Nierpatiënt kan nu (in caravan) met vakantie dichtbij jmmentaa: dennendal te boek gesteld tse hulp (1) itse hulp (2) gisch ,r Voor dialyses naar 'De Lichtenberg' in Amersfoort Werklozen waren bijeen in A'dam Kouder weerrapporten X r* ademnood minister Healey van financiën onmisbaar ga nou gauw KWARTET DONDERDAG 29 MEI 1975 BINNENLAND "obi vergaderden in 1973 de iele leiders van de wereld over vorming van het monetair be ien van de dringende eisen daar jjen vergroting van de reële hulp ontwikkelingslanden. Maar tot neenschappelijke verplichting rijke landen kwam het niet. wam de huidige Westduitse ;anselier Schmidt toen nog mi- |van financiën met een weids in vijf jaar zou de Bondsrepu- jiet bedrag voor ontwikkelingssa- irking verdubbelen. Een geste (op wekte bij de in grote armoe- jende landen van de Derde We- flier was een nieuw West-Duits- i het woord, dacht men. jnders is de hedendaagse politie- ,'rkelijkheid geworden. In de kerken wordt bezorgd afge- hoe de nu aan de gang zijnde ikingen over de komende begro- bssen het kabinet en minister Bahr van ontwikkelingssamen- definitief zullen uitvallen. Nu iet bedrag dat volgend jaar tot jiljard mark behoorde te stijgen, bracht tot 3.03 miljard, waar- Je Bondsrepubliek nog lager uit komt dan dit jaar (3.26 mil- ,gere termijn, voor het jaar mikken de Duitsers in plaats de beloofde 6.34 miljard op 3.56 miljard mark. Uitgedrukt entage van het bruto nationaal betekent dat van 1974 tot n daling van de overheidshulp .37 jjrocent via 0.32 procent in >t 0.24 procent in 1979. vergelijking: voor Nederland het bedrag aan netto ontwikke- öjjulp over 1975 geschat op 0.72 nt van ons bruto nationaal pro- In 1976 moet Nederland volgens leeds gehandhaafde toezeggingen irocent halen). Ibreuk is in de internationale nooit fraai maar als het ge- tegenover hulpbehoevende lan- jlan maakt dit de immoraliteit alleen maar groter. Want men zich goed realiseren wat dit —♦politiek betekent voor^ontwikke- m aden. Zij rekenen weliswaar »p de beloftes die de rijke landen dat heeft hun de ervaring wel maar Jj rekenen bij hun g op langere termijn mèt :eggingen van rijke en stabiele als West-Duitsland. In de Der- fereld hebben de landen vaak krappe budgetten, dat het leven burgers direct gemoeid is met tag of gedane beloftes ook inge- jaar geleden was Duitsland ook intwikkelingsland. Dat was de lie het betaalde voor het spel dat gespeeld met miljoenen men- -ens. Toch is het met groot- ise hulp op de been gebracht, nu een van de weinige landen, van de energiecrisis op de auto- niets tè merken is. Toch wordt isis voorgewend als reden voor ferugschroeven van de ontwikke- julp, alsof deze crisis de Derde |d niet veel erger treft, t de zeer teleurstellende daling faet Westduitse ontwikkelingsgeld nog een andere, die het registre- raard is. De nieuwe minister van ikkelingssamenwerking heeft via pterne order aan zijn ambtenaren pcht gegeven, bij het verstrekken kiften of leningen aan ontwikke lenden de voorkeur te geven aan tn met voor West-Duitsland veel ende bodemschatten of andere Istoffen. Een gebaar dat ge let voorafgaande niet zo 'fris' oet. iftreden van staatssecretaris Gla- van Loon is geen onlogisch of echt vervolg op de omstandigheid leze bewindsman zich èn bij zijn iter én bij zijn ambtelijke staf igelijk heeft gemaakt door publie- beiden in een nabij verleden xd beleid op de korrel te nemen, ■jwas het volste