Automatisering bij politie Beter en sneller werken igeunermuziek en trktruckwedstrijden i stadscentrum lok in dierenpark Wassenaar andere ieleidsvisie Omzet op CCWS met f 27 min gestegen CJV-clubs op de loop voor Bangla Desh Voor illegaal vuurwapen 2 fabriceren jaar geëist Met computer doeltreffender inzet personeel mogelijk uwplan wél edgekeurd Transacties moeten zeker twee ton opgeleverd hebben Snellere informatie bij incidenten van grotere omvang Negentig panden onderzocht: 400.000 reparatie-kosten inder diersoorten sinds 1973 ieuwe regels isvesting Rotterdam gaat weer praten over geld Chr. werkgevers tegen Willemsbrug öjW/KWARTET DONDERDAG 29 MEI 1975 BINNENLAND H17 DEN HAAG Alle korpsen van gemeentepolitie met 150 of meer personeelsleden zijn uitgenodigd deel te nemen aan een proef met automatische verwerking van surveillancegegevens. Na een lange tijd van studie en voorbereiding door het ministerie van Binnenlandse Zaken, waarbij werd aange haakt op een systeem dat de gemeentepolitie van Rotterdam heeft ontwikkeld, zal dit hulpmiddel voor de planning van de surveillance in andere gemeentelijke politiekorpsen worden geïntroduceerd. Door het ministerie van Binnen landse Zaken zullen de ter beschik king staande gegevens automatisch worden verwerkt. Deze gegevens zijn grotendeels afkomstig van de mannen op straat. De politiekorp sen kunnen aan de hand van deze bewerkte informatie beter vaststel len op welke tijdstippen van de dag en de nacht de meeste aandacht CompUtGf van de politie wordt gevraagd voor welke voorvallen (verkeersopstop pingen, ongelukken, inbraken, bu renruzie, openbare dronkenschap). tie, waardoor het werk 'gesmeerder' kan verlopen, ook voor de burgerij zal de systematischer aanpak van het surveillancewerk waarneembaar moeten zijn, doordat naar de deskundigen verwachten de poli tie beter op de behoefte van assis tentie kan reageren. Knelpunten t zb*n enkele beelden, die langs een ANWB-fiets-route door de Utrechtse heuvelrug, geplaatst (len worden. Dit gebeurt in het kader van de tiende tentoonstelling 'Monumentale beeldhouw- pst en kleinplastieken', die dit jaar van 30 mei tot 14 juli in De Bilt wordt gehouden. Door de uitkomsten van het onder zoek zal men aan de weet komen waar en wanneer er knelpunten zijn, welke gebeurtenissen men kan verwachten en hoe veel mensen op bepaalde tijdstippen beschikbaar moeten zijn. Is ,dit alles interne politieorganisa- er in verband met de wedstrijden rekening mee houden dat tussen 11.30 en 17 uur de oostelijke rij baan tussen Aert van Nesstraat - Meent en Hofplein voor het verkeer gesloten zal zijn. Weliswaar niet in het centrum maar wel in het kader van Wa- ter'75 zullen er wedstrijden voor kinderen van schippersinternaten zijn, die woensdag 28 mei in de Energiehal worden gehouden. Circa 625 kinderen, in de leeftijd van 6 tot 16 jaar, zullen daar van 13.30 tot 19.30 uur wedstrijden en spel letjes doen. ieen onzer verslaggevers fTERDAM Het centrum i Rotterdam zal zaterdag 31 een zigeunerachtige sfeer pen door het optreden van orkest Romanesj waarvan den allen afkomstig zijn uit zigeunerkamp bij Stein in )urg. Het orkest zal tussen één en vier uur op het Lijn- iplein zigeunerklanken ten ire brengen. et Schouwburgplein geven Bel- fERMEER Door een misver- schreven wij gisteren dat de enteraad in Zoetermeer het heeft afgewezen voor de bouw 84 woningen in Buytenwegh de Juist is, dat de raad het itel aannam. Twee moties wer- niet aangenomen. Wij bieden excuses aan voor het onjuiste |ht. gische volksdansers alvast een voorproefje van de culturele ont moeting Holland-België. Tussen