Weer praten over rw 14 Wethouder wil vrije hand in Tanthof Beschermde stadsgezichten 'Achter de muziek aan' plezierige musical Informatie. Haagse gemeenteraad: Haagse PPR laakt spreidingsplannen Voorschoten: geen erfpacht Restauratie oude toren in Warmond Eerste tenten op opgespoten strand In Voorburg komt nieuw hervormd verzorgingstehuis Scholieren 'Rembrandt in raadszaal Versnelde procedure uitwerking deelplannen noodzakelijk Twee aanhoudingen in zaak overval op Leidse bank Orgel, koor en beiaard TROUW/KWARTET DINSDAG 27 MEI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN DEN HAAG De Haagse gemeenteraad gaat in de eerstvolgende raadsvergadering nog eens uitvoerig praten over de aanleg van Rijksweg 14. Een voorstel daartoe van het PPR-lid J. Geleijnse kreeg de steun van vrijwel de gehele raad. Alleen de WD stemde tegen. Aanleiding tot zijn verzoek was de brief die B. en W. van Den Haag vorige week aan minister Wester terp van verkeer en waterstaat hebben gestuurd. Daarin wordt ge- vindt dat zo spoedig mogelijk met de aanleg begonnen dient te wor den, volgens het tracé dat met Rijkswaterstaat overeengekomen is. De heer Geleijnse wilde een nieuw gesprek omdat in de gemeenteraad in de huidige samenstelling nog niet zo'n discussie is geweest. De PvdA heeft al eerder om een derge lijke behandeling gevraagd, terwijl ook CDA-woordvoerder B. Bol daar wel voor voelde. Tenslotte stelde ook het DS'70-raadslid Drees (ex- verkeersminister) dat er zoveel din gen veranderd zijn dat een nieuwe discussie zinvol is. De gemeenteraad behandelde ook het voorstel voor de bouw van een LOM-school op een stukje land aan de Landréstraat in de wijk Wal deck. De wijkbewoners hebben daar de laatste maanden in alle toon aarden tegen geprotesteerd. Volgens de wethouders Van Lier (onder wijs) en Nuij (stadsontwikkeling) DEN HAAG Het spreidingsbeleid van de rijksoverheid is een techno cratisch en dirigistisch beleid. De voorgenomen overplaatsing van de Centrale Directie der PTT naar het noorden des lands houdt geen reke ning met het recht van mensen om zelf te bepalen waar zij willen le ven, wonen en werken. Dit schrijft de Werkgroep Spreiding Rijksdiensten van de Haagse afde ling van de PPR in een zogenaamd zwartboek. Volgens de werkgroep is het spreidingsbeleid ook onvoldoen de onderbouwd: veel gegevens ont breken, andere zijn in strijd met elkaar, het is lang niet zeker dat de problemen, die dê overheid wil op lossen met de spreiding, ook opge lost kunnen worden. Daarom pleit de Haagse PPR voor een onderzoek naar de mogelijkheden om de werkgelegenheidssituatie in het noorden van Nederland te verbete ren. Het is nog allerminst zeker, aldus de PPR, dat spreiding van rijksdiensten aan die verbetering een belangrijke bijdrage kan leve ren. is er gewoon geen andere plek waar deze school gebouwd kan worden, terwijl bovendien ook het schoolbe stuur (de school is momenteel ge vestigd in een veel te klein pand aan de Nieuwe Schoolstraat) voor het genoemde terrein is. Van de zijde van PvdA en CDA werd ge pleit voor het zo spoedig mogelijk beginnen met de bouw. VVD en DS'70 waren tegen, vooral omdat met de bebouwing van het landje, het laatste stukje groen in de wijk verloren gaat. De PvdA-woord voer der vond dat dan maar een aantal parkeerplaatsen in de wijk geruimd zou moeten worden ten behoeve van één of andere vorm van groen- aanplant. VOORSCHOTEN B. en W. van Voorschoten vinden de uitgifte van grond in erfpacht in de daar be staande situatie geen bruikbaar al ternatief. De bezwaren zijn, dat men te zeer afhankelijk wordt van de centrale financiering, dat er een te zware belasting ontstaat van de gewone middelen van de algemene diensten en dat de uitgifte in erf pacht en drukkende werking heeft op de marktwaarde van de grond. Eén en ander staat in de dezer dagen verschenen nota uit gronduitglftebeleid. Aan de door de woningbouwcorporaties ingediende verzoeken om ook premiekoopwo ningen te mogen bouwen in het plan Bijdorp I zijn B. en W. in zoverre tegemoetgekomen dat mochten er zich niet tijdig indivi duele kopers van