recht en misschien de plicht van de staatssecretaris, minister en topambtenaren heftig ritiseren, maar door dat niet ts intern maar ook openlijk te heeft hij een situatie laten ont- waarin hij zelf niet meer in een jouwensrelatie tot zijn naaste om- |pg kon werken. De heer Glastra lLoon was op zijn eigen departe- Been buitenstaander geworden en dat voortaan zijn gebleven. Zijn leer dat zijn aanval zich niet te op functionarissen, maar op 'historisch gegroeide structuur' niet op; het komt voort uit het rogressieven wel vaker voorko- ie misverstand dat mensen bijna structuren vaak slecht zijn. taatssecretaris mag dan met recht eden zijn vertrokken (of tot zijn ck zijn gedwongen), de ernstige lemen van de strafrechttoepassing daarmee niet opgelost. Mr. Gla- van Loon had niet openlijk horen eggen dat zijn minister en top- tenaren daarvan de schuld dragen zeker niet mogen vergeten te en dat hij er zelfs twee jaar de ntwoordelijkhei d voor heeft hei- dragen), maar inhoudelijk zijn zijn edelingen moeilijk te betwisten, mogen er nog aan toevoegen dat ingeveer de hele Tweede Kamer aak uit de hand heeft laten lopen, jls de afgetreden staatssecretaris door Cisca Dresselhuys AMERSFOORT 'Ook al zit ten we maar twee straten van ons eigen huis, toch zijn we er eens uit. Als nierpatiënt, die twee keer per week naar het zie kenhuis moet om te 'spoelen' kon ik tot nog toe eigenlijk nooit met vakantie. En vanzelf gingen mijn vrouw en zoontje dan ook niet weg. Ja, je kon wel eens een dagje uit, maar dan toch gauw weer terug. Daarom is die caravan hier zo fijn. Je bent er uit, en van hier uit kun je toch ook twee keer per week naar het ziekenhuis voor je nierdialyse. De 38-jarige Amersfoortse straten maker A. van Ginkel was de afgelo pen twee weken de eerste vakantie ganger in de grote caravan, die op de grens van Amersfoort en Soest, op de camping Kingshome staat. Deze caravan is daar speciaal ge plaatst als vakantiemogelijkheid voor nierdialysepatiënten van het protestants-christelijk ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort. 'Het is heerlijk voor" onze patenten, Vooral ook voor hun vrouwen (of mannen) en kinderen. We hebben hier mensen, die al jaren nooit meer eens met vakantie waren ge weest', vertelt de internist J. van Proosdij, voorzitter van het vereni- gingetje, dat is opgericht om geld bijeen te krijgen voor de caravan. 'Het plan was afkomstig van een ziekenbroeder van 'de dialyse-afde ling van 'De Lichtenberg'. Die man heeft zich werkelijk een ongeluk gesjouwd om alles voor elkaar te krijgen. Zelfs de inrichting van de caravan, hebben we voor niks ge kregen van zakenlui hier uit de buurt. Ook de camping heeft erg meegewerkt: we staan er het eerste jaar helemaal gratis. Zodoende hoeven de mensen eigenlijk niets te betalen voor hun twee weken vakantie. Het enige is, dat ze voor vijftig gulden per jaar lid zijn van de vereniging. Je kunt dus zeggen, dat die vakantie hun vijftig gulden kost. Dat is natuirlijk niet veel voor twee weken in een prima ge outilleerde caravan', aldus dokter Van Proosdij. De eerste gast van de caravan, de heer Van Ginkel is het volledig met hem eens. 