kwart voor twee en half drie zetten de dansers hun beste beentje voor. Een gevarieerd programma van to neel, dans en muziek is daaraan volgend te zien en te horen in de kleine zaal van De Doelen. Onder meer staat een komische thriller op het programma. Leerlingen van de mavo voor Ballet en Muziek bren gen klassiek en modern ballet en hun Antwerpse leeftijdgenoten zor gen voor volksdansen. Verder is de befaamde Antwerpse Tirband te horen en de tijuanaband van de Mavo voor Ballet en Muziek. De culturele happening wordt om 17 uur besloten met een gezamenlijk uit te voeren muziekstuk. Is de toegang tot het optreden op het Schouwburgplein zoals bij alle centrumactiviteiten gratis, voor De Doelen wordt een symbolische toegangsprijs van 90 cent berekend. Op de Coolsingel zullen zaterdag vanaf 14 uur de jaarlijkse vorkhef truckwedstrijden van de Haven- en Vervoerschool voor Volwassenen worden gehouden. In het kader van Water'75 is besloten de wedstrijden deze keer niet op de Parkkade te houden, zodat het winkelend pu bliek gemakkelijker de kans kan hebben toeschouwer te zijn. Gestre den wordt om de wisseltrofee die beschikbaar is gesteld door de Ha venvereniging. Het verkeer op de Coolsingel moet Van een verslaggever UTRECHT Wegens het op grote schaal illegaal fabriceren en verhandelen van vuurwapens heeft de officier bij de Utrechtse rechtbank, mr. A. Herstel, gisteren tegen de 25-jarige Bram T. uit de Domstad twee jaar gevangenisstraf geëist met aftrek. De officier achtte bewezen dat Bram meer dan een jaar lang sa men met zijn vader Albert (61) een vuurwapenfabriekje annex handel tje had opgezet omdat vaders radio- handel niet genoeg opleverde. Het tweetal kocht voor ongeveer tachtig gulden een gaspistool, bouwde het om tot een echt vuurwapen en bracht het dan voor rond 250 gul den aan de man. Een lucratief handeltje want de T.'s verkochten volgens de officier naar schatting zeker vijfhonderd vuurwapens, transacties die het duo minstens twee ton moeten hebben opge bracht. De Utrechtse rechtbank had, behal ve woensdag, nog twee zittingsda gen aan deze wapenzaak besteed die voornamelijk zo lang duurde omdat de T.'s het grootste deel van de tenlastelegging ontkenden dan wel zwegen. Tegen vader Albert had de officier vorige week een straf van hetzelfde kaliber geëist als tegen zoon Bram. Moeder T. die de 'boekhouding' bijhield, hoorde toen wegens medeplichtigheid twaalf maanden met aftrek waar van vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. Tegen Brams zwager, de 31-jarige Peter H. die geregeld vuurwapens in zijn schuurtje had opgeslagen vorderde de officier drie maanden waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De dertigjarige Utrechter M. van H. en de even oude W. de W. uit Tiel. die als een soort doorverkoper van T.'s wapentuig hadden gefungeerd, hoorden resp. zes maanden waar van drie voorwaardelijk en vier maanden waarvan twee voorwaar delijk tegen zich eisen, allebei met een proeftijd van twee jaar. Uit spraak in alle zaken op dinsdag 3 juni. Als een afzonderlijk project zal een proef worden genomen met auto matisering van de meldkamer, het zenuwcentrum van de uitvoerende politiedienst. Alle informatie, nodig voor het dirigeren van het perso neel op straat, wordt opgeslagen in een computer. De politieman achter de microfroon in de meldkamer kan snel over deze gegevens be schikken en ze gebruiken bij het geven van instructies aan de man nen in de politieauto. Deze gegevens kunnen betrekking hebben op personen (criminelen), maar ook op zaken zoals: ontplof fing maatreglen moeten worden getroffen en wieTnoet