grond melden, zij deze grond ter beschikking willen stellen voor de bouw van deze pre miekoopwoningen. De verkoop van deze woningen mag alleen geschie den aan in Voorschoten woonge- rechtigden, mits aan de door ge meente gestelde doorstromingseisen is voldaan. Overweging van B. en W. hierbij is, dat de woningbouw corporaties door hun Ideële doel stelling en het ontbreken van winst oogmerken, gelijke woningen te gen belangrijk lagere prijzen op de markt brengen dan particuliere ondernemingen. WARMOND —De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft B. en W. van Warmond bericht dat in het kader van de bevordering van de werk gelegenheid subsidie zal wor den verstrekt in de kosten van restauratie van de des tijds van de kerkvoogdij van de Ned. Hervormde Gemeente overgenomen 'Oude Toren'. Het college zegt er zich over te verheugen dat de dringen de noodzakelijke restauratie hierdoor spoedig kan worden gerealiseerd. De totale kosten van de restauratie komen op 440.000. Hierin wordt een subsidie verstrekt van ƒ211.200. Niet in het restau ratieplan opgenomen is het herstel van het torenuurwerk en het wederom aanbrengen van een kopie van de in de tweede wereldoorlog ont vreemde klok. Het bestuur van de Stichting tot behoud van de Oude Toren zal trach ten deze activiteiten, die ge raamd zijn op een bedrag van ƒ40.000-/ 50.000 te bekosti gen. (ADVERTENTIE) mantelspecialist Den Haag, Schoolstraat 24; Leyweg 954; Winkelcentrum Leidsenhage, Jasmijnhof 8 Leiden, Haarlemmerstraat 163a (donderdagavond - koopavond) SCHEVENINGEN Met de parasols als dekking tegen de harde noord-oostenwind hebben vele Ha genaars maandag van het fraie weer geprofiteerd op de terrasjes van de eerste strandtenten. De af gelopen weken is druk aan de nieuwe tenten gebouwd en het lijkt erop dat men precies voor het mooie weer is klaargekomen. De strandtenten staan op het gedeelte van het strand langs de boule vard dat de laatste tijd is opgespoten. Tussen de terrasjes en de zee is op de foto de grote pijleiding zichbaar, waardoor nog dagelijks vele duizenden kubieke meters zand worden getransporteerd. Sche- veningen fs weer klaar voor een hopelijk mooi en minder winderig zomerseizoen. Van een onzer verslaggevers VOORBURG Door het college van Diakenen van de Hervormde Gemeente Voorburg zijn plannen ontwikkeld voor de bouw van een nieuw verzorgingstehuis voor be jaarden. Het gebouw, ontworpen door het architectenbureau Kooij uit Capelle a/ dIJssel, zal plaats bieden aan 100 bejaarden. Met de bouw van het tehuis zal een bedrag van ruim acht miljoen gulden ge moeid zijn. De nieuwbouw dient als vervanging van het verouderde ge bouw 'Huize Rustoord' aan de He renstraat. Momenteel worden hier 50 bejaarden verzorgd. De Provinciale Commissie Planning Bejaarden voorzieningen is akkoord gegaan met het plan voor nieuwbouw, om dat er nog steeds een groot tekort bestaat aan verzorgingsbedden in de Haagse agglomeratie. In de loop van 1976 zal met de nieuwbouw begonnen worden. WASSENAAR Zo'n twaalfhonderd jeugdige en oudere inwoners van Wassenaar zijn getuige geweest van een tweetal opvoeringen van de musical 'Achter de muziek' in de sporthal aan de Dr. Mansveltkade. Van onze correspondent LEIDEN Een aantal s ren van de Rembrandtsc gemeenschap bevolkte avond tijdens de verga van de Leidse gemeenl voorzien van enkele spanc de publieke tribune. Op de raadsagenda stond ee: tal ingekomen stukken, dat king had op het ontslag leraar Nederlands van dezt lengemeenschap, de heer P. nis. De raad besloot aan het coll B. en W. over te laten de be stukken eventueel in een raadsvergadering aan de stellen. Dit zou afhankelijk zijn van het resultaat van i spreking tussen docenten e lingen (voorzover voor h< ruimte is), die voor aan donderdag ergens in Leiden pland. Motie Enkele raadsleden uitten kri het bouwplan van de S' Huisvesting Werkende Ji voor een flat aan de Rijns singel. Met name de heer (PPR) wilde dat het college en W. weer in overleg zou met de stichting om te over een andere plaats vc flatgebouw, waartoe hij eer indiende. Hij voerde aan bouw