Glastra van Loon moet aftreden van Den Uyl Instelling 'Niet langer van olielanden afhankelijk zijn' AMSTEL BIER General Motors moet tien miljoen auto's terughalen si #*o |V et Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Staatssecretaris Brinkhorst ook weg? !n deze krant Ontslag dreigt voor zeker 750 Brabanders Ir Vredeling voert irritatie op - pag. 9 Familieberichten hinees \mpliment \or Times uezegd ia op het cpunt Kissinger wil óók nieuw 'oliegesprek' Uitbetaling vakantiegeld zou fnuikend zijn Denen kiezen ook voor F-16 Busongeluk in Engeland: 32 vrouwen gedood Abonneer eens iemand. Wij blijven ook. Welkomstvoordeel. hoort bij u. -h Trouw 33e JAARGANG NO. 9531 - WOENSDAG 28 MEI 1975 SntS2oC"wS°n|Jveu S^SMegenheid. AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 &EMENT 13,00 PER MAAND 39,00 PER KWARTAAL 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 d Thomson of Fleet, de se krantenkoning, is uit Ihinese Volksrepubliek te- gekeerd in het rotsvaste rnemen om de Times al zit deze in de rode cij- erdoor te slepen. In speciaal onderhoud met nier Tsjoe En-Lai, dat in Peking was toege in, had de grijze eminen- dit tegen hem gezegd: 'U lient grote lof voor het rtzetten van de Times.' d Thomson was diep ge- d door dit compliment, tuurlijk zetten we de nes voort,' zei hij. min Superman JNEAPOLIS (AP) De arige gepensioneerde enarbeider William Super Minneapolis stuurt nu al s 1961 ieder jaar een be- in dollars naar het isoleum van Lenin op het Plein in Moskou met verzoek daarvoor uit zijn m een krans voor deze aagde revolutionair te en. Hij heeft daardoor in Sowjet-Unie een zekere endheid gekregen. Het kblad Sowjetleven heeft een artikel aan hem ge- I. Super bewondert Lenin Üs sinds hij, werkend in ïaven van Seattle in le en werken van de grote limir Iljitsj werd inge- door een vakbondsman, hoopt overigens niet dat ins model in de VS wordt voerd, want hij ziet meer Ie Zweedse sociaal-deino- tie. mdel tussen de verschil- delen van de wereld moet n zo laag mogelijk peil teruggedrukt'. De Noorse hoogleraar vredeswetenschappen Johan Galtung rioden zon Qg en perloden met zon, r in het midden en zuiden het land ook wolkenvelden, ige tot krachtige noordoos- ke wind. Maximum tempe ren circa 20 graden, maar et Waddengebied enkele en lager. Waarschuwing: Ie huidige weersomstandig- t bestaat gevaar voor heide- en duinbranden. IGEN EN OVERMORGEN: >g weer met zonnige perio- en lagere temperaturen. lorgen zon op: 04.29 onder: 20.46 maan op: 23.54 onder: 08.37 Kissingers Nederlandse ambtgenoot Max van der Stoel zei gisteravond in een reactie dat het Amerikaanse denken zich gunstig heeft ontwik keld en dat de gesprekken met de olie leverende en de ontwikkelings landen over energie en grondstof fen op een bevredigende manier kunnen worden hervat. Beide be windslieden spraken tijdens een vergadering van het Internationale Energie Agentschap (IEA) in Parijs. Deze omvat achttien rijke indus trielanden, waaronder ook ons land. Kissinger zei dat deze landen moe ten oppassen voor een dictaat door de olielanden dat hen niet alleen economisch maar ook politiek kwetsbaar maakt. De Amerikaanse minister wil de oliegebrulkende landen daarom tegen 1985 onaf hankelijk maken van de olieprodu cerende. Daarvoor is volgens hem 3.000 miljard dollar nodig. Dit be drag moet worden opgebracht door het Internationale energie agent schap (IEA). Eind 1977 moet het olieverbrulk In de industrielanden volgens Kissin ger met vier miljoen vaten per dag zijn teruggebracht. De huidige da ling in het verbruik is te danken aan de economische teruggang, niet aan werkelijke bezuinigingen, aldus Kissinger. Hij waarschuwde voor een zesde prijsverhoging van olie als de economie weer opleeft. Dan is weer meer olie nodig om bijvoor beeld fabrieken aan het draaien te houden en daarvan kunnen de olie- leverende landen profiteren. Vol gens de minister is een nieuwe prijsstijging voor olie 'economisch ongerechtvaardigd'. De industrie landen moeten in hun eigen belang nu handelen om een verhoging te voorkomen. til Teerzanden De Arabische landen kunnen Inves teringen door de industrielanden in andere energiebronnen (kern- of Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister-president Den Uyl en mi nister Van Agt (justitie) zijn het gisteren erover eens geworden dat staatssecretaris mr. J. Glastra van Loon moet aftreden. De staatssecretaris kan een brief van de premier en de minister verwach ten waarin staat dat hij moet vertrekken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger vierde gisteren zjjn 52e verjaardag. Hy werd op het Elysee door de Franse president Giscard d'Estaing verrast met een grote taart met 52 rode, witte en blauwe kaarsjes. Kissinger