worden ge waarschuwd; incidenten met ge vaarlijke stoffen de computer zal een lijst van soortgelijke maatrege len tonen; ontvluchting welke maatregelen; de politieman zal het lijstje voor zijn neus krijgen en het zonder iets te vergeten kunnen af werken. De computer waarschuwt als er een niet bestaande straat wordt opgege ven en geeft een lijstje met straat namen die erop lijken. Bij allerlei gebeurenissen waarmee de politie te maken kan krijgen, kan de man in de meldkamer uit de computer een lijst halen van wat er moet gebeuren en hij kan (voor zover bekend) allerlei gegevens tevoor schijn halen die de politiemannen op straat nodig hebben. Veiligheid De politieman in de meldkamer krijgt voor elk voorval telkens au tomatisch van de computer uit een opgave welke surveillanceauto's be schikbaar zijn voor het vervullen van een opdracht. Tevens waar schuwt de computer als de politie mannen die aan een klusje bezig zijn, hier langer over doen dan de tijd die daarvoof als regel nodig is. Dat kan voor de meldkamer reden zijn te informeren hoe de zaken er bij staan. Wellicht is er assistentie nodig. Hiermee wordt dus de veilig heid van het personeel gediend. De automatisering van de meldka mer zal leiden tot een betere com mandovoering; het personeel op straat zal beter kunnen worden 'ge dirigeerd' en zal sneller informatie kunnen krijgen, vooral bij inciden ten van grotere omvang. Ingewikkeld Dit alles vertelt commissaris J. C. van Dorp, chef afdeling onderzoek en ontwikkeling van de directie politie van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Half juni zal, zegt hij, een overzicht gereed zijn van alle eisen die moeten worden gesteld aan een geautomatiseerde meldkamer. Het is niet de bedoe ling de meldkamers van alle poli tiekorpsen in ons land te automati seren. Alleen de meldkamers van de allergrootste gemeenten zullen er voor in aanmerking komen. De kleinere meldkamers kunnen wel licht gedeeltelijk automatiseren. Een aantal korpsen gemeentepolitie van de rond 130 die ons land heeft, gevoelden reeds lang de be hoefte aan automatisering, aldus commissaris van Dorp. De ontwik keling van automatisering is echter een ingewikkelde en kostbare zaak. In 1968 werd de mogelijkheid geo pend, dat het ministerie van Bin nenlandse Zaken de automatisering bij de gemeentepolitie zou kunnen gaan aanpakken. Vragen als: wat moet er worden geautomatiseerd en welk systeem zal de voorkeur ge nieten, moesten worden opgelost. Herkenningsdienst Inmiddels hadden verscheidene korpsen al op eigen initiatief iets aan automatisering gedaan. Am sterdam begon in 1963 werkzaam heden te automatiseren, waarbij de kosten voor rekening van de minis teries van Binnenlandse Zaken en Justitie kwamen. Hierbij werd het Rijkcomputercentrum te Apeldoorn ingeschakeld. Daar werden gegevens over crimi nele figuren opgeslagen in poli tietermen de herkenningsdienst. De herkenningsdienst is een naam voor de verzameling informatie waarmee de politie bepaalde zaken bij personen en bepaalde personen bij zaken onderbrengt. Voorbeelden hiervan zijn: de werk wijzen bij inbraken: hoe werkt een bepaalde inbreker, signalemen ten, namen en bijnamen en meer dingen die kunnen leiden tot het herkenen van iemand die ee strafbaar feit heeft begaan. Zitten deze gegevens in een computer, dan zijn ze er snel weer uit te krijgen. Tot dusver werden deze gegevens met de hand op kaarten bijgehou den en kostte het vrij veel tijd ze terug te vinden. Menselijke kant Het Amsterdamse systeem zal mo del staan voor een tweede proefult- voering van een geautomatiseerde herkenningsdienst, waarin vooral