. C. M. Ro- derkerk, directeur van het nationa le park 'De Kennemerduinen'. die tevens zorgde voor zestien mooie natuurfoto's. In een inleidend woord haalt vogelkenner Jan P. Strijbos persoonlijke herinneringen op aan Van Eeden en biologieleraar P. van Zalinge bewerkte de naam lijst van planten naar de tegen woordige stand van zaken. Een aantal historische landschapsaf beeldingen en diverse passages in Van Eedens tekst maken dit boek ook interessant voor lezers met uitsluitend historische belangstel ling. F. W. van Eeden: Onkruid. Botani sche wandelingen in Kennemer land. op Tessel, Terschelling, in Gelderland en Overijssel. Uitg. Scliuyt, Haarlem. 422 blz. f 35, voor leden Vereeniging Haerlem en KNNV f 28. if Dick Ringlever NSCHEDE Tussen twee spreekuren door ontlucht dr. Edo van Zuiden geprikkeld zijn gemoed: 'Dit is een onhoudbare zaak, maar we krijgen ize zin, al zal het kabinet erop moeten vallen!' maanden lange dialoog met zie- ifondsen, particuliere verzeke- rs, ministeriële ambtenaren en lega's gevat in lijvige dossiers zijn kast, lijken de Enschedese darts niet noemenswaard te iben ontmoedigd. Ongebroken t hij door te blijven vechten ir de 150.000 patiënten, die lij- a aan de ongeneeslijke huid- fcte psoriasis. n doel: de ernstigste onder hen kosten van ziekenfonds of par- uliere verzekering vier weken laten kuren in Ein Bokek aan Israëlische Dode Zee. Al een ar jaar staat daar een centrum ir de behandeling van lijders n deze ziekte, die op dit diepste nt van het aardoppervlak (400 'ter onder de zeespiegel) baat jken te hebben bij de invloed ri het speciale, alleen hier voor- mende, langgolvige zonlicht. Is- ill's, Duitsers, Denen en Ameri- nen komen er regelmatig ku- Sinds vorig jaar ook Neder- iders, maar hun aantal is be- ■kt. Niet alleen omdat het hier Icieël maar bescheiden wordt stimuleerd (nog maar weinig ldartsen adviseren hun patlën- een Dode Zee-reisje), vooral k omdat de kosten. (2600 gul- n. inclusief de vliegreis) veelal eigen zak moeten worden be- ild. dat wil de Enschedese specia- tevens secretaris van het be- dit Jaar opgerichte Psoriasis Ichting, gaan veranderen. Waar kuren positieve resultaten blij - n te hebben, vindt hij het niet &er dan billijk, dat ziekenfond- ii en verzekeringsmaatschappij- deze kosten voor hun rekening men. zaak kwam ln beweging, toen gin vorig jaar Koos Postema aantal psoriasis-patiënten or de televisie haalde en daar- ee uit de schaduw, waarin ze tot n hadden geleefd. Want een oriasis-patiënt timmert niet aan weg met zijn kwaal, uit vrees lor zijn omgeving te worden ge- eden. Zijn met schubben bedek- huid wekt - ook al is de ziekte et besmettelijk - weerzin op en ijft hem ongewild in een isole- ent. Sinds de Vara-tv-uitzendin over psoriasis zijn in vrijwel alle provincies patiëntenvere nigingen opgericht, met nu in totaal enkele duizenden le den. Wie zich daarbij wil aansluiten of nieuwe vereni gingen wil oprichten, kan voor informatie terecht bij het secretariaat van de Psori asis Stichting in Enschede (Mozartlaan 137, tel. 053- 842132). De tv-reportage doorbrak dat min of meer: leidde er in elk geval toe dat vele honderden patiënten naar buiten traden en zich vere nigden in een tiental clubs, die sinds februari werken onder de paraplu van de Psoriasis Stich ting. Niet alleen met het doel grotere bekendheid aan hun pro blemen te geven, ook om de ken nis over de ziekte en de therapeu tische mogelijkheden te ontwik kelen en de psycho-sociale bege leiding te verfijnen. Dr. Van Zuiden, dermatoloog in het Enschedese ziekenhuis Zie kenzorg, al jaren begaan met het lot van psoriasis-patiënten ('ik ben in mijn praktijk altijd gewel dig gegrepen geweest door het lij den van deze mensen') werd de secretaris van de stichting. En zijn woning aan de Mozartlaan het organisatiebureau, van waar uit Informatie wordt gegeven en correspondentie wordt gevoerd met officiële instanties. Therapieën Zijn meest dringende