'Er bestaan voor ons wel andere vakanties maar die zijn ver schrikkelijk duur. Je kunt met de nierstichting wel vier dagen naar Italië, maar dat kost per persoon 350 gulden, dus dat wordt wel kostbaar als je met z'n tweeën of drieën mee wilt en dan ben je nog maar een paar dagen weg, je moet namelijk tussen twee spoelingen door weg. Hier in de caravan zit ik maar een minuut of wat van het ziekenhuis af. Ik ga er met een taxi heen. Twee keer per week. meestal dins dags en vrijdags, ga ik 's middags om een uur of drie het ziekenhuis in en ben dan om een uur of elf weer klaar. In die tijd wordt al mijn bloed doorgespoeld door een zogenaamde kunstnier. Mijn beide nieren wer ken niet meer. Daardoor komen er allerlei afvalstoffen in mijn bloed, die er niet in horen. Vandaar dat het bloed twee keer per week hele maal schoongemaakt moet worden. Dat gebeurt heel geleidelijk, aan de ene kant wordt het bloed uit het lichaam gepompt, daarna gaat het door de kunstnier en dan komt het op een andere plaats weer terug in je lichaam.' functionerende nier zou hebben, zou ik al van die steeds terugkeren de spoeling af zijn. Mijn vrouw heeft wel al een briefje opgestuurd naar de nierstichting, dat ze na haar dood beide nieren mogen heb ben. Ja, wanneer je er zelf mee geconfronteerd wordt, begrijp je pas hoe groot het tekort aan nieren Wachtlijst De eerste gasten, de heer en mevrouw Van Ginkel, in de caravan op de camping Kingshome. Kosten zijn er nauwelijks aan verbonden Al die tijd lig of zit je maar zo'n beetje, weglopen kun je niet. want je zit vast aan de kunstnier. Ik heb in die tijd al heel wat afgelezen. Soms kijken we ook televisie. Ik lig meestal samen met zo'n man of zes tot acht. Naast me ligt vaak een meisje van zestien. Die heeft voort durend hoofdpijn. Wat een ellende, op die leeftijd.' Al een jaar 'Ja, ik ben zelf ook nog jong, maar ja, jong of niet. deze kwaal heb ik en daar is niets aan te doen. Ik ben nu een jaar aan de kunstnier. Daarvoor probeerden ze het nog met medicijnen, toen werkten mijn. nieren nog een beetje, maar nu doen ze niks meer. Bij een sport keuring is gebleken dat mijn nie ren het nog maar heel slecht de den. Ik had zelf nooit iets gemerkt, geen klachten gehad. Daarover heb ik nog een enorme ruzie gehad bij de eerste specialist, bij wie ik kwam. Die zei: u moet veel hoofd pijn hebben en opgezette voeten en last van uw benen en nog een paar van die kwaaltjes. Ik had niks ge merkt en dat zei ik ook tegen die man. U moet die klachten gehad hebben, hield hij vol. Nu ja. zeg, ik zal toch zelf wel weten wat ik voel of niet.' 'Ik ben toen maar naar een andere dokter gegaan. Later kwamen die klachten inderdaad, maar daarvóór had ik e nooit iets van gemerkt. Je bent erg gauw moe, veel last van maagkrampen en kramp op andere plaatsen in het lichaam en de dag na je dialyse ben je gewoon helemaal gammel. Dan heb je niet Maar gelukkig heb ik een goeie 'Ik was stratenmaker. Dat werk kan ik niet meer doen. Te zwaar, veel te koop.' baas: de gemeente Amersfoort. Ik mag nu zelf een beetje rommelen en komen, wanneer ik kan en weg blijven wanneer ik me beroerd voel. Ze zijn nu ook bezig met een autootje voor me: ik hoop dat dat lukt. Dan kun je toch eens wat verder weg naar familie of kennis sen. Reizen met treinen en bussen is eigenlijk te vermoeiend voor mij, vertelt de heer Van Ginkel. Vrouw en zoontje Eigenlijk is hij voornamelijk voor zijn vijfjarige zoontje en voor zijn vrouw naar de caravan gegaan. 