probeert ze hier in één keer uit te blazen. PARIJS (ANP, AP, Reuter, UPI) De oliegebruikende landen moeten onafhankelijk woeden van de olieleverende landen. Dat zei gisteren de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger in Parijs. Hij stelde tevens een hervatting voor van het overleg tussen de olieleverende en de oliegebruikende landen. Vorige maand mislukte in Parijs een gesprek omdat vooral de Verenigde Staten niet wilden ingaan op de eis van de olielanden om ook te praten over andere grondstoffen dan olie. Dit is de ontknoping van het con flict dat rondom de geruchtmaken de interviews van de staatssecreta ris met Vrij Nederland en Het Pa rool was ontstaan. Bij het sluiten van deze editie was het gisteravond nog niet bekend welke houding na het ontslag van Glastra van Loon de overige bewindslieden van D'66, minister Gruijters en de staatsse cretarissen De Goede en Brink horst, zullen innemen. Van Gruij ters en De Goede verluidde het in politieke kring dat zij zouden wil len aanblijven, maar het werd niet uitgesloten dat mr. Brinkhorst die een oude persoonlijke vriend van mr. Glastra van Loon is zijn lot aan de aftredende staatssecreta ris zal verbinden. Ook het partijbestuur en de Tweede Kamerfractie van D'66, die gistera vond urenlang met de bewindslie den van D'66 vergaderden, hadden nog geen reactie gegeven. Vooral de vraag welke portefeuille een opvolger van Van Loon zou moe ten krijgen lag in het nachtelijk overleg zeer moeilijk. Minister Van Agt zou zich niet op voorhand wil len vastleggen, maar D'66 eist dat een uit haar kring te leveren nieuwe staatssecretaris weer het gevangenis wezen gaat beheren. Geharrewar Er is aan het aftreden van de staatssecretaris veel touwtrekken voorafgegaan, sinds de interviews tien dagen geleden verschenen. Zo als vermeld, heeft de heer Glastra van Loon daarin de secretaris-ge neraal van het departement van Glastra van Loon justitie, mr. J. Mulder en trouwens ook zijn minister in gebreke gesteld voor het falen van het gevangenis- beleid. Een paar dagen later zegde minister Van Agt schriftelijk zijn vertrouwen in de staatssecretaris op, waarna van de kant van de progressieve fractie en bewindslie den werd gepoogd de breuk te lij men. Nog gedurende het afgelopen weekeinde heeft minister-president Den Uyl pogingen gedaan een ver gelijk tussen belde bewindslieden te bereiken. Daarbij zou Van Agt zich bij het aanblijven van Glastra van Loon hebben neergelegd, mits deze openlijk zijn uitlatingen zou her roepen en voorts de taken van de staatssecretaris zouden worden her zien. Niet akkoord Dit laatste zou er volgens Ingewij den op zijn neergekomen dat mr. Glastra van Loon met name de portefeuille van het gevangenisbe- leid zou moeten Inleveren. Er is wel gesuggereerd dat hij bij deze 'ult- kleding' slechts grondwetszaken en in het parlement al afgedane za ken en kinderbescherming zou overhouden. De staatssecretaris zou daarmee niet akkoord zijn gegaan. Toen minister Van Agt vervolgens terugviel op zijn oude eis dat de staatssecretaris moest aftreden, heeft premier Den Uyl zijn pogin gen tot bemiddeling opgegeven. De premier heeft er gisteren mee inge stemd zijn handtekening onder de ontslagbrief aan mr. Glastra van Loon te plaatsen. zonne-energle of dure olie uit teer zanden en leisteen bijvoorbeeld) bemoeilijken door tijdelijk hun olie goedkoper te maken. Dan wordt het onaantrekkelijk om in nieuwe energiebronnen te investeren. Een dergelijke actie van de olielanden moet volgens Kissinger onmogelijk worden gemaakt door invoerheffin gen op olie. Het geld dat dat op brengt zou kunnen worden gebruikt voor sociale programma's in de oliegebruikende landen of voor subsidies aan grote oliegebruikers. De Britse minister van buitenland se zaken James Callaghan maakte duidelijk wat Kissinger bedoelde. Callaghan zei dat zijn land drie miljard pond sterling zal Investeren om olie uit de Noordzee te halen. Dat zou echter de moeite niet waard zijn als de Arabieren met hun prijzen ver onder die van de Zie verder pagina 7 KOPENHAGEN (AP) De Deense regering heeft na Nederland giste ren ook besloten de Amerikaanse F-16 aan te bevelen als opvolger van de Starfighter. Premier Jörgen- sen legde er bij de bekendmaking, na een kabinetsvergadering, de na druk op dat Denemarken geen al ternatief voor de NAVO heeft en daarom verplicht is zijn strijd krachten 'in redelijke mate ge- vechtsklaar te houden voor wat be treft de wapenuitrusting.' Het Deense parlement moet nu be slissen over de aankoop van 48 F- 16 jagers, alsmede een optie voor tien toestellen. Zie ook pagina 9. Kerk Paus Paulus enthousiast over charismatische vernieuwing 2 Binnenland CVN blijft tegen elke klassestrijd 3 