probleem: meer patiënten naar Israël te krijgen omdat hij na verscheidene bezoeken aan Ein Bokek in de aan de Dode Zee toegepaste the rapie gelooft. Zich voorzichtig uitdrukkend: 'Ik geloof, dat voor een aantal pa tiënten deze remedie meer effect heeft dan de in Nederland gehan teerde behandelingsmethoden, ook al wordt ook hiermee geen absolute genezing bereikt' Die andere methoden, dat zijn er verschillende. De meest bekende is de zalfkuur in een ziekenhuis. De patiënt wordt dan een maand lang regelmatig ingesmeerd met vieze, stinkende zalven, die de mensen wel enige tijd e.en 'scho ne' huid leveren, maar die ook onaangenaam zijn, zowel voor de patiënt (zijn psychische spannin gen verergeren er soms door) als voor het verplegend personeel er zijn ziekenhuizen, waar behande ling van deze patiënten wordt ge weigerd omdat het personeel er niet tegen kan). En altijd zijn de resultaten maar tijdelijk. De ver schijnselen komen altijd, en vaak snel, terug. Een andere, sinds enige tijd toe gepaste therapie is het inspuiten met metho-trexaat. Maar dat geeft soms, volgens dr. Van Zui den, nare bijwerkingen en kan de bloedcelaanmaak in het beenmerg remmen. En dan ls er ook nog de foto- chemische methode, die een beet je lijkt op de Dode Zee-kuur: de patiënt neemt een bepaalde stof en gaat dan onder een zeer speci ale hoogtezon, die langgolvig licht uitstraalt, liggen. Dr. Van Zuiden: 'Zo bestaan er nog een paar methoden. In Duits land experimenteert men bijvoor beeld met een therapie, waarbij de patiënt wordt Ingesmeerd met hormoonzalven en daarna in plas tic wordt verpakt. Maar de meeste van deze methoden hebben het nadeel van bijwerkingen. Ik ben ervan overtuigd, dat de Dode Zee- kuur de meest onschadelijke is. Bovendien ls het de voordeligste. Kost een zalfkuur van 33 dagen in een ziekenhuis zo'n zevenduizend gulden, de Dode-Zee-therapie vraagt maar 2600 gulden'. Als wetenschapsman wil hij zo lang nog geen officieel vergelij kend onderzoek ls ingesteld niet over betere resultaten spre ken. Maar ervaringen van patiën ten die de kuur in Israël volgden. Dr. E. van Zuiden: Tot het bittere einde. wijzen erop dat de meesten van hen langer schoon blijven (tot zelfs negen maanden) dan na ten klinische behandeling. 'Bijkomend voordeel is ook nog, dat de patiënten er geestelijk enorm door opknappen. Stinkende zalven zijn overbodig. Ze worden niet nagekeken door medepatiën ten, zoals in de ziekenhuizen. Het enige medicijn dat ze in Ein Bo kek moeten innemen, ls de zon. En verder staat alleen een dage lijkse duik in het aan mineralen rijke Dode Zee-water op het pro gramma'. Bezwaren Waarom ondanks die voordelen dan toch nog reserve? Met name omdat officiële instanties menen, dat de voordelen van deze behan- Kosten lager dan ziekenhuiskuur delingsmethode wetenschappelijk nog niet overtuigend zijn bewe zen. Dat vinden zowel de Neder landse Vereniging van Dermatolo gen als de ziektekosten-verzeke ringsmaatschappijen en de zie kenfondsen. De laatste op grond van uitspraken van hun medische adviseurs, die erop wijzen, dat met andere methoden even goede resultaten bereikt kunnen worden. Niet uitgesproken, maar wel voor stelbaar zou ook een achterlig gend argument kunnen zijn: als met vergoeding van dit soort ku ren zou worden begonnen, zou het hek wel eens van de dam kunnen raken. Ofwel, dan zou men, net als in Duitsland, kuren voor an dere kwalen als astma en reuma eveneens moeten gaan betalen. En dat zou een zeef kostbare zaak gaan worden. Dr. Van Zuiden wuift al die be zwaren weg: 'Ik blijf erbij, dat de Dode Zee-kuur heilzaam werkt. De praktijk heeft dat geleerd. En als zo'n behandeling goed voor de patiënt is, moet die ook worden vergoed. Zeker als ze voordeliger is dan andere methoden. Daar blijven we voor vechten. Wat mij betreft tot het bittere einde en tot de hoogste instanties toe. We hebben nog wel een paar potjes op het vuur staan'. door Willem-Jan Martin