'Die jongen vindt het heerlijk eens er gens anders te zijn, echt op vakan tie te zijn, ook al zitten we hemels breed maar enkele tientallen me ters van huis. Dat we zo dicht bij huis zitten, heeft in ieder geval het voordeel, dat we de dieren allemaal goed kunnen verzorgen: de vogels de vissen, de konijnen. De hond hebben we mee hierheen genomen. Die dieren zijn mijn hobby. Verder lees ik veel en graag, vooral over de oorlog. Ik heb een flinke lap tuin, maar daar kan ik niet meer echt voor zorgen. Ben ik veel te gauw moe voor. Mijn vader spit hem om en mijn vrouw houdt 'em zo'n beetje bij.' 'Je moet jezelf aanpassen, maar je bent eigenlijk nog te jong voor zo'n aangepast leven. Klagen doe ik niet veel, je helpt er niemand mee en voor je omgeving word je een moeilijk mens om mee te leven. Mijn vrouw vangt me erg goed op. vooral opde dagen dat pa een slecht humeur heeft. Dan ben ik erg kribbig.' Transplantatie? Over transplantatie van een nier .hebben de Van Ginkels wel eens gedacht. Mevrouw Van Ginkel heeft al eens bij de dokter gevraagd of zij niet een van haar nieren kan afstaan aan haar man, maar daar ging men liever niet op in. 'Ze pakken geen nieren af van gezon de, jonge mensen. Ik weet trouwens niet of ik voor een transplantatie in aanmerking kom. Niet elke nier patiënt is namelijk geschikt voor een transplantatie. Ik wil het er wel eens met de dokter over heb ben. Wanneer ik weer één goed Dokter Van Proosdij zegt hierover: 'Er stonden in 1974 zo'n vijfhon derd mensen op de wachtlijst voor een niertransplantatie, maar er werden in dat jaar minder dan 250 nieren aangeboden. Het is dus dui delijk dat heel wat mensen lang moeten wachten. Bovendien kun nen we niet zomaar alle nieren van overleden mensen gebruiken. De nieren moeten afkomstig zijn van mensen, die gestorven zijn op een leeftijd van veertig tot vijftig jaar. Uiteraard moeten ze niet aan een nierkwaal overleden zijn. Verder moeten de nieren in goede staat verkeren. Wat de patiënten betreft: we transplanteren eigenlijk niet meer boven de vijftig jaar. Daarna kunnen er te gemakkelijk compli caties bij komen, omdat de algehele lichamelijke conditie dan al wat achteruitgegaan is.' Om nog even op de vakantie in de speciale caravan 'Uit en toch thuis' terug te komen: in opzet is deze caravan vooral bedoeld voor patiën ten van De Lichtenberg.' Daarmee is hij dan ook al zowat volgeboekt, want er bestaat zeer veel belang stelling voor deze nieuwe mogelijk heid om toch met vakantie te gaan. Aan de andere kant wil dokter Van Proosdij, wanneer er een keer een gaatje vrij is best proberen of ook nierpatiënten uit andere delen van het land gebruik kunnen maken van de caravan. Dat houdt in. dat deze mensen dan ook in De Lich tenberg hun nierdialyse zouden moeten laten doen. (wanneer ze tenminste niet dicht genoeg bij hun ziekenhuis in de buurt zitten). Over het algemeen is de kunstnier- apparatuur van 'De Lichtenberg' goed bezet, maar dr. Van Proosdij is altijd bereid te bestuderen of er nog ergens een gaatje gevonden kan worden. Maar, zoals al gezegd, op het ogenblik zit de caravan, voor deze zomer, volgeboekt. Van een verslaggever AMSTERDAM De werklozen wil len verhoging en verlenging van hun uitkeringen, en een verbete ring van de werkgelegenheid. Dat bleek uit het eerste nationale congres van werklozen dat gisteren in Amsterdam is gehouden. De voorzitter van het actiecomité, de heer A. van der Lugt zei dat de regeringspolitiek ten aanzien van de werkloosheid faalt, vooral in de bouw. Een werkelijk beleid is on- verbreelijk met een verhoging