Met uitbreiding voor Delfland is nieuw gezicht op Delft ontstaan Felle kritiek op bouwplan voor de vissershavenstraat Haagse milieumarkt op zaterdag 7 juni Hoogheemraadschap trots op nieuwbouw-in-oude-stijl Stichtingbestuur in brief aan b en w: Man aan ogen gewond ii mislukte overval bij Restauratie Leidse panden zal maar net op tijd komen Leiden kraakt nota van de rechtswinkel Eerste hondentoilet in gebruik genomen Geref. onderwijs in Den Haag 50 jaar TROUW/KWARTET DONDERDAG 29 MEI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN DELFT Het Hoogheemraadschap van Delfland neemt vandaag in een buitengewohe zitting van de Verenigde Vergadering het uit gebreide en gerestaureerde Gemeenlandshuis in gebruik. Sinds maart 1972 is er met grbte toewijding en liefde voor het oude ambacht aan gewerkt. Bij een rondgang in het vernieuw de complex van Delfland tussen Dielfts mooiste gracht de Oude Öelft en de Phoenixstraat langs het spoorwegviadukt moet men consta teren dat de bekende Voorburgse architekt ir. J. Kruger die in 1968 de opdracht kreeg voor de uitbrei ding van het Gemeenlandshuis er op bewonderenswaardige wijze in is geslaagd de nieuwbouw in eerlijke oude stijl te combineren met het schitterende patriciërshuls waarvan J^n de Huyter, onder meer schout van Delft en hoogheemraad de eer ste bewoner was. Delfland kocht dit pand in 1645 om het als Gemeenlandshuis in te richten. Het huis met zijn poortge bouw, dat één van de fraaiste mo numenten van de Prinsenstad is, kreeg in het begin van de 16e eeuw zijn prachtige gothische gevel van blauwe arduinsteen. Als bouwmees ter wordt Anthonis Keldermans ge noemd, die tussen 1479 en 1512 aan de Oude en Nieuwe Kerk werkzaam was. It- Kruger zei gisteren bij een rondleiding dat één van de facto ren die bij het ontwerpen van de plannen meespeelde was dat het gebouw op een van de kostbaarste plekken van Delft staat. Dijkgraaf mr, dr. J. Winsemius heeft in de vijftiger jaren nog een plan tegen kunnen houden om de tuin vol te bouwen. 'Hoe konden ze zo krank zinnig zijn', zegt hij. De dijkgraaf vindt de totstandkoming van de restauratie en de ulbreiding een zaak om trots op te zijn. 'U moet wel beseffen dat dit allemaal moge lijk is geweest omdat het hoog heemraadschap zo zuinig was', zo merkt hij op. De totale kosten hebben 7,5 mil- joep bedragen. Een bedrag van 1,7 min moet nog worden gefi- nancieerd. Desgevraagd zegt de dijkgraaf dat dit de kleine huisei genaar in het gebied van Delfland zo'n 45 cent Der jaar gaat kosten. Meer taken Delfland dat nu in een bijzonder ruim jasje zit had de nieuwbouw nodig om meer werkruimte be schikbaar te hebben voor het per soneel, dat in de loop der jaren enorm uitgebreid is door de inten- maal Van der Goes aan de Polder vaart tussen Schiedam en Vlaardin- gen. Evenals de entree aan de Oude Delft is deze toegang versierd met gepolynchromeerde wapens. Koetshuis Langs de Phoenixstraat werd het oude koetshuis herbouwd. De bene denruimte, die oudtijds tegen de stadswal was gebouwd, is nu inge richt als garage en bergplaats. Op de eerste etage bevindt zich een grote kantoorruimte Vanaf het nieuwe hek naast het koetshuis heeft men een bijzonder mooi gezicht op oud-Delft. De ruimtelijke werking van het blik- vrije plein, dat met tal van ver schillende stenen is bestraat en de tuin, waarin oude seinlantaarns van watermolens staan is adembe nemend. Met de dijkgraaf kunnen wij het eens zijn: bier is een nieuw gezicht op Delft ontstaan. Van onze correspondent LEIDEN Als niet snel begonnen wordt met de restauratie van het voormalige Heerenlogement en het Koetshuis van het Burcht complex zijn beide panden gedoemd te verdwijnen. De gebouwen, daterend uit respectievelijk 1652 en 1659 verkeren in een dermate slechte staat, dat op kortst mogelijke termijn met de restauratie begonnen moet worden. B. en W. van Leiden zeggen dit in een voorstel aan de gemeente raad, waarin gevraagd wordt geld ter beschikking te stellen voor een