van een flat op het punt in strijd was met het 1 mingsplan voor het betrok! bied, dat voorziet in een 1 ming voor de openbare weg. dien zou het gebouw niet omgeving passen. Met nai nabijgelegen historische Pav hofje zou ernstige schade on den van het bouwwerk. Dt Bei jen kreeg de steun van m der Waal en werd niet al stemmen aangenomen. Opvoeringen, die bewezen dat tal van verenigingen die met toneel en/of muziek te maken hebben zich samen volledig kunnen inzetten als iets bijzonders aan de hand is. En dat was het ook in de Kulturele Week, die nog veel meer artistieke pijlen op zijn boog heeft. Onder leiding van Frits Goulooze is na ongeveer dertig repetities, waar op keihard en met een flinke dosis enthousiasme tot in de late uurtjes gewerkt is, een operette-achtige manifestatie tot stand gekomen waarvoor men het afgelopen week einde zijn pet kon afnemen. De musical 'Achter de muziek aan' Van onze correspondent DELFT Wethouder H. W. Fahrner heeft de raadscommissie van openbare werken en stadsontwik keling gevraagd hem de vrije hand te geven ten aanzien van de deelplannen voor Delfts nieuwste wijk Tanthof, waarvan de grond nu nog in handen is van projektontwikkelingsmaatschappijen. De wethouder heeft dit verzoek ge- -n daan teneinde voor september dit jaar de uitgewerkte deelplannen aan de Kroon te kunnen voorleg gen. Een versnelde procedure noemt hij in verband hiermee noodzakelijk. Indien de plannen voor 17 septem ber niet aan de Kroon kunnen worden voorgelegd, betekent dit dat de onteigeningsprocedure opnieuw in werking moet worden gesteld. Eén en ander zou betekenen dat realisering van de eerste woning bouwplannen in Tanthof opnieuw een half jaar moet worden uitge steld. In de plannen moeten de categorieën woningen, de ligging en de figuraties uitgewerkt zijn. Als de wethouder 'groen licht' krijgt kan het Centraal Overleg Woningbouw verenigingen zijn architekten op dracht geven de plannen uit te werken. De linkse partijen zijn het niet eens met de handelwijze van haar PvdA-wethouder. Volgens hen zijn er veel te dure woningen in de plannen opgenomen. Zij bepleitten in de vergadering van de commissie het houden van een bijzondere bij eenkomst van de commissie stads ontwikkeling, waarop door hen voorwaarden zouden worden gesteld ten aanzien van de uitgifte van de grond. Ook een punt van discussie vormt de totale grondtoewijzing aan de Delftse woningbouwverenigingen. Velen willen, tegen de visie van wethouder Fahrner in, een toewij zing per deelplan, in plaats van de door hem voorgestelde totale toe wijzing. De heer Primus, samensteller van het onlangs uitgebrachte rapport van het Research Instituut voor de Woningbouw gaf vervolgens een toelichting op de Delftse woning markt. Een van de conclusies uit het rap port is dat Delft binnen de ge meentegrenzen te weinig ruimte heeft om de woningnood op te los sen. De enige oplossing is het ver groten van samenwerkingsvormen met naburige gemeenten. De be voegdheden zijn echter nog niet in een dusdanig stadium, dat er op regionaal niveau beslissingen genomen kunnen worden. Het rap port ziet op korte termijn geen oplossing voor het Delftse woning tekort. Uitgaande van de huidige tendenzen zal Delft in 1980 onge veer 100.000 inwoners tellen. Een snelle realisering van Tanthof, waar 3000 woningen gebouwd zul len worden, zal op korte termijn het woningtekort wèl verlichten, maar dit zal slechts van korte duur zijn. De gemeente zal naast het gekozen doorstromingsmodel een aantal an dere maatregelen moeten nemen. Eén van de genoemde alternatieven is een pakket maatregelen om de immigratie te beperken. In de afge lopen jaren is 40 pet van de ge bouwde woningen door immigran ten betrokken, waaronder veel Ha genaars. Het door B. en W. gekozen beleid zal volgens het rapport lei den tot een aanbod uit de bestaan de woningvoorraad van circa 1800 woningen per jaar. Het hierbij pas sende nleuwbouwprogramma voor Tanthof bedraagt 920 woningen per Jaar. Het acute woningtekort be draagt ongeveer 1000 woningen per jaar. Op langere termijn is dit bij na 10.000 woningen. Dit