van de uiteringen verbonden. Maar de regering vindt dat te duur, zo zei hij. De bijeenkomst werd door on geveer 150 vertegenwoordigers van plaatselijke comité's bijgewoond. Toen Pieter J. Feteris (nu als na tuurkundig docent werkzaam in Lexington, Mass. V.S.) nog in Lei den studeerde hij is later ver bonden geweest aan het KNMI stelde hij 23 wcerregels samen. Regel 20, alleen van toepassing op mei en juni. geldt voor de weers ontwikkeling van deze week. Hij luidt: 'Het weer was koud bij noord tot noordoosten wind (eind vorige week). Daarna werd het warmer bij oostelijke wind (maandag, dinsdag en woensdag). Wij zien echter, dat de wind geleidelijk weer naar het noorden terugdraait. (Gisteravond in het noorden). Dit betekent op nieuw achteruitgang en guur weer. Wanneer er stapelwolken en dikke wolkenschollen uit het noordwesten opkomen (vandaag), volgen er stuif-regenbuien als de wind naar het noordwesten draait. Het weer gaat dan steeds verder achteruit. Blijft de wind noordoost tot noord, terwijl de bewolking toeneemt (ho ge wolken uit het noordoosten, la gere uit het noorden) dan volgt spoedig regen, die zeer zwaar kan zijn. Kortom, het wordt slecht weer. Klaart het na 6 tot 12 uur regen op en wordt het warm, dan is er een doorgaande verbetering. Kennelijk kiest het weer deze weg helaas niet. Deze en de andere tweeëntwintig bitter zegt: de belangen van werkers en cliënten op de terreinen van kin- derbescherm i n g, ge vangen iswezen, t.b.r., reclasseringsbeleid en vreemde lingenbeleid plegen in onze maat schappij niet voorop te worden ge steld. De Kamer zal dinsdag, wanneer zij over de kwestie Glatsra van Loon debatteert, er goed aan doen, vooral op dit punt bij minister Van Agt en bij zichzelf te rade te gaan. Weerrapporten van gisteren 7 i temp. en neerslag tussen 7-19 v Amsterdam licht bewolkt De Bilt licht bewolkt Deeien licht bewolkt Eelde zwaar bewolkt Eindhoven licht bewolkt Den Helder zwaar bewolkt Luchth. R'dam licht bewolkt Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Las Palmas Las Palmas Tel Aviv - Tunis. licht bewolkt licht bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt regenbul half bewolkt geheel bewolkt licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt half bewolkt licht beWolkt licht bewolkt half bewolkt onbewolkt regen onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt half bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt geheel bewolkt regels zijn afgedrukt in J. Buis- man's 'Weer of geen weer' (Thieme, Zutphen), dat helaas is uitverkocht, kocht. De vooruitzichten voor de tweede helft van deze week kunnen niet anders uitgedrukt worden dan: overgang naar kouder weer. Er zijn aanwijzingen dat zich boven zuid- Zweden een nieuwe depressie gaat ontwikkelen, en bij voortdurend hoge luchtdruk bij IJsland betekent dit een toenemende afstroming van poollucht via de Noordzee in de richting van de Lage Landen. Maar de maximumtemperatuur wordt vanmiddag in het zuiden van Ne derland nog wel 20 a 22 graden Celsius. Vooral tegen het weekeinde zal het vermoedelijk kouder worden met kans op hier en daar een bui. In België wordt gedacht aan plaat selijk onweer. Zoals bekend was de afgelopen winter bijzonder zacht Uniek heet te het. Misschien gerekend naar de duur van één of meer generaties, maar historisch bekeken niet. In een oude publikatie las ik bijvoor- beeld, dat in het jaar 828 de