restauratieplan. Met de restauratie zelf zal een bedrag van ruim vier miljoen gulden gemoeid zijn. Het gemeentebestuur meent De uitgebreide en gerestaureerde vergaderzaal van de Verenigde Vergadering met links de publieke tribune in het eeuwenoude deel van het complex aan de Oude Delft. Haagse burgemeester via wedstrijd kiezen DEN HAAG De PPR-frac- tie in de Haage gemeente raad wil dat de inwoners van de residentie inspraak krijgen bij de benoeming van een nieuwe burgemeester. Het Haagse gemeentebestuur moet volgens de PPR luisteren naar 'de adviserende stem van de bevolking', te horen via open lijsten (iedereen kan invullen wie de nieuwe bur gemeester zou moeten zijn) of via kandidatenlijsten (de bevolking kiest uit kandida ten, die door de politieke par tijen genoemd zijn). De PPR-fractie heeft er ove rigens weinig vertrouwen in dat een dergelijke procedure op gang wordt gebracht. Daarom komt de fractie met een 'aangepast idee': iedere Hagenaar moet de naam van zijn/haar favoriete burge meester (man of vrouw) op sturen naar De Gemeenteraad van Den Haag, Burg. de Monchyplein 14. De meest ge noemde kandidaten voor het burgemeesterschap zouden dan volgens de PPR een spe ciale 'proeve van bekwaam heid' moeten afleggen. Hierbij wordt gedacht aan een wed strijd lint-doorknippen. Ook het zwaaien met de voorzit tershamer lijkt de PPR wel iets. DEN HAAG Bij een mislukte overval op een postkantoor aan de Van Lennepweg is woensdagmiddag een besteller aan beide ogen ge wond geraakt. Hij werd door de overvaller met een pistool bescho ten waaruit traangas kwam. De be steller is in het Haagse Oogzieken huis opgenomen. Waarschijnlijk zal hij zijn gezichtsvermogen niet ver liezen. De overval vond laat in de middag plaats in het postkantoort je. De overvaller kwam binnen, eis te 'papiergeld' en zwaaide met een pistool. De lokettiste (er is maar één loket) treuzelde een beetje, zo dat; de besteller de kans had een alarmknop in te drukken. De over valler zag dat en schoot op de man met zijn gaspistool. Daarh a rende hij het kantoortje uit en sprong in een groene Daf waarin nog twee mannen zaten. Zij zijn spoorloos. sivering van taken. ?o werd in de vijftiger jaren de strijd tegen ver- zilting en waterverontreiniging met kracht ingezet en begonnen met de voorbereiding en uitvoering van plannen voor de versterking van de zeewering en de rivierwaterkering. Bovendien was in het kader van de zorg voor de waterkwaliteit, het aantal hoofdingelanderi van 26 tot 32 uitgebreid waardoor de verga derzaal voor de Verenigde Vergade ring te klein was geworden. Ir. Kruger is bij de restauratie van het eeuwenoude deel van - het com plex uitgegaan van, wat'hij noemt, het invoegen in de grote restaura tiebeurt uit de dertiger jaren van de vermaarde architekt ir.'« Van der Kloot Meyburg. Houten boog Kruger heeft van de vergaderzaal een juweel gemaakt. Deze iruimte is iets vergroot, waardoor oök meer ruimte ontstond voor de publieke tribune. Immers, wat ndet iedereen schijnt te weten, de vergaderingen van Delfland zijn bijna allemaal openbaar. De Ingang van de" paal is versierd met een houten j boog waarin de wapens zijn gesneden van de leden van het bestuur die circa 1820 zitting hadden. Deze boog is afkomstig uit de heem- raadsschuur in de Bank bij 'sGra- venzande, die in 1719 op de toen nog aanwezige zeereep was ge bouwd voor het bergen van. onder - houdsmaterialen. Dijkgraaf en heemraden gebruikten dit gebouw bovendien als pled-è-terre tijdens de schouw en inspekties. Een gezel lige eetzaal met uitzicht op de dui nen en de zee, evenals een goedge vulde wijnkelder, noodden tot on derbreking van de plichtvervulling. De schuur werd in 1936 gesloopt. Een herinnering aan de tijd dat dijkgraaf en hoogheemraden nog recht spraken is in de zaal de balie van de vierschaar die voor de tafel van het college is geplaatst. De overige restauratiewerkzaamheden betroffen de renovaties van de;in terieurs van de vergaderzaal Van het