Kamer: andere opzet periodieke autokeuringen 3 Heel dorp ontruimd voor on schadelijk maken van V-l 9 Buitenland Spanje het hete hangijzer van de NAVO-top7 Sport Europa Cup-finale moet Bayern redden 15 TILBURG In Tilburg en omgeving zullen vijl ondernemingen de komende weken zeker 350 mensen moeten ontslaan. Voorts ver wacht men dat nog voor de vakantie in dit gebied en in Oost- Brabant nog eens 400 werknemers zullen moeten worden ont slagen. ADVERTENTIE fles 0,5 liter afgehaald Vandaag verschijnt het boek 'Nieuw-Dennendal, een goede buurt gesloopt' over het groot ste conflict, dat zich ooit heeft afgespeeld in de gezondheids sector. Kees de Leeuw gaat op pagina 5 dieper in op dit boek, dat een geslaagde poging ge noemd kan worden om het Dennendal-conflict voor een groter publiek te verklaren. AMSTERDAM Het Amerikaanse minis terie van vervoer heeft geconstateerd, dat in zes jaargangen van General Motors fouten in de remleiding van auto's kunnen voorkomen. Het gaat hier om zeker tien miljoen wagens. GM moet deze auto's vol gens het ministerie voor controle terug roepen naar de dealers. Eind juni organiseert het ministerie een hoorzitting over de remmenkwestie. Daar na kan het ministerie GM pas opdragen alle tienmiljoen auto's te laten nazien. Dit zou de grootste 'call back' aller tijden wor den: eenmaal eerder moest GM 6,7 miljoen Chevrolets terugroepen. Dat is meegedeeld door vakbonds vertegenwoordigers. De Brabantse Tricotagefabriek in Tilburg, die reeds geruime tijd met verlies werkt, poogt zich staande te houden door te reorganiseren. Daarvoor zal nog deze week voor 40 van de 100 werknemers een ont slagvergunning worden aange vraagd. In vakbondskringen betwij felt men of die maatregelen het bedrijf op den duur zullen kunnen redden. De Goirlese Textielfabriek H. van puyenbroek is van plan haar confec- tieateliers waar 110 mensen werken naar Tunesië over te brengen. De Tilburgse fabriek van Betonbouw- elementen. onderdeel van de Hol landse Betongroep. gaat sluiten. Voor de 80 personeelsleden zal een ontslagvergunning worden aange vraagd. 'Bovendien overleggen wij op het ogenblik met nog twee bedrijven in Midden-Brabant over reorganisatie. Als dat overleg slaagt zullen zeker uit die bedrijven zo'n 130 mensen moeten afvloeien', aldus O. Bender van de Unie BLHP De heer C. Flipse van de Industriebond NVV is zeer somber over de werkgelegen heid in Midden- en Oost-Brabant. 'Er zijn allerlei tekenen die erop wijzen dat nog voor de vakantiepe riode in Midden- en Oost-Brabant YORK (Reuter) Zeker 32 vrou wen zijn dinsdag omgekomen toen in het Engelse graafschap Yorkshi re een toeristenbus In een ravijn reed. Volgens de politie verloren 32 vrouwen het leven, terwijl er 14 werden gewond. Het gezelschap dat een dagtocht maakte, bestond uit vrouwen van middelbare leeftijd en gepensioneerden uit Teesside aan de engelse noordoostkust. Het ls niet bekend of de chauffeur van de gehuurde autobus ook is omgeko men. Het was het ergste verkeersongeluk uit de Britse geschiedenis. Op een nauwe weg buiten het dorp Heb- den, op 80 km ten westen van York, verloor de bestuurder bij een afdaling van een stelle helling in een bocht de macht over het stuur. Het voertuig schoot door een ste nen brugleuning en kwam acht meter lager omgekeerd terecht ln een veld. Vele inzittenden waren op slag dood. De gewonden \an wie er enkele ernstig aan toe zijn, werden naar een ziekenhuis op 30 km afstand gebracht. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door nieuwsgierigen. bedrijven in moeilijkheden tot ont slagen zullen moeten overgaan. De heer Flipse baseert zijn mening op het feit dat vele bedrijven niet meer in staat zullen zijn de acht procent vakantietoeslag volledig uit te keren. Hij zegt dat het de laatste jaren een vrij normaal verschijnsel is geworden dat juist tegen de va- kantietijd als de vakantietoeslagen moeten worden uitbetaald bedrij ven over moeten gaan tot ontslag. De krant is een meneer, heeft iemand eens gezegd op een moment dat hij zich niet bedacht hoe vaak hij ge citeerd zou worden. Sommige kranten zijn bovendien een Instelling. Vandaar dat zelfs Tsjoe En-Lai vindt dat de Times moet blijven. En Trouw is gewoon Trouw. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats:- -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres:_ Plaats:. Tk ontvang graag: Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonkiapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee welden gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eer-te termijn. Schrijf op de envelop: Dn Chri-t< 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. ijke Pers, antwoordnummer o, V»K

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1