bomen in januari in volle bloei stonden. Zij droegen in februari al kleine appels, die in mei konden worden geoogst. De bloemen die in april en mei normaal bloeiden, konden op de dag van Driekoningen al worden geplukt. De erop volgende nazo mer was echter zeer schraal. kouder émGTÉIiïhk 10 J Ar ANJ/KNW HM »*6I •3» lloog water voor vrijdag 30 mei Vils- ingen: 6.17-18.42, IJmulden: 6.57-19.22. Den Helder: 10.45-22.46. Harllngen: 0.58- 13.12, Delfzijl: 3.11-15.14. onder redactie van loes smil Eindelijk was het dan zo ver. Bijna een jaar nadat paviljoen Lorentz van de zwakzinnigenin richting Dennendal in Den Dol- der werd ontruimd door de poli tie, kon gisteren in De Raads- kelder in Utrecht het boek 'Nieuw-Dennendal, een goede buurt gesloopt' (uitgeverij In den Toren, Baarn, 16.50) wor den gepresenteerd. Achter de ta fels het schrijverscollectief Win- ne Meijering. Bram Peper, Piet Reckman, Bartho Smit, Loek Speijer en Jac. Vroemen. ervoor de verzamelde pers. die de 'slag om Dennendal' had meege maakt, zo niet meegeleefd en verder werkers van Nieuw-Den nendal. ouders, zwakzinnigen en sympathisanten. Het schrijverscollectief was op de goede gedachte gekomen aan een vertegenwoordiger van vier groeperingen, die belangrijk wa ren geweest voor Dennendal. vier 'eerste' exemplaren van het boek aan ie bieden. Als eerste icas Martin de Rooy aan de beurt van de leef- en werkge meenschap 't Bedoeninkje in Dirkshorn (NH); een groep van 'zwakzinnigen en zachtzimiigen', die na de ontruiming is doorge gaan en nog het enige tastbare bewijs vormt van wat eens Nieuw-Dennendal voor ogen stond. Bartho Smit, ex-staflid van Dennendal en mede-auteur van het boek, vertelde, dat hij een 'eerste' exemplaar kreeg, omdat 't. Bedoeninkje misschien 'een alternatief zou kunnen zijn voor de grootschalige plannen van staatssecretaris Hendriks'. Het ouderpaar Mini en Maarten Schenk ontving een boek als vertegenwoordiger van die ou ders. die een moeilijke keuze hebben gemaakt, die hen een ongelooflijke strijd en letterlijk veel tranen hebben gekost. Zij hebben zich verenigd in het Landelijk Ouderberaad Moderne Zwakzinnigenzorg (LOMZ), om dat ze vinden, dat er in Neder land nog steeds plaats is voor een kritische oudervereniging. De pers werd geëerd in journa liste Tessel Pollmann van Vrij Nederland, hoewel opgemerkt werd, dat er eigenlijk meer boe ken uit te reiken zouden zijn geweest. Tot slot ging het laatste 'eerste' exemplaar naar Paula Wortelboer. lid van de werk groep Geestelijke Gezondheids zorg in Utrecht, als dank voor al het werk, dat de activisten voor Dennendal hébben gedaan. Piet Reckman, die de 'feest vreugde' niet wilde verstoren, wees in zijn korte inleiding er toch op. dat de welzijnswerkers lessen moeten trekken uit de geschiedenis van Nieuw-Den nendal. In een tiental punten somde hij de gevaren en tekort komingen op, die hen bedreigen, nu zich in deze 'zachte' sector een onmiskenbare verharding voltrekt. Hierna werd een filmpje over 't Bedoeninkje vertoond, dat eer der voor 'Hier en Nu' van de NCRV was uitgezonden en was er gelegenheid om oude vrien den en bekenden, met wie men samen strijd had geleverd, te begroeten, een drankje te drin ken en herinneringen op te ha len aan dat gebeuren, dat gedu rende een lange periode een groot deel van Nederland heeft beziggehouden. De vraag die on beantwoord is gebleven en ook in het boek wordt opgeworpen, is: 