Binnen afzienbare tdjd staat buiiskijkend Nederland een aardige verrassing te wachten. Volgens de berichten is er ddep in de VPRO-portemonnee getast teneinde de uitzending mogelijk te maken van de 'elevisieshow 'Starmaker', een produktie uit de koker van Kinksbaas Raymond Douglas, ook wel: Ray Davies, die zelf 'en passant' de beide hoofdrollen voor zijn rekening nam. Over de precieze inhoud van dit gebeuren is door anderen dan Davies' landgenoten, die reeds vorig jaar de opvoering van 'Starmaker' in hun programmablad zagen genoteerd, voorshands natuurlijk weinig te melden. Wel is er sinds kort een aardige aanduiding in welke richting een en ander bij benadering zal verlopen: Davies nam het gegeven van deze show tot uitgangspunt voor nieuw plaatwerk van The Kinks, werkte het om, breidde het enigszins uit en stuurde het tenslotte de wereld in onder het motto 'The Kinks present a Soap Opera featuring Norman and te Starmaker' (RCA LPL-15081 Stereo). De thema's, die Ray Davies in deze Soap Opera verwerkt zijn voor de gemiddelde Kinksganger geen van alle zeer verrassend. Reeds Jaren houdt Davies zich bezig met de problemen van De Moderne Samenleving, waarbij het accent vooral werd en wordt gelegd op de voortgaande de personalisering, het individu in het algemeen en de kleine man in het bijzonder die het moet afleggen tegen ondoordringbaar geachte (bureaucratische) structuren, de dodende regelmaat van het dagelijks bestaan, schaalvergroting op allerlei terrein etc., waartegen fikse porties alcohol, de pillendoos of in het uiterste geval: zelfmoord, tenslotte de enige afweer lijken te bieden. Soap Opera zet deze 'oude' thema's echter in een ander perspectief dan met name het voorgaande, drieluikachtige werkstuk Preservation Act en vormt op deze wijze tegelijk een stap vooruit en een stap achter uit in de ontwikkeling van Ray Davies' levensbelschouwelijk denken. Vóóruit in die zin, dat de op zijn minst vaag fascistoïde 'uitweg' uit de problemen, zoals die op Preservation Act doorschemerde, hier gelukkig verlaten is. en achteruit doordat nu gekozen werd voor de totale onverantwoordelijkheid, een natief soort escapisme van het type 'laat de boel maar waaien, het zal mijn tijd wel duren'. Intussen is. los van deze bezwaren, Davies' zeeprodukt een aanmerkelijk amusanten en cherenter geheel dan Preservation Act, dat zeker mank ging aan een loszanderige veelheid. De zaken hebben hier een logischer opbouw, men kan de avonturen van de 'Starmaker' op de voet volgenhet fantasleprodukt van de tot in alle uithoeken gefrustreerde kantoorklerk Norman, en tegelijk Davies zelf (de 'popstar', nietwaar), die zich verplaatst in het leven van 'de kleine man' ('to get background for his songs', noteert de tekst van Ordinary People) om uiteindelijk tot de conclusie te komen dat een ster ook maar gewoon een mens is en iedereen eigenlijk een ster, maar dat - jammer voor Norman - de ster, of in elk geval De Muziek, toch steeds aan het langste eind trekt. Die muziek overigens steekt zeker ook gunstig af bij datgene, wat Preservation Act te bieden had. Het is allemaal wat meer afgewogen, wat intensiever en beslist minder schetterend. Alleen wil het er bij mij niet ln, dat deze Kinksplaat volgens de hoesvermelding ls opgenomen ln de Konk studio's te Londen. Dat bestaat niet.... Hoe het echter ook moge zijn, een en ander laat nog maar weinig ruimte voor de rest van de popproduktle van deze week. In een aantal gevallen is dat niet zo'n ramp: Hot Tuna (America's Choice) en Uriah Heep-toetsenman Ken Hensley (Eager To Please) leverden nu niet dusdanige muziek af, dat dit meer dan het nu gebruikte aantal regels zou rechtvaardigen. Anderzijds telt het pakket ook elpees als Subtle as a Flying Mallet van Dave Edmunds en Kevin Coyne's Matching Head and Feet, waarvan zeker de laatste wel wat meer aandacht zou mogen hebben. Misschien de volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13