de relatie met de surveillanceplan ning zal worden onderzocht. Uit de herkenningsdienst kan informatie ter beschikking komen, waarmee de surveillant op straat zijn voordeel kan doen. Bijvoorbeeld: waar en wanneer auto's dikwijls worden ge stolen of waar herhaaldelijk wordt ingebroken. Bij het introduceren van de auto matisering in de werkwijzen van de korpsen moeten wij ook rekening houden met de menselijke kant, vertelt de heer Van Dorp. De auto matisering zal invloed heben op de werkwijze van het politieperso neel. De mannen zullen moeten wennen aan nieuwe procedures. Vroeger, toen het er bij de politie veel 'huiselijker' aan toe ging dan nu in de dichtbevolkte steden van ons land mogelijk is, was veel in formatie 'opgeslagen' in de herse nen van de politiemensen. Uit er varing kenden zij hun klanten, hun werkwijzen, hun hebelijkheden en onhebbelijkheden. Te grote omvang Het politiewerk heeft echter een te grote omvang genomen en het aan tal strafbare feiten dat wordt ge pleegd, is te groot geworden om door mensen van de korpsen te kunnen worden 'overzien'. Maar de computers zullen wel moeten wor den gevoed met de gegevens die de mannen in de buitendienst verza melen. Zij zullen moeten wennen aan de gedachte, dat een computer (ten dele) de plaats van hun ge heugen kan gaan innemen. Zullen zij eenmaal vertrouwd zijn gemaakt met het gebruik van dit moderne hulpmiddel, dan verwacht de heer Van Dorp. dat zij waarde ring voor het nieuwe systeem zul len krijgen en ingenomen zullen zijn met de doelgerichter manier van werken. Bij de hogere politie opleidingen en op de kaderscholen worden de leerlingen al vertrouwd gemaakt met het aspect van de automatisering. De opleidingen voor politieagent zullen weldra vol gen. van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De dienst van bouw- en woningtoezicht heeft ln de afgelopen dagen een bliksem- onderzoek ingesteld naar achter stallig onderhoud in negentig pan den in de Afrikaanderwijk (onge veer 270 woningen). Daarbij bleek dat er voor 400.000 aan de huizen gerepareerd dient te worden. De (particuliere) huiseigenaren zullen nu gesommeerd worden het achter stallig onderhoud binnen korte tijd uit te laten voeren. Zoals bekend zal de dienst van bouw- en woningtoezicht in de ko mende tijd alle woningen in oude wijken aan een onderzoek onder werpen. een onzer verslaggevers SSENAAR Bij de ongeveer 500 grotere dierentuinen over de wereld is zich een belangrijke beleidsvisie aan het voltrekken, beleid van alle dierentuinen is er op gericht te komen tot wat noemt 'biologische groepen'. ïeer J. W. W. Louwman, direk- van het Dierenpark maakt er het dezer dagen verschenen verslag over 1974 melding van, men probeert de dieren die in wild in grote groepen leven ook Ie dierentuinen in groepen sa- te laten leven, opdat zij een naai sociaal gedrag kunnen rikkelen. vijl er tot voor kort de nadruk zoveel mogelijk diersoorten aartjes apart onder te brengen, nu het accent op samenleving veel grotere groepen dieren een bepaalde soort, aldus de Louwman. HAAG B. en W. van Den g zullen aan de raad een nieu- woonruimteverordening aanbie- alsmede nieuwe regels voor de nruim te verdeling, zoals die door Gewest Den Haag worden voor lid. Deze moesten worden aan- als gevolg van de ingrijpen- ijziging, die de minister eind jaar heeft aangebracht in de irulmtewet van 1947. De mi- schreef toen onder meer dat voor het in gebruik ne- van een woongelegenheid al- nog een vergunning van B. en 'lg zal zijn als het gaat om ;en met een kale huur bene de 375 per maand of een m beneden de ƒ120.000. De regeling is eveneens ter :euring toegezonden aan de gewest-gemeenten. Dat heeft er bijvoorbeeld voor het Dierenpark Wassenaar toe geleid, dat het aantal diersoorten sinds 1973 weliswaar is verminderd, maar het aantal dieren praktisch niet. Dat is vooral aan deze beleidslijn bij vrijwel alle dierentuinen toe te schrijven. Behalve dat men met de vorming van de biologische groepen de dieren in meer natuurlijk soci aal verband laat leven, blijkt het leven in groepsverband een groter aantal geboorten op te leveren. Dat is vooral wanneer het om in het wild bedreigde diersoorten gaat, een belangrijke zaak, aldus de Was- senaarse dierentuin-direkteur in een toelichting bij zijn jaarverslag. Geboorten In Wassenaar zijn in 1974 zo'n 300 dieren geboren. Daaronder waren vele soorten apen, roofdieren, kan- geroes, antilopen, pinguins, kraan vogels, kroonduiven, enz. Geen onvruchtbaar klimaat, aldus direkteur Louwman, die er verder nog op wijst dat tussen de dieren tuinen over de hele wereld een steeds grotere samenwerking gaat ontstaan. Regelmatig brengen zij elkaar op de hoogte van overschotten ont staan door de toenemende geboor ten bij de dieren. Dat leidt tot een uitwisseling van dieren tussen de verschillende tuinen, waardoor een steeds groter aantal niet meer uit het wild stamt. Het omgekeerde is soms het geval, want dierentuinen zoals Wassenaar staan tegenwoor dig de nakweek van bepaalde dier soorten af aan wldreservaten om daar het aantal te helpen verster ken. Van een onzer verslaggevers WESTLAND In de eerste vier maanden van dit jaar is de om zet aan de Coöp. Centrale Westlandse Snijbloemenveiling te Hon- selersdijk in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar met bijna 27 miljoen gulden gestegen tot ruim 122 miljoen gulden. Een van de bekendste attracties van Dierenpark Wassenaar is de 20 jaar oude Paradyshal, die ge heel veranderd is. Een grote vijver werd aangelegd, nieuwe beplanting werd aangebracht en een heideveld werd gecreëerd. Enkele honderden vogels van tientallen soorten vliegen er in rond. Er zijn verschillende zitjes geplaatst voor de bezoekers die de vogels goed kunnen observeren. KATWIJK Het Christelijk Jongeren Verbond in Zuid-Holland houdt 31 mei een jeugddag onder het motto 'Op de loop voor een vluchteling'. De leden van de jeugdclubs uit de provincie gaan wandelen van Wassenaar (Meijendel) naar Katwijk aan Zee (sporthal Cleijn Duin). De start is tus sen 10.00 en 10.30 uur. Bij stempleposten die bij elke kilometer staan wor den opdrachten uitgevoerd. Van tevoren zoeken de deelnemers sponsors, die hun af te leggen kilometers in dubbeltjes of kwartjes uitbetalen. Het be drag dat op deze manier bij elkaar wordt gebracht is bestemd voor het projekt van de commissie vluchtelingen werk van CJV/YMCA-Nederland, nl. de twee Boys Towns in Bangla Desh. In deze tehuizen worden jongens opgevangen die hun ouders in de oorlog zijn verloren. Bovendien kunnen ze in deze 'Towns' een vak leren. Het projekt is een van de vele vluchtelin- genprojekten die de wereldbond YMCA's in Gènéve aanbeveelt voor directe geldelijke steun. Voor inlichtingen over deze dag of over het werk van de vluchtelingencommissie kan men zich wenden tot de CJV-Zuid-Holland, Vondelweg 26, Rotterdam (tel. 010-124701). van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM I.otterdam gaat nogmaals bij de regering aanklop pen om geld. Op 2 juni zal wethou der Riezenkamp van financiën een gesprek hebben met minister Dui- zenberg en staatssecretaris De Goe de van financiën en zo mogelijk met minister-president Den Uyl. Tijdens het gesprek zal Rotterdam erop aandringen dat de