'hoeveel kleine leefgemeen schappen (als 't Bedoeninkje) dit land toestaat?' Aan de sportdag van Kaifeng, een stad In de Chinese provincie Honan, mogen ook de hele kleintjes meedoen. Hier is net een groep kleuters op met grote papieren bloemen versierde fietsjes van start gegaan in de driewielrace, terwijl broertjes, zusjes, papa's en mama's ze achter de hekken om het hardst aanmoedigen. -i wordt extra belast en zo heeft in zijn begroting ook een belas tingverhoging van 25 procent op de sporran-handel opgenomen. Acht Schotse parlementsleden hebben de minister nu dringend gevraagd die lasten te verlich ten. omdat volgens hen het bonttasje geen luxe artikel is, maar een wezenlijk en onmis baar onderdeel van de Schotse kilt. Wat zijn ledental betreft ver keert het Nederlands Astma Fonds zogezegd in ademnood. Vandaar dat het een aktie be gonnen is om speciaal sportvere nigingen te bewegen als club in z'n geheel toe te treden als lid van het Fonds. Een aantal top sporters met zeer lange adem heeft Intussen al een 'voorzet' gegeven door zich op grote affi ches te laten portretteren en zich in die vorm als lichtende voorbeelden in clubhuizen te la ten ophangen. Een club die voor een tientje per jaar lid wordt van het astmafonds, krijgt daarvoor een poster terug met de afbeelding en handtekening van Enith Brigitha, Wim van Hanegem, Atje Keulen-Deelstra, Jan Mulder. Tom Okker, Wim Ruska, Nico Spits of Ard Schenk. Onder de eerste honderd clubs die zich als lid aanmelden, wordt bovendien een trofee met de handtekeningen van alle acht topsporters er op verloot. Van al de tientjes die deze aktie jaar lijks zal opbrengen, kan het ast mafonds (postbus 5 in Leusden, tel. 03496-1814) allerlei werk voor astmapatiënten doen dat nu door gebrek aan geld moet blijven liggen. Zonder 'sporran', het bonttasje dat van oudsher op een kilt hoort, te worden gedragen, schijnt een echte Schot in natio nale kledij zich net zo onge kleed te voelen als een heer in jacquet die op blote voeten bij de koningin verschijnt. Diezelfde sporran wordt nu ernstig in zijn bestaan bedreigd door Engelands economische moeilijkheden. Al les wat maar zweemt naar luxe 'Autorijden? Ga nou gauw fiet sen!' Gedreven door dit motto zullen de volgende week zater dag op allerlei plaatsen in het land mensen op de fiets stappen om 'de overheid er bewust van te maken dat ze een verkeerd beleid voert ten aanzien van het auto- en het overige verkeer'. Achter de organisatie zitten di verse milieugroepen (de werk groep 2000 bijvoorbeeld en mi lieu-defensie) die met plaatselij ke wijkorganisaties eisen gaan stellen als aantrekkelijke fiets routes voor fietsers langs de au towegen. toegankelijkheid van alle straten ln beide richtingen voor fietsers en meer stalling ruimte, ook voor fietsers uiter aard. Ze vragen dat omdat ze het nu welletjes vinden dat het gemotoriseerde verkeer steeds maar uitgebreider wordt ten koste van de fietsers. Er is in middels trouwens ook een nieu we bond opgericht, de 'Enige Nederlandse Wielrijders Bond' ENWB (niet te verwarren met ANWB) die zich in het najaar gaat manifestoren. De fietsmani festatie van 7 Juni speelt zich onder meer af ln Amsterdam. Amersfoort. Den Haag. Leeuwar den, Groningen. Utrecht. Hilver sum, Kampen en Hl 1 varen beek. 'Simpkins heeft het ideaal om nog censt een tv-komiek te worden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5