tekort blijkt in Delft 'dermate omvangrijk dat van een zeer problematische woningmarkt gesproken kan wor den. Eenzijdig Delft heeft momenteel een vrij eenzijdige woningmarkt. Er "zijn re latief weinig koopwoningen en een gezinshuizen. Ook qua spreiding van het aantal vertrekken is dit het geval: 65 pet van de woningen telt vier of vijf vertrekken. Een vierde van de woningen heeft geen badge legenheid. Al deze gegevens maken dat zich in Delft een zogenaamde woonparadox laat gelden. Dit bete kent dat er veel woningen zijn waarnaar weinig vraag is en weinig woningen waar belanstelling voor is. Weinig positief voor dit beeld was de enorme toename van etage- bouw in de nieuwere wijken, gezien de algemene voorkeur voor eenge zinswoningen. Het accent in de nieuwbouw heeft te sterk gelegen op de goedkope en middelgrote wo ningen. Leegstand, zoals elders in Nederland veel voorkomt, werd in Delft vermeden door voldoende vraag vanuit de agglomeratie. Het R.I.W. ziet de huidige bouwpro gramma's ais niet uitvoerbaar. Het woningtekort zal eerder toe- dan afnemen. Een programma van 920 woningen per jaar is de enige keu ze om het tekort op korte termijn niet groter te laten worden. De vraag naar bejaardenwoningen 100 per jaar en voor studenten in totaal 2000 zal voor een gedeelte ook in de wijk Tanthof moeten uitkomen. Een geleidelijke toename van het aandeel van koopwoningen en het bouwen van huurwoningen met huren van 200 tot 350 zijn de konsekwenties van de Delftse woningparadox. Een an dere konsekwentie daarvan is dat vrijwel geheel Tanthof zal moeten bestaan uit eengezinswoningen. Wethouder Fahrner van schrijver Albert Maurits en componist Dick Borst is een een geïsoleerd dorpje gesitueerd, waar- nooit iets gebeurt. In deze gemeen schap waar iedereen alles afweet van de anderen komt op een dag een regiment huzaren de boel wak ker schudden. De dames zijn door het dolle heen. En natuurlijk in voor een avontuurtje, tot ergernis van hen die bij het establishment horen. Ondanks het feit dat de spelers en speelsters, die vocaal ook bewonde renswaardig hun beste beentjes voorzetten, niet helemaal tekstvast waren ontstond een plezierig en kleurrijk geheel, muzikaal 'aange wakkerd' door Mannus Brilleman met een orkest, gevormd uit leden van de muziekvereniging 'Excelsi or'. Joris Spaans droeg aan de pia no tot het succes bij van deze opvoeringen. De man bij wie alle touwtjes in handen waren. Frits Goulooze, was duidelijk onder de indruk van het losgemaakte en thousiasme onder de Wassenaar- ders. DE G. LEIDEN De Leidse politie heeft een 22-jarige ex-verpleger uit Lei den aangehouden, die wordt ver dacht op 1 mei ongeveer 26.000 te hebben buitgemaakt bij een overval op Slavenburgs bank in Leiden. De man heeft bekend. Ook heeft de politie een 20-jarige horeca-mede- werker gearresteerd, die met de overvaller samenwerkte. De ex-ver pleger heeft het er tien dageng oed van genomen met het geld. Zo maakte hij een reis naar Turkije, Thailand en de Philippijnen. Bij de overval plaatste de man een nep- bom. Uit het onderzoek bleek waar de delen van deze bom vandaan kwamen. Zo kwam de politie de man vrij snel op het spoor. VOORSCHOTEN Evenals jaren zullen onder auspioiën gemeente Voorschoten in de kerk weer orgel-beiaardeo: gegeven worden. Ongeveer tii geleden zijn deze concerts start gegaan op initiatief van nist Henk Walvaart en bei Addle de Jong. De data va concerten (gratis toegankelij 9 en 23 juni, 11 en 25 augi en 22 september. Medewerkt len o.m. verlenen Johan var melen, Louis Toebosch, Jaaji Heieen van der Wed en de i Ellen .Mac Gdilavry. Maandagavond werd het concert in deze serie op het zins ontstemde orgel gegeve de organist Hans van Nie uit Sassenheim. In s am era met het 35 leden tellende k< van de Dorpskerk o.l.v. Heni vaart was een smaakvol ei trekkelijk programma sai steld. De organist speelde de fantasie van Sweelinck, Vol van Stanley en een Preludd fuga van Buxtehude. Werk zich leenden voor het inst en die in stijl werden v Koor en orgel wisselden elk in psalm 116 van Sweelinck, 213 in een zetting