vergoeding die de Maasstad kreeg voor de na delige gevolgen van de oliecrisis alsnog wordt verhoogd tot het tota le bedrag van 46 miljoen. Eerder al kreeg de stad 26 miljoen. Bo vendien zal wethouder Riezenkamp van financiën en kunstzaken de bewindslieden nog eens wijzen op de financiële achterstelling van Rotterdamse culturele manifesta ties. Deze omzetcijfers tonen een duide lijke uitbreiding aan van de bloe mencultuur in het Westland. Een zelfde verschijnsel doet zich voor binnen het hele gebied van de Zuid-Hollandse glastuinbouw met name in Rotterdam. Pijnacker, Lei den en omgeving. Uit een beschouwing van het Proefstation te Naaldwijk blijkt, dat de factor in de nieuwe teeltsi tuatie wordt onderschat. De vaste arbeidskern in de bedrijven dient ROTTERDAM 'Een historische misstap' noemt het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond de beslissing van de gemeenteraad van Rotterdam om in plaats van een tunnel een brug te bouwen over de Maas bij de bestaande Willemsbrug. Volgens de christelijke werkgevers kan deze keuze ernstige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid in de scheepsbouw in het gebied ten oosten van Rotterdam. Voor de aan- en afvoer van sche pen en off-shore-objecten zullen als het brugplan definitief doorgaat ernstige belemmeringen ontstaan, met als gevolg dat de werkgelegen heid voor 25.000 30.000 werkne mers ernstig op de tocht komt te staan, aldus het NCW. Volgens de christelijke werkgevers zullen de gevolgen zich niet tot de regio be perken maar ook een uitstralingsef fect hebben op toeleveringsbedrij ven en onderaannemers in de rest van het land. Tijdens de behandeling van het brug-voorstel in de raad heeft wet houder Mentink van ruimtelijke or dening, verkeer en openbare wer ken verklaard dat de scheepvaart zeker geen nadelige gevolgen on dervindt van de nieuwe brug. aan gezien deze hoger komt te liggen dan de oude. groter te zijn bij het overschakelen op bloementeelt. Overschakelen op bloementeelt kost veel geld, zodat er aanzienlijke investeringen ge daan moeten worden. Het pakket snijbloemen zoals dat .thans wordt aangeboden, schijnt redelijk in evenwicht te zijn, maar verstoring daarvan kan tot scherpe prijsdaling leiden. In verband me t dit alles zijn de laatste weken besprekingen gevoerd met bedrijfsvoorlichters en bloemen kwekers, voor het geven van zoveel mogelijk informatie. In het Zuidhollandse glasdistrict werd in 1974 een bedrag van ruim 90 miljoen gulden in de bedrijven gestoken via hulp van het borgstel lingsfonds en rentesubsidie-rege ling. Voor subsidie ten behoeve van cultuurtechnische werken, blijkt bij ongeveer 2000 tuinders in het ge bied belangstelling te bestaan. Hiermee zal ruim 40 miljoen gulden aan investeringen zijn gemoeid. Voor de laatste nieuwe regeling op 24 april voor subsidie op bouwwer ken, werden voor 1 mei door 200 bedrijven aanvragen ingediend tot eén bedrag van 9 miljoen gulden. Het overgrote deel hiervan is af komstig uit het zuidhollands glas district, zo deelt het orgaan van het Proefstation te Naaldwijk mee. Bureau ingeschakeld by ontwikkeling Scheveningen-dorp DEN HAAG B. en W. van Den Haag hebben besloten een stede- bouwkundig bureau in te schakelen bij de voorbereiding van een be stemmingsplan voor Scheveningen- Dorp. Hiermee wil het college trachten de ontwikkeling voor dit gebied zoveel mogelijk gelijke tred te laten houden met de herontwik keling van de badplaats. In de op dracht zal worden benadrukt dat bij deze voorbereiding rekening wordt gehouden met de relatie Dorp badplaats. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17