college en de werkkamers van de drie hoogste funktlonarissen. De vergaderzaal heeft een ware metamorfose ondergaan. Het hout werk werd opnieuw beschilderd en gedeeltelijk verguld met bladgoud en het stucwerk gewit. Alleen de wapens hielden hun kleuren. Even als in het gehele complex is bijzon dere zorg aan de verlichtding be^ steed: in de vergaderzaal hangen nu prachtige Venetdaanse kronen. De kleine eetzaal of roode kamer die in 1765 in Louis XV-stijl wer/f gebouwd is in heldere achttiende, eeuwse kleuren geschilderd. De' aangrenzende dienkamer maakt nu deel uit van de verbindingsgang tussen de oude en nieuwe bebou wing. Nieuwbouw In het moderne kantoorgebouw van twee bouwlagen dat in baksteen is opgetrokken met pannendaken zijn de technische en administratieve afdelingen gehuisvest. Er bevinden zich o.m. een ruime vergaderzaal, ontvangstzaal, commissiekamer en brandvrije bewaarplaats voor het ca. 2 km lange archief, waarin zich zeer kostbare documenten en kaar ten bevinden. Het nieuwe kantoor gebouw is toegankelijk via een in rijpoort met smeedijzeren hek pi lasters langs de Phoenixstraat. De DEN HAAG Wethouder Nuij van stadsontwikkeling zal laten eenUprachtige bekroning6 in^het^naonclerzoeken °f het mogelijk is veranderingen aan te brengen in tuurstenen timpaan van het kort- - geleden gesloopte stoomschepradge- tehuis aan de Vissershavenstraat in Scheveningen. Een overzicht van het nieuwe gedeelte in oude stijl van het Gemeenlandhuis met op de achtergil de Oude Kerk. Op het plein: links mr. dr. J. Winsemius, dijkgraaf van Delfland en ir. J. Krul architekt. De foto van Rob Hendriksen is gemaakt vanaf de ingang aan de Phoenixstraat. een kundig architect voor de opknapbeurt gevonden te hebbei de persoon van de Leidschendamse architect P. van der Ste die o.m. ontwerper van het restauratieplan voor de Hooglan kerk is. Deze kerk is inmiddels grotendeels in oude luister herst] Een aantal gebouwen in de directe omgeving van de kerk, wa onder het vroegere Heerenlogement, verkeert evenwel in een zonderlek slechte staat. Voor de restauratie hiervan zijn al iq dertiger jaren plannen ontworpen. 'Langer uitstel van de restj ratie zal onverbiddelijk tot gevolg hebben, dat herstel niet plaats zal hebben', zo bezweren B. en W. de gemeenteraad. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op zaterdag 7 juni, twee dagen na 'wereldmil dag', wordt op het autovrije Binnenhof een grote milieumarkt houden. Ruim 75 kraampjes zullen bemand worden door eri tientallen organisaties, bedrijven en overheidsinstanties. Het heel zal worden opgeluisterd met muziek en dans. Op 5 juni zelf, de dag died oor de Verenigde Naties is uitgeroepen tot 'WereldniiMeu-dag', wordt in het Congresgebouw gediscussieerd over 'Het tweede rapport van de Club van Rome'. Het forum voor deze bijeenkomst (aanvang 20 uur) wordt o.m. gevormd door mevrouw ir. Nellien de Ruiter, voorzitter van het Nationaal Comité van de Vrouw, en dr. L. Ginjaar, directeur van het Studiecentrum Milieube heer. De milieu-informatiemarkt op het Binnenhof zal zaterdag 7 juni om 10 uur door wethouder Nuij (stadsontwikkeling en milieuzorg) officieel geopend worden. Vier he rauten te paard zullen de burgerij oproepen naar de milieu-markt te komen. Voor muziek ter plaatse is gezorgd: er zijn optredens te ver wachten van Kings Gayard, 'min- streels van de 20ste eeuw', de Kon. Mlii. Kapel (een lunchconcert), de groep Jeugd en Muziek met vc zang en de Kon. 