van Vulpiu improvisaties van de organi gezang 241. Een alleszins gef opzet! De eenheid in de kc kwam niet tot uiting in de van de leden. De heren stak af bij het smaakvol blauw japonnen. Extra aantrekkelijkheid bij d gramma was de medewerkir Leen 't Hart, directeur van d Beiaardschool, een expert de Hij liet de beiaard voor keri kers en omwonenden klln! werkjes van De Paep, Bach, i riius en in enkele spiritual grotere belangstelling voor concerten zou niet onverdiera ADR. h (ADVERTENTIE) Sinds 1972 zijn het historische Binnenhof en omgeving, de St. Jacobskerk en omgeving en het Willemspark op grond van de Monumentenwet aangewezen als „beschermd stadsgezicht" De historische, architectonische en bouwkundige betekenis van deze gebieden is daarmee wettelijk vastgelegd en tegelijk als waardevol bezit voor de toekomst onaantastbaar gemaakt. Hoewel, niet helemaal onaantastbaar. De aanwijzing tot beschermd stadsgezicht schept voor de gemeente de plicht ora voor deze gebieden zogenaamde „bestemmingsplannen" te maken. In deze plannen, kaart en met bestemmingen van de grond waar niet van mag worden afgeweken, moet nauw keurig worden aangegeven tot hoever de bescherming zich uitstrekt. Waar, zolang het bestemmingsplan rechtskracht heeft, in de betrokken gebieden geen enkele verandering meer mag plaatsvinden, waar verbeteringen mogelijk zijn en waar veranderingen zelfs gewenst zijn. Het gaat daarbij om de mogelijkheden en onmogelijkheden op bijvoorbeeld het gebied van woningen, kantoren, aanleggen of wijzigen van straten- patronen. handhaven van complete straatwanden, tot stand brengen van voorzieningen die typisch in de binnenstad thuis horen zoals winkel- en culturele voorzieningen, bedrijfs vestigingen enzovoort. En vooral ook: het conserveren van al die dingen jn deze gebieden die in hun oorspronkelijke staat bewaard moeten blijven. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft door middel van een zogenaamde „voorbereidingsbesluit" officieel verklaard dat binnen één jaar tijd het bestemmingsplan gereed zal zijn. En voorts, dat het zal worden opgesteld in overleg met instellingen, organisaties en bewoners die bij de toekomst van de gebieden een direct belang hebben. Er zal een overleg groep worden ingesteld van vertegenwoordigers van al deze betrokkenen en de gemeentelijke diensten die zich met de vormgeving zullen bezig houden. Deze overleggroep zal aan het werk gaan met een van gemeentewege opgestelde „Doelstellingennota Beschermde Stadsgezichten", waarin de uitgangspunten voor het te maken plan zijn opgesomd en toegelicht. Voor ditzelfde doel is van de gebieden ook een volledige inventarisatie gemaakt. Belangstellenden kunnen de stukken die betrekking hebben op de beschermde stadsgezichten inzien in het Gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt (geopend van 09.00-17.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur). Daar is ook ver krijgbaar een folder over de beschermde stadsgezichten, die in de betrokken gebieden huis-aan-huis is verspreid. De doelstellingcnnota is daar te koop of 1 te huur voor 1,50. Op kamer 2023 van het stadhuis is de nota ook te koop. Reacties op de inhoud van de stukken over de beschermde stadsgezichten, opmerkingen, aanbevelingen en suggesties, worden gaarne ingewacht op het stadhuis, zodat de gemeenteraad ze bij zijn beschouwingen over de beschermde stadsgezichten kan betrekken. Adresseren aan: de Gemeenteraad. Stadhuis, Burgemeester de Monchyplein 14, Den Haag. Daarvoor is drie maanden gelegenheid, dus tot en met 11 augustus. De reacties worden dan gebundeld en eveneens voorgelegd aan de Overleggroep die zich met de opstelling van het bestemmingsplan gaat bezighouden, i Belangstellenden, die als vertegenwoordi ger van bewoners of van organisaties en instellingen aan het werk in de Overleggroep willen deelnemen, kunnen zich aanmelden in her Gemeentelijk Triformatie- centrum (tel. 62 41 21, toestel 1006 of 1003) of op het stadhuis (kamer 2350. telefoon 62 4121 toestel 626). Tot en met 31 mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6