's Gravenha Poliitie-muziekverendging 'Ondei Kunstgenot'. Bij de opening z vijf majorettenkorpsen met d bands aanwezig zijn. Om 13.45 ex-omroepster Alice Oppenhein prijzen uit aan winnaars var Affiche-wedstrijd, die de afgel< tijd in de residentie is gehou Om 15 uur verzorgt de dansg Baluta een optreden. De mi informatie-markt, waar alles begonnen is, telt zeer uiteenloj de kraampjes: van de Briste bassade tot de Vereniging Kat zorg, van de Vereniging tot Bel van de Waddenzee tot de NVSH een aantal kraampjes worden <j ambachten als het matten stoelen en het vlechten van k< weer tot leven gebracht. De mil manifestatie is georganiseerd de Haagse stichting Milieudag. TH-laboi'atorium LEIDEN De nota, die de Leidse Rechtswinkel heeft opgesteld over de huurperikelen bij Woningbouw vereniging 'De Eendracht', zit vol insinuaties, onjuistheden en halve waarheden. Dit is, kort samengevat, de kritiek van burgemeester en wet houders op een onlangs uitge bracht nota, die de vermeende han delwijze van het Leidse gemeente bestuur in de zaak-Eendracht scherpt afkeurt. B. en W. noemen de nota van de Rechtswinkel 'een complex van beweringen, feitelijke beschrijvingen, veronderstelde fei ten, juridische argumenten, poli- tiek-gevoelige uitspraken en insi nuerende uitroepen ('Chantage?', Intimidatie?'), die naar wij ver moeden —het rapport een maat schappij-kritisch karakter moeten geven'. Het rapport deed eerder denken aan een warwinkel dan aan een Rechtswinkel, aldus B. en W. die alle beschuldigingen van de hand wijzen. 'Ter voorkoming van mis verstand,' zo zeggen B. en W. ten slotte, 'willen wij zeggen dat het stellig niet onze bedoeling is de Rechtswinkel met deze opmerkin gen te ontmoedigen. Integendeel, wij hopen dat het een aansporing zal zijn om een volgende keer tot een heel wat zorgvuldiger en Ir. A. P. Oldenburg, lid van het het bouwplan voor een complex bejaardenflats en een verzorgmgs- college van bestuur van de Techni sche Hogeschool Delft, heeft de eerste paal geslagen voor het nieu we laboratorium voor chemische werktuigen van de afdeling der werktuigbouwkunde aan de Leegh- waterstraat. De kosten voor dit ge bouw komen op ca. ƒ10 miljoen. De eerste inrichting gaat een half miljoen gulden kosten. De TH heeft voor dit urgente bouwplan onthef fing gekregen van de bouwstop. Het pand wordt in twee lagen opgetrok ken en krijgt een hal van een gebogen vorm. De nuttige ruimte is 2700 m2 groot. Verzetshelden De nieuwe Zoetermeerse wijk Buy- tenwegh de Leyens krijgt nu ook straten met namen van verzetshel den in deelplan B bij het te bou wen Buurtcentrum Buytenwegh. De straten zullen hier 'hoven' heten, die vernoemd worden naar Paul Scholten, Telders. Bernardus Yzer- draat, Jan Campert, Peter Zuid, Frits de Zwerver, Wiardi Beekman, Titus Brandsma, H. M. van Ranwijk en Manna. Het plein voor het buurtcentrum zal Kentgensplein gaan heten, als hommage aan het Zoetermeerse verzet. Tenslotte wordt de naam Schoutenveld van het straatnamenplan geschrapt en Hij zei dit nadat de commissie voor stadsontwikkeling kritiek had uit geoefend op de vormgeving van het complex. Van alle commissieleden klonken woorden als 'saai', mono toon'. 'massaal', 'bejaardenkazerne' e.d. Men vreesde dat juist door de huidige vormgeving een complex van maximaal negen bouwlagen van de zo vaak geroemde integra tie met de omgeving weinig terecht zal komen. Volgens de wethouder bestaat het probleem dat door de huidige subsidievoorschriften een kleinschaliger bouw zeer moeilijk is. Maar hij zou proberen ook daar wat aan te doen. Overigens had de Welstandscommissie, die het plan had goedbevonden, ook enige kritek op de massaliteit. Nadat alle com missieleden hadden gezegd dat ze wel voorstander waren van de bouw van een complex op zich, zegde de heer Nuij toe architect en Wel standcommissie bij elkaar te zullen brengen, teneinde nog enige veran deringen te bewerkstelligen. In de commissie werd ook nog de Structuurschets Scheveningen-Dorp besproken. Wethouder Nuij deelde mee dat binnenkort de voorberei dingen zullen beginnen om te ko men tot een bestemmingsplan voor -komt hiervoor in de plaats: Rak- DEN IIAAG Voor hel, Gemeente lijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt is woensdagmiddag de eerste van een serie hondentoilet ten in gebruik genomen. In de komende weken zullen over de ge hele stad verspreid nog zo'n twin tigtal van dergelijke gelegenheden worden aangebracht, deels op de openbare straat (de promenades in de binnenstad en Scheveningen), deels in plantsoenen. De toiletten zijn het, gevolg van een actie die de gemeente gaat ondernemen om de 6traatverontreiniging door honden tegen te gaan. De hond op de foto, die zo te zien best van zijn toilet gebruik wilde maken, wordt vastge houden door één van de meisjes die gekleed in het frisse groen van de Gemeentereiniging op de promenade in het centrum aan de voorbijganger s stickers en folders uitreikten, waarop de hondenbezit ter op zijn schone plichten wordt gewezen. Alle hondenbezitters in Den Haag voor zover ze via de registers van de hondenbelasting te achterhalen zijn krijgen dezer dagen de folder in de bus. Boven dien wordt in de dagbladen een advertentiecampagne gehouden on der het motto: 'Honden zijn al gauw zindelijk, sommige mensen leren het nooit'. het dorp Scheveningen. De drie be trokkenen (gemeente, het bureau dat het bestemmingsplan moet ma ken, de bewoners) zullen in nauw overleg 'met elkaar aan die voorbe reiding moeten werken. Er werd vooral grote nadruk gelegd op de noodzaak van het betrekken van de bewoners in de overlegstructuur. DEN HAAG Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Ver eniging voor Gereformeerd Onder wijs te 's Gravenhage, waartoe de Bilderdijkschool aan de Pasteur- straat en de ds. J. C. Sikkelsohool aan de Beetsstraat behoren wordt dinsdagavond 3 juni om 19.45 uur in de Laakkerk een herdenkingssa menkomst gehouden. Daarna kan men het bestuur op een receptie van 21.00-22.00 uur in één der zalen van de kerk gelukwensen. kersveld, bedoeld als verwijzing naar de leerlingen die de te bou wen scholen hier straks zullen be volken. Schoolverlaters Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden houdit van 1 juni tot en met 18 augustus een speciale actie voor schoolverlaters van beroeps- en al gemeen voortgezet onderwijs. Een van de doelstellingen is de jeugdige werkzoekende een zo ruim mogelijk aanbod van vacatures aan te bie den. Het GAB zal daartoe alle per soneelsadvertenties in dagbladen e.d. napluizen, welke betrekking hebben op bedrijven en instellin gen in de Leidse regio. Het GAB noemt het juist in een tijd van grote werkloosheid van belang om alle bronnen van personeelswerving aan te boren. voorstellingen in Den Haag. Ir? tent is plaats voor 400 personenj serie begint van 31 mei t.e.m juni aan de Onyxhorst, 4 en 5 f aan de Havenkade langs de Ne» nusstraat, 7-9 juni Goudenrea plein, 11 en 12 juni Tramst] Loosduinen, 14-16 juni Newf plein, 18 en 19 juni Heeswijkpï 21-23 juni Leyweg naast MTS[ 25-29 juni de Stede. De voorstel? gen beginnen woensdag, zaten en zondag om drie uur, maan en donderdag om 16.15 uur. f Laatste loop-in In de Delftse Adelbertkerk gf het Gewestelijk Orkest voor Zf Holland vrijdagavond a.s. om ktf- over acht zijn laatste succesw Loop-In concert. Medewer» wordt verleend door het Opera» Maasstad met zes jonge koord genten. Deze laatste zullen el» afwisselen in een muzikale mi thon. Het slot wordt gevormd een optreden van alle deelnew in de compositie 'Sixtijn' van HM Alkema. Toegang, koffie en p gramma zijn gratis. Een nieuwef rie loop-ins is afhankelijk rijkssubsidies. Het voortbestaan i het Gew. Orkest is zoals beki] zeer wankel. en dan nog Swanko-Services opent 30 I om 16.00 uur Europa's eerste enl op heden grootste rubberboot# trum aan de Noordeindseweg 265 Berkel. Auto Bierman opent 41 ni zijn derde vestiging aan dé f coba van Beierenweg 31 in Vd hout De Koninklijke MilitJ Kapel concerteert 30 mei om 20 in Houtrust o.l.v. kapitein A. P thumus. De heer W. G. de Soë neemt 30 mei van 15.00-16.30 in het PTT-gebouw aan de Pr. 1 trixlaan in Den Haag afscheid perscontactambtenaar wegens pensionering.# In de Haagse Mariahoeve wordt 30 mei 19.00 een wielerronde gehouden: de si is aan het Ursulaland. Het Fel op-de-Franse toer op 30 mei| Buurtschap 2005 in Den Haag f gint niet om 13.00 uur, maar 19.00 uur. Meer nieuws uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6